bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Saltkar 8888509



*
SALTKAR

nr 888 8509


1 par, silver, invändigt förgyllda, Alice & George Burrows, London 1808, längd: 10, 2 saltskedar medföljer, vikt: 300g


Utrop:

3.000 kr

Startbud:

2.600 kr

Såld:

2.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 april 2014
kl 18:29:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/4 14:29:15 1      högst eller lika just nu*

*Det bud(tak) som för närvarande är vinnande är hemligt för övriga budgivare tills någon annan eventuellt lägger ett nytt högre, och därmed vinnande, bud.

  • Tema
  • 14 apr

Tema
Silver

På Tema silver presenterar vi svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som ljusstakar, matbestick, skålar, kaffeserviser, bägare, fat, pokaler, gräddkannor, brickor och coasters, ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook