bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 11446486



*
Gräddkanna

nr 1144 6486


+ tesil, silver, vikt ca 189 g


Utrop:

600 kr

Startbud:

300 kr

Just nu: 400 kr (per 20:11:04)
Uppdatera
Visning

fredag 17/11, lördag 18/11, söndag 19/11 och måndag 20/11


Auktionen
avslutas:

måndag 20 november kl 20:20:08


bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 23% + 60 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud
  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/11 21:54:19 1      350 kr
20/11 01:26:40 2      ledande budet*

*Det maxbud som är ledande är hemligt för övriga budgivare tills någon annan lägger ett högre bud.

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gräddkanna silver tesil ädelmetall
  • 5538 Bokhylleskåp
    1930-tal, längd: 115 cm, djup: 28 cm, höjd: 87 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 november kl 20:11
  • 6365 Färglitografi
    Evy Låås (1923-1999), Sverige. Fågel i träd, PT, m..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 november kl 20:11
  • 6045 Tusch
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Kyrkogård..//
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 november kl 20:11
  • 6187 Offsettryck
    Ove Carlsson (f. 1950), Sverige. Sign OCA, 1/19,10..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 november kl 20:11
  • 6480 Ring
    18 k. Med hjärtformad safir och en diamant 0,0015 ..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 november kl 20:12
  • 6123 Bordsur
    tidigt 1900-tal, Junghans, Tyskland, längd: 36 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 november kl 20:12

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gräddkanna silver tesil ädelmetall