Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 oktober 2014 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

921 2039  Akvarell Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), Munkar, 40x26

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:14)

921 2059  Blandteknik Anna A Plagemann, 1864, blomstilleben, motivet: 32x26

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:49)

921 2013  Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), 1939, Slädfärd, 24x31

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:31)

921 2058  Blandteknik Sivert Lindblom (f. 1931), 1974, "Gartenbau", motivet: 44 x 77

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:40)

921 9387  Bordslampfot Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, nr. 2332, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:28)

921 9389  Bordslampfot Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, nr. 2552, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:32)

921 2011  Byrå Rokoko, marmorskiva, längd: 85, djup: 47, höjd: 81

S�ldes f�r 29.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 21:07)

921 1792  Damarmbandsur Rolex, stålarmband, boetten stämplad, 18, 455 B

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:12)

921 2002  Etsning akvatint  Pablo Picasso (1881-1973), 'Trois Personnages' signerad 15/50. 27, 3x28, 5. Jfr. Bloch 1384

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:22)

921 2056  Fällbord Jacob Siölin, Köping, signerad, höjd: 78 cm, diameter: 95 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:23)

921 5032  Fåtöljer ett par + fotpall, Illum Wikkelsö, Niels Eilersen, Danmark, designade 1960, Modell No4, Skinn / trä

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:18)

921 7129  Fotokonst  Lennart Nilsson, signerad, 'Hormon i blodåder', 100x67

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:23)

921 9589  Glasservis Helga, 90 del ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:35)

921 2012  Höghjuling 1800-talets slut, Främre hjulets diameter 49, 21 tum (125 cm)

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:01)

921 2037  Jardiniere med glasinsats Württembergische Metallwarenfabrik WMF, Jugend, längd: 45

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:48)

921 2074  Kaffeservis 3 delar. silver, K Anderson, 1909

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:56)

921 2007  Kandelabrar 1 par, Oscarianska, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:50)

921 6003  Kanna förgyllt silver, Ryssland, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 21:11)

921 2061  Karmstol Gustaviansk, kompletterad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:37)

921 2004  Litografi Pablo Picasso (1881-1973), "Les Deux Modèles nus", 18 mars 1954, signerad 20/50. Bladets mått: 65x50 jfr. Bloch 762

S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:58)

921 2016  Ljuskrona Oscariansk, höjd: 110 ca

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:08)

921 2057  Ljusstakar 1 par, empirestil, Mässing, höjd: 30

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:40)

921 2054  Ljusstakar Ett par, empire, Brons, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 21:04)

921 2033  Ljusstakar Ett par, Tenn 1809, höjd: 24

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:55)

921 2071  Ljusstakar Morianer, 1 par, brons, 1800-tal, höjd: 40

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:23)

921 2051  Ljusstake Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Vänskapsknuten, mässing, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:24)

921 2006  Matbord + 1 ilägg, 1800-tal, Sengustaviansk stil, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:20)

921 2036  Oljemålning 1600-/1700-tal, Kvinna, uppfodrad, 74 x 58

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:28)

921 2024  Oljemålning 1600-/1700-tal, Pojke med stav, 39x30, uppfodrad

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:12)

921 2038  Oljemålning 1700-tal, Kvinnoporträtt, uppfodrad, Lagad, 85 x 67

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:48)

921 2060  Oljemålning Alexis Ankarcrona, vattendrag med fåglar, 82 x 52

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:33)

921 2041  Oljemålning Christian Fredrik Swensson (1834-1909), Marin, Fransk kust, 48 x 80

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:18)

921 1388  Oljemålning Erik Abrahamson (1871-1907), Segelbåt på hav, omkring 1900, 68 x 106

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:40)

921 1011  Oljemålning  Erik Abrahamsson (f. 1913), 'Bredlöt Svartsjölandet', signerad, 34x59

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:29)

921 2043  Oljemålning Johan Kindborg (1861-1907), 1891, Kvinna vid insjö, 90 x 126

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:24)

921 2017  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1700-tal, madonnan med barnet, duk, 53x41

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:24)

921 1499  Oljemålning Otto Eerelman (1839-1926) Hästar i landskap, pannå, 25 x 33

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:01)

921 2049  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Solnedgång i skärgården, 28 x 41

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:57)

921 2029  Oljemålning  Sven Lidberg (1929-2009), Södra Station, pannå, 45x55

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:52)

921 1124  Pastell Maria Röhl (1801-1875), Hus vid kust, signerad. 1873, 38x48

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:51)

921 9354  Piedestal Empire, med Pietra Dura och Mikromosaik, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:04)

921 2010  Piedestal med prakturna, Rörstrand, 1800-tal, höjd: 11542 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:30)

921 7233  Sekretär Ek /mässingsbeslag, Rokoko, kompletterade lås, längd: 100 cm, höjd: 104 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:03)

921 2003  Skänk 1800-tal, längd: 190 cm, djup: 70 cm, höjd: 124 cm

S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:49)

921 2069  Skulptur Alabaster, England, 1600-tal, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:16)

921 9264  Skulptur Hans Hedberg (1917-2007), Ägg, 2-delat, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:47)

921 2045  Skulptur Parian, Gustavsberg, Lutaspelande yngling, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:47)

921 2014  Skulptur Trä, 1600-/1700-tal, Madonnan med barnet, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:20)

921 2026  Spegellampett 1700-tal, höjd: 70

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:10)

921 7065  Stolar 1 par, Rokoko

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:09)

921 2005  Stolar 4 st, Sengustavianska, bemålade

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:22)

921 2027  Taburett Sengustaviansk

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:26)

921 9393  Takarmatur Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:40)

921 2068  Urna Kina, brons, Cloissoné, 1800-tal, höjd: 30

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:13)

921 7053  Väggarmaturer 1 par, Firma Svenskt Tenn, m modell 481-2

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:03)

921 2035  Väggrelief Stig Lindberg (1916-1982), Keramik, "Tallyhoo", Gustavsberg, 34 x 39

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:55)

921 9223  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Argenta, Gustavsberg, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:30)