bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 13235051



*

nr 1323 5051


Olle Bonniér

(1925-2016), Sverige


Gouache, Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad -62, ca 19x17 cm


Olle Bonniér, född 1925 i Los Angeles, USA, svensk bildkonstnär, död 2016.

Följerätt

Ja

Utrop:

3.000 kr - 4.000 kr

Bevakningspris:

ÄR EJ UPPNÅTT

Aktuellt bud: Inga bud (per 10:44:24)
Uppdatera
Visning

fredag 24/4, lördag 25/4, söndag 26/4 och måndag 27/4


Auktionen
avslutas:

måndag 27 april kl 18:26:34


bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 23% + 60 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 200 kr
  Göteborg 200 kr
  Helsingfors 200 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor

  • Klassiska
  • 27 apr

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...

Läs mer om Klassiska

  • Konstnär/Designer

Olle Bonniér

Olle Bonniér, född 1925 i Los Angeles, USA, svensk bildkonstnär, död 2016.

Läs mer om Olle Bonniér
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache olle bonniér svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 5065 Akvarell
    Axel Dahlström, Visby, 1900, Motivet. 35x25 cm. Si..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 18:33
  • 5050 Akvarell
    Bengt Bosshammar (1922-2012), Sverige. Signerad -7..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 18:36
  • 5094 Akvarell
    CO (Carl-Otto) Hultén (1916-2015), Sverige. Biblis..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 20:35
  • 5095 Akvarell
    CO (Carl-Otto) Hultén (1916-2015), Sverige. Biblis..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 19:18
  • 3379 Akvarell
    Eric Ekengren (1868-1955), Sverige. Sydländsk stad..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 20:39
  • 5432 Akvarell
    Hans Dahl (1849-1937), Norge. Landskap med skojand..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 19:41




Ladda ner broschyr