bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Soppslev 12894048



*

nr 1289 4048


Soppslev

silver, CG Hallberg, 1906, trähandtag. Längd: 42 cm, Vikt: ca 100 g


Utrop:

500 kr - 800 kr

Bevakningspris:

ÄR EJ UPPNÅTT

Aktuellt bud: Inga bud (per 17:23:30)
Uppdatera
Visning

fredag 15/11, lördag 16/11, söndag 17/11 och måndag 18/11


Auktionen
avslutas:

måndag 18 november kl 18:33:29


bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 23% + 60 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 300 kr
  Göteborg 300 kr
  Helsingfors 300 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cg hallberg silver soppslev trähandtag ädelmetall
  • 2447 Bricka
    nysilver. Längd: 66
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    18 november kl 20:23
  • 4594 Buketthållare
    silver, 1800-tal. Längd: 13cm, bruttovikt: 22g
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    18 november kl 18:45
  • 4323 Cigarettetui
    Sterlingsilver, Siam. Längd: 14 cm. Vkt: ca 330 g.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    18 november kl 20:43
  • 4348 Kaffeservis
    3 delar, silver 830/1000. Vikt: 360g. Fat, gräddka..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    18 november kl 18:56
  • 2420 Ljusstake
    + skedar, 3 delar, silver, bland annat Sterling. L..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    18 november kl 19:08
  • 4314 Parti silver
    7 delar
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    18 november kl 18:16




Ladda ner broschyr