bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel/tavelram 10177193



*
Spegel/tavelram

nr 1017 7193


63x56


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 februari 2016
kl 19:26:27


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/2 22:03:29 1      100 kr
4/2 12:09:55 2      250 kr
7/2 15:33:44 3      400 kr
7/2 18:53:04 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar tavelram
  • 3302 Rakspegel
    1700-tal, höjd: 57 cm, djup: 27 cm
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    30 maj kl 20:41
  • 3597 Spegel
    + konsolbord, Sent 1800-tal, mahogny, 77 + 170
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    30 maj kl 20:44
  • 3166 Spegel
    132x72
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    30 maj kl 20:03