bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 12894452



*

nr 1289 4452


Vas

majolika, Rörstrand. Höjd: 33


Utrop:

300 kr - 600 kr

Bevakningspris:

ÄR EJ UPPNÅTT

Aktuellt bud: Inga bud (per 05:58:56)
Uppdatera
Visning

fredag 15/11, lördag 16/11, söndag 17/11 och måndag 18/11


Auktionen
avslutas:

måndag 18 november kl 18:40:55


bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 23% + 60 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 600 kr
  Göteborg 600 kr
  Helsingfors 600 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika rörstrand skandinavien sverige vas
  • 4426 Fat
    + 2 st, vaser, Delft. Diameter: 37. Höjd: 19-21cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 november kl 19:20
  • 2172 Fat
    + vas + skål. Friedl Holzer-Kjellberg (1905-1993),..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 november kl 20:04
  • 1460 Fat
    + vas, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Papy..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 november kl 20:03
  • 5011 Hänkelvas
    Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höj..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 november kl 20:39
  • 4471 Kaffekoppar
    13 delar, Hackefors/Tjeckien + vas, Rosenthal
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 november kl 20:34
  • 5089 Karaff
    + vas, glas Vicke Lindstrand, Kosta, 1950-tal. Höj..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 november kl 18:58




Ladda ner broschyr