Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 9 september 2002 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

174 2017  Akvarell Hjalmar Falk, Kustmotiv, 22 x 55

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2012  Bergèrer Ett par, nyrokoko

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 8004  Bordspendyl 1800-tal, trä/mässing , H31

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2027  Bordspendyl mässing, på träkonsol, totalH 38

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2003  Bordsur Mässing, Dam, H40

174 2011  Fällbord Alrot, L84 d84 H77

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2007  Fällbord ca 1800, Intarsia, Dia71

174 2004  Glasservis ca 60 del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2028  Golvur Stiernsund, svartmålad, H212

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2018  Kaffeservis 4 del, silver, H.Karelfelt, 1926

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2026  Kandelabrar Ett par, sent 1800-tal, H55

174 2005  Kanna Ns, porslinsinsats, 1800-tal, Reed & Barton, H33

174 4005  Kristallkrona oscariansk h. 90

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2008  Matta orientalisk, 210x138

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2032  Oljemålning 1800-tal, Narcissus, 57x74

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 8030  Oljemålning  Kurbatov 88x115

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2002  Oljemålning Kustmotiv med människor, 1800-tal, (sk)45x61

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 4028  Oljemålning Sign Henrik Ankarcrona, 55x90

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2024  Oljemålning  sign. A Brusenbauch 50x41

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 7086  Pastell Albinos Dendos, Porträtt, 20x15

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2022  Säng Empire, mahogny, bäddmått 196x112

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2029  Säng Empire-stil, Bäddmått 190x129

174 2006  Servisdelar Pyro, ca 30 del

174 2021  Servisdelar Rörstrand, Ostindia, ca 100 del

S�ldes f�r 9.300 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2001  Sidentavla 1797, 25x31

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 4011  Skåp 1700-tal, kompletterat, L100 D33 H158

174 2015  Skedar 9 st, silver, 1800-tal

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2025  Skrivbyrå karl Johan, Björk, L108 D50 H104

S�ldes f�r 18.700 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2030  Skrivskåp Mahogny, 1800-tal, L99 D47 H178

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 8047  Skulptur Kristalldroppe, sign Lagerbielke, Orrefors, H24

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2020  Slaglåsgevär Dresden, 17/1800-tal

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2019  Slaglåsgevär Tower, 17/1800-tal

174 2016  Soppslev silver, 1854

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 4008  Spegel antik h.100

174 8038  Spegel Empir, förg. H161 B 84

174 2014  Terrin Tenn, 1800-tal

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 9 september 2002 18:00)

174 2013  Terrin tenn, 1800-tal, Norrköping

174 2023  Toilettebord Empire, mahogny, L87 D42 H134