1610 8025 Akvarell Akke Jonsson (1930-2005), Sverige. "Vägen genom Storsjö". Signerad. Akvarell, bildmått: 20x30 cm, yttermått inklusive ram: 38x47 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:55)
1610 7302 Akvarell Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. Signerad, daterad Säter 12/6 -86. Akvarell, bildmått: 17,5x12 cm, yttermått inklusive ram: 30x23,5
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:47)
1610 7133 Akvarell Claus Wallner (1926-1979), Tyskland. Signerad, akvarell, 46x63cm, yttermått inklusive ram: 59x78cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 09:04)
1610 8389 Akvarell interiör, omkring 1900,25x44 cm, yttermått inklusive ram: 29x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:06)
1610 7307 Akvarell Mårten Eskil Winge (1825-1896), Sverige. "Brita". Signerad, daterad Hardanger -84. Akvarell, bildmått: 14x10 cm, yttermått inklusive ram: 32x28 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:58)
1610 7303 Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man i turban, omkring 1900. Akvarell, bildmått: 21x17 cm, yttermått inklusive ram: 31x25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:44)
1610 8226 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad G Potter, "Cats plaice restaurant". Akvarell, bildmått: 26x36 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:22)
1610 8349 Akvarell Staffan Kronberg (f. 1902), Sverige. "Vitsippsäng". Signerad, akvarell, 21x30 cm, yttermått inklusive ram: 48x53 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:47)
1610 8331 Appliquer ett par, Louis XV-stil. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:08)
1610 8300 Bänk Ocean House. Längd: 119 cm, djup: 39 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:53)
1610 8409 Barstol Böjträ. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:11)
1610 8350 Bestick 12 st (6 + 6) MGAB & PLATA, silver, modell Birgitta, gafflar Längd: 15 cm, skedar Längd: 18 cm, Vikt: 420 g ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:07)
1610 8412 Blandteknik 3 st, från skissblock, 1867, bland annat Öregrund & Kungsträdgården, oramade, oramade lösa blad, 14x23 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:04)
1610 8347 Blandteknik Markus Kasemaa (1972). Signerad, daterad 1994, komposition. Diameter: 30 cm, yttermått inklusive ram: 45x44 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:42)
1610 8179 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Barnporträtt, ej signerad. Blandteknik, bildmått: 26x21 cm, yttermått inklusive ram: 39x34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:52)
1610 8346 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Estland, Signerad. "Klassikalised Poosid" Blandteknik på duk, 58x71 cm, yttermått inklusive ram: 71x84 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:58)
1610 8416 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, blandteknik, flicka, bladets mått: 19x14,5, yttermått inklusive ram: 33x27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:09)
1610 8056 Blomstervaser med glasinsats, nysilver, 3 st. Höjd: 16- 37 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:40)
1610 7235 Blyerts Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. Väderkvarn, Monogramsignerad. Bildmått: 30x19 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:46)
1610 1021 Blyerts Norval Morrisseau (1931/32-2007), "Ojibwa Faith hope and charity". Bladets mått: 23x29 ca. Yttermått inklusive ram: 45x51 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:57)
1610 8128 Bokhylla 1940-tal, ett hyllplan, två lådor samt dörr med bakomliggande hylla, björkfanér Bredd: 130 cm. Djup: 26 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:17)
1610 8430 Bokhylla mahogny. Bredd: 100 cm, djup: 25 cm, höjd: 95 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:18)
1610 8429 Bokhylleskåp Funkis, Björk. Bredd: 85 cm, djup: 26 cm, höjd: 61 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:10)
1610 8284 Bokverk John Bauers bästa, 33x29 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:37)
1610 8188 Bord omkring 1900, snördekor. Diameter: 76 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:43)
1610 8010 Bordsfotogenlampa omkring 1900, majolika. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:15)
1610 8289 Bordslampa glaserad keramik. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:33)
1610 8287 Bordslampa Keramik. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:38)
1610 8013 Bordslampa Koppar med glasskärm, Jugend. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:20)
1610 8285 Bordslampa mässing / glas / läder. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:44)
1610 8280 Bordslampa Strindbergsmodell, jugend, floral dekor, smidesjärn. Höjd: ca 49 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:50)
1610 8286 Bordslampfötter ett par, omarbetade krukor. Oxblodsglasyr, Höjd: 40-42 cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:26)
1610 7495 Bordslampor Ett par, glas, Flygsfors. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:59)
1610 8034 Bordslampor ett par, porslin med rund fot i svärtat trä Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:37)
1610 7421 Bordspendyl mässing. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:56)
1610 8282 Bordsramar 4 st, mässing. Höjd: 10-25 cm, bredd: 6-15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:59)
1610 8382 Bordstabletter 4 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, 30x40 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:22)
1610 8175 Bordsur David Nilsson, Stockholm. Rokokostil. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:03)
1610 7385 Brevpress ankare på träsockel, mässing. Längd: 22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:32)
1610 8334 Bricka jugendstil, design: Monica Backström (1939-2020), Sverige. Längd: 50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:51)
1610 8234 Bricka nysilver. Längd: 51 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:39)
1610 8425 Brickbord Rokokostil. Bredd: 76 cm, djup: 58 cm, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:37)
1610 7525 Byrå 1800-tal, mahogny. Bredd: 101 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:27)
1610 7149 Byrå Louis XV-stil, med stenskiva. Bredd: 66 cm. Djup: 33 cm, höjd: 81 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:10)
1610 7521 Byrå mahogny. Bredd: 84 cm. Djup: 45 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:25)
1610 8149 Byrå omkring 1900,4-lådor. Bredd: 105 cm, djup: 47 cm, höjd: 105 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:32)
1610 8162 Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 95 cm. Djup: 46 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:54)
1610 8138 Byrå Sengustaviansk, furu. Bredd: 107 cm. Djup: 52 cm, höjd: 81 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:12)
1610 8428 Byrå Sengustaviansk, stil, 1800-tal, mahogny. Bredd: 97 cm, djup: 50 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:58)
1610 8189 Cafébord Senare skiva i ek. Underrede i metall. Diameter: 64 cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:37)
1610 8404 Caféstolar 2 st, "Thonet", Etiketterade, formpressad sits & rygg
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:02)
1610 8299 Caféstolar 4 st, "Chausey"
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:47)
1610 8390 Carborundumetsning Teodor Radic. Signerad, numrerad ea, yttermått inklusive ram: 67x52 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:26)
1610 8006 Damast linne, 225x640 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:13)
1610 8353 Dekorelement 1800-talets mitt, spegelunderrede. Längd: 77 cm. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:53)
1610 7473 Dekorelement Kina, snidat trä, förgyllt, 25x44 cm, yttermått inklusive ram: 37x57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:43)
1610 8052 Diorama Fullriggare, Eesti, 51x34 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:23)
1610 8243 Dockskåpsmöbler diverse, soffor, bord, sängar, kök m. M.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:19)
1610 8198 Eldset metall. Höjd: 101 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:36)
1610 8049 Emaljmålning Ole Hammeleff (1913-1989), Danmark. Danmark, stilleben. Bildmått: 28x35, på träskiva: 37x44 cm, oramad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:23)
1610 8043 Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Blomsteräng. Signerad, 18x19 cm, yttermått inklusive ram: 40x32 cm. Signerad
1610 8237 Färglitografi 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 52x61-48x70 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:04)
1610 8071 Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Flöjtspelande clown. Signerad, numrerad 272/290. Färglitografi. Bladets mått: 60x39 cm, yttermått inklusive ram: 74,5x53 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:50)
1610 8109 Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Kvinna med cigarett. Signerad, numrerad 167/290. Färglitografi. Bladets mått: 61x39 cm, yttermått inklusive ram: 74x53 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:10)
1610 8240 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad PT, daterad 1974. Färglitografi, bildmått: 46x36 cm, yttermått inklusive ram: 67x53 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:28)
1610 8171 Färglitografi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 129/150. Färglitografi, bildmått: 77x59 cm, yttermått inklusive ram: 88x70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:59)
1610 8070 Färglitografi Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Signerad, numrerad 65/99, Gökunge, 39x47 cm, yttermått inklusive ram: 58x65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:33)
1610 8072 Färglitografi Jan Grantorp (f. 1952), Sverige. Utsikt mot Södermalm. Signerad, numrerad 86/350. Färglitografi. Bladets mått: 34x38 cm, yttermått inklusive ram: 52x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:46)
1610 7067 Färglitografi Olle Ängkvist (1922-2006), Sverige. Signerad, numrerad 133/160. Färglitografi, bildmått: 47x53cm, yttermått inklusive ram: 60x66cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:58)
1610 8103 Färglitografi Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Parkbänk. Signerad, numrerad 11/35. Färglitografi. Bladets mått: 49x64 cm, yttermått inklusive ram: 53x68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:49)
1610 8036 Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige, färglitografi, daterad . Signerad, numrerad 69/90, Bladets mått: 58x77 cm, yttermått inklusive ram: 61x80 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:02)
1610 8069 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. EA upplaga. Färglitografi, bildmått: 44x29 cm, yttermått inklusive ram: 62x47 cm. Signerad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:21)
1610 6069 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 65/210. Färglitografi, bildmått: 60x79 cm, yttermått inklusive ram: 79x97 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:06)
1610 8104 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad Ea. Färglitografi. Bladets mått: 42x29 cm, yttermått inklusive ram: 61x47 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:33)
1610 8388 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad. Färglitografi, Fast sjömärke, bildmått: 27x23 cm, yttermått inklusive ram: 43x34 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:31)
1610 7041 Färglitografi Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, numrerad 145/250. Färglitografi. Bladets mått: 45x56cm, oramad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:44)
1610 8112 Färglitografier 2 st, Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Får. Signerad, numrerad 195-290 Upplaga, yttermått inklusive ram: 40x51 - 44x49 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:41)
1610 8110 Färglitografier 2 st, Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Texter Av Cornelis Vreeswijk. Signerad, numrerad 295-upplaga. Färglitografi, bildmått: 45x35 cm, yttermått inklusive ram: 66x53 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:47)
1610 8254 Färglitografier 2 st, Jan Naliwaiko. Signerad, numrerad 80/150,89/150, ej ramade, oramade lösa blad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:48)
1610 8296 Färglitografier 2 st, Ulf Göthman (f. 1945), Sverige. Druvor. Signerad, numrerad 290-upplaga. Färglitografi, bildmått: 19x15 cm, yttermått inklusive ram: 39x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:53)
1610 8238 Färglitografier 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerade, färglitografi, yttermått inklusive ram: 48x39-56x49 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:49)
1610 6431 Färglitografier 5 st i mapp, Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Dalaupproret 1743. Signerad, färglitografi, numrerad 44/120. Bladets mått: 46x31, oramade lösa blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:11)
1610 7146 Fat 5 st, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Diameter: 14,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:46)
1610 8261 Fat Blad, Rörstrand. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:38)
1610 8019 Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Längd: 21 cm, djup: 21 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:10)
1610 8265 Fåtölj med fotpall, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla, klädsel i canvas. Firma Karl Mathsson, Värnamo. Brännstämplad 1967
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:51)
1610 8362 Fåtölj Velourklädsel. Längd: 104 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:43)
1610 8192 Fåtöljer Ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Karin, Dux. Fåtöljer, ett par. Stomme av förkromade stålrör, plymåer och armstöd i canvas, trissor, sitthöjd 35 ca, bredd 74 cm
S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:54)
1610 8187 Fåtöljer Ett par, rotting
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:24)
1610 7348 Figuriner 2 st, Meissen. Höjd: 9,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:02)
1610 7140 Figuriner 4 st, 3 st, Nadal (3 st) + 1 st Lladro, Spanien. Höjd: 18-24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:19)
1610 8251 Fotogenlykta metall / glas, "Bosun Light, Graet Britain". Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:30)
1610 8007 Gardiner 3 längder, "Tuvorna", Gocken Jobs, 108x178 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:40)
1610 8153 Gjutjärnsgryta längd: 41 cm, djup: 30 cm, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:12)
1610 8277 Glasservis 50 del ca, på fot. Höjd: 8,5-14 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:15)
1610 8309 Golvlampa mässing, Barockstil. Höjd: 145 cm
1610 8368 Golvlampa mässing, höj- och sänkbar. Höjd: 130-186
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:27)
1610 8163 Golvlampa /lykta smide och glas. Höjd: 170 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:16)
1610 8366 Golvlampfot mässing, höj- och sänkbar. Höjd: 117-165
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:18)
1610 8354 Golvlampor Ett par, svartlackad fot, skärm med fransar. Diameter: 44 cm. Höjd: 200 cm ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:18)
1610 8169 Golvstaffli 2 st, trä. Höjd: 133 cm - 200 cm, höj - och sänkbar
1610 8203 Golvur 1800-tal. Höjd: 188 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:07)
1610 8307 Golvur Gustaviansk stil. Höjd: 210 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:32)
1610 8365 Golvvas Vallåkra. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:51)
1610 8376 Gouache Sándor Halász-Szabó. Signerad, daterad -87, ryttare, 50x41 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:07)
1610 8005 Grafiska blad modell äldre, diverse lösa blad
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:17)
1610 8411 Grafiskt blad Utsikt från Stockholms slott 1898, (eftertryck). Bildmått: 22x35 cm, yttermått inklusive ram: 33x42 cm. Ej signerad
1610 7127 Gungstol Thonet, rotting
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:38)
1610 8224 Halvmodell Båt, trä, 15x69 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:22)
1610 8194 Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:29)
1610 8301 Hylla Ocean House. Bredd: 119 cm. Djup: 31 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:37)
1610 8317 Jardiniere Mässing/pressglas. Längd: 62 cm, höjd: 29 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:58)
1610 7219 Jardiniere Tidigt 1900-tal, färgat glas. Längd: 33 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:07)
1610 8242 Jordglob på träsockel, Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:18)
1610 8219 Juldekorationer 8 st. Georg Jensen, i originalask. Längd: 4-9 cm, djup: 1-6 cm, höjd: 4-9 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:56)
1610 8218 Juldekorationer Georg Jensen, 5 delar, granar. Längd: 12,5-20 cm, hjärtan: 5,5cm breda.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:21)
1610 8397 Kaffegods Blå Blom, Gustavsberg
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:32)
1610 8335 Kaffeskedar 12 st, Skandia silver Haga. Längd: 12,5 cm, Vikt: 160 g ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:09)
1610 8084 Kamferkista Asien, rikligt skuren reliefdekor. Bredd: 104 cm, bredd: 51 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:59)
1610 8217 Kammarljusstake mässing. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:25)
1610 8332 Kandelabrar ett par, porslin och mässing. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:10)
1610 8173 Kandelabrar Ett par, Sent 1800-tal, Dufva, Stockholm, Nysilver. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:15)
1610 8100 Kanna + glas, 13 delar, Kaj Franck (1911-1989), Finland. "Kartio", Iittala. Höjd: 8-21,5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:00)
1610 8099 Kanna Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Optica, Orrefors. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:28)
1610 8204 Kanna Rostfritt stål, Henning Koppel för Georg Jensen. Höjd: 25 cm, originalkartong medföljer
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:18)
1610 7359 Karaffer + skål, 7 delar, Kristall. Höjd: 25-40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:14)
1610 8220 Karmstol Axel Larsson (1898-1975), Sverige. För Bodafors
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:43)
1610 7237 Karmstol Karl-Erik Ekselius, JOC Vetlanda
1610 7245 Karmstol Lena Larsson, Grandessa, Nesto, Höjd: 90 cm. Bredd: 60 cm ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:20)
1610 8199 Karmstolar + stolar, 3 + 2 st, rokokostil, 1900-tal, bemålade
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:49)
1610 8113 Karmstolar Ett par, Louis XV-stil, skuren dekor, klädsel i plysch, med pärlspik. Bredd: 66 cm. Höjd: 90 cm, sitthöjd 44 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:41)
1610 7330 Karta Gravyr, Kina, yttermått inklusive ram: 41x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:47)
1610 8077 Karta Stockholm 1733, Bengtssons litografiska tryckt 1953 cm, yttermått inklusive ram: 79x94 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:47)
1610 8164 Kassaapparat modell äldre, National Dayton Ohio. Längd: 61 cm, djup: 44 cm. H 54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:19)
1610 8166 Kassaapparat modell äldre, National. Längd: 63 cm. Djup: 42 cm. H 58 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:15)
1610 8172 Kökspall Anderstorps Werkstads AB (AWAB), 1950, kromad stomme, röd. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:33)
1610 8037 Kolonnljusstake sten, med ljushållare och kvadratisk fot i mässing. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:52)
1610 8094 Kopparbalja + hink, 2 delar, koppar. Längd: 49 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 20 - 25 cm, diameter: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:50)
1610 8092 Kopparföremål 7 delar, Bland annat stor kaffekanna. Höjd: 3-36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:09)
1610 8333 Kuverttallrikar 12 st, Vitmetall. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:58)
1610 8011 Lampett trä, 1700-tal, omarbetad. Höjd: ca 35 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:08)
1610 8248 Leksaksbil Schuco, "Avståndsstyrda bilen", originalkartong medföljer. Längd: 10 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:51)
1610 8075 Ljushållare/lyktor 5 st, Claesson Koivisto Rune, Kin, Skultuna, delvis vitlackad mässing. Höjd: 4 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:36)
1610 8422 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:25)
1610 7439 Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:34)
1610 8418 Ljuskrona omkring sekelskiftet 1900. Höjd: ca 70 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:48)
1610 8394 Ljusstakar 3 st, Ivar Ålenius Björk (1905-1978), Sverige. Liljan, mässing, Ystad metall, Sverige. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:08)
1610 8252 Ljusstakar Ett par, glaskupor / mässing. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:12)
1610 7187 Ljusstake 3-armad, mässing, Olavi Vauras, Finland. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:11)
1610 8247 Ljusstake Erik Jonssons Skara, "Malm". Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:32)
1610 8074 Ljusstake Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Sjuarmad, metall, ljushållare delvis i koppar. Längd: 27 cm. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:12)
1610 8215 Ljusstake mässing, Maria Berntsen, "Glow" för Georg Jensen. Diameter: 30. Originalkartong
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:34)
1610 8253 Lykta mässing, el. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:21)
1610 7119 Mapp Mapp bestående av 12 st blad med tryckta fotografier av Karl Schenker
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:20)
1610 7351 Matbord England, med läderklädd skiva. Längd med 2 iläggsskivor: 198 cm, Bredd: 106 cm. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:14)
1610 7413 Matbord Rokokostil. Bord med två lådor. Bredd: 185 cm. Djup: 86 cm. Höjd: 78 cm
1610 8155 Matservis 50 del ca, Hackefors
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:40)
1610 8337 Matservisdelar Hackefors, Linnea, ca 40 del
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:09)
1610 8089 Matta Kasthall, 200x245
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:50)
1610 8292 Matta kelim, 244x308
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:33)
1610 8432 Matta orientalisk, 118x160 cm
1610 8438 Matta orientalisk, 123x208 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:59)
1610 8434 Matta orientalisk, 125x222 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:58)
1610 8433 Matta orientalisk, 128x01 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:14)
1610 8437 Matta orientalisk, 130x205 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:28)
1610 7392 Matta orientalisk, 154x288 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:52)
1610 7378 Matta orientalisk, 170x225 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:55)
1610 7043 Matta Orientalisk, 180x270 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:41)
1610 8095 Matta Orientalisk, Bochara, 135x197 cm
1610 7147 Matta orientalisk, ca 200x300 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:48)
1610 8436 Matta orientalisk, Galleri, 81x290 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:21)
1610 8435 Matta orientalisk, Galleri, Assadabad, 83x312 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:15)
1610 8273 Matta orientalisk, Kerman, 112x190 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:13)
1610 8042 Matta Röllakan. 120x175 cm, Signerad MJ
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:15)
1610 8040 Matta Ull, 86x240 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:23)
1610 8245 Mattallrikar + skålar, 12 + 2 delar, Mateus, Portugal, diameter: 24 - 31
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:16)
1610 8303 Modelljärnväg / tåg Parti Fleischmann, Tyskland, tåg, räls, topografi, 2 lok, 3 vagnar, 16 byggnader, transformator. Längd: 3-14 cm, djup: 3-8 cm, höjd: 4-18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:25)
1610 8384 Musikelektronik 5 delar, B&O Bang & Olufsen, Beomaster 3300,1986, skivspelare, förstärkare, kassettdeck, ett par högtalare, fjärrkontroll. Längd: 42-61,5 cm, djup: 24,5-32,5 cm, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:25)
1610 8035 Nattygsbord Ett par, med låda i sarg, tidningshylla. Bredd: 38 cm, djup: 50 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:46)
1610 8364 Oljemålning 1800-tal, Kreatur. Signerad. Olja på duk, 17x24 cm, yttermått inklusive ram: 34x41 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:25)
1610 8408 Oljemålning August Malmström (1829-1901), Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 22x14 cm, yttermått inklusive ram: 29x21 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:44)
1610 8367 Oljemålning August Sedelin (1850-1910), Sverige. Jaktmotiv. Signerad, daterad 1900. Olja på pannå, 26x38,26x37 cm, yttermått inklusive ram: 37x48 cm
1610 8260 Oljemålning Birger Birger-Ericson (1904-1994), Sverige. Signerad, med dedikation av konstnären a tergo, ansikten. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 51x61 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:09)
1610 8183 Oljemålning Bo von Schwerin (1881-1940), Sverige. Drottningholms slott. Signerad. Olja på duk, 21x31 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:32)
1610 8221 Oljemålning Carlo Maggi, alplandskap. Signerad. Olja på duk, 68x148 cm, yttermått inklusive ram: 89x168 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:58)
1610 8308 Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. Damporträtt. Signerad. Olja på duk, 64x53 cm, yttermått inklusive ram: 84x72 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:19)
1610 8015 Oljemålning Elisabeth Ekwall, ej signerad, Stilleben. Olja på duk, 53x42 cm, yttermått inklusive ram: 62x52 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:23)
1610 8230 Oljemålning Emile Laborne, landskap. Signerad. Olja på duk, 26x19 cm, yttermått inklusive ram: 43x36 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:04)
1610 8059 Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Face off". Signerad. Akryl på duk, 60x40 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:59)
1610 8182 Oljemålning Joakim Lindgren, "Vårvinter". Monogramsignerad, daterad 1992. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 25x26 cm
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:55)
1610 8324 Oljemålning John Carlsson (1896-1979), Sverige. Signerad, daterad -71, Djurgårdsbron. Olja på pannå, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 57x66 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:51)
1610 1032 Oljemålning Julius Olsson (1864-1942), Storbritannien. "The Approaching fall", kust med klippor. Signerad. Olja på duk, 120x150 cm, yttermått inklusive ram: 151x187 cm
S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:29)
1610 8314 Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, skyskrapor. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 123x153 cm
1610 8046 Oljemålning Louis Zelig (1894-1993), Sverige. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 52x33 cm, yttermått inklusive ram: 63x44 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:20)
1610 8123 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Fiskare på strand. Ej signerad. Olja på duk, 40x60 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:31)
1610 8178 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 38x33 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:18)
1610 8026 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Ej signerad. Olja på pannå, 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:26)
1610 7430 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, Marin. Olja på pannå, 15x26 cm, yttermått inklusive ram: 23x34 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:07)
1610 8323 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Rooth, blomsterstilleben. Olja på pannå, 40x43 cm, yttermått inklusive ram: 48x52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:03)
1610 7463 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Hamnmotiv. Olja på duk, 58x99 cm, yttermått inklusive ram: 77x18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:12)
1610 8121 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Interiör med par. Olja på duk, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 46x55 cm
1610 8414 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skogsmotiv. Signerad, daterad 1867. Olja på duk, 32x22 cm, yttermått inklusive ram: 38x28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:52)
1610 8304 Oljemålning Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. Signerad, daterad 1945, fåglar. Olja på pannå, 109x238 cm, yttermått inklusive ram: 120x251 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:45)
1610 8131 Oljemålning Signe Skeppstedt, blomsterstilleben. Signerad, daterad 1964. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 73x67 cm
1610 8209 Oljemålning Signerad V Nordström, Fiskeläge. Olja på duk, 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 63x83 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:23)
1610 8315 Oljemålning Tore Dahlö. Signerad, daterad -58, kustmotiv. Olja på duk, 34x43 cm, yttermått inklusive ram: 53x62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:04)
1610 8401 Oljemålning Ulf Röll Larsen (f. 1948), Danmark. Komposition. Signerad. Oljemålning. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 104x84 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:12)
1610 7199 Palmbladsmanuskript 5 st, Sri Lanka. Längd: 17-58 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:30)
1610 8004 Parti grafik modell äldre, oramade lösa blad, Kopparstick, litografier, bildmått
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:11)
1610 8343 Parti silver 5 delar, l 15 -21,5 cm, Vikt: 270 g ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:17)
1610 8359 Parti silversmycken Diverse, bland annat hänge och örhängen Karl Laine, Finland, Bruttovikt: 100 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:51)
1610 8356 Parti smycken diverse, 5 broscher, armband, hänge, ring, 3 halsband varav ett Tennung
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:27)
1610 8249 Parti snobben 18 st, samling snoopy från McDonalds Happy meal. Höjd: 8,5 - 17,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:28)
1610 8258 Pennvässare metall, El Casco, Spanien. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:04)
1610 8002 Piedestal höjd: 92 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:47)
1610 8291 Plafond Kristallkupa, diameter: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:24)
1610 8096 Plåtburkar 3 st, modell äldre. Höjd: 24-26 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:24)
1610 8195 Pottskåp omkring 1900, stenskiva. Bredd: 38 cm, djup: 38 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:52)
1610 8196 Pottskåp Sent 1800-tal, stenskiva. Bredd: 36 cm, djup: 44 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:28)
1610 7416 Praktkannor ett par, 1800-talets slut. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:52)
1610 8031 Resväskor 2 st, klädd med läder, präglat motiv av drake. Längd: 60 cm. Djup: 22 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:56)
1610 8186 Rockhängare rotting. Längd: 100 cm, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:55)
1610 8154 Sabel 1800-tal, i balja. Längd: 102 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:51)
1610 8184 Sabel ej balja, Sverige. Längd: 107 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:36)
1610 8136 Sabel längd: 104 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:02)
1610 8146 Sabel Svalling. Längd: 113 cm
1610 8137 Sabel Svalling. Längd: 114 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:04)
1610 7524 Salongsbord intarsia, 1800-tal. Bredd: 78 cm, djup: 57 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:30)
1610 8274 Salt- och pepparkar Aksel Sigvald Nielsen, Aksini, Danmark, bemålad stengods. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:38)
1610 8076 Saltskålar med tillhörande skedar, 2 st, Alvar Alto, Iittala, Savoy, glas. Längd: 10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:02)
1610 8032 Samekniv Paul Larsson, Järpbyn. Horn och läder, stiliserad dekor, monogramsignerad PL. Längd: 19,5. -24 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:02)
1610 8157 Såsskål silver, Palmgren, Stockholm, 1861. Diameter: 19,5 cm, höjd: 10 cm, vikt: 470g ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:13)
1610 7029 Sekretär Längd: 110 cm. Djup: 45 cm, höjd: 108 cm, nyckel
1610 8393 Serveringsvagn Rostfritt. Längd: 98 cm, djup: 57 cm, höjd: 86 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:26)
1610 8355 Servisdelar 40 delar, Wedgwood, Napoleon ivy
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:50)
1610 8126 Silversmycken 6 delar, 2 ringar med rosenkvarts och bergkristall, 2 broscher, 2 halsband, bland annat Kirsti Gulsrud Karasjok, bruttovikt: 45 g.
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:00)
1610 8027 Sjalar 2 st. Kenzo, ull. Längd: ca. 175
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:02)
1610 8339 Skål + tänger 3 delar, silver. Längd: 10-15. Vikt: 120 gr ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:48)
1610 8342 Skål med hänkel (sk), + skedar 12 st, Silver 0,800. Höjd: 18 cm, vikt: 435 gr ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:33)
1610 1003 Skål Rörstrand fajans, märkt Rör 24/5 67 EL, (1767), 24x24. Höjd: 6,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:21)
1610 8340 Skål silver, sterling, Mexico. Längd: 30 cm, höjd: 6 cm, vikt: 450 gr ca
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:50)
1610 8338 Skål silver. Diameter: 14 cm, höjd: 7,5 cm, vikt: 205 gr ca
1610 7215 Skål Stengods, Bo Scullman (f. 1946), Sverige. Diameter: 29. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:04)
1610 8125 Skålar 2 st, silver, bland annat MGAB Eric Löfman. Diameter: 12-14,5 cm, vikt: 260 g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:31)
1610 7189 Skålfat Ett par, Kina, glaserad keramik. Diameter: 28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:27)
1610 8147 Skänk Sent 1800-tal, furu. Bredd: 84 cm, djup: 31 cm, höjd: 102 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:49)
1610 8144 Skåp mahogny. Bredd: 81 cm, djup: 43 cm, höjd: 110 cm, nyckel
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:11)
1610 8161 Skåp omkring 1800, ek. Bredd: 78 cm. Djup: 49 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:24)
1610 8305 Skåp Rokoko. Bredd: 117 cm, djup: 47 cm, höjd: 202 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:05)
1610 7376 Sked silver, Ryssland. Längd: 20 cm, vikt: 57 gr
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:47)
1610 8114 Skolkarta Mellersta Sverige, trycks på Nordstedt & Sönder Förlag. Bredd: 190 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:40)
1610 8193 Skrivbord 1940-tal, ek. Bredd: 190 cm, djup: 90 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:08)
1610 8174 Skrivbord Gustaviansk stil, omkring 1900, mahogny. Bredd: 122 cm. Djup: 70 cm, höjd: 77 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:44)
1610 7481 Skrivbord Jugend, Bemålat. Bredd: 114 cm. Djup: 58 cm. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:36)
1610 7158 Skulptur Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Signerad -88. Stengods, patinerad yta, delvis förgylld. Även signerad på träsockel. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:07)
1610 7410 Skulptur Ängel, metall/sten. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:37)
1610 8106 Skulptur Franklin Mint, Drake. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:51)
1610 8115 Skulptur Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Glas. Diameter: 22 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:19)
1610 1019 Skulptur Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Ägg, Biot, Frankrike. Starkeldsfajans, signerat HHg. Svartmålat trebent ställ. Höjd: 14 ink ställning
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:45)
1610 8017 Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 21:02)
1610 8380 Skulptur mässing, Springare, Orientalisk. Längd: 21 cm, höjd: 17 cm
1610 7072 Skulptur mässing, tupp. Höjd: 44cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2024 05:39)
1610 8272 Skulptur Oidentifierad konstnär. Brons. Signerad, numrerad 2/8. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:31)
1610 8045 Skulptur Paul Hoff (f. 1945), Gustafsberg, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Sverige. Säl. Längd: 24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:29)
1610 7364 Skulptur Tax, patinerad brons, Längd: 8 cm
1610 8383 Skulptur Theodore Schoop, Man, Signerad i godset. Höjd: 43 cm
1610 7387 Skulptur i glas på stensockel. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:38)
1610 8257 Skulpturer 4 st, djur, bland annat dalahästar. Höjd: 9-23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:54)
1610 8082 Skulpturer Ett par, Fohundar, Kina, blåglaserad keramik. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:38)
1610 8200 Slagbord 1800-tal, furu. Bredd: 37 + 2x70, djup: 119 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:38)
1610 8345 Smörgåsgafflar 12 st, silver (830). Längd: 14,5 cm. Vikt: 210 g ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:32)
1610 8290 Smyckeskrin Lackarbete med asiatisk dekor, bemålat trä, lådor, spegel och speldosa. Längd: 34 c cm. Djup: 14 c cm. Höjd: 19-29 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:28)
1610 7527 Soffa 1800-tal, mahogny, intarsia. Längd: 195 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:29)
1610 8140 Soffa tidigt 1800-tal, Lindome. Längd: 195 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:27)
1610 8086 Soffbord Underrede i järnsmide, bordsskiva i kolmårdsmarmor. Bredd: 150 cm, djup: 70 cm, höjd: 44 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:52)
1610 8180 Soldatmössa modell äldre. Längd: 23 cm, djup: 18 cm, höjd: 11,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:29)
1610 8150 Spegel empirestil, omkring 1900, målad dekor 89x49 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:53)
1610 8235 Spegel Förgylld ram, yttermått inklusive ram: 51x43 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:55)
1610 8279 Spegel förgylld, 1800-tal. Höjd: 182 cm, bredd: 70 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:59)
1610 8156 Spegel Gustaviansk stil, 130x53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:29)
1610 8233 Spegel omkring 1900 cm, yttermått inklusive ram: 45x72 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:45)
1610 8288 Spegel oval med konsol, förgylld. Höjd: 45 cm, konsolens, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:34)
1610 8310 Spegel Renässans-stil, Italien, 106x80 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:32)
1610 8298 Spegel skulpterad selbåge, trä, 63x46 cm
1610 8133 Spegellampett Empire, senare glas, yttermått inklusive ram: 42-48x60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:19)
1610 8330 Spegellampetter ett par, Trä, 1920-tal, 43x10 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:30)
1610 8160 Spelbord Nyrokoko, rotfanér, (ej utfällbar skiva), l 90 cm. Djup: 44 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:25)
1610 8259 Ställning / press trä. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:59)
1610 7324 Starkvinsglas 11 st, slipad dekor. Höjd: 14 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:38)
1610 8269 Stekfat 2 st, Kina, Blåvitt kompaniporslin. Längd: 33-40 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:03)
1610 8078 Steltonset 4 delar, 2 mjölkkannor + 2 sockerskålar, Arne Jacobsen och Erik Magnussen, stål och plast, Diameter: 5-11 cm. Höjd: 5,5 - 9,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:40)
1610 8262 Stengods 4 delar. Höjd: 5-8 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:23)
1610 8177 Stol Senbarock, Lädersits
1610 8268 Stolar 3 st. Nyrokoko
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:09)
1610 7028 Stolar Ett par
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:03)
1610 8033 Stolar Ett par, björk
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:11)
1610 8061 Stolar Ett par, Karl Johan, skuren dekor i ryggbricka, björk
1610 8130 Stolar Ett par, Rokoko, bemålade
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:57)
1610 8392 Stolar Ett par, Rokoko, bemålade
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:16)
1610 8135 Stolar ett par, sengustaviansk stil
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:44)
1610 7379 Stolar ett par, Sengustavianska
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:18)
1610 7074 Stolar Ett par, Vidar Malmsten "Kaj".
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:09)
1610 8341 Supkoppar 5 st, silver. Höjd: 8 cm, vikt: 185 gr ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:40)
1610 8132 Sybord Sengustavianskt, provinsiellt, Björk / Björkrot. Bredd: 48 cm, djup: 36 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:29)
1610 8190 Taburetter Ett par, Karl Johan, bemålade, omklädda. Längd: 46 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:10)
1610 8210 Takarmatur Fabbian Beluga, Italien. Längd: 22 cm bredd 11 cm, kom och kristallglas. Längd: cm
1610 7518 Takarmatur Venetiansk stil. 6 ljusarmar, dekor av blomster, glas. Diameter: 76 cm. Höjd: 80 cm ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:26)
1610 8241 Takfotogenlampa med ljusarmar, mässing. Diameter: 70 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:51)
1610 7355 Tallrik Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Löja, Gustavsberg 1948-1962, flintgods med målad dekor av fiskar. Diameter: 24,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:09)
1610 8176 Tallrikar 14 st, Rosenthal, Bemålade, Landskapsvapen, diameter: 25 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:39)
1610 8158 Tallrikar 22 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 10 + 10 + 2 delar. Diameter: 19-22,5 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:55)
1610 7500 Tallrikar 3 st, Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 23 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:06)
1610 8266 Tallrikar 4 st, Famille Rose, Kina, diameter: 22 ca
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:13)
1610 7489 Tallrikar 6 st, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:13)
1610 7499 Tallrikar Ett par, Kina, Blåvitt kompaniporslin, omkring 1800, diameter: 24 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:05)
1610 8246 Tallrikar & skålar 26 delar, Matheus, Portugal. Diameter: 19-40 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:30)
1610 8003 Tavlor 8 st, äldre grafik, yttermått inklusive ram: 30x24 - 53x43 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:15)
1610 8406 Termoskanna + skål, Stelton & Iittala. Längd: 31 cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:45)
1610 8208 Termoskannor 2 st. Rostfritt stål, Bernadotte Chrome, Georg Jensen. Höjd: 19-24 cm. Originalkartonger medföljer
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:04)
1610 8053 Textil/ bonad Polen, 87x110 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 21:05)
1610 8122 Textiltavla Irland, "Upstairs Downstairs", by Ulster, Irish linen, oramad, 47x73 cm
1610 8202 Trädgårdsbänksgavlar ett par, Byarum, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:49)
1610 7202 Träskor Ett par, trä / textil, modell äldre. Längd: 23 cm, djup: 7 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:37)
1610 8108 Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. "Gullris och Rallareros", Handtryck. Signerad. Bildmått: 26x19 cm, yttermått inklusive ram: 40x32 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:58)
1610 8371 Träsnitt Japan, modell äldre. Bildmått: 35x16 cm, yttermått inklusive ram: 51x32 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:10)
1610 8373 Träsnitt Japan, Pärlfiskare, modell äldre. Bildmått: 35x24 cm, yttermått inklusive ram: 50x38 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:25)
1610 8387 Träsnitt Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Såningsman. Signerad. Bildmått: 30x21, yttermått inklusive ram. 38x27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:20)
1610 8016 Tulpanglas 3 st + skål Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 26 cm. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:06)
1610 8212 Underlägg mässing, Roos Interior, 20x20. Originalkartong medföljer
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:48)
1610 8159 Uppläggningsfat + kaffekanna mm, 9 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen. Längd: 7,5 cm, djup: 7,5-23,5 cm, höjd: 1,5-24 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:23)
1610 7148 Urna Metall. Höjd: 29 cm. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:52)
1610 8152 Väggarmaturer ett par, mässing. Höjd: ca 30 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:07)
1610 8141 Vägghörnskåp Bemålat, 1800-tal. Höjd: 105 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:47)
1610 8012 Väggpendyl omkring sekelskiftet 1900, Ek. Höjd: 100 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:03)
1610 8361 Väggplatta Lisa Larson (1931-2024), Sverige. "Gamla Stan" ur serien "Väggplattor", Gustavsberg 1963. Målad och glaserad stengodslera, 28,5x28,5 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:17)
1610 8360 Väggplatta Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, "Sm I Fotboll för damer Folksam cup", 20x22 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:38)
1610 8275 Väggrelief Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 2005 cm, yttermått inklusive ram: 20x20 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:07)
1610 8097 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda, diameter: 16, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:43)
1610 8264 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda. Längd: 12,5 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:38)
1610 8263 Vas Jugend, iriserande glas. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:10)
1610 8080 Vas Kina, dekor av prunus, blåvit glasyr. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:34)
1610 7268 Vas Rörstrand, 1800-talets slut. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:57)
1610 8020 Vas Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:35)
1610 7007 Vaser 2 st Iittala, Kaj Franck + skulptur. Signerad. Höjd: 10-12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:15)
1610 8255 Vettar 3 st, trä, modell äldre. Längd: 27-47 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:00)
1610 8256 Vettar 3 st, trä, modell äldre. Längd: 36-40 cm
1610 8381 Vinglas 10 st, Kosta, "Kronoberg", Elis Bergh (1881-1954), Sverige. Höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:34)
1610 8396 Vinglas 5 st, Spiegelau. Höjd: 21,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:54)
1610 8395 Vinglas 6 2 + 2 + 7 st, st, Schott. Höjd: 22 cm ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:11)
1610 8250 Vinglas 9 st, konstglas. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:56)
1610 8098 Vinglas Ett par, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:55)
1610 8029 Vinkylare 2 st, aluminium. Längd: 40 cm. Djup: 25 cm, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:11)
1610 8201 Vitrinskåp Asien. Bredd: 80 cm, djup: 35 cm, höjd: 189 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:40)
1610 8091 Vitrinskåp England, mahogny. Bredd: 150 cm. Djup: 43 cm, höjd: 175 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:09)
1610 8088 Vitrinskåp Seethrough Classic White, Newport. Nutida, vitlackat, 4 hyllplan. Bredd: 78 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 223 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:14)
1610 7185 Ytterfoder Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand, diameter, 34 cm. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:07)
1610 8293 Ytterfoder på mässingsfot, porslin. Djup: 19 cm. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:26)