Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 20 augusti 2012 17:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

771 2093  Affisch Färglitografisk, Riopelle, Galerie Maeght, motivets mått: 80x49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 17:56)

771 2026  Etsning Eric Detthow (1888-1952), Par, 1917, motivets mått: 16, 5 x 10, 5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:33)

771 2092  Färglitografi  Acke Oldenburg (1923-2005), 89/150, motivets mått: 34x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 17:55)

771 2043  Färglitografi  Anders Fogelin (1933-1982), "Barcelona -79", Tryckpressen, motivets mått: 33 x 40, 19/75

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:14)

771 2064  Färglitografi  Axel Olson (1899-1986), 154/350 mm: 37x52

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:41)

771 2047  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), 74/260, motivets mått: 58x42

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 17:02)

771 2042  Färglitografi  Bo Hultén (f. 1945), -77, 69/360, motivets mått: 33 x 26

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:59)

771 2080  Färglitografi  Curt Hillfon (f. 1943), 40/100 mm: 75x55

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:14)

771 2019  Färglitografi  Elis Ryberg (1919-1985), 271/300, motivets mått: 45x52

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:28)

771 2003  Färglitografi  Enrico Baj (1924-2003), 79/100, bladets mått: 70x50

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:36)

771 1117  Färglitografi  Erik Olson, 154/350, 1972, motivets mått: 55x45

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:39)

771 2044  Färglitografi  Esaias Thorén (1901-1981), 1960, 18/50, 31x38

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:22)

771 2018  Färglitografi  Evy Låås (1923-1999), -71, Fönster, 51/310, motivets mått: 35x33

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:26)

771 2023  Färglitografi  Evy Låås (1923-1999), -91, 271/350, motivets mått: 39x57

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:33)

771 2076  Färglitografi  Gösta Gierow (f. 1931), 1988, 204/225, "Barock fisk", motivets mått: 50x75

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:10)

771 2078  Färglitografi  Gunnar Larson (f. 1925), 41/90, motivets mått: 35x44

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:12)

771 2048  Färglitografi Gunnar Larsson, Landskap, EA (konstnärens exemplar), signerad. 42x52

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 17:42)

771 2049  Färglitografi  Gunnar Larsson, Landskap. 26/95, signerad. 35x44

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 17:44)

771 2207  Färglitografi  Karl Axel Pehrson (1921-2005), 12/75, motivets mått: 27x16

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:50)

771 2010  Färglitografi  Karl Axel Pehrson (1921-2005), 42/200, signerad -97, motivets mått: 61x59

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 17:57)

771 2009  Färglitografi  Karl Axel Pehrson (1921-2005), provtryck, signerad, -77, motivets mått: 29x41

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 17:43)

771 2057  Färglitografi  Karl Inge Höglund, EA (konstnärens exemplar), 87x59

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:27)

771 2075  Färglitografi  Kjell Sunberg, 126/250, bladets mått: 60x41

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:08)

771 2038  Färglitografi  Lena A Linderholm (f. 1947), pt, bladets mått: 61x49

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:49)

771 2014  Färglitografi  Lennart Jirlow (f. 1936), "I trädgården", 345/350, motivets mått: 43x35

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:52)

771 2079  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), "Dåren", PT, motivets mått: 30x38

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:13)

771 2083  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 163/275, motivets mått: 36x26

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:18)

771 2032  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 4861/5000, signerad, motivets mått: 57x43

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:09)

771 2033  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 4960/5000, signerad, 57x43

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:11)

771 2051  Färglitografi  Mårten Andersson, Allmogeskåp, 1/200, 74x54

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:23)

771 2058  Färglitografi  Mats Hådell (f. 1958), EA (konstnärens exemplar), motivets mått: 59x85

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:28)

771 2040  Färglitografi  Max Walter Svanberg (1912-1994), motivets mått: 100x69

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 20:08)

771 2039  Färglitografi  Max Walter Svanberg (1912-1994), motivets mått: 100x69

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:56)

771 2022  Färglitografi  Mona Huss Walin (f. 1944), 321/460, motivets mått: 65x50

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:43)

771 2020  Färglitografi  Nisse Zetterberg (1910-1986), 137/360, motivets mått: 37x43

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:29)

771 2024  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), sällskap, EA (konstnärens exemplar), bladets mått: 58x80

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:34)

771 2094  Färglitografi  Roj Friberg (f. 1934), Interiör, 248/350, motivets mått: 55x76

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 17:04)

771 2077  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 287/310, motivets mått: 30x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:14)

771 2025  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 67/260, Skärgård, motivets mått: 20x64

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:44)

771 2031  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), skärgårdmotivmm: 26x47

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 17:40)

771 2002  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), vintermotiv, 69/200, motivets mått: 29x46

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:13)

771 2060  Färglitografi  Stellan Mörner (1896-1979), 154/350, motivets mått: 36x49

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:37)

771 2061  Färglitografi  Sven Jonson (1902-1981), 154/350, motivets mått: 28x40 (fuktskadat blad)

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:38)

771 2013  Färglitografi  Sven X:et Erixson (1899-1970), 27/360, subject size: 43x48,

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:44)

771 2015  Färglitografi  Sven X:et Erixson (1899-1970), 57x49,

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:01)

771 2081  Färglitografi  Uno Vallman (1913-2004), 39/290, "Slussen", motivets mått: 55x71

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:15)

771 2063  Färglitografi  Waldemar Lorentzon (1899-1984), 154/350, motivets mått. 42x57

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:49)

771 9129  Färglitografier 3 st, Mona Huss Walin (f. 1944), 45 x 60 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 17:29)

771 2021  Färglitografier 3 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Stockholmsmotiv, motivets mått: 42x59

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:37)

771 2052  Kopparstick kolorerat, Vy över Paris, Thuillirien, motivets mått: 27x39

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 19:29)

771 1390  Litografi Lage Lindell (1920-1980), Båtar, motivets mått: 46 x 61, 2/50

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 17:12)

771 9025  Litografi Lennart Jirlow (f. 1936), 294/310, motivets mått: 46x60

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:56)

771 2041  Litografi Maria Hillfon (f. 1945), 146/280, Blomsterstilleben, motivets mått: 35 x 29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:54)

771 2055  Litografi Roland Svensson (1910-2003), 30/100, Möja Hamn, 32x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:09)

771 2046  Litografi Roland Svensson (1910-2003), 30/30, motivets mått: 10x16

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 17:01)

771 2082  Mapp med 24 litografier, '4032', 7 dagar i Rom

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 20 augusti 2012 18:16)