Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 januari 2013 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

805 6014  Akvarell Jurij Ilich Repin, 1945, vattendrag, 21 x 26

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:42)

805 6010  Aladåbformar 5 st, 1700-/1800-tal

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:39)

805 1615  Armband vitt guld med 11 st. briljanter, vikt 44, 8g

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:16)

805 6060  Blandteknik Tibetansk 1800-tal, 87x61

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:43)

805 6041  Blyerts Emil Österman, 1901, Oscar II, motivets mått: 24 x 19

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:42)

805 2095  Bordsfotogenlampfot omkring 1900, Papegoja på sköldpadda, gjutjärn. höjd: 40

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:07)

805 6071  Bordslampa Jugend, Brons

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:56)

805 6011  Bordspendyl Frankrike, 1840-tal, förgylld brons, längd: 52, höjd: 49

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:36)

805 6094  Cabaret 8 del. Kina, 1800-tal

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:19)

805 6016  Damarbetsbord Gustavianskt, bemålat, längd: 54, djup: 36, höjd: 73

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:21)

805 6015  Damarbetsbord Gustavianskt, Bemålat, längd: 74, djup: 51, höjd: 73

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:23)

805 1341  Fickur Pateck & Cie, 18k, brutto: 29, 1

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:17)

805 6052  Flamskvävnad 1700-/1800-tal, ramens innermått: 45x44

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:04)

805 6037  Ikon 1800-tal, Ryssland, 'Gudsmodern ur Deesis' 31 x 24

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:18)

805 6035  Ikon omkring 1800, S: t Nicolaus, Ryssland, 26 x 21

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:10)

805 6104  Kandelabrar Ett par, Sent 1800-tal, höjd: 49

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:11)

805 6017  Konsolbord Gustavianskt, Ådringsmålad skiva, lönnlåda, längd: 96, djup: 53, höjd: 76

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:29)

805 6103  Ljuskrona för 12 ljus, Sekelskifte 1900, höjd: 89, dia 75

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:27)

805 4558  Ljusstakar 1 par, brons, barock, höjd: 25

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:57)

805 6040  Ljusstakar Ett par, Sengustavianska, Marmor/mässing, höjd: 22

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:22)

805 6026  Ljusstakar Ett par, Sengustavianska, mässing, höjd: 43, för 2 ljus vardera

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:18)

805 2041  Målningar 2 st, på plåt för väggmontering, Religösa motiv, 66 x 34

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:39)

805 6046  Matta orientalisk, Silkehereke, Metalltråd, 116x164

S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:03)

805 6045  Matta orientalisk, Silkehereke, Metalltråd, 70x106

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:02)

805 6044  Matta orientalisk, Silkehereke, metalltråd, 73x110

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:00)

805 6030  Oljemålning 1600-/1700-tal, Konungarnas tillbedjan, Pannå, 50 x 52

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:10)

805 6021  Oljemålning 1700-/1800-tal, Konungarnas tillbedjan, 32 x 40

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:22)

805 6028  Oljemålning 1700-tal, Bergslandskap med sjö, 37 x 47

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:42)

805 6024  Oljemålning Birger Birger-Ericson (1904-1994), Landskap med figurer, 65 x 53

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:39)

805 6062  Oljemålning Carl Locher, "Hornbak 82", 44x64

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:52)

805 6061  Oljemålning Carl Locher, Skeppsbrott, 44x69

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:49)

805 6047  Oljemålning Carl Trägårdh, Signerad, 1898, Vallflicka med kor, 71x92

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:14)

805 6087  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), 80x65

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:23)

805 6004  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), nakenmodell, signerad, ramens innermått: 80x65

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:12)

805 6069  Oljemålning Ingegerd Torhamn (1898-1994), signerad, 33x41

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:09)

805 6023  Oljemålning Knut Lundström (1892-1945), 1923, Franskt landskap, 63 x 51, Pannå

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:33)

805 1098  Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), signerad, ramens innermått: 40x96

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:01)

805 4557  Oljemålning på pannå, Madonnan med barnet, 1600-/1700-tal, 35x29

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:54)

805 4412  Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Pannå, Signerad, 'samtalande kvinnor', 54x66

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:39)

805 6068  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), solros, signerad, ramens innermått: 26x24

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:29)

805 2301  Oljemålning Siri Derkert (1888-1973), porträtt av Sara, signerad 1928, duk 35x29, oramad

S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:29)

805 6025  Oljemålning Sixten Lundbohm (1895-1982), 'Cadaques' 1952, pannå, 42 x 69

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:38)

805 6096  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), 1+ 944, Stilleben med Cyklamen, 54x45

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:01)

805 6049  Plåtskivespeldosa på benställning, Adler, valnöt, 1800-tal + 12 st. plåtskivor, längd: 64, djup: 50, höjd: 83

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:53)

805 6012  Porslinsägg Ryssland, Nicolai II, Motiv med monogram & Dubbelörn, höjd: 8, + mynt från sent 1800-tal

S�ldes f�r 31.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:18)

805 6033  Skål Jadeit, Kina, längd: 17

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:59)

805 6032  Skålfat Celadon, Dia30, 5

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:13)

805 6083  Skulptur 3 st, Kina, sekelskifte 1900, höjd: 44

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:17)

805 6102  Skulptur Åke Holm (1900-1980), Häst, Terrakotta, längd: 20, höjd: 20

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:46)

805 6063  Skulptur Brons, Signerad A Dulac, Guldpatinerad, höjd: 33

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:06)

805 6039  Skulptur Emil Louis Picault, 'Honor Patria', höjd: 30 inkl marmorsockel, Gjutarstämplar Paris

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:20)

805 3255  Skulptur Finn-Henrik Bodvin, Signerad, Bodvin 1979, Metall, höjd: 136, längd: 92

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:53)

805 3001  Skulptur sten, huvud, Antik, Asien, på sockel, höjd: 23 + 10 ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:56)

805 6055  Spegel Rokoko, höjd: 65

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:16)

805 6105  Spegellampett höjd: 47

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:00)

805 6043  Stol Gustaviansk, Stockholms stolmakarämbetes Sigill

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:01)

805 6086  Stolar 4 st. Rokoko, provinsiella

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:37)

805 6029  Stolar Ett par, Gustavianska

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:14)

805 2042  Urna Kina, Blåvitt kompaniporslin, höjd: 36 + träsockel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:41)

805 6098  Väggreliefplatta Arvid Knöppel (1892-1970), 1919, 27 x 27, brons

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:20)

805 6072  Väggskulptur Tyra Lundgren (1897-1979), Terracotta, 51x36 Signerad A Tergo, TL, 1961

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:56)

805 6077  Vas Tulpanglas, Nils Landberg (1907-1991), Orrefors Expo, 312-57, höjd: 41

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:54)

805 6018  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsbergs Studio, Farstagods, höjd: 35

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:10)

805 6020  Vas med lock  Hans Hedberg, Cylinderformad, höjd: 29

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:15)

805 6075  Vinofferkärl Kina, troligen Shang, brons, höjd: 20, längd: 19

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:48)

805 6076  Vinofferkärl Kina, troligen Shang, brons, höjd: 22, längd: 31

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:27)