Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 maj 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1468 7235  Äggskål med lock Porslin. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:46)

1468 7010  Akryl Dominyka Usvaiskaya (f. 1991), Sverige. "River Delta". Akryl. Bildmått: 55x46 cm, yttermått inklusive ram: 58x49 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:55)

1468 6012  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Color Tile". Akryl på glas. Bildmått: 40x24 cm, yttermått inklusive ram: 50x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:54)

1468 7271  Akvarell Anders Loman (1879-1953), Sverige. "Gammal Dalagård". Signerad. Akvarell, 39x48 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:20)

1468 8307  Akvarell Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Flustret, Uppsala. Signerad. Akvarell, bildmått: 28x38, yttermått inklusive ram: 48x56 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:21)

1468 1033  Akvarell Georg Pauli (1855-1935), Sverige. Bergslandskap. Monogramsignerad. Akvarell. Bladets mått: 25x35 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:23)

1468 8294  Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Uppsala. Signerad. Akvarell, 28x40 cm, yttermått inklusive ram: 48x59 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:13)

1468 8126  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad -56, stilleben. Akvarell, bildmått: 41x53, yttermått inklusive ram: 70x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:33)

1468 8059  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ramnäs Bruk, 1800-tal. Ej signerad. Akvarell, yttermått inklusive ram: 41x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:23)

1468 8197  Akvareller 2 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 27x35, akvarell. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:32)

1468 7028  Ampel Empirestil. Diameter: 56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:43)

1468 7237  Appliquer ett par. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:38)

1468 2144  Armband 18k guld, 4-radigt. Längd: 18 ca. Vikt: 13g

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:39)

1468 8238  Armband 18k guld. Längd: 19, vikt: 13,5 ca

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:44)

1468 8144  Armband Sterlingsilver med platinaförsilvring, stenar, "Crislu". Längd: 17,5 cm, Vikt: ca 10 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:18)

1468 8244  Armlänk 18k guld, Bismarck. Längd: 18, vikt: 13,5g

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:05)

1468 8240  Armringar 3 st, 18k guld. Diameter: 6. Vikt: 15g

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:27)

1468 8248  Bägare + 4 medicinskedar, silver. Vikt: 86 g. Längd: ca 5,5-9 cm. Höjd: 3,5-5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:53)

1468 8494  Barstolar 4 st. Plast / metall, Italien, sitthöjd 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:06)

1468 8424  Bemålade träsnitt 2 st, Fåglar, Asien, Tidigt 1900-tal, yttermått inklusive ram: 36x20, akvarell

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:36)

1468 8246  Berlocker 3 st, 18k guld. Vikt: 2,5g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:34)

1468 8251  Bestick 15 delar, silver, olka modeller. Längd: 8-15, vikt: 240g ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:01)

1468 7500  Biblioteksur Tempus Fugi. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:37)

1468 7236  Bläckställ Nils Fougstedt (1881-1954), Sverige. Signerad, tenn. Längd: 28cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:50)

1468 8120  Blandteknik 2 st, Turkiet, ej signerade, yttermått inklusive ram: 20x30 - 22x29 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:29)

1468 8098  Blandteknik 3 st, Kid Kumlin (f. 1934), Sverige. Yttermått inklusive ram: 25x28, yttermått inklusive ram: 36x42 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:41)

1468 7148  Blandteknik Carl Herman Wetterwik (1910-1949), Sverige. Signerad, blandteknik, 38x52, yttermått inklusive ram: 58x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:47)

1468 8097  Blandteknik Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. "Vinter i stan". Signerad, daterad -56. Blandteknik, bildmått: 16x20, yttermått inklusive ram: 27x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:12)

1468 7351  Blandteknik Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Signerad, blandteknik, Kustmotiv, 48x63, yttermått inklusive ram: 68x87 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:13)

1468 8399  Blandteknik Hans Osswald (f. 1919), Sverige. Komposition, 42x35, yttermått inklusive ram: 60x52 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:04)

1468 8291  Blandteknik Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, daterad 99, Vaksalaskolan, Uppsala, 33x51, yttermått inklusive ram: 543x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:47)

1468 7104  Blandteknik Michael Juiliani, Signerad, komposition, 38x39, yttermått inklusive ram: 63x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:40)

1468 8419  Blandteknik Tycho Ödberg (1865-1943), Sverige. Maskeradbal. Signerad, blandteknik, 20x27, yttermått inklusive ram: 27x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:29)

1468 8345  Bokverk August Strindberg, Ockulta dagboken

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:32)

1468 8303  Bokverk Billmark, Uppsala/Sigtuna

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:16)

1468 8140  Bord + 2 stolar, Laserade. Bredd: 90, djup: 58 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:21)

1468 8329  Bord 1890-tal, bemålat. Bredd: 110, djup: 84 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:07)

1468 8107  Bordsdekorationer 2 st, metall, (kuvertaskfat). Höjd: 15-19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:59)

1468 7496  Bordsfotogenlampa Elektrifierad. Höjd: 52cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:32)

1468 7060  Bordsfotogenlampor 2 st. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:44)

1468 8317  Bordskanon på lavett. Stafsjö bruk, Längd: 34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:35)

1468 8056  Bordslampa 1920-tal, nydragen el, skulptural. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:55)

1468 7223  Bordslampa Empirestil. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:33)

1468 8392  Bordslampa glas, Italien. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:56)

1468 8447  Bordslampa glaserad, Benab. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:52)

1468 8012  Bordslampfot fd cigarrsnoppare, sjöman, metall, träsockel. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:28)

1468 8135  Bordslampfot glas, "Fattigmanssilver". Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:05)

1468 7222  Bordslampfot glas. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:31)

1468 7227  Bordslampfot nysilver. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:39)

1468 8235  Bordslampfot Onyx, Ananas. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:55)

1468 8194  Bordslampfot Orrefors. Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Märkt RD 1319, Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:56)

1468 8446  Bordslampfötter Ett par, nutida. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:47)

1468 8271  Bordslampor ett par, Keramik. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:51)

1468 8486  Bordslampor Ett par, kristall. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:21)

1468 7561  Bordslampor ett par, mässing, EWÅ. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:26)

1468 8167  Bordsur Tidigt 1900-tal, intarsia, (Batteri). Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:05)

1468 8191  Bricka Metall/Porslin. Längd: 48 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:09)

1468 8319  Brickor 2 st, Josef Frank/Lena Linderholm, diameter, 4. Längd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:54)

1468 8380  Brosch 18k guld, Camé. Höjd: 5, vikt: 14 gr brutto

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:38)

1468 8242  Brosch 18k guld, ej stämplar. Vikt: 3,1g ca. Bredd: 4 cm, höjd: 0,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:16)

1468 8241  Brosch 18k guld, Hängen & pärlor, 1944. Höjd: 6, vikt: 5,5g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:42)

1468 2139  Brosch Art Déco, emalj. Höjd: 4,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:17)

1468 6568  Brosch camè, 18k guld. Höjd: 4 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:51)

1468 8276  Burk med lock, Porslin. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:54)

1468 8179  Byrå 1950-tal, Teak. Bredd: 60, djup: 33 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:44)

1468 8423  Byrå Barockstil. Bredd: 78, djup: 42 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:47)

1468 8286  Byrå Vitlack. Bredd: 82, djup: 42 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:19)

1468 8222  Champageglas 11 st, Helga. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:53)

1468 8166  Champagnecoasters Ett par, nysilver, diameter: 13. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:15)

1468 8243  Damarmbandsur 18k guld, Omega, armband 18k, X-länk. Längd: 16. Vikt: 25g brutto

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:55)

1468 8260  Dosa silver, med speglar, 6,5x6,5 cm, Vikt: 95 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:03)

1468 8129  Etagebord Sent 1800-tal, mahogny, på trissor. Bredd: 56, djup: 29 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:33)

1468 8359  Étagère Idegran. Längd: 35, djup: 27 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:13)

1468 8323  Etsningar 2 st, Stellan Schedin (f. 1951), Sverige. Signerad, daterad -89 / -83. Bildmått: 14x12 cm respektive 20x20 cm, yttermått inklusive ram: 27x26 cm respektive 36x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:55)

1468 8301  Etsningar 6 st, osignerad, ur samlingen 15 konstnärer 30 konstverk, oramade lösa blad, 43x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:15)

1468 8280  Fågelbad Metall. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:20)

1468 8414  Fajans & porslin 5 delar, modell äldre, diameter: 22-31 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:54)

1468 8232  Färgkrita Bengt Olson (f. 1930), Sverige. Signerad, 23x31 cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:53)

1468 8119  Färgkrita Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. "Berzeli Park". Signerad, daterad 1958. Bildmått: 16x21, yttermått inklusive ram: 27x32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:19)

1468 8455  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 76/290. Färglitografi. Bladets mått: 84x60, yttermått inklusive ram: 98x74 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:57)

1468 8237  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 187/260. Färglitografi, bildmått: 40x52, yttermått inklusive ram: 55x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:50)

1468 8484  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 15/99, komposition. Färglitografi, bildmått: 73x53, yttermått inklusive ram: 89x69 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:06)

1468 7586  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad EA 19/27, Waxholm 1. Färglitografi. Bladets mått: 57x75, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:36)

1468 7590  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad EA, Skärgårdsauktion. Färglitografi, bildmått: 34x44, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:43)

1468 8160  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 235/1500, oramad löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 62x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:49)

1468 7169  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 128/300. Färglitografi, bildmått: 66x49, yttermått inklusive ram: 89x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:55)

1468 8096  Färglitografi Curman. Signerad, numrerad 239/320. Färglitografi, bildmått: 27x20, yttermått inklusive ram: 48x32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:20)

1468 7525  Färglitografi Gösta Gustavsson. Signerad, numrerad 182/300, daterad 77. Färglitografi, bildmått: 43x55cm, yttermått inklusive ram: 50x65cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:06)

1468 8389  Färglitografi Henri Goetz (1909-1989), Frankrike. Signerad, numrerad 11/93, komposition, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 50x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:38)

1468 8387  Färglitografi Jean Piaubert (1900-2002), Frankrike. Signerad, numrerad ea, oramat löst blad, komposition. Färglitografi. Bladets mått: 66x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:34)

1468 8383  Färglitografi Jean-Pierre Vasarely (Yvaral) (1934-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 42/200. Oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 54x64 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:01)

1468 8408  Färglitografi Jean-Pierre Vasarely (Yvaral) (1934-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 45/200. Oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 54x64 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:09)

1468 8039  Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Komposition. Galleri Maeght, Paris. Tryckt signatur, numrerad 149/300 med blyerts. Färglitografi, bildmått: 44x60 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:53)

1468 8299  Färglitografi John Christoforou (1921-2014), Storbritannien. Signerad, numrerad 43/90. Färglitografi, bildmått: 66x49, yttermått inklusive ram: 79x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:36)

1468 7135  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 12/60, daterad 62. Färglitografi, bildmått: 21x31cm, yttermått inklusive ram: 36x48cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:04)

1468 8468  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 58/350, daterad 1975. Färglitografi, bildmått: 28x40, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:29)

1468 8305  Färglitografi Marko Mäetamm (f. 1965), Estland. Signerad, numrerad 2/12, daterad -92. Färglitografi, bildmått: 52x38 cm, yttermått inklusive ram: 70x55 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:16)

1468 8406  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad EA, motorcykel, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 76x55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:50)

1468 8469  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 24/50. Färglitografi, bildmått: 33x30, yttermått inklusive ram: 55x50 cm

1468 6418  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad HC 13/30, daterad -59. Färglitografi, bildmått: 35x47, yttermått inklusive ram: 52x62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:24)

1468 7165  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, numrerad 207/260, hus. Färglitografi, bildmått: 31x47cm, yttermått inklusive ram: 55x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:13)

1468 8313  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 325/375. Färglitografi, bildmått: 45x31, yttermått inklusive ram: 64x49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:52)

1468 8288  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 337/375. Färglitografi, bildmått: 30x40, yttermått inklusive ram: 48x58 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:09)

1468 8467  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1984. Färglitografi, bildmått: 26x24, yttermått inklusive ram: 40x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:30)

1468 8101  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. "Everts brygga". Signerad. Färglitografi, bildmått: 22x35, yttermått inklusive ram: 33x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:37)

1468 7524  Färglitografi Roland Jonsson (f. 1958), Sverige. Fågel. Signerad, numrerad 68/190. Färglitografi, bildmått: 40x58cm, yttermått inklusive ram: 66x79cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:05)

1468 8309  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad HC 13/14, "Stillhet, Gillöga". Färglitografi, bildmått: 28x39, yttermått inklusive ram: 48x59 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:33)

1468 8259  Färglitografi Svante Petri (f. 1944), Sverige. Skärgård. Signerad, 200-upplaga. Färglitografi. Bladets mått: 42x61, yttermått inklusive ram: 58x77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:48)

1468 6289  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 94/360, daterad 53. Färglitografi, bildmått: 48x40cm, yttermått inklusive ram: 70x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:24)

1468 7168  Färglitografi Tage Åsén (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad HC, daterad 1977, "konstfönstrewt". Färglitografi, bildmått: 54x40, yttermått inklusive ram: 74x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:19)

1468 7411  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 98/175. Färglitografi, bildmått: 35x48, yttermått inklusive ram: 55x71 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:10)

1468 8156  Färglitografier 2 st, Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Sommarmotiv, ej signerade / numrerade. Färglitografi. Oramade, Bladets mått: 44x62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:02)

1468 8407  Färglitografier 3 st, Felix Labisse (1905-1982), Frankrike. Signerade, oramade lösa blad. Färglitografi. Bladets mått: 54x45 - 56x76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:21)

1468 8444  Fat Kina, 1900-tal, diameter: 33,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:17)

1468 8412  Fåtölj 1800-tal, omklädd

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:48)

1468 8133  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla, Sadelgjord, 1961, Firma Karl Mathsson, Värnamo. Saknar huvudkudde

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:57)

1468 8365  Fåtölj höjd: 80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:01)

1468 8048  Fåtölj Rotting / Mahogny

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:41)

1468 8411  Fåtöljer ett par, + 1 fotpall, Englesson

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:12)

1468 7424  Fåtöljer ett par, Nyrokoko

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:25)

1468 7252  Figurin Hummel. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:00)

1468 7250  Figurin Napoli. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:59)

1468 7079  Figuriner ett par, Hästar, Porslin. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:32)

1468 8325  Filbunksskålar 4 st, glas, diameter: 14,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:37)

1468 8459  Filmaffisch Inramad, "Ride the wild surf", 1964, yttermått inklusive ram: 106x71 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:23)

1468 8136  Fotografi 1950-tal, 34x26, yttermått inklusive ram: 48x38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:34)

1468 8026  Frukostkoppar Ett par, med fat, Ursula Printz (1920-1993), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 3,5-8 cm, diameter: 12,5-18,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:06)

1468 8190  Fruktassietter 12 st, Rosenthal. Diameter: 17,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:14)

1468 7350  Gardin Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Kappa, 40x488 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:10)

1468 8169  Glas 1700-/1800-tal, slipad dekor. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:08)

1468 8372  Glas Reijmyre Glasbruk, 6+ 5. Höjd: 6-12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:41)

1468 8228  Glasservisdelar Helga, ca 75 delar. Höjd: 7,5-18 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:29)

1468 8442  Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd: 132

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:28)

1468 8083  Golvlampa Belid. Höjd: 120

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:46)

1468 8347  Golvlampa design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Staken. Höjd: ca 130

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:35)

1468 7206  Golvlampa mässing. Höjd: 120

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:09)

1468 8272  Golvlampa mässing. Höjd: 132

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:27)

1468 8415  Golvlampa NAFA. Höjd: 120

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:38)

1468 8183  Golvlampor ett par, mässing, Hemi, Klot. Höjd: 130

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 21:02)

1468 8040  Gräddkanna + kopp, 2 delar, silver. Höjd: 4-7, vikt: 65g ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:44)

1468 7006  Grafiskt blad Anna Essipova. "Uggla". Signerad, numrerad 28/50. Giclee fine art. Bildmått: 38x28 cm, bladets mått: 31x41 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:57)

1468 7002  Grafiskt blad Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Medelhav". Signerad, numrerad 27/50. Giclee fine art. Bildmått: 60x39 cm, bladets mått: 61x42 cm, oramat löst blad

1468 8337  Gravyrer 2 st, Landskap, eftertryck, yttermått inklusive ram: 44x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:38)

1468 8100  Grogglas 11 delar, GIII. Höjd: 13,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:43)

1468 2143  Halsband + armband, 18k guld. Längd: 19 -41. Vikt: 11 + 20g ca

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:23)

1468 8239  Halsband 18k guld. Pansar, Längd: 45. Vikt: 6,5g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:47)

1468 8381  Hänge/medaljong 18k guld. Med halskedja. Vikt: 13 gr brutto. Diameter: ca 3 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:51)

1468 8396  Hantlar Ett par, "Philippi", 2x900g

1468 7327  Hattar 2 st, Höghatt + tjurfäktarhatt

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:30)

1468 8348  Herrbetjänt för vägg. Längd: 55, djup: 7 cm, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:25)

1468 8316  Hillebardsvärd 2 st. Höjd: 59-61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:35)

1468 7394  Hörnskåp 1800-tal, bemålad. Höjd: 198, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:49)

1468 8025  Julporslin Rörstrand, 3 delar. Dekor med tomtar. Höjd: 9-20 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:57)

1468 8252  Kaffe & teskadar 7 + 5 + 4 delar, silver. Längd: 11-14, vikt: 245g ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:06)

1468 8052  Kaffegods 5 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Spisa Ribb, Gustavsberg 1955-1974, brun och svart streck- och kantdekor

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:35)

1468 8477  Kaffekoppar + assietter, Arabia, Singapore, 2 fat saknas

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:13)

1468 8188  Kaffekoppar 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Turtur", Gustavsberg 1972-1974. Kaffekoppar med fat. Porslin med dekor av fåglar i grönt

1468 8116  Kaffekoppar 6 st, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:57)

1468 7324  Kaffeservis 15 delar, Gustavsberg

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:29)

1468 8409  Kaffeservis 3 delar, nysilver, CG Hallberg. Höjd: 16-29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:43)

1468 8118  Kaffeservis med assietter 24 delar, Fasan, Old Gustavsberg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:47)

1468 8261  Kaffeskedar 12 st, silver, CG Hallberg, 1944. Längd: 11, vikt: 145g ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:52)

1468 7212  Kamelsadel längd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:14)

1468 7207  Kamferkista längd: 123 cm, djup: 54 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:06)

1468 7501  Kandelabrar Ett par, Nysilver. Höjd: 47cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:38)

1468 8245  Kanna + espressobryggare, 2 delar, Alessi, metall. Höjd: 19 - 30

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 21:06)

1468 8473  Kanna Kina, 1900-tal, glaserad. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:02)

1468 8464  Karmstol Collection Walter Knoll, Germany, metall / skinn

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:40)

1468 8514  Karmstol Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. "Louis Ghost", Kartell. Formgjuten transparent polykarbonat

1468 8236  Karmstolar Ett par, rokokostil. Höjd: 110

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:39)

1468 8186  Karotter + såskanna + såsskål, 7 delar, nysilver. Höjd: 4 - 11

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:45)

1468 7417  Karotter med lock 2 st, Porslin, Gustavsberg/Gefle. Diameter: 15-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:16)

1468 7400  Keramik 4 delar, Gefle, bland annat Ljusstakar. Längd: 12-14 cm. Höjd: 3-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:57)

1468 8485  Kista 1800-tal, Allmoge, bemålad. Bredd: 76. Djup: 54 cm, höjd: 40 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:18)

1468 2145  Klockkedja 18k guld. Pansar, Längd: 43. Vikt: 15g

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:40)

1468 8342  Koffert modell äldre. Längd: 92, djup: 48 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:05)

1468 7049  Kolteckning Daniel Jensen (f. 1972), Sverige. "The Mansion". Signerad a tergo. Kolteckning, 70x100 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:06)

1468 8366  Kombinationsbord Yngvar Sandström, Triva serien, Teak. Bredd: 60. Djup: 42 cm, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:59)

1468 8162  Koppar 3 st, Kina, omkring 1800. Höjd: 5,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:13)

1468 8139  Koppar med fat, 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Tahiti, Gustavsberg 1971, benporslin med screentryckt polykrom dekor. Höjd: 2-6 cm. Diameter: 6,5-13,5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:59)

1468 7051  Koppar med fat, 6 delar, Kina. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:29)

1468 7128  Kopparstick 2 st, 1800-tal, Frankrike. Bildmått: 55x32 cm, yttermått inklusive ram: 69x46 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:52)

1468 8078  Kopparstick Jan Saenredam, efter. Två gracer. Bildmått: 22x15 cm, yttermått inklusive ram. 32x26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:36)

1468 8335  Kopparstivk " Charles X Gustave Roi de Suede". Bildmått: 42x39, yttermått inklusive ram: 62x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:35)

1468 8506  Kryddset 4 delar, keramik, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Längd: 17, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:40)

1468 8121  Kuddar 3 st, J P Baker - tyg, Firma Svenskt Tenn. "Körsbär". Längd: 40x40 & 50x50 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:11)

1468 8043  Kuriosa 3 delar, Kina

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:22)

1468 8108  Kuriosa 5 delar, ljusstakar, bordspinglor & flasköppnare. Höjd: 5-23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:27)

1468 8479  Lampbord Ett par, mahogny. Bredd: 68. Djup: 39 cm, höjd: 49 cm, inköpta på NK

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:37)

1468 8054  Lampetter Ett par, Art Déco, metall / glasskiva, 24x24 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:44)

1468 8148  Lavoar omkring sekelskiftet 1900, med marmorskiva. Bredd: 59, djup: 50 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:12)

1468 8111  Leksaksbil "Dunlop Cord", plåt. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:30)

1468 7093  Litografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 147/195. Bildmått: 27x36, yttermått inklusive ram: 51x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:13)

1468 7012  Ljuskrona Empirestil. Höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:41)

1468 8452  Ljuskrona höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:06)

1468 7160  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:07)

1468 6308  Ljuskrona sengustaviansk stil. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:50)

1468 8330  Ljuskrona trä och metall, för 12 ljus. Höjd: 100 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:17)

1468 8398  Ljusstakar 3 st, mässing. Höjd: 12,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:44)

1468 8060  Ljusstakar Ett par, Klöver, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Försilvrade, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:32)

1468 8215  Ljusstakar Ett par, mässing, Barockstil, sent 1800-tal. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:52)

1468 7068  Ljusstakar ett par, mässing, Westerås. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:12)

1468 7343  Ljusstakar ett par, Ns A G Dufva + sockerskål GAB. Höjd: 18 längd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:59)

1468 8213  Ljusstake 3 st. Ystad-Metall, design: Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Höjd: 9 - 13

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:07)

1468 8106  Ljusstake tidigt 1900-tal, nysilver. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:11)

1468 8262  Lockurna Kina. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:50)

1468 8151  Mapp med litografier 4 st. Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Strandbilder", 1994. Signerad, numrerad 350-upplaga, oramade lösa blad, bladets mått: 53x81 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:34)

1468 8152  Mapp med litografier 4 st. Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Strandbilder", 1994. Signerad, numrerad 350-upplaga, oramade lösa blad. Bladets mått: 53x81 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:50)

1468 8153  Mapp med litografier 4 st. Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Strandbilder", 1994. Signerad, numrerad 350-upplaga, oramade lösa blad. Bladets mått: 53x81 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:17)

1468 8154  Mapp med litografier 4 st. Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Strandbilder", 1994. Signerad, numrerad 350-upplaga, oramade lösa blad. Bladets mått: 53x81 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:31)

1468 8155  Mapp med litografier 4 st. Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Strandbilder", 1994. Signerad, numrerad 350-upplaga, oramade lösa blad. Bladets mått: 53x81 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:06)

1468 8360  Matbord Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. NK, Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet. Diameter: 124, höjd: 75 cm, + 2 iläggx50 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:21)

1468 8476  Matlådor 4 delar, i ett ställ, mässing, Indien. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:04)

1468 8487  Matsalsgrupp 1960-tal, 1960-tal, teak, 2 st ilägg. Längd: 125, djup: 84 cm, höjd: 73 cm, ilägg 2x35 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:58)

1468 8020  Matservisdelar Hackefors, ca 50 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:03)

1468 8257  Matta Gabbeh, 155x265 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 21:04)

1468 8417  Matta Kelim, 150x145 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:58)

1468 8036  Matta Kina, 200x290 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:59)

1468 8431  Matta Kina, 200x300 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:49)

1468 8206  Matta orientalisk, 107x155 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:41)

1468 7354  Matta orientalisk, 131x240 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:26)

1468 8205  Matta orientalisk, 134x187 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:33)

1468 8203  Matta orientalisk, 138x200 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:14)

1468 7353  Matta orientalisk, 140x285 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:24)

1468 8367  Matta orientalisk, 207x137 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:05)

1468 8513  Matta orientalisk, 213x317 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:01)

1468 7291  Matta orientalisk, 65x97 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:01)

1468 8430  Matta orientalisk, 70x150 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:04)

1468 8202  Matta orientalisk, 93x166 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:13)

1468 7352  Matta orientalisk, Bochara, 180x208 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:22)

1468 8201  Matta orientalisk, Galleri, 86x430 ca

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:50)

1468 7552  Matta orientalisk, Galleri, Bochara, 83x280 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:11)

1468 7137  Matta Orientalsk, 300x388 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:11)

1468 8223  Matta ull, 200x300 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:31)

1468 8454  Mattallrikar "Spisa-Marin", Gustavsberg, 1950-tal. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:29)

1468 8130  Mattor 2 st, Kelim, 54x90 & 62x210 cm

1468 2136  Medaljong 18k guld. Höjd: 3,5. Vikt: 5,5g brutto

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:39)

1468 8268  Medaljonger 2 st, Franska Revolutionen. Diameter: 8,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:34)

1468 8084  Metallfat + plakett, 8 delar, "Zicu" Svensk Metall vara, Art Déco, diameter: 11-30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:29)

1468 8324  Miniatyrer 2 st, Bellman & Jenyy Lind, yttermått inklusive ram: 10,5x9,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:46)

1468 8065  Monografi Anders Wallin (f. 1953), Sverige. Signerad, daterad 1989. Bildmått: 32x24, yttermått inklusive ram: 48x36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:11)

1468 8488  Nattygsbord Ett par, 1960-tal. Bredd: 35, djup: 50 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:27)

1468 8357  Nattygsbord ett par, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. NK, Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet, mahogny. Bredd: 50. Djup: 47 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:05)

1468 8346  Nattygsbord ett par, Svenska Möbelfabrikerna AB, 1940-/50-tal. Bredd: 50. Djup: 33 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:47)

1468 8184  Nattygsbord Teak. Bredd: 43, djup: 32 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:29)

1468 8308  Oljemålning Åke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. Signerad ÅWA, duk på pannå, 25x57, yttermått inklusive ram: 38x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:17)

1468 8034  Oljemålning Albert Liedbeck (1881-1955), Sverige. Kustmotiv. Signerad. Olja på pannå, 29x32, yttermått inklusive ram: 39x42 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:43)

1468 8302  Oljemålning Alexis Ankarcrona (1825-1901), Sverige. Sträckande änder. Signerad, daterad 1898. Olja på duk, 31x50, yttermått inklusive ram: 44x64 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:11)

1468 8046  Oljemålning Arne Björkegren (f. 1929), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 54x40, yttermått inklusive ram: 58x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:31)

1468 8500  Oljemålning Bengt Tandberg (1874-1948), Sverige. Signerad, daterad -29, utsikt mot Stockholms ström. Olja på pannå, 25x34, yttermått inklusive ram: 33x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:36)

1468 8336  Oljemålning Bernhard Oscarsson (1894-1977), Sverige. Nybroviken. Signerad. Olja på pannå, 26x34, yttermått inklusive ram: 44x52 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:25)

1468 8064  Oljemålning Bo Högnäs (1919-1991), Åland. Skärgård med hus. Signerad, daterad -90. Olja på duk, 60x74 cm, yttermått inklusive ram: 67x81 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:09)

1468 8053  Oljemålning Bo Yson Sjöberg (1915-1994), Sverige. Sydländsk bygata. Signerad. Olja på pannå, 22x35, yttermått inklusive ram: 30x44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:39)

1468 7069  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad. Olja på duk, 68x102 cm, yttermått inklusive ram: 83x117 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:17)

1468 8440  Oljemålning Carl Oscar Nyström. Signerad Con, "Pakko Porjus". Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 78x124 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:28)

1468 8482  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. "Västgöta nation". Signerad. Olja på pannå, 44x31, yttermått inklusive ram: 54x41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:43)

1468 8481  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:29)

1468 8501  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Skeppsbron. Signerad. Olja på duk, 43x65 cm, yttermått inklusive ram: 52x74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:21)

1468 6175  Oljemålning Erik B Gustavsson (1913-2005), Sverige. Signerad, daterad 83. Olja på duk, 35x40, oramad

1468 7421  Oljemålning Fedor Karlovich Burkhardt. Signerad, landskap. Olja på duk, 36x52, yttermått inklusive ram: 43x58cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:18)

1468 8395  Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Signerad. Olja på duk, 26x44, yttermått inklusive ram: 37x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:02)

1468 8391  Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Sod Juan Le Pins, 1950. Signerad. Olja på pannå, 23x20, yttermått inklusive ram: 38x35 cm

1468 8401  Oljemålning Gustav Stenberg (f. 1924), Sverige. Smögen. Signerad. Olja på duk, 45x53, yttermått inklusive ram: 57x67 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:40)

1468 8496  Oljemålning Jan Asplund, Signerad, "Ejdern", 15x10, yttermått inklusive ram: 24x18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:49)

1468 8253  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Skogsmotiv med fåglar. Signerad, daterad -36. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram: 65x76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:34)

1468 8047  Oljemålning Kurt Björkegren (f. 1929), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 53x66, yttermått inklusive ram: 55x68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:53)

1468 8439  Oljemålning Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Signerad, daterad 72, "Hoburgsklintaren motsols". Olja på duk, 53x72, yttermått inklusive ram: 57x76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:06)

1468 7283  Oljemålning Moje Hagren, Signerad, motiv från Venedig. Olja på duk, 58x43, yttermått inklusive ram: 73x60 cm

1468 8161  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Landskap med hus, figurer och vattendrag. Signerad G: A;N. 1892. Olja på duk, 72x57, yttermått inklusive ram: 81x92 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:16)

1468 8211  Oljemålning Oidentifierad konstnär, vik, osignerad. Olja på duk, 60x73, oramad

1468 8343  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, marin. Signerad. Olja på duk, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 58x68 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:32)

1468 8403  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Ugglor, omkring sekelskiftet 1900, duk, 122x107, yttermått inklusive ram: 145x130 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:18)

1468 8504  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 67x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:14)

1468 7196  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad BA, 9/8 1911, Marin. Olja på pannå, 26x47, yttermått inklusive ram: 36x57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:55)

1468 8503  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 2004, på kartong, yttermått inklusive ram: 76x47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:29)

1468 8067  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Signerad. Olja på duk, 35x55 cm, yttermått inklusive ram. 60x80 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 21:00)

1468 8035  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad O Smidt, 1937, blomsterstilleben. Olja på pannå, 45x36, yttermått inklusive ram: 57x48 cm

1468 8298  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, fåglar, textil, yttermått inklusive ram: 79x59 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:25)

1468 8057  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, S Kandell, daterad 1914. Olja på duk, 31x47 cm, yttermått inklusive ram: 42x57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:58)

1468 7062  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram: 63x74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:47)

1468 8472  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skogsväg. Monogramsignerad. Olja på pannå, 20x26 cm, yttermått inklusive ram: 33x38 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:57)

1468 8502  Oljemålning Pär Lindblad (1907-1981), Sverige. Kvinnor. Signerad. Olja på duk, uppklistrad, 55x53, yttermått inklusive ram: 66x64 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:28)

1468 8306  Oljemålning Signerad ÅWA, Åke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. "sommarbukett". Olja på pannå, 31x36, yttermått inklusive ram: 38x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:57)

1468 7276  Oljemålning Sture Haglundh (f. 1908), Sverige. Hamnmotiv. Signerad. Olja på pannå, 29x54 cm, yttermått inklusive ram: 42x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:24)

1468 8443  Oljemålning Sven-Göran Svensson Gson (f. 1943), Sverige. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 55x62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:50)

1468 8300  Oljemålning T. Lundquist, komposition. Signerad. Olja på pannå, 37x36, yttermått inklusive ram: 58x56 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:16)

1468 8433  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1959. Olja på pannå, 37x45, yttermått inklusive ram: 51x59 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:34)

1468 6242  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Tillskriven, ej signerad. Olja på duk, 41x50, yttermått inklusive ram: 51x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:28)

1468 8483  Oljemålningar 2 st, Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Fåglar & rådjur. Signerade, duk, yttermått inklusive ram: 52x62 & 59x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:47)

1468 8027  Oljemålningar 2 st, Ingrid Ahlin. Signerad, daterad 1990, Modeller, olja på papper, yttermått inklusive ram: 77x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:43)

1468 8492  Örhängen 2 par + medaljong, 18k guld. Vikt: 8,7 gr

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:40)

1468 8143  Örhängen Ett par, 18k guld, Med sötvattenspärlor. Höjd: 2. Vikt: 3g brutto

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:59)

1468 8354  Pall Ek. Längd: 65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:22)

1468 8281  Pallar 2 st. Höjd: 45-65 cm, diameter: 33-35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:27)

1468 7056  Pallar ett par, Gotisk stil. Längd: 40 cm, djup: 41 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:24)

1468 8028  Päls Saga Räv storlek: ca 40

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:47)

1468 8275  Paraplyställ Porslin. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:13)

1468 7139  Parti leksaker, m. M. BRIO, Tonka. Längd: 10-29 cm, djup: 3-8 cm, höjd: 3-15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:08)

1468 8425  Parti beslag & handtag diverse, modell äldre

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:12)

1468 7246  Parti bijouterier Parti bijouterier

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:00)

1468 7247  Parti bijouterier Parti bijouterier

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:01)

1468 8195  Parti leksaker 1940-/50-tal, 6 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:27)

1468 8427  Parti prismor diverse, olika modeller, åldrar & färger

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:23)

1468 8448  Parti prismor till ljuskrona 1 krt

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:25)

1468 7358  Parti prismor Till ljuskronor, en kartong

1468 8388  Parti smycken 2 par Örhängen med pärlor + slipsnål med kedja 18 k, + collier & brosch

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:23)

1468 8499  Pastell Pär Lindblad (1907-1981), Sverige. Sittande flicka. Signerad, 47x37, yttermått inklusive ram: 66x57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:33)

1468 7210  Personvåg Lindt. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:12)

1468 8279  Piedestaler 3 st. Höjd: 53-78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:39)

1468 7314  Plafond Tore Ahlsén (1906-1991), Sverige. "Pia", tygklädd metallstomme, diameter: 80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:17)

1468 8013  Plafonder ett par, Lirio, Vetro LI. Diameter: 40 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:31)

1468 8007  Plexi Bengt Bengtsson. "Marilyn". Signerad, numrerad 13/50. Tryck på plexiglas. Bildmått: 25x18 cm, yttermått inklusive ram: 25x18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:00)

1468 8470  Porslin 4 delar, PICKNICK, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand, bland annat karott med lock, nagg. Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:42)

1468 7533  Punschglas 11 st, Kosta. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:34)

1468 8014  Regissörsstolar 5 st, Lindau & Lindecrantz, X75 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:26)

1468 8475  Reliefplatta Oidentifierad konstnär. Djur, 22x27 cm

1468 8076  Resegrammofon + stenkakor, modell äldre. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:36)

1468 8405  Resväska modell äldre, med etiketter. Längd: 67 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:51)

1468 2140  Ring 14k, vitguld, sten, lb&g. Vikt: 4,8g brutto, ringmått: 16

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:47)

1468 2137  Ring 18k guld, med sten. Vikt: 2,5g brutto, ringmått: 17

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:45)

1468 2141  Ring 18k guld, opal. Vikt: 1,9g brutto, ringmått: 16

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:12)

1468 8385  Ring 18k guld, vitguld med Briljanter 10 st, 0,25 ct. Vikt: 3,8 gr, ringmått: 18

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:19)

1468 8378  Ring 18k guld. Vikt: 4 gr, ringmått 19 1/2

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:45)

1468 8376  Ring 18k guld. Vikt: 4 gr, ringmått: 19

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:55)

1468 8382  Ring 23 k, dubbelring. Vikt: 8 gr, ringmått 18 1/4

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:05)

1468 2142  Ring 23k, slät. Vikt: 6g, Ringmått: 17 3/4

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:57)

1468 8112  Rödvinsglas 7 st, Alfredo Häberl, Essence, Iittala, Finland. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:35)

1468 8429  Ryamattor 2 st, 61x93-72x115 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:52)

1468 7203  Salongsbord med claw-and-ballfötter, Chippendalestil. Diameter: 100 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:01)

1468 7215  Salongsbord med glasskiva. Diameter: 100, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:19)

1468 7423  Salongsbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 123, djup: 98 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:24)

1468 8404  Salongsbord pelarfot, diameter: 90, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:49)

1468 7016  Saltkar 8 st, + vinägerflaska, Glas/Silver. Höjd: 3,5-13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:15)

1468 7558  Scarf Georgio Armani, 87x87 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:18)

1468 8356  Sekretär England. Bredd: 53, djup: 42 cm, höjd: 95 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:08)

1468 8127  Serveringsvagn krom / glasskivor. Längd: 75, djup: 50 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:49)

1468 8413  Serveringsvagn längd: 69 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:43)

1468 7495  Servisdelar 18 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:31)

1468 7047  Servisdelar 21 delar, Anja Jaatinen-Winqvist (f. 1934), Finland. Karelia, Arabia

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:59)

1468 8478  Servisdelar 5 delar, Jugend, Tage, Rörstrand, bla, a karott med lock

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:47)

1468 8187  Servisdelar 6 delar, Koppar + kanna. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:28)

1468 8328  Servisdelar 6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:00)

1468 8189  Servisdelar Mat- och kaffeservis, Rörstrand, ca 80 del

1468 8363  Sideboard på hjul, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. NK Triva. Längd: 80, djup: 43 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:51)

1468 7015  Silver Kuriosa, 7 delar, bland annat Äggkoppar. Längd: 4,5- 8 cm, höjd: 1-2 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:09)

1468 8115  Skål + bojaner, 3 delar, Kina, nutida, diameter: 23. Höjd: 10-22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:09)

1468 8131  Skål Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. I träetui, Kristall, Orrefors, "För nit och redlighet i rikets tjänst", diameter: 23,5, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:08)

1468 8049  Skål Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 29 cm. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:05)

1468 7234  Skål på fot, Kosta, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:44)

1468 8209  Skål porslin, Kina. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 21:00)

1468 8077  Skål silver, Tore Eldh, 1951, gravering. Diameter: 15 cm. Höjd: 6 cm, Vikt: ca 150 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:41)

1468 8050  Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Tulpaner, diameter: 22, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:32)

1468 7117  Skål Wilke Adolfsson (f. 1940), Sverige. Konstglas. Diameter: 15, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:53)

1468 8174  Skålar 2 st, Kina, diameter: 12-15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:46)

1468 7116  Skålar 2 st, Kosta Boda, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Atoll. Höjd: 7-12, diameter: 12-24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:14)

1468 8114  Skålar 6 + 1 delar, Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. Diameter: 11-16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:48)

1468 8163  Skålar Ett par, Kina, 1700-/1800-tal. Diameter: 19 cm. Höjd: 4,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:30)

1468 8373  Skålar på fot, 3 st. Höjd: 16-18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:05)

1468 8410  Skålar med lock 2 st, Aluminia, "Pyrolin", Danmark. Diameter: 24 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:41)

1468 7544  Skålfat 2 st. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:39)

1468 7231  Skålfat Kina, Famille Rose. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:42)

1468 8180  Skåp med lådor & dörr, 1950/60-tal. Bredd: 90, djup: 37 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:01)

1468 8344  Sked + vas, 2 delar, silver, bland annat Georg Jensen. Längd: 20, höjd: 13 cm, vikt: 133g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:39)

1468 7066  Skomakarlampa diameter: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:08)

1468 8364  Skrivbord mahogny. Bredd: 140, djup: 75 cm, höjd: 77 cm

1468 8150  Skrivställ "Vallonmässing. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:42)

1468 8332  Skulptur Danmark, Pojke. Höjd: 34 cm

1468 8489  Skulptur G Ruggeri, konstmassa, Italien. Höjd: 29 cm

1468 7081  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Fågel, Rörstrand. Höjd: 24 cm

1468 8031  Skulptur Henry. Signerad, stengods. Höjd: 34cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:05)

1468 7251  Skulptur Innuitkonst, Sjölejon. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:59)

1468 8192  Skulptur Isbjörm, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:32)

1468 8263  Skulptur Keramik, Elefant. Längd: 28, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:14)

1468 7360  Skulptur Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 10 cm

1468 8110  Skulptur S: t Erik / Ekeby. Elefant i glaserad keramik. Höjd: 2. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:32)

1468 8495  Skulptur Terrakotta, Signerad, Huvud, på träsockel. Höjd: 30 inkl sockel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:44)

1468 8338  Skulpturer 12 st, Tenn, med beskrivningar, -77. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:06)

1468 8030  Skulpturer 2 st, Faniza, stengods. Höjd: 15-24cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:29)

1468 8333  Skulpturer 2 st, Lorens Larsson. Signerad, daterad 1941, Snidade, Samer, Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:40)

1468 8171  Skulpturer 2 st, Porslin, Kina. Höjd: 38-41 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:43)

1468 8023  Skulpturer 3 st + skål, Aldo Londi (1911-2003), Italien. Rimini blue, stengods med blå glasyr, Italien. Längd: 14-19 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:19)

1468 8231  Skulpturer 3 st, bland annat Lisa Larson. Höjd: 7-12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:32)

1468 8511  Skulpturer Ett par, Foo-hundar, Metall, 1900-tal. Höjd: 21,5kg

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:33)

1468 8258  Soffa "Nova", Swedese. Längd: 163 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:38)

1468 8234  Soffa 1950-tal, röd sammet. Längd: 160

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:17)

1468 8128  Soffbord 1960-tal, teak, metallfötter. Bredd: 142, höjd: 53 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:22)

1468 7085  Soffbord Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Svenska Möbelfabrikerna Bodafors. Bredd: 76 cm. Djup: 55 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:36)

1468 7284  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Masurbjörk. Brännstämplad. 115x61. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:38)

1468 8351  Soffbord design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 120, djup: 86 cm, höjd: 61 cm

1468 8402  Spegel Björkrot, 71x40 cm

1468 8249  Spegel Empirestil, 88x38 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:26)

1468 8331  Spegel Förgylld ram. 63x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:22)

1468 7287  Spegel målad dekor, 77x98 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:44)

1468 8082  Spegel rokokostil, 84x43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:03)

1468 8074  Spegellampett mahogny / mässing, 35x30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:38)

1468 8273  Spelbord nyrenässans. Bredd: 87. Djup: 2x42 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:47)

1468 8456  Stigbyglar Ett par, metall, tidigt 1900-tal. Höjd: 19 cm, längd: 14 cm

1468 8491  Stol "Innovation-c", Fredrik Mattsson, Höjd 75 cm. Sitthöjd 48 cm. Svängd form, snurrunderrede i stål, Formgiven 2001

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:22)

1468 8362  Stolar 2 st, 1800-tal, bemålade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:56)

1468 8277  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

1468 8177  Stolar 4 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolab, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben, bemålade

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:41)

1468 8361  Stolar 6 st, 1890-tal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:47)

1468 7211  Stolar ett par, Loius XV-stil

1468 8318  Svärd 4 delar. Längd: 67-100

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:51)

1468 8117  Syltburk + karott, 2 delar, bland annat Marianne Westman, Rörstrand. Höjd: 7,5-10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:10)

1468 7390  Takarmatur Ateljé Lyktan, "Softling. Diameter: 65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:41)

1468 7270  Takarmatur Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors, med grönt glas, mässing och trä. Längd: 46cm, höjd: 23cm

1468 8416  Takarmatur Falkenberg, mässing. Höjd: 30

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:37)

1468 8029  Takarmatur Kristall. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:30)

1468 8352  Takarmatur Malmsten. Diameter: 70 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:53)

1468 8420  Takarmatur mässing, med glaskupor. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:01)

1468 7398  Takarmatur med prismor. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:53)

1468 8441  Takarmatur Prismor. Diameter: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:16)

1468 8453  Takarmatur Prismor. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:57)

1468 8146  Takarmsatur dab, "Centra", höjd: 35 cm

1468 8315  Tallrikar Ett par, Kina, Sent 1800-tal, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:07)

1468 7067  Tallrikar Rosenthal, bemålade, 20 delar. Diameter: 20,5-25 cm

1468 8073  Tamburmajor metall. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:36)

1468 7014  Tårtspade + gaffel. Silver, ej stämplar. Längd: 20-27 cm. Vikt: 160g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:07)

1468 8250  Tårtspade silver, CG Hallberg, 1930. Längd: 24, vikt: 65g ca

1468 6553  Tavla 1800-tal, Broderad, Hus, 22x26, yttermått inklusive ram: 38x48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:40)

1468 8256  Tavla Aktiebrev, "Krüger & Toll", yttermått inklusive ram: 42x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:27)

1468 7554  Tavla Hermés (scarf), La promenade de longchamps, yttermått inklusive ram: 87x89 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:13)

1468 7288  Tavla intarsia, motiv från Sorrento, Italien. Yttermått inklusive ram: 28x23 cm

1468 8221  Tavla med förgylld ram, 1850, Namsdagstext, yttermått inklusive ram: 33x25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:42)

1468 8397  Teckning Ivar Tenbom, Efter Kley. Bildmått: 26x13, yttermått inklusive ram: 49x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:39)

1468 7279  Teckning Wilhelm von Gegerfelt (1844-1920), Sverige. Motiv från Venedig. Signerad. Bildmått: 38x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:27)

1468 8149  Tekanna Inger Persson (f. 1936), Sverige. "Pop", porslin, Rörstrand, formgivningsår 1968, Orange glasyr, undertill märkt Rörstrand Sweden. Höjd: ca 16 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:11)

1468 8099  Tekoppar 10 st, Gefle, "Blå Ulla", + extra fat

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:34)

1468 8185  Telefonbänk Teak. Längd: 83, djup: 34 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:15)

1468 8175  Tempellejon Ett par, Kina, nutida, glaserad stengodslera. Längd: 19, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:12)

1468 8270  Terrin med fat, porslin. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:18)

1468 8349  Tidningsbord längd: 18+ 2x16, djup: 36 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:25)

1468 7319  Tobaksburk med lock, Järn, Replika. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:25)

1468 8458  Toilettebordsset 12 delar, silver. Längd: 12-27 cm, Bruttovikt: 1500 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:25)

1468 8465  Trädgårdsbord aluminium, nutida, diameter: 81. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:52)

1468 8466  Trädgårdsgrupp 5 delar, bord + 4 stolar, metall, diameter

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:20)

1468 8282  Trädgårdssoffa längd: 127 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:28)

1468 8284  Trädgårdsurnor ett par, Metall. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:47)

1468 7199  Träskulptur Kongo, modell äldre. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:00)

1468 8418  Träsnitt Japan, 1900-tal. Bildmått: 25x18,5, yttermått inklusive ram: 37x27 cm

1468 8321  Träsnitt Japan, kvinna & apa. Bildmått: 35x24, yttermått inklusive ram: 49x37 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:31)

1468 8102  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Lejonbacken, Stockholms Slott. Signerad, numrerad 316/350, daterad -87. Bildmått: 20x21 cm, yttermått inklusive ram: 35x36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:39)

1468 8512  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 181/360, daterad 1984. Bildmått: 58x44, yttermått inklusive ram: 70x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 21:00)

1468 8068  Uniform Sverige, Militär

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:31)

1468 8069  Uniform Sverige, Militär

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:58)

1468 8089  Väggarmatur 1920-/30-tal, metall, Art Déco, (3 st olika glasskivor). Höjd: 23-26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:56)

1468 8264  Väggarmatur 1960-tal, teak / glaskupa, "Aneta". Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:37)

1468 8145  Väggarmatur Luxeplan, design: Alberyto Meda, Metropoli. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:09)

1468 8515  Vägghylla 1800-tal, Allmoge. Bredd: 138, djup: 26 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:06)

1468 7219  Vägglystrar ett par, Mässing med prismor. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:26)

1468 8428  Väggpendyl höjd: 83 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:58)

1468 8490  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm, 22,5x22,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:09)

1468 8462  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986. Delvis glaserad och målad vit stengodslera, 23x22 cm

1468 8463  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, fågel, 21x27 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:52)

1468 8460  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ryttare ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986. Delvis glaserad och målad vit stengodslera, 23x22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:05)

1468 8461  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Skepp ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 23x22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:04)

1468 8147  Väggrelief motiv från antiken, gips, 32x56 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:33)

1468 8086  Väggreliefer Metall, 1920-/30-tal. Höjd: 11-21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:54)

1468 8062  Vas + fat, 2 delar, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand, vas med nagg/ spricka, diameter: 37. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:02)

1468 8113  Vas + ljuslykta, 2 delar, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. Höjd: 5-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:56)

1468 7405  Vas Arthur Percy (1886-1976), Sverige. 1924. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:06)

1468 7082  Vas Ekeby. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:34)

1468 8210  Vas Kina. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:49)

1468 7435  Vas Kina. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:42)

1468 7368  Vas Konstglas, ej signerad. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:05)

1468 8061  Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd:

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:45)

1468 8207  Vas Rörstrand, tidigt 1900-tal, tistel. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:45)

1468 7491  Vas Rosenthal, Svanar. Diameter: 23cm. Höjd: 14cm

1468 8445  Vas Söholm, Danmark, reliefdekor med blommor. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:17)

1468 7383  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Signerad, dekor med pojke och fåglar. Höjd: 13,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:33)

1468 7052  Vaser 2 st, Kina. Höjd: 18-25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:29)

1468 8044  Vaser 2 st, Överfångsglas, Kopior. Höjd: 15-20 cm, skadad

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:22)

1468 8142  Vaser 2 st, Pia Rönndahl (f. 1953), Sverige. Gustavsberg & Gösta Millberg, Rörstrand. Höjd: 15-19 cm

1468 8032  Vinglas 6 st, kristall. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:38)

1468 8229  Vinprovarglas 10 st, Orrefors. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:13)

1468 8371  Ytterfoder 2 st, Liljekonvalj/Vinda. Höjd: 14 ca, diameter: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:44)

1468 8193  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-15,5 cm. Diameter: 13-15,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:07)

1468 8339  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, No: 2-4. Höjd: 15,5-19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:44)

1468 8075  Ytterfoder Bonn, diameter: 25. Längd: 34, höjd: 19 cm

1468 8285  Ytterfoder ett par, Keramik. Höjd: 24, diameter: 32 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:29)

1468 8283  Ytterfoder ett par. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:06)

1468 7256  Ytterfoder mässing. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:02)

1468 8370  Ytterfoder Waldemarsudde, 5 st. Höjd: 13-15, diameter: 12-13 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:51)