Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 4 oktober 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1423 5242  Adventljustake mässing. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:30)

1423 5601  Affischer 3 st, Cirkus, yttermått inklusive ram: 62x47 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:08)

1423 4005  Akryl Dominyka Usvaiskaya (f. 1991), Sverige. "Poison dart frog". Signerad a tergo, daterad -20. Duk, 40x40cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:38)

1423 5016  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Blue Mist 2", monogramsignerad, duk, 20x50cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:52)

1423 4006  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Lava". Signerad, Duk, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 45x35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:34)

1423 2048  Akvarell Alfred Boll, Signerad, "Yttersta tvärgränd", 42x62, yttermått inklusive ram: 57x78, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:25)

1423 5362  Akvarell Anton Anderberg (1882-1973), Sverige. Signerad, daterad 63,30x41, yttermått inklusive ram: 41x51, akvarell

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:49)

1423 5525  Akvarell C H Perey. Signerad, daterad 1930, landskap. Akvarell, bildmått: 23x27, yttermått inklusive ram: 37x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:07)

1423 4232  Akvarell E Vitali, Munk som skalar lök. Signerad. Akvarell, bildmått: 34x16, yttermått inklusive ram: 56x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:15)

1423 5559  Akvarell Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1947,32x21, yttermått inklusive ram: 41x30, akvarell

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:19)

1423 4249  Akvarell Kopia Efter Hägg, 25x35, yttermått inklusive ram: 40x52, akvarell. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:33)

1423 5594  Akvarell med text, Blomma, 30x23, yttermått inklusive ram: 50x42, akvarell. Ej signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:18)

1423 4577  Akvarell Mikael von Essen (1895-1975), Sverige. Signerad, daterad 1950, Stockholm. Akvarell, bildmått: 29x48, yttermått inklusive ram: 47x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:26)

1423 2044  Akvarell Per Landström (1910-1999), Sverige. Signerad, daterad 1981, "Fiskartorpet", 29x42, yttermått inklusive ram: 37x50, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:17)

1423 2043  Akvarell Per Landström (1910-1999), Sverige. Signerad, daterad 1986-90, Stockholmsmotiv, 28x42, yttermått inklusive ram: 38x52, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:16)

1423 5144  Akvarell Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, landskap. Akvarell, bildmått: 32x39cm, yttermått inklusive ram: 47x55cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:58)

1423 5143  Akvarell Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Akvarell, bildmått: 33x23cm, yttermått inklusive ram: 47x35cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:34)

1423 5516  Akvarell Selma Daffré, kvinna. Signerad, daterad 1986. Akvarell, bildmått: 25x33, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:05)

1423 2019  Ampel Oscariansk. Diameter: 38cm, mässing

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:44)

1423 5468  Ampel Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:39)

1423 5056  Armband 18k guld, bismarck, med tre berlocker, HSV. Längd: 20cm. Vikt: 14g

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:13)

1423 5055  Armband 18k guld, X-länk. Längd: 18cm, ÄSA, 1968, vikt: 22,8g.

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:48)

1423 5054  Armband 18k guld. Längd: 18cm, vikt: 17,5g.

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:49)

1423 5062  Armbandsur 14K, Omega Geneve, gravyr, flexband är i doublé, bruttovikt: 50g. Diameter: (boetten) 3 cm. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:47)

1423 5225  Årsur höjd: 32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:09)

1423 5432  Autografblock + äldre brev, 2 st, bland annat AIK & Boxare, diverse

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:36)

1423 5259  Barnbyrå Bemålat, Bredd: 50 cm. Djup: 28 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:29)

1423 5399  Barnstolar Ett par, "Åmells 1989"

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:59)

1423 5334  Bestick 16 delar, bland annat Rosenholm. Längd: 6-23cm, vikt: 230+ 88g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:05)

1423 5505  Bestick 3 delar, silver, 1800-tal, Sheffield, England, Längd: 20,5-22,5 cm, Bruttovikt: 80 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:55)

1423 5252  Bestick Gense, Rostfritt

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:37)

1423 5021  Bestickuppsättning Ca 69 delar, nysilver/silver, bland annat svensk spets. Längd: 12-25cm, bruttovikt: 3kg

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:28)

1423 5020  Bestickuppsättning ca 93 delar, nysilver/silver. Längd: 14-25cm, gammal fransk. Bruttovikt: 2,5kg

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:17)

1423 4118  Blandteknik 10 st, Hans Ernback (1942-2013), Sverige. Kompositioner. Signerade, 17x12, yttermått inklusive ram: 22x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:30)

1423 5333  Blandteknik 4 st, Kina, kvinnor. Blandteknik, bildmått: 18x12cm, yttermått inklusive ram: 26x20cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:10)

1423 5151  Blandteknik Anders Lidén. Signerad. Blandteknik, bildmått: 49x39cm, yttermått inklusive ram: 66x55cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:44)

1423 5365  Blandteknik Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad. Blandteknik, bildmått: 43x30, yttermått inklusive ram: 56x46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:43)

1423 2080  Blandteknik Ellen Jolin (1854-1939), Sverige. Signerad, daterad 1918, "Djurgårdsstaden", 35x25, yttermått inklusive ram: 38x27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:51)

1423 5214  Blandteknik F Windhager. Signerad, naket och demoner. Blandteknik, bildmått: 19x14cm, yttermått inklusive ram: 29x25cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:55)

1423 5596  Blandteknik Föreställande Jimi Hendrix, yttermått inklusive ram: 100x73 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:09)

1423 4248  Blandteknik Kerstin Frykstrand Westling (1901-1997), Signerad, 25x24, yttermått inklusive ram: 38x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:32)

1423 4247  Blandteknik Kerstin Frykstrand Westling (1901-1997), Sverige. Signerad, 16x16, yttermått inklusive ram: 27x26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:31)

1423 4029  Blandteknik Larissa Stenlander (f. 1960), Sverige. Katter. Signerad. Blandteknik, bildmått: 22x29, yttermått inklusive ram: 40x47 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:13)

1423 5584  Blandteknik Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Signerad, daterad 88, "skymning över violett incident", bladets mått: 76x56cm, yttermått inklusive ram: 82x62cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:36)

1423 4239  Blandteknik / collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Kult". Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 71x105 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:39)

1423 5539  Blomsterbord 1960/70-tal. Bredd: 57, djup: 38 cm, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:49)

1423 5164  Bokhylla "Pira" 2 sektioner. Bredd: 90cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:23)

1423 5532  Bokhyllor Ett par, 1930-tal, Funkis, 95, djup: 32 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:29)

1423 5379  Bord Johanson design. Diameter: 60cm, höjd: 47cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:41)

1423 5040  Bordsfotogenlampa höjd: 65cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:12)

1423 4237  Bordsfotogenlampfot omkring 1900, elektrifierad, glas / alabaster / mässing. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:36)

1423 5024  Bordslampa BJS, Skellefteå. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:15)

1423 5332  Bordslampa Bojan, Kina. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:06)

1423 5207  Bordslampa Delft, Holland. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:05)

1423 5281  Bordslampa Empirestil. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:59)

1423 5039  Bordslampa höjd: 43cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:35)

1423 5119  Bordslampa Jugend. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:51)

1423 5238  Bordslampa Keramik. Höjd: 80cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:05)

1423 5540  Bordslampa mässing. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:41)

1423 4472  Bordslampa Rokokostil, brons. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:50)

1423 5445  Bordslampfot metall. Höjd: 38 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:24)

1423 5520  Bordslampfot nysilver, 1920-tal. Höjd: 30P4095390820313186

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:13)

1423 5041  Bordslampor 2 st, mässing, glaskupa. Höjd: 46-60cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:57)

1423 4296  Bordspendyl Empire, Österrike. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:02)

1423 5376  Bordsspegel mässing. Höjd: 58cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:13)

1423 1001  Bordssurtout silver, Pehr Zethelius (1766-1810), Stockholm, 1794. Höjd: 2 cm. Längd: 20 cm. Vikt: ca 700 g

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:20)

1423 5612  Brevkortsalbum 3 st. Längd: 22 cm, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:22)

1423 5043  Brickbord Längd: 82 cm. Djup: 47 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:30)

1423 5307  Buljongkoppar 6 st, Spode "green camilla". Diameter: 11-16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:49)

1423 4464  Byrå 1700-tal, valnöt. Bredd: 132. Djup: 63 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:40)

1423 5288  Byrå 1950-tal. Bredd: 52 cm. Djup: 33 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:49)

1423 5233  Byrå 20-tal. Bredd: 98 cm. Djup: 45 cm, höjd: 69 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:06)

1423 5346  Byrå Avlutad furu. Bredd: 98, djup: 45 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:46)

1423 4314  Byrå Barockstil. Bredd: 110, djup: 55 cm, höjd: 90 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:32)

1423 5249  Byrå bemålad. Bredd: 57 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 147 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:13)

1423 5232  Byrå Gustaviansk stil. Bredd: 124 cm. Djup: 56 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:30)

1423 5372  Byrå Längd: 42 cm. Djup: 35 cm, höjd: 123 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:25)

1423 5283  Byrå sengustaviansk stil, 1800-tal. Huggen skiva, Bredd: 90 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 82 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:16)

1423 4411  Byrå sent 1800-tal, mahogny. Bredd: 95, djup: 47 cm, höjd: 93 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:12)

1423 5587  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, bladets mått: 55x44cm, yttermått inklusive ram: 62x50cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:26)

1423 5446  Cigarettetui silver, 9x9, Vikt: 85 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:37)

1423 5170  Cigarettetui Silver/emalj, monogramgravyr. Längd: 9x7cm, vikt: 70g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:47)

1423 5336  Cigarrsnoppare Bofors, "Granat". Höjd: 11,5

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:23)

1423 5411  Clubfåtölj

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:14)

1423 5412  Clubfåtölj

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:31)

1423 5463  Coasters 3 st, pläterade. Diameter: 10-12cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:01)

1423 4113  Collage Bengt Nordquist (f. 1917), Sverige. "Födelse". Signerad, daterad 1967, yttermått inklusive ram: 43x35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:08)

1423 5501  Collier 18k guld, med pärlor. Längd: 120cm. Vikt: 21,4g

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:14)

1423 5289  Coupeglas 12st. 1940-tal, Höjd: 6cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:43)

1423 5076  Crèmekoppar 3 delar, och fat, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått. Höjd: 9cm. Längd: 23cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:34)

1423 4550  Dalahästar 2 st. Längd: ca 12-14 cm, höjd: ca 13-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:03)

1423 5335  Damarmbandsur Tissot, Saphir. 18k guld. Längd: 19cm bruttovikt: 26g, med etui

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:19)

1423 5511  Dekorelement väggkrokar, 6 st, metall. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:58)

1423 5575  Ekiperingsskåp Bredd: 88. Djup: 35 cm. Höjd: 241 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:30)

1423 5574  Ekiperingsskåp längd: 88 cm, djup: 35 cm, höjd: 241 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:40)

1423 5580  Ekiperingsskåp längd: 88 cm, djup: 35 cm, höjd: 241 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:02)

1423 5366  Emaljmålning Holger Jansson (1924-2004), Sverige. Monogramsign 83, "Corona" 30x40 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:42)

1423 4501  Emmafåtöljer ett par, 1880-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:34)

1423 5452  Etagebord Längd: 54 cm. Djup: 34 cm, höjd: 114 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:21)

1423 5202  Etagebord Sent 1800-tal, mahogny. Bredd: 50, djup: 33 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:43)

1423 5223  Etsning Akvarellerad, Josefin Wedel. Bildmått: 24x17, yttermått inklusive ram: 43x34 cm. Signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:19)

1423 5212  Etsning Axel Österberg (1866-1952), Sverige. "Grå Häger". Signerad. Bildmått: 16,5x11 cm, yttermått inklusive ram: 37x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:31)

1423 2052  Etsning Gustav Croner (1889-1962), Sverige. Signerad, numrerad 172/310, Stockholm med Kungstornen. Bildmått: 32x24, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:16)

1423 5371  Etsningar 2 st, Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 27x33-31x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:18)

1423 5375  Etsningar 4 st, Efter Carl Larsson, yttermått inklusive ram: 41x31 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:58)

1423 5101  Fällstolar 6 st, plast/krom, Höganäs Möbler.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:44)

1423 4365  Färgetsning Loren Halmwood, Signerad, Same. Bildmått: 25x32, yttermått inklusive ram: 45x50 cm

1423 2024  Färgkrita Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv, vy över takåsarna, utsikt från vännen Per Anders Fogelströms fönster. Bär påskrift "Till Elisabeth god jul 78 önskar Stig Claesson". Bildmått: ca 22x16 cm, yttermått inklusive ram: 39x33 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:14)

1423 5424  Färglitografi Alexandre Fassianos (f. 1935). Signerad, färglitografi, numrerad 17/50, kvinna, yttermått inklusive ram: 68x53 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:12)

1423 5426  Färglitografi Alexandre Fassianos (f. 1935). Signerad, färglitografi, numrerad 33/40, kvinna, yttermått inklusive ram: 68x53 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:04)

1423 5597  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 179/270. Färglitografi, bildmått: 60x43, yttermått inklusive ram: 87x68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:42)

1423 4290  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Tulpaner. Signerad, numrerad 5/45. Färglitografi, bildmått: 26x37, yttermått inklusive ram: 44x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:49)

1423 5087  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 68/150, "Antibes". Färglitografi, bildmått: 25x35cm, yttermått inklusive ram: 38x56cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:58)

1423 5589  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 12/20. Färglitografi, bildmått: 13x15cm, yttermått inklusive ram: 54x40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:20)

1423 5582  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 15/25. Färglitografi, bildmått: 49x31cm, yttermått inklusive ram: 72x52cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:15)

1423 5590  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 181/250. Färglitografi, bildmått: 50x39cm, yttermått inklusive ram: 65x53cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:59)

1423 4173  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 59/160. Bildmått: 52x31, yttermått inklusive ram: 68x44 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:12)

1423 2077  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 360/360, Sandhamns express. Färglitografi, bildmått: 35x42, yttermått inklusive ram: 47x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:54)

1423 5403  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 37/260. Färglitografi, bildmått: 31x27cm, yttermått inklusive ram: 59x1cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:26)

1423 5402  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 8/260, Golfspelare. Färglitografi, bildmått: 67x46cm, yttermått inklusive ram: 83x65cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:26)

1423 4418  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 63x47, yttermått inklusive ram: 80x62 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:32)

1423 2078  Färglitografi Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad, numrerad 98/200, daterad 82, Stockholmsmotiv. Färglitografi, bildmått: 41x52, yttermått inklusive ram: 57x66 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:56)

1423 5272  Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Sverige. Signerad, numrerad 86/220, daterad 1982. Färglitografi, bildmått: 30x40cm, yttermått inklusive ram: 47x57cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:21)

1423 5088  Färglitografi Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Signerad, numrerad 12/200, "Harlem NY". Färglitografi, bildmått: 29x24cm, yttermått inklusive ram: 47x32cm

1423 5600  Färglitografi Efter Georges Braque, ej signerad. Färglitografi, bildmått: 91x63, yttermått inklusive ram: 104x75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:48)

1423 2072  Färglitografi Jerry Roupe (1919-2005), Sverige. Signerad, daterad 1981m Wennergren center. Färglitografi, bildmått: 26x41, yttermått inklusive ram: 39x54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:53)

1423 5579  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942). Signerad, numrerad 147/195,1980, "Språket" Färglitografi, bildmått: 30x60, yttermått inklusive ram: 47x75cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:16)

1423 4423  Färglitografi Kolorerad, Christina Knall (f. 1947), Sverige. "I Körsbärsträdgården". Signerad, numrerad 49/100. Färglitografi. Bladets mått: 47x62, oramat löst blad

1423 4246  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 254/300,40x50, yttermått inklusive ram: 53x72 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:38)

1423 5581  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 36/175, "Mickey Mao-tse" mm: 47x38cm, yttermått inklusive ram: 63x48cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:15)

1423 1032  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 331/350, "min atelje i Paris" mm: 57x40cm, yttermått inklusive ram: 76x59cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:04)

1423 5435  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "Skutvinter på Djurgården". Signerad, numrerad 135/360. Färglitografi, bildmått: 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:57)

1423 5306  Färglitografi Maria Bozcewska. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Söder Mälarstrand. Färglitografi, bildmått: 26x33cm, yttermått inklusive ram: 45x50cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:32)

1423 5357  Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 259/260, björkar. Färglitografi, bildmått: 50x40, yttermått inklusive ram: 74x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:01)

1423 5153  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 334/350. Färglitografi, bildmått: 33x22cm, yttermått inklusive ram: 50x37cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:14)

1423 5154  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 88/325. Färglitografi, bildmått: 30x22cm, yttermått inklusive ram: 41x32cm

1423 5276  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 19/130. Färglitografi. Bladets mått: 48x62, yttermått inklusive ram: 68x80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:22)

1423 5586  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 99/195, daterad 78, komposition. Färglitografi, bildmått: 46x33cm, yttermått inklusive ram: 63x49cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:07)

1423 5085  Färglitografi Oidentifierad konstnär, daterad . Signerad, numrerad 4/50. Färglitografi, bildmått: 31x43cm, yttermått inklusive ram: 50x60cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:45)

1423 5190  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 122/260, daterad 75. Färglitografi, bildmått: 19x23cm, yttermått inklusive ram: 41x38cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:53)

1423 4560  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, numrerad 95/260, stadsgata. Färglitografi, bildmått: 56x41, yttermått inklusive ram: 70x55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:16)

1423 4544  Färglitografi Peter Åström (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 40/56. Färglitografi. Bladets mått: 56x75cm, yttermått inklusive ram: 67x87cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:21)

1423 5194  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, "Ulla Winblads öfverfart til Djurgården. ", Färglitografi. Bladets mått: 43x59cm, yttermått inklusive ram: 66x81cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:08)

1423 4590  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 294/310, Skärgård. Färglitografi, bildmått: 23x37, yttermått inklusive ram: 40x54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:03)

1423 5034  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 96/280, Frälsningsarmen. Färglitografi, bildmått: 34x25 cm, yttermått inklusive ram: 52x42

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:01)

1423 5609  Färglitografi Tommy Carlsson. Signerad, numrerad 232/260. Färglitografi, bildmått: 56x40cm, yttermått inklusive ram: 77x61cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:50)

1423 2079  Färglitografi Ulf S Nilsson, "Slussens invigning 1935". Signerad, färglitografi, numrerad 124/360. Bildmått: 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 48x64 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:29)

1423 4074  Färglitografier 4 st, Göran Hahne (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 64(360. Färglitografi. Bladets mått: 30x20, yttermått inklusive ram: 46x36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:24)

1423 5132  Fat 2 st, silver, 1915, "Helvetiorum Fidei Ac Virtuti", Längd: 11-20cm. Vikt: 211g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:41)

1423 5131  Fat 2 st, silver, 830. Bland annat K. Anderson, 1933. Diameter: 15-17cm, vikt: 277,4g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:29)

1423 5128  Fat 2 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1980. Diameter: 12cm, bruttovikt: 206,8g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:55)

1423 5187  Fat Kina. Diameter: 34cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:58)

1423 4300  Fat Konstglas. Diameter: 32 cm

1423 5168  Fat Meissen, II-hand sortering, med handtag. Längd: 34cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:17)

1423 5109  Fat Nysilver och metall. Längd: 50-60cm

1423 5115  Fat & skål KPM Tyskland. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:34)

1423 5497  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:13)

1423 5438  Fåtölj Chesterfield modell

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:31)

1423 5383  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Eskimå, ur världens barn. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:27)

1423 5380  Flasköppnare mässing, Ducky, Paris. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:25)

1423 5527  Foto Rodney Lough Jr, Signerad, numrerad 122/500, "Golden Gate" mm: 75x101cm, yttermått inklusive ram: 108x135cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:01)

1423 5598  Fris Gips, yttermått inklusive ram: 43x137 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:59)

1423 5556  Gardiner "The Berch Collection", IKEAs 1700-talsserie, Nordiska Museet. Längd: 210 cm, bredd: 140 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:13)

1423 5503  Gardinknopps display trä. Längd: 121, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:26)

1423 5510  Gardinomtag med mera, Trä. Längd: ca 8-17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:53)

1423 5573  Glas 6 + 6 st. Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 8 - 23

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:32)

1423 5103  Glas slipade, 6+ 4+ 4+ 4 st. Höjd: 13-19cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:26)

1423 5533  Golvlampa 1950/60-tal, trä och mässing, Bergbom. Höjd: 153

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:40)

1423 5208  Golvlampa 2-armad, 1940-tal. Höjd: ca 150 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:50)

1423 5284  Golvlampa Mässing och trä. Höjd: 157cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:22)

1423 5546  Golvlampa mässing. Höjd: 145

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:11)

1423 4402  Gouache Sten Sture Sandgren (1894-1964), Sverige. Vinterlandskap med vattendrag. Signerad, 62x96, yttermått inklusive ram: 83x118 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:47)

1423 5360  Grafiska blad 2 st, Aina Stenberg, Signerad, yttermått inklusive ram: 27x37-29x40 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:51)

1423 5569  Grafiska blad 4 st. Oidentifierad konstnär, m. M. 8x7-11x14, yttermått inklusive ram: 53x42 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:09)

1423 5514  Grafiskt blad "Lapponiae", ur Suecia Antiqua et Hoderniana. Bildmått: 24x15, yttermått inklusive ram: 40x48 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:47)

1423 4003  Grafiskt blad Gicléetryck, Anette Englund (f. 1954), Sverige. "Ballerina". Signerad, numrerad 11/50. Bildmått: 28x38cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:34)

1423 4001  Grafiskt blad Gicléetryck, Birgitta Månsson, "Dansös". Signerad, numrerad 36/100. Bildmått: ca 28x38cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:37)

1423 5341  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Mossa". Signerad, numrerad 75/100. Bildmått: 17,5x25 cm, yttermått inklusive ram: 31x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:58)

1423 5482  Hatthylla Längd: 193 cm. Djup: 20 cm, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:28)

1423 5509  Hink + kolhämtare, Koppar, diameter: 43. Höjd: 31-35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:21)

1423 4207  Hörnskåp + spegel, 1800-talets slut. Höjd: 75+ 197

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:31)

1423 5467  Ikon Ryssland, Jungfru Maria, 1800-tal, 22x18cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:00)

1423 5322  Kaffe/teskedar Silver 26st, Svensk spets. Vikt: 440g. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:36)

1423 5036  Kaffekoppar 8st, Marimekko, "tasaraita", höjd: 7cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:59)

1423 4363  Kaffekoppar med fat, 6 delar, 1800-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:43)

1423 4101  Kaffeservis 23 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:37)

1423 4482  Kaffeservis ca 19 delar, Helena, Rosenthal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:03)

1423 5083  Kaffeskedar + slevar & sockerskedar, 4+ 12st. Silver, Längd: 12cm. Träskaft, Vikt: 420g brutto

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:04)

1423 5171  Kaffeskedar silver, ca 25 delar. Vikt: 340g. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:46)

1423 5093  Kagge Trä. Längd: 30cm, höjd: 30cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:03)

1423 5224  Kandelabrar ett par, mässing, Jugend. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:22)

1423 5048  Kandelabrar ett par, silver, 0,800. Höjd: 19 cm, Bruttovikt: ca 1156 g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:10)

1423 5189  Kanna + 8 glas. Höjd: 12-21cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:19)

1423 1020  Kanna + kopp med fat, Meissen. Marcolinoperioden (1774-1814), Höjd: 5-26 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:20)

1423 5240  Käpp med silverkrycka. Längd: ca 90 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:22)

1423 5483  Karmstol 1700-tal

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:44)

1423 5543  Karmstol 1950-tal

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:51)

1423 5604  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:57)

1423 4538  Karmstol USA, reliefdekor

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:09)

1423 4311  Karmstolar ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:28)

1423 5421  Karmstolar Ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:34)

1423 4394  Karott med rechaud, + hänkelskål + coaster. Längd: 17-35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:47)

1423 5407  Karusellbokhylla England, Intarsia. Bredd: 49, djup: 49 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:01)

1423 5098  Kedja 18K vitguld, Venezia. Längd: 38cm, vikt: 3,8g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:02)

1423 5528  Kista Ek, 1800-tal. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 52 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:54)

1423 5378  Klaffbord Haslev Danmark, Bredd: 112 cm. Djup: 56+ 2x27 cm. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:52)

1423 5480  Kolonnskåp Furu, snarlik neder & överdel, (hör ej ihop) Diameter: 85cm. Höjd: 246 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:56)

1423 5044  Kompass Med schatull. Längd: 17 cm, djup: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:09)

1423 5287  Konjakskupor 6 st. Höjd: 13cm

1423 5490  Konsolbord Empirestil. Bredd: 67 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:13)

1423 5496  Konsolbord Med stenskiva. Bredd: 80 cm. Djup: 40 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:25)

1423 5206  Konsoler + tubkikare, 3 delar, trä 7 mässing. Höjd: 30 längd: 15-40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:25)

1423 5553  Konstglas 2 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Längd: 17-23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:23)

1423 5327  Konstglas 2 st, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Boda. Höjd: ca 15cm

1423 5386  Konstglas 3 delar, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 10-15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:52)

1423 4454  Konstglas 4 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 6-10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:18)

1423 5075  Konstmapp Nils Dardel, 16 planscher, "exotiskt". Bladets mått: 42x55cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:04)

1423 5108  Kopparstick 2 st, Caroline Bonaparte och Jerome Bonaparte, yttermått inklusive ram: 24x15cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:52)

1423 5507  Kopparstick 2 st, Johann Christoph Volckamer (1644-1720), Kolorerade. Bildmått: 32x20, yttermått inklusive ram: 45x33 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:28)

1423 5063  Kräftservisdelar Alf Wallander (1862-1914), Sverige, Rörstrand, 4+ 2+ 1 delar. Diameter: 21-26 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:25)

1423 1023  Krön 1700-tal, Keruber. Höjd: 28 längd: 31 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:07)

1423 5241  Kryddservis 10 delar. Höjd: 13-20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:34)

1423 5544  Lampbord med hylla, 1930-tal. Bredd: 60, djup: 32 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:43)

1423 5158  Lampbord Med stenskiva, gallerkant. Bredd: 45 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:49)

1423 5504  Lampetter Ett par, Mosaik, 60x30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:48)

1423 5046  Lanternor 2 st, koppar, glas. Höjd: 25-46cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:10)

1423 5406  Lavoar Längd: 61 cm. Djup: 47 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:24)

1423 5239  Leksaker Dockmöbler med mera

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:36)

1423 5250  Linnedukar 3 st

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:56)

1423 5358  Lito/akvarell Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad. Bildmått: 46x31, yttermått inklusive ram: 60x44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:26)

1423 5033  Litografier 6 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerade, 200-upplaga, oramade lösa blad, bladets mått: 63x44 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:57)

1423 5414  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:05)

1423 5542  Ljuskrona Prismor. Höjd: 75

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:20)

1423 5385  Ljuslykta Mässing med lila glas. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:13)

1423 5382  Ljusstakar 2 st. Mässing, Grillby / Skultuna. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:17)

1423 5064  Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 13-25 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:11)

1423 5218  Ljusstakar ett par, Metall, Tranor. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:56)

1423 5047  Ljusstakar ett par, silver, 1961. Höjd: 16 cm, Bruttovikt: ca 400 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:54)

1423 5477  Ljusstakar Ett par, Tenn, Martin Artedius, Norrköping, år 1800. Höjd: 30,5

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:01)

1423 5295  Ljusstakar Ett par, Westerås, mässing. Höjd: 22cm

1423 5185  Ljusstakar Ett par. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:22)

1423 5273  Ljusstake mässing, ankare. Längd: 15cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:19)

1423 5508  Ljusstake rokokostil, 1800-tal, tenn. Höjd: 18,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:56)

1423 5603  Lockurnor med lock, 2 st, Holland. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:08)

1423 4319  Lödösesmycken kopior

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:42)

1423 5099  Manschettknappar 18k guld, Ett par, + 1st. Längd: 2cm, gravyr, vikt: 7,6g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:05)

1423 5300  Mat och kaffeservisdelar 26 delar, Grön Anna

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:03)

1423 5345  Matbord 1880-tal, Ek. Bredd: 160, djup: 121 cm, höjd: 79 + 2 iläggx62 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:28)

1423 4299  Matbord mahogny, Intarsia. Diameter: 132, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:06)

1423 5416  Matsalsgrupp 7 delar. Längd: 117 cm. Djup: 105 cm. Höjd: 78 cm, 2st iläggsskivor 37x2cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:12)

1423 4263  Matsalsstolar 6 st

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:42)

1423 4262  Matsalsstolar 6 st. Mahogny, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Pyramid

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:40)

1423 5303  Matservisdelar 23 delar, Bibi Breger (f. 1927), "Lotus Gul", Gustavsberg, benporslin

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:29)

1423 5267  Matservisdelar 7+ 9 delar, Gefle, "Lansett"

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:21)

1423 5165  Matservisdelar ca 20 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:41)

1423 5301  Matservisdelar ca 28 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:41)

1423 5329  Matservisdelar ca 55 delar, Hotscheneruther, Tyskland.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:03)

1423 5051  Matskedar silver, 11 st. Längd: 21. Vikt: 670 g ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:09)

1423 5134  Matta kelim, 286x267 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:28)

1423 5500  Matta Kina, 136x200 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:07)

1423 5427  Matta Kina, 167x237cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:05)

1423 5529  Matta Nöthår, 153x233 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:43)

1423 5425  Matta Orientalisk, 153x243cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:07)

1423 5018  Matta Orientalisk, 188x277cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:41)

1423 5481  Matta Orientalisk, 190x320cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:11)

1423 5104  Matta orientalisk, 197x303cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:28)

1423 5423  Matta Orientalisk, 92x203cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:49)

1423 5422  Matta Orientalisk, 96x160cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:05)

1423 5443  Matta orientalisk, Galleri, 82x330 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:11)

1423 5448  Matta Patchwork, 170x229cm

1423 5188  Matta ull, 140x200 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:40)

1423 5037  Mattallrikar 10st, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Paratiisi, Arabia. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:04)

1423 5050  Miniatyrmålning Föreställande Major Holger Otto Rosencrantz, yttermått inklusive ram: 14x11 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:33)

1423 5430  Miniatyrmålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad NB, Marin. Bildmått: 3x9, yttermått inklusive ram: 9x15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:36)

1423 5049  Mockaservis silver, 4 delar. Vikt: 1000 g ca

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:31)

1423 5568  Myntsamling Sverige, i ett album 25x25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:45)

1423 5234  Nattygsbord Ett par. Bredd: 42 cm. Djup: 35 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:46)

1423 5235  Nattygsbord Längd: 42 cm. Djup: 35 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:05)

1423 4119  Olja / akvareller 16 st, Hans Ernback (1942-2013), Sverige. Kompositioner, delvis signerade, oramade, bladets mått: 13x18 - 34x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:35)

1423 5163  Oljemålning 2 st, Willy Severin Karlsson. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 54x63cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:55)

1423 5610  Oljemålning Åke Johansson. "Mamma". Signerad. Duk på pannå, 27x20cm, yttermått inklusive ram: 34x27cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:49)

1423 5299  Oljemålning Akke Kumlien (1884-1949), Sverige. Signerad, daterad 48, landskap. Olja på duk, 25x34cm, yttermått inklusive ram: 37x46cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:25)

1423 4415  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Kustmotiv, Signerad. Olja på duk, 35x50, yttermått inklusive ram: 38x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:24)

1423 2013  Oljemålning Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. Kina Slott Drottningholm. Signerad. 1965, Olja på duk, 95x90, yttermått inklusive ram: 69x93 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:10)

1423 5140  Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Signerad, daterad 1970, fåglar. Olja på duk, 64x80cm, yttermått inklusive ram: 76x92cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:14)

1423 5141  Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988). Signerad, Ripor. Olja på duk, 64x81cm, yttermått inklusive ram: 86x102cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:28)

1423 5570  Oljemålning Birgit Hygrell (1903-1972), Sverige. Träd. Signerad, pannå, daterad -44,50x38, yttermått inklusive ram: 63x52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:57)

1423 4115  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Vassitjåkko Riksgränsen. Signerad. Olja på duk, 100x70, yttermått inklusive ram: 114x84 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:40)

1423 5302  Oljemålning Burt Olson, landskap. Signerad. Olja på pannå, 21x18, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:29)

1423 5367  Oljemålning C Verner, Signerad, by. Olja på duk, 25x30, yttermått inklusive ram: 38x43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:52)

1423 5316  Oljemålning Carl Luthander (1879-1967), Sverige. Sverige. Utsikt Stockholm. Signerad. Olja på duk, 49x54, yttermått inklusive ram: 65x70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:56)

1423 4380  Oljemålning Carsten Hvistendahl (1901-1972), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 60x74, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:10)

1423 5576  Oljemålning David Parsén (1896-1977), Sverige. Signerad, daterad 45, skogsmotiv. Olja på duk, 34x46cm, yttermått inklusive ram: 45x58cm

1423 5361  Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. Signerad, kust. Olja på pannå, 34x25, yttermått inklusive ram: 49x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:24)

1423 5368  Oljemålning E Bergenheim, Signerad, damporträtt. Olja på duk, 39x31, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:11)

1423 5567  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. "Sjöbodar". Signerad, daterad -39. Olja på pannå, 44x54, yttermått inklusive ram: 63x73 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:49)

1423 5565  Oljemålning Edward Hald (1883-1980), Sverige. "Ö & Moln, Utö, 1923". Olja på pannå, signerad a tergo, 46x61, yttermått inklusive ram: 55x70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:40)

1423 5353  Oljemålning Einar Emland, Signerad, "väntan på båten". Olja på duk, 64x77, yttermått inklusive ram: 75x89 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:22)

1423 5022  Oljemålning Elsa Schultz-Moberger (1879-1978), Sverige, Signerad, Stilleben. Olja på duk, 65x58, yttermått inklusive ram: 80x70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:53)

1423 3517  Oljemålning Folke Wilhelmson Berg (1896-1974), Sverige. Långholmen, Signerad. Olja på duk, 56x66 cm, yttermått inklusive ram: 57x67

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:17)

1423 5149  Oljemålning Fritz Smedberg (1900-1977), Sverige. Signerad, daterad 46. Olja på pannå, 44x46cm, yttermått inklusive ram: 63x64cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:43)

1423 5123  Oljemålning Georges Csapo (f. 1910), Polen. Signerad, slädfärd i stad. Olja på duk, 59x90cm, yttermått inklusive ram: 75x107cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:46)

1423 4416  Oljemålning Gösta Sundström (1920-2008), Sverige. Hamnmotiv, Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 62x72 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:28)

1423 5349  Oljemålning Gunnar Ruda (1887-1948), Sverige. Signerad, Ekor. Olja på pannå, 90x120, yttermått inklusive ram: 106x126 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:44)

1423 5602  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Västkust. Signerad. Olja på pannå, 23x32, yttermått inklusive ram: 34x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:14)

1423 5312  Oljemålning Gustaf Svensson. Signerad, daterad 48, Grisslehamn. Olja på duk, 38x54cm, yttermått inklusive ram: 54x71cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:04)

1423 5071  Oljemålning Hans Ångsäter (f. 1935), Sverige. Signerad, "Ängsblommor". Olja på pannå, 79x64cm, yttermått inklusive ram: 95x80cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:02)

1423 5072  Oljemålning Hans Ångsäter (f. 1935), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 75x29cm, yttermått inklusive ram: 90x43cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:41)

1423 5211  Oljemålning Hans Blomquist, Komposition. Signerad, daterad -56. Bildmått: 30x33, yttermått inklusive ram: 45x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:51)

1423 5370  Oljemålning Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. "Sommarminne". Signerad. Olja på duk, 37x45, yttermått inklusive ram: 41x49 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:23)

1423 5611  Oljemålning Ingemar Tingström (1922-2010), Sverige. Signerad, daterad 66. Olja på pannå, 19x34cm, yttermått inklusive ram: 25x41cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:44)

1423 4077  Oljemålning Jan B Pospisil (1898-1968), Sverige. Kalmar Hamn. Signerad, 1947. Olja på duk, 37x53, yttermått inklusive ram: 60x80 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:04)

1423 5135  Oljemålning Johan Petterson (1957). Signerad a tergo, "Horm". Olja på duk, 120x120cm, oramad

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:17)

1423 5325  Oljemålning Josef Forssell. Signerad, daterad 46, gård. Olja på duk, 32x40cm, yttermått inklusive ram: 41x49cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:38)

1423 4050  Oljemålning Karl Wittgren (1858-1919), Sverige. Alplandskap. Signerad. Olja på duk, 109x49, yttermått inklusive ram: 113x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:37)

1423 4056  Oljemålning Kliuchnikov, Signerad, hönshus. Olja på duk, 32x45 cm, oramad

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:32)

1423 5393  Oljemålning Kliuchnikov, skogsduva. Signerad. 2016, Olja på duk, 35x27, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:44)

1423 2061  Oljemålning Knut Janson (1882-1966), Sverige. "Djurgården". Signerad. Olja på pannå, 34x26, yttermått inklusive ram: 50x41 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:04)

1423 5354  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Gata, Signerad. Olja på pannå, 59x46, yttermått inklusive ram: 77x66 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:43)

1423 4475  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Signerad. Olja på pannå, fiskare, 58x95cm, yttermått inklusive ram: 74x110cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:57)

1423 5400  Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Signerad, fåglar. Olja på duk, 134x48cm, yttermått inklusive ram: 150x65cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:50)

1423 5401  Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Signerad, måsar. Olja på duk, 110x75cm, yttermått inklusive ram: 125x90cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:22)

1423 5213  Oljemålning Konstantin Yakovlevich Kryzhitsky. Signerad. Olja på duk, 47x64cm, yttermått inklusive ram: 70x86cm

S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:11)

1423 4142  Oljemålning Kristina Jöred (1913-2003), Sverige. "Såta vänner". Signerad, daterad -77. Olja på pannå, 11x12, yttermått inklusive ram: 16x18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:06)

1423 5209  Oljemålning Kurt Heinonen (1915-1983), Finland. Fiskeläge "Orust". Signerad. Olja på duk, 23x32, yttermått inklusive ram: 37x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:45)

1423 5182  Oljemålning L Retzu. Stjärnhimmel över by. Signerad. Olja på duk, 71x57cm, yttermått inklusive ram: 81x68cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:54)

1423 5369  Oljemålning L-Å-O, Signerad, apelsiner. Olja på duk, 29x52, yttermått inklusive ram: 39x61 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:02)

1423 5181  Oljemålning Lennart Jacobson, "Maria gränd 1". Ej signerad. Olja på duk, 29x33cm, yttermått inklusive ram: 41x45cm

1423 5178  Oljemålning Lennart Jacobson. Signerad, daterad 42, hus. Olja på duk, 40x50cm, yttermått inklusive ram: 56x64cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:36)

1423 2065  Oljemålning Lennart Larsson, "Ateljeutsikt från Lilla Skinnarviksgränd". Signerad, daterad -77. Olja på pannå, 49x61, yttermått inklusive ram: 60x72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:10)

1423 5150  Oljemålning Lolo Holmqvist (1920-2004), Sverige. Signerad. Olja på duk, 33x46cm, yttermått inklusive ram: 42x55cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:09)

1423 5364  Oljemålning Margareta Sjödin (f. 1942), Sverige. Signerad, balett. Olja på duk, 49x49, yttermått inklusive ram: 60x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:13)

1423 4495  Oljemålning Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, "Dojan". Olja på duk, 22x27, yttermått inklusive ram: 27x32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:33)

1423 4134  Oljemålning Maria Leinonen (f. 1982), Sverige. Signerad, daterad -16. Olja på duk, 70x50 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:38)

1423 5193  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. "Utsikt från slussen". Signerad. Olja på pannå, 25x60, yttermått inklusive ram: 31x67 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:38)

1423 5437  Oljemålning Mats Rydstern (f. 1952), Sverige. Signerad, daterad 2007, utsikt från Skinnarviksberget. Olja på duk, 92x135, yttermått inklusive ram: 98x141 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:23)

1423 5450  Oljemålning Max Marcus (1879-1955), Sverige. Kvinna med broderi. Signerad, Olja på duk, 66x73, yttermått inklusive ram: 80x88 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:50)

1423 5356  Oljemålning Nils Erik Nilsson. Signerad, daterad 1971, "Namkok". Olja på pannå, 45x54, yttermått inklusive ram: 51x61 cm

1423 5271  Oljemålning O G. Signerad, daterad 35, marin. Olja på pannå, 37x60cm, yttermått inklusive ram: 45x68cm

1423 5248  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad Paris. Olja på duk, 61x50 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:22)

1423 5210  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Landskap. Olja på pannå, 28x36, yttermått inklusive ram: 35x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:04)

1423 5217  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 64x44cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:06)

1423 4082  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap, ej signerad. Olja på duk, 50x128, yttermått inklusive ram: 59x138 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:11)

1423 5599  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt av Yehudi Menuhin, troligen efter ett skivomslag. Ej signerad. Olja på duk, 81x66 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:55)

1423 4047  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Rysk konstnär. Signerad, daterad 90, yttermått inklusive ram: 78x87 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:32)

1423 4046  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Rysk konstnär. Signerad, daterad 90. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 77x82 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:35)

1423 5558  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Crantz, Modell, duk på pannå, 32x25, yttermått inklusive ram: 38x31 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:12)

1423 5519  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad L Svahn, 1947, Stilleben, 51x64, yttermått inklusive ram: 64x77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:25)

1423 2058  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Sveavägen, Råkar". Olja på pannå, 38x57, yttermått inklusive ram: 52x72 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:23)

1423 5410  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1956, J Bruggner. Olja på duk, 88x67, yttermått inklusive ram: 97x77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:35)

1423 5142  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Italien, blomsterstilleben. Olja på pannå, 23x17cm, yttermått inklusive ram: 40x34cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:42)

1423 2075  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, slussen. Olja på pannå, 70x60, yttermått inklusive ram: 79x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:35)

1423 5363  Oljemålning Pär Sundberg, Signerad, vårvinter. Olja på pannå, 32x39, yttermått inklusive ram: 45x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:09)

1423 4370  Oljemålning Per Falk (1924-1982), Sverige. Signerad, Kustmotiv. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 33x34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:57)

1423 5311  Oljemålning Per Sundberg (1887-1968), Sverige. Signerad, "Senhöst". Olja på duk, 22x27cm, yttermått inklusive ram: 34x39cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:32)

1423 5126  Oljemålning R Danford. Signerad, fåglar. Olja på duk, 89x119cm, yttermått inklusive ram: 103x133cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:20)

1423 5355  Oljemålning Ragnar Alyre (1894-1975), Sverige. Signerad, daterad 42, tvätterskor. Olja på pannå, 75x60, yttermått inklusive ram: 94x81 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:14)

1423 5479  Oljemålning Religiöst motiv, ej signerad. Olja på pannå, 29x21, yttermått inklusive ram: 46x38 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:42)

1423 5277  Oljemålning Rune Jillnesjö, Signerad, pojke och kanin. Olja på duk, 60x50, yttermått inklusive ram: 80x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:22)

1423 5577  Oljemålning S Cederberg. Signerad, daterad 1909, marin, fiskare. Olja på duk, 39x49cm, yttermått inklusive ram: 51x61cm

1423 5517  Oljemålning Selma Daffré, komposition. Signerad, 59x79, yttermått inklusive ram: 63x83 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:29)

1423 4024  Oljemålning Signerad E Lindborg, Landskap med hus. Olja på duk, 60x80, yttermått inklusive ram: 78x97 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:49)

1423 5245  Oljemålning Signerad G Luigi, Porträtt. Olja på duk, 40x30, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:13)

1423 5086  Oljemålning Signerad, marin. Olja på duk, 46x59cm, yttermått inklusive ram: 59x73cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:38)

1423 4187  Oljemålning Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Signerad, komposition. Olja på duk, 33x40, yttermått inklusive ram: 35x43 cm

1423 5352  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Madeira. Signerad, daterad -61. Olja på duk, 64x53, yttermått inklusive ram: 77x66 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:13)

1423 5394  Oljemålning Veteslav Kliuchnikov, entita och äppelblom. Signerade. 2018, Olja på duk, 20x37, oramad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:24)

1423 5396  Oljemålning Veteslav Kliuchnikov, Sommarblommor i krus. Signerad. 2020, Olja på duk, 70x50, oramad

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:35)

1423 5395  Oljemålning Veteslav Kliuchnikov, Syrener i Rörstrandskrus. Signerad. 2019, Olja på duk, 60x65, oramad

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:59)

1423 4016  Oljemålning Ville Sjöholm (1896-1961), Sverige. Metande pojkar. Signerad. Olja på duk, 71x88, yttermått inklusive ram: 86x100 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:27)

1423 4049  Oljemålningar 3 st, Signerade Petrovich, yttermått inklusive ram: 32x28-40x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:31)

1423 4023  Oljemålningar ett par. Henning Hougaard (1922-1995), Räv/Sjöfåglar. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:45)

1423 5059  Örhängen 18k guld, Ett par, med lila stenar. Längd: 3cm. Vikt: 3,6g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:12)

1423 5019  Örhängen 18k guld, Ett par, med rosa stenar. Längd: 3cm, vikt: 2,6g. Med etui

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:46)

1423 5526  Överstycken 2 st, sent 1800-tal. Längd: 115 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:25)

1423 5221  Pall 1950-tal, design: A Bender Madsen & Ejner Laresen För Willy Beck. Längd: 45 cm, djup: 41 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:40)

1423 5253  Pallar 2 st. Höjd: 49-75cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:56)

1423 5258  Pallar 2 st. Höjd: ca 45cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:15)

1423 5201  Pallar Ett par, barockstil, Skinn / trä. Längd: 46, djup: 25 cm, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:09)

1423 5247  Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:11)

1423 4221  Paraplyställ Järn. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:54)

1423 3510  Pärlcollier 18k guld, med diamanter 4xca0,01ct. Längd: 46cm, vikt: 11,6g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:20)

1423 5067  Pärlcollier Med silverlås, vita & grön sten. Längd: 50cm, bruttovikt: 11,3g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:11)

1423 5130  Parti nysilver 9 delar

1423 5506  Parti silverföremål udda. Vikt: 370g ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:50)

1423 5359  Pastell L Widding. Signerad, daterad 88, landskap. Bildmått: 23x37, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:16)

1423 5261  Pelarbord Gjutjärn och marmor. Diameter: 30cm, höjd: 60cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:51)

1423 5228  Penna Mont Blanc, Meisterstück, spets 14k, gravyr, i ask, "Hommage a Frederic Chopin. Längd: 14 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:59)

1423 4397  Penselvas Kina. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:41)

1423 5535  Piedestal höjd: 92 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:55)

1423 5073  Plafond Jugend. Diameter: 65cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:33)

1423 5397  Plafonder Ett par, glas och mässing. Diameter: 30cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:22)

1423 4345  Pokal nysilver, "Orivit, Graverad, Jugend. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:15)

1423 5172  Pokaler 4 st, silver, + 4st punschbägare. Vikt: 300g. Diameter: 4-9 cm, höjd: 5-11 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:54)

1423 5339  Pokaler 5 st, Orrefors, Svenska Linnésällskapet. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:24)

1423 5314  Pokaler 6 delar + annat, silver. Höjd: 4-7cm, längd: 17cm, vikt: ca 270cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:37)

1423 4445  Pokalglas Kosta Boda, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Höjd: 23,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:06)

1423 5216  Porslinsask Kina, 1900-tal, "M/Y Alba II". Längd: 21cm, höjd: 10cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:35)

1423 5484  Prakturna Gustaviansk stil, glaserad. Höjd: 80cm

1423 5469  Prydnadskudde Siam, 47x47cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:17)

1423 5434  Ram 1800-tal, ramens innermått: 91x68, yttermått inklusive ram: 120x95 cm

1423 5219  Reklamskylt Bemålad masonit, Prinsess Kaffe, yttermått inklusive ram: 67x275 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:58)

1423 5060  Ring 18k guld, med vit sten, storlek: 17. Vikt: 2,5g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:59)

1423 5095  Ring 18K vitguld med diamanter, 33xca0,01ct, storlek: 17. Vikt: 6g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:13)

1423 5069  Ring 18K vitguld, med diamanter, 10x0,001ct, och safirer, storlek: 17½. Vikt: 2,1g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:40)

1423 5061  Ring 23K, gravyr, storlek: 18½. Vikt: 5,5g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:56)

1423 5058  Ringar 2 st, 18k guld, gravyrer, storlek: 18 och 20. Vikt: 8g.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:19)

1423 5404  Rökbord Med kopparskiva. Diameter: 68cm, höjd: 56cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:27)

1423 5199  Ryamatta Mona Wassén, "Sommaräng", Från Svensk Hemslöjd, 70x107 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:17)

1423 5200  Ryamatta / väggbonad Mona Wassén, "Strandäng", Från Svensk Hemslöjd, 107x170 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:00)

1423 5538  Salongsbord 1930-tal, funkis. Bredd: 77, djup: 77 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:55)

1423 4185  Salt/pepparkar 3 delar, Rörstrand, Entré. Höjd: 8-10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:46)

1423 5237  Samearbete 4 delar. Längd: 7-18 cm

1423 5084  Såssnipa + kanna + sockerskrin & sked, 4 delar, silver, bland annat Mexico. Längd: 16cm. Höjd: 20cm, vikt: 1,1kg

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:31)

1423 5541  Satsbord 3 delar, mahogny. Bredd: 56. Djup: 34 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:31)

1423 5156  Satsbord 3 delar. Höjd: 56-60cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:17)

1423 4321  Schatull med 3 pluntor, 1800-tal. Höjd: 25 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:45)

1423 5550  Sekretär Sent 1800-tal. Bredd: 81, djup: 47 cm, höjd: 130 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:39)

1423 5298  Servisdelar ca. 25 delar, Arabia, Arctica & Tivoli

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:35)

1423 5552  Servisdelar Mat- och kaffeservis, 23 delar, Villeroy & Boch, Amapola

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:47)

1423 3417  Servisdelar Wm Adams&Sons, England, 74 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:43)

1423 5455  Silver 4 delar, bland annat sockersked. Djup: 7-13 cm, höjd: 14-35 cm

1423 5148  Silverdosa Silver med snäcka, Carl Fredrik Blom, Stockholm. Längd: 7cm, 1815, bruttovikt: 67g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:23)

1423 5147  Silverdosa silver, Johan Petter Ernander, Uppsala, 1813. Längd: 8cm, vikt: 55g.

1423 5318  Skål + Flakong, Kosta Boda, Bertil Vallien och Vicky Lindstrand. Diameter: 19cm, höjd: 11,5cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:43)

1423 5186  Skål Kina, nutida. Diameter: 35cm, höjd: 12cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:15)

1423 5227  Skål silver, Mema, Löfman, 1989. Höjd: 9, ca 300 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:24)

1423 5139  Skål & glas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 6-14cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:33)

1423 5555  Skålar + fat, 3 delar, Gösta Östlund. Längd: 29-30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:41)

1423 5133  Skålar 2 st, silver, bland annat Henry Chawner London 1835,830. Höjd: 9-11cm. Vikt: 595,6g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:09)

1423 5138  Skålar 3 delar, Orrefors, glas. Höjd: 8-16cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:30)

1423 5292  Skålar 3 st, Kina. Diameter: 8-14cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:41)

1423 5127  Skålar 4 st, mässing, Skultuna. Höjd: 5cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:07)

1423 5268  Skålar Arabia. Höjd: 8-11cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:43)

1423 5175  Skålar Med hänklar, sent 1800-tal, mässing. Diameter: 14cm. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:24)

1423 5419  Skänk Med spegelöverdel, Bredd: 127 cm. Djup: 53 cm, höjd: 185 cm

1423 8289  Skänkskåp Sent 1800-tal, stenskiva. Bredd: 125, djup: 59 cm, höjd: 238 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:34)

1423 5321  Skedar silver, Kore, + gafflar, 8+ 8st. Längd: 15,5cm, vikt: ca 550g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:43)

1423 5522  Skoputsarlåda nutida. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:12)

1423 5129  Skrin silver, 925, Tiffany & company. Längd: 10cm, vikt: 202,8g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:41)

1423 5409  Skrivbordsstol

1423 5474  Skulptur + skål med sked, teak. 3 delar. Skål och sked är signerade JM. Höjd: 6-24cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:58)

1423 4088  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Heartbeat", Kosta Boda. Längd: 8 cm

1423 5460  Skulptur brons, Efter Danese Cattaneo, Kvinna. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:42)

1423 5162  Skulptur Efter Edvard Munch, "Skriet", på stensockel. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:35)

1423 4084  Skulptur Floyd Tennison DeWitt (f. 1934), katt, på sockel, metall. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:15)

1423 5111  Skulptur höjd: 24cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:39)

1423 5236  Skulptur Hutschenreuther, Sign Tutter, Art Déco. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:27)

1423 5392  Skulptur Johannes Nielsen (1979), brons, på stensockel. Signerad, 7/80. Höjd: 19,5. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:14)

1423 5478  Skulptur keramik, Tanghäst, kopia. Längd: 37, höjd: 31 cm

1423 5114  Skulptur Kvinna. Höjd: 35cm

1423 4534  Skulptur silver, Hatt, Mexico. Vikt: 145g. Höjd: 6,5 cm. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:19)

1423 4170  Skulpturer 2 st, Eva-Lena Martinsson (f. 1962), Sverige. Skruf, konstglas, träsockel. Höjd: 13-14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:12)

1423 5319  Skulpturer 2 st, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Ej signerade, elefanter. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:02)

1423 4332  Skulpturer 3 st, Buddha, metall och trä. Höjd: 6-23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:59)

1423 4436  Skulpturer 5 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Längd: 6-8, höjd: 2-8 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:04)

1423 4348  Slagbord 1700-/1800-tal, bemålat. Bredd: 40+ 2x67. Djup: 104 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:22)

1423 5494  Slagbord Omkring 1800. Bredd: 63+ 2x64 cm. Djup: 96 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:04)

1423 4053  Soffa 1960-tal, Rött läder. Längd: 188

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:56)

1423 5536  Soffa Nyrokoko. Längd: 210 ca

1423 5389  Soffbord 1970-tal, massiv furu. Bredd: 140 cm. Djup: 87 cm. Höjd: 45 cm

1423 5257  Soffbord England. Diameter: 91, höjd: 41 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:15)

1423 5222  Soffbord Förenade Möbelfabrikerna Linköping. Bredd: 98+ 2x36, djup: 57 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:41)

1423 5092  Solspegel Diameter: Italien. Diameter: 42cm

1423 5035  Solspegel Plast, yttermått inklusive ram:, diameter: 41 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 21:02)

1423 5330  Soppslev silver, England, CBS. Längd: 25cm, vikt: 180g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:21)

1423 5146  Soppslev silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Fransk lilja. Längd: 36cm. Vikt: 202g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:01)

1423 5169  Soppslev silver, GT Folker (u4). Längd: 40cm, vikt: 280g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:54)

1423 3508  Spegel + konsolbord, Empirestil. Höjd: 214+ 63

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:13)

1423 5081  Spegel 107x49cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:45)

1423 5183  Spegel 128x53cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:46)

1423 5125  Spegel 1930-/40-tal, 81x60cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:20)

1423 5591  Spegel 1940-/50-tal, 72x35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:32)

1423 5100  Spegel 30-tal, rund. Diameter: 59cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:50)

1423 5080  Spegel 80x41cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:30)

1423 5265  Spegel Bemålat, 120x73cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:16)

1423 5551  Spegel Blyglas, 58x46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:46)

1423 1026  Spegel Estrid Ericson tillskriven, Firma Svenskt Tenn. Ramen tygklädd, förgylld list. 60x66cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:42)

1423 5344  Spegel förgylld ram, 84x70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:04)

1423 5442  Spegel med konsolbord, 1920-tal, med stenskiva. Höjd: 170+ 45

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:59)

1423 5122  Spegel Rokokostil, 103x58cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:23)

1423 5270  Spegel Rokokostil, 105x46cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:15)

1423 4338  Spegel Senempire, 60x73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:06)

1423 5089  Spegel Teak, 105x38cm

1423 5184  Spegellampetter Ett par. Höjd: 46cm

1423 5588  Speglar 2 st. 1930-tal, 21x21+ 48x25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:31)

1423 5489  Spelbord mahogny, Intarsia. Bredd: 90 cm. Djup: 2x44 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:10)

1423 4502  Spelbord mahogny, Sengustaviansk. Bredd: 89 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:33)

1423 5408  Spelbord nyrenässans. Bredd: 89 cm. Djup: 44x2 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:16)

1423 5282  Spiselhundar ett par, England. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:58)

1423 5077  Spiselhundar Ett par. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:54)

1423 5042  Staffli höjd: 125 cm. Bredd: 54 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:58)

1423 5260  Staffli höjd: 185cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:24)

1423 5498  Stol

1423 5440  Stol Allmoge

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:28)

1423 5475  Stol Göran Malmvall, stämplad Svensk Furu

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:53)

1423 5388  Stol Gustaviansk

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:14)

1423 5405  Stolar 4 st

1423 5285  Stolar 4 st, Gustaviansk stil.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:30)

1423 5447  Stolar 4 st, GUZZINI, "My Chair", design: Calo Colombo

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:33)

1423 4584  Stolar 4 st, Stolab, Allegro

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:50)

1423 3408  Stolar 8 st, Barockstil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:57)

1423 5025  Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:24)

1423 5027  Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:01)

1423 5028  Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:27)

1423 4315  Sybord 1800-tal, alm. Bredd: 57, djup: 42 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:33)

1423 5592  Sybord nyrokoko. Bredd: 52 d41, höjd: 75 cm

1423 5340  Syltkrukor + cistern, 3 delar, Höganäs & Rörstrand. Höjd: 23-33, bland annat 5L & 12L

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:22)

1423 5548  Syskrinsvagn med sytillbehör, teak, 1950/60-tal. Längd: 62, djup: 34 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:06)

1423 5160  Takarmatur mässing, Jotex Venezia. Höjd: ca 80cm

1423 5441  Takarmatur med prismor. Diameter: 58 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:53)

1423 5082  Takarmatur Saturnuslampa. Diameter: 55cm, höjd: ca 70cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:50)

1423 5381  Takarmaturer Ett par, Strålvärmare. Diameter: 42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:18)

1423 5166  Tallrikar 5 st, Koka Blå, + 2st skålar (blå eld). Diameter: 12-24cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:50)

1423 5244  Tallrikar ca 25 delar, Gustavsberg, Geranium. Diameter:

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:26)

1423 5145  Tårtbestick 15 delar, silver, 925. Längd: 14-21cm. Vikt: 345g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:00)

1423 5105  Tavla Alexius Huber. Signerad, yttermått inklusive ram: 40x40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:15)

1423 5117  Tavla Efter Herman Af Sillén, svenska flottan. Bildmått: 33x105cm, yttermått inklusive ram: 45x118cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:31)

1423 5159  Tavla Majken Sörman-Olsson, virkning av skrivmaskinsband, yttermått inklusive ram: 29x16cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:08)

1423 5384  Tennstop 1800-tal. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:45)

1423 5547  Tidningsbord 1950-tal, trä/ metall. Bredd: 48, djup: 38 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:25)

1423 5204  Tidningsställ trä. Längd: 40 cm

1423 5231  Toilettebord Gustaviansk stil. Bredd: 120 cm. Djup: 76 cm. Höjd: 72+ 71 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:29)

1423 4040  Toiletteservis 5 delar, Porcelaine de Paris. Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:05)

1423 4041  Toiletteservis England, 8 delar. Höjd: 3-17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:15)

1423 5263  Trädgårdsgrupp 3 delar, metall. Diameter: 50cm, höjd: 66cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:43)

1423 5262  Trädgårdssoffa Längd: 126cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:59)

1423 5255  Trädgårdsstolar Ett par

1423 5251  Trappstegar 2 st. Höjd: 102-126cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:07)

1423 5090  Träskulpturer 2 st, Torborg Lindberg Karlsson, monogramsignerad. Höjd: 16-18cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:48)

1423 5513  Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. "Humleblomst". Signerad, bladets mått: 21x15, yttermått inklusive ram: 35x29 cm

1423 2020  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, daterad 59. Bildmått: 37x50, yttermått inklusive ram: 52x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:46)

1423 2034  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 349/360, daterad 1976. Bildmått: 35x55cm, yttermått inklusive ram: 52x66cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:25)

1423 4252  Tusch Kerstin Frykstrand Westling (1901-1997), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 74x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:36)

1423 2023  Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv. Bildmått: 41x56 cm, yttermått inklusive ram: 45,5x61 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:14)

1423 4303  Tvättservis England, 3 delar. Höjd: ca 13-30 cm, diameter: ca 22-39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:10)

1423 5198  Våg med vikter modell äldre. Längd: 40, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:39)

1423 5521  Väggarmatur Jugend, mässing, glaskupa. Djup: 40 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:55)

1423 5470  Väggarmaturer Ett par, Bergboms, mässing. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:48)

1423 5391  Väggbonad Rokokomotiv, 132x194 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:55)

1423 5343  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 51 cm

1423 4233  Väggplatta Delft, Landskap med kor, Porslin. Signerad, 38x55 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:22)

1423 5387  Väggrelief konstmassa, Sonja Lundin, fiskebodar. Höjd: 32 cm

1423 4201  Väggskulptur Tord Olsson, Bemålat trä, päron, 52x42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:22)

1423 5094  Väggtelefon Kungliga Telegrafverket. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:33)

1423 5269  Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 56cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:28)

1423 5456  Vas + fat, 4 delar, Royal Copenhagen + Rörstrand. Diameter: 7-11,5. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:30)

1423 5173  Vas Aldo Londi (1911-2003), glaserad stengodslera, Italien. Höjd: 22,5cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:16)

1423 5174  Vas Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:57)

1423 5297  Vas Göte Augustsson (1917-2004), Sverige. Ruda glasbruk. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:41)

1423 4517  Vas jugendstil, "Verly France". Dekor med fjärilar. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:45)

1423 4354  Vas Kaj Franck (1911-1989), Finland. Notsjö. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:29)

1423 5278  Vas keramik. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:51)

1423 5420  Vas Kina Sekelskifte. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:14)

1423 5197  Vas Kina, nutida, Dekor med drake. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:49)

1423 5473  Vas Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala Ekeby. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:13)

1423 4352  Vas Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:28)

1423 5113  Vaser 2 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 10-23cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:08)

1423 4438  Vaser 3 st, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 9-11,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:01)

1423 4351  Vaser Ett par, Kina. Höjd: 20 cm

1423 5305  Väska Jobs Textil. Längd: 43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:43)

1423 5112  Vettar 6 st. Längd: 28-32cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:09)

1423 5545  Vilfåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Pernilla 3"

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:36)

1423 5102  Vinglas 11st, med fyrkantig fot. Höjd: 13c´m

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:11)

1423 5454  Vinglas 12st, Gustaf Adolf, Elis Berg, Kosta. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 20:14)

1423 5431  Vykortsalbum 2 st, modell äldre

1423 5161  Ytterfoder 20-tal, Diameter: 24cm. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:15)

1423 5557  Ytterfoder 3 + 2 delar, Waldemarsudde & Empire. Diameter: 15. Höjd: 14-16 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:49)

1423 5523  Ytterfoder diameter: 28. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:38)

1423 5120  Ytterfoder Ett par, Kina, nutida. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:06)

1423 5246  Ytterfoder Ett par. Höjd: 19cm

1423 5256  Ytterfoder ett part. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:25)

1423 5195  Ytterfoder Kina, nutida, diameter: 31, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:52)

1423 5121  Ytterfoder Kina, nutida. Höjd: 28cm, diameter: 36cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 18:11)

1423 5294  Ytterfoder Rörstrand, omkring 1900-tal. Höjd: 17cm

1423 5309  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26cm, höjd: 13cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 oktober 2021 19:10)