805 6014 Akvarell Jurij Ilich Repin, 1945, vattendrag, 21 x 26
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:42)
805 6010 Aladåbformar 5 st, 1700-/1800-tal
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:39)
805 1615 Armband vitt guld med 11 st. briljanter, vikt 44, 8g
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:16)
805 6060 Blandteknik Tibetansk 1800-tal, 87x61
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:43)
805 6041 Blyerts Emil Österman, 1901, Oscar II, motivets mått: 24 x 19
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:42)
805 2095 Bordsfotogenlampfot omkring 1900, Papegoja på sköldpadda, gjutjärn. höjd: 40
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:07)
805 6071 Bordslampa Jugend, Brons
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:56)
805 6011 Bordspendyl Frankrike, 1840-tal, förgylld brons, längd: 52, höjd: 49
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:36)
805 6094 Cabaret 8 del. Kina, 1800-tal
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:19)
805 6016 Damarbetsbord Gustavianskt, bemålat, längd: 54, djup: 36, höjd: 73
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:21)
805 6015 Damarbetsbord Gustavianskt, Bemålat, längd: 74, djup: 51, höjd: 73
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:23)
805 1341 Fickur Pateck & Cie, 18k, brutto: 29, 1
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:17)
805 6052 Flamskvävnad 1700-/1800-tal, ramens innermått: 45x44
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:04)
805 6037 Ikon 1800-tal, Ryssland, 'Gudsmodern ur Deesis' 31 x 24
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:18)
805 6035 Ikon omkring 1800, S: t Nicolaus, Ryssland, 26 x 21
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:10)
805 6104 Kandelabrar Ett par, Sent 1800-tal, höjd: 49
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:11)
805 6017 Konsolbord Gustavianskt, Ådringsmålad skiva, lönnlåda, längd: 96, djup: 53, höjd: 76
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:29)
805 6103 Ljuskrona för 12 ljus, Sekelskifte 1900, höjd: 89, dia 75
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:27)
805 4558 Ljusstakar 1 par, brons, barock, höjd: 25
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:57)
805 6040 Ljusstakar Ett par, Sengustavianska, Marmor/mässing, höjd: 22
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:22)
805 6026 Ljusstakar Ett par, Sengustavianska, mässing, höjd: 43, för 2 ljus vardera
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:18)
805 2041 Målningar 2 st, på plåt för väggmontering, Religösa motiv, 66 x 34
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:39)
805 6046 Matta orientalisk, Silkehereke, Metalltråd, 116x164
S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:03)
805 6045 Matta orientalisk, Silkehereke, Metalltråd, 70x106
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:02)
805 6044 Matta orientalisk, Silkehereke, metalltråd, 73x110
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:00)
805 6030 Oljemålning 1600-/1700-tal, Konungarnas tillbedjan, Pannå, 50 x 52
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:10)
805 6021 Oljemålning 1700-/1800-tal, Konungarnas tillbedjan, 32 x 40
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:22)
805 6028 Oljemålning 1700-tal, Bergslandskap med sjö, 37 x 47
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:42)
805 6024 Oljemålning Birger Birger-Ericson (1904-1994), Landskap med figurer, 65 x 53
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:39)
805 6062 Oljemålning Carl Locher, "Hornbak 82", 44x64
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:52)
805 6061 Oljemålning Carl Locher, Skeppsbrott, 44x69
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:49)
805 6047 Oljemålning Carl Trägårdh, Signerad, 1898, Vallflicka med kor, 71x92
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:14)
805 6087 Oljemålning Charles Roka (1912-1999), 80x65
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:23)
805 6004 Oljemålning Charles Roka (1912-1999), nakenmodell, signerad, ramens innermått: 80x65
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:12)
805 6069 Oljemålning Ingegerd Torhamn (1898-1994), signerad, 33x41
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:09)
805 6023 Oljemålning Knut Lundström (1892-1945), 1923, Franskt landskap, 63 x 51, Pannå
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:33)
805 1098 Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), signerad, ramens innermått: 40x96
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:01)
805 4557 Oljemålning på pannå, Madonnan med barnet, 1600-/1700-tal, 35x29
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:54)
805 4412 Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Pannå, Signerad, 'samtalande kvinnor', 54x66
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:39)
805 6068 Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), solros, signerad, ramens innermått: 26x24
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:29)
805 2301 Oljemålning Siri Derkert (1888-1973), porträtt av Sara, signerad 1928, duk 35x29, oramad
S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:29)
805 6025 Oljemålning Sixten Lundbohm (1895-1982), 'Cadaques' 1952, pannå, 42 x 69
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:38)
805 6096 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), 1+ 944, Stilleben med Cyklamen, 54x45
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:01)
805 6049 Plåtskivespeldosa på benställning, Adler, valnöt, 1800-tal + 12 st. plåtskivor, längd: 64, djup: 50, höjd: 83
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:53)
805 6012 Porslinsägg Ryssland, Nicolai II, Motiv med monogram & Dubbelörn, höjd: 8, + mynt från sent 1800-tal
S�ldes f�r 31.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:18)
805 6033 Skål Jadeit, Kina, längd: 17
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:59)
805 6032 Skålfat Celadon, Dia30, 5
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:13)
805 6083 Skulptur 3 st, Kina, sekelskifte 1900, höjd: 44
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:17)
805 6102 Skulptur Åke Holm (1900-1980), Häst, Terrakotta, längd: 20, höjd: 20
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:46)
805 6063 Skulptur Brons, Signerad A Dulac, Guldpatinerad, höjd: 33
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:06)
805 6039 Skulptur Emil Louis Picault, 'Honor Patria', höjd: 30 inkl marmorsockel, Gjutarstämplar Paris
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:20)
805 3255 Skulptur Finn-Henrik Bodvin, Signerad, Bodvin 1979, Metall, höjd: 136, längd: 92
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:53)
805 3001 Skulptur sten, huvud, Antik, Asien, på sockel, höjd: 23 + 10 ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:56)
805 6055 Spegel Rokoko, höjd: 65
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:16)
805 6105 Spegellampett höjd: 47
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:00)
805 6043 Stol Gustaviansk, Stockholms stolmakarämbetes Sigill
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:01)
805 6086 Stolar 4 st. Rokoko, provinsiella
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:37)
805 6029 Stolar Ett par, Gustavianska
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:14)
805 2042 Urna Kina, Blåvitt kompaniporslin, höjd: 36 + träsockel
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:41)
805 6098 Väggreliefplatta Arvid Knöppel (1892-1970), 1919, 27 x 27, brons
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 19:20)
805 6072 Väggskulptur Tyra Lundgren (1897-1979), Terracotta, 51x36 Signerad A Tergo, TL, 1961
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:56)
805 6077 Vas Tulpanglas, Nils Landberg (1907-1991), Orrefors Expo, 312-57, höjd: 41
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 18:54)
805 6018 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsbergs Studio, Farstagods, höjd: 35
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:10)
805 6020 Vas med lock Hans Hedberg, Cylinderformad, höjd: 29
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:15)
805 6075 Vinofferkärl Kina, troligen Shang, brons, höjd: 20, längd: 19
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:48)
805 6076 Vinofferkärl Kina, troligen Shang, brons, höjd: 22, längd: 31
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2013 20:27)