Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 23 april 2007 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

462 1051  Affisch ”Wilhelm Kåge. Nationalmuseum 17.5 – 27.8 1989.” 70x100 cm. Grafisk design: Håkan Lindström

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1057  Ampel Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg, 1923, keramik, blå dekor på vit botten, höjd 15 cm, diameter 19 cm, uttag med tre metallringar för kedjeupphängning, märkt på insidan: 'GUSTAVSBERG 1923'

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1074  Blomfat 14 st, Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg, 5 olika storlekar, vit grön gul glasyr, diameter 23 cm

462 1066  Blomkrukor 2 st, 'Planta' Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg, en st oglaserad lergods, en st vitglaserad, reliefdekor på kubform, vitglaserat blomfat medföljer, litteratur: 'Wilhelm Kåge', Nils Palmgren, Stockholm 1953, sid 177

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1065  Blomkrukor 3 st, 'Planta' Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg och Steninge, grönglaserat blomfat medföljer, litteratur: 'Wilhelm Kåge', Nils Palmgren, Stockholm 1953, sid 177 (nagg)

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1064  Blomkrukor 3 st, 'Planta' Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg, Sverige 1941, oglaserat rödgods, regelbunden horisontell reliefdekor på kubform, brunglaserade blomfat x 2 medföljer, litteratur: 'Wilhelm Kåge', Nils Palmgren, Stockholm 1953, sid 177

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1068  Blomkrukor 4 st, 'Planta' Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg, Sverige 1941, reliefdekor, grönglaserade blomfat x 4 medföljer, litteratur: 'Wilhelm Kåge', Nils Palmgren, Stockholm 1953, sid 177

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1039  Blomsteruppsats Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1935, 2 del, längd: 26, 5 cm, höjd: 13 cm, modell: 926, insatsen med lagningar

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1060  Bok i kassett Wilhelm Kåge, Nils Palmgren 1953, Bibliofilupplaga om 100 ex, detta ex nr 10 med handsignerat aktstudie sign KÅGE 1954

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1053  Bok/häfte 'Argenta Swedish Grace', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1005  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1928, längd: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1069  Formar 'Pyro', Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg, 4 st, ugnssäker servis, design 1930

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1037  Fruktfat (dds) Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg Studio, 1942, Fajans, dia 28 cm

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1008  Kakelplatta (dds) Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg studio, 15, 5x15, 5, ngt konkav, nagg i vänster kant, signerad a tergo med Kåges brunda studiohand

462 1009  Kakelplatta (dds) Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg studio, 15, 5x15, 5, produktionsskada, mindre lagning, signerad a tergo med studiohanden

462 1004  Kakelplatta (dds) Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg studio, 15, 5x15, 5, signerad a tergo med Kåges brunda studiohand samr '42', produktionsskada, lagning

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1048  Klotvas "Argenta", Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1944, modell '1042 I', N, fiskmotiv, höjd: 12, 5 cm, stämplad: 'Handdrejad' och 'Gustavsberg KÅGE', målarsignatur P (Marianne Preissler?)

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1049  Klotvas (dds) 'Argenta', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1934, handdrejad med geometrisk dekor, höjd: 25 cm, diameter: 22 cm. Signerad: ”Handdrejad, Gustavsberg, Kåge, Argenta.”

S�ldes f�r 15.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1072  Matservisdelar 'Amulett'/'WB', design Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, form 1938, ca 35 del, 'De mjuka formernas servis (WB-modellen), flintgods

462 1023  Matservisdelar 'Liljeblå', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 1917, servismodell 'WK-modell', 27 delar varav 13 tallrikar flata och djupa olika storlekar, 3 serveringsfat, 1 såsskål, 4 äggkoppar, 2 kaffekoppar med fat, 4 tekoppar med fat, tallrik märkt under: 'GUSTAFSBERG LILJEBLÅ' och i godset: 'GUSTAFSBERG 1917 KINA A17', några delar med nagg, i nyhetsblad 1918 och i priskurant 1920-1936, en av några dekorer på Kåges 'WK-modell', hans första egna servismodell (den s.k. arbetarservisen) som visades på Liljevalchs 'Hemutställningen 1917'

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1022  Matservisdelar 'Pomona', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 1920-tal, 6 stycken assietter diameter 21 cm, signerade: 'handmålad GUSTAVSBERG POMONA // KÅGE'

462 1050  Oljemålning ”Kvinna i Kanapé”, Wilhelm Kåge (1889-1960), aktstudie, 1940-tal. Olja på pannå, 29x36 cm. Se Palmgren, s. 213-215. Signerad ”KÅGE”

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1018  Oljemålning Clowner, Wilhelm Kåge (1889-1960), olja på duk, signerad KÅGE, 55 x 46 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1012  Originalaffisch (dds) ”Svenska Teaterförbundet Midnattscabaré, 4-5 nov.”, Wilhelm Kåge (1889-1960), formgiven 1915-16. 70x100cm. Se Palmgren, text s.68-70, liten bild s.71

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1024  Originalaffisch (dds) ”Tredje Svenska Kulturmässan. Malmö 17-21 juni 1921.”, Wilhelm Kåge (1889-1960), formgiven 1921, 70x95 cm

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1013  Originalaffisch (dds) ”Uppsala. Utställning av äldre kyrklig konst, okt-nov 1917.”, Wilhelm Kåge (1889-1960), formgiven 1917. 70x100cm. Se Palmgren s.67, helsidesbild i färg

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1006  Porslinsplatta (dds) 'Argenta', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 1940, 17x29, i träram

462 1044  Rotogravyr (dds) Wilhelm Kåge (1889-1960), 1954, 28x19

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1046  Rotogravyr (dds) Wilhelm Kåge (1889-1960), 28x19

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1045  Rotogravyr (dds) Wilhelm Kåge (1889-1960), 28x19

462 1033  Salt/pepparkar 2 st, 'Kåge Verkstad', Gustavsberg

462 1007  Servisdelar Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 11-delar 'Blue Wave' + 1-del 'Guldstjärna'

462 1054  Skål 'Kåge Verkstad', Gustavsberg, Dia: 18.5 cm, märkt 'Kåge Verkstad KAPA' samt original pappersetikett 'KAPA'

462 8581  Skål 'Surrea', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 10 cm, spricka

462 1073  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 1917, höjd: 7 cm, diameter: 18 cm

462 1052  Skål+vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, (Skål: Guldsurrea, höjd: 8 cm) + (Vas: Guldcarrara, höjd: 12 cm)

462 1002  Skålar 'Våga', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 5 st, Carrara-gods

462 1019  Skålfat 'Farsta', Wilhelm Kåge Gustavsberg 1948, kvadratiskt med ljus grön glasyr, 20, 5 x 20, 5 cm, signerat KÅGE FARSTA GUSTAVSBERGS STUDIO R (R = 1948)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1062  Skålfat Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg, Sverige 1957 (Ä), Farstagods, 20, 5 x 20, 5 cm, signerad: 'KÅGE FARSTA GUSTAVSBERG STUDIO Ä'

462 1017  Skålfat Wilhelm Kåge (1889-1960), Farstagods, 29x29

462 1001  Skålfat Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 1930, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 3637  Skålfat + skål 'Argenta', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, dia 12 cm + 21 cm

462 1014  Teservis 30-del, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, handmålade, ojämna färger

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1028  Urna med lock 'Argenta', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 21

462 1029  Vas 'Argenta', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1947, höjd: 16, 'Q'

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1042  Vas 'Argenta', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 1940, höjd: 13 cm, stämplad: 'handdrejad', 1157

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1032  Vas 'Argenta', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 13. 5 cm

462 1015  Vas 'Argenta', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1016  Vas 'Surrea', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 24, (nagg)

462 1036  Vas 'Surrea', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, höjd: 33 cm

462 1035  Vas 'Surrea', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, stämplad 'SURREA 21', höjd: 22.5 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1038  Vas Farstagods, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1933, blå glasyr, höjd: 9, 5 cm, 'C'

462 1040  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg Studio 1955, höjd: 16 cm, märkt Z

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 1021  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 1940-tal, fajans, dekor Kåges ränder med våglinjer, höjd: 16 cm, signerad med svarta studiohanden (= Kåge) och målarsignatur fisk (= Maja Snis)

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 8117  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, Cararra-gods, No 1045, höjd: 14 cm

462 3634  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, handdrejad, höjd: 22 cm

462 1047  Vas + fat Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, vasens höjd: 11, 5cm, fatet: 16x16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2007 17:51)

462 1043  Vas + skål (dds) Kåge Verkstad KAPA, Gustavsberg, stengods, (Skålen: 'Olivia', höjd: 8 cm, diameter: 16 cm). (Vasen: höjd: 12. 5 cm, likande som: litteratur: Eronn, Gisela, Wilhelm Kåge - Keramikens mästare, Prisma 2006, sid 139)

462 1020  Vas med hänklar Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, Sverige 1940-tal, fajans, dekor Kåges typiska kvinna och blomma på baksidan, höjd 31, 5 cm, signerad med svarta studiohanden (= Kåge), lagad

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 23 april 2007 16:00)

462 8579  Vaser 'Våga', Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 3 st, Cararra-gods, höjd: 12+16+20 cm

462 1058  Vaser 3 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1920-tal, grön dekor, höjd 21 cm, blå resp orange dekor höjd 8 cm, signerade Kåge

462 1003  Ytterfoder med fat, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, 1924

462 1070  Ytterfoder Wilhelm Kåge (1889-1960) för Gustavsberg, 20-30-tal, blå blomdekor, höjd: 19, diameter: 26 cm, märkt "Gustavsberg"

462 1075  Ytterfoder Wilhelm Kåge Gustavsberg 1920-tal, grön och gul blomdekor, diameter 19 cm (sk nagg)