bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Champagnekylare 7707161



*
Champagnekylare

nr 770 7161


nysilver


Utrop:

600 kr

Startbud:

600 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 augusti 2012
kl 17:19:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/8 15:59:53 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: champagnekylare nysilver pläter silver vinkylare ädelmetall
  • 3091 Bägare
    Silver (800), Tyskland, dekor med vapensköld, 104g..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 december kl 19:06
  • 3099 Bägare
    silver, Carl Lemon, Upsala 1760, vikt: 129 g. Höjd..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 december kl 19:46
  • 3097 Bägare
    silver, Erik Ernander ( mästare i Upsala 1776-1809..//
    Just nu: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 december kl 19:26
  • 6618 Bägare
    silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1958, höjd: 15 ..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 december kl 19:14
  • 6483 Bägare
    silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, S-A Gillgren, 1..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 december kl 20:38
  • 3080 Bägare
    silver, K A Andersson, 1937, förgylld insida, höjd..//
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 december kl 19:43