bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna + sockerskål 9039568



*
GRÄDDKANNA + SOCKERSKÅL

nr 903 9568


Silver, Gerog Jensen, höjd: 6 cm


Skick/skador:

Denna auktionspost har inte undersökts för skador och säljs i befintligt skick. Du bör därför själv undersöka föremålet på visningen innan du bjuder.

Utrop:

2.600 kr

Startbud:

1.500 kr

Just nu: 1.400 kr (per 11:06:53)
Uppdatera
Auktionen
avslutas:
måndag 28 juli kl 18:52:52 (Preliminärt )

bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 22% + 60 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook