1285 9038 Blandteknik Nikolai Kornilievich Bodarewsky, Sittande dam. Signerad. Motivet: 29x20 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:48)
1285 9015 Bordsur Hans Wessman, Stockholm. Sengustavianskt, porfyr, brännförgylld brons. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 178.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:46)
1285 9035 Brosch 18k guld, pietra dura, Gustaf Möllenborg, 1864. Bredd: 5,5 cm, höjd: 4 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:57)
1285 8709 Dryckeskanna björk, Barock, Norge. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:13)
1285 8708 Dryckeskanna björk, Barock. Norge, Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:58)
1285 9004 Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 92/150. Motivet: 50x40 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:26)
1285 9005 Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 92/150. Motivet: 50x40 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:47)
1285 8613 Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 290/300. Motivet: 70,5x51cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:47)
1285 9043 Fat Skålfat, 5 st. Porslin, Ming dynastin, Tianqi. Diameter: 15 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:47)
1285 9030 Fåtöljer Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Advokaten". Helstoppad med häftad tygklädsel och resårsits. Brännmärkt CM. Sitthöjd 40 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)
1285 5418 Fåtöljer ett par. Miranda, design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:18)
1285 9009 Gouache Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Signerad, Sylfjällen 1931,55x40 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:19)
1285 9037 Hänge 18k guld, med briljantslipade diamanter, 1xca0,35ct, 8xca0,10ct, 2xca0,03ct. Diameter: 10,6mm, kedja ej i guld. Med etui
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:24)
1285 9023 Karmstol sk Crownchair, barock. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:08)
1285 9020 Klaffbord Sengustavianskt, mahogny. Bredd: 89 cm. Djup: 45+ 2x21 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:44)
1285 6361 Leksaksbil Woodette Tornado Racer, Chicago. Påskrift "Bernadotte". Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Längd: 34 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:45)
1285 9014 Ljusstakar Ett par, Sengustavianska. Porfyr och brännförgylld brons, kannelerade, bladdekor. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 66.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:06)
1285 9003 Miniatyr med guldram 18k, samt hårarbete, 1806, ramens innermått: 6x5
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:58)
1285 9024 Officerskista med epåletter, amiralshatt, stövlar, värja + bälte med Georg V monogram, England. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Bredd: 110 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:07)
1285 9007 Oljemålning Amalia Lindegren (1814-1891), Sverige. Monogramsignerad. 1856, Poträtt av Sofia von Kock. Olja på duk, 66x54 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:57)
1285 9040 Oljemålning Karl Nordström (1855-1923), Sverige. "Tour de Cesar Provins". Monogramsignerad KN, Påskrift à tergo Karl Nordström 1921, Olja på duk, 41x34cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:18)
1285 9001 Oljemålning Oidentifierad rysk konstnär. Porträtt av Paul I av Ryssland. (Tsar 1796-1801), Ej signerad. Olja på duk, 25x18 cm
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:30)
1285 9033 Oljemålning Putti. Omkring 1900. Signerad. Olja på pannå, 43x46 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:59)
1285 6399 Oljemålning Tord Lyseving Åredal (f. 1943), Sverige. Skeppsbron. Signerad Tord Åredal, daterad -77. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Olja på duk, 153x125 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:02)
1285 6401 Oljemålningar 2 st, Bror Kronstrand (1875-1950), Sverige. Prins och Prinsessan Bernadotte. Signerad, daterad 1935. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Olja på duk, 69x58 cm
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:53)
1285 9026 Sideboard Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, no 648. Längd: 200 cm. Djup: 48cm. Höjd: 72cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:25)
1285 9045 Skålar 10 st. Porslin, Kangxi, 1662 - 1722. Diameter: 15,5, kantnötta
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:46)
1285 9025 Skåp Barock, Bredd: 150cm. Djup: 70 cm, höjd: 228cm, nyckel
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:25)
1285 9036 Skulptur Arvid Backlund (1895-1985), Sverige. Kvinna, med Virginska vapnets stämpel, brons. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:16)
1285 9017 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Bil ur Traffic, Gustavsberg 1971-1973. Vit stengodslera med vit glasyr och cromotryck. Längd: 16. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:29)
1285 9013 Smörask Porfyr, omkring 1800. Facetterade sidor och lock med silverhänkel. Diameter: ca 12,8 cm
S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:13)
1285 9041 Snapsglas 3 st. Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 16,5 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:36)
1285 8334 Soffa Jan Hallberg, AB Tallåsen. Ek. Spjälad rygg. Längd: 130cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:12)
1285 8331 Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Karin", Dux. Marmorskiva, kromat underrede med hjul. Bredd: 67 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:59)
1285 9010 Spegel Rokokostil, senare glas, kompletterad, 82x36 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:34)
1285 9019 Stolar 4 st, Sjuan, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark för Fritz Hansen. Limited edition. Ljusbrun skinnklädsel
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:51)
1285 5457 Stolar ett par, Gustavianska, bemålade, kompletterade
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:11)
1285 5384 Stolar ett par, Lindome
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:22)
1285 5404 Taburett Gustaviansk, bemålad, kompletterad. Längd: 43 cm, djup: 43 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:26)
1285 6424 Textil med monogram. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg, ca 180x143 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:30)