bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel/tavelram 10177193



*
Spegel/tavelram

nr 1017 7193


63x56


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 februari 2016
kl 19:26:27


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/2 22:03:29 1      100 kr
4/2 12:09:55 2      250 kr
7/2 15:33:44 3      400 kr
7/2 18:53:04 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar tavelram
  • 7590 Fönster
    med speglar, 70x59
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 20:44
  • 8180 Handspegel
    silver, höjd: 29 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 19:27
  • 7317 Spegel
    1920-/30-tal, Björk, höjd: 130 cm, bredd: 55
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 18:53
  • 8001 Spegel
    1960-tal, Teak, höjd: 96 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 18:46
  • 8294 Spegel
    bronserad ram, omkr. 1900, höjd ca 100 cm, bredd c..//
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 18:49
  • 8305 Spegel
    Empire, höjd: 43 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 19:38