bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 10479431



*
Gräddkanna

nr 1047 9431


+ sockerskål+ bricka, silver


Utrop:

800 kr

Startbud:

500 kr

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 1 augusti 2016
kl 18:42:57


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka gräddkanna silver sockerskål ädelmetall
  • 3182 Gräddkanna
    silver, 1800-talets början, otydliga stämplar, höj..//
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 maj kl 20:38
  • 4193 Gräddkanna
    silver, 1849, höjd: 13 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 maj kl 20:52
  • 3187 Gräddkanna
    silver, APL, Stockholm, 1866, nyrokoko, höjd: 13 c..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 maj kl 20:55
  • 4375 Gräddkanna
    silver, Carl Lyberg, Ulricehamn, Delvis förgylld, ..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 maj kl 20:34
  • 4161 Sockerskål
    + gräddkanna, silver
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 maj kl 19:03