bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Champagnekylare 7707161



*
Champagnekylare

nr 770 7161


nysilver


Utrop:

600 kr

Startbud:

600 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 augusti 2012
kl 17:19:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/8 15:59:53 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: champagnekylare nysilver pläter silver vinkylare ädelmetall
  • 4273 Bägare
    6 st, nysilver
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:04
  • 4055 Bägare
    silver, CGR, 1976, L Råström, vikt ca 150 g
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:15
  • 3001 Bägare
    silver, förgylld insida, Erik Ernander, 1785, mäst..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om 112 dagar
    11 december kl 18:25