bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 12894452



*

nr 1289 4452


Vas

majolika, Rörstrand. Höjd: 33


Utrop:

600 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 november 2019
kl 18:44:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/11 18:28:44 1      300 kr
18/11 18:38:05 2      350 kr
18/11 18:39:06 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika rörstrand skandinavien sverige vas
  • 4589 Golvvas
    Tilgman Keramik. Signerad, Marian Z, 1964. Höjd: 58cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 juli kl 18:54
  • 4132 Vas
    Glas, Jugend, iriserande. Höjd: 25,5
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 juli kl 19:37
  • 5096 Vas
    Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverig..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 juli kl 18:22
  • 4671 Vaser
    + fat, 3 delar, Asien, 1900-tal, diameter: 15, höj..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 juli kl 19:25
  • 4687 Vaser
    Ett par, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sve..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 juli kl 19:38




Ladda ner broschyr