462 1051 Affisch ”Wilhelm Kåge. Nationalmuseum 17.5 – 27.8 1989.” 70x100 cm. Grafisk design: Håkan Lindström
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1057 Ampel Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg, 1923, keramik, blå dekor på vit botten, höjd 15 cm, diameter 19 cm, uttag med tre metallringar för kedjeupphängning, märkt på insidan: 'GUSTAVSBERG 1923'
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1074 Blomfat 14 st, Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg, 5 olika storlekar, vit grön gul glasyr, diameter 23 cm
462 1066 Blomkrukor 2 st, 'Planta' Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg, en st oglaserad lergods, en st vitglaserad, reliefdekor på kubform, vitglaserat blomfat medföljer, litteratur: 'Wilhelm Kåge', Nils Palmgren, Stockholm 1953, sid 177
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1065 Blomkrukor 3 st, 'Planta' Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg och Steninge, grönglaserat blomfat medföljer, litteratur: 'Wilhelm Kåge', Nils Palmgren, Stockholm 1953, sid 177 (nagg)
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1064 Blomkrukor 3 st, 'Planta' Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg, Sverige 1941, oglaserat rödgods, regelbunden horisontell reliefdekor på kubform, brunglaserade blomfat x 2 medföljer, litteratur: 'Wilhelm Kåge', Nils Palmgren, Stockholm 1953, sid 177
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1068 Blomkrukor 4 st, 'Planta' Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg, Sverige 1941, reliefdekor, grönglaserade blomfat x 4 medföljer, litteratur: 'Wilhelm Kåge', Nils Palmgren, Stockholm 1953, sid 177
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1039 Blomsteruppsats Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1935, 2 del, längd: 26, 5 cm, höjd: 13 cm, modell: 926, insatsen med lagningar
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1060 Bok i kassett Wilhelm Kåge, Nils Palmgren 1953, Bibliofilupplaga om 100 ex, detta ex nr 10 med handsignerat aktstudie sign KÅGE 1954
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1053 Bok/häfte 'Argenta Swedish Grace', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1005 Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1928, längd: 27 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1069 Formar 'Pyro', Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg, 4 st, ugnssäker servis, design 1930
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1037 Fruktfat (dds) Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg Studio, 1942, Fajans, dia 28 cm
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1008 Kakelplatta (dds) Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg studio, 15, 5x15, 5, ngt konkav, nagg i vänster kant, signerad a tergo med Kåges brunda studiohand
462 1009 Kakelplatta (dds) Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg studio, 15, 5x15, 5, produktionsskada, mindre lagning, signerad a tergo med studiohanden
462 1004 Kakelplatta (dds) Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg studio, 15, 5x15, 5, signerad a tergo med Kåges brunda studiohand samr '42', produktionsskada, lagning
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1048 Klotvas "Argenta", Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1944, modell '1042 I', N, fiskmotiv, höjd: 12, 5 cm, stämplad: 'Handdrejad' och 'Gustavsberg KÅGE', målarsignatur P (Marianne Preissler?)
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1049 Klotvas (dds) 'Argenta', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1934, handdrejad med geometrisk dekor, höjd: 25 cm, diameter: 22 cm. Signerad: ”Handdrejad, Gustavsberg, Kåge, Argenta.”
S�ldes f�r 15.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1072 Matservisdelar 'Amulett'/'WB', design Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, form 1938, ca 35 del, 'De mjuka formernas servis (WB-modellen), flintgods
462 1023 Matservisdelar 'Liljeblå', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 1917, servismodell 'WK-modell', 27 delar varav 13 tallrikar flata och djupa olika storlekar, 3 serveringsfat, 1 såsskål, 4 äggkoppar, 2 kaffekoppar med fat, 4 tekoppar med fat, tallrik märkt under: 'GUSTAFSBERG LILJEBLÅ' och i godset: 'GUSTAFSBERG 1917 KINA A17', några delar med nagg, i nyhetsblad 1918 och i priskurant 1920-1936, en av några dekorer på Kåges 'WK-modell', hans första egna servismodell (den s.k. arbetarservisen) som visades på Liljevalchs 'Hemutställningen 1917'
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1022 Matservisdelar 'Pomona', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 1920-tal, 6 stycken assietter diameter 21 cm, signerade: 'handmålad GUSTAVSBERG POMONA // KÅGE'
462 1050 Oljemålning ”Kvinna i Kanapé”, Wilhelm Kåge (1889-1960), aktstudie, 1940-tal. Olja på pannå, 29x36 cm. Se Palmgren, s. 213-215. Signerad ”KÅGE”
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1018 Oljemålning Clowner, Wilhelm Kåge (1889-1960), olja på duk, signerad KÅGE, 55 x 46 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1012 Originalaffisch (dds) ”Svenska Teaterförbundet Midnattscabaré, 4-5 nov.”, Wilhelm Kåge (1889-1960), formgiven 1915-16. 70x100cm. Se Palmgren, text s.68-70, liten bild s.71
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1024 Originalaffisch (dds) ”Tredje Svenska Kulturmässan. Malmö 17-21 juni 1921.”, Wilhelm Kåge (1889-1960), formgiven 1921, 70x95 cm
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1013 Originalaffisch (dds) ”Uppsala. Utställning av äldre kyrklig konst, okt-nov 1917.”, Wilhelm Kåge (1889-1960), formgiven 1917. 70x100cm. Se Palmgren s.67, helsidesbild i färg
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1006 Porslinsplatta (dds) 'Argenta', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 1940, 17x29, i träram
462 1044 Rotogravyr (dds) Wilhelm Kåge (1889-1960), 1954, 28x19
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1046 Rotogravyr (dds) Wilhelm Kåge (1889-1960), 28x19
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1045 Rotogravyr (dds) Wilhelm Kåge (1889-1960), 28x19
462 1033 Salt/pepparkar 2 st, 'Kåge Verkstad', Gustavsberg
462 1007 Servisdelar Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 11-delar 'Blue Wave' + 1-del 'Guldstjärna'
462 1054 Skål 'Kåge Verkstad', Gustavsberg, Dia: 18.5 cm, märkt 'Kåge Verkstad KAPA' samt original pappersetikett 'KAPA'
462 8581 Skål 'Surrea', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 10 cm, spricka
462 1073 Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 1917, höjd: 7 cm, diameter: 18 cm
462 1052 Skål+vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, (Skål: Guldsurrea, höjd: 8 cm) + (Vas: Guldcarrara, höjd: 12 cm)
462 1002 Skålar 'Våga', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 5 st, Carrara-gods
462 1019 Skålfat 'Farsta', Wilhelm Kåge Gustavsberg 1948, kvadratiskt med ljus grön glasyr, 20, 5 x 20, 5 cm, signerat KÅGE FARSTA GUSTAVSBERGS STUDIO R (R = 1948)
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1062 Skålfat Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg, Sverige 1957 (Ä), Farstagods, 20, 5 x 20, 5 cm, signerad: 'KÅGE FARSTA GUSTAVSBERG STUDIO Ä'
462 1017 Skålfat Wilhelm Kåge (1889-1960), Farstagods, 29x29
462 1001 Skålfat Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 1930, diameter: 23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 3637 Skålfat + skål 'Argenta', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, dia 12 cm + 21 cm
462 1014 Teservis 30-del, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, handmålade, ojämna färger
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1028 Urna med lock 'Argenta', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 21
462 1029 Vas 'Argenta', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1947, höjd: 16, 'Q'
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1042 Vas 'Argenta', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 1940, höjd: 13 cm, stämplad: 'handdrejad', 1157
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1032 Vas 'Argenta', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 13. 5 cm
462 1015 Vas 'Argenta', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1016 Vas 'Surrea', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 24, (nagg)
462 1036 Vas 'Surrea', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 33 cm
462 1035 Vas 'Surrea', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, stämplad 'SURREA 21', höjd: 22.5 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1038 Vas Farstagods, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1933, blå glasyr, höjd: 9, 5 cm, 'C'
462 1040 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg Studio 1955, höjd: 16 cm, märkt Z
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 1021 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 1940-tal, fajans, dekor Kåges ränder med våglinjer, höjd: 16 cm, signerad med svarta studiohanden (= Kåge) och målarsignatur fisk (= Maja Snis)
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 8117 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, Cararra-gods, No 1045, höjd: 14 cm
462 3634 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, handdrejad, höjd: 22 cm
462 1047 Vas + fat Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, vasens höjd: 11, 5cm, fatet: 16x16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2007 17:51)
462 1043 Vas + skål (dds) Kåge Verkstad KAPA, Gustavsberg, stengods, (Skålen: 'Olivia', höjd: 8 cm, diameter: 16 cm). (Vasen: höjd: 12. 5 cm, likande som: litteratur: Eronn, Gisela, Wilhelm Kåge - Keramikens mästare, Prisma 2006, sid 139)
462 1020 Vas med hänklar Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, Sverige 1940-tal, fajans, dekor Kåges typiska kvinna och blomma på baksidan, höjd 31, 5 cm, signerad med svarta studiohanden (= Kåge), lagad
S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)
462 8579 Vaser 'Våga', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 3 st, Cararra-gods, höjd: 12+16+20 cm
462 1058 Vaser 3 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1920-tal, grön dekor, höjd 21 cm, blå resp orange dekor höjd 8 cm, signerade Kåge
462 1003 Ytterfoder med fat, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 1924
462 1070 Ytterfoder Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg, 20-30-tal, blå blomdekor, höjd: 19, diameter: 26 cm, märkt "Gustavsberg"
462 1075 Ytterfoder Wilhelm Kåge Gustavsberg 1920-tal, grön och gul blomdekor, diameter 19 cm (sk nagg)