Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 november 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1219 1284  Akupunkturdocka Plast. Höjd: 52

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:11)

1219 7301  Akvarell Axel Wallert (1890-1962), Sverige. Häst och vagn, 1926, Roma, signerad. 12x16

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:24)

1219 1055  Akvarell Elis Barkstedt (1888-1960), Sverige. Flygande änder. Signerad, daterad 1926. 41x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:11)

1219 8187  Akvarell Gunnar Widholm (1882-1953), Sverige. Sjöjungfrur. Motivet: 17,5x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:03)

1219 1608  Akvarell Holger Bergman (1909-1996), Sverige. Signerad, daterad 1955. Motivet: 46x59 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:22)

1219 8511  Akvarell Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Träd, signerad. Motivet: 37x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:20)

1219 7307  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad. EW Copia, Flicka i trädgård, 1909,16x24

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:32)

1219 8538  Akvarell Oidentifierad konstnär. Trädgårdsmotiv med påfågel. Motivet: 17,5x27

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:38)

1219 7331  Akvarell Original, "Karta öfver Ropsten", Karl Hallberg 1866. Motivet: 50x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:05)

1219 1384  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Tallar, signerad. 31x24

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:41)

1219 8055  Akvarell Thelma Aulio Paananen (f. 1931), Finland. 2001, I äppelträdet, 41x29

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:42)

1219 1130  Akvarell Ulla Nordenfelt (f. 1926), Sverige. Kust. Signerad, daterad 1979. 24x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:52)

1219 1556  Akvareller 2 st, Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. 20x28 respektive 36x39

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:34)

1219 1455  Akvareller 7st, Japan, sekelskifte 1900, ramens innermått: 32x27

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:58)

1219 1564  Ampel Glaskupa, nutida, diameter: 35

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:21)

1219 1091  Appliquer ett par, prismor, Gustaviansk stil. Höjd: 33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:28)

1219 1093  Appliquer Ett par, rokokostil. Höjd: 25 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:29)

1219 1096  Appliquer Ett par. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:53)

1219 1251  Arbetslampa ASEA, design: Bo Råman

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:48)

1219 8615  Argenta 6 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Höjd: 3 - 9,5, diameter: 5 - 16

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:11)

1219 1394  Armband silver, 1930-tal. Längd: 19 cm, bruttovikt: 26 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:06)

1219 1407  Armband silver, med myntberlocker. Vikt: 51 g. Längd: ca 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:15)

1219 1339  Armbandsur 2 st. Longines + Certina

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:44)

1219 1340  Armlänk med berlocker, 18k. + stenar och pärlor. Längd: ca 19 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:45)

1219 1019  Askkopp Finland, kristall / silver, 1929, diameter: 15

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:23)

1219 1569  Assietter 10 st, Gefle, karneval. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:28)

1219 1198  Assietter 16 st, Gefle. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:21)

1219 1193  Bägare 2 st, silver, 1939,1965. Höjd: 7-12. Vikt: 160 g ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:14)

1219 8170  Bajonett GRI MK II, Märkt 11 43, RFI. Längd: 42,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:18)

1219 1288  Bålskålar omkring sekelskiftet 1900. Diameter: 33-35, höjd: 17-18

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:16)

1219 1321  Barnsoffa Nyrokoko. Längd: 110

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:11)

1219 9088  Bern-stolen 4 st, design: Uno Åhrén, 30-tal, Bemålade

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:17)

1219 8086  Bestick 45 delar, Christiania bestick, 11 + 12 + 11 + 11 st

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:57)

1219 1402  Bestick 6+ 5+ 1 delar, silver

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:11)

1219 8730  Bestick diverse, nysilver

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:32)

1219 1509  Bestick nysilver

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:12)

1219 8732  Bestickschatull mahogny. Längd: 62. Djup: 40 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:48)

1219 1497  Bestickschatull med bestickuppsättning, nysilver

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:36)

1219 1474  Bestickuppsättning nysilver, Chippendale, 102 del

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:38)

1219 1419  Bilkoffert Skinn, Längd: 70cm. Djup: 30cm, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:24)

1219 1312  Biografstolar Ett par, SF

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:48)

1219 1277  Blandteknik Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad -90. 100x70 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:47)

1219 8489  Blandteknik Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Komposition, Signerad -76. Motivet: 31x23

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:46)

1219 8491  Blandteknik Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1976. Motivet: 31x23

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:49)

1219 1061  Blandteknik Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad. 20x13

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:44)

1219 1349  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad EE, komposition, 55x75

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:07)

1219 1208  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. HH, 1966, Träd, 62x42

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:27)

1219 1441  Blandteknik Signerad, daterad Altmark 1973. 33x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:03)

1219 1074  Blyerts 3 st, Gunnel Götesdotter (f. 1936), Sverige. Paris. Signerad, daterad 1975. Motivet: 29x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:03)

1219 1331  Bokband + litografier, Inför sökandet av Olympiaden till Stockholm 2004, Mats Gustafson, 9 st lösa blad, 29/50, bladets mått: 30x22,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:09)

1219 1427  Bokhylleskåp 2 st, Børge Mogensen (1914-1972), Öresund, Karl Andersson & Söner, Ek, Längd: 135 cm. Djup: 46 cm, höjd: ´184 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:35)

1219 1499  Bokhylleskåp 50/60-tal, teak, tvådelad. Längd: 79, djup: 41 cm, höjd: 73 + 96

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:34)

1219 1423  Bokhyllor 2 st, Børge Mogensen (1914-1972), "Öresund", Karl Andersson & Söner. Ek, Längd: 68cm. Djup: 46cm. Höjd: 183 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:27)

1219 1435  Bokhyllor 4 delar, udda, Børge Mogensen (1914-1972), Öresund, Karl Andersson & Söner, Ek. Längd: 68-135 cm. Djup: 26-36 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:53)

1219 8390  Bokskåp mahogny, nyrenässans. Längd: 110. Djup: 37 cm. Höjd: 229 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:41)

1219 1015  Bokstöd 3 st, järn, fartygsmotiv. Höjd: 15

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:16)

1219 1346  Bokverk Audubons, "Birds of America" 1981. 39x31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:53)

1219 7141  Bord + 4 stolar. Bordets, diameter: 92. Höjd: 75 cm, + glasskiva, duk & dynor

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:34)

1219 8680  Bord Gustaviansk stil. Diameter: 70 cm. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:18)

1219 1574  Bordsduk + 10 servetter. Linnedamast, duken: 350x170 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:30)

1219 1502  Bordsfotogenlampa höjd: 33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:47)

1219 1115  Bordsfotogenlampa Hummel. Höjd: 43

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:50)

1219 8422  Bordslampa Figural. Höjd: 44

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:17)

1219 8420  Bordslampa höjd: 48 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:15)

1219 1107  Bordslampa höjd: 56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:37)

1219 8663  Bordslampa höjd: 57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:03)

1219 1535  Bordslampa höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:31)

1219 1098  Bordslampa Industrimodell. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:59)

1219 1537  Bordslampa Lene Bjerre. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:39)

1219 1182  Bordslampa mässing. Höjd: 48

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:36)

1219 8017  Bordslampa mässing. Höjd: 53, "NYA ÖIA"

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:16)

1219 1274  Bordslampa omkring 1900, porslin / mässing. Höjd: 65

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:40)

1219 8754  Bordslampa Strindbergsmodell, glaskupa / koppar. Höjd: 38 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:25)

1219 1377  Bordslampfot Dresden. Höjd: 30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:50)

1219 1470  Bordslampfot keramik. Höjd: 66

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:33)

1219 1481  Bordslampfötter Ett par, mässing. Höjd: 44

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:07)

1219 9099  Bordslampor Ett par, 1950-tal, Stringmodell. Höjd: 43

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:16)

1219 1536  Bordslampor Ett par, Tenn, Italien. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:34)

1219 1392  Bordsur Fanér. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:03)

1219 1235  Bordsur Sengustaviansk, Joachim Hovenschiöld (1734-1800), Stockholm Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:59)

1219 1425  Bricka + fat, Tenn. Diameter: 21 cm, längd: 24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:33)

1219 1494  Bricka Bakelit med silverdekor, 42x29

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:34)

1219 1285  Brickbord 1800-tal. Längd: 87, djup: 56 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:12)

1219 1408  Brosch 1800-tal, silver. Vikt: 11 g. Längd: 8,5 cm. Höjd: 5 cm

1219 1410  Brosch 1920-tal. Höjd: 5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:16)

1219 1403  Brosch glas/stenkol, 1800-tal. Höjd: 6,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:12)

1219 1412  Brosch silver, 1956, + Lornjett metall, bruttovikt: 36 g. (Broschen. Längd: 5 cm, höjd: 3,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:17)

1219 1406  Brosch/hänge camè, silver och stålgranater, bruttovikt: 12 g. Längd: 4 cm. Höjd: 5 cm

1219 1409  Byrå 1890-tal, mahogny, Längd: 91 cm. Djup: 48 cm, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:14)

1219 1162  Byrå Bemålad, Längd: 64cm. Djup: 30 cm, höjd: 70cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:36)

1219 1532  Byrå Bemålad, Längd: 97 cm. Djup: 47 cm, höjd: 78cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:25)

1219 1479  Byrå England, Idegran. Längd: 47, djup: 38 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:01)

1219 1480  Byrå England, Idegran. Längd: 47, djup: 38 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:03)

1219 1136  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva, Längd: 79cm. Djup: 44cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:28)

1219 1373  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva, Längd: 87cm. Djup: 51 cm. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:47)

1219 8385  Byrå Intarsia, Gustaviansk stil, med stenskiva. Längd: 94. Djup: 52 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:36)

1219 1496  Byrå längd: 85 cm, djup: 47 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:38)

1219 1391  Byrå mahogny, Längd: 93 cm. Djup: 44 cm, höjd: 99cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:02)

1219 1272  Byrå omkring 1900, Alm. Längd: 77, djup: 46 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:37)

1219 1360  Byrå omkring 1900, bemålad. Längd: 92. Djup: 56 h, 106

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:03)

1219 1037  Byrå Rokokostil, Längd: 88 cm. Djup: 48 cm, höjd: 83cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:13)

1219 8066  Byrå Stenskiva, intarsia. Längd: 112, djup: 50 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:40)

1219 8481  Carborundumetsning Max Papart (1911-1994), Frankrike. 21/75, Signerad, bladets mått: 29x20

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:37)

1219 1278  Collage Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad -90. Motivet: 120x90 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:48)

1219 8473  Collage Robert Benson (f. 1939), Storbritannien. Signerad 1980, Coca Cola, 29x29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:27)

1219 1280  Dalahästar 14 st. Höjd: 5-18

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:54)

1219 1338  Damarmbandsur Raymond Weil. Boetten ca 2x2 cm, längd med armband: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:43)

1219 1376  Dekorelement Gips, bemålade. Höjd: 19-23 längd: 22-42

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:48)

1219 1009  Dosor 6 st. Porslin / metall. Höjd: 3 - 5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:31)

1219 8249  Elljusstakar Ett par, Philips, PH52, trä med mässingsmanschetter. Längd: 44, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:15)

1219 1319  Etagebord 1800-tal. Längd: 50. Djup: 37 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:10)

1219 1180  Etagehylla Längd: 70 cm. Djup: 41 cm, höjd: 148 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:28)

1219 1538  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. 10/25, Kvinna. Motivet: 22x15

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:33)

1219 1540  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Flicka och clown, PT, 1953. Motivet: 25,5x12,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:35)

1219 1221  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Flicka, 11/25. Motivet: 21x25

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:04)

1219 8319  Etsning Erik Olsson, Sanda, 11/50, signerad, -65. Motivet: 13x48

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:47)

1219 1492  Etsning Jakob Hägg, beskuren, Linieskeppet Gustaf III, ej signerad, 36x26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:29)

1219 1026  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerat i tryckplåt. Motivet: 15x30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:54)

1219 1366  Etui silver, Ryssland, Moskva 1896, Nielloarbete. Längd: 11. Vikt: 141 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:18)

1219 1146  Får Gotland. Längd: 95 cm. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:59)

1219 1368  Färgetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. 34/75, Signerad, bladets mått: 70x50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:40)

1219 1385  Färgetsning Pierre Marie Brisson (f. 1955), Frankrike. Signerad, numrerad 39/75. Motivet: 55x44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:45)

1219 1381  Färgetsning Staffan Kronberg (f. 1902), Sverige. Motivet: 12x7

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:39)

1219 8073  Färgetsning Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad -80, Kvinna, 40/70,76x56

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:43)

1219 8207  Färglitografi 3 st, Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Fåglar, bladets mått: 10x15,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:52)

1219 1562  Färglitografi Alain Berck-Vitz (f. 1953). Signerad, numrerad 1/15. Motivet: 64x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:53)

1219 1561  Färglitografi Alain Berck-Vitz (f. 1953). Signerad, numrerad 2/100. Motivet: 55x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:52)

1219 1560  Färglitografi Alain Berck-Vitz (f. 1953). Signerad, numrerad 77/95. Motivet: 56x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:51)

1219 8076  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. EA-upplaga, "New York 1983, Signerad, bladets mått: 75x57

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:02)

1219 1311  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Fiskare. Signerad, numrerad 152/260. Motivet: 30x68 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:52)

1219 7092  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Kvinna vid tvättlina. Signerad, numrerad 24/260. Motivet: 33x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:55)

1219 8005  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 126/150, bladets mått: 74x54 cm, löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:54)

1219 1231  Färglitografi Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. "Utsikt". Signerad, numrerad 108/180. Motivet: 20x17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:45)

1219 1351  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stockholmsutsikt. Signerad, numrerad 134/360. Motivet: 45x55 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:12)

1219 1451  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad. Signerad, daterad 1981, numrerad 204/360. Motivet: 47x62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:42)

1219 1027  Färglitografi Jakob Dahlgren (f. 1970), Sverige. "Gud uppfinn nåt nytt". Signerad, daterad -98, numrerad 14/320, bladets mått: 37x28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:56)

1219 1602  Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Efter, Komposition, tryckt signatur, bladets mått: 55x76

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:43)

1219 1324  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 75/265, bladets mått: 25x47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:37)

1219 8071  Färglitografi Laris Strunke (f. 1931), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 44/110, bladets mått: 29x77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:33)

1219 8616  Färglitografi Lennart Lannfjäll (1933-2005), Sverige. Strömstare. Signerad, numrerad 55/120, bladets mått: 30x21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:12)

1219 1173  Färglitografi Mats Åkerman. Signerad, daterad 2006, numrerad 170/170. Motivet: 40x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:08)

1219 1543  Färglitografi Mats Aronsson (f. 1958), Sverige. Eka vid brygga. Signerad, numrerad 106/150, bladets mått: 43x24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:39)

1219 1388  Färglitografi Maurice Estève (1904-2001), Frankrike. Signerad, numrerad 6/60. Motivet: 51x32 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:48)

1219 1508  Färglitografi Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 67/200, bladets mått: 70x34 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:08)

1219 1029  Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, daterad 1981, numrerad 2/310. Motivet: 40x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:01)

1219 1161  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Korea. Signerad, numrerad 11/20, Motivet: 80x106 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:06)

1219 1229  Färglitografi Ola Carlberg, Somateria, Sjöfåglar. Motivet: 39x29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:42)

1219 8087  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Snöplogen. Signerad, numrerad 289/360, Motivet: 48x52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:05)

1219 1382  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, numrerad 279/350. Motivet: 33x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:39)

1219 8546  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Signerad -76, PT, löst blad, bladets mått: 70x59

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:17)

1219 1609  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 895/999. Motivet: 18x22 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:21)

1219 8256  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 306/360. Motivet: 31x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:01)

1219 1326  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. "Tidningsläsaren". Signerad, daterad -71, numrerad 63/250. Motivet: 50x40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:42)

1219 1450  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad 1981, numrerad 211/360. Motivet: 47x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:41)

1219 1143  Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Hund. Signerad, numrerad 211/450. Motivet: 50x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:24)

1219 1452  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, daterad 94/300, ramens innermått: 32x34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:43)

1219 1177  Färglitografi Utställning av F Legér 1958, bladets mått: 66x47

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:17)

1219 8233  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, Numrerad. Motivet: 55x49

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:23)

1219 1144  Färglitografier 2 st, signerad. Ryttare. Motivet: 42x58

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:17)

1219 1123  Fat 2 st, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Upsala-Ekeby. Längd: 14-32

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:10)

1219 1217  Fat Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. 22x22

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:56)

1219 8272  Fat formgivare Sigurd Persson, Cultura Metal, Helsingborg, signerad, 45x45

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:50)

1219 1188  Fat Gustavsberg, majolika. Längd: 37 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:10)

1219 1207  Fat längd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:51)

1219 1468  Fat på fot, omkring sekelskiftet 1900. Diameter: 30, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:30)

1219 1547  Fat Portugal, 33x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:51)

1219 1092  Fåtölj

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:30)

1219 1454  Fåtölj Louis XV-stil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:57)

1219 1393  Fåtölj nyrokoko

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:04)

1219 9008  Fåtölj teak, 1950-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:23)

1219 6202  Fåtölj Vår Fru, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bodafors. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Brännmärkt

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:22)

1219 8560  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:08)

1219 9048  Fåtöljer Ett par, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Swedese, 1970-tal, märkta

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:30)

1219 1243  Fickur 3 st + Klockställ, 1800-tal, bland annat B Lind, London, Silver / Nysilver. Diameter: 4,5-6

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:57)

1219 1337  Fickur Omega, försilvrad, 5x7 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:42)

1219 1090  Figuriner 2 st, Flickor. Höjd: 18-21

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:27)

1219 1167  Figuriner 2 st, signerad. EL, Gustavsberg. Höjd: 4-6 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:51)

1219 1282  Figuriner 7 st, Tomtar. Bla Lisa Larson. Höjd: 3-16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:56)

1219 1112  Figuriner Ett par, Royal Dux. Höjd: 33-34

1219 1158  Fiskbestick 6+ 6+ 2, England, nysilver, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:22)

1219 1390  Flakonger ett par, glas, i etui. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:58)

1219 1446  Flaskor 2 st, Nanny Still (1926-2009), Finland. Höjd: 32-33 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:34)

1219 1333  Flaskschatull björk, 1800-tal. Längd: 25, djup: 13 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:18)

1219 1600  Flintlåsgevär Modell äldre. Delar, inkomplett. Längd: 139 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:34)

1219 1234  Fotoram Rokokostil, metall. Höjd: 31

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:50)

1219 8668  Fotpall 1800-talets andra hälft, Längd: 47 cm. Djup: 45 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:04)

1219 1059  Frimärken 3 album, Sverige 1800/1900-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:28)

1219 1060  Frimärken 4 album, norden

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:29)

1219 1239  Fruktskål L objet, Metall, diameter: 34, i originalkartong + intyg

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:01)

1219 1157  Gardiner + kuddar+ överkast. "Aristidia", Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. 108x262 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:20)

1219 8243  Glasservisdelar Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Aslak", Iittala, Finland. 26 delar. Höjd: 6-14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:01)

1219 8701  Golvlampa + bordslampa, Tuben, Ateljé Lyktan, höjd: 40-120 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:09)

1219 8300  Golvlampa mässing. Tota. Höjd: ca 161cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:09)

1219 1488  Golvlampa trä och mässing. 60/70-tal. Höjd: 140

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:24)

1219 1128  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 149 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:48)

1219 1184  Golvljusstake smide. Höjd: 137

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:35)

1219 1478  Gräddkanna silver, Finland, ca 132 g. Höjd: 11 cm. Vikt: 132 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 21:03)

1219 1031  Grafik Svenska konstnärer, lösa blad i mapp

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:04)

1219 1179  Grafiska blad 9 st. Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901), Frankrike, efter. Motivet: 32x24

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:27)

1219 1529  Grafiska blad von Wright, svenska fåglar (1920-1929) 2a upplagan, 92 st, bladets mått: 28x38 cm, + Lindman, Nordens flora (1922-1926), 240 st, bladets mått: 23x15 cm, Lösa blad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:20)

1219 8166  Gravyr Heinrich Guttenberg (1749-1818), Tyskland. "Le bivouac de Napoléon avant la bataille de Wagram", Motivet: 40x52

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:11)

1219 1014  Halsband med stenar, metall. Längd: 41,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:12)

1219 1117  Halsband Pärlor. Längd: 47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:54)

1219 1116  Hänge camè, 18k. 1,5x2 cm (hänge)

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:51)

1219 1398  Hängsmycke silver, Otto Holm, 1914, bruttovikt: 29 g

1219 1358  Hänkelvas Parian. Höjd: 36

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:43)

1219 1469  Hänkelvas Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 29

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:28)

1219 1317  Herrbetjänt höjd: 113 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:11)

1219 1372  Hink trä, Allmoge. Höjd: 26

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:47)

1219 1127  Hög hatt NK Nordiska Kompaniet

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:46)

1219 8264  Hörnskåp med vitrin, Idegran, England. Längd: 90, djup: 53 cm, höjd: 182 cm

1219 1297  Ingefärskrus Kina. Höjd: 16

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:31)

1219 1072  Jaktväska Skinn. Längd: 33 cm. Djup: 10 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:59)

1219 8372  Jardiniere majolika, Rörstrand, Gondoljär, 1890-tal. Längd: 45

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:29)

1219 1302  Julkrubba konstmassa, Portugal. Höjd: 18 cm. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:32)

1219 9114  Jultallrik + bridgefat, 1 + 4 st. Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal & Nymölle. 1960/70-tal. Diameter: ca 29cm, Längd: ca 8 cm. Djup: ca 5 cm, höjd: ca 2 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:23)

1219 1103  Kaffe-/ teservis 45 del ca, England

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:33)

1219 1036  Kaffegods 11 delar, Karlskrona UE

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:01)

1219 1202  Kaffekoppar 14 delar, Rosenthal

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:37)

1219 8524  Kaffekoppar 8 st, Gefle

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:08)

1219 1453  Kaffekoppar 9 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:49)

1219 1062  Kaffeservis 14 delar, Bavaria

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:46)

1219 1069  Kaffeservis 3 delar, CG Hallberg, nysilver

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:31)

1219 8200  Kaffeskedar 6+ 6+ 7 st, silver, Finland. Vikt: 206 g. Längd: ca 11,5-12cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:06)

1219 1424  Kaffeskedar 9 st, silver. Längd: 10 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:32)

1219 1550  Kandelaber + ljusstakar. Höjd: 9-21, bland annat Gusum

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:58)

1219 1113  Kandelaber Dresden. Höjd: 18

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:51)

1219 8280  Kandelaber mässing. Höjd: 40

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 21:05)

1219 1111  Kandelabrar Ett par, nysilver. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:46)

1219 1178  Kanna + skål på fötter, mässing, koppar, 1700-/1800-tal. Höjd: 9-27 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:27)

1219 1175  Kanna + snapsglas, 1+ 4, grönt. Höjd: 8-26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:11)

1219 1601  Käpp Sekelskifte 1900, Dekor med eklöv, ekollon & orm. Längd: 87

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:36)

1219 8056  Karmstol omkring sekelskiftet 1900, mahogny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:43)

1219 1186  Karmstol senbarock, bemålad

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:49)

1219 1301  Karmstolar ett par, mahogny, empire, Ryssland/Baltikum

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:35)

1219 1421  Karmstolar ett par, Skinn/Metall

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:25)

1219 8299  Karta Motivet: 38x53

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:10)

1219 1304  Karta Russia in Europe, Sweden and Norway, 27x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:35)

1219 1305  Klaffbord Bemålat. Längd: 76, djup: 60 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:38)

1219 1399  Klockkedjor 2 st med, bland annat med nyckel, 1800-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:09)

1219 1498  Knappask Ask för kragknappar, tenn. Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna. Dekor av man som tittar ner i hål. Diameter: ca 6,5 cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:35)

1219 1357  Kokbok Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. "Les diners de Gala", Draeger 1973, på franska

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:39)

1219 1374  Konsol längd: 30 cm, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:47)

1219 1551  Konsol majolika, Sarreguemines, France, Maskaron. Höjd: 45

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:57)

1219 1164  Konstglas 4 delar, bland annat Kosta Boda. Höjd: 6-14 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:47)

1219 1548  Konstglas 6 delar, bland annat Transjö. Höjd: 9-37

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:52)

1219 1166  Konstglas Kosta, Mona Morales-Schildt (1908-1999), Sverige. Höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:49)

1219 8251  Kopparstick 4 st, Bartotozzi, 30x25

1219 8316  Kryddburkar 5+ 5, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Höjd: ca 12-19cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:41)

1219 1506  Lampbord 1950-tal. Diameter: 39. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:02)

1219 1154  Lampbord diameter: 40 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:14)

1219 1155  Lampbord med låda, Gustaviansk stil, mahogny, Längd: 61 cm. Djup: 41 cm, höjd: 61cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:13)

1219 1263  Leksaker 7 delar, plåt. Höjd: 3-9 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:19)

1219 8482  Litografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, EA-upplaga. Motivet: 28x21

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:38)

1219 1030  Litografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Skrotbil. Signerad, daterad -76, numrerad 215/320, ramens innermått: 49x39 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:03)

1219 1466  Litografier 2 st. Motivet: 16x19

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:28)

1219 8483  Ljuskrona empirestil. Höjd: 60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:39)

1219 8522  Ljuskrona Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:05)

1219 1586  Ljuskrona Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:00)

1219 1275  Ljuskrona lövformade prismor. Höjd: 60

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:51)

1219 1276  Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 105

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:46)

1219 1318  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:09)

1219 1465  Ljusplåt mässing, 52x42

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:24)

1219 1056  Ljusstakar + ljuskrona, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Smide, glas. Höjd: 23-31

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:21)

1219 8365  Ljusstakar 1 par + 1 st, Mässwing. Höjd: 21

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:03)

1219 1563  Ljusstakar 3 st, mässing. Höjd: 13-23

1219 1219  Ljusstakar 4 st, mässing. Höjd: 7-18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:58)

1219 8127  Ljusstakar Ett par, glas, 1800-/1900-tal. Höjd: 29

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:13)

1219 1345  Ljusstakar ett par, Metall, 1800-tal. Höjd: 39

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:49)

1219 8360  Ljusstakar ett par, nysilver. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:56)

1219 8758  Ljusstakar Ett par, silver, 1961. Höjd: 7, bruttovikt: 300 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:41)

1219 1120  Ljusstake Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors. Höjd: 37,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:05)

1219 1086  Ljusstake Firma Svensk Tenn, mässing. Höjd: 26

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:24)

1219 1260  Ljusstake Royal Copenhagen, Musselmalet. Höjd: 22,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:10)

1219 1521  Lockurna cloissonné. Höjd: 12, Kina

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:55)

1219 8283  Lockurna Rosental, Kobolt. Höjd: 33

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:04)

1219 1248  Lockurnor ett par, Kina. 1 med trälock. Höjd: ca 25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:30)

1219 7027  Mask Bakuba, Kongo, Sk Mwaash a Mboy. Längd: 37 cm. Djup: 24 cm, höjd: 14 cm

1219 1013  Mat / kaffeservis 50 del ca, Arabia, "Landscape"

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:06)

1219 1606  Mat /kaffeservisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Birka, Gustavsberg 1973-1995. Stengods med målad svart dekor, 18 delar

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:54)

1219 1592  Matsalsgrupp 7 delar, rokokostil

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:15)

1219 1269  Matsalsgrupp 9 delar, senbarockstil, + 4 ilägg

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:31)

1219 1593  Matsalsskåp Rokokostil. Längd: 125, djup: 46 cm, höjd: 196 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:13)

1219 1201  Matservis 45 del ca, Björnbär, Rosenthal

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:43)

1219 7368  Matservisdelar 46 delar, "Florilla", Old Gustavsberg

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:19)

1219 1471  Matservisdelar Gustavsberg, ca 30 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:38)

1219 1581  Matta Bochara, 103x183

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:52)

1219 1432  Matta Kelim, 97x140

1219 1293  Matta Kina, 266x350

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:25)

1219 1150  Matta Kina, 90x152

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:02)

1219 1151  Matta Kina, 90x152

1219 1066  Matta orientalisk, 123x163

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:22)

1219 1067  Matta orientalisk, 123x178

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:27)

1219 8398  Matta orientalisk, 123x184

1219 1068  Matta orientalisk, 133x206

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:25)

1219 1434  Matta orientalisk, 166x117

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:52)

1219 1525  Matta orientalisk, 250x200

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:42)

1219 1505  Matta orientalisk, 300x415

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:55)

1219 1279  Matta Orientalisk, 300x420 ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:53)

1219 1433  Matta orientalisk, 73x105

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:50)

1219 8079  Matta orientalisk, Beluch, Semiantik, 95x170

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:29)

1219 8078  Matta orientalisk, Hamadan, 122x200

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:21)

1219 1526  Matta orientalisk, Hossinabad, 200x310

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:42)

1219 1139  Matta orientalisk, Saroug, 214x324

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:35)

1219 1348  Matta Tibet, Gallerimatta 84x390

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:00)

1219 1232  Mattar 2 st, Orientaliska, 64x125 & 71x115

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:51)

1219 1159  Miniatyrbyrå Rokokostil, med stenskiva, rotfanér. Längd: 32 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:37)

1219 1008  Miniatyrer 20 st. Jan Andersson, Höganäs. Höjd: 1,5-7 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:30)

1219 1203  Mockakoppar 10 st, Rosenthal. Höjd: 4,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:50)

1219 8698  Mockakoppar 12 delar, Rosenthal, R Loewy. Höjd: 6

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:41)

1219 1575  Mockakoppar 9 delar, Gefle

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:38)

1219 1244  Mockaservis 9 delar, Rosenthal. Höjd: 4-16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:01)

1219 1483  Monterskåp Längd: 45 cm. Djup: 40 cm, höjd: 188 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:07)

1219 1216  Mortlar 2 st. Höjd: 12 cm ca

1219 1022  Munspel M Hohner, 64 Chromonica, i fodral. Längd: 20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:32)

1219 8095  Mynträknare Modell äldre, metall, med vev. Höjd: 36

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:41)

1219 1064  Nattygsbord Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, mahogny, Längd: 65 cm. Djup: 40 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:00)

1219 1322  Oljemålning 1800-tal, religiöst motiv. Olja på duk, 105x75

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:21)

1219 1012  Oljemålning A de Luca, Flicka med höns, Signerad. Olja på duk, 60x50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:59)

1219 8588  Oljemålning Alexander Roos (1895-1973), Sverige. Villa, signerad. Olja på pannå, 28x42

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:24)

1219 1590  Oljemålning Alfred Wetterström (1863-1934), Klara sjö. Signerad, daterad -34. Olja på duk, 29x46

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:08)

1219 1558  Oljemålning Anna Kalinitchenko Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Marinmotiv. Signerad Anna Jalpachik. Olja på duk, 38x46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:40)

1219 1083  Oljemålning Anna Stoopendaal (1866-1943), Sverige. Landskap med hus. Signerad. Olja på duk, 46x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:20)

1219 7223  Oljemålning Arthur Andersson (1888-1980), Sverige. Hus vid kanal. Signerad, daterad 1950. Olja på pannå, 50x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:53)

1219 8480  Oljemålning Axel Peter (1863-1942), Sverige. Hummer. Signerad, daterad -26. Olja på duk, 37x44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:36)

1219 8646  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Motiv från Rödlöga. Signerad. Olja på duk, 54x64 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:40)

1219 1355  Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Kust, 38x48, signerad -73. Olja på duk

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:38)

1219 1131  Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Vinter, signerad. Olja på duk, 32x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:54)

1219 1133  Oljemålning Carmen Lindahl (f. 1956), Sverige. Svarta vinbär, signerad. Olja på duk, 23x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:57)

1219 1053  Oljemålning D Martin. Signerad, daterad 1941, landskap. Olja på pannå, 19x26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:06)

1219 1352  Oljemålning Ebbe Höglund (1914-1993), Sverige. "I Logen", Signerad. Olja på duk, 24x24

1219 1306  Oljemålning Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Blommor i vas, signerad. Olja på pannå, 45x36

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:38)

1219 8193  Oljemålning Einar Palme (1901-1993), Sverige. Sandhamn. Signerad, daterad -49. Olja på pannå, 24x34 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:14)

1219 5034  Oljemålning Erik Abrahamson (1871-1907), Sverige. Flicka vid kyrka, Signerad. Olja på duk, 44x33 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2018 11:59)

1219 1042  Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. "Den sjuke målaren", porträtt av Marti Åberg. Signerad, daterad -33. Motivet: 54x45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:46)

1219 1247  Oljemålning Ester Henning (1887-1985), Sverige. Landskap hus, osignerad. Olja på duk, 50x53 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:56)

1219 8088  Oljemålning Geo Norton, "Still life" 1872. Olja på pannå, signerad, 34x29

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:10)

1219 7256  Oljemålning Gottfrid Olsson (1890-1979), Gatumotiv, Signerad -21. Olja på duk, 53x80

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:52)

1219 8245  Oljemålning Harald Markson, Träd i solnedgång, 1937, Signerad. Olja på duk, 54x60

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:09)

1219 8074  Oljemålning Helena Sellergren (f. 1957), Sverige. "Liv". Signerad, daterad -99. Olja på pannå, 40x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:46)

1219 7014  Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. Kyrka, 1945. Olja på duk, 64x80

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:47)

1219 8497  Oljemålning Jurgen von Konow (1915-1959), Sverige. Cafe Tabacs. Signerad, daterad 1942. Olja på pannå, 15x26,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:00)

1219 1386  Oljemålning Jurgen von Konow (1915-1959), Sverige. Kärlekspar, signerad. Olja på duk, 73x48

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:54)

1219 8479  Oljemålning Kai Pihl (1894-1978), Danmark. "Röda bordet", Signerad -72. Olja på duk, 30x35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:34)

1219 1052  Oljemålning Lars Kemner (f. 1919), Sverige. St Paul Provance. Olja på pannå, signerad. 24x30

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:05)

1219 1298  Oljemålning Marianne Ågren (f. 1943), Sverige. Azalea, signerad. Olja på duk, 64x66

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:28)

1219 1011  Oljemålning Mario Maresca (1877-1959), Italien. Motiv från Venedig, Signerad. Olja på duk, ca 40x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:58)

1219 1082  Oljemålning Martin Åberg (1888-1946), Sverige. Landskap. Olja på pannå, signerad, 37x40

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:20)

1219 1554  Oljemålning Nils Olzon (1891-1953), Sverige. Vårvinter. Olja på duk, 50x70

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:30)

1219 1495  Oljemålning Nils Zetterman, Mariaberget. Monogramsignerad. Olja på duk, 48x66

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:31)

1219 8627  Oljemålning oidentifierad konstnär, Holland, interiör. Olja på pannå, 27x22

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:25)

1219 1209  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Olja på duk, 52x42

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:31)

1219 1255  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Damporträtt. Osignerad. Olja på duk, 82x55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:06)

1219 1021  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med damm, 1800-tal. Olja på duk, 40x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:30)

1219 1431  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Osignerad. 1800-tal, kust med fiskare. Olja på pannå, 30x50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:45)

1219 1457  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Par. Olja på pannå, 27x14

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:59)

1219 7202  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Affärsinteriör. Olja på duk, 56x44

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:33)

1219 1557  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Fartygsporträtt. Olja på duk, 29x37

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:39)

1219 1095  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Landskap. Olja på duk, 30x40

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:07)

1219 1257  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 45x54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:08)

1219 1489  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv. Signerad G Arvlind 1941. Olja på pannå, 40x47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:26)

1219 1023  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vintermotiv. Olja på pannå, 65x81 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:36)

1219 8487  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Apor, Monogramsignerad -66. Olja på pannå, 26x31

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:43)

1219 8541  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Häst. Signerad, daterad -73. Olja på duk, 18x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:44)

1219 8486  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Kvinna, monogramsignerad. Olja på pannå, 25x25

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:42)

1219 8515  Oljemålning Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. Höstliga träd. Olja på duk, 50x65

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:26)

1219 8494  Oljemålning Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. Popplar, signerad. Olja på duk, 32x45

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:53)

1219 8508  Oljemålning Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. Sjön Båven, signerad. Olja på duk, 60x54 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:17)

1219 8537  Oljemålning Sara Adolfson, "Café", Monogramsignerad, 35x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:36)

1219 8142  Oljemålning Signerad Husberg, Porträtt av Per Albin Hansson, 1942. Olja på pannå, 68x59

1219 1287  Oljemålning Signerad R Fenson, -98, Near Dorking. Olja på duk, 50x75

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:26)

1219 1587  Oljemålning Staffan Lindh, "Orkesterintermezzo", signerad -62. Olja på duk, 52x68

1219 7099  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Kyrka, signerad. Olja på pannå, 1947,48x32

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:15)

1219 7013  Oljemålning Torsten Palm (1885-1934), Sverige. Tillskriven, Interiör, 20x34

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:46)

1219 8172  Örhängen Ett par, Silver / stenar, tidigt 1900-tal, AG Dufva. Vikt: ca 6g (brutto)N

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:40)

1219 1594  Pall NK. Längd: 50, djup: 36 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:21)

1219 1273  Pallar Ett par. Betsad björk. Längd: 38 cm. Djup: 38 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:39)

1219 1511  Päls med hatt, mink

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:14)

1219 1514  Päls Mink

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:14)

1219 1205  Parti keramik Wedgwood, 6 delar. Diameter: 11 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:48)

1219 1105  Parti kuriosa 4 delar. Höjd: 5-15 cm

1219 1395  Parti kuriosa 8 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:08)

1219 1396  Parti kuriosa silver

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:07)

1219 1513  Parti linne

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:15)

1219 8120  Parti nysilver diverse

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:05)

1219 1104  Parti porslin 11 delar, Dresden. Höjd: 5-14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:33)

1219 1121  Parti porslin 4 delar, Rörstrand och Gustavsberg. Diameter: 12-19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:08)

1219 1520  Parti porslin 5 delar, Kina, diverse, diameter: 6,5-14

1219 1200  Parti silver 6 delar. Längd: 5-22 cm

1219 1405  Parti smycken 6 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:14)

1219 1329  Parti tomtar 21 delar, bland annat 70-tal. Höjd: 4-24

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:01)

1219 1271  Pelarbord Nyrokoko, mahogny. Längd: 69, djup: 51 cm, höjd: 70 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:35)

1219 1491  Pianoduk Broderad, 86x86 + fransar

1219 1611  Picknickset Coracle, England

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:58)

1219 1371  Piedestal Elefant, 60, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:45)

1219 1559  Piedestal med stenskiva. Höjd: 65

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:42)

1219 1416  Piedestal omkring sekelskiftet 1900, Längd: 42 cm. Djup: 42cm, höjd: 73cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:19)

1219 1084  Plafond diameter: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:25)

1219 1237  Pottskåp Gustaviansk stil, Längd: 56 cm. Djup: 47cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:58)

1219 1613  Punschkoppar 6 st. Silver. Höjd: 4 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:55)

1219 1350  Punschkoppar 7 st. Silver. Höjd: 6. Vikt: 221 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:11)

1219 1307  Rökbord bricka i mässing. Diameter: 70. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:39)

1219 1289  Rökelsekar metall. Höjd: 12

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:17)

1219 1612  Röllakan 136x190

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:02)

1219 1270  Salongsbord Karl Johan, mahogny. Diameter: 74, höjd: 64 cm

1219 1050  Saltkar + ströare, silver/glas/emalj. Höjd: 4 ca. Vikt: 37+ 20 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:40)

1219 1316  Samlartallrikar 4 + 4 st. Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: 16 - 29

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:53)

1219 1148  Samovar Ryssland, mässing. Höjd: 54 cm ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:50)

1219 1542  Sänggavlar Järn. Bredd: 160 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:37)

1219 1320  Satsbord 3 delar, mahogny. 55x38. Höjd: 45-51 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:11)

1219 1411  Sekretär England, Längd: 75cm. Djup: 47 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:28)

1219 1168  Serigrafi Ron Lior (f. 1971), Sverige. Liggande modell. Signerad, numrerad 61/250, bladets mått: 55x85

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:56)

1219 9158  Servisdelar 15 delar, "Isolde", Rörstrand

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:34)

1219 1576  Servisdelar 9 delar, Johnson Bros, Seafare

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:34)

1219 1246  Silver 3 delar, Fotoram + skrin + dosa. Diameter: 3,5 9,5x9,5 cm. Ramens innermått: 14x9 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:04)

1219 1185  Sittpall längd: 65 cm, djup: 105 cm, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:43)

1219 1214  Skål + ljusstakar, Iittala, Novita, Festivo. Höjd: 8-12 cm

1219 1165  Skål Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 15 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:50)

1219 1597  Skål Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Rörstrand, diameter: 26. Höjd: 12

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:30)

1219 1517  Skål Kina. Diameter: 16, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:27)

1219 1018  Skål Kosta Boda, konstglas, diameter: 35, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:22)

1219 1476  Skål silver, 800, ca 92 g. Diameter: 14. Höjd: 5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:54)

1219 1048  Skålar 2 st, Kristall. Höjd: 12-18 nagg

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:37)

1219 1512  Skålar 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, diameter: 11-15

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:19)

1219 1515  Skålar 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Drejargods & Gustavsberg 150 år, diameter: 11,5-14

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:19)

1219 1570  Skålar 2 st, Tenn, m Ystad och Firma Svenskt Tenn. Diameter: 14-18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:29)

1219 1190  Skålar 2 st. Diameter: 15-22

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:12)

1219 1110  Skålar 3 st, Orrefors. Diameter: 12-18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:45)

1219 9113  Skålfat Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Upsala-Ekeby. Längd: 35,1930

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:21)

1219 8686  Skålfat keramik. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:26)

1219 1071  Skåp 1800-tal, Furu, 127. Djup: 49 cm, höjd: 189 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:56)

1219 1070  Skåp 1900-tal. Längd: 90, djup: 40 cm, höjd: 140 cm, med hyllor & lådor, nyckel

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:59)

1219 9026  Skärbräda porslin, Arabia. Längd: 30

1219 8199  Skedar 12 st, silver, Finland. Vikt: 99 g. Längd: ca 12cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:04)

1219 1344  Skinkfat dekor av grishuvuden, Bo Fajans, 1950-tal. Längd: 47

1219 1444  Skiss Oscar Törnå (1842-1894), Sverige. Flicka vid sjö. Signerad, daterad 1873. 19x18 cm

1219 1267  Skrin Allmoge, 1800-tal. Längd: 36

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:01)

1219 1192  Skrivbord 1800-tal, Furu, med låda. Längd: 131, djup: 67 cm, höjd: 72 cm

1219 1097  Skrivmaskin Olivetti

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:02)

1219 1523  Skrivpulpet Sent 1800-tal, med klaff. Längd: 71 + 63, djup: 43 cm, höjd: 118 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:29)

1219 1211  Skrivställ nysilver. Längd: 20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:39)

1219 1323  Skulptur Allan Jäderås (f. 1919), Sverige. Figur i trä. Signerad, daterad -58. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:18)

1219 1295  Skulptur Buddha. Höjd: 40

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:29)

1219 6463  Skulptur Buddhaskulptur, sten, Kina Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:11)

1219 1241  Skulptur Fågel, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby, Höjd: 10,5 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:53)

1219 1504  Skulptur Kay Bojesen, Danmark. "Sångfågel/The Songbird". Målad bok. Höjd: 15 cm. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:48)

1219 1356  Skulptur Keld Moseholm Jörgensen (f. 1936), Danmark. Figurer, brons. Märkt KM 5-16. Höjd: 12, Längd: 9 cm

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:54)

1219 1035  Skulptur keramik, Signerad Fischer. Höjd: 29 cm

1219 1142  Skulptur kvinna med hund. Art Déco. Patinerad zink. Längd: 44 cm. Höjd: 22 inkl sockel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:11)

1219 1303  Skulptur lergods, Tomte, modell äldre. Höjd: 43

1219 1518  Skulptur Orientalisk, brons. Höjd: 12

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:27)

1219 1153  Skulptur Songye, trä. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:08)

1219 1463  Skulptur terrakotta, Åke Jönsson, 1948. Höjd: 36

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:23)

1219 1462  Skulptur terrakotta, Flicka med kattungar. Höjd: 89

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:19)

1219 1152  Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Pingvin, Kosta Boda. Höjd: 25

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:08)

1219 1017  Skulpturer 2 st, Tilgman Keramik, "Anna & Johan", Kerstin Grönwall, 1970-tal. Höjd: 36-38

1219 1294  Smyckeskrin Orientaliskt. Höjd: 29

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:27)

1219 1058  Snapsglas 10 st, design: Mats Theselius (f. 1956), Sverige. Bergdala. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:22)

1219 7142  Soffa Gustaviansk stil, omkring 1900, omklädd. Längd: 185 ca

1219 8672  Soffa Louis XV stil, 1800-tal, handsnidad. Längd: 120 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:08)

1219 1552  Soffa Nyrokoko, soffan. Längd: 125

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:19)

1219 8671  Soffa Sengustaviansk. Längd: 215 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:06)

1219 9007  Soffa Teak. Längd: 195 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:22)

1219 8149  Soffbord Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Ej märkt. Längd: 122. Djup: 76 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:40)

1219 1300  Soffbord Björk, NK etikett Diameter: 70. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:33)

1219 1310  Soffbord Hunters table. Längd: 150, djup: 44+ 2x23, höjd: 53 cm

1219 1579  Soffbord Komponerat av Carl Malmsten. Längd: 120, djup: 86 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:48)

1219 9086  Soffbord Mahognyskiva / ben i string modell. Längd: 60, djup: 50 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:48)

1219 7390  Soffbord med glasskiva, teak. Längd: 141. Djup: 60 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:36)

1219 8582  Soffbord med klaffar, Hunters table. Mahogny. Längd: 152. Djup: 43+ 2x25, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:46)

1219 8652  Soppslev silver. Längd: 31. Vikt: 150 g

1219 1227  Soppterrin Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932. Längd: 24

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:24)

1219 1583  Spegel + konsolbord, Förgylld. Höjd: 75+ 160 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:05)

1219 8094  Spegel 1800-tal, 92x62

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:39)

1219 1588  Spegel 89x140

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:03)

1219 8131  Spegel diameter: 40, i form av fickur, mässing, "Varzino Torino". Höjd: 54-100

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:27)

1219 1546  Spegel Gustaviansk stil, 57x43

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:42)

1219 1222  Spegel Gustaviansk stil, 97x44

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:08)

1219 1604  Spegel oval, 106x65

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:45)

1219 8337  Spegel Rokokostil, 117x51

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:09)

1219 1215  Spegel Rokokostil, 91x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:55)

1219 1584  Spegel Rokokostil. Höjd: 52x16

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:02)

1219 1367  Spegel Sent 1800-tal, 112x75

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:43)

1219 8419  Spegel sent 1800-tal, 84x35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:14)

1219 8218  Spegel Sent 1800-tal, 93x59

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:17)

1219 9087  Spegel Teak, Aksel Kjersgaard, Odder Danmark, 106x43

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:50)

1219 1464  Spelautomat Vägghängd, Ek. Längd: 49, djup: 12 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:19)

1219 8620  Spelbord Längd: 90 cm. Djup: 44-88 cm, höjd: 79 cm

1219 8670  Spelbord mahogny. Längd: 85, djup: 43 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:05)

1219 8746  Spisattrapp för spisbränsle. Längd: 108. Djup: 40 cm, höjd: 103 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:44)

1219 1191  Spiselhundar 3 st. Höjd: 13-19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:13)

1219 8413  Spiselhundar Ett par, England. Höjd: 20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:07)

1219 1266  Stentavla Italien, pietra dura, 21x11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:00)

1219 1212  Stereoskop med bilder, ekivok

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:58)

1219 1578  Stol Gustaviansk, Stockholm stolmakare sigill

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:49)

1219 1149  Stol Marocko. Höjd: 49

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:56)

1219 1250  Stol Sven Markelius, Betsad björk, "Konserthusstolen"

1219 1183  Stolar 4 st

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:35)

1219 1598  Stolar ett par, 1800-tal, bemålade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:39)

1219 8679  Stolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:20)

1219 8662  Stolar ett par, gustavianska, Lindome

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:18)

1219 1553  Stolar Ett par, Nyrokoko

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:22)

1219 1049  Stop + glas, etsad dekor. Höjd: 12-23

1219 1218  Stövelknekt längd: 39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:03)

1219 1582  Svanstol 1800-tal, omklädd

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:53)

1219 1281  Svepaskar + bricka. Längd: 26-41

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:55)

1219 1378  Sybord mahogny, Carl Löving & Söner. Längd: 65, djup: 41 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:38)

1219 9157  Sybord teak. Längd: 60 cm. Djup: 45 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:16)

1219 1507  Taburett Rokokostil. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:09)

1219 1063  Takarmatur "ägget". Höjd: 40 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:58)

1219 1253  Takarmatur + väggarmatur. Höjd: 39-61 cm

1219 9047  Takarmatur AJ- Pendel, Arne Jacobsen för Louis Poulsen. Diameter: 50

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:35)

1219 1438  Takarmatur Globlampa, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:00)

1219 1172  Takarmatur Helena Tynell (1918-2016), Finland. Flygsfors. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:06)

1219 1160  Takarmatur höjd: 86 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:31)

1219 1437  Takarmatur mässing / glasdekoration, nutida. Höjd: 70

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:00)

1219 8019  Takarmatur mässing, "NYA ÖIA". Höjd: 50 Dia: 50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:17)

1219 1585  Takarmatur med prismor. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:58)

1219 1106  Takarmatur med prismor. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:36)

1219 8748  Takarmatur med prismor. Höjd: 70

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:48)

1219 1138  Takarmatur nutida. Höjd: 34 cm längd: 72 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:34)

1219 1145  Takarmatur PH-lampa, design: Poul Henningsen, för Louis Poulsen, Danmark, blå lameller i metall. Diameter: 50

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:44)

1219 1485  Takarmatur PH-lampa, design: Poul Henningsen, för Louis Poulsen, Danmark, blå lameller i metall. Diameter: 50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:17)

1219 1045  Takarmatur Tiffanystil. Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:09)

1219 9115  Takarmaturer 3 st, Koppar, 50/60-tal. Diameter: ca 16cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:29)

1219 1038  Takarmaturer 3 st, Tom Dixon. Diameter: 20-21 cm ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:37)

1219 8045  Takfotogenlampa höjd: ca 80

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:10)

1219 8366  Takfotogenlampa mässing, Jugend. Diameter: 29

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:09)

1219 8314  Tallrikar 35 del ca. "Asiatic Pheasants", Enoch Wedgwood (Tunstall LTD), England. Diameter: 16-26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:33)

1219 1334  Tallrikar 6 + 6 + st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, flata + djupa, Rörstrand. Diameter: ca 20-21cm, höjd: ca 2-4cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:21)

1219 8313  Tallrikar 9 st, Blå ros, Rörstrand. Diameter: 24

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:31)

1219 1265  Tallrikar diameter: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:47)

1219 1614  Tavla Broderad, 1933,54x53

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:56)

1219 1545  Tavla broderi, 1825,19x30 cm

1219 1458  Tavla Kina, Marknad, 93x43

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:00)

1219 1369  Tavla Siden kalligrafi, Kina, 159x32

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:42)

1219 1292  Tavlor 2 st, orientaliska, 12x7

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:20)

1219 1033  Te-/ kaffeservis 4 delar, Nysilver, Danmark Eneret. Höjd: 7-20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:20)

1219 1442  Tekanna porslin, Kina, Kuang Hsü, 1875-1908. Längd: 18

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:22)

1219 1516  Tekanna Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Slinga", Gustavsberg. Höjd: 23

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:16)

1219 8708  Tekök tenn, på rechaud. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:55)

1219 1088  Tekoppar 5 st, Lomonosov, Sovjet, Höjd: 8,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:25)

1219 1341  Terrin Hutschenreuther, bemålad. Längd: 31

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:55)

1219 1389  Teservisdelar Sovjet, 16 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:52)

1219 8444  Teskedar 12 st, silver, Etui. Längd: 12,5. Vikt: 250 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:49)

1219 8441  Teskedar 16 delar, silver, Franska Liljan. Vikt: 196 g. Längd: ca 13-15cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:45)

1219 1119  Tillbringare Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten. Höjd: 13

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:01)

1219 1006  Toilettebord nyrokoko, 1800-tal. Längd: 104. Djup: 51, höjd: 168 cm

1219 1089  Toiletteset 5 delar, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 16

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:26)

1219 1330  Tomtar 16 st. Höjd: 12-36

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:03)

1219 1327  Tomtar 3 st, modell äldre. Höjd: 29-41

1219 1328  Tomtar 8 st, bemålat lergods. Höjd: 17-46

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:47)

1219 1240  Träreliefer Ett par, Ganesha, trä, 18x9,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:04)

1219 1043  Träsnitt 2 st, Japan 1900-tal. Motivet: 33,5x21,5

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:07)

1219 8012  Träsnitt 4 st, Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. "Nybyggarna", 50 upplaga. Motivet: 39x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:58)

1219 8013  Träsnitt 4 st, Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. "sista brevet till Sverige", 221/360. Motivet: 39x50

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 21:02)

1219 8011  Träsnitt 4 st, Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Utvandrarna, 14/200. Motivet: 32x45

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:55)

1219 1020  Träsnitt Japan, Ceremoni. Motivet: 35x72

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:32)

1219 1460  Träsnitt Sven-Olof Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen, 136/360. Motivet: 22x40

1219 8006  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1976, PT, bladets mått: 50x65, löst blad

1219 8728  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Motiv från Södermalm mot Riddarholmen. Signerad, daterad 1984, numrerad 86/360. Motivet: 57x45 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:37)

1219 8655  Triptyk Kina, ramens innermått: 92x32 cm

1219 8234  Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. 1975,43x52

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:25)

1219 1336  Uppläggningsfat + kanna, "Julgris", Rörstrand. Längd: 47 + , höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:17)

1219 1519  Uppläggningsfat 2 st, Rosenthal, Royal Copenhagen. Diameter: 34-25 cm

1219 1296  Urna Orientalisk, Keramik/Mässing. Höjd: ca 40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:29)

1219 1171  Väggarmaturer 2 par, Gunnar Asplund för Asea. Längd: 32-42 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:13)

1219 1170  Väggarmaturer Ett par, Gunnar Asplund för Asea. Längd: 42 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:07)

1219 1169  Väggarmaturer Ett par, Gunnar Asplund, för Asea. Längd: 42 cm. Höjd: 35 cm ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:05)

1219 1181  Väggarmaturer Ett par, Kostalampan. Längd: 18

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:33)

1219 1571  Väggbelysning Art Déco. Längd: 35 cm

1219 1418  Vägghylla 1880-tal, Längd: 90 cm. Djup: 27cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:20)

1219 1413  Vägghylla Längd: 85 cm. Djup: 20 cm, höjd: 47 cm

1219 1197  Väggljusstake Percy, Gefle. Höjd: 44

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:20)

1219 1568  Väggplatta Ingrid Persson, Viking, 22x28

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:28)

1219 1596  Väggrelief gips, religiöst motiv. Motivet: 30x22

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:28)

1219 1210  Väggskulptur Helene Almqvist, 2003, signerad. 33x20

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:29)

1219 1094  Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 50

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:31)

1219 1085  Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 51

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:23)

1219 1087  Väggur Holmia, Gustaviansk stil. Höjd: 54

1219 1199  Väggur rokokostil. Höjd: 68 + intyg & nyckel

1219 1445  Vas + fat, Kina, nutida. Diameter: 12, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:07)

1219 1010  Vas  + servettställ, 2 delar, Claes Giertta (f. 1926), Sverige. Mässing. Höjd: 10-22 längd: 13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:51)

1219 1163  Vas + skål, cloissonné. Höjd: 22 cm, diameter: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:46)

1219 1195  Vas Erich och Ingrid Triller, Sverige. Tobo. Stengods. Höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:18)

1219 1549  Vas Glas, punsad, Signerad. Höjd: 23

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:54)

1219 8130  Vas Jugend, metall. Reliefmotiv samt figural, med insats. Höjd: 28

1219 1347  Vas Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Vas, "Konvex". Höjd: 31

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:55)

1219 1099  Vas Kina. Nutida. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:12)

1219 8528  Vas majolika, Rörstrand, omkring 1900. Höjd: 38

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:34)

1219 1245  Vas Sterlingsilver. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:05)

1219 1226  Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), för Rosenthal, Papperspåsen. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:25)

1219 1194  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:17)

1219 8435  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 34

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:34)

1219 9144  Vaser + Coasters, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Mått: ca 9x9cm, diameter: ca 9cm, höjd: ca 12,5-13,5cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:18)

1219 1242  Vaser  + fat, 3 delar, Rörstrand & Gustavsberg, bland annat Lisa Larson, diameter: 11, höjd: 3-29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:56)

1219 8566  Vaser + skål, bland annat Kosta Boda och orrefors. Höjd: 11-21

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:03)

1219 8437  Vaser 2 st, Rörstrand. Landskap. Höjd: 23-31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:37)

1219 8241  Vaser 3 st, Kina. Höjd: 15-23

1219 8376  Vaser ett par, Austria. Höjd: 33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:24)

1219 1290  Vaser ett par, brons, Orientaliska. Höjd: 20

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:23)

1219 1261  Vaser Ett par, Japan. Höjd: 32

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:12)

1219 1174  Vaser Ett par, Lindshammar. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:11)

1219 8461  Vaser st, Glas, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 39

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:11)

1219 9153  Vinglas + likörglas, Reijmyre Glasbruk. Rött glas. 10 + 12 st. Höjd: 8,5-15

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:37)

1219 8692  Vinglas 11 st. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:33)

1219 8391  Vitrinskåp Bemålad. Längd: 79, djup: 38 cm, höjd: 179 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:42)

1219 8722  Vitrinskåp Intarsia. Längd: 187 cm. Djup: 38 cm, höjd: 182 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:20)

1219 1224  Vykort 2 album + låda, ca 500 st

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:23)

1219 8296  Ytterfoder 3 delar, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 20-22

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:43)

1219 1109  Ytterfoder Italien. Diameter: 22

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:42)

1219 1046  Ytterfoder på piedestal, Majolika. Höjd: 19+ 54

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:07)

1219 1196  Ytterfoder Rörstrand. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:20)

1219 8237  Ytterfoder Rörstrand. Diameter: 26, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:44)

1219 1118  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 15 cm