1346 2401 Aftonväskor 2 st. Längd: 15-19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:39)
1346 4183 Akvarell Ellen Jolin (1854-1939), Sverige. Kristnande. Signerad. Proveniens Einar Jolin. Oramat löst blad. Motivet: 38x49 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:51)
1346 2308 Akvarell Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, stilleben. Motivet: 36x54cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:38)
1346 4337 Akvarell Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna, 18x9,5 cm. Signerad
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:57)
1346 1024 Akvarell Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "Mäster Mikaels gata" Stockholm. Signerad. Bladets mått: 58x77 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:53)
1346 4536 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 37x28, komposition
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:13)
1346 4003 Akvarell Robert Kitchen (1950-2009), USA. Komposition. Signerad. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 106x75 cm. Motivet: 79,5x53,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:58)
1346 4002 Akvarell Robert Kitchen (1950-2009), USA. Komposition. Signerad. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 106x75 cm. Motivet: 79,5x53,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:05)
1346 2094 Akvarell / blandteknik Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Signerad, Hammarby IP. Bladets mått: 67x70cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2020 08:27)
1346 4546 Akvareller 2 st, Sandberg-Hög. Signerade, 26x26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:03)
1346 4230 Appliquer Ett par, Sent 1800-tal, Gustaviansk stil, prismor. Höjd: 30, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:01)
1346 2491 Armband silver, bland annat Ametist & Rosenkvarts. Längd: 20 cm, bruttovikt: ca 25 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:40)
1346 4297 Armbandsur 18k guld, Armlänk i guld och boett, Swaving 17 rubis Incabloc. Längd: 17cm, bruttovikt: 22g
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:51)
1346 4172 Armbandsur Certina 18K, quartz, läderband, datum, gravyr med etui, boettens: 38 mm. Längd: 23 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:26)
1346 4173 Armbandsur Olma 17 Jewels, stål, manuell, flexband, boettens, diameter: 30 mm. Längd: 17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:05)
1346 4364 Badkarsoffa Rokokostil. Längd: 140cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:05)
1346 4380 Bägare 2+ 1, silver. Höjd: 6-9cm. Vikt: 225 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:24)
1346 2233 Bålskål + mugg, Gefle. Diameter: 28, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:12)
1346 4004 Bänk Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Längd: 112
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:59)
1346 4005 Bänk Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Längd: 112
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:48)
1346 4446 Bestick 12 delar, silver, Udda, 10-16, bland annat sameskedar. Vikt: ca 200 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:30)
1346 4049 Bestick ca 60 delar Saga, nysilver. Längd: 12-25cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:52)
1346 4274 Bestick silver, diverse, 11 delar. Längd: 11-20,5. Vikt: ca 420 g
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:51)
1346 4180 Bildrullar 2 st, Kina, nutida. Höjd: 190 cm, bredd: 74 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:41)
1346 4142 Blandteknik 2 st, Asien. Signerade. Motivet: 8x17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:02)
1346 2406 Blandteknik Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sverige. Signerad, daterad -64. Mixed media, 63x94 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:46)
1346 4336 Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Montmartre, Les escaliers du Sacré Coeur. Signerad. Motivet: 24x33 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:20)
1346 4403 Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Signerad, daterad 1966, Figurer & tåg, 22x34 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:01)
1346 4555 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Rakel, Barnkalas, 42x75 cm. Signerad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:26)
1346 4524 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, I Lindkvist. Motivet: 27x15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:31)
1346 4055 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Stadsgården med utsikt mot Slussen. Monogramsignerad, bär signatur HL. Ca 24x32 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:50)
1346 4543 Blandteknik Signerad, Brückelmann, -75. Signerad, komposition. Motivet: 31x22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:40)
1346 4036 Blyglasfönster 2 st, 23x17-28x18cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:54)
1346 4139 Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. Pilaster, Källemo. Björk. Brännstämplad. Höjd: 207 cm. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:30)
1346 4264 Bokhylla mahogny. Bredd: 87, djup: 25 cm, höjd: 154 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:36)
1346 4262 Bokhylla omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 91, djup: 45 cm, höjd: 175 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:17)
1346 4123 Bokverk 12 + 2 band, Selma Lagerlöf
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:46)
1346 4333 Bokverk 1648, Psalmbok, Prinsessan Christina, läder
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:24)
1346 4008 Bokverk 4 st, Rousseau, 1835
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:03)
1346 4331 Bokverk Falk Simons Silversamling, Gustaf Munthe, 1938, numrerad 174/950 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:35)
1346 4334 Bokverk Uttåg af Herr Joh Hübners Frågor", Geographien, J Nyström 1757
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:13)
1346 4265 Bord med Låda & hylla. Bredd: 54, djup: 36 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:51)
1346 4240 Bordsfotogenlampa glas och mässing. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:15)
1346 2556 Bordslampa mässing, Trumpetfot. Höjd: 83 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:54)
1346 4363 Bordslampa Opalinglas / mässing. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:50)
1346 4339 Bordslampfot Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, modell 2388. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:24)
1346 4378 Bordslampfot höjd: ca 25 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:19)
1346 4480 Bordslampfot Tenn. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:32)
1346 2396 Bordslampor ett par, Metall. Höjd: ca 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:33)
1346 4310 Bordslampor Ett par, Sandberg, Kosta. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:44)
1346 4118 Bordsur omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 40 cm. Bredd: 20 cm. Djup: 11 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:08)
1346 4228 Brasset + vedkorg, mässing. Längd: 38, höjd: 34-65 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:22)
1346 4236 Brevpress hund, brons, stensockel. Längd: 15, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:09)
1346 4267 Brevpress Kosta Boda, UJ H Vallien. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:41)
1346 4394 Bricka mässing. Längd: 47cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:55)
1346 4473 Brickor 2 st, Ns & koppar, diameter: 53-60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:55)
1346 4447 Broscher + armband, 3 delar, bland annat Silver. Bredd: 1,5-5 cm. Höjd: 6,5-12,5 cm, vikt: ca 50 g
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:49)
1346 4496 Buljongkoppar 11 delar, Hutschenreuther. Höjd: 2,5-5,5 cm, diameter: 12-17 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:53)
1346 4423 Byrå Karl Johan, Björk. Bredd: 112. Djup: 50 cm, höjd: 99 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:22)
1346 4097 Byrå Rokokostil med stenskiva, nyckel, Höjd: 80 cm, Bredd: 90 cm Djup: 50 cm ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:25)
1346 4348 Byrå Rokokostil. Mahogny. Bredd: 43 cm. Djup: 31 cm, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:09)
1346 4418 Byrå Sent 1800-tal, valnöt och mahogny, Intarsia. Bredd: 92, djup: 45 cm, höjd: 100 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:04)
1346 4468 Byrå Tallboy. Bredd: 79 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 155 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:50)
1346 4520 Cake stand England, mahogny. Höjd: 113, diameter: 45-60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:45)
1346 4351 Carborundumetsning Conrad Marca-Relli. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Bladets mått: 56x75 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:33)
1346 2089 Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 60/75, oramat löst blad. Bladets mått: 50x66 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:30)
1346 2087 Carborundumetsning Pierre M Bresson (f. 1941), Frankrike. Signerad, numrerad 44/95. Bladets mått: 75x55 ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:21)
1346 4128 Champagneglas 10 st. Höjd: 25,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:29)
1346 4010 Cigarettetui silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1944,8x10 cm. Vikt: ca 145 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:52)
1346 4374 Cigarretui silver, 13,5x10cm, monogram. Vikt: 170 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:10)
1346 4440 Cigarretui silver. Längd: 18. Djup: 9 cm, bruttovikt: ca 410 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:26)
1346 4483 Coasters 3 st, + 6 st glasunderlägg. Diameter: 8-12,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:38)
1346 4397 Coasters 6 st, silver. Diameter: 10,5cm. Vikt: ca 245 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:32)
1346 4275 Collage Margareta Mannervik (f. 1937), Sverige. Signerad, ramens innermått: 56x41 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:30)
1346 4160 Collage Werner Pfeiffer (f. 1937), Tyskland. Signerad, daterad 1982. Motivet: 15x11 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:11)
1346 2423 Dekorelement modell äldre, trä. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:06)
1346 2563 Docksäng + dockvagn. Längd: 52 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:02)
1346 4445 Dosa + salt & peppar ströare, kristall / silver / emalj. Höjd: 2,5-4 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:21)
1346 4224 Dosa Jugend, Silver (900) med Emaljdekor, Tyskland, svenska importstämplar, kristall, dekor med Iris. Diameter: 9
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:45)
1346 4299 Dragspel Ballone Burini, i väska. Längd: 42 cm, djup: 39 cm, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:00)
1346 4481 Dubbelkarotter 3 st, nysilver. Längd: 23-27 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:48)
1346 2505 Duk + servetter, 1 + 9 st, Tom Hedqvist, "Estrid", För Firma Svenskt Tenn, 150x230 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:38)
1346 4498 Emmafåtölj Josef Frank tyg, "Celotocaulius"
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:33)
1346 4365 Emmafåtölj Nyrokokostil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:01)
1346 4505 Emmafåtölj omklädd, Zebra
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:43)
1346 4499 Emmafåtöljer Ett par, Sent 1800-tal, Josef Frank tyg, "Baranquella"
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:17)
1346 4187 Etsning Ellen Jolin (1854-1939), Sverige. "Gata i Terracina!" Rom. Signerad. Proveniens Einar Jolin. Oramat löst blad. Motivet: 18x12 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:13)
1346 4109 Etsning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Vråk. Signerad, numrerad 142/340, motivets mått: 65x49 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:37)
1346 2427 Etsning Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Ej signerad. Bladets mått: 27,5x37,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:15)
1346 2470 Etsningar i mapp 6 st, Stockholmsmotiv, Deljko Mihajlovic, Signerade, oramade lösa blad, bladets mått: 27x27 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:56)
1346 4346 Fällbord Omkring sekelskiftet 1800. Skiva i alrotsfanér. Bredd: 90 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:39)
1346 4117 Färgetsning Alexandra Kern (f. 1963), Sverige. "Tears". Signerad, numrerad 23/40, ca 2012. Motivet: 28,5x20 cm (65x53 cm)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:47)
1346 2344 Färgetsning Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 230/260. Motivet: 35x52cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:20)
1346 2217 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "La Belle Gabrielle IV". Signerad, numrerad 27/30, Haskel 76, oramat löst blad. Bladets mått: 62,5x77 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:50)
1346 2020 Färgetsning Raoul Dufy (1877-1953), Tryckt signatur, Frankrike. Ej signerad. Motivet: 23x31cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:43)
1346 2207 Färgetsning Servulo Esmeraldo (1929-2017), Brasilien. Signerad, numrerad 34/50, oramat löst blad. Motivet: ca 29x25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:33)
1346 2204 Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad 47/50, daterad -81. Handkolorerad, oramat löst blad. Bladets mått: 50x40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:28)
1346 2209 Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 54/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:40)
1346 4456 Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. "Viken". Signerad, numrerad 134/345. Motivet: 24,5x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:02)
1346 2117 Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bladets mått: 59x43cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:45)
1346 4287 Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 38/290. Bladets mått: 60x39cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:23)
1346 4067 Färglitografi Bertil Warnolf (f. 1950), Sverige. Komposition med häftapparater. Signerad, numrerad 52/250, daterad -88. Motivet: ca 22,5x26 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:18)
1346 4135 Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 39/250, komposition, oramat löst blad. Bladets mått: 97x75 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:15)
1346 4301 Färglitografi Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. Signerad, numrerad 43/50, Vindhen. Motivet: 37x48 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:19)
1346 2312 Färglitografi Elke Leischen-Andersson (f. 1961), Sverige, man i båt, monogramsignerad, Numrerad 124/125, bladets mått: 28x28 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:54)
1346 4100 Färglitografi Erik Dietman (1937-2002), Sverige. "Hommage a Arthur Cravan". Signerad, numrerad 141/170, daterad -76. Bladets mått: 25x36 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:04)
1346 2213 Färglitografi Erik Dietman (1937-2002), Sverige. Signerad, numrerad EA 1/15, daterad -78. Oramat löst blad. Bladets mått: 86x61 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:40)
1346 4551 Färglitografi Eskil Nordell (f. 1921), Sverige. Blomförsäljerska. Signerad, numrerad 239/260. Motivet: 46x37 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:43)
1346 2290 Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 2/200, bladets mått: 75x55 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:33)
1346 4541 Färglitografi Gottfried Kumpf. Signerad, daterad -75. Motivet: 75x62 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:05)
1346 4255 Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad, numrerad 34/200 1977, daterad "Kronbruden". Motivet: 47x38cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:38)
1346 2029 Färglitografi Henri Goetz (1909-1989), Frankrike. Signerad, numrerad 3/40. Motivet: 33x49cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:56)
1346 4088 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 104/290. Motivet: 40x57 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:01)
1346 4353 Färglitografi Kristian Krokfors (f. 1952). Signerad, numrerad 60/60. Motivet: 48x48 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:42)
1346 4355 Färglitografi Kristian Krokfors (f. 1952). Signerad, numrerad 71/80. Motivet: 90x67 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:34)
1346 4458 Färglitografi Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Signerad, numrerad 158/200, daterad -76. Motivet: 40x28 cm
1346 4019 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinnor. Signerad, numrerad 116/360. Motivet: 27x39 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:11)
1346 4285 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 17/360. Motivet: 27x50cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:01)
1346 4159 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad, Stilleben. Motivet: 55x38 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:43)
1346 4056 Färglitografi Marika Lang (f. 1961), Sverige. "Fish and chips". Signerad, numrerad 121/250. Motivet: 55x41 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:11)
1346 4057 Färglitografi Marika Lang (f. 1961), Sverige. Paris. Signerad, numrerad 159/250. Motivet: 56x41 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:32)
1346 2282 Färglitografi Mats Pehrson (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 85/86. Motivet: 52x40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:21)
1346 2281 Färglitografi Mats Pehrson (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 95/95. Motivet: 52x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:20)
1346 2265 Färglitografi Meta Isæus-Berlin (f. 1963), Sverige. Signerad, numrerad 115/150. Motivet: 41x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:37)
1346 2279 Färglitografi Meta Isæus-Berlin (f. 1963), Sverige. Signerad, numrerad 116/150. Motivet: 41x51 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:16)
1346 4545 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 96/250, -77. Motivet: 38x28 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:41)
1346 2520 Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Strandvägen. Signerad, numrerad 186/300. Motivet: 37x44 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:52)
1346 4256 Färglitografi Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 45/50 1981, daterad "Dan med hund 1". Motivet: 70x53cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:48)
1346 9014 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad HC-upplaga. 29x46 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:39)
1346 4052 Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 156/160. Motivet: 51x40cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:54)
1346 4001 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 67/300, daterad 1981. Bladets mått: 48x63, oramat löst blad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:54)
1346 4567 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 72/360, kust. Motivet: 45x54 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:26)
1346 2025 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), "Kvinna mot grön trädridå". Motivet: 60x48cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:41)
1346 4089 Färglitografier Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Vinter- respektive sommarmotiv. Signerade och numrerade. Motivet: 21x31 respektive 26x35 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:37)
1346 2220 Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Höstens grenar". Signerad, numrerad 58/75, oramat löst blad. Bladets mått: 106,5x79 cm. Motivet: 71x56 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:53)
1346 4193 Fat 2 st, bland annat Arabia. Diameter: 30-33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:36)
1346 4171 Fat Des pots. Diameter: 43cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:03)
1346 4478 Fat Domino, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. 15x15, nagg
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:08)
1346 4244 Fat på fot Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Diameter: 20,5, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:39)
1346 4344 Fåtölj + extra dyna, Gocken Jobs tyg, "Rabarber"
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:20)
1346 4420 Fåtölj 1960-tal, BraBohag, Ljungs Industrier Malmö
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:10)
1346 4512 Fåtölj 20-tal, Josef Frank tyg, "Aramal"
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:38)
1346 4291 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla, omklädd, + ej tillhörande pall böjträ
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:35)
1346 4516 Fåtöljer ett par
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:56)
1346 4401 Fåtöljer Ett par, Bröderna Andersson.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:37)
1346 2143 Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:40)
1346 4084 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtemor. Höjd: ca 18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:36)
1346 4383 Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 12,5-17cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:33)
1346 4382 Figuriner 3 st, Royal Copenhagen. Höjd: 15-18cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:49)
1346 4281 Fiskbestick 4 delar, Gense, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Längd: 18,5-20,5
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:47)
1346 4130 Fotbollsspel Modell Äldre, trä. Längd: 89 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:27)
1346 4090 Garderobsskåp Lysberg & Hansen, Danmark. 1920-tal, glasdörrar. Bredd: 190 cm. Djup: 58 cm. Höjd: 190 cm
S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:22)
1346 4111 Glas 6 st, Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:22)
1346 4152 Glas på fot 2 + 4 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 18-24 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:27)
1346 4254 Glasservis 20st, Orrefors, Silvia. Höjd: 6,5-14,5cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:43)
1346 4412 Glasservisdelar 36 delar. Höjd: 10-14cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:33)
1346 4485 Glasunderlägg 16 st, silver, 1963, bruttovikt: ca 240g, Monogram. Diameter: 7,5
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:31)
1346 2532 Golvlampa 1950-tal. Höjd: 115
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:55)
1346 4011 Golvlampa höj- och sänkbar. Höjd: ca 153 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:33)
1346 4537 Golvlampa metall. Höjd: 147
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:16)
1346 4311 Golvlampa Två-armad. Höjd: 154cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:19)
1346 2385 Golvlampa Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Verpan". Höjd: 166 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:19)
1346 2148 Golvlampor Ett par, EWÅ, Värnamo. Mässing. Höjd: 140 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:21)
1346 3005 Golvur Black Forest Furniture, märkt HWN, Schwarzwald, omkr. 1900. Bredd: 75 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 235 cm
S�ldes f�r 27.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:25)
1346 4014 Golvvas lergods. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:58)
1346 4282 Gräddkanna silver, Ryssland. Höjd: 10 cm. Vikt: ca 100 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:54)
1346 2313 Grafiskt blad Kim Stensland (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 22/180. Bladets mått: 25x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:56)
1346 4136 Gravyr "Charles Comte de S Empire Romain de Cobenzl Baron", 40x26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:47)
1346 4479 Gravyrer 2 st, ca 16,5x24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:47)
1346 4328 Gryta Koppar, diameter: 42, höjd: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:37)
1346 2562 Gunghäst längd: 84 cm, djup: 30 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:51)
1346 4268 Gungstol Rotting
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:50)
1346 4518 Hallbyrå England, Idegran. Bredd: 90, djup: 39 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:33)
1346 4243 Hänge silver, Kula. Höjd: 6,5 cm. Vikt: ca 10 g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:28)
1346 2222 Hängskåp 1800-tal. Bredd: 66, djup: 46 cm, höjd: 98 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:56)
1346 2544 Herrur Allaine 25 jewels, Incabloc, Automatisk, datum. Diameter: 35mm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:08)
1346 2090 Hurts Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Längd: 100 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:28)
1346 4358 Jardiniere majolika. Längd: 34cm, höjd: 17cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:36)
1346 4278 Julkoppar 12 st, Royal Copenhagen. Höjd: 6,8 cm, diameter: 6,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:16)
1346 4459 Kaffe / mockakoppar 50 delar, ca, Maria Björnbär, Rosenthal
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:55)
1346 4386 Kaffegods 17 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Salix. Diameter: 12-17cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:16)
1346 4448 Kaffekoppar 4 st, Royal Copenhagen, omkring 1900
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:51)
1346 4449 Kaffeservis 3 delar, nysilver, Gustaviansk stil. Höjd: 10-23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:16)
1346 4388 Kaffeservisdelar 20 delar, Blå Blom, Gustavsberg
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:25)
1346 4271 Kaffeskedar 24 st, silver. Längd: 12 cm. Vikt: ca 335 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:10)
1346 4251 Kaffeskedar 6+ 7, silver. Längd: 10,5-12cm, med etui. Vikt: ca 175 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:35)
1346 4174 Kandelaber mässing. Höjd: 34cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:02)
1346 4490 Käpp med silverkrycka & gravering. Höjd: 91 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:49)
1346 4133 Käpp med stickvapen. Höjd: 92 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:48)
1346 4148 Karaff + likörglas, 11 + 1 st. Höjd: 7-21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:04)
1346 4515 Karmstol 1940-tal, omklädd, tyg vägen
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:46)
1346 4530 Karmstol 1960-tal, galon
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:33)
1346 4507 Karmstol 1960-tal, Josef Frank tyg, Vegetable
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:20)
1346 4432 Karmstol Louis XVI-stil
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:01)
1346 4431 Karmstolar + stolar, 2 + 3 st, Senempire
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:20)
1346 2373 Karmstolar ett par, England, Höjd: 75 cm, Sitthöjd: 40 cm, Bredd 60 cm ca.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:08)
1346 4013 Karmstolar ett par, JOC, design: Karl-Erik Ekselius
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:55)
1346 4293 Karmstolar Ett par, Louis XV-stil
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:33)
1346 4235 Karott Firma Svenskt Tenn, 1952, Tenn / trähandtag. Längd: 27 Dia: 15, höjd: 10,5 cm
1346 4095 Karotter med lock, 2 st, tenn. Höjd: ca 19-28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:50)
1346 4102 Kartor 2 st, 1800-tal, kopparstick, ca 16x20 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:14)
1346 4477 Keramik 4 delar, Upsala-Ekeby. Höjd: 2-22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:54)
1346 4399 Keramik 5 delar, Orientalisk. Diameter: 11-22cm, höjd: 25cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:21)
1346 4284 Kista Bemålad, "1745". Bredd: 121, djup: 59 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:04)
1346 4470 Kista på benställning, barockstil. Bredd: 70 cm. Djup: 40 cm, höjd: 84 cm, nyckel
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:27)
1346 4099 Koffert Längd: 75,5 cm. Djup: 46 cm, höjd: 52 cm
1346 4190 Kökssoffa 1800-tal. Längd: 215
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:06)
1346 4283 Konstglas 4 delar. Höjd: 7-22 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:48)
1346 4298 Korgstolar ett par
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:31)
1346 4390 Korgstolar ett par
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:32)
1346 4121 Korkskulpturer i Glasmontrar, 3 st, Asien. Längd: 23-45, höjd: 15-37 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:59)
1346 4188 Kryddburkset 12 delar. Höjd: 10-20cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:39)
1346 4038 Kuverttallrikar 6 st, Tenn. Diameter: 27,5cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:07)
1346 4352 Lampbord 30-tal, betsad björk. Bredd: 64 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:11)
1346 4443 Lampbord ett par, mässing och glas. Bredd: 41, djup: 41 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:49)
1346 4031 Leksaksbilar diverse, ca 50 st
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:29)
1346 2468 Likörservis 10 delar, Silvermontering. Höjd: 5-19 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:53)
1346 4047 Likörservis 6 delar + 1st. Sandviksglas. Höjd: 11-32cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:06)
1346 4332 Litografi Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad CK, Stockholmsmotiv, Utsikt från Södermalm. Motivet: 33x23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:32)
1346 2273 Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. PT. Signerad, daterad 72. Motivet: 51x65 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:55)
1346 8242 Litografier 28 st i mapp, John Jon-And (1889-1941), Sverige. 150 upplaga, "28 Croquis Lorennsbergsteatern 1922", bladets mått: 50x31, oramade lösa blad. Signerad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:00)
1346 4168 Ljuskrona barockstil. Höjd: 80cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:24)
1346 4391 Ljuskrona mässing. Höjd: 22cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:04)
1346 2197 Ljuskrona med prismor. Höjd: 55 cm
1346 4453 Ljusstakar + appliquer, 4 delar, mässing. Höjd: 14-24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:25)
1346 4325 Ljusstakar 3 delar, Gusum, mässing. Höjd: 9-24cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:50)
1346 4021 Ljusstakar 8 st, mässing. Höjd: 4,5-8 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:26)
1346 4219 Ljusstakar Ett par, nysilver, Argentina. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:58)
1346 4034 Ljusstakar ett par, silver, 1959. Höjd: 14 cm, bruttovikt: 330 g
1346 4377 Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 19,5cm, bruttovikt: ca 590 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:40)
1346 4435 Ljusstakar Ett par, Smide, Tuppar. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:30)
1346 4026 Ljusstakar ett par, Tenn, N G Norstrand, Lund, 1824. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:50)
1346 4039 Ljusstakar Ett par, tenn. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:08)
1346 4150 Ljusstakar Ett par. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:20)
1346 4245 Ljusstakar silver, Ett par, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Löfman, 1976. Höjd: 14cm, bruttovikt: 510g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:50)
1346 4229 Ljusstake Georg Jensen, "Swing", Metall. Höjd: 32,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:45)
1346 4294 Ljusstake metall, för 9 ljus. Längd: 84 cm. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:51)
1346 4561 Ljusstake Ystad metall, (liljan) Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:17)
1346 4261 Matbord Ek, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 119+ 2x50, djup: 99 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:07)
1346 4260 Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 109. Höjd: 74 cm, En iläggsskiva
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:29)
1346 4226 Matkärl Kina, omkring 1900, tre sektioner, porslin. Höjd: 21, diameter: 19 ca
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:10)
1346 4417 Matsalsgrupp 15 delar, rokokostil, Tidigt 1900-tal, 12 stolar + 2 karmstolar + matbord, 3 st ilägg
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:02)
1346 9099 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, Bord + 6 stolar. Diameter: 110, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:52)
1346 2046 Matsalsskåp Med vitrin, gustaviansk stil. Bredd: 102 cm. Djup: 41 cm, höjd: 177 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:48)
1346 4269 Matsalsskåp Med vitrin. Bredd: 117 cm. Djup: 40 cm, höjd: 204 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:42)
1346 4112 Matservisdelar "Woodland", Wedgwood och "Old Country Castles", British Anchor, England, ca 30 delar
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:57)
1346 4241 Matservisdelar 12 delar, Royal Copenhagen, Mypo, diameter: 17-25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:48)
1346 4015 Matservisdelar 35 del ca, SS, Rörstrand
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:22)
1346 4461 Matservisdelar 70 del ca, Maria Björnbär, Rosenthal, diameter: 21-24 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:11)
1346 4016 Matservisdelar 84 delar, Rörstrand
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:51)
1346 4246 Matta Gabbeh, 341x242cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:37)
1346 4211 Matta Kina, 372x448 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:08)
1346 4309 Matta Orientalisk, 110x195cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:58)
1346 4568 Matta orientalisk, 120x185 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:09)
1346 4266 Matta Orientalisk, 134x210 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:16)
1346 4169 Matta Orientalisk, 163x233 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:20)
1346 4048 Matta orientalisk, 173x241 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:51)
1346 4295 Matta orientalisk, 315x455 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:03)
1346 4213 Matta orientalisk, 80x340cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:54)
1346 4214 Matta orientalisk, 81x214cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:55)
1346 4216 Matta Orientalisk, 81x300cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:35)
1346 4217 Matta orientalisk, 81x310cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:29)
1346 4119 Matta orientalisk, Afghan, 208x302 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:05)
1346 4125 Matta orientalisk, Bochara, 143x215 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:26)
1346 4563 Matta orientalisk, Bochara, ca 110x200 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:21)
1346 4565 Matta Orientalisk, Bochara130x172 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:38)
1346 4562 Matta orientalisk, Kelim, 82x445 cm
1346 4522 Matta orientalisk, Silke, 130x175 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:55)
1346 4521 Matta Tibetansk stil, 198x252 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:50)
1346 4305 Mattallrikar 11 st, Fasan, Old Gustavsberg, diameter: 23,5 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:58)
1346 4030 Miniatyrer 2 st + teckning. Längd: 12,5-20 cm, djup: 11,5-15,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:57)
1346 4149 Mockakoppar 12 st, Royal Tuscan
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:17)
1346 4161 Modisthuvud 30-tal, bemålad gips. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:01)
1346 4396 Mortlar 2 st, mässing. Höjd: 8-11cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:18)
1346 4429 Nattygsbord 1950-tal, teak, k, 47, djup: 32 cm, höjd: 52 cm
1346 4134 Nyckelharpa längd: 93 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:24)
1346 4189 Oljemålning 2 st, A. De Simone. Signerad. Olja på duk, 63x34cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:09)
1346 4433 Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Blomsterstilleben, Signerad. Olja på duk, 49x63 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 september 2020 04:12)
1346 2069 Oljemålning Alvar Hård (f. 1918), Sverige. Signerad. Olja på duk, 51x70cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:54)
1346 4050 Oljemålning Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), Signerad, kvinna, 1980. Olja på duk, 53x26cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:38)
1346 4313 Oljemålning August Lundberg (1882-1946), Sverige. Signerad, 1935, kustmotiv. Olja på pannå, 45x53cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:54)
1346 4320 Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:22)
1346 4484 Oljemålning Bo von Zweigbergk (1897-1940), Sverige. Hovs hallar. Signerad, daterad 1936. Olja på duk, 37x45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:09)
1346 2063 Oljemålning Carl Peter Hallberg (1809-1879), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 31x38cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:38)
1346 4147 Oljemålning Ebbe Höglund (1914-1993), Sverige. "Charlie + Paulina". Signerad, daterad 1972. Olja på duk, 80x64 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:23)
1346 4146 Oljemålning Ebbe Höglund (1914-1993), Sverige. "I Lövskogen". Signerad, daterad 1972. Olja på duk, 64x80 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:12)
1346 4182 Oljemålning Ellen Jolin (1854-1939), Sverige. Signerad, Studie, Beskuren. Proveniens Einar Jolin. Oramat löst blad. Olja på duk. Bladets mått: 61x31 cm
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:22)
1346 4122 Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. "Den nymålade ekan". Signerad, daterad -61. Olja på duk, 53x64 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:17)
1346 4553 Oljemålning Ester Zetterberg (1919-2007), Sverige. "Pä Dass". Signerad. Olja på duk. Signerad, daterad -74, mått90x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:05)
1346 4207 Oljemålning Fulvio Pentassuglia (1927-2017), Figurer i park. Signerad. Olja på duk, 20x40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:34)
1346 4356 Oljemålning Gösta Nissjers (1916-1963), Sverige. "Mot blå hammaren och sylarna". Signerad. Olja på duk, 22x39cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:20)
1346 4548 Oljemålning Harry Ceson (1926-1978), Sverige. "Ögat". Signerad. Olja på pannå. Motivet: 30x39 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:58)
1346 4201 Oljemålning HG Carlström. Stockholmsmotiv, Söder Mälarstrand. Signerad. Olja på pannå, 37x44cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:59)
1346 2524 Oljemålning Indonesien, 80x175 cm. Ej signerad
1346 4127 Oljemålning Kopia efter Jean Marie Nattier, ej signerad. Olja på duk, 107x80 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:01)
1346 2303 Oljemålning Leon Fagercrantz (1866-1935), Sverige. Signerad. Olja på duk, 28x39cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:25)
1346 4024 Oljemålning Magda Ringius (1894-1979), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad -48. Olja på pannå, 42x37 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:26)
1346 4140 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. Olja på duk, 100x100 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:10)
1346 4141 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. Olja på duk, 100x100 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:33)
1346 4035 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 47x37cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:55)
1346 4482 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Män på hästar. Signerad. Olja på pannå, 24x29 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:34)
1346 4491 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad Rj, Fjällandskap. Olja på duk, 39x80 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:05)
1346 4542 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Milén, -76. Olja på pannå, 43x34 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:06)
1346 4018 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, modell. Olja på pannå, 23x18 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:31)
1346 4312 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, segelskepp. Olja på duk, 32x23cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:50)
1346 4006 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, slagskepp. Olja på duk, 46x42 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:48)
1346 4204 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 39x69cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:15)
1346 4286 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 53x82cm
1346 4017 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skånegård. Signerad. Olja på pannå, 17x38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:14)
1346 4557 Oljemålning Örjan Sandemo, "Hon". Signerad, daterad -76. Olja på duk, 115x100 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:45)
1346 4547 Oljemålning Örjan Sandenor (f. 1946), Sverige. Kust. Olja på duk, signerad, 25x30 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:52)
1346 4534 Oljemålning Örjan Sandenor (f. 1946), Sverige. Signerad, "sommarhörn", -75. Olja på duk, 62x62 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:56)
1346 4535 Oljemålning Örjan Sandenor (f. 1946), Sverige. Signerad, 1976, komposition, 62x67 cm
1346 2536 Oljemålning Oscar Anderson. Signerad, daterad 1921. Olja på duk, 60x87cm
1346 2134 Oljemålning Pacula Kazimierz (f. 1952), Sverige. Slipsar. Signerad, -96. Olja på duk, 77x59 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:05)
1346 4129 Oljemålning Signerad Ax Lindquist, Landskap. Olja på pannå, 37x55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:09)
1346 4023 Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, daterad 1973, "Valsnäs, Öland". Olja på pannå, 15x55 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:51)
1346 4025 Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, daterad 1976, "Drakens gränd, Stockholm". Olja på pannå, 27x22 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:16)
1346 4044 Oljemålning Sven Skoglund (1932-1998), Sverige. Kust, Signerad. Olja på duk, 80x100 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:03)
1346 2106 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad -71. Olja på duk, 45x55 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:33)
1346 4316 Oljemålning William Bokelund, "Sunrise". Signerad a tergo, daterad 2005. Olja på duk, 65x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:17)
1346 4533 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, Landskap, duk, 32x40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:32)
1346 4540 Öronlappsfåtölj
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:06)
1346 4510 Pall Estrid Ericson tyg, Elefanter, 51x51 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:46)
1346 4504 Pall Josef frank tyg, Under ekvatorn. Längd: 48 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:50)
1346 2165 Papperskorg Lucari, Holland. Höjd: 25, Tyg / papp
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:00)
1346 4227 Paraply Christian Dior. Längd: 87 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:54)
1346 4330 Parti karaffproppar diverse
1346 4439 Parti kopparföremål 1800-tal
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:15)
1346 4560 Parti smycken silver, bruttovikt: ca 100 g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:56)
1346 4033 Parti smycken silver. Vikt: ca 205 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:25)
1346 4395 Parti tenn 5 delar. Höjd: 11-13cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:12)
1346 4116 Personvåg Stathmos. Höjd: ca 96 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:37)
1346 4359 Pianopall Längd: 97cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:27)
1346 4501 Pianopall Med förvaring, Josef frank tyg, "Celotocaulius". Längd: 61 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:47)
1346 4513 Pianopall med förvaring, Josef Frank tyg. "Aramal", Längd: 60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:24)
1346 4360 Pianopall Rokokostil, med notfack. Längd: 58cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:44)
1346 4249 Piedestal Med stenskiva. Höjd: 76cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:36)
1346 2196 Piedestal nutida. Längd: längd. 28, djup: 28 cm, höjd: 152 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:25)
1346 4476 Piedestaler 3 st, trä. Höjd: ca 80-84 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:18)
1346 4259 Pinnstolar 2 st, 1960-tal
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:41)
1346 4488 Plafond funkis, glas. Höjd: 48 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:11)
1346 4472 Plåtbrickor 6 st, bemålade. Längd: 27-60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:04)
1346 4225 Plunta Jugend, Silver / emalj, Österrike Ungern, kristall med dekor av mistel, Svenska importstämplar. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:02)
1346 4221 Pokaler + Tesilsställ, 3 delar, silver, Graverat. Höjd: 3-9 cm. Vikt: 110 g
1346 4471 Pottskåp furu. Bredd: 58 cm. Djup: 37 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:18)
1346 4138 Projektor modell äldre, Keystone 8mm, USA, Modell K-108. Längd: 30 cm, djup: 20 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:21)
1346 2482 Rakbord längd: 60 cm, djup: 40 cm, höjd: 169 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:05)
1346 4411 Remmare 9st. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:26)
1346 4081 Resegrammofon Längd: 41 cm. Djup: 30 cm, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:50)
1346 4296 Ring & brosch 18k guld, Bismarck modell, storlek: 18, längd på brosch, 5cm. Vikt: 5g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:25)
1346 4392 Rökbord ben i form av elefanter. Diameter: 53cm. Höjd: 54cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:52)
1346 4279 Rökelsefat mässing. Diameter: 32 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:34)
1346 4303 Röllakan 170x230 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:11)
1346 4197 Röllakan 224x160 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:14)
1346 4218 Ryamatta 170x240 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:43)
1346 4366 Salongsbord Karl Johanstil, mahogny. Bredd: 90cm x2x23 cm. Djup: 70 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:40)
1346 2376 Salongsbord nyrenässans. Bredd: 103. Djup: 62 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:09)
1346 4343 Salongsbord Nyrokoko, valnöt. Bredd: 99 cm. Djup: 64 cm, höjd: 68 cm
1346 2444 Samekniv Hornskaft, dekorerat, ej signerad. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:54)
1346 4308 Sängbord Ett par. Bredd: 40 cm. Djup: 34 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:34)
1346 2257 Sänggavlar 2 st, Carl Malmsten & Nk-märkt, intarsia. Bredd 90 cm ca, Längd 175 cm ca, Höjd: 75-84cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:58)
1346 4538 Satsbord 3 delar, Kakelplattor, rokokostil. Höjd: 52-57 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:25)
1346 4424 Schatullskåp barockstil, Relief, ek. Bredd: 80, djup: 49 cm, höjd: 113 cm, nyckel
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:49)
1346 4323 Sekretär rokokostil, mahogny. Bredd: 76, djup: 44 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:59)
1346 4177 Serigrafi efter Henri Matisse, Ivy in flower. Ej signerad, Bladets mått: 75x55cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:16)
1346 4462 Serveringsporslin 15 delar, Maria Björnbär, Rosenthal. Längd: 18-24 cm, höjd: 3-20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:46)
1346 4164 Serveringsvagn med lådor, mahogny, längd. 77, djup: 44 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:45)
1346 4300 Serveringsvagn Metall/glas. Längd: 85, djup: 41 cm, höjd: 60-74 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 21:02)
1346 4257 Serveringsvagn Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Thea", Teak, ek och svart laminat. Övre hyllplan med skjutbar skiva och fällbar klaff, Längd: 70+ 30 cm. Djup: 42cm. Höjd: 61cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:29)
1346 2251 Servisdelar Gustavsberg, 20 delar
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:44)
1346 4270 Silver 8 delar. Höjd: 3,5-10 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:58)
1346 4450 Skål + jardiniere, Kristall. Längd: 30 Dia: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:54)
1346 2410 Skål Kina. Diameter: 21cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:55)
1346 2409 Skål Kina. Diameter: 32cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:04)
1346 4194 Skål Kina. Höjd: 16, diameter: 35cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:51)
1346 4163 Skål Konstglas, Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Ej signerad, II-sortering. Diameter: 19, Orrefors
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:39)
1346 4370 Skål Orrefors, Edward Hall. Höjd: 12cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:20)
1346 4032 Skål på fot, Firma Svenskt Tenn, 1927. Diameter: 22, höjd: 6,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:30)
1346 4162 Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Glaserad keramik, Signerad, diameter: 15,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:27)
1346 3062 Skål på fot Sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark. Höjd: 10 cm. Vikt: 175 g
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:49)
1346 4208 Skålar 2 st, Keramik, Sydamerika. Diameter: 18-25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:49)
1346 4206 Skålar 2 st, Kina. Höjd: 5-13cm
1346 2317 Skålar 2 st, Venini/Orrefors. Diameter: 11-16, höjd: 5-10 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:14)
1346 4451 Skålar 4 st, Kristall, bland annat Orrefors, diameter: 16-21 cm
1346 4179 Skålar Ett par, Kina, nutida, Dia 11,5, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:55)
1346 4317 Skålar Ett par, tenn, samearbete. Längd: 12cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:44)
1346 4404 Skålfat 3 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, 1970-tal, ornaminplast. Diameter: 17-23cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:19)
1346 4092 Skålfat glas. Diameter: 36 cm, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:52)
1346 4368 Skålfat Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. II-sortering. Diameter: 29cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:02)
1346 4252 Skedar 5 st, udda, silver. Längd: 10-18cm. Vikt: 105 g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:28)
1346 4085 Skeppsur Schatz. Diameter: ca 16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:35)
1346 4113 Skolkarta Esselte 1974. Bredd: 185 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:39)
1346 4379 Skrin & dosor Diverse, 7 delar. Längd: 5-12cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:02)
1346 4531 Skrivbord 1800-tal, björk. Bredd: 110, djup: 57 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:29)
1346 4444 Skrivbord 1960-tal, valnöt. Bredd: 140, djup: 65 cm, höjd: 75 cm
1346 4413 Skrivbord Fd Toilettbord. Bredd: 109. Djup: 54 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:45)
1346 4292 Skrivbord Sent 1800-tal, Bemålat. Bredd: 120, djup: 60 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:21)
1346 4170 Skulptur 2 st. Höjd: 16-18cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:40)
1346 4175 Skulptur Aluminium. Höjd: 35cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:40)
1346 4178 Skulptur Asien. Längd: 15, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:13)
1346 2346 Skulptur Glas, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Längd: 25 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:22)
1346 4046 Skulptur Hästhuvud. Höjd: 51cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:56)
1346 2413 Skulptur IKEA, Per B Sundberg, "Föremål". Längd: 16, djup: 7 cm, höjd: 15 cm
1346 4234 Skulptur Lekande delfiner. Brons, stensockel. Längd: 39 cm. Djup: 31 cm, höjd: 36 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:49)
1346 4381 Skulpturer 3 delar, mässing, orientaliska. Höjd: 10-26cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:30)
1346 4373 Skulpturer 7 delar, Trä. Höjd: 7-17cm
1346 8160 Soffa Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Aristokrat. Teak, Längd: ca 200
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:51)
1346 4361 Soffa Karl Johan, björk. Längd: 235cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:52)
1346 4372 Soffa Karl Johanstil, mahogny. Längd: 230cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:22)
1346 4289 Soffa Nyrokoko. Längd: 125
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:13)
1346 4422 Soffbord 20-tal, mahogny, diameter: 100, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:52)
1346 4427 Soffbord mahogny, pelarfot, med låda, diameter: 65, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:37)
1346 4523 Soffbord Valnöt. Bredd: 107, djup: 57 cm, höjd: 57 cm
1346 4426 Spegel + konsolbord, Stenskiva. Höjd: 50 + 116
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:33)
1346 4494 Spegel 20-tal, 72x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:16)
1346 4406 Spegel 76x56cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:25)
1346 4436 Spegel Gustaviansk, 74x31 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:19)
1346 2154 Spegel Karl Johan, mahogny, 146x63 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:47)
1346 3012 Spegel Nygotik, 1800-tal, med oljemålning, mahogny, 100x44 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:31)
1346 4212 Spegel Nyrokoko. Reliefmotiv, 61x61 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:59)
1346 4020 Spegel Oscar & Clothilde, Krakelerad yttre spegel med en rund konvex spegel i centrum, 40x40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:17)
1346 4231 Spegel rokokostil, nutida, 108x68 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:37)
1346 4495 Spegel Sent 1800-tal, slipat glas, 136x62 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:41)
1346 4371 Spegellampetter ETt par, tenn. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:40)
1346 4040 Spegellampetter Ett par, tenn. Höjd: 30cm
1346 4367 Spelbord Nyrokoko, Bredd: 90 cm. Djup: 2x44 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:28)
1346 4527 Spelbord Sent 1800-tal, mahogny. Bredd: 90, djup: 2x44 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:14)
1346 4475 Stekfat Blåvitt kompaniporslin, omkring 1800. Längd: 23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:54)
1346 4012 Stol design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Modell 3105 "Hammarhaj". Formpressad rygg och sits. Etikettmärkt. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:46)
1346 4223 Stolar 4 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. 2004
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:36)
1346 4288 Stolar 4 st, Nyrokoko, trissor
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:21)
1346 4529 Stolar 4 st, rokokostil
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:07)
1346 4322 Stolar Ett par, Louis XV-stil
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:44)
1346 4327 Stolar Ett par, Myran, Design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:25)
1346 2452 Stolar ett par, rottingsits
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:28)
1346 4132 Stringhylla Golvmodell. Höjd: 156. Djup: 80,7 hyllplan
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:37)
1346 4442 Svanstolar ett par, 1800-tal
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:38)
1346 4362 Sybord Karl Johanstil, lyrformad fot, mahogny. Bredd: 56 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:40)
1346 2142 Sybord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 62, djup: 40 cm, höjd: 75 cm, nyckel
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:35)
1346 4324 Syltkruka Höganäs, 15L. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:16)
1346 4502 Sypuff 1940-tal, Josef frank tyg, Under ekvatorn & Vägen, diameter: 41 cm
1346 4503 Sypuff 1940-tal, Josef frank tyg, Under ekvatorn & Vägen. Diameter: 49 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:48)
1346 4508 Sypuff 1940-tal, klädd med Josef Frank-tyg, Vegetable Tree. Höjd: 31 cm, diameter: 40 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:49)
1346 4487 Syskrin furu. Längd: 64 cm. Djup: 27 cm, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:36)
1346 4165 Takarmatur "Knubbling", Ateljé Lyktan, Åhus. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 21:03)
1346 4460 Takarmatur Glas och mässing, 3 ljuskällor. Höjd: ca 110 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:27)
1346 4410 Takarmatur Glaskupa, nutida, diameter: 30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:55)
1346 4408 Takarmatur metall / glas, nutida. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:14)
1346 2550 Takarmatur Metall, Blommor, Italien. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:18)
1346 4202 Takarmatur PH Takpendel, Louis Poulsen, kupor med skador. Höjd: ca 35-40 cm
1346 4242 Takarmatur PH-lampa, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. Diameter: 53cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:08)
1346 4124 Takarmatur Tidigt 1900-tal, glaskupa. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:50)
1346 4304 Tallrikar 6st delar, porslin, "Gullviva", Gunnar Wennerberg (1863-1914), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 24cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:34)
1346 4110 Tallrikar Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. 7+ 12 st. Diameter: 14-25 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:43)
1346 4273 Tårtbestick silver, 6+ 6 delar, Finland. Längd: 10-12 cm. Vikt: 120 g
1346 4238 Te / kaffeskedar 4 st, silver, bland annat Petter Sellstedt 1803. Längd: 11-13 cm. Vikt: 30 g
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:53)
1346 4028 Teckningsalbum 1800-tal, Ringdahl, albumet 24x17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:44)
1346 2447 Tekoppar 12 st, Tirschenreuth
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:00)
1346 4375 Tekoppar 2 st, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Höjd: 9cm
1346 4086 Telefoner 2 st, modell äldre. Höjd: ca 26 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:18)
1346 4457 Teservis 23 delar, Maria Björnbär, Rosenthal
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:05)
1346 4137 Teservisdelar 7 delar, Johnsson Brothers, England
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:17)
1346 4250 Teskedar 11st, silver. Längd: 13cm, med etui. Vikt: 145 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:14)
1346 4290 Textiltavla Greta P-son Digman (1906-1988), Sverige. Tivoli, 117x66 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:32)
1346 4022 Textiltavla John Blund. Motivet: 38x38 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:52)
1346 4474 Tidningsställ rotting och glas. Längd: 44 cm. Djup: 30 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:50)
1346 4315 Tobaksburk gjutjärn. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:50)
1346 4083 Tobaksburk järn, men innerlock. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:19)
1346 4115 Trädgårdsurna gjutjärn. Höjd: 59 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:25)
1346 4198 Trägravyr Eva Stockhaus (f. 1919), Sverige. Signerad, numrerad 37/160, Djungel & dikesren, 27,5x13 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:18)
1346 4199 Trägravyr Karin Persson (1891-1971), Sverige. Signerad, daterad 1954, blomsterstilleben, "Moto grazio". Motivet: 17,5x16 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:04)
1346 4196 Träsnitt 3 st, Japan. Motivet: 13x19-14x10cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:02)
1346 4051 Träsnitt 3 st, Kina/Japan. Signerade. Motivet: 38x25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:26)
1346 4464 Träsnitt Gösta Häggström. Tjurfäktare. Signerad, numrerad 2/125, daterad -75. Motivet: 39x49 cm
1346 2182 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad 1977, bladets mått: 50x64cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:12)
1346 4321 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 168/250 1979, daterad kust. Motivet: 59x58cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:23)
1346 9284 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 29/150, år 1951. Motivet: 47x33cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:42)
1346 4569 Trattgrammofon Replica, + stenkakor. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:32)
1346 4463 Tvättservis 2 delar, Gefle. Höjd: 30 cm, diameter: 33 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:55)
1346 4222 Unionsflagga Sverige, för båt. 90x130cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:42)
1346 4387 Uppläggningsbestick 7 delar, silver. Längd: 15-22 cm. Vikt: ca 440g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:28)
1346 4237 Uppläggningsbestick Ett par, Ryssland, Sten / mässing / Ns, Med vapensköld. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:57)
1346 4195 Urna Kina. Höjd: 20cm
1346 2255 Urna porslin, Kina, 1900-talerts senare delar, Dekor i underglasyrblått. Höjd: ca 54 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:59)
1346 4041 Våg höjd: 22cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:47)
1346 2229 Väggrelief Hans Osswald (f. 1919), Sverige. Motivet: 40x60, metallplatta
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:02)
1346 4437 Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:04)
1346 4452 Vas + skål, Kristall, Strömbergshyttan. Höjd: 14-22 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:31)
1346 2015 Vas Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. 1930. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:19)
1346 4233 Vas Kina, 1900-tal, Höjd: 20cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:29)
1346 4053 Vas Kristall. Höjd: 47 cm
1346 4486 Vas silver. Höjd: 13 cm. Vikt: 40 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:31)
1346 4438 Vaser + skål, 3 delar, bland annat Rörstrand. Höjd: 4-15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:12)
1346 4232 Vaser 2 st, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Elme glasbruk, Pressglas, Gjuten dekor med hästar. Höjd: 17,5
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:17)
1346 4398 Vaser 2 st, Keramik och marmor. Höjd: 17-20cm
1346 4104 Väska Michael Kors, ca 32x32 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:17)
1346 2231 Vinprovarglas med mera, 19 delar. Höjd: 14-19 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:09)
1346 4376 Vinställ Metall. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:35)
1346 4539 Vitrinskåp rokokostil, intarsia. Bredd: 62, djup: 31 cm, höjd: 146 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:34)
1346 4345 Vitrinskåp rokokostil. Bredd: 62 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 145 cm, nyckel