bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Mockaskedar 8894117



*
MOCKASKEDAR

nr 889 4117


12 delar, Silver, Rosenholm, längd: 11, 5, vikt: 140g ca


Skick/skador:

Denna auktionspost har inte undersökts för skador och säljs i befintligt skick. Du bör därför själv undersöka föremålet på visningen innan du bjuder.

Utrop:

1.000 kr

Startbud:

300 kr

Just nu: 500 kr (per 15:11:48)
Uppdatera
Auktionen
avslutas:
måndag 21 april kl 20:51:35 (Preliminärt )

bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 22% + 60 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud
  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/4 20:20:06 1      högst eller lika just nu*
16/4 20:36:19 2      350 kr
16/4 20:37:32 2      450 kr

*Det bud(tak) som för närvarande är vinnande är hemligt för övriga budgivare tills någon annan eventuellt lägger ett nytt högre, och därmed vinnande, bud.
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook