bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 11187612



*
Gräddkanna

nr 1118 7612


+ sockerskål, silver


Utrop:

800 kr

Startbud:

300 kr

Just nu: 250 kr (per 16:04:58)
Uppdatera
Visning

fredag 30/6, lördag 1/7, söndag 2/7 och måndag 3/7


Auktionen
avslutas:

måndag 3 juli kl 19:03:35


bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 23% + 60 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gräddkanna silver sockerskål ädelmetall
  • 4394 Figurin
    Sèvresmärke, Putto, höjd: 13 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 juli kl 18:00
  • 4315 Soffbord
    rokokostil, diameter: 90, höjd: 59 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 juli kl 18:00
  • 7470 Ring
    18k med blå sten, bruttovikt 7 g ca
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 juli kl 18:00
  • 7338 Ljusstaker
    Stengods, Nittsjö, THO, höjd: 15 cm, längd: 15 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 juli kl 18:00
  • 7065 Oljemålning
    signerad. Lundström, Hamn, 55x75
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 juli kl 18:01
  • 7265 Matskedar
    silver, 6 st, A Isberg, 1800-talets början
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 juli kl 18:01