Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 oktober 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1285 9038  Blandteknik Nikolai Kornilievich Bodarewsky, Sittande dam. Signerad. Motivet: 29x20 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:48)

1285 9015  Bordsur Hans Wessman, Stockholm. Sengustavianskt, porfyr, brännförgylld brons. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 178.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:46)

1285 9035  Brosch 18k guld, pietra dura, Gustaf Möllenborg, 1864. Bredd: 5,5 cm, höjd: 4 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:57)

1285 8709  Dryckeskanna björk, Barock, Norge. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:13)

1285 8708  Dryckeskanna björk, Barock. Norge, Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:58)

1285 9004  Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 92/150. Motivet: 50x40 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:26)

1285 9005  Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 92/150. Motivet: 50x40 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:47)

1285 8613  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 290/300. Motivet: 70,5x51cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:47)

1285 9043  Fat Skålfat, 5 st. Porslin, Ming dynastin, Tianqi. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:47)

1285 9030  Fåtöljer Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Advokaten". Helstoppad med häftad tygklädsel och resårsits. Brännmärkt CM. Sitthöjd 40 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)

1285 5418  Fåtöljer ett par. Miranda, design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:18)

1285 9009  Gouache Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Signerad, Sylfjällen 1931,55x40 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:19)

1285 9037  Hänge 18k guld, med briljantslipade diamanter, 1xca0,35ct, 8xca0,10ct, 2xca0,03ct. Diameter: 10,6mm, kedja ej i guld. Med etui

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:24)

1285 9023  Karmstol sk Crownchair, barock. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:08)

1285 9020  Klaffbord Sengustavianskt, mahogny. Bredd: 89 cm. Djup: 45+ 2x21 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:44)

1285 6361  Leksaksbil Woodette Tornado Racer, Chicago. Påskrift "Bernadotte". Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:45)

1285 9014  Ljusstakar Ett par, Sengustavianska. Porfyr och brännförgylld brons, kannelerade, bladdekor. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 66.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:06)

1285 9003  Miniatyr med guldram 18k, samt hårarbete, 1806, ramens innermått: 6x5

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:58)

1285 9024  Officerskista med epåletter, amiralshatt, stövlar, värja + bälte med Georg V monogram, England. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Bredd: 110 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:07)

1285 9007  Oljemålning Amalia Lindegren (1814-1891), Sverige. Monogramsignerad. 1856, Poträtt av Sofia von Kock. Olja på duk, 66x54 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:57)

1285 9040  Oljemålning Karl Nordström (1855-1923), Sverige. "Tour de Cesar Provins". Monogramsignerad KN, Påskrift à tergo Karl Nordström 1921, Olja på duk, 41x34cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:18)

1285 9001  Oljemålning Oidentifierad rysk konstnär. Porträtt av Paul I av Ryssland. (Tsar 1796-1801), Ej signerad. Olja på duk, 25x18 cm

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:30)

1285 9033  Oljemålning Putti. Omkring 1900. Signerad. Olja på pannå, 43x46 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:59)

1285 6399  Oljemålning Tord Lyseving Åredal (f. 1943), Sverige. Skeppsbron. Signerad Tord Åredal, daterad -77. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Olja på duk, 153x125 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:02)

1285 6401  Oljemålningar 2 st, Bror Kronstrand (1875-1950), Sverige. Prins och Prinsessan Bernadotte. Signerad, daterad 1935. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Olja på duk, 69x58 cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:53)

1285 9026  Sideboard Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, no 648. Längd: 200 cm. Djup: 48cm. Höjd: 72cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:25)

1285 9045  Skålar 10 st. Porslin, Kangxi, 1662 - 1722. Diameter: 15,5, kantnötta

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:46)

1285 9025  Skåp Barock, Bredd: 150cm. Djup: 70 cm, höjd: 228cm, nyckel

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:25)

1285 9036  Skulptur Arvid Backlund (1895-1985), Sverige. Kvinna, med Virginska vapnets stämpel, brons. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:16)

1285 9017  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Bil ur Traffic, Gustavsberg 1971-1973. Vit stengodslera med vit glasyr och cromotryck. Längd: 16. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:29)

1285 9013  Smörask Porfyr, omkring 1800. Facetterade sidor och lock med silverhänkel. Diameter: ca 12,8 cm

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:13)

1285 9041  Snapsglas 3 st. Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:36)

1285 8334  Soffa Jan Hallberg, AB Tallåsen. Ek. Spjälad rygg. Längd: 130cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:12)

1285 8331  Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Karin", Dux. Marmorskiva, kromat underrede med hjul. Bredd: 67 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:59)

1285 9010  Spegel Rokokostil, senare glas, kompletterad, 82x36 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:34)

1285 9019  Stolar 4 st, Sjuan, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark för Fritz Hansen. Limited edition. Ljusbrun skinnklädsel

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:51)

1285 5457  Stolar ett par, Gustavianska, bemålade, kompletterade

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:11)

1285 5384  Stolar ett par, Lindome

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:22)

1285 5404  Taburett Gustaviansk, bemålad, kompletterad. Längd: 43 cm, djup: 43 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:26)

1285 6424  Textil med monogram. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg, ca 180x143 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:30)