Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 7 september 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1346 2401  Aftonväskor 2 st. Längd: 15-19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:39)

1346 4183  Akvarell Ellen Jolin (1854-1939), Sverige. Kristnande. Signerad. Proveniens Einar Jolin. Oramat löst blad. Motivet: 38x49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:51)

1346 2308  Akvarell Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, stilleben. Motivet: 36x54cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:38)

1346 4337  Akvarell Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna, 18x9,5 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:57)

1346 1024  Akvarell Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "Mäster Mikaels gata" Stockholm. Signerad. Bladets mått: 58x77 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:53)

1346 4536  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 37x28, komposition

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:13)

1346 4003  Akvarell Robert Kitchen (1950-2009), USA. Komposition. Signerad. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 106x75 cm. Motivet: 79,5x53,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:58)

1346 4002  Akvarell Robert Kitchen (1950-2009), USA. Komposition. Signerad. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 106x75 cm. Motivet: 79,5x53,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:05)

1346 2094  Akvarell / blandteknik Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Signerad, Hammarby IP. Bladets mått: 67x70cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2020 08:27)

1346 4546  Akvareller 2 st, Sandberg-Hög. Signerade, 26x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:03)

1346 4230  Appliquer Ett par, Sent 1800-tal, Gustaviansk stil, prismor. Höjd: 30, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:01)

1346 2491  Armband silver, bland annat Ametist & Rosenkvarts. Längd: 20 cm, bruttovikt: ca 25 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:40)

1346 4297  Armbandsur 18k guld, Armlänk i guld och boett, Swaving 17 rubis Incabloc. Längd: 17cm, bruttovikt: 22g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:51)

1346 4172  Armbandsur Certina 18K, quartz, läderband, datum, gravyr med etui, boettens: 38 mm. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:26)

1346 4173  Armbandsur Olma 17 Jewels, stål, manuell, flexband, boettens, diameter: 30 mm. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:05)

1346 4364  Badkarsoffa Rokokostil. Längd: 140cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:05)

1346 4380  Bägare 2+ 1, silver. Höjd: 6-9cm. Vikt: 225 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:24)

1346 2233  Bålskål + mugg, Gefle. Diameter: 28, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:12)

1346 4004  Bänk Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Längd: 112

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:59)

1346 4005  Bänk Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Längd: 112

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:48)

1346 4446  Bestick 12 delar, silver, Udda, 10-16, bland annat sameskedar. Vikt: ca 200 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:30)

1346 4049  Bestick ca 60 delar Saga, nysilver. Längd: 12-25cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:52)

1346 4274  Bestick silver, diverse, 11 delar. Längd: 11-20,5. Vikt: ca 420 g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:51)

1346 4180  Bildrullar 2 st, Kina, nutida. Höjd: 190 cm, bredd: 74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:41)

1346 4142  Blandteknik 2 st, Asien. Signerade. Motivet: 8x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:02)

1346 2406  Blandteknik Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sverige. Signerad, daterad -64. Mixed media, 63x94 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:46)

1346 4336  Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Montmartre, Les escaliers du Sacré Coeur. Signerad. Motivet: 24x33 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:20)

1346 4403  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Signerad, daterad 1966, Figurer & tåg, 22x34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:01)

1346 4555  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Rakel, Barnkalas, 42x75 cm. Signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:26)

1346 4524  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, I Lindkvist. Motivet: 27x15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:31)

1346 4055  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Stadsgården med utsikt mot Slussen. Monogramsignerad, bär signatur HL. Ca 24x32 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:50)

1346 4543  Blandteknik Signerad, Brückelmann, -75. Signerad, komposition. Motivet: 31x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:40)

1346 4036  Blyglasfönster 2 st, 23x17-28x18cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:54)

1346 4139  Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. Pilaster, Källemo. Björk. Brännstämplad. Höjd: 207 cm. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:30)

1346 4264  Bokhylla mahogny. Bredd: 87, djup: 25 cm, höjd: 154 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:36)

1346 4262  Bokhylla omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 91, djup: 45 cm, höjd: 175 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:17)

1346 4123  Bokverk 12 + 2 band, Selma Lagerlöf

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:46)

1346 4333  Bokverk 1648, Psalmbok, Prinsessan Christina, läder

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:24)

1346 4008  Bokverk 4 st, Rousseau, 1835

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:03)

1346 4331  Bokverk Falk Simons Silversamling, Gustaf Munthe, 1938, numrerad 174/950 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:35)

1346 4334  Bokverk Uttåg af Herr Joh Hübners Frågor", Geographien, J Nyström 1757

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:13)

1346 4265  Bord med Låda & hylla. Bredd: 54, djup: 36 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:51)

1346 4240  Bordsfotogenlampa glas och mässing. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:15)

1346 2556  Bordslampa mässing, Trumpetfot. Höjd: 83 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:54)

1346 4363  Bordslampa Opalinglas / mässing. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:50)

1346 4339  Bordslampfot Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, modell 2388. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:24)

1346 4378  Bordslampfot höjd: ca 25 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:19)

1346 4480  Bordslampfot Tenn. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:32)

1346 2396  Bordslampor ett par, Metall. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:33)

1346 4310  Bordslampor Ett par, Sandberg, Kosta. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:44)

1346 4118  Bordsur omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 40 cm. Bredd: 20 cm. Djup: 11 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:08)

1346 4228  Brasset + vedkorg, mässing. Längd: 38, höjd: 34-65 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:22)

1346 4236  Brevpress hund, brons, stensockel. Längd: 15, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:09)

1346 4267  Brevpress Kosta Boda, UJ H Vallien. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:41)

1346 4394  Bricka mässing. Längd: 47cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:55)

1346 4473  Brickor 2 st, Ns & koppar, diameter: 53-60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:55)

1346 4447  Broscher + armband, 3 delar, bland annat Silver. Bredd: 1,5-5 cm. Höjd: 6,5-12,5 cm, vikt: ca 50 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:49)

1346 4496  Buljongkoppar 11 delar, Hutschenreuther. Höjd: 2,5-5,5 cm, diameter: 12-17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:53)

1346 4423  Byrå Karl Johan, Björk. Bredd: 112. Djup: 50 cm, höjd: 99 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:22)

1346 4097  Byrå Rokokostil med stenskiva, nyckel, Höjd: 80 cm, Bredd: 90 cm Djup: 50 cm ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:25)

1346 4348  Byrå Rokokostil. Mahogny. Bredd: 43 cm. Djup: 31 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:09)

1346 4418  Byrå Sent 1800-tal, valnöt och mahogny, Intarsia. Bredd: 92, djup: 45 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:04)

1346 4468  Byrå Tallboy. Bredd: 79 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 155 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:50)

1346 4520  Cake stand England, mahogny. Höjd: 113, diameter: 45-60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:45)

1346 4351  Carborundumetsning Conrad Marca-Relli. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Bladets mått: 56x75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:33)

1346 2089  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 60/75, oramat löst blad. Bladets mått: 50x66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:30)

1346 2087  Carborundumetsning Pierre M Bresson (f. 1941), Frankrike. Signerad, numrerad 44/95. Bladets mått: 75x55 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:21)

1346 4128  Champagneglas 10 st. Höjd: 25,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:29)

1346 4010  Cigarettetui silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1944,8x10 cm. Vikt: ca 145 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:52)

1346 4374  Cigarretui silver, 13,5x10cm, monogram. Vikt: 170 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:10)

1346 4440  Cigarretui silver. Längd: 18. Djup: 9 cm, bruttovikt: ca 410 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:26)

1346 4483  Coasters 3 st, + 6 st glasunderlägg. Diameter: 8-12,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:38)

1346 4397  Coasters 6 st, silver. Diameter: 10,5cm. Vikt: ca 245 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:32)

1346 4275  Collage Margareta Mannervik (f. 1937), Sverige. Signerad, ramens innermått: 56x41 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:30)

1346 4160  Collage Werner Pfeiffer (f. 1937), Tyskland. Signerad, daterad 1982. Motivet: 15x11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:11)

1346 2423  Dekorelement modell äldre, trä. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:06)

1346 2563  Docksäng + dockvagn. Längd: 52 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:02)

1346 4445  Dosa + salt & peppar ströare, kristall / silver / emalj. Höjd: 2,5-4 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:21)

1346 4224  Dosa Jugend, Silver (900) med Emaljdekor, Tyskland, svenska importstämplar, kristall, dekor med Iris. Diameter: 9

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:45)

1346 4299  Dragspel Ballone Burini, i väska. Längd: 42 cm, djup: 39 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:00)

1346 4481  Dubbelkarotter 3 st, nysilver. Längd: 23-27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:48)

1346 2505  Duk + servetter, 1 + 9 st, Tom Hedqvist, "Estrid", För Firma Svenskt Tenn, 150x230 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:38)

1346 4498  Emmafåtölj Josef Frank tyg, "Celotocaulius"

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:33)

1346 4365  Emmafåtölj Nyrokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:01)

1346 4505  Emmafåtölj omklädd, Zebra

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:43)

1346 4499  Emmafåtöljer Ett par, Sent 1800-tal, Josef Frank tyg, "Baranquella"

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:17)

1346 4187  Etsning Ellen Jolin (1854-1939), Sverige. "Gata i Terracina!" Rom. Signerad. Proveniens Einar Jolin. Oramat löst blad. Motivet: 18x12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:13)

1346 4109  Etsning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Vråk. Signerad, numrerad 142/340, motivets mått: 65x49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:37)

1346 2427  Etsning Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Ej signerad. Bladets mått: 27,5x37,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:15)

1346 2470  Etsningar i mapp 6 st, Stockholmsmotiv, Deljko Mihajlovic, Signerade, oramade lösa blad, bladets mått: 27x27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:56)

1346 4346  Fällbord Omkring sekelskiftet 1800. Skiva i alrotsfanér. Bredd: 90 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:39)

1346 4117  Färgetsning Alexandra Kern (f. 1963), Sverige. "Tears". Signerad, numrerad 23/40, ca 2012. Motivet: 28,5x20 cm (65x53 cm)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:47)

1346 2344  Färgetsning Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 230/260. Motivet: 35x52cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:20)

1346 2217  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "La Belle Gabrielle IV". Signerad, numrerad 27/30, Haskel 76, oramat löst blad. Bladets mått: 62,5x77 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:50)

1346 2020  Färgetsning Raoul Dufy (1877-1953), Tryckt signatur, Frankrike. Ej signerad. Motivet: 23x31cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:43)

1346 2207  Färgetsning Servulo Esmeraldo (1929-2017), Brasilien. Signerad, numrerad 34/50, oramat löst blad. Motivet: ca 29x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:33)

1346 2204  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad 47/50, daterad -81. Handkolorerad, oramat löst blad. Bladets mått: 50x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:28)

1346 2209  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 54/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:40)

1346 4456  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. "Viken". Signerad, numrerad 134/345. Motivet: 24,5x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:02)

1346 2117  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bladets mått: 59x43cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:45)

1346 4287  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 38/290. Bladets mått: 60x39cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:23)

1346 4067  Färglitografi Bertil Warnolf (f. 1950), Sverige. Komposition med häftapparater. Signerad, numrerad 52/250, daterad -88. Motivet: ca 22,5x26 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:18)

1346 4135  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 39/250, komposition, oramat löst blad. Bladets mått: 97x75 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:15)

1346 4301  Färglitografi Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. Signerad, numrerad 43/50, Vindhen. Motivet: 37x48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:19)

1346 2312  Färglitografi Elke Leischen-Andersson (f. 1961), Sverige, man i båt, monogramsignerad, Numrerad 124/125, bladets mått: 28x28 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:54)

1346 4100  Färglitografi Erik Dietman (1937-2002), Sverige. "Hommage a Arthur Cravan". Signerad, numrerad 141/170, daterad -76. Bladets mått: 25x36 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:04)

1346 2213  Färglitografi Erik Dietman (1937-2002), Sverige. Signerad, numrerad EA 1/15, daterad -78. Oramat löst blad. Bladets mått: 86x61 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:40)

1346 4551  Färglitografi Eskil Nordell (f. 1921), Sverige. Blomförsäljerska. Signerad, numrerad 239/260. Motivet: 46x37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:43)

1346 2290  Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 2/200, bladets mått: 75x55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:33)

1346 4541  Färglitografi Gottfried Kumpf. Signerad, daterad -75. Motivet: 75x62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:05)

1346 4255  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad, numrerad 34/200 1977, daterad "Kronbruden". Motivet: 47x38cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:38)

1346 2029  Färglitografi Henri Goetz (1909-1989), Frankrike. Signerad, numrerad 3/40. Motivet: 33x49cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:56)

1346 4088  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 104/290. Motivet: 40x57 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:01)

1346 4353  Färglitografi Kristian Krokfors (f. 1952). Signerad, numrerad 60/60. Motivet: 48x48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:42)

1346 4355  Färglitografi Kristian Krokfors (f. 1952). Signerad, numrerad 71/80. Motivet: 90x67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:34)

1346 4458  Färglitografi Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Signerad, numrerad 158/200, daterad -76. Motivet: 40x28 cm

1346 4019  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinnor. Signerad, numrerad 116/360. Motivet: 27x39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:11)

1346 4285  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 17/360. Motivet: 27x50cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:01)

1346 4159  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad, Stilleben. Motivet: 55x38 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:43)

1346 4056  Färglitografi Marika Lang (f. 1961), Sverige. "Fish and chips". Signerad, numrerad 121/250. Motivet: 55x41 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:11)

1346 4057  Färglitografi Marika Lang (f. 1961), Sverige. Paris. Signerad, numrerad 159/250. Motivet: 56x41 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:32)

1346 2282  Färglitografi Mats Pehrson (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 85/86. Motivet: 52x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:21)

1346 2281  Färglitografi Mats Pehrson (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 95/95. Motivet: 52x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:20)

1346 2265  Färglitografi Meta Isæus-Berlin (f. 1963), Sverige. Signerad, numrerad 115/150. Motivet: 41x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:37)

1346 2279  Färglitografi Meta Isæus-Berlin (f. 1963), Sverige. Signerad, numrerad 116/150. Motivet: 41x51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:16)

1346 4545  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 96/250, -77. Motivet: 38x28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:41)

1346 2520  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Strandvägen. Signerad, numrerad 186/300. Motivet: 37x44 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:52)

1346 4256  Färglitografi Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 45/50 1981, daterad "Dan med hund 1". Motivet: 70x53cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:48)

1346 9014  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad HC-upplaga. 29x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:39)

1346 4052  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 156/160. Motivet: 51x40cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:54)

1346 4001  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 67/300, daterad 1981. Bladets mått: 48x63, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:54)

1346 4567  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 72/360, kust. Motivet: 45x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:26)

1346 2025  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), "Kvinna mot grön trädridå". Motivet: 60x48cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:41)

1346 4089  Färglitografier Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Vinter- respektive sommarmotiv. Signerade och numrerade. Motivet: 21x31 respektive 26x35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:37)

1346 2220  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Höstens grenar". Signerad, numrerad 58/75, oramat löst blad. Bladets mått: 106,5x79 cm. Motivet: 71x56 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:53)

1346 4193  Fat 2 st, bland annat Arabia. Diameter: 30-33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:36)

1346 4171  Fat Des pots. Diameter: 43cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:03)

1346 4478  Fat Domino, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. 15x15, nagg

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:08)

1346 4244  Fat på fot Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Diameter: 20,5, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:39)

1346 4344  Fåtölj + extra dyna, Gocken Jobs tyg, "Rabarber"

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:20)

1346 4420  Fåtölj 1960-tal, BraBohag, Ljungs Industrier Malmö

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:10)

1346 4512  Fåtölj 20-tal, Josef Frank tyg, "Aramal"

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:38)

1346 4291  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla, omklädd, + ej tillhörande pall böjträ

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:35)

1346 4516  Fåtöljer ett par

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:56)

1346 4401  Fåtöljer Ett par, Bröderna Andersson.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:37)

1346 2143  Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:40)

1346 4084  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtemor. Höjd: ca 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:36)

1346 4383  Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 12,5-17cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:33)

1346 4382  Figuriner 3 st, Royal Copenhagen. Höjd: 15-18cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:49)

1346 4281  Fiskbestick 4 delar, Gense, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Längd: 18,5-20,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:47)

1346 4130  Fotbollsspel Modell Äldre, trä. Längd: 89 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:27)

1346 4090  Garderobsskåp Lysberg & Hansen, Danmark. 1920-tal, glasdörrar. Bredd: 190 cm. Djup: 58 cm. Höjd: 190 cm

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:22)

1346 4111  Glas 6 st, Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:22)

1346 4152  Glas på fot 2 + 4 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 18-24 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:27)

1346 4254  Glasservis 20st, Orrefors, Silvia. Höjd: 6,5-14,5cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:43)

1346 4412  Glasservisdelar 36 delar. Höjd: 10-14cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:33)

1346 4485  Glasunderlägg 16 st, silver, 1963, bruttovikt: ca 240g, Monogram. Diameter: 7,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:31)

1346 2532  Golvlampa 1950-tal. Höjd: 115

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:55)

1346 4011  Golvlampa höj- och sänkbar. Höjd: ca 153 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:33)

1346 4537  Golvlampa metall. Höjd: 147

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:16)

1346 4311  Golvlampa Två-armad. Höjd: 154cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:19)

1346 2385  Golvlampa Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Verpan". Höjd: 166 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:19)

1346 2148  Golvlampor Ett par, EWÅ, Värnamo. Mässing. Höjd: 140 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:21)

1346 3005  Golvur Black Forest Furniture, märkt HWN, Schwarzwald, omkr. 1900. Bredd: 75 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 235 cm

S�ldes f�r 27.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:25)

1346 4014  Golvvas lergods. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:58)

1346 4282  Gräddkanna silver, Ryssland. Höjd: 10 cm. Vikt: ca 100 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:54)

1346 2313  Grafiskt blad Kim Stensland (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 22/180. Bladets mått: 25x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:56)

1346 4136  Gravyr "Charles Comte de S Empire Romain de Cobenzl Baron", 40x26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:47)

1346 4479  Gravyrer 2 st, ca 16,5x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:47)

1346 4328  Gryta Koppar, diameter: 42, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:37)

1346 2562  Gunghäst längd: 84 cm, djup: 30 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:51)

1346 4268  Gungstol Rotting

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:50)

1346 4518  Hallbyrå England, Idegran. Bredd: 90, djup: 39 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:33)

1346 4243  Hänge silver, Kula. Höjd: 6,5 cm. Vikt: ca 10 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:28)

1346 2222  Hängskåp 1800-tal. Bredd: 66, djup: 46 cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:56)

1346 2544  Herrur Allaine 25 jewels, Incabloc, Automatisk, datum. Diameter: 35mm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:08)

1346 2090  Hurts Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Längd: 100 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:28)

1346 4358  Jardiniere majolika. Längd: 34cm, höjd: 17cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:36)

1346 4278  Julkoppar 12 st, Royal Copenhagen. Höjd: 6,8 cm, diameter: 6,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:16)

1346 4459  Kaffe / mockakoppar 50 delar, ca, Maria Björnbär, Rosenthal

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:55)

1346 4386  Kaffegods 17 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Salix. Diameter: 12-17cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:16)

1346 4448  Kaffekoppar 4 st, Royal Copenhagen, omkring 1900

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:51)

1346 4449  Kaffeservis 3 delar, nysilver, Gustaviansk stil. Höjd: 10-23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:16)

1346 4388  Kaffeservisdelar 20 delar, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:25)

1346 4271  Kaffeskedar 24 st, silver. Längd: 12 cm. Vikt: ca 335 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:10)

1346 4251  Kaffeskedar 6+ 7, silver. Längd: 10,5-12cm, med etui. Vikt: ca 175 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:35)

1346 4174  Kandelaber mässing. Höjd: 34cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:02)

1346 4490  Käpp med silverkrycka & gravering. Höjd: 91 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:49)

1346 4133  Käpp med stickvapen. Höjd: 92 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:48)

1346 4148  Karaff + likörglas, 11 + 1 st. Höjd: 7-21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:04)

1346 4515  Karmstol 1940-tal, omklädd, tyg vägen

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:46)

1346 4530  Karmstol 1960-tal, galon

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:33)

1346 4507  Karmstol 1960-tal, Josef Frank tyg, Vegetable

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:20)

1346 4432  Karmstol Louis XVI-stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:01)

1346 4431  Karmstolar + stolar, 2 + 3 st, Senempire

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:20)

1346 2373  Karmstolar ett par, England, Höjd: 75 cm, Sitthöjd: 40 cm, Bredd 60 cm ca.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:08)

1346 4013  Karmstolar ett par, JOC, design: Karl-Erik Ekselius

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:55)

1346 4293  Karmstolar Ett par, Louis XV-stil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:33)

1346 4235  Karott Firma Svenskt Tenn, 1952, Tenn / trähandtag. Längd: 27 Dia: 15, höjd: 10,5 cm

1346 4095  Karotter med lock, 2 st, tenn. Höjd: ca 19-28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:50)

1346 4102  Kartor 2 st, 1800-tal, kopparstick, ca 16x20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:14)

1346 4477  Keramik 4 delar, Upsala-Ekeby. Höjd: 2-22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:54)

1346 4399  Keramik 5 delar, Orientalisk. Diameter: 11-22cm, höjd: 25cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:21)

1346 4284  Kista Bemålad, "1745". Bredd: 121, djup: 59 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:04)

1346 4470  Kista på benställning, barockstil. Bredd: 70 cm. Djup: 40 cm, höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:27)

1346 4099  Koffert Längd: 75,5 cm. Djup: 46 cm, höjd: 52 cm

1346 4190  Kökssoffa 1800-tal. Längd: 215

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:06)

1346 4283  Konstglas 4 delar. Höjd: 7-22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:48)

1346 4298  Korgstolar ett par

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:31)

1346 4390  Korgstolar ett par

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:32)

1346 4121  Korkskulpturer i Glasmontrar, 3 st, Asien. Längd: 23-45, höjd: 15-37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:59)

1346 4188  Kryddburkset 12 delar. Höjd: 10-20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:39)

1346 4038  Kuverttallrikar 6 st, Tenn. Diameter: 27,5cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:07)

1346 4352  Lampbord 30-tal, betsad björk. Bredd: 64 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:11)

1346 4443  Lampbord ett par, mässing och glas. Bredd: 41, djup: 41 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:49)

1346 4031  Leksaksbilar diverse, ca 50 st

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:29)

1346 2468  Likörservis 10 delar, Silvermontering. Höjd: 5-19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:53)

1346 4047  Likörservis 6 delar + 1st. Sandviksglas. Höjd: 11-32cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:06)

1346 4332  Litografi Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad CK, Stockholmsmotiv, Utsikt från Södermalm. Motivet: 33x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:32)

1346 2273  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. PT. Signerad, daterad 72. Motivet: 51x65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:55)

1346 8242  Litografier 28 st i mapp, John Jon-And (1889-1941), Sverige. 150 upplaga, "28 Croquis Lorennsbergsteatern 1922", bladets mått: 50x31, oramade lösa blad. Signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:00)

1346 4168  Ljuskrona barockstil. Höjd: 80cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:24)

1346 4391  Ljuskrona mässing. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:04)

1346 2197  Ljuskrona med prismor. Höjd: 55 cm

1346 4453  Ljusstakar + appliquer, 4 delar, mässing. Höjd: 14-24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:25)

1346 4325  Ljusstakar 3 delar, Gusum, mässing. Höjd: 9-24cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:50)

1346 4021  Ljusstakar 8 st, mässing. Höjd: 4,5-8 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:26)

1346 4219  Ljusstakar Ett par, nysilver, Argentina. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:58)

1346 4034  Ljusstakar ett par, silver, 1959. Höjd: 14 cm, bruttovikt: 330 g

1346 4377  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 19,5cm, bruttovikt: ca 590 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:40)

1346 4435  Ljusstakar Ett par, Smide, Tuppar. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:30)

1346 4026  Ljusstakar ett par, Tenn, N G Norstrand, Lund, 1824. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:50)

1346 4039  Ljusstakar Ett par, tenn. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:08)

1346 4150  Ljusstakar Ett par. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:20)

1346 4245  Ljusstakar silver, Ett par, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Löfman, 1976. Höjd: 14cm, bruttovikt: 510g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:50)

1346 4229  Ljusstake Georg Jensen, "Swing", Metall. Höjd: 32,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:45)

1346 4294  Ljusstake metall, för 9 ljus. Längd: 84 cm. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:51)

1346 4561  Ljusstake Ystad metall, (liljan) Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:17)

1346 4261  Matbord Ek, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 119+ 2x50, djup: 99 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:07)

1346 4260  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 109. Höjd: 74 cm, En iläggsskiva

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:29)

1346 4226  Matkärl Kina, omkring 1900, tre sektioner, porslin. Höjd: 21, diameter: 19 ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:10)

1346 4417  Matsalsgrupp 15 delar, rokokostil, Tidigt 1900-tal, 12 stolar + 2 karmstolar + matbord, 3 st ilägg

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:02)

1346 9099  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, Bord + 6 stolar. Diameter: 110, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:52)

1346 2046  Matsalsskåp Med vitrin, gustaviansk stil. Bredd: 102 cm. Djup: 41 cm, höjd: 177 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:48)

1346 4269  Matsalsskåp Med vitrin. Bredd: 117 cm. Djup: 40 cm, höjd: 204 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:42)

1346 4112  Matservisdelar "Woodland", Wedgwood och "Old Country Castles", British Anchor, England, ca 30 delar

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:57)

1346 4241  Matservisdelar 12 delar, Royal Copenhagen, Mypo, diameter: 17-25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:48)

1346 4015  Matservisdelar 35 del ca, SS, Rörstrand

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:22)

1346 4461  Matservisdelar 70 del ca, Maria Björnbär, Rosenthal, diameter: 21-24 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:11)

1346 4016  Matservisdelar 84 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:51)

1346 4246  Matta Gabbeh, 341x242cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:37)

1346 4211  Matta Kina, 372x448 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:08)

1346 4309  Matta Orientalisk, 110x195cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:58)

1346 4568  Matta orientalisk, 120x185 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:09)

1346 4266  Matta Orientalisk, 134x210 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:16)

1346 4169  Matta Orientalisk, 163x233 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:20)

1346 4048  Matta orientalisk, 173x241 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:51)

1346 4295  Matta orientalisk, 315x455 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:03)

1346 4213  Matta orientalisk, 80x340cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:54)

1346 4214  Matta orientalisk, 81x214cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:55)

1346 4216  Matta Orientalisk, 81x300cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:35)

1346 4217  Matta orientalisk, 81x310cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:29)

1346 4119  Matta orientalisk, Afghan, 208x302 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:05)

1346 4125  Matta orientalisk, Bochara, 143x215 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:26)

1346 4563  Matta orientalisk, Bochara, ca 110x200 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:21)

1346 4565  Matta Orientalisk, Bochara130x172 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:38)

1346 4562  Matta orientalisk, Kelim, 82x445 cm

1346 4522  Matta orientalisk, Silke, 130x175 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:55)

1346 4521  Matta Tibetansk stil, 198x252 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:50)

1346 4305  Mattallrikar 11 st, Fasan, Old Gustavsberg, diameter: 23,5 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:58)

1346 4030  Miniatyrer 2 st + teckning. Längd: 12,5-20 cm, djup: 11,5-15,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:57)

1346 4149  Mockakoppar 12 st, Royal Tuscan

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:17)

1346 4161  Modisthuvud 30-tal, bemålad gips. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:01)

1346 4396  Mortlar 2 st, mässing. Höjd: 8-11cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:18)

1346 4429  Nattygsbord 1950-tal, teak, k, 47, djup: 32 cm, höjd: 52 cm

1346 4134  Nyckelharpa längd: 93 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:24)

1346 4189  Oljemålning 2 st, A. De Simone. Signerad. Olja på duk, 63x34cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:09)

1346 4433  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Blomsterstilleben, Signerad. Olja på duk, 49x63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 september 2020 04:12)

1346 2069  Oljemålning Alvar Hård (f. 1918), Sverige. Signerad. Olja på duk, 51x70cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:54)

1346 4050  Oljemålning Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), Signerad, kvinna, 1980. Olja på duk, 53x26cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:38)

1346 4313  Oljemålning August Lundberg (1882-1946), Sverige. Signerad, 1935, kustmotiv. Olja på pannå, 45x53cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:54)

1346 4320  Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:22)

1346 4484  Oljemålning Bo von Zweigbergk (1897-1940), Sverige. Hovs hallar. Signerad, daterad 1936. Olja på duk, 37x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:09)

1346 2063  Oljemålning Carl Peter Hallberg (1809-1879), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 31x38cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:38)

1346 4147  Oljemålning Ebbe Höglund (1914-1993), Sverige. "Charlie + Paulina". Signerad, daterad 1972. Olja på duk, 80x64 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:23)

1346 4146  Oljemålning Ebbe Höglund (1914-1993), Sverige. "I Lövskogen". Signerad, daterad 1972. Olja på duk, 64x80 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:12)

1346 4182  Oljemålning Ellen Jolin (1854-1939), Sverige. Signerad, Studie, Beskuren. Proveniens Einar Jolin. Oramat löst blad. Olja på duk. Bladets mått: 61x31 cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:22)

1346 4122  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. "Den nymålade ekan". Signerad, daterad -61. Olja på duk, 53x64 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:17)

1346 4553  Oljemålning Ester Zetterberg (1919-2007), Sverige. "Pä Dass". Signerad. Olja på duk. Signerad, daterad -74, mått90x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:05)

1346 4207  Oljemålning Fulvio Pentassuglia (1927-2017), Figurer i park. Signerad. Olja på duk, 20x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:34)

1346 4356  Oljemålning Gösta Nissjers (1916-1963), Sverige. "Mot blå hammaren och sylarna". Signerad. Olja på duk, 22x39cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:20)

1346 4548  Oljemålning Harry Ceson (1926-1978), Sverige. "Ögat". Signerad. Olja på pannå. Motivet: 30x39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:58)

1346 4201  Oljemålning HG Carlström. Stockholmsmotiv, Söder Mälarstrand. Signerad. Olja på pannå, 37x44cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:59)

1346 2524  Oljemålning Indonesien, 80x175 cm. Ej signerad

1346 4127  Oljemålning Kopia efter Jean Marie Nattier, ej signerad. Olja på duk, 107x80 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:01)

1346 2303  Oljemålning Leon Fagercrantz (1866-1935), Sverige. Signerad. Olja på duk, 28x39cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:25)

1346 4024  Oljemålning Magda Ringius (1894-1979), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad -48. Olja på pannå, 42x37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:26)

1346 4140  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. Olja på duk, 100x100 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:10)

1346 4141  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. Olja på duk, 100x100 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:33)

1346 4035  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 47x37cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:55)

1346 4482  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Män på hästar. Signerad. Olja på pannå, 24x29 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:34)

1346 4491  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad Rj, Fjällandskap. Olja på duk, 39x80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:05)

1346 4542  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Milén, -76. Olja på pannå, 43x34 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:06)

1346 4018  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, modell. Olja på pannå, 23x18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:31)

1346 4312  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, segelskepp. Olja på duk, 32x23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:50)

1346 4006  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, slagskepp. Olja på duk, 46x42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:48)

1346 4204  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 39x69cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:15)

1346 4286  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 53x82cm

1346 4017  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skånegård. Signerad. Olja på pannå, 17x38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:14)

1346 4557  Oljemålning Örjan Sandemo, "Hon". Signerad, daterad -76. Olja på duk, 115x100 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:45)

1346 4547  Oljemålning Örjan Sandenor (f. 1946), Sverige. Kust. Olja på duk, signerad, 25x30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:52)

1346 4534  Oljemålning Örjan Sandenor (f. 1946), Sverige. Signerad, "sommarhörn", -75. Olja på duk, 62x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:56)

1346 4535  Oljemålning Örjan Sandenor (f. 1946), Sverige. Signerad, 1976, komposition, 62x67 cm

1346 2536  Oljemålning Oscar Anderson. Signerad, daterad 1921. Olja på duk, 60x87cm

1346 2134  Oljemålning Pacula Kazimierz (f. 1952), Sverige. Slipsar. Signerad, -96. Olja på duk, 77x59 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:05)

1346 4129  Oljemålning Signerad Ax Lindquist, Landskap. Olja på pannå, 37x55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:09)

1346 4023  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, daterad 1973, "Valsnäs, Öland". Olja på pannå, 15x55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:51)

1346 4025  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, daterad 1976, "Drakens gränd, Stockholm". Olja på pannå, 27x22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:16)

1346 4044  Oljemålning Sven Skoglund (1932-1998), Sverige. Kust, Signerad. Olja på duk, 80x100 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:03)

1346 2106  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad -71. Olja på duk, 45x55 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:33)

1346 4316  Oljemålning William Bokelund, "Sunrise". Signerad a tergo, daterad 2005. Olja på duk, 65x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:17)

1346 4533  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, Landskap, duk, 32x40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:32)

1346 4540  Öronlappsfåtölj

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:06)

1346 4510  Pall Estrid Ericson tyg, Elefanter, 51x51 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:46)

1346 4504  Pall Josef frank tyg, Under ekvatorn. Längd: 48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:50)

1346 2165  Papperskorg Lucari, Holland. Höjd: 25, Tyg / papp

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:00)

1346 4227  Paraply Christian Dior. Längd: 87 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:54)

1346 4330  Parti karaffproppar diverse

1346 4439  Parti kopparföremål 1800-tal

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:15)

1346 4560  Parti smycken silver, bruttovikt: ca 100 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:56)

1346 4033  Parti smycken silver. Vikt: ca 205 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:25)

1346 4395  Parti tenn 5 delar. Höjd: 11-13cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:12)

1346 4116  Personvåg Stathmos. Höjd: ca 96 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:37)

1346 4359  Pianopall Längd: 97cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:27)

1346 4501  Pianopall Med förvaring, Josef frank tyg, "Celotocaulius". Längd: 61 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:47)

1346 4513  Pianopall med förvaring, Josef Frank tyg. "Aramal", Längd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:24)

1346 4360  Pianopall Rokokostil, med notfack. Längd: 58cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:44)

1346 4249  Piedestal Med stenskiva. Höjd: 76cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:36)

1346 2196  Piedestal nutida. Längd: längd. 28, djup: 28 cm, höjd: 152 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:25)

1346 4476  Piedestaler 3 st, trä. Höjd: ca 80-84 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:18)

1346 4259  Pinnstolar 2 st, 1960-tal

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:41)

1346 4488  Plafond funkis, glas. Höjd: 48 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:11)

1346 4472  Plåtbrickor 6 st, bemålade. Längd: 27-60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:04)

1346 4225  Plunta Jugend, Silver / emalj, Österrike Ungern, kristall med dekor av mistel, Svenska importstämplar. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:02)

1346 4221  Pokaler + Tesilsställ, 3 delar, silver, Graverat. Höjd: 3-9 cm. Vikt: 110 g

1346 4471  Pottskåp furu. Bredd: 58 cm. Djup: 37 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:18)

1346 4138  Projektor modell äldre, Keystone 8mm, USA, Modell K-108. Längd: 30 cm, djup: 20 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:21)

1346 2482  Rakbord längd: 60 cm, djup: 40 cm, höjd: 169 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:05)

1346 4411  Remmare 9st. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:26)

1346 4081  Resegrammofon Längd: 41 cm. Djup: 30 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:50)

1346 4296  Ring & brosch 18k guld, Bismarck modell, storlek: 18, längd på brosch, 5cm. Vikt: 5g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:25)

1346 4392  Rökbord ben i form av elefanter. Diameter: 53cm. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:52)

1346 4279  Rökelsefat mässing. Diameter: 32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:34)

1346 4303  Röllakan 170x230 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:11)

1346 4197  Röllakan 224x160 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:14)

1346 4218  Ryamatta 170x240 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:43)

1346 4366  Salongsbord Karl Johanstil, mahogny. Bredd: 90cm x2x23 cm. Djup: 70 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:40)

1346 2376  Salongsbord nyrenässans. Bredd: 103. Djup: 62 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:09)

1346 4343  Salongsbord Nyrokoko, valnöt. Bredd: 99 cm. Djup: 64 cm, höjd: 68 cm

1346 2444  Samekniv Hornskaft, dekorerat, ej signerad. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:54)

1346 4308  Sängbord Ett par. Bredd: 40 cm. Djup: 34 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:34)

1346 2257  Sänggavlar 2 st, Carl Malmsten & Nk-märkt, intarsia. Bredd 90 cm ca, Längd 175 cm ca, Höjd: 75-84cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:58)

1346 4538  Satsbord 3 delar, Kakelplattor, rokokostil. Höjd: 52-57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:25)

1346 4424  Schatullskåp barockstil, Relief, ek. Bredd: 80, djup: 49 cm, höjd: 113 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:49)

1346 4323  Sekretär rokokostil, mahogny. Bredd: 76, djup: 44 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:59)

1346 4177  Serigrafi efter Henri Matisse, Ivy in flower. Ej signerad, Bladets mått: 75x55cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:16)

1346 4462  Serveringsporslin 15 delar, Maria Björnbär, Rosenthal. Längd: 18-24 cm, höjd: 3-20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:46)

1346 4164  Serveringsvagn med lådor, mahogny, längd. 77, djup: 44 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:45)

1346 4300  Serveringsvagn Metall/glas. Längd: 85, djup: 41 cm, höjd: 60-74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 21:02)

1346 4257  Serveringsvagn Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Thea", Teak, ek och svart laminat. Övre hyllplan med skjutbar skiva och fällbar klaff, Längd: 70+ 30 cm. Djup: 42cm. Höjd: 61cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:29)

1346 2251  Servisdelar Gustavsberg, 20 delar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:44)

1346 4270  Silver 8 delar. Höjd: 3,5-10 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:58)

1346 4450  Skål + jardiniere, Kristall. Längd: 30 Dia: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:54)

1346 2410  Skål Kina. Diameter: 21cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:55)

1346 2409  Skål Kina. Diameter: 32cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:04)

1346 4194  Skål Kina. Höjd: 16, diameter: 35cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:51)

1346 4163  Skål Konstglas, Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Ej signerad, II-sortering. Diameter: 19, Orrefors

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:39)

1346 4370  Skål Orrefors, Edward Hall. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:20)

1346 4032  Skål på fot, Firma Svenskt Tenn, 1927. Diameter: 22, höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:30)

1346 4162  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Glaserad keramik, Signerad, diameter: 15,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:27)

1346 3062  Skål på fot Sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark. Höjd: 10 cm. Vikt: 175 g

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:49)

1346 4208  Skålar 2 st, Keramik, Sydamerika. Diameter: 18-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:49)

1346 4206  Skålar 2 st, Kina. Höjd: 5-13cm

1346 2317  Skålar 2 st, Venini/Orrefors. Diameter: 11-16, höjd: 5-10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:14)

1346 4451  Skålar 4 st, Kristall, bland annat Orrefors, diameter: 16-21 cm

1346 4179  Skålar Ett par, Kina, nutida, Dia 11,5, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:55)

1346 4317  Skålar Ett par, tenn, samearbete. Längd: 12cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:44)

1346 4404  Skålfat 3 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, 1970-tal, ornaminplast. Diameter: 17-23cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:19)

1346 4092  Skålfat glas. Diameter: 36 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:52)

1346 4368  Skålfat Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. II-sortering. Diameter: 29cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:02)

1346 4252  Skedar 5 st, udda, silver. Längd: 10-18cm. Vikt: 105 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:28)

1346 4085  Skeppsur Schatz. Diameter: ca 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:35)

1346 4113  Skolkarta Esselte 1974. Bredd: 185 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:39)

1346 4379  Skrin & dosor Diverse, 7 delar. Längd: 5-12cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:02)

1346 4531  Skrivbord 1800-tal, björk. Bredd: 110, djup: 57 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:29)

1346 4444  Skrivbord 1960-tal, valnöt. Bredd: 140, djup: 65 cm, höjd: 75 cm

1346 4413  Skrivbord Fd Toilettbord. Bredd: 109. Djup: 54 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:45)

1346 4292  Skrivbord Sent 1800-tal, Bemålat. Bredd: 120, djup: 60 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:21)

1346 4170  Skulptur 2 st. Höjd: 16-18cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:40)

1346 4175  Skulptur Aluminium. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:40)

1346 4178  Skulptur Asien. Längd: 15, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:13)

1346 2346  Skulptur Glas, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:22)

1346 4046  Skulptur Hästhuvud. Höjd: 51cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:56)

1346 2413  Skulptur IKEA, Per B Sundberg, "Föremål". Längd: 16, djup: 7 cm, höjd: 15 cm

1346 4234  Skulptur Lekande delfiner. Brons, stensockel. Längd: 39 cm. Djup: 31 cm, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:49)

1346 4381  Skulpturer 3 delar, mässing, orientaliska. Höjd: 10-26cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:30)

1346 4373  Skulpturer 7 delar, Trä. Höjd: 7-17cm

1346 8160  Soffa Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Aristokrat. Teak, Längd: ca 200

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:51)

1346 4361  Soffa Karl Johan, björk. Längd: 235cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:52)

1346 4372  Soffa Karl Johanstil, mahogny. Längd: 230cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:22)

1346 4289  Soffa Nyrokoko. Längd: 125

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:13)

1346 4422  Soffbord 20-tal, mahogny, diameter: 100, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:52)

1346 4427  Soffbord mahogny, pelarfot, med låda, diameter: 65, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:37)

1346 4523  Soffbord Valnöt. Bredd: 107, djup: 57 cm, höjd: 57 cm

1346 4426  Spegel + konsolbord, Stenskiva. Höjd: 50 + 116

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:33)

1346 4494  Spegel 20-tal, 72x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:16)

1346 4406  Spegel 76x56cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:25)

1346 4436  Spegel Gustaviansk, 74x31 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:19)

1346 2154  Spegel Karl Johan, mahogny, 146x63 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:47)

1346 3012  Spegel Nygotik, 1800-tal, med oljemålning, mahogny, 100x44 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:31)

1346 4212  Spegel Nyrokoko. Reliefmotiv, 61x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:59)

1346 4020  Spegel Oscar & Clothilde, Krakelerad yttre spegel med en rund konvex spegel i centrum, 40x40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:17)

1346 4231  Spegel rokokostil, nutida, 108x68 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:37)

1346 4495  Spegel Sent 1800-tal, slipat glas, 136x62 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:41)

1346 4371  Spegellampetter ETt par, tenn. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:40)

1346 4040  Spegellampetter Ett par, tenn. Höjd: 30cm

1346 4367  Spelbord Nyrokoko, Bredd: 90 cm. Djup: 2x44 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:28)

1346 4527  Spelbord Sent 1800-tal, mahogny. Bredd: 90, djup: 2x44 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:14)

1346 4475  Stekfat Blåvitt kompaniporslin, omkring 1800. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:54)

1346 4012  Stol design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Modell 3105 "Hammarhaj". Formpressad rygg och sits. Etikettmärkt. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:46)

1346 4223  Stolar 4 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. 2004

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:36)

1346 4288  Stolar 4 st, Nyrokoko, trissor

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:21)

1346 4529  Stolar 4 st, rokokostil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:07)

1346 4322  Stolar Ett par, Louis XV-stil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:44)

1346 4327  Stolar Ett par, Myran, Design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:25)

1346 2452  Stolar ett par, rottingsits

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:28)

1346 4132  Stringhylla Golvmodell. Höjd: 156. Djup: 80,7 hyllplan

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:37)

1346 4442  Svanstolar ett par, 1800-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:38)

1346 4362  Sybord Karl Johanstil, lyrformad fot, mahogny. Bredd: 56 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:40)

1346 2142  Sybord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 62, djup: 40 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:35)

1346 4324  Syltkruka Höganäs, 15L. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:16)

1346 4502  Sypuff 1940-tal, Josef frank tyg, Under ekvatorn & Vägen, diameter: 41 cm

1346 4503  Sypuff 1940-tal, Josef frank tyg, Under ekvatorn & Vägen. Diameter: 49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:48)

1346 4508  Sypuff 1940-tal, klädd med Josef Frank-tyg, Vegetable Tree. Höjd: 31 cm, diameter: 40 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:49)

1346 4487  Syskrin furu. Längd: 64 cm. Djup: 27 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:36)

1346 4165  Takarmatur "Knubbling", Ateljé Lyktan, Åhus. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 21:03)

1346 4460  Takarmatur Glas och mässing, 3 ljuskällor. Höjd: ca 110 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:27)

1346 4410  Takarmatur Glaskupa, nutida, diameter: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:55)

1346 4408  Takarmatur metall / glas, nutida. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:14)

1346 2550  Takarmatur Metall, Blommor, Italien. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:18)

1346 4202  Takarmatur PH Takpendel, Louis Poulsen, kupor med skador. Höjd: ca 35-40 cm

1346 4242  Takarmatur PH-lampa, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. Diameter: 53cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:08)

1346 4124  Takarmatur Tidigt 1900-tal, glaskupa. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:50)

1346 4304  Tallrikar 6st delar, porslin, "Gullviva", Gunnar Wennerberg (1863-1914), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 24cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:34)

1346 4110  Tallrikar Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. 7+ 12 st. Diameter: 14-25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:43)

1346 4273  Tårtbestick silver, 6+ 6 delar, Finland. Längd: 10-12 cm. Vikt: 120 g

1346 4238  Te / kaffeskedar 4 st, silver, bland annat Petter Sellstedt 1803. Längd: 11-13 cm. Vikt: 30 g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:53)

1346 4028  Teckningsalbum 1800-tal, Ringdahl, albumet 24x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:44)

1346 2447  Tekoppar 12 st, Tirschenreuth

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:00)

1346 4375  Tekoppar 2 st, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Höjd: 9cm

1346 4086  Telefoner 2 st, modell äldre. Höjd: ca 26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:18)

1346 4457  Teservis 23 delar, Maria Björnbär, Rosenthal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:05)

1346 4137  Teservisdelar 7 delar, Johnsson Brothers, England

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:17)

1346 4250  Teskedar 11st, silver. Längd: 13cm, med etui. Vikt: 145 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:14)

1346 4290  Textiltavla Greta P-son Digman (1906-1988), Sverige. Tivoli, 117x66 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:32)

1346 4022  Textiltavla John Blund. Motivet: 38x38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:52)

1346 4474  Tidningsställ rotting och glas. Längd: 44 cm. Djup: 30 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:50)

1346 4315  Tobaksburk gjutjärn. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:50)

1346 4083  Tobaksburk järn, men innerlock. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:19)

1346 4115  Trädgårdsurna gjutjärn. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:25)

1346 4198  Trägravyr Eva Stockhaus (f. 1919), Sverige. Signerad, numrerad 37/160, Djungel & dikesren, 27,5x13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:18)

1346 4199  Trägravyr Karin Persson (1891-1971), Sverige. Signerad, daterad 1954, blomsterstilleben, "Moto grazio". Motivet: 17,5x16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:04)

1346 4196  Träsnitt 3 st, Japan. Motivet: 13x19-14x10cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:02)

1346 4051  Träsnitt 3 st, Kina/Japan. Signerade. Motivet: 38x25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:26)

1346 4464  Träsnitt Gösta Häggström. Tjurfäktare. Signerad, numrerad 2/125, daterad -75. Motivet: 39x49 cm

1346 2182  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad 1977, bladets mått: 50x64cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:12)

1346 4321  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 168/250 1979, daterad kust. Motivet: 59x58cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:23)

1346 9284  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 29/150, år 1951. Motivet: 47x33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:42)

1346 4569  Trattgrammofon Replica, + stenkakor. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:32)

1346 4463  Tvättservis 2 delar, Gefle. Höjd: 30 cm, diameter: 33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:55)

1346 4222  Unionsflagga Sverige, för båt. 90x130cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:42)

1346 4387  Uppläggningsbestick 7 delar, silver. Längd: 15-22 cm. Vikt: ca 440g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:28)

1346 4237  Uppläggningsbestick Ett par, Ryssland, Sten / mässing / Ns, Med vapensköld. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:57)

1346 4195  Urna Kina. Höjd: 20cm

1346 2255  Urna porslin, Kina, 1900-talerts senare delar, Dekor i underglasyrblått. Höjd: ca 54 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:59)

1346 4041  Våg höjd: 22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:47)

1346 2229  Väggrelief Hans Osswald (f. 1919), Sverige. Motivet: 40x60, metallplatta

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:02)

1346 4437  Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:04)

1346 4452  Vas + skål, Kristall, Strömbergshyttan. Höjd: 14-22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:31)

1346 2015  Vas Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. 1930. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:19)

1346 4233  Vas Kina, 1900-tal, Höjd: 20cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:29)

1346 4053  Vas Kristall. Höjd: 47 cm

1346 4486  Vas silver. Höjd: 13 cm. Vikt: 40 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:31)

1346 4438  Vaser + skål, 3 delar, bland annat Rörstrand. Höjd: 4-15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 19:12)

1346 4232  Vaser 2 st, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Elme glasbruk, Pressglas, Gjuten dekor med hästar. Höjd: 17,5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:17)

1346 4398  Vaser 2 st, Keramik och marmor. Höjd: 17-20cm

1346 4104  Väska Michael Kors, ca 32x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:17)

1346 2231  Vinprovarglas med mera, 19 delar. Höjd: 14-19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 18:09)

1346 4376  Vinställ Metall. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:35)

1346 4539  Vitrinskåp rokokostil, intarsia. Bredd: 62, djup: 31 cm, höjd: 146 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 september 2020 20:34)

1346 4345  Vitrinskåp rokokostil. Bredd: 62 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 145 cm, nyckel