1219 1284 Akupunkturdocka Plast. Höjd: 52
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:11)
1219 7301 Akvarell Axel Wallert (1890-1962), Sverige. Häst och vagn, 1926, Roma, signerad. 12x16
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:24)
1219 1055 Akvarell Elis Barkstedt (1888-1960), Sverige. Flygande änder. Signerad, daterad 1926. 41x57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:11)
1219 8187 Akvarell Gunnar Widholm (1882-1953), Sverige. Sjöjungfrur. Motivet: 17,5x39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:03)
1219 1608 Akvarell Holger Bergman (1909-1996), Sverige. Signerad, daterad 1955. Motivet: 46x59 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:22)
1219 8511 Akvarell Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Träd, signerad. Motivet: 37x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:20)
1219 7307 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad. EW Copia, Flicka i trädgård, 1909,16x24
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:32)
1219 8538 Akvarell Oidentifierad konstnär. Trädgårdsmotiv med påfågel. Motivet: 17,5x27
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:38)
1219 7331 Akvarell Original, "Karta öfver Ropsten", Karl Hallberg 1866. Motivet: 50x38
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:05)
1219 1384 Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Tallar, signerad. 31x24
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:41)
1219 8055 Akvarell Thelma Aulio Paananen (f. 1931), Finland. 2001, I äppelträdet, 41x29
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:42)
1219 1130 Akvarell Ulla Nordenfelt (f. 1926), Sverige. Kust. Signerad, daterad 1979. 24x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:52)
1219 1556 Akvareller 2 st, Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. 20x28 respektive 36x39
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:34)
1219 1455 Akvareller 7st, Japan, sekelskifte 1900, ramens innermått: 32x27
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:58)
1219 1564 Ampel Glaskupa, nutida, diameter: 35
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:21)
1219 1091 Appliquer ett par, prismor, Gustaviansk stil. Höjd: 33
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:28)
1219 1093 Appliquer Ett par, rokokostil. Höjd: 25 ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:29)
1219 1096 Appliquer Ett par. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:53)
1219 1251 Arbetslampa ASEA, design: Bo Råman
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:48)
1219 8615 Argenta 6 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Höjd: 3 - 9,5, diameter: 5 - 16
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:11)
1219 1394 Armband silver, 1930-tal. Längd: 19 cm, bruttovikt: 26 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:06)
1219 1407 Armband silver, med myntberlocker. Vikt: 51 g. Längd: ca 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:15)
1219 1339 Armbandsur 2 st. Longines + Certina
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:44)
1219 1340 Armlänk med berlocker, 18k. + stenar och pärlor. Längd: ca 19 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:45)
1219 1019 Askkopp Finland, kristall / silver, 1929, diameter: 15
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:23)
1219 1569 Assietter 10 st, Gefle, karneval. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:28)
1219 1198 Assietter 16 st, Gefle. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:21)
1219 1193 Bägare 2 st, silver, 1939,1965. Höjd: 7-12. Vikt: 160 g ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:14)
1219 8170 Bajonett GRI MK II, Märkt 11 43, RFI. Längd: 42,5
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:18)
1219 1288 Bålskålar omkring sekelskiftet 1900. Diameter: 33-35, höjd: 17-18
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:16)
1219 1321 Barnsoffa Nyrokoko. Längd: 110
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:11)
1219 9088 Bern-stolen 4 st, design: Uno Åhrén, 30-tal, Bemålade
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:17)
1219 8086 Bestick 45 delar, Christiania bestick, 11 + 12 + 11 + 11 st
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:57)
1219 1402 Bestick 6+ 5+ 1 delar, silver
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:11)
1219 8730 Bestick diverse, nysilver
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:32)
1219 1509 Bestick nysilver
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:12)
1219 8732 Bestickschatull mahogny. Längd: 62. Djup: 40 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:48)
1219 1497 Bestickschatull med bestickuppsättning, nysilver
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:36)
1219 1474 Bestickuppsättning nysilver, Chippendale, 102 del
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:38)
1219 1419 Bilkoffert Skinn, Längd: 70cm. Djup: 30cm, höjd: 36 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:24)
1219 1312 Biografstolar Ett par, SF
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:48)
1219 1277 Blandteknik Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad -90. 100x70 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:47)
1219 8489 Blandteknik Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Komposition, Signerad -76. Motivet: 31x23
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:46)
1219 8491 Blandteknik Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1976. Motivet: 31x23
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:49)
1219 1061 Blandteknik Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad. 20x13
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:44)
1219 1349 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad EE, komposition, 55x75
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:07)
1219 1208 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. HH, 1966, Träd, 62x42
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:27)
1219 1441 Blandteknik Signerad, daterad Altmark 1973. 33x23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:03)
1219 1074 Blyerts 3 st, Gunnel Götesdotter (f. 1936), Sverige. Paris. Signerad, daterad 1975. Motivet: 29x22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:03)
1219 1331 Bokband + litografier, Inför sökandet av Olympiaden till Stockholm 2004, Mats Gustafson, 9 st lösa blad, 29/50, bladets mått: 30x22,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:09)
1219 1427 Bokhylleskåp 2 st, Børge Mogensen (1914-1972), Öresund, Karl Andersson & Söner, Ek, Längd: 135 cm. Djup: 46 cm, höjd: ´184 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:35)
1219 1499 Bokhylleskåp 50/60-tal, teak, tvådelad. Längd: 79, djup: 41 cm, höjd: 73 + 96
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:34)
1219 1423 Bokhyllor 2 st, Børge Mogensen (1914-1972), "Öresund", Karl Andersson & Söner. Ek, Längd: 68cm. Djup: 46cm. Höjd: 183 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:27)
1219 1435 Bokhyllor 4 delar, udda, Børge Mogensen (1914-1972), Öresund, Karl Andersson & Söner, Ek. Längd: 68-135 cm. Djup: 26-36 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:53)
1219 8390 Bokskåp mahogny, nyrenässans. Längd: 110. Djup: 37 cm. Höjd: 229 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:41)
1219 1015 Bokstöd 3 st, järn, fartygsmotiv. Höjd: 15
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:16)
1219 1346 Bokverk Audubons, "Birds of America" 1981. 39x31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:53)
1219 7141 Bord + 4 stolar. Bordets, diameter: 92. Höjd: 75 cm, + glasskiva, duk & dynor
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:34)
1219 8680 Bord Gustaviansk stil. Diameter: 70 cm. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:18)
1219 1574 Bordsduk + 10 servetter. Linnedamast, duken: 350x170 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:30)
1219 1502 Bordsfotogenlampa höjd: 33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:47)
1219 1115 Bordsfotogenlampa Hummel. Höjd: 43
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:50)
1219 8422 Bordslampa Figural. Höjd: 44
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:17)
1219 8420 Bordslampa höjd: 48 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:15)
1219 1107 Bordslampa höjd: 56 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:37)
1219 8663 Bordslampa höjd: 57 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:03)
1219 1535 Bordslampa höjd: 77 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:31)
1219 1098 Bordslampa Industrimodell. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:59)
1219 1537 Bordslampa Lene Bjerre. Höjd: 69 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:39)
1219 1182 Bordslampa mässing. Höjd: 48
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:36)
1219 8017 Bordslampa mässing. Höjd: 53, "NYA ÖIA"
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:16)
1219 1274 Bordslampa omkring 1900, porslin / mässing. Höjd: 65
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:40)
1219 8754 Bordslampa Strindbergsmodell, glaskupa / koppar. Höjd: 38 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:25)
1219 1377 Bordslampfot Dresden. Höjd: 30
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:50)
1219 1470 Bordslampfot keramik. Höjd: 66
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:33)
1219 1481 Bordslampfötter Ett par, mässing. Höjd: 44
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:07)
1219 9099 Bordslampor Ett par, 1950-tal, Stringmodell. Höjd: 43
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:16)
1219 1536 Bordslampor Ett par, Tenn, Italien. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:34)
1219 1392 Bordsur Fanér. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:03)
1219 1235 Bordsur Sengustaviansk, Joachim Hovenschiöld (1734-1800), Stockholm Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:59)
1219 1425 Bricka + fat, Tenn. Diameter: 21 cm, längd: 24 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:33)
1219 1494 Bricka Bakelit med silverdekor, 42x29
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:34)
1219 1285 Brickbord 1800-tal. Längd: 87, djup: 56 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:12)
1219 1408 Brosch 1800-tal, silver. Vikt: 11 g. Längd: 8,5 cm. Höjd: 5 cm
1219 1410 Brosch 1920-tal. Höjd: 5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:16)
1219 1403 Brosch glas/stenkol, 1800-tal. Höjd: 6,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:12)
1219 1412 Brosch silver, 1956, + Lornjett metall, bruttovikt: 36 g. (Broschen. Längd: 5 cm, höjd: 3,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:17)
1219 1406 Brosch/hänge camè, silver och stålgranater, bruttovikt: 12 g. Längd: 4 cm. Höjd: 5 cm
1219 1409 Byrå 1890-tal, mahogny, Längd: 91 cm. Djup: 48 cm, höjd: 105 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:14)
1219 1162 Byrå Bemålad, Längd: 64cm. Djup: 30 cm, höjd: 70cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:36)
1219 1532 Byrå Bemålad, Längd: 97 cm. Djup: 47 cm, höjd: 78cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:25)
1219 1479 Byrå England, Idegran. Längd: 47, djup: 38 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:01)
1219 1480 Byrå England, Idegran. Längd: 47, djup: 38 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:03)
1219 1136 Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva, Längd: 79cm. Djup: 44cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:28)
1219 1373 Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva, Längd: 87cm. Djup: 51 cm. Höjd: 86 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:47)
1219 8385 Byrå Intarsia, Gustaviansk stil, med stenskiva. Längd: 94. Djup: 52 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:36)
1219 1496 Byrå längd: 85 cm, djup: 47 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:38)
1219 1391 Byrå mahogny, Längd: 93 cm. Djup: 44 cm, höjd: 99cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:02)
1219 1272 Byrå omkring 1900, Alm. Längd: 77, djup: 46 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:37)
1219 1360 Byrå omkring 1900, bemålad. Längd: 92. Djup: 56 h, 106
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:03)
1219 1037 Byrå Rokokostil, Längd: 88 cm. Djup: 48 cm, höjd: 83cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:13)
1219 8066 Byrå Stenskiva, intarsia. Längd: 112, djup: 50 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:40)
1219 8481 Carborundumetsning Max Papart (1911-1994), Frankrike. 21/75, Signerad, bladets mått: 29x20
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:37)
1219 1278 Collage Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad -90. Motivet: 120x90 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:48)
1219 8473 Collage Robert Benson (f. 1939), Storbritannien. Signerad 1980, Coca Cola, 29x29
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:27)
1219 1280 Dalahästar 14 st. Höjd: 5-18
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:54)
1219 1338 Damarmbandsur Raymond Weil. Boetten ca 2x2 cm, längd med armband: 18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:43)
1219 1376 Dekorelement Gips, bemålade. Höjd: 19-23 längd: 22-42
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:48)
1219 1009 Dosor 6 st. Porslin / metall. Höjd: 3 - 5
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:31)
1219 8249 Elljusstakar Ett par, Philips, PH52, trä med mässingsmanschetter. Längd: 44, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:15)
1219 1319 Etagebord 1800-tal. Längd: 50. Djup: 37 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:10)
1219 1180 Etagehylla Längd: 70 cm. Djup: 41 cm, höjd: 148 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:28)
1219 1538 Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. 10/25, Kvinna. Motivet: 22x15
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:33)
1219 1540 Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Flicka och clown, PT, 1953. Motivet: 25,5x12,5
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:35)
1219 1221 Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Flicka, 11/25. Motivet: 21x25
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:04)
1219 8319 Etsning Erik Olsson, Sanda, 11/50, signerad, -65. Motivet: 13x48
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:47)
1219 1492 Etsning Jakob Hägg, beskuren, Linieskeppet Gustaf III, ej signerad, 36x26
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:29)
1219 1026 Etsning Oidentifierad konstnär. Signerat i tryckplåt. Motivet: 15x30
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:54)
1219 1366 Etui silver, Ryssland, Moskva 1896, Nielloarbete. Längd: 11. Vikt: 141 g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:18)
1219 1146 Får Gotland. Längd: 95 cm. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:59)
1219 1368 Färgetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. 34/75, Signerad, bladets mått: 70x50
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:40)
1219 1385 Färgetsning Pierre Marie Brisson (f. 1955), Frankrike. Signerad, numrerad 39/75. Motivet: 55x44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:45)
1219 1381 Färgetsning Staffan Kronberg (f. 1902), Sverige. Motivet: 12x7
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:39)
1219 8073 Färgetsning Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad -80, Kvinna, 40/70,76x56
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:43)
1219 8207 Färglitografi 3 st, Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Fåglar, bladets mått: 10x15,5
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:52)
1219 1562 Färglitografi Alain Berck-Vitz (f. 1953). Signerad, numrerad 1/15. Motivet: 64x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:53)
1219 1561 Färglitografi Alain Berck-Vitz (f. 1953). Signerad, numrerad 2/100. Motivet: 55x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:52)
1219 1560 Färglitografi Alain Berck-Vitz (f. 1953). Signerad, numrerad 77/95. Motivet: 56x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:51)
1219 8076 Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. EA-upplaga, "New York 1983, Signerad, bladets mått: 75x57
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:02)
1219 1311 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Fiskare. Signerad, numrerad 152/260. Motivet: 30x68 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:52)
1219 7092 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Kvinna vid tvättlina. Signerad, numrerad 24/260. Motivet: 33x45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:55)
1219 8005 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 126/150, bladets mått: 74x54 cm, löst blad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:54)
1219 1231 Färglitografi Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. "Utsikt". Signerad, numrerad 108/180. Motivet: 20x17 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:45)
1219 1351 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stockholmsutsikt. Signerad, numrerad 134/360. Motivet: 45x55 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:12)
1219 1451 Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad. Signerad, daterad 1981, numrerad 204/360. Motivet: 47x62 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:42)
1219 1027 Färglitografi Jakob Dahlgren (f. 1970), Sverige. "Gud uppfinn nåt nytt". Signerad, daterad -98, numrerad 14/320, bladets mått: 37x28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:56)
1219 1602 Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Efter, Komposition, tryckt signatur, bladets mått: 55x76
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:43)
1219 1324 Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 75/265, bladets mått: 25x47 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:37)
1219 8071 Färglitografi Laris Strunke (f. 1931), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 44/110, bladets mått: 29x77 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:33)
1219 8616 Färglitografi Lennart Lannfjäll (1933-2005), Sverige. Strömstare. Signerad, numrerad 55/120, bladets mått: 30x21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:12)
1219 1173 Färglitografi Mats Åkerman. Signerad, daterad 2006, numrerad 170/170. Motivet: 40x33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:08)
1219 1543 Färglitografi Mats Aronsson (f. 1958), Sverige. Eka vid brygga. Signerad, numrerad 106/150, bladets mått: 43x24 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:39)
1219 1388 Färglitografi Maurice Estève (1904-2001), Frankrike. Signerad, numrerad 6/60. Motivet: 51x32 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:48)
1219 1508 Färglitografi Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 67/200, bladets mått: 70x34 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:08)
1219 1029 Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, daterad 1981, numrerad 2/310. Motivet: 40x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:01)
1219 1161 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Korea. Signerad, numrerad 11/20, Motivet: 80x106 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:06)
1219 1229 Färglitografi Ola Carlberg, Somateria, Sjöfåglar. Motivet: 39x29
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:42)
1219 8087 Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Snöplogen. Signerad, numrerad 289/360, Motivet: 48x52 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:05)
1219 1382 Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, numrerad 279/350. Motivet: 33x44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:39)
1219 8546 Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Signerad -76, PT, löst blad, bladets mått: 70x59
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:17)
1219 1609 Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 895/999. Motivet: 18x22 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:21)
1219 8256 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 306/360. Motivet: 31x50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:01)
1219 1326 Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. "Tidningsläsaren". Signerad, daterad -71, numrerad 63/250. Motivet: 50x40 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:42)
1219 1450 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad 1981, numrerad 211/360. Motivet: 47x61 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:41)
1219 1143 Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Hund. Signerad, numrerad 211/450. Motivet: 50x49 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:24)
1219 1452 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, daterad 94/300, ramens innermått: 32x34 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:43)
1219 1177 Färglitografi Utställning av F Legér 1958, bladets mått: 66x47
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:17)
1219 8233 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, Numrerad. Motivet: 55x49
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:23)
1219 1144 Färglitografier 2 st, signerad. Ryttare. Motivet: 42x58
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:17)
1219 1123 Fat 2 st, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Upsala-Ekeby. Längd: 14-32
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:10)
1219 1217 Fat Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. 22x22
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:56)
1219 8272 Fat formgivare Sigurd Persson, Cultura Metal, Helsingborg, signerad, 45x45
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:50)
1219 1188 Fat Gustavsberg, majolika. Längd: 37 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:10)
1219 1207 Fat längd: 23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:51)
1219 1468 Fat på fot, omkring sekelskiftet 1900. Diameter: 30, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:30)
1219 1547 Fat Portugal, 33x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:51)
1219 1092 Fåtölj
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:30)
1219 1454 Fåtölj Louis XV-stil
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:57)
1219 1393 Fåtölj nyrokoko
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:04)
1219 9008 Fåtölj teak, 1950-tal
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:23)
1219 6202 Fåtölj Vår Fru, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bodafors. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Brännmärkt
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:22)
1219 8560 Fåtöljer Ett par
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:08)
1219 9048 Fåtöljer Ett par, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Swedese, 1970-tal, märkta
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:30)
1219 1243 Fickur 3 st + Klockställ, 1800-tal, bland annat B Lind, London, Silver / Nysilver. Diameter: 4,5-6
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:57)
1219 1337 Fickur Omega, försilvrad, 5x7 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:42)
1219 1090 Figuriner 2 st, Flickor. Höjd: 18-21
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:27)
1219 1167 Figuriner 2 st, signerad. EL, Gustavsberg. Höjd: 4-6 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:51)
1219 1282 Figuriner 7 st, Tomtar. Bla Lisa Larson. Höjd: 3-16 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:56)
1219 1112 Figuriner Ett par, Royal Dux. Höjd: 33-34
1219 1158 Fiskbestick 6+ 6+ 2, England, nysilver, nyckel
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:22)
1219 1390 Flakonger ett par, glas, i etui. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:58)
1219 1446 Flaskor 2 st, Nanny Still (1926-2009), Finland. Höjd: 32-33 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:34)
1219 1333 Flaskschatull björk, 1800-tal. Längd: 25, djup: 13 cm, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:18)
1219 1600 Flintlåsgevär Modell äldre. Delar, inkomplett. Längd: 139 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:34)
1219 1234 Fotoram Rokokostil, metall. Höjd: 31
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:50)
1219 8668 Fotpall 1800-talets andra hälft, Längd: 47 cm. Djup: 45 cm, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:04)
1219 1059 Frimärken 3 album, Sverige 1800/1900-tal
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:28)
1219 1060 Frimärken 4 album, norden
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:29)
1219 1239 Fruktskål L objet, Metall, diameter: 34, i originalkartong + intyg
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:01)
1219 1157 Gardiner + kuddar+ överkast. "Aristidia", Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. 108x262 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:20)
1219 8243 Glasservisdelar Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Aslak", Iittala, Finland. 26 delar. Höjd: 6-14 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:01)
1219 8701 Golvlampa + bordslampa, Tuben, Ateljé Lyktan, höjd: 40-120 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:09)
1219 8300 Golvlampa mässing. Tota. Höjd: ca 161cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:09)
1219 1488 Golvlampa trä och mässing. 60/70-tal. Höjd: 140
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:24)
1219 1128 Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 149 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:48)
1219 1184 Golvljusstake smide. Höjd: 137
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:35)
1219 1478 Gräddkanna silver, Finland, ca 132 g. Höjd: 11 cm. Vikt: 132 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 21:03)
1219 1031 Grafik Svenska konstnärer, lösa blad i mapp
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:04)
1219 1179 Grafiska blad 9 st. Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901), Frankrike, efter. Motivet: 32x24
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:27)
1219 1529 Grafiska blad von Wright, svenska fåglar (1920-1929) 2a upplagan, 92 st, bladets mått: 28x38 cm, + Lindman, Nordens flora (1922-1926), 240 st, bladets mått: 23x15 cm, Lösa blad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:20)
1219 8166 Gravyr Heinrich Guttenberg (1749-1818), Tyskland. "Le bivouac de Napoléon avant la bataille de Wagram", Motivet: 40x52
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:11)
1219 1014 Halsband med stenar, metall. Längd: 41,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:12)
1219 1117 Halsband Pärlor. Längd: 47 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:54)
1219 1116 Hänge camè, 18k. 1,5x2 cm (hänge)
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:51)
1219 1398 Hängsmycke silver, Otto Holm, 1914, bruttovikt: 29 g
1219 1358 Hänkelvas Parian. Höjd: 36
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:43)
1219 1469 Hänkelvas Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 29
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:28)
1219 1317 Herrbetjänt höjd: 113 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:11)
1219 1372 Hink trä, Allmoge. Höjd: 26
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:47)
1219 1127 Hög hatt NK Nordiska Kompaniet
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:46)
1219 8264 Hörnskåp med vitrin, Idegran, England. Längd: 90, djup: 53 cm, höjd: 182 cm
1219 1297 Ingefärskrus Kina. Höjd: 16
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:31)
1219 1072 Jaktväska Skinn. Längd: 33 cm. Djup: 10 cm, höjd: 26 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:59)
1219 8372 Jardiniere majolika, Rörstrand, Gondoljär, 1890-tal. Längd: 45
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:29)
1219 1302 Julkrubba konstmassa, Portugal. Höjd: 18 cm. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:32)
1219 9114 Jultallrik + bridgefat, 1 + 4 st. Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal & Nymölle. 1960/70-tal. Diameter: ca 29cm, Längd: ca 8 cm. Djup: ca 5 cm, höjd: ca 2 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:23)
1219 1103 Kaffe-/ teservis 45 del ca, England
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:33)
1219 1036 Kaffegods 11 delar, Karlskrona UE
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:01)
1219 1202 Kaffekoppar 14 delar, Rosenthal
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:37)
1219 8524 Kaffekoppar 8 st, Gefle
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:08)
1219 1453 Kaffekoppar 9 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:49)
1219 1062 Kaffeservis 14 delar, Bavaria
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:46)
1219 1069 Kaffeservis 3 delar, CG Hallberg, nysilver
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:31)
1219 8200 Kaffeskedar 6+ 6+ 7 st, silver, Finland. Vikt: 206 g. Längd: ca 11,5-12cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:06)
1219 1424 Kaffeskedar 9 st, silver. Längd: 10 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:32)
1219 1550 Kandelaber + ljusstakar. Höjd: 9-21, bland annat Gusum
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:58)
1219 1113 Kandelaber Dresden. Höjd: 18
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:51)
1219 8280 Kandelaber mässing. Höjd: 40
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 21:05)
1219 1111 Kandelabrar Ett par, nysilver. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:46)
1219 1178 Kanna + skål på fötter, mässing, koppar, 1700-/1800-tal. Höjd: 9-27 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:27)
1219 1175 Kanna + snapsglas, 1+ 4, grönt. Höjd: 8-26 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:11)
1219 1601 Käpp Sekelskifte 1900, Dekor med eklöv, ekollon & orm. Längd: 87
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:36)
1219 8056 Karmstol omkring sekelskiftet 1900, mahogny
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:43)
1219 1186 Karmstol senbarock, bemålad
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:49)
1219 1301 Karmstolar ett par, mahogny, empire, Ryssland/Baltikum
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:35)
1219 1421 Karmstolar ett par, Skinn/Metall
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:25)
1219 8299 Karta Motivet: 38x53
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:10)
1219 1304 Karta Russia in Europe, Sweden and Norway, 27x34
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:35)
1219 1305 Klaffbord Bemålat. Längd: 76, djup: 60 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:38)
1219 1399 Klockkedjor 2 st med, bland annat med nyckel, 1800-tal
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:09)
1219 1498 Knappask Ask för kragknappar, tenn. Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna. Dekor av man som tittar ner i hål. Diameter: ca 6,5 cm.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:35)
1219 1357 Kokbok Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. "Les diners de Gala", Draeger 1973, på franska
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:39)
1219 1374 Konsol längd: 30 cm, höjd: 34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:47)
1219 1551 Konsol majolika, Sarreguemines, France, Maskaron. Höjd: 45
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:57)
1219 1164 Konstglas 4 delar, bland annat Kosta Boda. Höjd: 6-14 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:47)
1219 1548 Konstglas 6 delar, bland annat Transjö. Höjd: 9-37
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:52)
1219 1166 Konstglas Kosta, Mona Morales-Schildt (1908-1999), Sverige. Höjd: 5,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:49)
1219 8251 Kopparstick 4 st, Bartotozzi, 30x25
1219 8316 Kryddburkar 5+ 5, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Höjd: ca 12-19cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:41)
1219 1506 Lampbord 1950-tal. Diameter: 39. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:02)
1219 1154 Lampbord diameter: 40 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:14)
1219 1155 Lampbord med låda, Gustaviansk stil, mahogny, Längd: 61 cm. Djup: 41 cm, höjd: 61cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:13)
1219 1263 Leksaker 7 delar, plåt. Höjd: 3-9 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:19)
1219 8482 Litografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, EA-upplaga. Motivet: 28x21
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:38)
1219 1030 Litografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Skrotbil. Signerad, daterad -76, numrerad 215/320, ramens innermått: 49x39 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:03)
1219 1466 Litografier 2 st. Motivet: 16x19
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:28)
1219 8483 Ljuskrona empirestil. Höjd: 60
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:39)
1219 8522 Ljuskrona Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:05)
1219 1586 Ljuskrona Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:00)
1219 1275 Ljuskrona lövformade prismor. Höjd: 60
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:51)
1219 1276 Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 105
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:46)
1219 1318 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 60 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:09)
1219 1465 Ljusplåt mässing, 52x42
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:24)
1219 1056 Ljusstakar + ljuskrona, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Smide, glas. Höjd: 23-31
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:21)
1219 8365 Ljusstakar 1 par + 1 st, Mässwing. Höjd: 21
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:03)
1219 1563 Ljusstakar 3 st, mässing. Höjd: 13-23
1219 1219 Ljusstakar 4 st, mässing. Höjd: 7-18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:58)
1219 8127 Ljusstakar Ett par, glas, 1800-/1900-tal. Höjd: 29
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:13)
1219 1345 Ljusstakar ett par, Metall, 1800-tal. Höjd: 39
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:49)
1219 8360 Ljusstakar ett par, nysilver. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:56)
1219 8758 Ljusstakar Ett par, silver, 1961. Höjd: 7, bruttovikt: 300 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:41)
1219 1120 Ljusstake Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors. Höjd: 37,5
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:05)
1219 1086 Ljusstake Firma Svensk Tenn, mässing. Höjd: 26
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:24)
1219 1260 Ljusstake Royal Copenhagen, Musselmalet. Höjd: 22,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:10)
1219 1521 Lockurna cloissonné. Höjd: 12, Kina
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:55)
1219 8283 Lockurna Rosental, Kobolt. Höjd: 33
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:04)
1219 1248 Lockurnor ett par, Kina. 1 med trälock. Höjd: ca 25 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:30)
1219 7027 Mask Bakuba, Kongo, Sk Mwaash a Mboy. Längd: 37 cm. Djup: 24 cm, höjd: 14 cm
1219 1013 Mat / kaffeservis 50 del ca, Arabia, "Landscape"
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:06)
1219 1606 Mat /kaffeservisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Birka, Gustavsberg 1973-1995. Stengods med målad svart dekor, 18 delar
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:54)
1219 1592 Matsalsgrupp 7 delar, rokokostil
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:15)
1219 1269 Matsalsgrupp 9 delar, senbarockstil, + 4 ilägg
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:31)
1219 1593 Matsalsskåp Rokokostil. Längd: 125, djup: 46 cm, höjd: 196 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:13)
1219 1201 Matservis 45 del ca, Björnbär, Rosenthal
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:43)
1219 7368 Matservisdelar 46 delar, "Florilla", Old Gustavsberg
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:19)
1219 1471 Matservisdelar Gustavsberg, ca 30 del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:38)
1219 1581 Matta Bochara, 103x183
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:52)
1219 1432 Matta Kelim, 97x140
1219 1293 Matta Kina, 266x350
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:25)
1219 1150 Matta Kina, 90x152
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:02)
1219 1151 Matta Kina, 90x152
1219 1066 Matta orientalisk, 123x163
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:22)
1219 1067 Matta orientalisk, 123x178
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:27)
1219 8398 Matta orientalisk, 123x184
1219 1068 Matta orientalisk, 133x206
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:25)
1219 1434 Matta orientalisk, 166x117
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:52)
1219 1525 Matta orientalisk, 250x200
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:42)
1219 1505 Matta orientalisk, 300x415
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:55)
1219 1279 Matta Orientalisk, 300x420 ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:53)
1219 1433 Matta orientalisk, 73x105
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:50)
1219 8079 Matta orientalisk, Beluch, Semiantik, 95x170
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:29)
1219 8078 Matta orientalisk, Hamadan, 122x200
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:21)
1219 1526 Matta orientalisk, Hossinabad, 200x310
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:42)
1219 1139 Matta orientalisk, Saroug, 214x324
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:35)
1219 1348 Matta Tibet, Gallerimatta 84x390
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:00)
1219 1232 Mattar 2 st, Orientaliska, 64x125 & 71x115
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:51)
1219 1159 Miniatyrbyrå Rokokostil, med stenskiva, rotfanér. Längd: 32 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:37)
1219 1008 Miniatyrer 20 st. Jan Andersson, Höganäs. Höjd: 1,5-7 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:30)
1219 1203 Mockakoppar 10 st, Rosenthal. Höjd: 4,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:50)
1219 8698 Mockakoppar 12 delar, Rosenthal, R Loewy. Höjd: 6
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:41)
1219 1575 Mockakoppar 9 delar, Gefle
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:38)
1219 1244 Mockaservis 9 delar, Rosenthal. Höjd: 4-16 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:01)
1219 1483 Monterskåp Längd: 45 cm. Djup: 40 cm, höjd: 188 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:07)
1219 1216 Mortlar 2 st. Höjd: 12 cm ca
1219 1022 Munspel M Hohner, 64 Chromonica, i fodral. Längd: 20
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:32)
1219 8095 Mynträknare Modell äldre, metall, med vev. Höjd: 36
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:41)
1219 1064 Nattygsbord Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, mahogny, Längd: 65 cm. Djup: 40 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:00)
1219 1322 Oljemålning 1800-tal, religiöst motiv. Olja på duk, 105x75
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:21)
1219 1012 Oljemålning A de Luca, Flicka med höns, Signerad. Olja på duk, 60x50
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:59)
1219 8588 Oljemålning Alexander Roos (1895-1973), Sverige. Villa, signerad. Olja på pannå, 28x42
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:24)
1219 1590 Oljemålning Alfred Wetterström (1863-1934), Klara sjö. Signerad, daterad -34. Olja på duk, 29x46
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:08)
1219 1558 Oljemålning Anna Kalinitchenko Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Marinmotiv. Signerad Anna Jalpachik. Olja på duk, 38x46 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:40)
1219 1083 Oljemålning Anna Stoopendaal (1866-1943), Sverige. Landskap med hus. Signerad. Olja på duk, 46x53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:20)
1219 7223 Oljemålning Arthur Andersson (1888-1980), Sverige. Hus vid kanal. Signerad, daterad 1950. Olja på pannå, 50x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:53)
1219 8480 Oljemålning Axel Peter (1863-1942), Sverige. Hummer. Signerad, daterad -26. Olja på duk, 37x44 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:36)
1219 8646 Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Motiv från Rödlöga. Signerad. Olja på duk, 54x64 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:40)
1219 1355 Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Kust, 38x48, signerad -73. Olja på duk
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:38)
1219 1131 Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Vinter, signerad. Olja på duk, 32x40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:54)
1219 1133 Oljemålning Carmen Lindahl (f. 1956), Sverige. Svarta vinbär, signerad. Olja på duk, 23x29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:57)
1219 1053 Oljemålning D Martin. Signerad, daterad 1941, landskap. Olja på pannå, 19x26
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:06)
1219 1352 Oljemålning Ebbe Höglund (1914-1993), Sverige. "I Logen", Signerad. Olja på duk, 24x24
1219 1306 Oljemålning Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Blommor i vas, signerad. Olja på pannå, 45x36
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:38)
1219 8193 Oljemålning Einar Palme (1901-1993), Sverige. Sandhamn. Signerad, daterad -49. Olja på pannå, 24x34 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:14)
1219 5034 Oljemålning Erik Abrahamson (1871-1907), Sverige. Flicka vid kyrka, Signerad. Olja på duk, 44x33 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2018 11:59)
1219 1042 Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. "Den sjuke målaren", porträtt av Marti Åberg. Signerad, daterad -33. Motivet: 54x45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:46)
1219 1247 Oljemålning Ester Henning (1887-1985), Sverige. Landskap hus, osignerad. Olja på duk, 50x53 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:56)
1219 8088 Oljemålning Geo Norton, "Still life" 1872. Olja på pannå, signerad, 34x29
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:10)
1219 7256 Oljemålning Gottfrid Olsson (1890-1979), Gatumotiv, Signerad -21. Olja på duk, 53x80
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:52)
1219 8245 Oljemålning Harald Markson, Träd i solnedgång, 1937, Signerad. Olja på duk, 54x60
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:09)
1219 8074 Oljemålning Helena Sellergren (f. 1957), Sverige. "Liv". Signerad, daterad -99. Olja på pannå, 40x40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:46)
1219 7014 Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. Kyrka, 1945. Olja på duk, 64x80
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:47)
1219 8497 Oljemålning Jurgen von Konow (1915-1959), Sverige. Cafe Tabacs. Signerad, daterad 1942. Olja på pannå, 15x26,5
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:00)
1219 1386 Oljemålning Jurgen von Konow (1915-1959), Sverige. Kärlekspar, signerad. Olja på duk, 73x48
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:54)
1219 8479 Oljemålning Kai Pihl (1894-1978), Danmark. "Röda bordet", Signerad -72. Olja på duk, 30x35
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:34)
1219 1052 Oljemålning Lars Kemner (f. 1919), Sverige. St Paul Provance. Olja på pannå, signerad. 24x30
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:05)
1219 1298 Oljemålning Marianne Ågren (f. 1943), Sverige. Azalea, signerad. Olja på duk, 64x66
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:28)
1219 1011 Oljemålning Mario Maresca (1877-1959), Italien. Motiv från Venedig, Signerad. Olja på duk, ca 40x50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:58)
1219 1082 Oljemålning Martin Åberg (1888-1946), Sverige. Landskap. Olja på pannå, signerad, 37x40
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:20)
1219 1554 Oljemålning Nils Olzon (1891-1953), Sverige. Vårvinter. Olja på duk, 50x70
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:30)
1219 1495 Oljemålning Nils Zetterman, Mariaberget. Monogramsignerad. Olja på duk, 48x66
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:31)
1219 8627 Oljemålning oidentifierad konstnär, Holland, interiör. Olja på pannå, 27x22
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:25)
1219 1209 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Olja på duk, 52x42
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:31)
1219 1255 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Damporträtt. Osignerad. Olja på duk, 82x55 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:06)
1219 1021 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med damm, 1800-tal. Olja på duk, 40x50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:30)
1219 1431 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Osignerad. 1800-tal, kust med fiskare. Olja på pannå, 30x50
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:45)
1219 1457 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Par. Olja på pannå, 27x14
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:59)
1219 7202 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Affärsinteriör. Olja på duk, 56x44
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:33)
1219 1557 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Fartygsporträtt. Olja på duk, 29x37
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:39)
1219 1095 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Landskap. Olja på duk, 30x40
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:07)
1219 1257 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 45x54
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:08)
1219 1489 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv. Signerad G Arvlind 1941. Olja på pannå, 40x47 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:26)
1219 1023 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vintermotiv. Olja på pannå, 65x81 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:36)
1219 8487 Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Apor, Monogramsignerad -66. Olja på pannå, 26x31
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:43)
1219 8541 Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Häst. Signerad, daterad -73. Olja på duk, 18x23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:44)
1219 8486 Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Kvinna, monogramsignerad. Olja på pannå, 25x25
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:42)
1219 8515 Oljemålning Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. Höstliga träd. Olja på duk, 50x65
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:26)
1219 8494 Oljemålning Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. Popplar, signerad. Olja på duk, 32x45
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:53)
1219 8508 Oljemålning Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. Sjön Båven, signerad. Olja på duk, 60x54 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:17)
1219 8537 Oljemålning Sara Adolfson, "Café", Monogramsignerad, 35x34
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:36)
1219 8142 Oljemålning Signerad Husberg, Porträtt av Per Albin Hansson, 1942. Olja på pannå, 68x59
1219 1287 Oljemålning Signerad R Fenson, -98, Near Dorking. Olja på duk, 50x75
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:26)
1219 1587 Oljemålning Staffan Lindh, "Orkesterintermezzo", signerad -62. Olja på duk, 52x68
1219 7099 Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Kyrka, signerad. Olja på pannå, 1947,48x32
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:15)
1219 7013 Oljemålning Torsten Palm (1885-1934), Sverige. Tillskriven, Interiör, 20x34
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:46)
1219 8172 Örhängen Ett par, Silver / stenar, tidigt 1900-tal, AG Dufva. Vikt: ca 6g (brutto)N
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:40)
1219 1594 Pall NK. Längd: 50, djup: 36 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:21)
1219 1273 Pallar Ett par. Betsad björk. Längd: 38 cm. Djup: 38 cm, höjd: 97 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:39)
1219 1511 Päls med hatt, mink
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:14)
1219 1514 Päls Mink
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:14)
1219 1205 Parti keramik Wedgwood, 6 delar. Diameter: 11 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:48)
1219 1105 Parti kuriosa 4 delar. Höjd: 5-15 cm
1219 1395 Parti kuriosa 8 del
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:08)
1219 1396 Parti kuriosa silver
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:07)
1219 1513 Parti linne
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:15)
1219 8120 Parti nysilver diverse
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:05)
1219 1104 Parti porslin 11 delar, Dresden. Höjd: 5-14 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:33)
1219 1121 Parti porslin 4 delar, Rörstrand och Gustavsberg. Diameter: 12-19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:08)
1219 1520 Parti porslin 5 delar, Kina, diverse, diameter: 6,5-14
1219 1200 Parti silver 6 delar. Längd: 5-22 cm
1219 1405 Parti smycken 6 del
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:14)
1219 1329 Parti tomtar 21 delar, bland annat 70-tal. Höjd: 4-24
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:01)
1219 1271 Pelarbord Nyrokoko, mahogny. Längd: 69, djup: 51 cm, höjd: 70 cm, nyckel
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:35)
1219 1491 Pianoduk Broderad, 86x86 + fransar
1219 1611 Picknickset Coracle, England
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:58)
1219 1371 Piedestal Elefant, 60, höjd: 39 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:45)
1219 1559 Piedestal med stenskiva. Höjd: 65
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:42)
1219 1416 Piedestal omkring sekelskiftet 1900, Längd: 42 cm. Djup: 42cm, höjd: 73cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:19)
1219 1084 Plafond diameter: 30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:25)
1219 1237 Pottskåp Gustaviansk stil, Längd: 56 cm. Djup: 47cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:58)
1219 1613 Punschkoppar 6 st. Silver. Höjd: 4 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:55)
1219 1350 Punschkoppar 7 st. Silver. Höjd: 6. Vikt: 221 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:11)
1219 1307 Rökbord bricka i mässing. Diameter: 70. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:39)
1219 1289 Rökelsekar metall. Höjd: 12
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:17)
1219 1612 Röllakan 136x190
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:02)
1219 1270 Salongsbord Karl Johan, mahogny. Diameter: 74, höjd: 64 cm
1219 1050 Saltkar + ströare, silver/glas/emalj. Höjd: 4 ca. Vikt: 37+ 20 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:40)
1219 1316 Samlartallrikar 4 + 4 st. Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: 16 - 29
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:53)
1219 1148 Samovar Ryssland, mässing. Höjd: 54 cm ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:50)
1219 1542 Sänggavlar Järn. Bredd: 160 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:37)
1219 1320 Satsbord 3 delar, mahogny. 55x38. Höjd: 45-51 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:11)
1219 1411 Sekretär England, Längd: 75cm. Djup: 47 cm, höjd: 100 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:28)
1219 1168 Serigrafi Ron Lior (f. 1971), Sverige. Liggande modell. Signerad, numrerad 61/250, bladets mått: 55x85
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:56)
1219 9158 Servisdelar 15 delar, "Isolde", Rörstrand
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:34)
1219 1576 Servisdelar 9 delar, Johnson Bros, Seafare
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:34)
1219 1246 Silver 3 delar, Fotoram + skrin + dosa. Diameter: 3,5 9,5x9,5 cm. Ramens innermått: 14x9 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:04)
1219 1185 Sittpall längd: 65 cm, djup: 105 cm, höjd: 38 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:43)
1219 1214 Skål + ljusstakar, Iittala, Novita, Festivo. Höjd: 8-12 cm
1219 1165 Skål Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 15 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:50)
1219 1597 Skål Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Rörstrand, diameter: 26. Höjd: 12
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:30)
1219 1517 Skål Kina. Diameter: 16, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:27)
1219 1018 Skål Kosta Boda, konstglas, diameter: 35, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:22)
1219 1476 Skål silver, 800, ca 92 g. Diameter: 14. Höjd: 5
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:54)
1219 1048 Skålar 2 st, Kristall. Höjd: 12-18 nagg
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:37)
1219 1512 Skålar 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, diameter: 11-15
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:19)
1219 1515 Skålar 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Drejargods & Gustavsberg 150 år, diameter: 11,5-14
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:19)
1219 1570 Skålar 2 st, Tenn, m Ystad och Firma Svenskt Tenn. Diameter: 14-18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:29)
1219 1190 Skålar 2 st. Diameter: 15-22
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:12)
1219 1110 Skålar 3 st, Orrefors. Diameter: 12-18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:45)
1219 9113 Skålfat Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Upsala-Ekeby. Längd: 35,1930
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:21)
1219 8686 Skålfat keramik. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:26)
1219 1071 Skåp 1800-tal, Furu, 127. Djup: 49 cm, höjd: 189 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:56)
1219 1070 Skåp 1900-tal. Längd: 90, djup: 40 cm, höjd: 140 cm, med hyllor & lådor, nyckel
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:59)
1219 9026 Skärbräda porslin, Arabia. Längd: 30
1219 8199 Skedar 12 st, silver, Finland. Vikt: 99 g. Längd: ca 12cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:04)
1219 1344 Skinkfat dekor av grishuvuden, Bo Fajans, 1950-tal. Längd: 47
1219 1444 Skiss Oscar Törnå (1842-1894), Sverige. Flicka vid sjö. Signerad, daterad 1873. 19x18 cm
1219 1267 Skrin Allmoge, 1800-tal. Längd: 36
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:01)
1219 1192 Skrivbord 1800-tal, Furu, med låda. Längd: 131, djup: 67 cm, höjd: 72 cm
1219 1097 Skrivmaskin Olivetti
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:02)
1219 1523 Skrivpulpet Sent 1800-tal, med klaff. Längd: 71 + 63, djup: 43 cm, höjd: 118 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:29)
1219 1211 Skrivställ nysilver. Längd: 20
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:39)
1219 1323 Skulptur Allan Jäderås (f. 1919), Sverige. Figur i trä. Signerad, daterad -58. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:18)
1219 1295 Skulptur Buddha. Höjd: 40
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:29)
1219 6463 Skulptur Buddhaskulptur, sten, Kina Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:11)
1219 1241 Skulptur Fågel, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby, Höjd: 10,5 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:53)
1219 1504 Skulptur Kay Bojesen, Danmark. "Sångfågel/The Songbird". Målad bok. Höjd: 15 cm. Längd: 16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:48)
1219 1356 Skulptur Keld Moseholm Jörgensen (f. 1936), Danmark. Figurer, brons. Märkt KM 5-16. Höjd: 12, Längd: 9 cm
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:54)
1219 1035 Skulptur keramik, Signerad Fischer. Höjd: 29 cm
1219 1142 Skulptur kvinna med hund. Art Déco. Patinerad zink. Längd: 44 cm. Höjd: 22 inkl sockel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:11)
1219 1303 Skulptur lergods, Tomte, modell äldre. Höjd: 43
1219 1518 Skulptur Orientalisk, brons. Höjd: 12
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:27)
1219 1153 Skulptur Songye, trä. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:08)
1219 1463 Skulptur terrakotta, Åke Jönsson, 1948. Höjd: 36
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:23)
1219 1462 Skulptur terrakotta, Flicka med kattungar. Höjd: 89
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:19)
1219 1152 Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Pingvin, Kosta Boda. Höjd: 25
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:08)
1219 1017 Skulpturer 2 st, Tilgman Keramik, "Anna & Johan", Kerstin Grönwall, 1970-tal. Höjd: 36-38
1219 1294 Smyckeskrin Orientaliskt. Höjd: 29
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:27)
1219 1058 Snapsglas 10 st, design: Mats Theselius (f. 1956), Sverige. Bergdala. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:22)
1219 7142 Soffa Gustaviansk stil, omkring 1900, omklädd. Längd: 185 ca
1219 8672 Soffa Louis XV stil, 1800-tal, handsnidad. Längd: 120 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:08)
1219 1552 Soffa Nyrokoko, soffan. Längd: 125
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:19)
1219 8671 Soffa Sengustaviansk. Längd: 215 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:06)
1219 9007 Soffa Teak. Längd: 195 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:22)
1219 8149 Soffbord Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Ej märkt. Längd: 122. Djup: 76 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:40)
1219 1300 Soffbord Björk, NK etikett Diameter: 70. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:33)
1219 1310 Soffbord Hunters table. Längd: 150, djup: 44+ 2x23, höjd: 53 cm
1219 1579 Soffbord Komponerat av Carl Malmsten. Längd: 120, djup: 86 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:48)
1219 9086 Soffbord Mahognyskiva / ben i string modell. Längd: 60, djup: 50 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:48)
1219 7390 Soffbord med glasskiva, teak. Längd: 141. Djup: 60 cm. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:36)
1219 8582 Soffbord med klaffar, Hunters table. Mahogny. Längd: 152. Djup: 43+ 2x25, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:46)
1219 8652 Soppslev silver. Längd: 31. Vikt: 150 g
1219 1227 Soppterrin Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932. Längd: 24
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:24)
1219 1583 Spegel + konsolbord, Förgylld. Höjd: 75+ 160 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:05)
1219 8094 Spegel 1800-tal, 92x62
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:39)
1219 1588 Spegel 89x140
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:03)
1219 8131 Spegel diameter: 40, i form av fickur, mässing, "Varzino Torino". Höjd: 54-100
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:27)
1219 1546 Spegel Gustaviansk stil, 57x43
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:42)
1219 1222 Spegel Gustaviansk stil, 97x44
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:08)
1219 1604 Spegel oval, 106x65
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:45)
1219 8337 Spegel Rokokostil, 117x51
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:09)
1219 1215 Spegel Rokokostil, 91x40
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:55)
1219 1584 Spegel Rokokostil. Höjd: 52x16
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:02)
1219 1367 Spegel Sent 1800-tal, 112x75
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:43)
1219 8419 Spegel sent 1800-tal, 84x35
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:14)
1219 8218 Spegel Sent 1800-tal, 93x59
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:17)
1219 9087 Spegel Teak, Aksel Kjersgaard, Odder Danmark, 106x43
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:50)
1219 1464 Spelautomat Vägghängd, Ek. Längd: 49, djup: 12 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:19)
1219 8620 Spelbord Längd: 90 cm. Djup: 44-88 cm, höjd: 79 cm
1219 8670 Spelbord mahogny. Längd: 85, djup: 43 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:05)
1219 8746 Spisattrapp för spisbränsle. Längd: 108. Djup: 40 cm, höjd: 103 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:44)
1219 1191 Spiselhundar 3 st. Höjd: 13-19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:13)
1219 8413 Spiselhundar Ett par, England. Höjd: 20
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:07)
1219 1266 Stentavla Italien, pietra dura, 21x11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:00)
1219 1212 Stereoskop med bilder, ekivok
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:58)
1219 1578 Stol Gustaviansk, Stockholm stolmakare sigill
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:49)
1219 1149 Stol Marocko. Höjd: 49
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:56)
1219 1250 Stol Sven Markelius, Betsad björk, "Konserthusstolen"
1219 1183 Stolar 4 st
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:35)
1219 1598 Stolar ett par, 1800-tal, bemålade
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:39)
1219 8679 Stolar ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:20)
1219 8662 Stolar ett par, gustavianska, Lindome
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:18)
1219 1553 Stolar Ett par, Nyrokoko
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:22)
1219 1049 Stop + glas, etsad dekor. Höjd: 12-23
1219 1218 Stövelknekt längd: 39 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:03)
1219 1582 Svanstol 1800-tal, omklädd
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:53)
1219 1281 Svepaskar + bricka. Längd: 26-41
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:55)
1219 1378 Sybord mahogny, Carl Löving & Söner. Längd: 65, djup: 41 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:38)
1219 9157 Sybord teak. Längd: 60 cm. Djup: 45 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:16)
1219 1507 Taburett Rokokostil. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:09)
1219 1063 Takarmatur "ägget". Höjd: 40 cm ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:58)
1219 1253 Takarmatur + väggarmatur. Höjd: 39-61 cm
1219 9047 Takarmatur AJ- Pendel, Arne Jacobsen för Louis Poulsen. Diameter: 50
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:35)
1219 1438 Takarmatur Globlampa, höjd: 43 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:00)
1219 1172 Takarmatur Helena Tynell (1918-2016), Finland. Flygsfors. Diameter: 28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:06)
1219 1160 Takarmatur höjd: 86 cm ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:31)
1219 1437 Takarmatur mässing / glasdekoration, nutida. Höjd: 70
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:00)
1219 8019 Takarmatur mässing, "NYA ÖIA". Höjd: 50 Dia: 50
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:17)
1219 1585 Takarmatur med prismor. Diameter: 24 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:58)
1219 1106 Takarmatur med prismor. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:36)
1219 8748 Takarmatur med prismor. Höjd: 70
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:48)
1219 1138 Takarmatur nutida. Höjd: 34 cm längd: 72 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:34)
1219 1145 Takarmatur PH-lampa, design: Poul Henningsen, för Louis Poulsen, Danmark, blå lameller i metall. Diameter: 50
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:44)
1219 1485 Takarmatur PH-lampa, design: Poul Henningsen, för Louis Poulsen, Danmark, blå lameller i metall. Diameter: 50
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:17)
1219 1045 Takarmatur Tiffanystil. Höjd: 30 ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:09)
1219 9115 Takarmaturer 3 st, Koppar, 50/60-tal. Diameter: ca 16cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:29)
1219 1038 Takarmaturer 3 st, Tom Dixon. Diameter: 20-21 cm ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:37)
1219 8045 Takfotogenlampa höjd: ca 80
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:10)
1219 8366 Takfotogenlampa mässing, Jugend. Diameter: 29
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:09)
1219 8314 Tallrikar 35 del ca. "Asiatic Pheasants", Enoch Wedgwood (Tunstall LTD), England. Diameter: 16-26 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:33)
1219 1334 Tallrikar 6 + 6 + st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, flata + djupa, Rörstrand. Diameter: ca 20-21cm, höjd: ca 2-4cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:21)
1219 8313 Tallrikar 9 st, Blå ros, Rörstrand. Diameter: 24
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:31)
1219 1265 Tallrikar diameter: 25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:47)
1219 1614 Tavla Broderad, 1933,54x53
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:56)
1219 1545 Tavla broderi, 1825,19x30 cm
1219 1458 Tavla Kina, Marknad, 93x43
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:00)
1219 1369 Tavla Siden kalligrafi, Kina, 159x32
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:42)
1219 1292 Tavlor 2 st, orientaliska, 12x7
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:20)
1219 1033 Te-/ kaffeservis 4 delar, Nysilver, Danmark Eneret. Höjd: 7-20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:20)
1219 1442 Tekanna porslin, Kina, Kuang Hsü, 1875-1908. Längd: 18
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:22)
1219 1516 Tekanna Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Slinga", Gustavsberg. Höjd: 23
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:16)
1219 8708 Tekök tenn, på rechaud. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:55)
1219 1088 Tekoppar 5 st, Lomonosov, Sovjet, Höjd: 8,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:25)
1219 1341 Terrin Hutschenreuther, bemålad. Längd: 31
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:55)
1219 1389 Teservisdelar Sovjet, 16 del
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:52)
1219 8444 Teskedar 12 st, silver, Etui. Längd: 12,5. Vikt: 250 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:49)
1219 8441 Teskedar 16 delar, silver, Franska Liljan. Vikt: 196 g. Längd: ca 13-15cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:45)
1219 1119 Tillbringare Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten. Höjd: 13
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:01)
1219 1006 Toilettebord nyrokoko, 1800-tal. Längd: 104. Djup: 51, höjd: 168 cm
1219 1089 Toiletteset 5 delar, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 16
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:26)
1219 1330 Tomtar 16 st. Höjd: 12-36
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:03)
1219 1327 Tomtar 3 st, modell äldre. Höjd: 29-41
1219 1328 Tomtar 8 st, bemålat lergods. Höjd: 17-46
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:47)
1219 1240 Träreliefer Ett par, Ganesha, trä, 18x9,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:04)
1219 1043 Träsnitt 2 st, Japan 1900-tal. Motivet: 33,5x21,5
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:07)
1219 8012 Träsnitt 4 st, Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. "Nybyggarna", 50 upplaga. Motivet: 39x50
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:58)
1219 8013 Träsnitt 4 st, Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. "sista brevet till Sverige", 221/360. Motivet: 39x50
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 21:02)
1219 8011 Träsnitt 4 st, Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Utvandrarna, 14/200. Motivet: 32x45
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:55)
1219 1020 Träsnitt Japan, Ceremoni. Motivet: 35x72
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:32)
1219 1460 Träsnitt Sven-Olof Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen, 136/360. Motivet: 22x40
1219 8006 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1976, PT, bladets mått: 50x65, löst blad
1219 8728 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Motiv från Södermalm mot Riddarholmen. Signerad, daterad 1984, numrerad 86/360. Motivet: 57x45 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:37)
1219 8655 Triptyk Kina, ramens innermått: 92x32 cm
1219 8234 Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. 1975,43x52
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:25)
1219 1336 Uppläggningsfat + kanna, "Julgris", Rörstrand. Längd: 47 + , höjd: 22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:17)
1219 1519 Uppläggningsfat 2 st, Rosenthal, Royal Copenhagen. Diameter: 34-25 cm
1219 1296 Urna Orientalisk, Keramik/Mässing. Höjd: ca 40
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:29)
1219 1171 Väggarmaturer 2 par, Gunnar Asplund för Asea. Längd: 32-42 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:13)
1219 1170 Väggarmaturer Ett par, Gunnar Asplund för Asea. Längd: 42 cm, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:07)
1219 1169 Väggarmaturer Ett par, Gunnar Asplund, för Asea. Längd: 42 cm. Höjd: 35 cm ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:05)
1219 1181 Väggarmaturer Ett par, Kostalampan. Längd: 18
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:33)
1219 1571 Väggbelysning Art Déco. Längd: 35 cm
1219 1418 Vägghylla 1880-tal, Längd: 90 cm. Djup: 27cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:20)
1219 1413 Vägghylla Längd: 85 cm. Djup: 20 cm, höjd: 47 cm
1219 1197 Väggljusstake Percy, Gefle. Höjd: 44
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:20)
1219 1568 Väggplatta Ingrid Persson, Viking, 22x28
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:28)
1219 1596 Väggrelief gips, religiöst motiv. Motivet: 30x22
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:28)
1219 1210 Väggskulptur Helene Almqvist, 2003, signerad. 33x20
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:29)
1219 1094 Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 50
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:31)
1219 1085 Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 51
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:23)
1219 1087 Väggur Holmia, Gustaviansk stil. Höjd: 54
1219 1199 Väggur rokokostil. Höjd: 68 + intyg & nyckel
1219 1445 Vas + fat, Kina, nutida. Diameter: 12, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:07)
1219 1010 Vas + servettställ, 2 delar, Claes Giertta (f. 1926), Sverige. Mässing. Höjd: 10-22 längd: 13 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:51)
1219 1163 Vas + skål, cloissonné. Höjd: 22 cm, diameter: 14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:46)
1219 1195 Vas Erich och Ingrid Triller, Sverige. Tobo. Stengods. Höjd: 11,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:18)
1219 1549 Vas Glas, punsad, Signerad. Höjd: 23
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:54)
1219 8130 Vas Jugend, metall. Reliefmotiv samt figural, med insats. Höjd: 28
1219 1347 Vas Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Vas, "Konvex". Höjd: 31
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:55)
1219 1099 Vas Kina. Nutida. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:12)
1219 8528 Vas majolika, Rörstrand, omkring 1900. Höjd: 38
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:34)
1219 1245 Vas Sterlingsilver. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:05)
1219 1226 Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), för Rosenthal, Papperspåsen. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:25)
1219 1194 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:17)
1219 8435 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 34
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:34)
1219 9144 Vaser + Coasters, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Mått: ca 9x9cm, diameter: ca 9cm, höjd: ca 12,5-13,5cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:18)
1219 1242 Vaser + fat, 3 delar, Rörstrand & Gustavsberg, bland annat Lisa Larson, diameter: 11, höjd: 3-29 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:56)
1219 8566 Vaser + skål, bland annat Kosta Boda och orrefors. Höjd: 11-21
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:03)
1219 8437 Vaser 2 st, Rörstrand. Landskap. Höjd: 23-31 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:37)
1219 8241 Vaser 3 st, Kina. Höjd: 15-23
1219 8376 Vaser ett par, Austria. Höjd: 33
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:24)
1219 1290 Vaser ett par, brons, Orientaliska. Höjd: 20
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:23)
1219 1261 Vaser Ett par, Japan. Höjd: 32
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:12)
1219 1174 Vaser Ett par, Lindshammar. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:11)
1219 8461 Vaser st, Glas, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 39
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:11)
1219 9153 Vinglas + likörglas, Reijmyre Glasbruk. Rött glas. 10 + 12 st. Höjd: 8,5-15
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:37)
1219 8692 Vinglas 11 st. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:33)
1219 8391 Vitrinskåp Bemålad. Längd: 79, djup: 38 cm, höjd: 179 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:42)
1219 8722 Vitrinskåp Intarsia. Längd: 187 cm. Djup: 38 cm, höjd: 182 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:20)
1219 1224 Vykort 2 album + låda, ca 500 st
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 19:23)
1219 8296 Ytterfoder 3 delar, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 20-22
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:43)
1219 1109 Ytterfoder Italien. Diameter: 22
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:42)
1219 1046 Ytterfoder på piedestal, Majolika. Höjd: 19+ 54
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:07)
1219 1196 Ytterfoder Rörstrand. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 18:20)
1219 8237 Ytterfoder Rörstrand. Diameter: 26, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 november 2018 20:44)
1219 1118 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 15 cm