Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 8 juni 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1332 6069  Akvarell + 2 delar nautica. Lennart Möller (Sverige). Signerad, daterad 1997, akvarell på papper. Bladets mått: 65x47,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:08)

1332 7130  Akvarell Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Stadsvy med folkliv. Signerad, daterad 1923. Motivet: 25,5x21 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:02)

1332 7232  Akvarell Herman Müller (1840-1919), Sverige. Signerad. Motivet: 55x36,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:02)

1332 6361  Akvarell Michail Sjevarjov (f. 1958), Signerad, småbåtshamn, 54x37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:15)

1332 7035  Akvarell Oidentifierad konstnär. Åbo, Signerad, 1927. Motivet: 35x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:33)

1332 7179  Akvarell Otto Hagborg (1854-1927), Sverige. Interiör med man. Signerad. Motivet: 33x17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:37)

1332 4323  Akvarell Robert Kitchen (1950-2009), USA. Komposition med en scarf. Osignerad. Oramat löst blad, bladets mått: ca 108x153 cm. Motivet: ca 81x129 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:22)

1332 7477  Akvarell/tryck 4 st, Bildrullar, Asien, 110x32cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:26)

1332 7076  Akvareller 2 st, Barntavlor, Signerade Braun, 29x23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:37)

1332 7031  Älghorn Längd: 81cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:05)

1332 7352  Ampel Alabaster. Diameter: 41cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:21)

1332 6012  Ampel empirestil. Diameter: 44 cm, höjd: cm, höjd: ca 62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:45)

1332 6537  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:07)

1332 6538  Ampel med glaskupa. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:05)

1332 7328  Appliquer ett par, mässing. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:49)

1332 7376  Appliquer Ett par, med prismor. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:33)

1332 7417  Armband 18k guld, modell Bismarck med berlocker. Längd: 20cm. Vikt: 21g

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:29)

1332 7419  Armband 18k guld, modell Bismarck. Längd: 18cm. Vikt: 2g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 21:00)

1332 7116  Armbandsur 18k guld, bruttovikt: 27g. Damur, Tissot Seastar. Diameter: 22mm, datum, med flexband, gravyr, batteribytekrävs

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:43)

1332 6524  Armbandsur 6 st, olika modeller / åldrar, en med silverarmband, Vikt: 300g ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:45)

1332 4317  Armbandsur Herrur, Rado Diastar 1, automatisk. Diameter: 36mm, datum, stål, längd på armband, längd: 19cm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:59)

1332 7455  Armbandsur Seiko Prosepx, automatisk, modell: SPB121J1. Diameter: 40mm, stål, datum, grön urtavla, läderband med box & ytterkartong

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:53)

1332 4222  Årsur Tidigt 1900-tal, glaskupa. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:13)

1332 7054  Assietter 11 st, Arabia, diameter: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:47)

1332 7257  Assietter 8st, Arabia Kombi. Diameter: 17cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:39)

1332 7211  Båglampa höjd: ca 170

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:04)

1332 7012  Bajonett 1800-tal, Längd: 52cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:58)

1332 7248  Balkongbord diameter: 50 cm. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:18)

1332 7357  Bankett Metall, nutida. Längd: 62 cm, djup: 38 cm, höjd: 38,5-69 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:37)

1332 7118  Bänkgavlar Ett par, gjutjärn. Djup: 40cm. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:11)

1332 7336  Barnstolar ett par, Kircodan, Danmark

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:12)

1332 7013  Barograf 30-tal. Längd: 24 cm. Djup: 16 cm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:55)

1332 7227  Barskåp mahogny. Bredd: 79, djup: 41 cm, höjd: 120 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:20)

1332 7142  Bestick silver, Gaffel & Sked. Längd: 19cm, med etui. Vikt: 114g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:50)

1332 7083  Blandteknik 3 st, Stig Sasen Andersson, Stockholm & Fiskeläge, lösa blas. Signerade. Bladets mått: 24x31

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:22)

1332 7162  Blandteknik Albert Engström (1869-1940), Sverige. Mansporträtt, med dedikation. Signerad, 41x32cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:50)

1332 7192  Blandteknik Axel Sjöberg (1866-1950), Sverige. Kustlandskap. Signerad, daterad -04,45x57 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:16)

1332 7158  Blandteknik Einar Norelius (1900-1985), Sverige. Signerad, daterad 1930, sagomotiv. Motivet: 22x22,5cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:18)

1332 7157  Blandteknik Einar Norelius (1900-1985), Sverige. Signerad, daterad 1935, sagomotiv. Motivet: 35x27cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:50)

1332 7151  Blandteknik Ett par, Bali. Signerade, 83x31 - 87x29cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:47)

1332 7165  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Ej signerad, 19x27cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:27)

1332 7169  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Ej signerad, 28x38cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 21:03)

1332 7182  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Ej signerad, 28x38cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:22)

1332 7086  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad OM, -99. Figurer, bladets mått: 77x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:05)

1332 7176  Blandteknik Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. Monogramsignerad PMP, Hästgård. Motivet: 25x33 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:13)

1332 7177  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, barn på djur. Motivet: 24x33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:27)

1332 7159  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Motivet: 31x22cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:57)

1332 7160  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Troll, Signerad. Motivet: 26x21cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:48)

1332 7133  Blandteknik Robert Jacobsen (1912-1993), Danmark. Komposition, ej signerad, Inyg a tergo. Bladets mått: 9,5x9 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:04)

1332 7132  Blandteknik Robert Jacobsen (1912-1993), Danmark. Komposition. Ej signerad, intyg a tergo. Motivet: 18,5x16 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:07)

1332 7155  Blandteknik William Macilraith (f. 1961), Storbritannien. Signerad a tergo, 1987. Mixed media. Bladets mått: 39x33cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:04)

1332 7156  Blandteknik William Macilraith (f. 1961), Storbritannien. Signerad a tergo, 1987. Mixed media. Bladets mått: 39x33cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:58)

1332 7219  Bojan Kina. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:32)

1332 7361  Bokhylla England, Idegran. Bredd: 93, djup: 32 cm, höjd: 203 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:55)

1332 7140  Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. Pilaster, Källemo. Betsad björk. Brännstämplad. Höjd: 207 cm. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:32)

1332 7362  Bokhylleskåp England. Bredd: 153. Djup: 31 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:24)

1332 7343  Bord rokokostil, 1900-tal, pluggat, rödbetsat. Bredd: 96. Djup: 59 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:58)

1332 7372  Bordslampa Bergbom. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:54)

1332 6102  Bordslampa fot i förgylld keramik. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:03)

1332 7117  Bordslampor Ett par, Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Mässing. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:10)

1332 7329  Bordslampor ett par, Empirestil. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:27)

1332 7209  Bordsstaffli höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:09)

1332 6047  Bordsur 1800-tal. Höjd: 29 cm. Bredd: 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:31)

1332 7295  Bordsur höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:06)

1332 7046  Brasgarnityr Gnistskydd, Vedkorg i järn & Brastänger, metall. Höjd: 55-67cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:53)

1332 7254  Bricka Firma Svenskt Tenn, Josef Frank. Längd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:02)

1332 7224  Bricka jugendstil, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Gense. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:56)

1332 7040  Brickor 2 st, snarlika. Längd: 63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:32)

1332 6084  Brosch silver, blå sten, 1962, ca 4x4 cm. Vikt: 9g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:57)

1332 7217  Burkar med lock 3 st, Port Meirion. Höjd: 13-20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:07)

1332 7356  Byrå 1800-tal. Bredd: 86, djup: 42 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:35)

1332 6052  Byrå Gustaviansk stil, stenskiva. Två lådor. Bredd: 102 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:48)

1332 7462  Byrå Intarsia, Gallerkant. Bredd: 33, djup: 26 cm, höjd: 83 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:19)

1332 7095  Byrå sengustaviansk stil, mahogny, Stenskiva. Bredd: 96. Djup: 46 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:47)

1332 7377  Byrå Teak, 1950/60-tal. Bredd: 75, djup: 37 cm, höjd: 87 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:23)

1332 7380  Byrå Teak. Bredd: 91, djup: 42 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:43)

1332 6296  Byrå/bänk 1800-tal. Längd: 113, djup: 41 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:52)

1332 7273  Champagneglas 5 st, Orrefors, Clown, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:13)

1332 6452  Cigaretthållare Höganäs, 1900-talets början. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:21)

1332 7239  Coupeglas 6 st, glas. Diameter: 10, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:37)

1332 7113  Däcksstol teak, beslag i mässing

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:16)

1332 7407  Dalahästar Ett par, Nils Olsson. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:49)

1332 7174  Dekorelement Militaria, Mässing / emalj, Längd: 16cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:10)

1332 7330  Dekorelement Orientaliskt, 66x24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:23)

1332 7281  Dessertbestick Engelsk plate med pärlemoskaft, 22 delar, etui

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:50)

1332 7098  Dockskåp med några möbler. Bredd: 35 cm. Djup: 39 cm, höjd: 93 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:38)

1332 7011  Dosa mässing och koppar, Fredricus, 1700-/1800-tal. Längd: 16cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:09)

1332 7453  Dukar & servetter diverse, bland annat linne

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:54)

1332 7185  Etsning Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "den glada festen". Motivet: 26x24,5cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:44)

1332 7237  Etsningar 5 st, Uppsala motiv. Ej signerad. Motivet: 19x28 - 44x44cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:40)

1332 7075  Färgetsningar 4 st, Stadsmotiv, eftertryck, oramade lösa blad, 45x65 - 47x92 cm. Signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:09)

1332 7074  Färgetsningar 7 st, Landskapsvapen, Eftertryck, oramade lösa blad, bladets mått: 47x33 ca. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:37)

1332 7184  Färgkrita Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, daterad 1940, "arholma" mm: 24x33cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:24)

1332 7145  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 48/100. Motivet: 53x72cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:17)

1332 7049  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockholm. Signerad, -86,15,5x23 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:17)

1332 6356  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Östermalmshallen, HC-upplaga (hors de commerce). Signerad. Motivet: 37x53 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:47)

1332 4263  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 328/360m Gröna Lund, 2000. Motivet: 38x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:36)

1332 7060  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. "Före Natten". Signerad, numrerad 46/300. Motivet: 47x38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:25)

1332 7063  Färglitografi Hans Tollsten (1930-1994), Sverige. Diptyk. Signerad, numrerad 1/360, löpning. Motivet: 35x54 cm

1332 6552  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Waxholmsbåt. Signerad, numrerad 5/50, , bladets mått: 40x29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:42)

1332 7003  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 192/450, fåglar. Motivet: 40x59cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:45)

1332 7100  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, numrerad 967/1750. Motivet: 55x76 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:32)

1332 6063  Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Kustmotiv. Signerad, numrerad 141/250. Motivet: 65x53,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:45)

1332 6526  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Studio Still Life, 1972. Signerad, numrerad 9/99, oramat löst blad. Bladets mått: 72x54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:47)

1332 7441  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Provence. Signerad, numrerad 45/200. Motivet: 58x46 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:23)

1332 7061  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Interiör. Signerad, numrerad 215/435. Motivet: 60x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:20)

1332 6057  Färglitografi Nils Wedel (1897-1967), Mor med barn. Signerad, numrerad 111/260. Motivet: ca 58x35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:05)

1332 7432  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 352/375, Dans i bibliotek. Motivet: 62x52 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:46)

1332 7002  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 29/450. Motivet: 62x56cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:21)

1332 7008  Färglitografier 2 st, Skeppmotiv. Ej signerad. Motivet: 21x31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:22)

1332 6515  Färgserigrafi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 76/80, oramat löst blad. Bladets mått: 65x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:33)

1332 6513  Färgserigrafi Howard Kanowitz (f. 1929), USA. Komposition med konserv. Signerad, numrerad 25/100. Bladets mått: 69x90 cm, oramat löst blad

1332 6027  Fat 2 st, keramik, Tilgmans + Rörstrand. Diameter: 23 cm, 15x15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:26)

1332 7148  Fat 2 st, Kina. Diameter: 24cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:22)

1332 7258  Fat 3 st, Imaridekor, Japan. Diameter: 21-36cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:35)

1332 7149  Fat Josef Ekberg Gustavsberg. Diameter: 30cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:24)

1332 7093  Fat Meissen, Drakmotiv, II-sortering. Diameter: 35,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:28)

1332 7311  Fat Meissen, II-sortering. Längd: 39 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:06)

1332 7409  Fat Rörstrand, sydländskt motiv. Diameter: 30cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:25)

1332 7436  Fåtölj + fotpall, nutida, Höjd 97 cm, Sitthöjd 45 cm, Bredd 71 cm, sittpuff höjd 34 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:50)

1332 6419  Fåtölj + pall, Anderssons, ställbar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:13)

1332 6124  Fåtölj Hans Olsen, CS Möbler, Danmark, 1950/60-tal. Lösa dynor, skinnklädsel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:57)

1332 7344  Fåtöljer ett par + 1 fotpall, Howardmodell

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:36)

1332 6307  Fåtöljer ett par, Skinn

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:15)

1332 7264  Figurin Rörstrand, Fågel. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:10)

1332 7110  Figurin Royal Dux, Ormtjuserska. Höjd: 24, saknar flöjt

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:07)

1332 7226  Figuriner 2 st, Royal Copenhagen, Lladro. Höjd: 16-20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:10)

1332 6112  Flaskor diverse, 18 st. Höjd: 8-22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:22)

1332 7416  Folkdräkt Norge, 36/38 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:57)

1332 6103  Fruktfat vitmetall. Höjd: 16 cm. Diameter: 30c cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:05)

1332 7111  Glas 12 + 12 st, Smålandshyttan. Höjd: 7-9,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:51)

1332 7071  Glas på hög fot Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Konstglas. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:58)

1332 7072  Glasservis 35 del ca, 30-tal. Höjd: 8-13 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:46)

1332 7450  Glasservisdelar 18 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Höjd: 22-23 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:19)

1332 7285  Glasskulpturer 9st, Eneryda Sweden. Höjd: 5-8cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:29)

1332 7084  Golvlampa Hemi, Klot I. Höjd: 130

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:25)

1332 6506  Golvlampa höjd: 163cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:21)

1332 7261  Golvlampa Roberto Galli. Höjd: 181cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:29)

1332 7180  Gouache Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad, daterad 1927, kvinna, 33x23cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:43)

1332 6088  Gräddkanna silver. Höjd: 8 cm, vikt: 95g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:08)

1332 7421  Grafik/teckningar Parti, ca 23st

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:00)

1332 6123  Grafiska blad kolorerade, 3 st, 28x18 cm -47x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:51)

1332 6122  Grafiska blad modeplanscher, 2 st. Motivet: 27x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:49)

1332 6010  Grafiskt blad 47x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:40)

1332 6121  Grafiskt blad porträtt, 41x34 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:47)

1332 7047  Gravyr Lars Östling (f. 1947), Sverige. Falu gruva. Signerad, numrerad 29/75. Motivet: 18,5x27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:29)

1332 7259  Gryta Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Rosenlew, Gjutjärn, saknar trähandtag. Diameter: 19,5cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:31)

1332 4361  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:01)

1332 4362  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:25)

1332 4363  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:20)

1332 4364  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:00)

1332 4365  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:25)

1332 4366  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:58)

1332 4367  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:48)

1332 4368  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:03)

1332 4369  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:11)

1332 4370  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:30)

1332 4371  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:15)

1332 4372  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:20)

1332 4373  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:15)

1332 4374  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:45)

1332 4375  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:51)

1332 4376  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:02)

1332 4377  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:51)

1332 4378  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:35)

1332 4379  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:31)

1332 4380  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:15)

1332 4381  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:41)

1332 4382  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:40)

1332 4383  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:01)

1332 4384  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:10)

1332 4385  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:31)

1332 4387  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:51)

1332 4388  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:41)

1332 4389  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:05)

1332 4390  Guldmynt 1 st, 21,6K guld, République française, 20 Franc, Liberté, égalité, fraternité, Vikt: 6g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:21)

1332 7378  Hallbyrå 1950/60-tal, Teak. Bredd: 53, djup: 30 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:07)

1332 7022  Hallmöbel Längd: 89 cm. Djup: 34 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:14)

1332 7091  Halsband + armband, 2 delar, Silver / emalj, Vikt: 70g ca. Längd: ca 20-44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:56)

1332 7314  Halsband silver, Kalevala Koru, Finland. Längd: 39 cm. Vikt: ca 23g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:30)

1332 6206  Halsband Sterlingsilver, sten, Vikt: 50g ca. Längd: 60cm. Hänget: 35mm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:12)

1332 7240  Kaffegods Arabia. 6 koppar + 2 fat

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:46)

1332 7009  Kaffekanna + underlägg, Copenhagen Royal, musselmalet. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:46)

1332 7055  Kaffekoppar 12 st, KPM

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:32)

1332 7384  Kaffeservis 17 delar, Hackefors. Diameter: 9-17cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:40)

1332 7069  Kaffeservis 23 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:15)

1332 6189  Kaffeservis Rosenthal, 26 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:57)

1332 7015  Kaffeskedar 10st, silver, Finland. Längd: 11cm, med etui. Vikt: 130g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:32)

1332 6089  Kaffeskedar silver, 22 st (12 + 9 + 1). Längd: 10-12 cm, Vikt: ca 190g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:14)

1332 6022  Kandelaber vitmetall, nutida. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:15)

1332 7410  Kanna Allmoge. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:05)

1332 7079  Kannor + skålar, 5 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Djup: 9-16,5 cm, höjd: 6,5-23 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:12)

1332 7313  Käpp med silverkrycka, Jugend. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:36)

1332 7246  Käppar 3 st, längd. Längd: 89-92 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:50)

1332 7144  Käpphandtag silver. Längd: 10cm, med etui, vikt: 54g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:58)

1332 7053  Karaff + likörglas, 7 delar, (6 + 1), Chateau, Orrefors. Höjd: 12-27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:29)

1332 7267  Karaffer 2 st, glas. Höjd: 24-26 cm

1332 7424  Karmstol Gustaviansk stil, nutida, grön

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:26)

1332 7345  Karmstol Orientalisk, Rotting

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:06)

1332 7067  Karmstol rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:51)

1332 7354  Karmstolar ett par, Gustaviansk stil, 1800-tal

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:07)

1332 7439  Karmstolar Ett par, rotting / metall / trä

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:38)

1332 7418  Kedja 18k guld, modell Bismarck. Längd: 46cm, vikt: 4g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:03)

1332 7115  Kedja & hänge 18k guld. Längd: 60cm. Diameter: 2cm, vikt: 15g

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:57)

1332 7017  Kista Med benställning, relief. Bredd: 49 cm. Djup: 44 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:22)

1332 7459  Klaffbord Björk, med hjul. Bredd: 70 + 25x2 cm. Djup: 70 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:02)

1332 7025  Knivar 4 st. Längd: 18-23cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:28)

1332 7018  Kompass + skrivset 2 delar, Asien, med etui. Längd: 31 cm, djup: 31 cm, höjd: 4 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:30)

1332 7056  Konjakskupor + kaffeservis, 36 delar, (24 + 12), porslin & glas, Slottsmotiv, Bing & Grøndahl. Diameter: 7-17 cm, höjd: 6-10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:23)

1332 7463  Konstböcker 4 delar, Carl Larsson/Einar Nerman, Stockholmssviten

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:30)

1332 4395  Konstglas 2 delar, bland annat Erik Höglund. Diameter: ca 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:30)

1332 7223  Konstglas 6 delar, bland annat Kosta Boda. Längd: 9-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:29)

1332 7020  Kopparstick 4 st. Motivet: 28x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:38)

1332 7303  Kryddburkar 5 st, Kockums, Emaljerade. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:43)

1332 7004  Kurisosa 4 delar. Längd: 7-13cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:15)

1332 7214  Lampbord längd: 40. Cm, djup: 40 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:47)

1332 7339  Lampbord med låda Rustik. Bredd: 55, djup: 55 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:49)

1332 6255  Lampetter ett par, Smide. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 21:10)

1332 7173  Linoleumsnitt Ragnhild Nordensten (1888-1951), Sverige. Mytologiskt motiv. Signerad, daterad 1924. Bladets mått: 32x43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:55)

1332 7434  Litografier 2 st, Christian Berg. Signerade, numrerade 9/125 & 47/99, daterad 1973/744, Aktstudie Paris & Lekande Torso. Motivet: 40x22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:26)

1332 7422  Ljuskrona Rokokostil. Lövformade prismor, Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:14)

1332 7423  Ljuskrona Rokokostil. Lövformade prismor, Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:25)

1332 7332  Ljusstakar 1 par + skål, Tenn, Italien. Höjd: 19, diameter: 26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:37)

1332 6480  Ljusstakar 8 delar, Skultuna. Höjd: ca 3-6 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:46)

1332 6203  Ljusstakar Ett par, Georg Jensen, "Ellipse", Design: Rebecca Uth, trä / ns. Höjd: 21 cm

1332 7379  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:53)

1332 7325  Ljusstakar ett par, med glaskupor/vitmetall. Höjd: 44

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:56)

1332 7426  Ljusstakar Ett par, nysilver, barockstil. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:02)

1332 7105  Ljusstakar Ett par, Sterlingsilver, Tyskland. Höjd: 17 cm, Vikt: 320g ca.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:29)

1332 7089  Ljusstakar & skålar på fot 4 delar, Glimma Glasbruk, Glimåkra, höjd: 29-47,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:16)

1332 7291  Ljusstake längd: 34cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:40)

1332 7306  Ljusstake mässing. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:47)

1332 7399  Luktdosa Metall, krön med krona. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:03)

1332 7175  Lykta mässing. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:59)

1332 6436  Matbord 1940-/50-tal. Bredd: 115, djup: 70 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:08)

1332 6258  Matbord NK, "Westminster". Mahogny/rödbok, no: 27814. Bredd: 150 cm. Djup: 110 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 21:01)

1332 7334  Matbord Rustik. Bredd: 200, djup: 90 cm, höjd: 76 + 2 tilläggsskivorx50 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:48)

1332 7428  Matsalsgrupp 11 delar, rokokostil, matbord + 3 ilägg, 2 karmstolar, 8 st stolar, Dia 120 + 3x55 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:01)

1332 6518  Matsalsgrupp 7 delar, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården, mahogny iläggsskivor. Längd: 140 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:40)

1332 7280  Matsalsskåp 1930/30-tal. Bredd: 156 cm. Djup: 64 cm. Höjd: 220 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:28)

1332 7369  Matsalsskåp Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 142, djup: 38 cm, höjd: 217 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:58)

1332 7070  Matservis 50 del ca, "Seaforth", Woods Burslem England

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:36)

1332 7250  Matservis Rörstrand, ca 50 del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:18)

1332 7398  Matservisdelar "Östersund", Gustavsberg, 49 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:32)

1332 7429  Matservisdelar 30 del ca, Boda Nova

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:33)

1332 7451  Matservisdelar 30 del ca, Eden, Rörstrand

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:25)

1332 7256  Matservisdelar 9st, Gefle Lansett. Diameter: 21-24cm

1332 7367  Matservisdelar ca 40 delar, Bibi Breger (f. 1927), Sverige. "Dinett", Gustavsberg

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:21)

1332 7245  Matservisdelar Rörstrand, Svensk natur, ca 25 delar

1332 6128  Matta 300x200 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:25)

1332 7051  Matta Kelim, 200x320cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:20)

1332 7278  Matta Kina, 130x202 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:34)

1332 7270  Matta orientalisk, 105x175 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:17)

1332 7050  Matta Orientalisk, 90x263cm

1332 6333  Matta Orientalisk, Bochara, 258x353 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:41)

1332 7088  Matta Orientalisk, Nomad, 147x222 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:06)

1332 7308  Matta Pakistansk Bochara, 161x239 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:11)

1332 7052  Mattallrikar + assietter, 7 + 10 st, Orrefors. Diameter: 19-26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:27)

1332 7106  Miniatyrvaser 5 st, Konstglas, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 6-10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:57)

1332 6224  Mockaskedar 11st, silver. Längd: 10cm, med etui. Vikt: 103g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:39)

1332 7337  Nattygsbord mahogny. Bredd: 51, djup: 36 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:07)

1332 7338  Nattygsbord mahogny. Bredd: 53, djup: 36 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:14)

1332 7446  Offsettryck Carl Anton (f. 1933), Sverige. Gamla Stan, Stockholm. Signerad, numrerad 45/192. Motivet: 35x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:20)

1332 7038  Oljemålning 1800-tal, Marin. Olja på duk. Signerad, 20x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:46)

1332 6429  Oljemålning Alexander Tolstoy (1895-1969), Porträtt, Signerad. Olja på duk, 35x27 cm

1332 7469  Oljemålning Axel Peter (1863-1942), Sverige. Stilleben med tulpaner och frukter. Signerad, daterad 1937. Olja på duk, 61x65 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:20)

1332 7186  Oljemålning Bemålad bricka. Signerad Östlund. Signerad, daterad 34,58x77cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:20)

1332 7202  Oljemålning Birger Hjelm (1901-1979), Sverige. "Myrstack". Signerad. Olja på pannå, 69x59 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:41)

1332 7475  Oljemålning Birger Strååt (f. 1914), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 43. Olja på pannå, 45x38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:33)

1332 6070  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Kustmotiv. Signerad. Olja på pannå, 57x79 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:12)

1332 7189  Oljemålning Carl Peter Mazer (1807-1884), Sverige. Kvinnoporträtt. Oramad, ej signerad. Olja på duk, 67x57 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:33)

1332 7181  Oljemålning Elias Erdtman (1862-1945), Sverige. Signerad, daterad 1894, "Ruskväder Öster-lagnö". Olja på duk, 21x40cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:29)

1332 7121  Oljemålning Gunnar Greiber (1919-2011), Sverige. Figurativ komposition. Signerad. Olja på duk, 89x115cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:54)

1332 6366  Oljemålning Harald Garmland (1904-1985), Sverige. "Vinter". Signerad, daterad 1940. Olja på pannå, 34x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:47)

1332 7042  Oljemålning Hermann Talvik (1906-1984), Sverige. Signerad, Höstlandskap Funäsdalen. Olja på duk, 49x63 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:23)

1332 7230  Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Sverige. "Stranden vid Kivik". Signerad. Olja på pannå, 36x44cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:58)

1332 7030  Oljemålning Lars Grönstrand, Monogramsignera, -32, "Sjöbodar Nåtö". Olja på duk, 46x68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:18)

1332 7387  Oljemålning Lennart Möller (f. 1935), Sverige. Signerad, fiskeläge. Olja på duk, 60x70cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:45)

1332 7316  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Landskrona". Signerad. Olja på pannå, 54x37cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:04)

1332 7102  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, träd. Olja på duk, 100x120 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:37)

1332 7034  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Finland, Sjölandskap. Signerad. Olja på pannå, 40x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:13)

1332 7236  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Interiör. Signerad Rasmussen. Olja på duk, 24x19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:16)

1332 7253  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Osignerad, Parismotiv. Olja på duk, 21x26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:20)

1332 7190  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Parklandskap, ej ram. Ej signerad. Olja på duk, 60x73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:13)

1332 7402  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Arabisk man, omkring 1900, ej ram. Olja på pannå, 28x15,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:22)

1332 7198  Oljemålning Oscar Lycke (1877-1927), Sverige. Signerad, Landskap. Olja på duk, 39x53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:50)

1332 7195  Oljemålning Pär Siegård (1887-1961), Sverige. Blomsterstilleben. Olja på pannå, signerad, 53x36 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:31)

1332 7203  Oljemålning Pontus Lanner (1880-1944), Sverige. (Tillskriven), pojkporträtt. Ej signerad. Olja på duk, 31x28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:41)

1332 7168  Oljemålning Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. "På hemväg". Monogramsignerad. Utställd på svensk-franska konstgalleriet 1966. Olja på pannå, 31x35cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:18)

1332 7166  Oljemålning Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. Monogramsignerad, fyrhus. Olja på pannå, 30x48cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:39)

1332 7167  Oljemålning Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. Monogramsignerad, hyddor. Olja på pannå, 31x39cm

1332 7444  Oljemålning Ragnar Person (1905-1993), Sverige. Monogramsignerad RP, komposition. Olja på duk, 35x37 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:54)

1332 7123  Oljemålning Rikard Lindström (1882-1943), Sverige. Skärgårdsmotvi med skuta. Signerad. Olja på duk, 100x80cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:39)

1332 7445  Oljemålning Rune Brännborn (f. 1928), Sverige. Signerad, daterad 2000. Olja på duk, 41x33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:09)

1332 7391  Oljemålning Signerad Ekendahl. Olja på duk, 61x64cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:10)

1332 7442  Oljemålning Signerad Gerhard, Kulla vid spis. Olja på duk, 64x52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:06)

1332 7019  Oljemålning Signerad, Åbo. Olja på duk, 39x49cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:01)

1332 7021  Oljemålning Theresia Sandström (1893-1981), Sverige. 1914, Pir. Signerad. Olja på duk, 57x77cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:20)

1332 6493  Oljemålning Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. By. Signerad, daterad 60. Olja på pannå, 48x55cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:01)

1332 7154  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Bemålad ram. Signerad, daterad 1963. Olja på duk på pannå. Motivet: 34x26cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:58)

1332 7161  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1947, landskapsmotiv. Olja på duk, 27x34cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:54)

1332 7188  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1953, "promenerande flicka". Olja på duk, 37x45cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:15)

1332 7194  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1971, Stadsmotiv. Signerad. Olja på duk, 32x40 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:58)

1332 7044  Oljemålningar 2 st, Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Monogramsignerade, GB, "Den ganla häcken" & Skärgård, 15x21 & 18x23 cm

1332 7473  Oljemålningar 3 st, Karsten Keiseraas (f. 1912), Norge. 2 st signerade, duk, 27x35-38x46 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:32)

1332 7333  Papperskorg Trä, Intarsia. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:06)

1332 6135  Parti kuriosa 11 delar, mässing

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:19)

1332 7087  Pastell Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Motivet: 60x21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:38)

1332 7081  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Traktor, Signerad. Motivet: 39x55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:07)

1332 6174  Porslin 7 delare, Herend, Ungern. Längd: 7-13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:25)

1332 6044  Potta + fat, porslin, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. “Flaggjunkare”, Gustavsberg, 1968. Med text: “Heja Sverige friskt humör” i blått och gult. Höjd: 14 cm. Diameter: 20,5 (25) cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:20)

1332 6492  Pottskåp sengustaviansk stil, 1800-tal. Bredd: 35 cm. Djup: 29 cm. Höjd: 75 cm, saknar stenskiva, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:07)

1332 6006  Prydnadsträd 3 st, Kina. Blomblad av glas, kruka av keramik. Höjd: ca 35 cm

1332 7350  Ramar 2 st, koppar, Jugend. Höjd: 19-34cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:30)

1332 7114  Resegrammofon + stenkakor, Viva Tonal Columbia. Längd: 41 cm, djup: 30 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:26)

1332 7420  Ring 14K, med lila sten, storlek: 18½. Vikt: 4g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:32)

1332 6212  Ring 18K vitguld, med diamanter 10xca0,01ct, storlek: 18. Vikt: 4g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:26)

1332 6210  Ringar 18k guld, 2 st, storlek: 17-19½, gravyr. Vikt: 8g.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:23)

1332 7425  Rödvinsglas 11 st. Höjd: 15,5-17

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:28)

1332 7271  Röllakan 93x180 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:48)

1332 6431  Salongsbord Karl Johan, Intarsia, med klaffar & låda. Bredd: 98 cm + 44x2cm. Djup: 54 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:35)

1332 7247  Salt/pepparströare 2 st, silver. Höjd: 7 cm, Vikt: 70g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:40)

1332 7366  Samesked silver, + samekniv miniatyr, Karl Stenudd. Längd: 10-15cm, vikt: 47g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:16)

1332 7373  Såsslev silver, + fat. Längd: 11-32cm, vikt: 181g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:27)

1332 7206  Satsbord 3 delar, kakelplattor. Höjd: 55 cm

1332 7381  Sekretär Björk, mörkbetsad björk. Bredd: 91, djup: 48 cm, höjd: 1020 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:13)

1332 7437  Serveringsvagn Krom / glasskivor. Längd: 70. Djup: 46 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:14)

1332 7321  Servisdelar 4 st, Gustavsberg, Grå ränder. Längd: 17-25cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:39)

1332 6442  Sideboard Asien, nutida. Längd: 194, djup: 45 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:16)

1332 7466  Sideboard mahogny. Längd: 107. Djup: 50 cm, höjd: 84 cm

1332 7292  Sigill 15 st. Djup: 1,5-3,5 cm, höjd: 5-10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:21)

1332 7382  Sigill 2 st. Höjd: 6-8cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:10)

1332 6468  Silverdosor 2 st, silver. Längd: 7-9cm, gravyr, vikt: 158g.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:21)

1332 7222  Skål Aimo Okkolin (1917-1982), Finland. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:34)

1332 7263  Skål Keramik, Höganäs, Yngve Blixt (1920-1981), Sverige. 1954m, diameter: 28 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:12)

1332 7218  Skål Konstglas, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Diameter: 18, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:01)

1332 7220  Skål Kristall, Kjellander, Etsad dekor. Längd: 25, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:47)

1332 7265  Skål Stengods, Rörstrand, Atelje. Höjd: 19, diameter: 22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:38)

1332 7304  Skål med lock Wedgwood. Längd: 12cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:54)

1332 7059  Skålar + vas, 6 delar, bland annat Orrefors / Kosta Boda. Diameter: 8-18 cm, höjd: 8-15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:53)

1332 7221  Skålar 2 st, konstglas, bland annat Bertil Vallien. Höjd: 10-18 cm

1332 7312  Skålfat 9 st, Meissen. Längd: 14-20, I & II-sort

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:49)

1332 7390  Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:01)

1332 6317  Skåp 1700-/1800-tal, Allmoge, Originalmålning. Bredd: 71, djup: 43 cm, höjd: 117 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:34)

1332 6313  Skåp Carl Malmsten Bodafors, Herrgården. Bredd: 100, djup: 39 cm, höjd: 185 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:20)

1332 7460  Skåp Senjugend. Bredd: 85 cm. Djup: 49 cm. Höjd: 191 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:21)

1332 7365  Skedar 5st+ gaffel. Längd: 18-22cm, gravyr. Vikt: 295g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:40)

1332 7014  Skrin 3 st, 1800-tal, trä & lackarbete. Längd: 20-36cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:33)

1332 7213  Skrivbord England, Idegran. Bredd: 121, djup: 60 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:06)

1332 7346  Skrivbord England, nutida. Bredd: 125. Djup: 78 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:15)

1332 7355  Skrivbord med uppsats. Bredd: 92, djup: 56 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:49)

1332 7216  Skulptur Gips, Fiolspelande man. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:57)

1332 7408  Skulptur Häst. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:21)

1332 7104  Skulptur kvinna, glaserat lergods. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:25)

1332 7112  Skulptur Kvinna, Konstmassa. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:51)

1332 7078  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:14)

1332 7228  Skulptur Rörstrand, Harald Salomon (1900-1990), Danmark. Sjöjungfru. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:35)

1332 7284  Skulptur Rörstrand, HS, pojke med dragspel. Höjd: 20cm

1332 7412  Skulptur Schmidt-Felling, brons, stensockel. Barn med paraply, Höjd: 19cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:22)

1332 7138  Skulptur & fat Bland annat, Gustavsberg. Diameter: 18cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:26)

1332 7243  Skulpturer 2 st, Bland annat Royal Copenhagen. Längd: 9-15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:01)

1332 7349  Skulpturer 2 st, Trä, Fåglar. Längd: 20-30, höjd: 20-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:44)

1332 7288  Skulpturer 3 st, Fåglar. Längd: 7-10cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:48)

1332 7033  Skulpturer 4 st, bland annat Göran andersson Upsala Ekeby. Höjd: 17-23cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:22)

1332 7464  Slagbord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 108, djup: 31+ 2x68, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:06)

1332 7427  Snapsglas på fot 7 st, Clown, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors, målad polykrom dekor. Höjd: 18,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:02)

1332 7147  Sockerskål med lock, Cappucinodekor, Kina. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:18)

1332 7347  Soffa + Bergère, Gustaviansk stil. Längd: 175

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:48)

1332 7364  Soffa Howardmodell. Längd: 206

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:50)

1332 7438  Soffbord krom / glasskivor. Bredd: 145, djup: 85 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:27)

1332 6445  Spegel + konsolbord, Stenskiva, spegel 170x70, konsolbord. Längd: 75. Djup: 28, Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:39)

1332 7251  Spegel 1920-tal, 115x49 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:46)

1332 7119  Spegel 1940-tal, 70x72cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:28)

1332 7388  Spegel 20-tal, 60x29cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:48)

1332 7136  Spegel 52x24cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:59)

1332 7386  Spegel Empirestil, 1800-tal, 61x28cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:20)

1332 7066  Spegel Rektanfulär, 60 x52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:32)

1332 6035  Spegel rosor, bemålad. Bredd: 69 cm. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:55)

1332 7294  Spegel Tenn, 70x37 cm

1332 7252  Spegelbyrå mahogny. Bredd: 114, djup: 54 cm, höjd: ca 175

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:40)

1332 7318  Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 84. Djup: 42 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:18)

1332 7461  Spetsglas 6 st, Orrefors. Höjd: 18 cm

1332 7207  Staffli höjd: 176 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:07)

1332 7324  Stolar 2 st, John Kandell (1925-1991), Sverige. Camilla, Källemo

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:13)

1332 7465  Stolar 4 st, 1960-tal, Snörsits

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:57)

1332 7348  Stolar 6 st, Smide/trä/rotting

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:39)

1332 6558  Stolar ett par, Empirestil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:38)

1332 6435  Stolar Ett par, gustaviansk stil.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:48)

1332 7342  Stolar ett par, Gustavianska, provins

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:07)

1332 7307  Stolar Ett par, Nyrokoko stil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:21)

1332 7092  Stolar Ett par, rokokostil, Tyg: Elefant Estrid Ericson, Firma Svenskt Tenn

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:39)

1332 7085  Stringhyllor 12 hyllplan. Bredd: 58-79 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:06)

1332 7143  Ströare silver. Längd: 21cm, med etui, vikt: 49g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:21)

1332 7120  Sybord Karl Johanstil, lyrformad fot, Bredd: 55 cm. Djup: 38 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:16)

1332 7302  Sybord Längd: 58 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:10)

1332 7374  Syltkrukor Rörstrand. Höjd: 16-26cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:08)

1332 6262  Taburett Gustaviansk stil, 1800-tal. Längd: 43 cm, djup: 43 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:59)

1332 6501  Taburett Karl Johan. Längd: 57cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:17)

1332 7006  Tågset Märklin. Diverse delar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:21)

1332 7094  Takarmatur blå iläggsskål, prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:07)

1332 7315  Takarmatur mässing, glas. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:33)

1332 6184  Takarmatur med prismor. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:44)

1332 6186  Takarmatur med prismor. Diameter: 45 cm

1332 7393  Takarmatur med prismor. Diameter: 45cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:02)

1332 7229  Takarmatur med prismor. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:22)

1332 6503  Takarmatur Plåt. Design Hans Agne Jakobsson. Diameter: 100cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:17)

1332 7286  Takarmatur / lykta höjd: 95 ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:59)

1332 7452  Tallrikar + skålar, 16 delar, OC, diameter: 15,5-21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:48)

1332 7310  Tallrikar 4 st, Meissen, Gallerkant, diameter: 18,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:04)

1332 7242  Tallrikar 6 st + terrin, Arabia, Glunt. Diameter: 20,5-21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:38)

1332 7235  Tegods Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten, 7+ 6 del + 1 ex kopp

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:25)

1332 7238  Tegods Wedgwood, 6 koppar+ 5 fat

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:16)

1332 7080  Tekopar + assietter, + fat, 12 delar, Ett fat med nagg, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Diameter: ca 10-18,5 cm, längd: 24-40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:16)

1332 7057  Tekoppar + kanna, 12 + 1 delar, Rosenthal, Maria

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:37)

1332 7103  Terrin Gustafsberg, "Ceres". Längd: 26, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:57)

1332 7037  Terrin med fat 1800-tal, Gustafsberg. Längd: 38, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:46)

1332 6473  Teservis Persien, Metall/Glas, 9 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:35)

1332 7005  Teservisdelar 13 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932. Diameter: 13-21cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:47)

1332 7430  Teservisdelar Höganäs

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:37)

1332 7394  Tillbringare ned kylarinsats, glas och nysilver. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:59)

1332 7375  Trädgårdsgrupp 5 delar, Bord + 4 stolar

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:20)

1332 7212  Trädgårdsgrupp 5 delar, Bord+ 4 stolar. Längd: 120, djup: 64 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:42)

1332 7435  Trädgårdsmöbel 5 delar, Byarum, metall / trä

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:49)

1332 7327  Trädgårdsmöbel 5 delar, Kircodan, Danmark. Bord+ 4 stolar

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:36)

1332 7476  Trädgårdsurna Gjutjärn. Diameter: 35, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:28)

1332 7234  Träsnitt 3 st, Japan, Utagawa Toyokuni. Motivet: 34x23cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:47)

1332 7062  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Riddarholmenm son 116/360, -75. Motivet: 32x57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:47)

1332 7172  Tusch Oidentifierad konstnär. Signerad, ängel. Motivet: 17x20cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:45)

1332 7048  Tusch Salon Gahlin. Motivet: 40x24cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:29)

1332 7141  Tuschteckning Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad -85, cafe i Budapest. Motivet: 19x28 cm

1332 7150  Uppläggningsfat Ett par, Rörstrand. Diameter: 33cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:27)

1332 6038  Väckarklocka modell äldre. Höjd: 21 cm

1332 7007  Väggdekoration Asien. Längd: 43cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:36)

1332 6129  Vägglystrar Ett par, med prismor. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:36)

1332 7108  Väggplatta Arabia, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. Blommor, 31,5x20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:56)

1332 7107  Väggplatta Raija Uosikkinen (1923-2004), Finland. Arabia, Blomster, Signerad RU/AK, keramik. 45x29 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:13)

1332 7413  Väggrelief Christian Eriksson (1858-1935), Sverige. Trollet med barnet, gjutjärn. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:37)

1332 7244  Väggur 2 st. Höjd: 72-78cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:51)

1332 7109  Väggur rokokostil. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:26)

1332 7472  Världskarta 41x51 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:48)

1332 6175  Vas + fat, 2 delar, Royal Copenhagen, I & II-sortering, diameter: 25, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:30)

1332 6332  Vas + Ytterfoder, Gustavsberg. Höjd: 11-17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:35)

1332 7283  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Stengods med brun glasyr. Signerad med studiohanden. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:38)

1332 6026  Vas glas. Etsad dekor. Signerad. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:27)

1332 7323  Vas Höjd: 41cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:26)

1332 7241  Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Grafika, Upsala-Ekeby. Glaserat och handmålat lergods. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:54)

1332 7152  Vas Kina. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:14)

1332 7279  Vas Kina. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:01)

1332 7099  Vas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:59)

1332 7225  Vas Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Diameter: 14, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:48)

1332 7272  Vas Orrefors. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:17)

1332 7137  Vas Rörstrand, kairo. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:58)

1332 7282  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Signerad med Studiohanden. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:22)

1332 7406  Vas Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsbergs Studio. Glaserad och bemålad stengodslera. Dekor med hus med mera. Signerad med studiohanden. Höjd: 34cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:08)

1332 6096  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:51)

1332 6049  Vaser 3 st, "Suvi", Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. Arabia, Finland, biskvi. Höjd: ca 15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:40)

1332 7290  Vaser 3 st, Bland annat orrefors. Höjd: 7-23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:50)

1332 7233  Vaser 3 st, Rörstrand. Höjd: 21-23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:47)

1332 7449  Vaser 4 st, Konstglas, bland annat Alvar Aalto. Höjd: 12-23 cm

1332 6481  Vaser ett par, Skultuna. Höjd: 18,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:47)

1332 7039  Väskemblem Ryssland, 1800-tal, nysilver, 8x16,5

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:13)

1332 7300  Vigvattenbehållare Tenn + klosterarbete, glaskupa. Höjd: 11,5-18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 20:59)

1332 6385  Vitrinskåp rokokostil. Bredd: 108. Djup: 44 cm, höjd: 189 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 18:32)

1332 7478  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:13)

1332 7101  Ytterkruka + fat, nutida, diameter: 41, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 juni 2020 19:19)