bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 10479431



*
Gräddkanna

nr 1047 9431


+ sockerskål+ bricka, silver


Utrop:

800 kr

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 1 augusti 2016
kl 18:42:57



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka gräddkanna silver sockerskål ädelmetall
  • 2186 Bägare
    silver, delvis förgylld, Olof H Bergström. 1810, U..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 maj kl 20:18
  • 3092 Bestick
    41 delar, Villeroy & Boch, "Play"
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 maj kl 19:46
  • 3365 Bestick
    7 delar, silver, bland annat Ryssland. Längd: 14-21
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    21 maj kl 18:45




Ladda ner broschyr