Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 13 augusti 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1196 5177  Ägghöna keramik. Längd: 23, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:00)

1196 5304  Akvarell Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Kust, 50x64 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:51)

1196 5302  Akvarell Oidentifierad konstnär. . Signerad, daterad T Landberg 98. Motiv med gran och vattendrag, 28x21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:46)

1196 6121  Arkivskåp Ek, 1930-tal. Längd: 50, djup: 34 cm, höjd: 184 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:25)

1196 5337  Armbandsur Eterna, 18k. Diameter: ca 3cm, tota. Längd: ca 25,5cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:36)

1196 5063  Bägare silver, 1947. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:56)

1196 6213  Båtporslin Plast, Danmark, "Rosti" + trälåda. Mått för låda. Längd: ca 42,5cm, bredd: ca 23,5cm, höjd: ca 34,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:30)

1196 6225  Bestickuppsättning nysilver, diverse, bland annat fiskbestick.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:40)

1196 6025  Biblioteksur Tempus Fugit. Höjd: 26,1900-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:32)

1196 5066  Bläckhorn silver och kristall, 1800-tal. Längd: 26 cm. Djup: 18 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:03)

1196 5111  Blandteknik Hjalmar Westerberg. Månskenslandskap med eka. Signerad, daterad 1886. Bladets mått: 27x17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:15)

1196 6256  Bokhylla Pira

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:25)

1196 6171  Bokskåp 1890-tal, Ek. Längd: 118, djup: 63 cm, höjd: 211 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:59)

1196 5281  Bord sengustaviansk stil. Diameter: 64. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:02)

1196 6139  Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:11)

1196 5159  Bordslampa porslin, floral dekor, veckad linneskärm, 1980-tal. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:23)

1196 5174  Bordslampfot keramik, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:33)

1196 5018  Bordslampor Ett par, EWÅ Värnamo, 1950-tal. Höjd: ca 54cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:33)

1196 6270  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 58

1196 5060  Bordslampor ett par, trä. Höjd: ca 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:49)

1196 6016  Bordslyster prismor. Höjd: 43

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:27)

1196 6260  Bordsur Intarsia, Italien. Höjd: 35

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:32)

1196 6055  Brandspruta koppar. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:27)

1196 6183  Brickor 2 st, nysilver. Längd: 46-47

1196 5109  Byrå 1950-tal, 3 lådor. Längd: 56 cm. Djup: 32 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:00)

1196 6119  Byrå Furu, Avlutad, 1890-tal. Längd: 85, djup: 44 cm, höjd: 114 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:23)

1196 5209  Byrå gallerkant, stenskiva. Längd: 65 cm. Djup: 38 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:23)

1196 6117  Byrå mahogny, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 99, djup: 48 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:23)

1196 5344  Byrå med stenskiva, Louis XV-stil. Längd: 66. Djup: 37 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:20)

1196 5357  Byrå rokokostil, stenskiva. Längd: 90 cm. Djup: 52 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:56)

1196 6092  Byrå sengustaviansk stil, stenskiva. Längd: 85 cm. Djup: 50 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:53)

1196 6010  Byst dam i hatt. Konstmaterial, Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:34)

1196 6227  Chiffonjé Sent 1800-tal. Längd: 123 cm. Djup: 56 cm. Höjd: 141 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:57)

1196 6085  Cigarettask + etui + sigill, silver, 3 delar

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:05)

1196 6207  Dalahästar 3 st. Höjd: 8-10 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:04)

1196 5309  Dosor 2 st, förgyllt porslin, Italien. Höjd: 5. Diameter: 7 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:03)

1196 5095  Elbas Ashton, vänsterhänt. Längd: ca 107cm, djup: ca 33cm, höjd: ca 4cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:57)

1196 6158  Elbas Otwin + högtalare, Hagström

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 21:00)

1196 6153  Emmafåtölj Plysch

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:44)

1196 6152  Emmafåtöljer ett par. Plysch

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:44)

1196 6252  Etsning Bert Olson-Mesch (1870-1945), Sverige. Porträtt, 12/25. Motivet: 14,5x10,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:43)

1196 6082  Etsning Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Motivet: 16x11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:55)

1196 6199  Etsning Helmer MasOlle (1884-1969), Sverige. Badande, 12,5x22,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:25)

1196 6218  Etsningar 2 st, Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Motivet: 9x16

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:51)

1196 6009  Etsningar 5 st, kolorerade. Motivet: 17x14 - 19x16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:03)

1196 5172  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. "Blidösund". Signerad, numrerad 161/290. Motivet: 37x45 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:14)

1196 5071  Färglitografi Bo Swenson (f. 1932), Sverige. Signerad, numrerad 52/195, Motivet: 71x52

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:23)

1196 5077  Färglitografi Curt Asker (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 6/270, bladets mått: 63x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:37)

1196 6096  Färglitografi Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Motivet: 42x58

1196 6133  Färglitografi Jonas Glock (f. 1947), Sverige. "invid värmen", 181/310. Motivet: 22x22

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:51)

1196 5073  Färglitografi LG Lundberg. Signerad, daterad 1987, numrerad 103/250. Motivet: 49x43

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:28)

1196 6131  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. 263/300. Motivet: 42x73

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:42)

1196 6044  Färglitografi Oidentifierad konstnär. . Signerad, daterad -65, numrerad 11/25, "Cyklister i regn", Motivet: 49X35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:40)

1196 6066  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Träd vid Baggensfjärden". Signerad, numrerad 245/350. 31x43 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:52)

1196 5195  Färglitografi Paul Wunderlich (1927-2010), signerad, bladets mått: 78x57, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:34)

1196 6268  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. 8/250,40x53

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:59)

1196 6269  Färglitografi signerad, 184/265. Motivet: 60x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:00)

1196 5070  Färglitografi Sigvard Olsson (f. 1936), Signerad, numrerad 101/250. Motivet: : 71x41

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:21)

1196 5147  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, numrerad 39/60, bladets mått: 62x85 cm, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:04)

1196 6277  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. 245/260, signerad -62, dedikerad. Motivet: 24x35

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:30)

1196 6276  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. 5/60, signerad, -52. Motivet: 41x33

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:28)

1196 5074  Färglitografi Tore Palm (f. 1933), Sverige. Hund i hängmatta. Signerad, EA-upplaga. Motivet: 28x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:30)

1196 6214  Fat 12 st, Bing & Grøndahl, Carl Larsson (1853-1919), Sverige. Diameter: 11,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:31)

1196 6249  Figurin gips, Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Längd: ca 14. 5cm. Djup: ca 14cm, höjd: ca 21,5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:41)

1196 5319  Figurin läsande yngling, porslin. Höjd: 29 cm

1196 6058  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur Lilla Zoo, Gustavsberg 1956-1978. Målad och delvis glaserad brun stengodsmassa. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:30)

1196 6059  Figuriner 2 st, apor, Spanien. Höjd: 13-15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:33)

1196 6161  Figuriner 8 st. Höjd: 7-14

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:58)

1196 6146  Fiol med stråke, i väska, Classico. Längd: 60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:23)

1196 5158  Fisktallrikar 10 st, flintgods, Villeroy & Boch, Tyskland, 1900-talets senare delar, Diameter: ca 25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:22)

1196 6081  Fisktallrikar 15 st. Johnson Brothers, England, 26x24 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:53)

1196 6038  Formar 3 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor, längd. 20-29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:31)

1196 6056  Fruktservis fat + 5 assietter. Diameter: 19-29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:28)

1196 6018  Gallerskålar Ett par, mässing, Skultuna Bruk, 1800-tal, märkta SB. Längd: 26. Djup: 21 cm, höjd: 9 cm, lagningar

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:30)

1196 6093  Glas gröna, 5 st. Reijmyre Glasbruk. Höjd: 15

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:10)

1196 6024  Glasservis 39 delar, "Rio", Edward Hald (1883-1980), Sverige. Orrefors. Höjd: 8,5 - 15

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:18)

1196 6023  Glasservis ca. 35 delar. Höjd: 8 -14

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:13)

1196 6028  Glasservisdelar 18 delar, Iittala. Höjd: 13 - 19

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:44)

1196 6128  Glasskålar 3 st. Coquille, Flygsfors, 1950-tal. Höjd: 9-16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:36)

1196 6021  Glastallrikar + assietter, + glasskålar, 6 + 15 + 7 delar, "Party", Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta Boda

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:09)

1196 5067  Glödkar mässing, orientaliskt. Längd: 44 cm. Djup: 44 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:08)

1196 6176  Glögglas 6 st, + kanna

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:07)

1196 6271  Golvlampa mässing

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:05)

1196 5181  Golvlampa metall, nutida. Höjd: 147 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:10)

1196 6113  Golvlampbord Björk. Höjd: 155 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:18)

1196 6191  Golvlampor ett par, mässing. Höjd: 144 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:47)

1196 6134  Gravyrer 2 st. Efter F Boucher, 1800-tal. Motivet: 18x25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:52)

1196 6178  Hallmöbel teak, 1950-tal. Längd: 85. Djup: 30 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:11)

1196 6177  Handkompass längd: 32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:08)

1196 6240  Herrbetjänt björk. Höjd: 110

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:24)

1196 6190  Hög hatt i ask

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:44)

1196 5141  Hörnskåp mahogny, överdel med glasade pardörrar, engelsk stil, 1900-talets andra hälft. Längd: 91 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 184 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:58)

1196 6224  Kaffeservis 2 delar, pläter, Sheffield, England

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:39)

1196 6223  Kaffeservis 2 delar, pläter, Sheffield, England, Te- och kaffekanna

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:37)

1196 6200  Kaffeservis Rosental, Sanssouci, 28 del

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:21)

1196 6061  Kaffeskedar 6 st, Sterlingsilver, Danmark. Emalj, i etui. Längd: 8-9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:36)

1196 6084  Kallskål + stop. Tenn. Längd: 27 cm + , höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 21:03)

1196 5219  Kanna porslin, med hänkel, Gustafsberg. Höjd: 36

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:19)

1196 6124  Karaff + 4 st. Glas, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 7 - 14

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:31)

1196 6101  Karmstol med Josef Frank Tyg

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:55)

1196 6189  Karmstolar ett par, Gripsholmsmodell + 1 fotpall

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:46)

1196 5045  Karmstolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:55)

1196 6167  Karmstolar ett par, Jugend

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:53)

1196 6057  Karotter 3 st, flintgods. Diameter: 15-23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:29)

1196 4445  Karta Karta över Skandinavien, 43x53

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:27)

1196 6195  Klädskåp med vitrindörrar. Längd: 110, djup: 45 cm, höjd: 192 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:14)

1196 6206  Knivar 6 st

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:51)

1196 6022  Konjakskupor 6 st. Chateau, Bertil Vallin, Kosta Boda. Höjd: 12

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:06)

1196 6127  Konstglas 6 delar, bla. Kosta Boda. Höjd: 7 - 29

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:33)

1196 6259  Koppar 6 delar, bland annat Kolhink. Höjd: 10-25

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:10)

1196 6169  Korg Flätad. Längd: 82

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:57)

1196 6236  Kryddburksservis 10 delar. Höjd: 12-22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:21)

1196 6155  Lampbord England. Längd: 60, djup: 43 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:47)

1196 6156  Lampbord längd: 54 cm, djup: 54 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:48)

1196 6035  Lampbord med låda, trissor, idegran, England. Längd: 46, djup: 46 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:52)

1196 5119  Lampbord oktagonalt. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:02)

1196 6123  Lavoar Furu, 1890-tal. Längd: 71, djup: 41 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:28)

1196 6110  Likörglas på fot, 12 st. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:13)

1196 5179  Likörserviser 2 st, 13+ 3 delar, grönt glas, metallbeslag. Höjd: 8-28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:03)

1196 6201  Litografi Björn Jonsson, "John Finkelmans hemfärd", signerad, -41,33x49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:24)

1196 4310  Ljuskrona empirestil. Höjd: 55

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:17)

1196 6039  Ljuslyktor 2 st, "Bloom", design: Helle Damkjaer för Georg Jensen. Rostfritt stål. Höjd: 5 cm. Diameter: 9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:36)

1196 5162  Ljusstakar ett par, sterlingsilver, importstämplar. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:27)

1196 6017  Ljusstake mässing. Höjd: 50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:29)

1196 6040  Ljusstake smide, sk tuppstake. Nutida. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:38)

1196 6015  Lockurna + skål, Thailand. Höjd: 8 - 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:22)

1196 6187  Malmkrona höjd: ca 35

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:58)

1196 6245  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, bordets mått. Längd: 128, djup: 89 cm, höjd: 75 + ilägg 2x51

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:33)

1196 6107  Matsalsgrupp 5 delar. Längd: 118, djup: 85 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:07)

1196 6105  Matsalsgrupp Bord + 4 stolar, Finland. Längd: 130, djup: 90 cm, höjd: 72 + 3 ilägg x30

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:03)

1196 6095  Matsalsgrupp Bord + 4 stolar, Teak. Längd: 140 + 2x50, djup: 100 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:29)

1196 6275  Matsalsgrupp Rokokostil, bord, diameter: 115 h, 73 + 8 stolar

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:11)

1196 6019  Matservis 55 delar, Hackefors

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:04)

1196 5341  Matservisdelar 11 delar, Rosenthal, Botticelli

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:46)

1196 6237  Matta 170x230

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:11)

1196 6283  Matta orientalisk, 120x180

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:50)

1196 6172  Matta orientalisk, 127x227

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:04)

1196 5150  Matta orientalisk, 138x207

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:10)

1196 6173  Matta orientalisk, 144x204

1196 6216  Matta Orientalisk, 168x238

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:46)

1196 5090  Matta orientalisk, 87x 106 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:41)

1196 6217  Matta orientalisk, Bidjar, antik, 140x215

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:48)

1196 5088  Matta orientalisk, gallerimodell, 105x410 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:38)

1196 6196  Matta orientalisk, Kerman, 200x316

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:17)

1196 6170  Matta orientalisk, Kerman, 88x156

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:58)

1196 5089  Mattor orientaliska, ett par, 62x88 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:40)

1196 6192  Modellbåt längd: 66 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:09)

1196 6036  Modellflygplan SE-ABB, modell efter Sveriges första propellerplan. Längd: 16. Djup: 25 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:52)

1196 6034  Modellskepp Segelskuta. Längd: 66, djup: 18 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:41)

1196 6109  Nattygsbord ett par, bemålade. Längd: 41. Djup: 41 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:15)

1196 6049  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Räv o vinterlandskap, signerad. Olja på duk, 49x59

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:02)

1196 6051  Oljemålning Börje Sten, skogssjö, signerad. Olja på duk, 32x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:15)

1196 6126  Oljemålning Carl Alexius Berndtson (f. 1918), Sverige. "The Beach Roller", Signerad CAB. Olja på duk, 73x100 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:50)

1196 6130  Oljemålning Erik Hedberg (1868-1959), Sverige. Signerad, daterad 1894, roende man. Olja på duk, 53x44 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:40)

1196 4065  Oljemålning Francis Crociani, Stilleben. Olja på pannå, 53x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:55)

1196 6132  Oljemålning Helge Frender (1906-1976), Sverige. Stilleben. Olja på duk, 37x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:45)

1196 6266  Oljemålning Höjrup, Streckande fågel, 115x102

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:57)

1196 6264  Oljemålning J Rosengren, Skånegård. Olja på duk, 63x98

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:55)

1196 5366  Oljemålning Kalevi Tuorila (f. 1924), Finland. Blomsterstilleben, sign K Tuorila. Olja på duk, 41x33

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:40)

1196 4417  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Strandvägen, Stockholm. Signerad, daterad -18, olja på trä, 30x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:58)

1196 6280  Oljemålning Margareta Pensjö (f. 1935), Sverige. "Mentor", signerad. Olja på duk, 47x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:05)

1196 4271  Oljemålning Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. "Kontemplation". Signerad, daterad 1989. Olja på pannå. Motivet: 50x32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:25)

1196 6255  Oljemålning monogramsignerad MH, -88. Olja på duk, 43x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:50)

1196 6050  Oljemålning Nils Björkquist, Gräsandshona med ungar, signerad N Björkquist. Daterad a tergo 1963. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:03)

1196 6238  Oljemålning Oidentifierad konstnär, signerad MP. Olja på duk, 45x35

1196 6070  Oljemålning Oidentifierad konstnär. . Signerad, daterad 1980. Olja på duk, 53x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:02)

1196 5301  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fjordmotiv. Signerad, daterad 1940. Olja på duk, 53x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:40)

1196 5327  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Nordafrika, signerad. Olja på duk, 41x31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:40)

1196 1022  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900. Porträtt av en 1700-talsman. Olja på duk, 75x60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:07)

1196 6267  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Segelbåt, 26x37

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 21:09)

1196 6209  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Paris. Olja på duk, 60x52 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:16)

1196 6097  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skärgårdslandskap. Olja på duk, 38x50

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:42)

1196 5154  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Thailand. Risplockerskor. Signerad, daterad 1969. Olja på duk, 60x90 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:16)

1196 5215  Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Vintermotiv, signerad. Olja på pannå, 24x34

1196 6265  Oljemålning Streckande fåglar. Olja på duk, 98x134

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:56)

1196 5113  Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad, daterad -66. Olja på duk, 55x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:43)

1196 6103  Pall med tyg Svenskt Tenn. Längd: 60

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 21:00)

1196 6141  Pallar ett par, Finland. Längd: 35, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:12)

1196 6239  Paraplyställ metall, nutida. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:23)

1196 6282  Parfymflakong silver och kristall, i etui

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:44)

1196 6257  Parti kuriosa diverse

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:36)

1196 5317  Parti leksaker 5 delar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:48)

1196 6188  Pelarbord 1800-tal. Diameter: 44, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:41)

1196 6235  Plädar 2 st, Tidstrand. Ca 183x135cm, fläckar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:45)

1196 6253  Planscher 3 st. Fåglar, ramens innermått: 49x39

1196 5266  Plåtleksaker 3 st, leksaksbilar, Dinky Toys. Längd: 8-14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:51)

1196 5334  Provdocka nutida, bemålad. Höjd: 160

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:25)

1196 5106  Puderstol barockstil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:50)

1196 6077  Sängvärmare mässing. Längd: 98 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:15)

1196 6076  Sängvärmare tenn. Längd: 52 cm

1196 6149  Sekretär Björk. Längd: 88, djup: 41 cm, höjd: 106 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:42)

1196 5160  Sekretär valnöt och valnötsrot. Gjutna mässingsbeslag, nyrenässans, Längd: 82 cm. Djup: 52 cm, höjd: 118 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:24)

1196 5267  Serietidningar Fantomen, 24 st, 1970-tal. Längd: ca 30, djup: ca 20cm, höjd: ca 11cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:52)

1196 6241  Serveringsvagn längd: 88 cm, djup: 44 + 2x20

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:25)

1196 6226  Servis 5 delar, tenn, design: G Wahlgren Visby. Längd: ca 7-12cm. Djup: ca 6-10cm, höjd: ca5,5-19,5cm, buckla på kanna

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:53)

1196 6279  Servisdelar tenn, 10 + 10 + 6 delar. Diameter: 20 + , höjd: 10 - 14

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:40)

1196 5345  Sideboard med lådor, mörkbetsat. Längd: 117 de. 48. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:26)

1196 5277  Sideboard smide och trä. Längd: 120 cm. Djup: 38 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:42)

1196 5033  Sigillstämplar + mässing, 6 delar. Längd: ca 7-8cm. Djup: ca 3-9cm, höjd: ca 10-26cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:58)

1196 6174  Siluettavlor 4 st

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:05)

1196 6175  Skål på fot, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 19

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:06)

1196 6041  Skål på fot Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 20 cm. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:41)

1196 5146  Skedar 20 st. 7 kaffeskedar + 6 teskedar + 6 teskedar + 1 sked. Silver, Sverige + Thailand. Längd: ca 8-11cm. Etu. Längd: ca 14/21cm, djup: ca 14/21cm, höjd: ca 3cm

1196 5258  Skeppsur Bavard, metall. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:26)

1196 6162  Skrivbord mahogny. Längd: 102. Djup: 57 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:57)

1196 6115  Skrivbord Teak, hurtsar lös skiva. Längd: 153, djup: 43 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:21)

1196 5336  Skrivbordsstol Kinnarp, snurrbar, höj-/sänkbar, nutida

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:34)

1196 6179  Skulptur Gustavsberg, Parian. Höjd: 21

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:13)

1196 6184  Skulptur Kina. Höjd: 32

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:25)

1196 5065  Skulptur soapstone, flöjtspelande man på buffel. Längd: 19 cm. Djup: 11 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:00)

1196 6083  Skulptur trä, dragspelare. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:59)

1196 6060  Skulptur trä, fiskare. Längd: 13. Djup: 6 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:36)

1196 6011  Skulptur / mask på sockel, konstmaterial, David. Höjd: 70

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:36)

1196 6118  Skulpturer 2 st. Katter. Arabia och Nittsjö. Längd: 20. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:21)

1196 6078  Slagbord laserat, 1900-talets andra hälft. Längd: 25-135 cm. Djup: 70 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:14)

1196 6233  Soffa Howardmodell. Längd: 210

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:39)

1196 6087  Soffbord Ben i skiktlimmad björk, skiva i vit laminat. Längd: 129 cm. Djup: 80 cm. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:18)

1196 6151  Soffbord Funkis, Alm. Längd: 63, djup: 63 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:42)

1196 6205  Soffbord Funkis. Längd: 100, djup: 50 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:51)

1196 6094  Soffbord med glasskiva, Finland. Längd: 124, djup: 67 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:28)

1196 5255  Soffbord teak. Längd: 120 cm. Djup: 60 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:10)

1196 6143  Soffbord Teak. Längd: 124, djup: 57 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:13)

1196 5024  Sparbössa Morsö Bank, metall. Längd: 21, mekaniskt inkast

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:43)

1196 6074  Spegel 112x62 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:10)

1196 6193  Spegel 1920-tal, 122x42

1196 6244  Spegel 1950-tal, 101x61

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:32)

1196 6108  Spegel förgylld ram, 52x58

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:11)

1196 6243  Spegel förgylld, 131x50

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:29)

1196 5276  Spegel nutida, 97x76 cm

1196 6075  Spegel rokokostil. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:10)

1196 5180  Spegelbyrå 1800-tal, tre lådor. Längd: 80 cm. Djup: 44 cm, höjd: 152 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:03)

1196 6116  Stegpall Tre steg. Längd: 33, djup: 26 cm, höjd: 62 cm

1196 6029  Stengods 7 delar, Höganäs, bland annat syltkrukor. Höjd: 8 - 29

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:46)

1196 6154  Stolar 2 st, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Edsbyverken. Spjälade ryggar, sitsar i formpressat trä

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:45)

1196 2473  Stolar 3 st, Hepplewhite-stil, brännmärkta Sylvén

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:22)

1196 5053  Stolar 4 st, gyllenläder

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:24)

1196 6102  Stolar ett par, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Edsbyverken. Spjälade ryggar, sitsar i formpressat trä

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:56)

1196 6100  Stringhylla 3 gavlar + 6 hyllplan+ 2 skåp. Höjd: 200

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:44)

1196 6204  Sybord 1960-tal, teak/korg. Längd: 55 cm, djup: 40 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:54)

1196 6150  Sybord mahogny. Längd: 46, djup: 32 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:41)

1196 6111  Sybord mahogny. Längd: 73, djup: 48 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:14)

1196 6104  Taburett Rokokostil. Längd: 49, djup: 33 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:03)

1196 5079  Takarmatur 1930-tal. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:03)

1196 6194  Takarmatur med prismor. Diameter: 47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:14)

1196 6166  Takarmatur med prismor. Diameter: 48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:52)

1196 6232  Takarmatur med prismor. Höjd: ca 30

1196 5183  Takarmatur prismor. Diameter: 40 cm, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:15)

1196 5094  Tavelram 1800-tal, Empire. Innermått: 26x35 cm, yttermått: 45x55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:53)

1196 6219  Tavla Leo Caillard, Fotografi, "Diorama I". Signerad, numrerad 108/200. Motivet: 100x150 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:51)

1196 5368  Teckning Ernst Josephson (1851-1906), Sverige. Osignerad, teckning på papper, bladets mått: 38x29 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:27)

1196 6027  Teglas 8 st. Med hållare, Höjd: 9

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:40)

1196 6180  Telefon B&O Bang & Olufsen, Beocom 1600. Höjd: ca 12cm

1196 6160  Terriner/uppläggningsfat 5 delar

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:55)

1196 5218  Teservis 9 delar. 6 koppar med fat + kanna, sockerskål och gräddkanna

1196 6215  Teservis Rosenthal, Sanssouci, 27 del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:33)

1196 6090  Textil Ruth Fischer. Signerad, daterad 1970. Broderier och applikationer, 24x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:43)

1196 6242  Tidningsställ längd: 47 cm, djup: 31 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:28)

1196 5369  Torrnålsgravyr Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. "Nattvandrare". Ej signerad, signerad BS i plåten, 21x11,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:29)

1196 6185  Trädgårdsmöbel 4 delar, ommålad, soffa. Längd: 135

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:40)

1196 5260  Träleksaker 3 st, Brio, hundar. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:37)

1196 5193  Träskulpturer 5 delar. Efter Döderhultarn, "Bröllop", Specialutgåva Fyrklövern AB, 1980-tal. Snidat och bemålat trä. Höjd: 24-30 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:33)

1196 6008  Tryck "Metaphysik", 36x18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:01)

1196 6069  Tryck Sveriges Rikes Regentlängd, 28x98 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:00)

1196 5164  Vägglystrar 1900-tralets andra hälft. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:29)

1196 6181  Väggpendyl Ek, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 83

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:13)

1196 5153  Väggrelief allmogeinteriör, 1900-talets mitt, 19x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:15)

1196 6088  Väggrelief Börje Skogh (1923-2006), Sverige. Gustavsberg, signerad med Studiohanden, 22,5x22,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:39)

1196 5279  Väggrelief gips, nutida, 41x85 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:51)

1196 6120  Vas + skål, Gullaskrufs glasbruk. Höjd: 6-28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:25)

1196 6033  Vas Bo Fajans, keramik. Höjd: 40 cm

1196 6248  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Stengods. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:40)

1196 5311  Vas Gustavsberg, porslin. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:06)

1196 6246  Vas keramik, Italien. Höjd: 35

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:37)

1196 6026  Vas Kraka, 411, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Signerad, Höjd: 24

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:38)

1196 6168  Vas Lidköping. Modell Nylund. Höjd: 21

1196 6230  Vas omkring sekelskiftet 1900, Glas. Höjd: 25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:29)

1196 6250  Vas Orientalisk, nutida. Höjd: 42, ink sockel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:41)

1196 6037  Vas Orrefors. Kristall. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:04)

1196 6247  Vas Rosenthal. Höjd: 28

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:39)

1196 5269  Vas Stig Lindberg (1916-1982), ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, cylinderformad. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:56)

1196 6030  Vaser + skål, 4 delar, Yngve Blixt (1920-1981), Sverige. Höganäs. Höjd: 6 - 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:53)

1196 6273  Vaser + skål. 7 delar, keramik. Höjd: 8 - 22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:03)

1196 6122  Vaser 4 st. Orrefors, kristall. Höjd: 11 - 24

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:28)

1196 6099  Vinglas 6 st. Reijmyre Glasbruk, modell Gustav III, utan dekor. Höjd: 17

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:54)

1196 5238  Vitrinskåp Louis XV-stil. Längd: 61 cm. Djup: 33 cm, höjd: 148 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:54)

1196 6020  Vitvinsglas 6 st. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 19:01)

1196 6012  Vykort parti diverse, modell äldre

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:45)

1196 6251  Ytterfoder 2 par, Empire, Gustavsberg. Höjd: 14 - 16

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:42)

1196 6203  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 17-25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 20:05)

1196 6114  Ytterfoder 4 st. Liljekonvalj och Krokus, Gustavsberg, Margareta Hennix och Gunnar Wennerberg. Höjd: 12 - 16

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 augusti 2018 18:15)