bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Saltkar 9321079



*
SALTKAR

nr 932 1079


Silver, Ryssland, Moskva, Tidigt 1800-tal, längd: 8


Utrop:

800 kr

Startbud:

600 kr

Just nu: 500 kr (per 09:11:42)
Uppdatera
Auktionen
avslutas:
måndag 15 december kl 18:16:06 (Preliminärt )

bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 22% + 60 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud

  • Tema
  • 15 dec

Tema
silver

På Tema silver presenterar vi svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som ljusstakar, matbestick, skålar, kaffeserviser, bägare, fat, pokaler, gräddkannor, brickor och coasters, ...



Läs mer om silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg
Liknande föremål: moskva rysk ryska ryskt ryssland saltkar silver tidigt 1800-tal ädelmetall

Vad är den värd?

Följ oss gärna
Följ oss på Facebook facebook
Följ oss på Instagram instagram
Följ oss på Tumblr tumblr
Följ oss på Flickr flickr
Följ oss på Flickr nyhetsbrev