bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Champagnekylare 7707161



*
Champagnekylare

nr 770 7161


nysilver


Utrop:

600 kr

Startbud:

600 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 augusti 2012
kl 17:19:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/8 15:59:53 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: champagnekylare nysilver pläter silver vinkylare ädelmetall
  • 3012 Bägare
    silver, Georg Jensen, Copenhagen, höjd: 13, 5
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 19:49
  • 9153 Bestick
    1950-tal, Servus
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 18:23
  • 7880 Bricka
    + skål, pläter/nysilver, England / Danmark
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 19:09
  • 9131 Bricka
    nysilver, Graverad, längd: 54 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 20:09
  • 3009 Coaster
    silver, Birmingham, diameter: 16 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 18:01
  • 9011 Fat
    3+ 2, nysilver, diameter: 20-32
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 19:48