bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 10479431



*
Gräddkanna

nr 1047 9431


+ sockerskål+ bricka, silver


Utrop:

800 kr

Startbud:

500 kr

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 1 augusti 2016
kl 18:42:57


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka gräddkanna silver sockerskål ädelmetall
  • 3001 Bägare
    silver, förgylld insida, Erik Ernander, 1785, mäst..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om 53 dagar
    11 december kl 18:25
  • 9257 Bestick
    30 delar, "Sessan", Nilsjohan, rostfritt
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 oktober kl 19:01
  • 9446 Bestickservis
    135 delar, silver, Finland
    Just nu: 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    om 53 dagar
    11 december kl 18:40