bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål 10479120



*
Skål

nr 1047 9120


silver, E Löfman, 1991, diameter: 16 cm, gravyr på undersidan


Utrop:

1.500 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

1.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 augusti 2016
kl 20:53:13


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/7 23:30:36 1      300 kr
23/7 18:34:56 2      450 kr
29/7 15:04:06 3      400 kr
29/7 15:04:06 2      450 kr (automatiskt)
30/7 23:12:09 4      600 kr
31/7 22:15:05 5      700 kr
1/8 17:35:26 6      800 kr
1/8 20:43:12 7      900 kr
1/8 20:44:50 6      1.000 kr
1/8 20:45:48 7      1.200 kr
1/8 20:47:20 6      1.200 kr
1/8 20:47:20 7      1.200 kr (automatiskt)
1/8 20:48:13 6      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: e löfman silver skål ädelmetall
  • 4477 Bålskål
    Kina, 1700-tal, diameter: 29 cm, höjd: 11,5 cm
    Just nu: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:08
  • 4133 Bricka med gla..
    Jens Quistgaard (1919-2008), Danmark. Danmark, 2 s..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:40
  • 4280 Gräddkanna
    + sockerskål, Musselmalet, Royal Copenhagen
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:20
  • 4277 Kronskålen
    Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, höj..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:18
  • 4461 Skål
    "Kromo", längd: 29 cm, djup: 29 cm, höjd: 12 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:04
  • 2348 Skål
    + ströare. Silver, Finland/England
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:28




Ladda ner broschyr