bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 10479431



*
Gräddkanna

nr 1047 9431


+ sockerskål+ bricka, silver


Utrop:

800 kr

Startbud:

500 kr

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 1 augusti 2016
kl 18:42:57


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka gräddkanna silver sockerskål ädelmetall
  • 3051 Gräddkanna
    + sockerskål, silver
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 19:43
  • 3036 Gräddkanna
    silver, 1824, höjd: 16 cm
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:05
  • 3021 Gräddkanna
    silver, 1836, höjd: 14 cm, invändigt förgylld
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 19:31
  • 2011 Gräddkanna
    silver, Daniel Hallman 1817, höjd: 9 cm cm
    Just nu: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 18:12
  • 3008 Gräddkanna
    silver, Märkt Ekhardt, 1800-talets första hälft, h..//
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:30