bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål 10479120



*
Skål

nr 1047 9120


silver, E Löfman, 1991, diameter: 16 cm, gravyr på undersidan


Utrop:

1.500 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

1.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 augusti 2016
kl 20:53:13


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/7 23:30:36 1      300 kr
23/7 18:34:56 2      450 kr
29/7 15:04:06 3      400 kr
29/7 15:04:06 2      450 kr (automatiskt)
30/7 23:12:09 4      600 kr
31/7 22:15:05 5      700 kr
1/8 17:35:26 6      800 kr
1/8 20:43:12 7      900 kr
1/8 20:44:50 6      1.000 kr
1/8 20:45:48 7      1.200 kr
1/8 20:47:20 6      1.200 kr
1/8 20:47:20 7      1.200 kr (automatiskt)
1/8 20:48:13 6      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: e löfman silver skål ädelmetall
  • 7174 Bonbonjär
    + skålar, 3 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Rörs..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 20:16
  • 7149 Gallerskål
    + ytterfoder, 3 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), ..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 18:34
  • 6368 Karaffer
    5 st + skål
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 18:35
  • 8002 Kräfttallrikar
    + skål, 12 + 1 delar, Rörstrand, diameter: 22-26
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 18:38
  • 6255 Näsduksskål
    glas, osignerad, höjd: 12 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 20:36
  • 6663 Skål
    + konstglas, 2 delar, Ulrica Hydman Vallien & Bert..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 19:59