Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 20 januari 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1301 6127  Akvarell Förslag till reglering av Tegelbacken, 1940,51x58 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:09)

1301 5353  Akvarell John MacPherson, fåraherde, Signerad, 11x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:34)

1301 6095  Akvarell Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. Signerad, 36x47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:35)

1301 6013  Akvarell Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Mexiko". Signerad. Motivet: 9,5x18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:47)

1301 5422  Akvarell Mia Lundquist, "Kvinnorummet". Signerad, daterad 94,20x25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:28)

1301 6453  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad AB, Stadsmotiv. Motivet: 33x24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:14)

1301 6117  Akvarell Signerad, Rudbeck, 1949,39x21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:38)

1301 5220  Ampel nutida, Glaskupa. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:34)

1301 5221  Ampel nutida, Glaskupa. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:40)

1301 5352  Apoteksmortel med stöt, brons, HBS Deposé. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:31)

1301 6125  Arkivskåp Björk. Bredd: 50, djup: 78 cm, höjd: 132 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:58)

1301 5331  Armband 18k guld. Längd: 22 cm. Vikt: ca 45 g

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:50)

1301 5338  Armband 18k guld. Med berlocker. Vikt: ca 17 g. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:00)

1301 5336  Armband 18k guld. Vikt: ca 6g. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:56)

1301 6428  Armband 2 st, silver (830). Vikt: 30g. Längd: 18-20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:18)

1301 6292  Askfat 2 st, mässing, flugor. Längd: 10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:16)

1301 6459  Badkarsfötter Ett par, gjutjärn, 1800-tal. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:54)

1301 6448  Bänk Furu. Längd: 191, djup: 30 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:43)

1301 6461  Barnporslin 3 delar, Arabia, 1940-tal. Höjd: 3 - 12

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:06)

1301 6094  Barometer + klocka, mässing. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:55)

1301 6411  Bestick 12st, Nysilver. Längd: 18-21cm, med etui.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:18)

1301 6393  Bestick silver, 72 delar, Chippendale. Bruttovikt: 3100g (varav knivar 1340g)

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:16)

1301 6049  Biblioteksbord 1920-tal. Bredd: 132, djup: 60 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:01)

1301 6118  Bläckhorn Glas, mässing. Längd: 18cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:49)

1301 6009  Blandteknik Björn Adegren (1931-2015), Sverige. Komposition med figurer, 37x32 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 21:05)

1301 5125  Blandteknik Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. "Monument á la métode". Signerad, daterad 1971, numrerad 62/100. Bladets mått: ca 54x74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:20)

1301 6480  Blandteknik Ljudmila Korsavina, "Gammal Nöt". Monogramsignerad. Motivet: 11x13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:52)

1301 6043  Blyerts Thure Wallner (1888-1965), Sverige. Tjädertupp, 15x10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:33)

1301 6232  Bokband 2 st, Svenska slott och Herresäten, Södermanland & Skåne. Längd: 25cm. Djup: 4,5cm. Höjd: 32cm.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:04)

1301 6464  Bokhylla 1950-tal, mahogny. Bredd: 75, djup: 39 cm, höjd: 175 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:22)

1301 6279  Bokhyllor 2 delar, Teak. Bredd: 100 cm. Djup: 28 cm, höjd: 210 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:32)

1301 6394  Boksnurra Intarsia. Längd: 46 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:24)

1301 6472  Bokverk Hemmets Läkarebok, J Lagerholm, 1921, med utvikbara bilder

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:42)

1301 6436  Bord Ek. Bredd: 78, djup: 64 h, 68 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:14)

1301 6443  Bord Gustaviansk stil, omkring 1900, bemålad. Bredd: 96, djup: 48 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:24)

1301 6054  Bord med hylla, Kakelplattor. Bredd: 76, djup: 45 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:28)

1301 6319  Bord med låda, 1800-tal, Bredd: 133 cm. Djup: 65cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:15)

1301 6437  Bord med låda längd: 60 cm, djup: 32 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:02)

1301 6230  Bordslampa Alabaster. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:38)

1301 6123  Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:53)

1301 6465  Bordslampa Porslin. Höjd: 57

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:54)

1301 6313  Bordslampa trä och mässing. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:32)

1301 6372  Bordslampa Trä. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:34)

1301 6309  Bordslampfot 1960-tal, ek. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:08)

1301 6288  Bordslampfot Zink, Skulptur. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:41)

1301 6250  Bordslampor 2 st. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:34)

1301 6057  Bordslampor ett par, Zero", Per Sundstedt. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:11)

1301 6367  Bordssurtout Kristall/Nysilver. Längd: 30, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:42)

1301 6426  Brosch + ett par örhängen, sterlingsilver / emalj, Norge. Vikt: 30g. Bredd: 3-4cm. Höjd: 1-3cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:40)

1301 6423  Broscher 6 st, silver (925). Vikt: 60g. Diameter: 5cm

1301 6193  Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil. Bredd: 78, djup: 43 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:03)

1301 6168  Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil. Bredd: 80. Djup: 46 cm. Höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:43)

1301 6338  Byrå Teak, 6-lådig. Bredd: 60, djup: 35 cm, höjd: 104 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:25)

1301 6224  Cafébord Gjutjärn med stenskiva. Diameter: 60cm, höjd: 73cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:32)

1301 6225  Cafébord Gjutjärn med stenskiva. Diameter: 60cm, höjd: 73cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:52)

1301 6050  Champagneglas 6 st. Höjd: 17. 5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:55)

1301 6388  Champagneglas 6 st. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:37)

1301 6242  Chiffonjé 1800-tal. Bredd: 104, djup: 53 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:04)

1301 5223  Chiffonjé 2-delad, 1850-tal, mahogny, nyckel. Bredd: 128 cm, djup: 53 cm, höjd: 133 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:41)

1301 6041  Cloissonné 4 delar. Höjd: 4-16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:20)

1301 6418  Collier 2 st, silver (830). Vikt: 60g. Längd: 43cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:31)

1301 6336  Damejeanne Glas. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:17)

1301 6485  Dockor 11st. Längd: 15-30cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:53)

1301 6239  Elgitarr Duke, Längd: 98cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:48)

1301 6286  Emaljföremål 3 Delar, Kockums. Höjd: 9-10cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:57)

1301 5138  Emmafåtöljer ett par, kretong

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:35)

1301 6024  Etagebord Intarsia med gallerkant, Bredd: 41 cm. Djup: 33cm. Höjd: 77cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:38)

1301 6110  Etagebord med marmorskiva. Bredd: 43 cm, djup: 35 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:50)

1301 5065  Etsning efter Fransisco Goya, "Le Prisonnier". Ej signerad. Motivet: 9,5x7,4 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:04)

1301 6132  Etsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerad, numrerad 82/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:46)

1301 4395  Färgakvatint Peter Klasen (f. 1935), "100 Watts", 1969. Signerad, numrerad 29/99, oramat löst blad. Bladets mått: 66x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:57)

1301 6265  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition med flugsvamp. Signerad, numrerad 32/50. Haskel 158. Oramat löst blad, bladets mått: 62,5x78 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:29)

1301 6133  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -81. Handkolorerad etsning. Motivet: 11x8 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:57)

1301 6135  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 49/50, daterad -81. Handkolorerad etsning. Motivet: 11x8 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:14)

1301 6134  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 7/50, daterad -81. Handkolorerad etsning. Oramat löst blad. Motivet: 11x8 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:58)

1301 6044  Färgetsning Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. Signerad, numrerad 23/34. Motivet: 22x22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:04)

1301 6166  Färgetsningar 2 st, Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad EA VII/X. Oramat löst blad. Bladets mått: 21x28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:58)

1301 6004  Färglitografi 2 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 481/2000,42x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:21)

1301 6402  Färglitografi 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerad, 170 upplaga. Motivet: 16x12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:17)

1301 6038  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 57/60. Motivet: 40x30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:00)

1301 6324  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 7/100. Motivet: 61x46cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:52)

1301 6142  Färglitografi Erik Dietman (1937-2002), Sverige. "Usch Tusch". Signerad, numrerad 96/125, daterad 1978. Oramat löst blad, bladets mått: 85x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:53)

1301 6477  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Stadsmotiv. Signerad, numrerad 240/500, -68. Motivet: 20x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:33)

1301 6003  Färglitografi Jan Svenungsson (f. 1961), Sverige. Signerad, numrerad 10/74. Bladets mått: 65x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:24)

1301 6063  Färglitografi Joakim Allgulander (f. 1965). Signerad, numrerad 101/240. Motivet: 42x60 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:38)

1301 5157  Färglitografi Jules Schyl (1893-1977), Clown med luta. Signerad i tryckplåt. Motivet: 58x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:19)

1301 6031  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 1/150. Motivet: 46x35 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:39)

1301 6028  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 15/150. Motivet: 40x73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:35)

1301 6310  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 107/175. Motivet: 32x22cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:07)

1301 6317  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 125/180. Motivet: 76x55cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:24)

1301 6315  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 23/175. Motivet: 80x60cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:45)

1301 6470  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 766/1750. Motivet: 76x58cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:59)

1301 6327  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 267/385. Motivet: 38x45 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:14)

1301 6264  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Studio Still Life, 1972. Signerad, numrerad 65/99, oramat löst blad, bladets mått: 72x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:37)

1301 6454  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Son: . Signerad, numrerad 4290/5000. Motivet: 56x42 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:50)

1301 6030  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, numrerad 10/140, Rosen. Motivet: 40x50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:11)

1301 6087  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad HC VI. Motivet: 47x36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:13)

1301 6258  Färglitografi Oidentifierad konstnär. "The Pioneer". Signerad, numrerad 14/239. Motivet: 45x62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:19)

1301 6326  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Golfspelare. Motivet: 62x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:32)

1301 5341  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 257/260, komposition. Motivet: 36x42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:09)

1301 6508  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 9/100. Motivet: 49x37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:04)

1301 6021  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, numrerad 309/350,31x43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:12)

1301 6478  Färglitografi Per Börnfelt, Kyssen. Signerad, numrerad 93/290. Motivet: 25x38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:42)

1301 6129  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 48/150. Motivet: 44x31cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:15)

1301 6146  Färglitografi Reiner Schwarz (f. 1940), Tyskland. "Die Fetischism", 1971. Signerad, oramat löst blad, Bladets mått: 59x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:55)

1301 6145  Färglitografi Reiner Schwarz (f. 1940), Tyskland. "Die injektion", 1971. Signerad, oramat löst blad, Bladets mått: 42x59 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:53)

1301 6147  Färglitografi Reiner Schwarz (f. 1940), Tyskland. "Its a beautiful day". Signerad, numrerad XVII/XXV, daterad 1971. Oramat löst blad. Bladets mått: 59x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:11)

1301 6148  Färglitografi Reiner Schwarz (f. 1940), Tyskland. Signerad, numrerad XV/XXV, daterad 1971. Oramat löst blad. Bladets mått: 59x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:42)

1301 6033  Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, numrerad 122/250, tryckt signatur. Ej . Motivet: 44x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:28)

1301 5339  Färglitografier 2 st, Tore Palm (f. 1933), Sverige. 250-upplaga, Segelbåtar. Signerade. Motivet: 10x17 & 12x23 cm

1301 4399  Färgserigrafi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 19/28, oramat löst blad. Bladets mått: 80x61 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:15)

1301 6263  Färgserigrafi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 27/30, oramat löst blad, bladets mått: 76x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:02)

1301 6169  Färgserigrafier 3 st, Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Triptyk. Signerad, numrerad 27/35. Bladets mått: 67x36 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:54)

1301 6180  Fat + skål+ vas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 22-33, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:02)

1301 6022  Fat Auli Rautiainen (f. 1975), Finland. "Epok 1". Diameter: 49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:27)

1301 6001  Fat Ett par, Arvid Johansson (1862-1923), Arvika Konstsmide, mässing. Längd: 37 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:34)

1301 6509  Fat ett par, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:50)

1301 6468  Fåtölj

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:10)

1301 6346  Fåtölj

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:02)

1301 6278  Fåtölj

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:43)

1301 6195  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:26)

1301 5335  Fickur 14k guld. Bruttovikt: ca 24 g. Diameter: 3 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:53)

1301 5102  Fickur nyckeldragare, silver (935/1000). Kendal & Dent, London. Diameter: 5 cm. Kedjan ej i silver. Bruttovikt: 130g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:31)

1301 6284  Fisktallrikar 2 st, Johnson Bros. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:45)

1301 6243  Frimärken Diverse

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:54)

1301 6282  Gardinstänger 6 st, trä. Längd: 140 cm. Diameter: 3cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:21)

1301 6228  Gardinstångsknoppar + gardinomtag, parti diverse. Mässing, metall och trä

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:52)

1301 6272  Gitarr 2 st, Landola, model C-63, akustisk. Längd: 95cm, saknar strängar

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:25)

1301 6113  Glasservisdelar 38 delar, Karlberg. Höjd: 8-12cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:29)

1301 6270  Glasservisdelar 5+ 7 st, Kastehelmi, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Iittala. Diameter: 17-24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:05)

1301 5271  Glasservisdelar ca 35 delar. Höjd: 7,5-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:01)

1301 6387  Glasservisdelar Orrefors, 19 delar. Höjd: 11-28 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:44)

1301 6431  Golvlampa 1960-tal, trä och mässing. Höjd: 135

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:39)

1301 6249  Golvlampa Empirestil. Höjd: 148cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:16)

1301 6307  Golvlampa Le Klint. Höjd: 174cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:50)

1301 6151  Golvlampa mässing, 2-armad. Höjd: 180

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:40)

1301 6322  Golvlampa mässing. Höjd: 140cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:59)

1301 6233  Golvlampa mässing. Höjd: 153cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:19)

1301 6171  Golvlampa mässing. Höjd: ca 140

1301 6434  Golvlampa Teak / mässing. Höjd: 146

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:02)

1301 6152  Golvlampa trä och mässing. Höjd: 160

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:44)

1301 6017  Golvvas Kina, Republik. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:16)

1301 5047  Hallykta smide / glas. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:12)

1301 6092  Halsband 18k guld, 18,2 gr. Längd: 42cm.

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:16)

1301 6238  Halvmånebord Furu, 1800-tal. Bredd: 113, djup: 55 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:04)

1301 5180  Hänge Guld, med stenar, kedja Doublé. Längd: ca 2,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:35)

1301 6257  Hängskåp bemålat. Bredd: 30, djup: 20 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:56)

1301 6370  Hörnskåp Längd: 59 cm. Djup: 36 cm, höjd: 183 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:50)

1301 6124  Industrilampa 1960-tal. Längd: 130cm. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:11)

1301 6182  Ingefärskrus Ett par. Kina, Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:41)

1301 6457  Jordglob 1930-tal. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:49)

1301 6360  Kaffegods Bavaria, 12 delar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:44)

1301 6103  Kaffegods Bing & Grøndahl, 23 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:02)

1301 6504  Kaffegods Gustavsberg, Blå Blom, 11+ 4 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:25)

1301 6010  Kaffegods Gustavsberg, Guldstjärna, 12 delar

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:12)

1301 6505  Kaffegods Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, 6+ 2+ 1 st

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:42)

1301 6184  Kaffekoppar 6 st. Arabia

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:07)

1301 6056  Kaffeservis Royal Albert, 21 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:55)

1301 5289  Kaffeskedar 12 st, silver, Luftfartsverket, CG Hallberg, 1957. Längd: 12 cm. Vikt: ca 225 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:27)

1301 5016  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 12, i etui, Vikt: ca 175 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:23)

1301 6377  Karaff Kristall, Orrefors. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:16)

1301 6364  Karaffer 3 st, Kristall. Höjd: 29-35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:23)

1301 5204  Karaffer ett par, Glas, o1900. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:13)

1301 6285  Karott 2 delar, Gästrik Pyrus Upsala Ekeby. Höjd: 10cm, + Underlägg Karin Björquist, Gustavsberg, diameter: 20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:08)

1301 6304  Kelim 193x292 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:28)

1301 6442  Kista 1800-tal, bemålad. Bredd: 55, djup: 38 cm, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:52)

1301 6226  Klaffbord Furu. Bredd: 58+ 2x27. Djup: 100 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:20)

1301 6221  Knivar 15st, bland annat sameknivar. Längd: 20-41cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:33)

1301 6211  Kolteckning Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, 31x31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:23)

1301 6407  Kopp med fat Empire. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:23)

1301 6273  Koppar 6+ 3 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten. Koppa. Höjd: 5-6cm. Diameter: 8,5cm. Fat, diameter: 13-16cm.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:40)

1301 6391  Kristall diverse, 5 delar. Höjd: 6-16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:25)

1301 6312  Kristallkrona Med prismor. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:28)

1301 6105  Lampbord England. Diameter: 50, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:21)

1301 6156  Lampbord ett par, Björk. Bredd: 47, djup: 45 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:45)

1301 6467  Lampbord Ett par, mahogny. Bredd: 50 cm. Djup: 70 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:39)

1301 6449  Lampbord Ett par, mahogny. Bredd: 65, djup: 40 cm, höjd: 50 cm

1301 6494  Lampbord ett par, mahogny. Diameter: 42, höjd: 47 cm, fällbara

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:42)

1301 6108  Lampbord ett par. Bredd: 48, djup: 55 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:38)

1301 6321  Lampbord Längd: 51 cm. Djup: 61 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:30)

1301 5104  Lampor ett par, BJS Skellefteå, 1900-talets andra hälft. Längd: ca 75 cm ställbar, höjd: ca 17 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:53)

1301 6034  Leksak Mekanisk, Tyskland. Höjd: 35cm. Längd: 24cm. Djup: 11cm.

1301 6096  Leksaksbilar diverse bland annat Dinky Toys

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:12)

1301 5348  Litografi Gudmar Olovsson, Modell. Signerad, numrerad 80/120. Motivet: 27x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:21)

1301 6446  Litografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Golf. Signerad, ej numrerad. Motivet: 52x40 cm

1301 6403  Litografi Louis Malteste, signerad, modell. Motivet: 38x27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:45)

1301 4343  Litografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Signerad, numrerad 65/100, daterad -72. Motivet: 89x119 cm

1301 6481  Litografi Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Tryckt signatur. Ej signerad. Motivet: 23x16 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:18)

1301 6069  Litografi Upsala. Ej signerad. Motivet: 50x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:24)

1301 6361  Ljusask Allmoge, 1835. Längd: 30, djup: 22 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:14)

1301 6209  Ljuskrona Med prismor, för fyra ljus. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:19)

1301 6210  Ljuskrona Med prismor, för fyra ljus. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:04)

1301 6396  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:49)

1301 6466  Ljuskrona med prismor. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:43)

1301 6299  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 90cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:02)

1301 6294  Ljuskrona Venetiansk. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:37)

1301 6295  Ljuskrona Venetiansk. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:04)

1301 6371  Ljusstakar 4 st, Kosta. Höjd: 7-9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:35)

1301 6401  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:29)

1301 6042  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:36)

1301 6068  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:25)

1301 6173  Ljusstake Ns/Trä, Sign O H Lagerstedt, Eskilstuna. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:10)

1301 5101  Lockurnor 2 st, varav en Delft. Höjd: ca 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:28)

1301 6376  Martiniglas 6 st. Schott Zwiesel, Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:06)

1301 6269  Mat / kaffeservis 48 delar, Staffordshire, Country style. Diameter: 17-26cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:39)

1301 5153  Mat /kaffeservis 67 delar, Linnea, Hackefors

1301 6067  Matbord Teak. Diameter: 115, höjd: 72,2 iläggx55 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:20)

1301 6435  Matbord med låda 1960-tal, teak, med klaff, Gärsnäs. Längd: 128 + 45, djup: 75 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:03)

1301 6206  Mätinstrument 2 st. Längd: 30, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:43)

1301 6191  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 109. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:02)

1301 6486  Matsalsstolar 4 st. Sengustaviansk stil. Höjd: 87 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:49)

1301 4339  Matservis 15 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Harlekin. Diameter: 13-32cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:04)

1301 6383  Matservisdelar 20 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:37)

1301 6102  Matservisdelar Villeroy & Boch, Petite Fleur, 31 del

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:54)

1301 6137  Matta Kina, 75x143 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:36)

1301 6023  Matta Nutid, 280x181 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:49)

1301 6300  Matta orientalisk, 125x200 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:39)

1301 6203  Matta Orientalisk, 127x200 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:44)

1301 6204  Matta Orientalisk, 130x235 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:36)

1301 6408  Matta orientalisk, 170x230 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:04)

1301 6305  Matta orientalisk, 197x290 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:46)

1301 6235  Matta orientalisk, 200x300 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:18)

1301 6144  Matta orientalisk, 230x330 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:15)

1301 6399  Matta Orientalisk, 288x188cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:25)

1301 6409  Matta orientalisk, 61x95 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:22)

1301 6456  Matta orientalisk, Bochara, 193x276 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 21:04)

1301 6138  Matta Orientalisk, Bochara, 81x264 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:05)

1301 6141  Matta Orientalisk, Bochara, 95x155 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:30)

1301 6139  Matta Orientalisk, Bochara, 97x153 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:13)

1301 6413  Matta orientalisk, Figural, 124x185 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:32)

1301 6410  Matta orientalisk, Galleri, 77x300 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:49)

1301 6143  Matta Orientalisk, Guldafghan, 170x245 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:08)

1301 6140  Matta Orientalisk, Livets träd, 105x170 cm

1301 6412  Matta orientalisk, Pakistan, 83x124 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:22)

1301 6205  Matta Röllakan. Signerad, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 205x133 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:57)

1301 6390  Miniatyrer Konstglas, 4 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 4-7 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:10)

1301 6149  Minkpäls Ivan Petersson, storlek ca 42.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:19)

1301 6027  Minkpäls Saga Mink, storlek: 40 ca

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:32)

1301 6052  Minkpäls Saga Mink, storlek: ca 40-42 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 21:00)

1301 6090  Möbeltyg 1 rulle, ca 140x500 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:37)

1301 5152  Mockaservis ca. 50 delar, Linnea Hackefors

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:51)

1301 6189  Modellbåt fiskebåt. Längd: 105. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:06)

1301 6080  Nattygsbord ett par. Bredd: 40, djup: 40 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:50)

1301 6071  Olja/collage Carl Köhler (1919-2006), Sverige. "Huldra I", signerad, pannå, 80x60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:56)

1301 5329  Oljemålning 1800-tal, Signerad J Thurs. Olja på duk, 20x29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:52)

1301 6115  Oljemålning 3 st, Sture Kjellström (1927-1988), Sverige. Olja på duk, signerad, 34x49cm, 58x65,5cm, 48x67cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:13)

1301 6444  Oljemålning Åke Plantin (1898-1987), Sverige. Signerad, växt. Olja på pannå, 53x44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:56)

1301 6008  Oljemålning Anders Gyllerfelt (f. 1953), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 35x30 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:37)

1301 6259  Oljemålning Åsa Eriksson, Tivoliparken, signerad. Olja på duk, 81x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:37)

1301 6046  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Porträtt av kvinna med katt. Signerad. Olja på pannå, 41x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:23)

1301 6077  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Signerad, 2 kvinnor. Olja på pannå, 83x64 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:16)

1301 6075  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Signerad, kvinnostudie. Olja på duk, 72x52 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:25)

1301 6212  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Signerad. Olja på duk, 33x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:54)

1301 6076  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Signerad. Olja på duk, 73x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:05)

1301 6045  Oljemålning Carl Olof Lagerström, "Tångkörare i Grebbestad, Bohuslän", signerad. Olja på pannå, 33x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:16)

1301 6074  Oljemålning Conny Ahlgren. Signerad, Kvinna. Olja på pannå, 117x57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:46)

1301 6066  Oljemålning Dynét, Landskap. Olja på pannå, 65x95 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:36)

1301 6213  Oljemålning G Nilsson, signerad. Olja på duk, 35x98 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:29)

1301 6440  Oljemålning Gunnar Stenberg (f. 1919), Sverige. "Stilleben I". Signerad. Olja på duk, 57x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:48)

1301 6476  Oljemålning J von Dahlin, Porträtt, -62. Signerad. Olja på duk, 62x51 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:38)

1301 6048  Oljemålning Jan von Gerber (f. 1939), Sverige. Sign A tergo 1985. Olja på duk, oramad, 117x98 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:30)

1301 6290  Oljemålning Jon Pärson. Signerad, daterad 1966. Olja på duk, 81x95 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:18)

1301 6062  Oljemålning Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Signerad, daterad 1983. Olja på duk, 60x72 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:53)

1301 6012  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Rosförsäljerska. Signerad. Olja på pannå, 16,5x21,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:52)

1301 6116  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, 37x53cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:31)

1301 6207  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fiskeläge. Signerad Nilsson. Olja på duk, 45x65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:13)

1301 6484  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap. Signerad Maggi. Olja på pannå, 26x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:14)

1301 6479  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad OA, omkring 1900, Stilleben. Olja på duk, 49x27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:29)

1301 6082  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, porträtt. Olja på duk, 47x37 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:00)

1301 6217  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad -68, Venedig. Olja på duk, 41x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:04)

1301 4332  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad 1878. Landskap med figurer. Olja på duk, 43x70 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:34)

1301 6483  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Italienskt landskap med stad. "1898", Olja på pannå, 18x31 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:48)

1301 6053  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Olja på duk, 40x90 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:17)

1301 6084  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, skog. Olja på duk, 62x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:37)

1301 6020  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på pannå, 40x50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:46)

1301 6247  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. 1975, Bränningar. Olja på duk, 41x68 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:41)

1301 6248  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Marin. Olja på pannå, 41x61 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:06)

1301 6214  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 54x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:59)

1301 5328  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vinterväg, Monogramsignerad, 1894, olja på plåt, 37x24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:46)

1301 6047  Oljemålning Olle Larsson, signerad, Ängslandskap. Olja på duk, 22x32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:28)

1301 6507  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. Signerad. Olja på duk, 54x65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:28)

1301 6083  Oljemålning Oscar Paul, signerad, väderkvarn. Olja på pannå, 46x48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:13)

1301 5235  Oljemålning Ragnar Alyre (1894-1975), Sverige. Hav. Signerad. Olja på duk, 93x111 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:06)

1301 5262  Oljemålning Ragnar Alyre (1894-1975), Sverige. Monogramsignerad, landskap. Olja på pannå, 26x32 cm

1301 5263  Oljemålning Ragnar Alyre (1894-1975), Sverige. Monogramsignerad, landskap. Olja på pannå, 26x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:36)

1301 5266  Oljemålning Ragnar Alyre (1894-1975), Sverige. Monogramsignerad, landskap. Olja på pannå, 32x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:41)

1301 5200  Oljemålning Ragnar Alyre (1894-1975), Sverige. Osignerad, Blommande fruktträd. Olja på pannå, 38x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:08)

1301 5265  Oljemålning Ragnar Alyre (1894-1975), Sverige. Signerad, fors. Olja på pannå, 54x37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:39)

1301 5390  Oljemålning Rune Johansson, Monogramsignerad, 1982, "Kanske en idyll?". Olja på duk, 90x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:56)

1301 6098  Oljemålning signerad, kanalmotiv. Olja på duk, 70x105 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:54)

1301 4476  Oljemålning Ture Dahlö (1895-1970), Sverige. Landskap med hus. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:57)

1301 5299  Oljemålningar 2 st, Gustav Adon Johansson (1922-1998), Sverige. Fåglar, Talgoxe & Entita. Signerad. Olja på duk, 45x37 cm respektive 37x46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:32)

1301 5365  Örhängen Ett par, guld / silver, 56 / 14k. Ryssland. Vikt: 5,2 g. 4 smaragder, diamanter 24x0,01-0,02ct

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:24)

1301 5364  Örhängen Ett par, guld / silver, 56 / 14k. St. Petersburg, 1899-1908. Vikt: 4 g. 42 rubiner, diamanter 2xca0,02ct, 2x0,10ct

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:21)

1301 6302  Parti bijouteri diverse

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:29)

1301 6162  Parti bijouterier

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:36)

1301 6416  Parti koppar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:51)

1301 6161  Parti ordenstecken/pins Motivet

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:59)

1301 6425  Parti smycken silver, 4 st armband mm. Vikt: 170g.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:29)

1301 6311  Pastell Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Figur, Signerad. Motivet: 49x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:50)

1301 6198  Pelarbord diameter: 50 cm, höjd: 64 cm

1301 6460  Permissionsbajonett FM Matsson, Mora Sverige. Längd: 33, fodral saknas

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:03)

1301 6089  Piedestal Intarsia, 1800-tal. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:57)

1301 6348  Piedestal mässing och glas. Diameter: 28, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:47)

1301 6088  Piedestal med stenskivor. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:56)

1301 5419  Pokalvas Lars Kjellander (1868-1931), Sverige. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:48)

1301 6039  Pottskåp ett par, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 45. Djup: 36 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:29)

1301 6415  Punschkoppar 3 st, silver. Vikt: 190g. + skål med sked och kopp. Höjd: 4-5cm. Diameter: 4-6,5cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:27)

1301 6379  Punschkoppar 6 st, silver. Höjd: 4cm. Diameter: 6,5cm. Vikt: 190g

1301 6287  Ramar 7st, 10x15 till 28x34cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:48)

1301 5362  Ring "Drake", guld / silver, 583/14k. Ryssland, bruttovikt: 4,5 g. 1 diamant, 4 opals, 4 green garnets, ringmått: 17,75 mm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:15)

1301 6091  Ring 18k guld, 6,2 gr med bergkristall. Ringmått: 15,5

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:44)

1301 5356  Ring 18k guld. Med pärlor. Vikt: ca. 7 g, ringmått: 17,75 mm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:55)

1301 5357  Ring 18k guld. Med småstenar. Vikt: ca 3 g. 3 stenar saknas, Klippt, ringmått: 18,5 mm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:59)

1301 5346  Ring 18k guld. Med vit sten. Vikt: ca 6 g, ringmått: 17 mm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:14)

1301 6303  Ring 18K med sten, 1963. Stl: 16, tillverkare, Ceson Guldvaru AB, Göteborg

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:13)

1301 5361  Ring vitguld. 18k guld. Vikt: ca 5 g, ringmått: 18 mm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:07)

1301 6424  Ringar 4 st, silver / kristall. Ringmått: 17 (samtliga)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:34)

1301 6227  Sablar 2 st, Toledo, Spanien. Längd: 100-105cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:03)

1301 6378  Salongsbord mahogny. Bredd: 133 cm. Djup: 92 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:35)

1301 6244  Samekniv Längd: 37cm med dekor

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:14)

1301 5214  Samekniv Modell äldre. Längd: 23, dekorerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:26)

1301 6220  Sameknivar 10st, samearbete. Längd: 20-28cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:49)

1301 6222  Sameknivar 3 st, samearbete. Längd: 19-24cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:54)

1301 6490  Serigrafi "Just one look", Katt, Signerad. Motivet: 29x39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:57)

1301 6005  Serveringsvagn längd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:25)

1301 6006  Serveringsvagn längd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:42)

1301 6150  Serveringsvagn längd: 75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:19)

1301 6104  Serveringsvagn längd: 80 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:22)

1301 6489  Serveringsvagn trä och metall. Sandin & Bülow, Längd: 73. Djup: 50 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:15)

1301 6500  Servisdelar Gustavsberg/Arabia, Therma/Kokki. 4+ 3+ 1 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:36)

1301 6058  Servisdelar Villeroy & Boch, 10 delar

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:36)

1301 6059  Servisdelar Villeroy & Boch, 4+ 4 delar. Diameter: 22-27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:06)

1301 6194  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 168, djup: 78 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:19)

1301 6339  Sideboard Idegran. Längd: 104, djup: 36 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:22)

1301 6349  Sideboard Linds Snickeri, Åsljunga, "Lime", nutida. Längd: 150. Djup: 41 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:52)

1301 6318  Sideboard mässing, glas, Längd: 124cm. Djup: 38 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:25)

1301 6015  Sideboard med 2 lådor, skivan i mahogny. Senare underdel, Längd: 105. Djup: 34 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:16)

1301 6114  Silverbestick 41 delar, + 2st smörställ, David Andersen, silver (925), bruttovikt: 2kg. Längd: 16-20cm, med etui

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:26)

1301 5089  Skål + 2 fat. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 22 - 34

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:55)

1301 6503  Skål + 2 miniatyrer, Stengods. Höjd: 4-10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:40)

1301 5228  Skål Blåvitt kompaniporslin, Kina, 1700-/1800-tal. Diameter: 28,5. Höjd: 12,5

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:48)

1301 6040  Skål Glas, Transjöhyttan Sign W. R. C. Diameter: 24, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:15)

1301 6419  Skål Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Kristall. Diameter: 24cm, gravyr, med trälåda

1301 6011  Skålar 2 st, Gustavsberg. Längd: 14-21 cm

1301 6501  Skålar 2 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:21)

1301 6398  Skålar 3 st, Orrefors. Höjd: 8-11 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:50)

1301 6183  Skålar 4 st. Kina. Höjd: 5 - 11

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:26)

1301 4391  Skålar med lock, Asien, 5 st, Porslin. Diameter: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:54)

1301 6167  Skålar på fot, 3 st, glas. Höjd: 16-32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:27)

1301 6111  Skänk Gustaviansk stil. Bredd: 155 cm. Djup: 48 cm, höjd: 118 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:29)

1301 6201  Skåp Gustaviansk stil. Bredd: 115. Djup: 48 cm, höjd: 170 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:28)

1301 6274  Skärbräda + kryddburkar, 3 delar, Rörstrand. Längd: 36, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:52)

1301 6382  Skedar 2+ 2+ 1, silver. Längd: 12-14 cm. Vikt: 85g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:29)

1301 6154  Skrivbord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 137, djup: 72 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:19)

1301 6200  Skrivbord Teak, 1950-tal. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:08)

1301 6344  Skrivskåp England, Idegran. Bredd: 78. Djup: 44 cm, höjd: 192 cm, nyckel

1301 6497  Skulptur Gips, Carl Eldh (1873-1954), Sverige. "Mor". Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:37)

1301 6368  Skulptur Glas, Olle Alberius (1926-1993), Sverige. Katt. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:21)

1301 6097  Skulptur Hund. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:59)

1301 6106  Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 33/50. Metall. Bredd: 10,5 cm. Djup: ca 7,5 cm. Höjd: 20 cm. I plexilåda (ca 21x17x33,5 cm)

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:12)

1301 6107  Skulptur Kjell Landfors (f. 1953), Sverige. "Veckodagar". Bokstäver i metalltråd. Signerad Landfors. Ca 60x44 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:54)

1301 6255  Skulptur kvinnobyst, metall, + vaxstapelställ. Höjd: 15 - 20

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:42)

1301 6007  Skulptur Metall, Häst. Höjd: 34 längd: 30 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:50)

1301 5297  Skulptur Parian, Rosenthal, Dambyst, på sockel. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:43)

1301 6289  Skulptur porslin, flicka med hund. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:58)

1301 6496  Skulptur Reproduktion, Louvre. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:35)

1301 6499  Skulpturer 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:55)

1301 6469  Skulpturer 5 st, elefanter, Hong Kong, Serpentinsten. Längd: 6-9 cm, i etui

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:52)

1301 6176  Slagbord 1800-tal, Bemålat. Bredd: 26+ 2x69, djup: 110 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:38)

1301 6172  Slagbord Furu, 1800-tal. Bredd: 35+ 2x70. Djup: 103 cm. Höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:08)

1301 4409  Slipsnål 18k guld. Vikt: 1,7g. Med en vit safir. Längd: 5,5cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:38)

1301 6199  Snickarbänk L190, djup: 70 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:26)

1301 6392  Sockerskål + Gräddkanna+ bricka, silver, Cohr. Längd: 24 cm. Vikt: 610g.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:50)

1301 6174  Sockerskålar 3 st, nysilver. Höjd: 19-27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:11)

1301 6240  Soffa Bröderna Andersson. Längd: 220

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:17)

1301 6060  Soffa Eilersen. Längd: 180

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:46)

1301 6451  Soffa sengustavianskt provinsarbete, bemålad. Längd: 187 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:26)

1301 6241  Soffbord Glasskiva med lådor. Bredd: 125, djup: 75 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:46)

1301 6197  Soffbord teak, Frisco, design: Folke Ohlsson. Bredd: 76. Djup: 56. Höjd: 53 cm, ink. Hjul

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:20)

1301 6445  Soffbord teak, stenskiva. Bredd: 120, djup: 80 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:37)

1301 6342  Soffbord Valnötsbetsad björk. Diameter: 93, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:40)

1301 6064  Soffor ett par. Längd: ca 145

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:22)

1301 6332  Solspegel diameter: 60 cm

1301 6291  Spegel 103x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:32)

1301 6120  Spegel 128x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:29)

1301 6355  Spegel 69x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:41)

1301 6157  Spegel 70x54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:17)

1301 6086  Spegel 81x61 cm

1301 6296  Spegel Empire, 140x77cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:48)

1301 3436  Spegel Empire, 147x70 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:49)

1301 6297  Spegel Gustaviansk stil, 112x55cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:03)

1301 6298  Spegel Gustaviansk stil, 90x44cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:34)

1301 6234  Spegel Träram, mahogny, 82x54cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:43)

1301 6065  Speglar ett par, 1930-/40-tal, 73x72 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:46)

1301 5019  Spiselhundar Ett par, Beswick, England. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:26)

1301 6277  Stegpall höjd: 62cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:53)

1301 6153  Stegpall höjd: 73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:27)

1301 6347  Stegpallar 2 st. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:39)

1301 6245  Stereo B&O Bang & Olufsen, Beosound 9000. CD-växlare + ett par golvhögtalare Beolab 8000. Höjd: 133-134 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:42)

1301 6439  Stol Industrimodell

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:23)

1301 6358  Stolar 2 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:10)

1301 6363  Stolar 4 st, Svensk Rokokostil

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:50)

1301 6192  Stolar 4 st. Gustaviansk stil. Höjd: 94 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:49)

1301 6438  Stolar 6 st, Jugend, Ek

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:03)

1301 6190  Stolar 6 st. Nyrenässans, ek, n, höjd: 108 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:29)

1301 6450  Stolar Ett par, 1800-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:58)

1301 6188  Stolar Ett par, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Edsbyverken. Spjälade ryggar, sitsar i formpressat trä. Bemålade. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:58)

1301 6187  Stolar Ett par, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Edsbyverken. Spjälade ryggar, sitsar i formpressat trä. Höjd: 83 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:22)

1301 6155  Stolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:54)

1301 6417  Supkoppar 6 st, silver. Vikt: 230g. WA. Bolin, höjd: 5cm, med etui

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:56)

1301 6433  Svanstol 1800-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:46)

1301 6175  Sybord mahogny. Bredd: 61, djup: 40 cm, höjd: 73 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:51)

1301 6400  Syltkrukor 2 st. Höjd: 23-28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:36)

1301 6359  Syltkrukor 5 st, bland annat Höganäs/Gustavsberg. Höjd: 10-22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:52)

1301 6331  Syskrin längd: 42cm. Djup: 24cm. Höjd: 31cm.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:27)

1301 5301  Takarmatur Herstal, Metall. Höjd: 80cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:07)

1301 6109  Takarmatur höjd: ca 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:01)

1301 6170  Takarmatur IKEA, 1970-tal. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:20)

1301 6463  Takarmatur mässing och glas. Längd: 56, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:59)

1301 6276  Takarmatur mässing. Höjd: 56cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:48)

1301 6177  Takarmatur Plåt. Höjd: 53 cm

1301 6510  Tallrikar + kanna, 12+ 1 delar, Grön Anna, Rörstrand. Diameter: 21cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:19)

1301 5121  Tallrikar 4 st. Tenn, 1800-tal. Diameter: 22, en skadad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:55)

1301 6229  Tallrikar 8st, Rörstrand. Diameter: 25cm, nagg.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:37)

1301 6218  Tavelram Förgylld, ramens innermått: 72x88 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:16)

1301 3398  Teckning Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Kompositioner. Signerad, filtpenna på papper. Oramat löst blad monterat på passepartout. Bladets mått: 26,5x21 cm

1301 5333  Tekanna 1800-tal, mässing. Längd: 26, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:52)

1301 6389  Tennljusstakar ett par. Höjd: 25, nutida

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:37)

1301 6375  Tennskål design: Micke Berggren, 2003. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:48)

1301 6345  Tidningsställ England. Längd: 47, djup: 23 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:27)

1301 6473  Toiletteskåp 1950-tal, ljus mahogny, för vägg. Bredd: 40. Djup: 14 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:19)

1301 6208  Trägravyr Eva Stockhaus (f. 1919), Sverige. 3/75. Signerad, 25x13,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:08)

1301 6128  Träsnitt Japan, 36x49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:07)

1301 6506  Tusch Ken Sato, signerad, bladets mått: 44x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:05)

1301 6266  Utställningsaffisch Andy Warhol Paris. Utställningsaffisch 1970-71, oramat löst blad. Bladets mått: 66x47 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:33)

1301 6158  Utställningsaffischer 4 st. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Ola Billgren (signerat provtryck), Peter Tillberg (f. 1946), Sverige. Oramade lösa blad. Längd: 70-103cm. Djup: 50-73cm.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:19)

1301 6256  Väckarklockor 2 st. + barometer, modell äldre. Höjd: 10 - 25

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:03)

1301 6202  Väggarmatur utomhusbelysning, koppar / järn. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:53)

1301 6252  Väggbonad Asiatisk. Höjd: 174cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:55)

1301 6219  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:01)

1301 6365  Väggspegel Teak, 83x37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:24)

1301 5015  Väggur omkring 1900. Höjd: 96 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:22)

1301 6251  Vas + fat, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Upsala-Ekeby. Höjd: 13. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:13)

1301 6498  Vas Glas, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Höjd: 22-5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:31)

1301 6055  Vas Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:12)

1301 6493  Vas Kina, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:07)

1301 6385  Vas Svart Opalinglas. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:49)

1301 6495  Vaser + skål, 3 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 3-26 cm

1301 6101  Vaser 2 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 9,5-16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:40)

1301 6253  Vaser Ett par + 2 skålar, Gunnar Nylund + Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 5 - 20

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:32)

1301 5340  Vigselring 23 k. Vikt: ca 6 g, ringmått: 20,75 mm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:04)

1301 6414  Vikskärm längd: 3x51 cm, höjd: 167 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:32)

1301 6179  Vinglas 12st, med grön fot. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:50)

1301 6100  Vinglas 8 st + karaff, Orrefors, Maja. Höjd: 17-22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:29)

1301 6420  Vinkylare höjd: 21cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:13)

1301 6246  Vitrinskåp Intarsia, Bredd: 150cm. Djup: 32cm, höjd: 146cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:59)

1301 6019  Westernsadel + miniatyr. Längd: 56cm. Bredd: 49cm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:22)