Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 1 december 2008 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

556 6017  Bachtiari Semi-antik , 350x405, jämnt slitage, litet hål, lagning, even wear, minor hole, repair

S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 1 december 2008 16:00)

556 6004  Beluch Antik, 95x182, korroderad, corroded

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 december 2008 16:00)

556 6006  Ghom semi-antik, 208x312, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 1 december 2008 16:00)

556 6024  Hamadan Tidigt 1900-tal, 228x319, jämnt ställvis hårt slitage, båda kortsidor saknar ngn knutrad, fläckar, even partly heavier wear, both ends missing a few rows of knots, stains

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 december 2008 16:00)

556 6002  Heriz Tidigt 1900-tal 63x275

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 december 2008 16:00)

556 6016  Kashan Semi-antik, figural skrift från Hafez, 133x207, en kortsida saknar ngn knutrad, one end missing a few rows of knots

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 1 december 2008 16:00)

556 6001  Kashkuli Antik, 130x190, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, even partly slightly heavier wear

S�ldes f�r 39.000 kr (Sista budtid är den 1 december 2008 16:00)

556 6018  Kelim Antik senneh, 130x188, en kortsida ngt avkortad, one end shortened

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 1 december 2008 16:00)

556 6009  Kelim Antik Shahsavan, 213x336, korroderad, slitage, ngn reva, corroded, slightly wear, a few holes

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 december 2008 16:00)

556 6013  Matta orientalisk, Antik Beluch, 85x150

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 december 2008 16:00)

556 6007  Matta orientalisk, Ghom garrus, Semi-antik, 146x202, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, even partly heavier wear

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 1 december 2008 16:00)

556 6019  Matta orientalisk, Semi-antik Ardebil, 116x167, klippta fransar, fringes cut

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 1 december 2008 16:00)

556 6003  Melayer Antik , 116x182, jämnt ställvis hårdare slitage, kortsidor saknar ngn knutrad, even partly heavier wear, both ends missing a few rows of knots

556 6005  Shirvan Antik, 127x171

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 1 december 2008 16:00)

556 6015  Silke-kashan Semi-antik, 126x198, en kortsida med skada, one end with damage

S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 1 december 2008 16:00)