bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 11119496



  • Bilden på det här föremålet förbereds nu för publicering 23/5 - 26/5.

    Visning lördag 27/5, söndag 28/5 och måndag 29/5. Ingen visning fredag 26/5. Auktionen avslutas 29/5.
*
Ring

nr 1111 9496


18 k, med safirer, 2, 7 gr


Utrop:

1.200 kr

Startbud:

800 kr

Just nu: 700 kr (per 22:48:24)
Uppdatera
Visning

lördag 27/5, söndag 28/5 och måndag 29/5. Ingen visning fredag 26/5.


Auktionen
avslutas:

måndag 29 maj kl 20:23:48


bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 22% + 60 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring safirer smycken vintage
  • 7137 Oljemålning
    Krystyna Suchwazzo, Landskap från Israel, 1988, 10..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 maj kl 18:00
  • 9043 Stolar
    6 st, empirestil
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 maj kl 18:00
  • 9324 Klaffbord
    längd: 60 cm, djup: 30+ 2x40, höjd: 65 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 maj kl 18:01
  • 7675 Skulptur
    Sigurd Berggren, brons, höjd: 27, 5 cm
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 maj kl 18:01
  • 7293 Krukor
    4 st. lergods, höjd: 21 - 23
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 maj kl 18:02
  • 9240 Litografi
    Roland Svensson (1910-2003), Trottoarmålare, 78/25..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 maj kl 18:03

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring safirer smycken vintage