bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffekanna 11053005



*
Kaffekanna

nr 1105 3005


+ gräddkanna, silver


Utrop:

2.600 kr

Startbud:

2.000 kr

Just nu: 1.900 kr (per 10:38:59)
Uppdatera
Visning

fredag 21/4, lördag 22/4, söndag 23/4 och måndag 24/4


Auktionen
avslutas:

måndag 24 april kl 18:13:41


bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 22% + 60 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud

  • Tema
  • 24 apr

Silver

På Tema Silver har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor, skålar, skedar ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gräddkanna kaffekanna silver ädelmetall
  • 3021 Skål på fot
    CG Hallberg CGH, 1954, silver, diameter: 22, höjd:..//
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:01
  • 3003 Ymnighetshorn
    Ett par, Silver/horn, 1889, höjd: 12 cm
    Just nu: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:09
  • 3004 Kakfat
    silver, 1853, höjd: 17 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:12
  • 3024 Kaffeservis
    3 delar, silver, MGAB, Gustaviansk stil, förgylld ..//
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:14
  • 3022 Bestick
    76 delar, silver, Prins Albert
    Just nu: 19.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:15
  • 3018 Bägare
    silver, Danmark, Albing, höjd: 8 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:24

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gräddkanna kaffekanna silver ädelmetall