Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 4 december 2017 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1149 1063  Blandteknik Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige, Grind, Signerad, 52x40 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:43)

1149 1064  Blandteknik Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Hovs Hallar, Signerad a tergo, 27x35 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:45)

1149 1065  Blandteknik Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Komposition, Signerad, 33x41 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:48)

1149 1021  Blandteknik Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Taomina, Sicilia, signerad, 37x44 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:09)

1149 1052  Blandteknik Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Trädgårdsmotiv, signerad, 46x38 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:27)

1149 1068  Gipsrelief Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Manshuvud, osignerad, 39x32 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:42)

1149 1026  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Älvlandskap, osignerad, 51x43 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:50)

1149 1040  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Caféterassen (Dome, Paris), signerad, 38x46 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:09)

1149 1027  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Damporträtt, osignerad, 40x30 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:52)

1149 1054  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Drakblodsträd, Teneriffa, osignerad, 53x38 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:30)

1149 1032  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Fjordlandskap, signerad, olja på pannå, 35x26 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:00)

1149 1029  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Gitarrspelare, osignerad, 46x55 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:54)

1149 1012  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Gustav V, pannå, osignerad, 35x27 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:27)

1149 1030  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Konstnärinna, osignerad, olja på pannå, 60x50 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:55)

1149 1039  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Kvarn på Mykonos, signerad, olja på pannå, 45x38 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:07)

1149 1066  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Kvarteret Järnet, signerad a tergo, olja på pannå, 45x38 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:47)

1149 1044  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Kyrkointeriör, pannå, signerad, 35x27 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:15)

1149 1025  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Landskap med bro, osignerad, 30x39 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:49)

1149 1061  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Landskap, Signerad 1913, duk, 28x22 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:42)

1149 1067  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Läsande man, Signerad, olja på pannå, 54x65 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:50)

1149 1045  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Lofoten, signerad, 45x37 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:16)

1149 1049  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Mallorca, pannå, signerad, 41x33 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:23)

1149 1058  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Man och drake, Monogramsignerad CD, Pannå, 38x46. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:38)

1149 1034  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Mansporträtt, osignerad, olja på pannå, 61x50 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:00)

1149 1002  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Modell, osignerad, olja på pannå, 46x38 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:12)

1149 1059  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Modell, Osignerad, Pannå, 46x38 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:40)

1149 1048  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Mostar, signerad, duk, 38x46 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:24)

1149 1013  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Orientalisk man, osignerad, 40x32 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:28)

1149 1001  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Porträtt, osignerad, duk, 42x32 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:11)

1149 1024  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Porträtt, signerad a tergo, olja på pannå, 34x28 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:52)

1149 1050  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Sarajevo, signerad, 46x38 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:25)

1149 1062  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Stilleben, osignerad, olja på pannå, 24x19 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:42)

1149 1055  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Stilleben, signerad 1922,60x75 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:32)

1149 1016  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Stilleben, signerad, olja på pannå, 60x50 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:33)

1149 1035  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Studie, signerad, olja på pannå, 41x33 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:02)

1149 1036  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Sydländskt landskap, signerad, duk, 46x55 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:03)

1149 1010  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Teneriffa, signerad, 34x26 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:23)

1149 1042  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Torgscen, signerad, 40x32 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:12)

1149 1011  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Träd, Moret-sur-Loing, signerad, olja på pannå, 35x27 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:25)

1149 1031  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Utsikt mot Riddarholmen, signerad, olja på pannå, 27x35 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:56)

1149 1053  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Vårvinter, signerad, duk, 26x34 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:29)

1149 1057  Oljemålning Carl Delsbo (1892-1990), Sverige. Kvinna, signerad, 33x23 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:36)

1149 1006  Pastell Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Landskap, signerad, 21x26 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:19)

1149 1028  Pastell Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Porträtt, osignerad, 35x26 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:53)

1149 1023  Väggplatta Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Adam & Eva, glaserad keramik, osignerad, 22x20 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:51)

1149 1022  Väggplatta Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Glaserad keramik, Visby, signerad CD 1918. 16,5x12,5 cm. Proveniens familjen Deelsbo

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:50)