Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 30 september 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1277 7460  Akvarell Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. Tillskriven. Landskap med timrade hus vid Frötuna, a tergo Fiskeläger. Daterad ”Frötuna 27/6 59”. Akvarell och täckvitt på papper. 27x38. 5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:01)

1277 1477  Akvarell Hanna Pauli (1864-1940), Sverige. Modell. Signerad. 53x39 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:58)

1277 9425  Akvarell Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. "Bondsågen". Signerad, daterad 1980, pannå, 62x74, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:45)

1277 1336  Akvarell Lars Vilks (f. 1946), Sverige. Komposition. Signerad. Akvarell, 24x19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:28)

1277 1500  Akvarell Ronald de Wolfe (f. 1920), Storbritannien, Solnedgång, signerad. 26x36 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:22)

1277 9433  Akvarell Sign J Van Couver, bergsfors, 26x17 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:30)

1277 9289  Akvarell Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Skärgård. Signerad, daterad -97. Motivet: 20,5x27 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:25)

1277 9321  Akvarell Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Upplagd eka, Signerad. Signerad, daterad -97. Motivet: 22,5x37 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:15)

1277 1216  Akvarell Theodor Billing (1849-1927), Båtar. Signerad, daterad -02. Ca 23x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:09)

1277 1062  Akvareller 2 st, G D Paul Raj, ca 35x50 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:09)

1277 9319  Akvareller 4 st, John Ivar Berg (1916-2003), Sverige. Signerade, 3 st oramade. Motivet: 24x34 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:11)

1277 1087  Apoteksflaska + kexburk, plåt. Höjd: 26-28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:21)

1277 1297  Arkivskåp ek, med jalusi, saknar nyckel. Bredd: 48,5 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 185,5 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:46)

1277 1295  Armband 18k guld. 14 g. Diameter: 6 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:04)

1277 1298  Armband 9k. Diameter: 5-6 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:47)

1277 9291  Armband silver, 1999 cm, Vikt: ca 45 g. Diameter: 6x5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:31)

1277 1563  Armbandsur Herrur Lemania, 1957, personlig gravyr, manuell. Diameter: 34mm, nagg, flexiband

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:05)

1277 9121  Armbandsur Herrur Triwa, Klinga, quartz. Diameter: 40mm, modellnummer: klst102, datum och dag, läderband.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:14)

1277 1561  Armbandsur Herrur, 18k guld. Certina, personlig gravyr, datum, läderband, bruttovikt: 29g, boettens. Diameter: 3,5 cm. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:12)

1277 1562  Armbandsur Herrur, Les grandes classiques, modell: L4. 6204, quartz. Diameter: 33mm, läderband, saknar bandstift, batteribyte krävs

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:51)

1277 1392  Armbandsur Herrur, Swiss Military Ref. SM34037. 01, quartz, stål, datum/dag, kronograf. Diameter: 42mm, med box, manual, certifikat, och extra länkbitar

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:27)

1277 1222  Årsur höjd: 32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:57)

1277 9076  Askkoppar 8 st, silver. Diameter: 7 cm, Vikt: ca 130 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:21)

1277 1019  Badrumsskåp CM Castore, FR Brevettato Made in Italy. Bredd: 58 cm. Djup: 11 cm, höjd: 38,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:19)

1277 1016  Badrumsskåp CM Castore, FR Brevettato Made in Italy. Bredd: 86 cm. Djup: 15 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:40)

1277 1315  Bankett Metall. Längd: 52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:43)

1277 1345  Bestick 13 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. Längd: 12 cm, Vikt: 210 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:41)

1277 1346  Bestick 7 delar, silver, Udda. Längd: 13-20 cm, Vikt: 190 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:44)

1277 1541  Bestick 9 delar, silver, bland annat Vasamodellen. Längd: 12 - 18 cm. Vikt: 200 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:21)

1277 1410  Bestick i etui, 15 delar, Eskilstuna

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:52)

1277 1293  Bestick parti diverse, silver. Längd: 15 - 20, Vikt: 380 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:01)

1277 9605  Bestickuppsättning 145 delar, Slottsbarock, nysilver

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:30)

1277 1003  Bestickuppsättning 52 delar, nysilver

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:41)

1277 1334  Bestickuppsättning 77 delar, silver, Vikt: 2530 g

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:42)

1277 9607  Bestickuppsättning 84 delar, Svensk rund, nysilver

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:35)

1277 9611  Bestickuppsättning 86 delar, Olga, nysilver

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:48)

1277 1002  Bestickuppsättning 91 delar, Haga, nysilver

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:31)

1277 9604  Bestickuppsättning 97 delar, Olga, nysilver

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:29)

1277 1439  Bestickuppsättning nysilver, ca 50 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:37)

1277 1159  Blächorn + sigill, 4 delar. Höjd: 5-9 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:40)

1277 1488  Blandteknik "Svenska Regenter". Signerad Jensen, daterad -44, ca 40x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:14)

1277 9099  Blandteknik Helge Artelius (1895-1989), Sverige. Akvarell / tusch, Vinterkväll, Signerad, bladets mått: 34x16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:13)

1277 1393  Blandteknik Kina, fåglar, 53x112 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:10)

1277 1394  Blandteknik Kina, tranor, 107x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:01)

1277 1044  Blandteknik Lars Melander (f. 1939), Sverige. "Visionen", 14/75. Signerad, 67x97cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:51)

1277 9299  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 1975, ca 13x17,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:34)

1277 1485  Blandteknik Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. Uggla. Signerad 1916,32x52 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:51)

1277 1287  Blandteknik Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Signerad, daterad 1964,20x27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:51)

1277 1449  Blomställning metall, nutida. Höjd: 90 Dia: 37 cm

1277 1371  Blomsterbord Teak. Bredd: 120, djup: 36 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:59)

1277 1521  Bokhylla med skåpdel, teak, Bredd: 120 cm. Djup: 40cm, höjd: 165cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:54)

1277 1366  Bokskåp Ådringsmålat, Bredd: 73cm. Djup: 38 cm, höjd: 207cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:07)

1277 1480  Bokställ med hjul. Höjd: 91cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:54)

1277 1232  Bordslampa Anders Pehrson, "Tuben", Ateljé Lyktan, Åhus. 1970-tal, plast, längd 74 cm. Höjd: 39cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:13)

1277 1166  Bordslampa ÅWA, mässing. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:36)

1277 1203  Bordslampa Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:53)

1277 1005  Bordslampa mässing. Höjd: 67cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:53)

1277 1337  Bordslampa Porslin, Frankrike. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:11)

1277 1423  Bordslampa Porslin. Höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:34)

1277 1356  Bordslampa Täby, mässing. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:02)

1277 1248  Bordslampfot fd ljusstake, mässing, omkring 1900 cm. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:18)

1277 1416  Bordslampfot Royal Copenhagen. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:55)

1277 1144  Bordslampfötter Oscar & Clothilde. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:47)

1277 1361  Bordsspegel Jugendstil, mässing, 26x20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:22)

1277 1463  Bordstabletter 6 st, Josef Frank. Längd: 41cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:04)

1277 1518  Brevpress Börje Skogh (1923-2006), Sverige. Gustavsberg, studio, 1978, Sten och silver. Längd: 7cm. Signerad, bruttovikt: 190 g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:39)

1277 1455  Bricka med hänklar, nysilver. Längd: 57 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:03)

1277 1124  Bricka Porslin, metall. Längd: 57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:37)

1277 1550  Brickor  + form, 3 delar, mässing, bland annat Skultuna, diameter: 2. Längd: 42-43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:31)

1277 1296  Brosch + hänge, 18k guld. Med pärla, 0,8x2 cm, 4x0,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:41)

1277 1349  Burk med lock Saknar glasinsats, nysilver, Württembergische Metallwarenfabrik WMF. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:48)

1277 1181  Byrå 1880-tal, bemålad, Bredd: 87cm. Djup: 42 cm, höjd: 133 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:47)

1277 1280  Byrå Bemålad, Bredd: 140 cm. Djup: 47 cm, höjd: 80cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:51)

1277 1010  Byrå Mahogny/valnöt, Bredd: 104cm. Djup: 48cm. Höjd: 100cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:41)

1277 1304  Byrå nutida, Bredd: 53cm. Djup: 31 cm, höjd: 84cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:07)

1277 1441  Byrå Sent 1800-tal, Bemålad. Bredd: 108, djup: 44 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:52)

1277 1011  Byrå Valnöt. Bredd: 97 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 96 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:08)

1277 1097  Byst 2 st, Hjalmar Branting, Viktor Rydberg, trä. Höjd: 26 cm ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:46)

1277 1350  Cigarrskrin silver, Graverad. Längd: 19. Djup: 14 cm, höjd: 6 cm, Vikt: 730 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:11)

1277 1328  Damskrivbord nyrokoko, Bredd: 88 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:56)

1277 1472  Dekorelement bronserad. Längd: 29, djup: 13 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:14)

1277 1534  Djupa tallrikar 6 + 1, Gustavsberg / Rörstrand. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:53)

1277 1352  Dosa silver, 1949. Längd: 9. Djup: 8 h, 5 cm, bruttovikt: 185 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:47)

1277 1161  Dosa silver, Malmö, 1914. Diameter: 6,5 cm. Vikt: 55 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:57)

1277 1105  Duk och servetter Linne, 50x50cm, duk, 130x270cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:44)

1277 1495  Elgitarr Epiphone, Gibson Les Paul, i fodral. Längd: 101 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:12)

1277 1082  Emmafåtölj nutida

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:03)

1277 1526  Emmafåtöljer Ett par, 1880-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:27)

1277 9326  Etsning Akvarellerad, Nils G Stenkvist, "Kvällsstrand". Signerad, daterad 1994. Motivet: 25x49 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:27)

1277 9411  Etsning Berta Hansson (1910-1994), Sverige. Signerad, numrerad 130/160. Bladets mått: 46x53, löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:22)

1277 1465  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signerad. Motivet: 24x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:17)

1277 1481  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Stockholmstak i snö, signerad. -31. Motivet: 25x28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:43)

1277 1466  Etsningar 2 st, Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Fåglar. Signerad. Motivet: 35x27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:25)

1277 1239  Etsningar 3 st, Gudar, ramens innermått: 57x41 cm. Signerad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:37)

1277 9391  Färgetsningar 2 st, Alexandra Kern. Signerad, numrerad 1/200. Motivet: 25,5x19,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:13)

1277 9397  Färgetsningar 3 st, Alexandra Kern, numrerad 1/200. Signerad. Motivet: 25,5x19,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:17)

1277 9415  Färglitografi 2 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. 150 upplaga. Bladets mått: 75x55, lösa blad. Signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:54)

1277 1272  Färglitografi 3 st, Amaina, signerad. Motivet: 27x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:29)

1277 9482  Färglitografi 4 st, Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Signerad, 50x63 80x62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:34)

1277 1066  Färglitografi Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Får. Signerad, numrerad 4/200, bladets mått: 24x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:41)

1277 1569  Färglitografi Anna Toresdotter (f. 1956), Sverige. Signerad, numrerad 191/280. Motivet: 47x35cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:22)

1277 1065  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 150/190, bladets mått: 31x21, löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:29)

1277 1258  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 50/150, bladets mått: 50x38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:58)

1277 1264  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 186/225. Motivet: 34x46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:25)

1277 1254  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad -88, numrerad 59/360. Motivet: 33x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:13)

1277 1273  Färglitografi Curt Fors (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 1/350, stilleben. Motivet: 26x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:35)

1277 1253  Färglitografi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 41/150. Motivet: 70x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:59)

1277 1260  Färglitografi Dénes Perger (1934-2015), Sverige. "Djurgården i blomning". Signerad, numrerad 1/125,1981. Motivet: 31x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:45)

1277 1277  Färglitografi Elisabeth Jansson (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 1/350,1990, Stadsbild. Motivet: 44x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:25)

1277 1255  Färglitografi Frieda van Dun (f. 1951), Belgien. Signerad, daterad 2001, numrerad 9/100. Motivet: 30x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:41)

1277 9424  Färglitografi Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Signerad, numrerad 17/260, Interiör med par, löst blad. Motivet: 55x71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:03)

1277 1240  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, daterad 56, numrerad 180/260. Motivet: 35x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:24)

1277 1486  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 120/180, ca 40x20cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:03)

1277 9409  Färglitografi Martin Ålund (f. 1967), Sverige. Bro. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Bladets mått: 38x58, löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:32)

1277 1068  Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Gata. Signerad, numrerad 123/230. Bladets mått: 27x22 cm, löst blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:30)

1277 1014  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, daterad 1972,21/50. Motivet: 26x59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:52)

1277 9400  Färglitografi Pär Andersson (1926-2015), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce), numrerad 7/10. Signerad. Motivet: 26x36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:28)

1277 1022  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, 1968, personlig hälsning. Motivet: 61x45cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:21)

1277 9333  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. "Bergkvara". Signerad, numrerad 37/3,10. Motivet: 30x56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:31)

1277 1263  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. "Eken, Dunö", signerad. Motivet: 34x51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:05)

1277 9385  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Gårdsmotiv, ej numrerad. Signerad. Motivet: 35x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:46)

1277 1265  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. PT, Båthus. Signerad. Motivet: 47x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:54)

1277 1096  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 365/460. Motivet: 21x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:11)

1277 9369  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 78/310, insjö. Motivet: 34x71 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:25)

1277 1274  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 192/310, interiör. Motivet: 44x33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:33)

1277 9020  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Mariefred station. Signerad, numrerad 60/280. Motivet: 51x62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:36)

1277 9365  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 34/260, Hamn. Motivet: 27x35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:18)

1277 9376  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 37/260, dansande kvinnor. Motivet: 57x50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:40)

1277 1249  Färglitografi Torsten Emanuel Svensson, "Jazzpianisten". Signerad, numrerad 213/220. Motivet: 48x33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:40)

1277 1276  Färglitografi Ulf Göthman (f. 1945), Sverige. Grinden. Signerad, numrerad 12/190. Motivet: 28x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 oktober 2019 10:52)

1277 9438  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Cricketlag. Signerad, numrerad 331/360. Motivet: 40x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:37)

1277 9439  Färglitografier 2 st, Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Musikstund. Signerade. Motivet: 45x35-55 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:38)

1277 1270  Färglitografier 6 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. 150-upplaga. Signerad, daterad 2001. Bladets mått: 30x21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:54)

1277 1501  Fat + skål, Ulla Kraitz (f. 1936), Sverige. Höjd: 9cm, diameter: 34mm cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:09)

1277 1377  Fat  + vas, + ask med lock, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal, fatets, diameter: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:35)

1277 1436  Fat 8 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:13)

1277 1127  Fåtölj "Form 7", Alf Svensson, Dux

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:38)

1277 1128  Fåtölj "Form 7", Alf Svensson, Dux

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:30)

1277 1302  Fåtölj + pall, Rutig

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:25)

1277 1415  Fåtölj 1960-tal. Höjd: 98 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:18)

1277 1330  Fåtölj Fuskpäls. Höjd: ca 80 cm, sitthöjd ca 50 cm, bredd ca 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:43)

1277 1529  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Lamino, Swedese

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:22)

1277 1221  Figuriner 4 st, B&G samt Rosenthal. Höjd: 6-16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:49)

1277 1155  Florett Lorie. Längd: 92 cm ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:47)

1277 1233  Förvaringsskåp Anna Castelli Ferrieri (f. 1920), Italien. Plast, "Componibili", Kartell. Diameter: 32 cm, Höjd: 58cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:21)

1277 1244  Fotoramar 3 st, Björk, Modell äldre. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:12)

1277 1363  Fotoramar Ett par, silver, Spanien. Höjd: 10,5 cm, bruttovikt: 120 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:25)

1277 1527  Fotpall Bruno Mathsson (1907-1988). Längd: 46,5 cm, djup: 65 cm, höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:14)

1277 1046  Fruktskål Olsson & Dåm. Längd: 75cm. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:18)

1277 1362  Gardiner + kuddar, Nordiska Museet, IKEA, 220x140 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:31)

1277 1539  Glasfat 2 st, Peter Dahl & Stig Fyring, Steninge Slott, 2000 & 2002. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:01)

1277 1109  Glasservis 20 delar. Höjd: 8-15cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:22)

1277 1067  Glasservis 26 delar, Kristall, 9st vinglas, 8 st seltersglas, 4 st sherryglas, 5st ölglas på fot, Höjd: 9-13,5cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:10)

1277 1476  Golvlampa 1960-tal, mässing. Höjd: 138cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:39)

1277 1307  Golvlampa mässing. Höjd: 140 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:40)

1277 1446  Golvlampa mässing. Höjd: 156 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:16)

1277 1179  Golvlampa mässing. Höjd: 160 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:04)

1277 1204  Golvlampa mässing. Höjd: 160 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:42)

1277 1018  Golvur Johan Wasberg, 1700-tal. Höjd: 225 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:07)

1277 9581  Golvvas Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. "Paprika", Upsala-Ekeby 1948-1962. Delvis glaserat lergods med vita blad på brun botten. Märkt undertill: Upsala-Ekeby. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:08)

1277 1195  Gouache Oidentifierad konstnär. Signerad. Komposition. Motivet: 40x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:19)

1277 1483  Grafiska blad 2 st, ramens innermått: 50x37 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:11)

1277 9430  Grafiska blad 4 st. Fiskar, England. Signerad. Motivet: 24x27 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:15)

1277 1321  Gravyr Fågel. Motivet: 19x12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:33)

1277 1405  Gravyr föreställande Rousseau. Motivet: 19x12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:51)

1277 7410  Gravyr Handkolorerad, Basil Besler - Celeberrimi Eystettensis, 1613. Motivet: 49x41 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:39)

1277 1420  Gravyrer 6 st, Stockholm, bladets mått: 17x24,25x26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:02)

1277 1246  Gryta Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr. Saknar lock. Höjd: 17cm. Diameter: 20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:32)

1277 1310  Hallbyrå mahogny, Bredd: 43 cm. Djup: 32 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:02)

1277 1448  Herrbetjänt Bemålad. Höjd: 94 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:18)

1277 1178  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 107 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:43)

1277 1180  Hörnétagère 1890-tal, Intarsia, Längd: 51cm. Djup: 32cm. Höjd: 159 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:36)

1277 6262  Hörnskåp Allmoge. Bredd: 127, djup: 75 cm, höjd: 94 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:40)

1277 1250  Kaffekanna mässing, Modell äldre. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:22)

1277 1070  Kaffeservis 10 delar, Davenport, England. 9+ 1 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:30)

1277 1505  Kaffeservis 11st, Gustavsberg, flintporslin, koppar med fat, 1st, gräddkanna, 1st Tekanna, 10st, assietter, 1st sockerskål

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:06)

1277 1540  Kaffeservis 3 delar, nysilver, K Anderson. Höjd: 10 - 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:16)

1277 1520  Kaffeservisdelar Rosenthal, 29 del + extra assietter 11 st

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:41)

1277 9477  Kaffeskedar 10st, silver, rosdekor. Längd: 9cm. Vikt: 77,7g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:16)

1277 1099  Kaktång  + Tesked, Längd: 11cm, sked. Längd: 14cm, silver. Vikt: 32g

1277 1074  Kandelabrar Ett par. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:52)

1277 9414  Kanna kinesisk. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:45)

1277 1053  Kanna Kinesiskt. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:59)

1277 1048  Kanna Orientalisk, mässing. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:58)

1277 1358  Karaff Rörstrand, Lars Thoren, vas/kanna. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:50)

1277 1461  Karaff Rosenthal, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:11)

1277 1024  Karaffer 5 st. Höjd: 24-40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:58)

1277 1076  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:46)

1277 1077  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:01)

1277 1121  Karmstolar Ett par, Karl Johanstil

1277 1399  Karott Kina. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:25)

1277 9301  Knivar 5 st, silver/ rostfritt stål. Längd: 22cm, bruttovikt: 390g

1277 1299  Kommod sent 1800-tal, mahogny, Längd: 56 cm. Djup: 46cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:22)

1277 1078  Konstglas 4 delar, bland annat Bertil Vallien. Höjd: 3-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:13)

1277 1143  Konstglas 5 delar, bland annat Kosta Boda. Höjd: 8-17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:42)

1277 9048  Konstglas 5 delar, bland annat Orrefors, Nybro Och Johansfors, diameter: 30-35. Höjd: 7-30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:24)

1277 1447  Koppar och mässing 5 delar. Höjd: 12-27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:29)

1277 1414  Kopparstick 1700-/1800-tal, bladets mått: 49x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:37)

1277 1427  Kuriosa 3 delar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:30)

1277 1056  Kuriosa 3 delar. Höjd: 2-11cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:23)

1277 1286  Kuriosa klocka + diverse smycken

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:43)

1277 1236  Litografi Dardel. Signerad i tryck 1930, Flicka. Motivet: 26x19 cm

1277 1259  Litografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, PT. Motivet: 31x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:02)

1277 9263  Ljuskrona höjd: ca 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:46)

1277 1224  Ljuskrona med prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:27)

1277 1148  Ljuskrona med prismor. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:01)

1277 1015  Ljuskrona med prismor. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:03)

1277 1278  Ljuskrona Trä. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:59)

1277 1119  Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:54)

1277 9221  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:33)

1277 9164  Ljusstakar ett par, Mässing/Alabaster. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:56)

1277 1511  Ljusstakar Ett par, sterlingsilver och emalj. Norge, Diameter: 6,7cm. Höjd: 4,6cm, Vikt: 170 g

1277 1071  Ljusstakar mässing. Höjd: 44-53cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:11)

1277 1168  Ljusstake  + bordslampfot, 2 st, Plast. Höjd: 15-23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:17)

1277 1172  Ljusstake Metall. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:20)

1277 9025  Ljusstake silver, 1965. Höjd: 15cm, bruttovikt: 217,2g

1277 1167  Ljusstake smide/glas. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:43)

1277 1173  Lock till skål, Anna Petrus (1886-1949), Sverige. Lejon. Ej signerad. Andrasortering, Tenn, Längd: 13 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:42)

1277 1162  Malmkrona höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:49)

1277 1453  Mandolin I Väska. Längd: 62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:58)

1277 1553  Manschettknappar Ett par, Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 1995. Diameter: 1,5 cm. Vikt: 15 g

1277 9616  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:08)

1277 9617  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:52)

1277 1113  Mat / kaffeservis 50 del ca, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928)

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:21)

1277 9489  Matbord Furu, med lådor. Bredd: 145, djup: 78 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:44)

1277 1311  Matsalsgrupp 5 delar, England, bord+ 4 stolar+ 21 ilägg, Längd: 115 cm. Djup: 85cm, höjd: 71 cm+ 2x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:12)

1277 9562  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 9 delar. Längd: 140. Djup: 105 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:23)

1277 1126  Matservis 60 del ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:16)

1277 1438  Matservis Thomas, ca 60 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:30)

1277 1546  Matskedar 6 st. Silver, Franska Liljan. Längd: 21 cm. Vikt: 325 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:16)

1277 1320  Matta 230x310, Morad Serkan Kelim Patchwork

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:31)

1277 1400  Matta Baotou, Kina, 1800-tal, ca 60x126 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:30)

1277 1089  Matta Bochara, Orientalisk, 108x280 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:57)

1277 1211  Matta Djajim, Semiantik, 116 x170 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:22)

1277 1111  Matta Gabbeh, 165x203 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:16)

1277 1402  Matta Kelim, 130x230 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:43)

1277 1208  Matta Kelim, 63x203 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:35)

1277 1267  Matta Orientalisk, 113x200cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:12)

1277 1422  Matta orientalisk, 125x185 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:14)

1277 1139  Matta orientalisk, 126x188 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:46)

1277 1398  Matta Orientalisk, 130x225 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:47)

1277 1338  Matta orientalisk, 142x296 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:51)

1277 9487  Matta orientalisk, 149x230 cm

1277 1454  Matta orientalisk, 167x257 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:49)

1277 1212  Matta orientalisk, 2 st, Heris, 70x98 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:54)

1277 1403  Matta Orientalisk, 200x280 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:27)

1277 1227  Matta Orientalisk, 207x298 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:26)

1277 1406  Matta Orientalisk, 213x300 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:49)

1277 1138  Matta orientalisk, 318x213

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:02)

1277 1225  Matta Orientalisk, 60x123cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:59)

1277 1318  Matta orientalisk, 80x117 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:22)

1277 1226  Matta Orientalisk, 97x136cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:20)

1277 1370  Matta orientalisk, Galleri, 66x296 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:04)

1277 1373  Matta orientalisk, Galleri, 73x290 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:48)

1277 1367  Matta orientalisk, Galleri, 93x320 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:06)

1277 1210  Matta orientalisk, Soumak, 55x100 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:42)

1277 1213  Matta orientalisk, Soumak, 76x97 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:09)

1277 1085  Matta Patchwork, Iran, Azaran, 160x205cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:25)

1277 1223  Matta Röllakan, nutida, 143x195 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:14)

1277 1397  Matta Röllakan. Signerad, A, 145x187 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:19)

1277 9060  Matta Tibet, Orientalisk, 150x250 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:38)

1277 1474  Mattor Ett par, Kina, 69x138 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:21)

1277 1231  Modellbåt längd: 36cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:34)

1277 1432  Muggar + kökshandduk. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Fallande Löv", 50x70cm. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:32)

1277 1312  Notställ mässing, trä, Längd: 45 cm. Djup: 28 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:34)

1277 1462  Ölbuteljer 35 delar, Modell äldre. Diameter: 6-8 cm, höjd: 20-27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:24)

1277 7299  Oljemålning 1700-tal, Landskap med ruin. Olja på duk, 39x31 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:15)

1277 1050  Oljemålning 2 st, Oidentifierad konstnär. Kortspelare, 47x69cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:32)

1277 1201  Oljemålning Alexander Langlet (1870-1953), Sverige. Häst. Signerad. Olja på duk, 30x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:09)

1277 1502  Oljemålning Astrid Munthe de Wolfe (f. 1926), Sverige, hustak, signerad. Olja på duk, 44x32 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:23)

1277 9328  Oljemålning Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. "Ketchup", monogramsignatur. BW -89. Olja på duk, 80x100 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:24)

1277 9563  Oljemålning Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Monogramsignatur. 1992, Strandänger. Olja på duk, 38x46 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:00)

1277 1031  Oljemålning Bernhard Oscarsson (1894-1977), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 35x26 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:50)

1277 1023  Oljemålning Beth Zeeh (1911-2004), Sverige. Signerad. Olja på duk, 49x60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:52)

1277 1120  Oljemålning Birgitta Andersson. Par. Monogramsignerad. Olja på duk, 95x85 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:07)

1277 7329  Oljemålning Björn Söderstedt (f. 1946), Musikanter. Olja på duk, signerad. 1999,93x115, skadad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:20)

1277 1123  Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Skog. Signerad 1944. Olja på pannå, 30x27 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:37)

1277 9597  Oljemålning Bror Ingemar Fröberg (1921-1999), Sverige. Hus. Signerad, daterad -53. Olja på duk, 40x67 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:25)

1277 1322  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Bore. Signerad. Olja på duk, 22x26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:31)

1277 1116  Oljemålning Edith Gert (1906-1983), Sverige. Kvinna som syr. Signerad. Olja på duk, 61x71 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:40)

1277 9010  Oljemålning Emile Breysse (1880-1965), Frankrike. Motiv från Normandie. Signerad. Olja på pannå, 50x67 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:28)

1277 1556  Oljemålning Erik Håfström (1908-1979), Sverige. Marknad. Signerad. Olja på pannå, 120x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:48)

1277 9429  Oljemålning Ernst Dahl. Interiör. Signerad, daterad 1919. Olja på duk, 45x57 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:23)

1277 9101  Oljemålning Ferdinand Fagerlin (1825-1907), Sverige. Interiör. Signerad, duk på pannå, 41x55 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:16)

1277 1492  Oljemålning Gunnar Johnsson, Komposition, signerad. Olja på duk, 19x19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:53)

1277 1040  Oljemålning Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Segelbåt. Olja på duk, 24x35cm. Signerad

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:11)

1277 9192  Oljemålning H Münch, Landskap, signerad. Olja på duk, 60x80 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:30)

1277 1060  Oljemålning Harald Klinckowström (1897-1973), Sverige. Hare i vinterlandskap. Signerad. Olja på pannå, 26x33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:47)

1277 1052  Oljemålning Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. "Interiör, Torpet, Ygne", 1946, Signerad. Olja på pannå, 37x27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:14)

1277 1035  Oljemålning Ilja Schewelow, Modell. Signerad, daterad 1946. Olja på duk, 41x33 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:01)

1277 1491  Oljemålning Johan Heijer (1876-1961), Sverige. Porträtt, signerad. Olja på duk, 45x37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:45)

1277 9422  Oljemålning Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Landskap med hus. Signerad. Olja på duk, ej uppspänd, 48x52 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:54)

1277 9420  Oljemålning Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Landskap med hus. Signerad. Olja på duk, ej uppspänd, 62x59 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:47)

1277 9421  Oljemålning Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Landskap med ko. Signerad, daterad 1989. Olja på duk, ej uppspänd, 59x 53 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:30)

1277 9423  Oljemålning Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Landskap. Olja på duk, ej uppspänd, Signerad, 72x90 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:31)

1277 1558  Oljemålning John G Lundberg, Tallar. Signerad, daterad -60. Olja på duk, 112x49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:34)

1277 9308  Oljemålning Kjell Rosén (1909-1982), Sverige. Klimpfjäll. Signerad, daterad -71. Olja på duk, 32x45 cm

1277 1354  Oljemålning Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Hus. Signerad, daterad -81. Olja på duk, 45x54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:37)

1277 1268  Oljemålning Lars Hofsjö (f. 1931), Sverige. Hus, signerad. Olja på duk, 75x95 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:56)

1277 1457  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Ölglas. Signerad. Olja på pannå, 36x30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:44)

1277 1458  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Ölglas. Signerad. Olja på pannå, 42x26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:55)

1277 1313  Oljemålning Lassen, modell. Signerad. Olja på pannå, 51x52 cm

1277 1473  Oljemålning M. Rimillard. Signerad. Olja på duk, 39x50cm

1277 1490  Oljemålning Nils Tamm (1876-1957), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1933. Olja på duk, 54x64 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:09)

1277 1479  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Båthus. Signerad Oscarsson, daterad 1944. Olja på pannå, 36x27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:16)

1277 7076  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Gosse med frukt. 1800-tal. Olja på duk, 68x51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:18)

1277 1073  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad W Wolsky. Olja på duk, 60x89cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:05)

1277 1036  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Ölandsmark". Olja på duk, 46x55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:48)

1277 7005  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kustlandskap. Olja på duk, 33x63

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:46)

1277 1434  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på duk, 90x120 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:07)

1277 1041  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Vintermotiv med häst & släde. Olja på duk, 30x50 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:24)

1277 7330  Oljemålning Oscar Stenvall (1856-1916), Sverige. Bygata. Olja på duk, signerad, 43x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:24)

1277 9159  Oljemålning Osvald Rasmussen (1885-1972), Danmark. Interiör, signerad. Olja på duk, 39x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 november 2019 08:04)

1277 1424  Oljemålning Otto Lindberg (1880-1955), Sverige. Signerad, daterad 1918. Kust. Olja på duk, 50x90 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:03)

1277 1292  Oljemålning Per Sundberg (1887-1968), Sverige. Vårvinter. Signerad, daterad 1942. Olja på duk, 54x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:02)

1277 1372  Oljemålning Pol Dom, bygata med vattenbärerska. Signerad, 1908. Olja på duk, 44x37

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:25)

1277 9216  Oljemålning Ratonyi, Hus i landskap, signerad. Olja på duk, 79x62 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:30)

1277 1343  Oljemålning Rickard Krantz (1923-1984), Sverige. Par. Signerad. Olja på duk, 44x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:50)

1277 1498  Oljemålning Ronald de Wolfe (f. 1920), Storbritannien. Modell. Signerad. Olja på duk, 101x81 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:54)

1277 1499  Oljemålning Ronald de Wolfe (f. 1920), Storbritannien. Vid kanalen. Signerad. Olja på duk, 38x46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:35)

1277 1194  Oljemålning Rune Hannäs (f. 1916), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 60x110 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:33)

1277 1247  Oljemålning Sven Lignell (f. 1927), Sverige. Stilleben. Olja på duk, signerad, 27x65 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:06)

1277 1012  Oljemålning Vadim Markin (f. 1960), blomsterstilleben. Olja på pannå, signerad. 50x75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:05)

1277 1028  Oljemålning Vjeteslav Kliuchnikov (f. 1956), "Stockholm", 2017. Olja på duk, 68x84. Signerad

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:58)

1277 1493  Oljemålning Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Signerad. Olja på duk, 59x44 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:21)

1277 7531  Oljemålning Yrjö Penttilä (f. 1891), Finland. Landskap med sjö. Signerad, daterad -23. Olja på pannå, 50x75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:00)

1277 1489  Oljemålningar 2 st, Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige + bok. Monogramsignerade. Olja på pannå, ca 18x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:15)

1277 1487  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerad. Cop. Kust. Olja på duk, 16x39 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:30)

1277 9525  Örhängen 18k guld, med odlade sötvattenspärlor. Längd: 3cm, vikt: 2,1g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:05)

1277 1061  Pall med förvaring, ek. Längd: 44. Djup: 26 cm, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:07)

1277 1538  Parti koppar 12 delar, bland annat Aladåbformar

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:32)

1277 1191  Parti kuriosa 3 delar

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 21:01)

1277 1103  Parti nysilver 6 delar, bland annat, K. Andersson, Nysilver. Diameter: 29cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:52)

1277 9217  Pastell Margitay, Modell. Signerad. 27x20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:40)

1277 9100  Pastell Oidentifierad konstnär. Jaktstilleben, 1800-/1900-tal, Otydlig signatur, bladets mått: 69x52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:14)

1277 1186  Pasteller 2 st, Carl Brandt, sjölandskap. Signerad. 51x17 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:45)

1277 1176  Piedestal med stenskivor, Längd: 26cm. Djup: 26cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:33)

1277 1170  Plakett Gustaf V, brons. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:03)

1277 1150  Plakett Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Brons, signerad. 1912, diameter: 16 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:29)

1277 1069  Pokal Capodimonte, Italien. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:53)

1277 1190  Porslin 3 delar, Blåvit, Kina. Diameter: 10-16 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:20)

1277 1379  Porslin 7 delar, Royal Copenhagen, bland annat Blå Blomst. Höjd: 8 - 10

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:55)

1277 1183  Pottskåp Längd: 68 cm. Djup: 49 cm, höjd: 75cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:35)

1277 1469  Rakspegel mahogny, Längd: 29cm. Djup: 34cm, höjd: 39 cm

1277 1072  Ramar 2 st, förgyllda 79x57cm, 108x64cm

1277 9456  Regissörsstolar 4 st, Lindau & Lindekrantz

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:10)

1277 1396  Röllakan signerad, O J H, 280x210 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:19)

1277 1530  Ryamatta Laila Leppänen, Djungel, 108x146 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:03)

1277 1536  Salongsbord sent 1800-tal, valnöt. Bredd: 104, djup: 70 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:26)

1277 1513  Samlartallrikar 3st Paul Hoff, Gustavsberg, + 1st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:19)

1277 1229  Segelbåtsmodell höjd: 80cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:06)

1277 1391  Serigrafi Sven Höglund, "Monument", -69 (Mona-Lisa), 100x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:44)

1277 1214  Serveringsvagn Längd: 73 cm. Djup: 73cm, höjd: 58cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:12)

1277 1106  Servetter 12st, Linne, Almedahls, 50x50cm

1277 1327  Servisdelar 24 delar, Blå Blom, Gustavsberg. Diameter: 13-24 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:06)

1277 1533  Servisdelar 9 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:36)

1277 1435  Servisdelar Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), 18 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:29)

1277 1444  Sideboard 1940-tal, Alm, 163. Djup: 45 cm, höjd: 92 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:44)

1277 1238  Sideboard 1950-tal, mahogny. Längd: 130. Djup: 41h. 71 cm

1277 1279  Sideboard Gustaviansk stil, Längd: 150 cm. Djup: 43 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:04)

1277 1413  Sidenbroderi Orientaliskt, 42x47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:33)

1277 1408  Sidenmålning Kina, Fågel. Motivet: 30x36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:23)

1277 1542  Silver 3 delar, bland annat: Bläckhorn, glas med silverlock. Höjd: 15 cm, bruttovikt: 1235 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:04)

1277 1288  Silver 7 delar, bla. Punschkoppar. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:35)

1277 9290  Silver/glas diverse, 5 delar

1277 1285  Skål + fat, Kina. Diameter: 14,5-17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:32)

1277 1092  Skål Oidentifierad konstnär. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:20)

1277 9173  Skål Orrefors, graverad, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Repig. Diameter: 24cm, med trälåda

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:57)

1277 1242  Skål Rörstrand, entré. Höjd: 10cm, diameter: 23cm.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:41)

1277 1347  Skål silver, 1919. Diameter: 17, höjd: 9 cm, Vikt: 340 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:45)

1277 1353  Skål silver. Diameter: 16, höjd: 6 cm, Vikt: 190 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:36)

1277 1380  Skålar  + fat, 5 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen. Höjd: 2 - 14 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:46)

1277 1395  Skålar + karaff, 3 delar. Kristall. Längd: 28 cm. Höjd: ca 19-30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:14)

1277 1554  Skålar 2 st, Sterlingsilver. Diameter: 10-12, höjd: 5 ca cm, vikt: ca 260 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:56)

1277 1189  Skålar 4 st, Kina. Diameter: 13-16 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:02)

1277 1188  Skålar 5 st, Kina. Diameter: 7-10 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:43)

1277 9547  Skålar 6 st, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. ”Swedish grace”, Rörstrand. Diameter: 12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:01)

1277 1365  Skänk 1880-tal, Bredd: 110 cm. Djup: 52 cm, höjd: 131 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:37)

1277 1182  Skänk Bemålad. Bredd: 104, djup: 50 cm, höjd: 114 cm

1277 1426  Skåp Hugo Troeds, teak. Bredd: 95 cm. Djup: 40cm. Höjd: 97 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:30)

1277 1364  Skåp mahogny, Bredd: 110cm. Djup: 47 cm, höjd: 110 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:48)

1277 1430  Skåpöverdelar Ett par, Hugo Troeds, Teak. Bredd: 95 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 50 cm

1277 1335  Skedar 12 st, silver, England. Längd: 14,5 cm, Vikt: 370 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:46)

1277 1001  Skedar 24st Silver, gravyr. Vikt: 1,27kg. Längd: 19-22 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:18)

1277 1548  Skedar 3 + 8 delar, silver. Längd: 13 - 17, graverade. Vikt: 205 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:39)

1277 1339  Skedar 6 st, silver. Längd: 22, Vikt: 450 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:28)

1277 1135  Skedar 6+ 8 st. Silver, Längd: 10-11 cm ca, Vikt: 150 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:53)

1277 1545  Skedar 8 + 6 + 19 delar, silver, graverade. Längd: 12-21 cm. Vikt: 815 g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:45)

1277 1543  Skedar 9 st. Silver, Tyskland. Längd: 20-27 cm. Vikt: 405 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:06)

1277 1452  Skoborste Metall, med gäss. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:42)

1277 1243  Skrin trä, reliefdekor. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:52)

1277 9577  Skrivbord Funkis, med bokhylledel, Alm. Bredd: 127. Djup: 63 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:59)

1277 1115  Skrivbord mahogny, Bredd: 130 cm. Djup: 70 cm, höjd: 77cm, nyckel

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:48)

1277 1157  Skulptur brons, Yngling. Höjd: 18 cm ca

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:50)

1277 1468  Skulptur Carl Christensen (1878-1953), Sverige. Man och kvinna. Signerad, daterad 1915. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:57)

1277 1151  Skulptur Carl Eldh (1873-1954), Sverige. "Hjalmar Branting", brons. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:19)

1277 1156  Skulptur Carl Eldh (1873-1954), Sverige. Modell, Signerad. Gips, bemålad. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:10)

1277 1025  Skulptur Gustavsberg, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Ejder. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:12)

1277 1026  Skulptur Lladro, Spanien, flicka. Höjd: 30 cm

1277 1193  Skulptur Metall. Höjd: 12 cm ca

1277 1522  Skulptur Oidentifierad konstnär. Brons, Stensockel. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:39)

1277 1064  Skulpturer 2 st, Murano. Höjd: 17-30 cm

1277 1344  Skulpturer 3 st, 1800-tal, Porslin, England, Ko, Häst & Slott. Höjd: 14-26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:48)

1277 1510  Skulpturer 5 st, bland annat Lisa Larson. Längd: 11-20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:53)

1277 1378  Slaglåsgevär längd: 138 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:28)

1277 1004  Smyckeskrin trä och mässing, Singapore. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:24)

1277 1329  Snurrfåtölj Eero Saarinen (1910-1961), Executive chair. Höjd: 85cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:08)

1277 1351  Sockerskål silver, Birmingham. Längd: 15. Höjd: 9 cm, Vikt: 190 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:53)

1277 9174  Soffbord Butlers tray. Bredd: 108 cm. Djup: 76 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:01)

1277 1136  Soffbord glas och mässing. Bredd: 150, djup: 90 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:58)

1277 1515  Soppterrin Gustavsberg. Höjd: 25cm.

1277 1471  Soppterrin Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:34)

1277 1314  Spegel 103x48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:24)

1277 1567  Spegel 127x70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:13)

1277 1528  Spegel 1700-tal, omarbetad. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:13)

1277 1006  Spegel 20-tal, 80x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:24)

1277 1317  Spegel 60x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:39)

1277 1532  Spegel 78x55 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:34)

1277 1013  Spegel 79x39 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 21:02)

1277 1118  Spegel 88x45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:49)

1277 1207  Spegel Bemålad, 87x50 cm

1277 9496  Spegel bronserad ram, 50x68 cm

1277 1206  Spegel Förgylld, 81x46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:00)

1277 1132  Spegel Gustaviansk stil, 120x50 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:54)

1277 1309  Spegel Gustaviansk stil, 88x76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:50)

1277 1205  Spegel mahogny, 90x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:25)

1277 1442  Spegel Sent 1800-tal, Bemålad, 176x72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:37)

1277 1291  Spegel Valnöt, 75x56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:38)

1277 1163  Spegelkrön Tenn, 20-tal. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:05)

1277 1437  Spelbord 1880-tal, ek. Bredd: 90, djup: 44x2 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:24)

1277 1566  Spelbord 2 st. Egypten, tidigt 1900-tal. Bredd: 84. Djup: 44 cm, höjd: ca 70 cm

1277 1445  Spelbord mahogny, Nyrokoko. Bredd: 84, djup: 2x43 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:14)

1277 1388  Stege höjd: 203 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:50)

1277 1547  Stol 1950-tal, metall & teak, Norge

1277 1382  Stol Svensk rokoko

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:58)

1277 1110  Stolar 2 st, Made in Italy, mahogny

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:28)

1277 1112  Stolar 4 st, nutida

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:14)

1277 1131  Stolar 4 st, Öglan, Ikea

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:13)

1277 1381  Stolar 4 st, senbarock. Snarlika. Höjd: 99-107 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:42)

1277 1564  Stolar 5 st. Björk

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:57)

1277 9488  Stolar ett par, Göteborgsmodell

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:55)

1277 9073  Stop  + fat, 3 delar, Tenn 1800-tal. Diameter: 24, höjd: 22 cm

1277 1387  Svagdricksflaskor 4 st, 47-53 cm. Diameter: 21-28 cm, höjd: 45-52 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:35)

1277 1146  Svärd Spanien, 1889. Längd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:59)

1277 1450  Sybord Sent 1800-tal, mahogny. Bredd: 58, djup: 40 cm, höjd: 72 cm, nyckel

1277 1107  Syskrin 1800-tal. Längd: 27 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:27)

1277 1456  Takarmatur 2st + 1st väggarmatur. "Bellman", glas och mässing. Höjd: 38-48cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:02)

1277 1149  Takarmatur brons. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:13)

1277 1360  Takarmatur med prismor. Diameter: 24 cm, höjd: ca 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:50)

1277 1316  Takarmatur med prismor. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:25)

1277 1419  Takarmatur prismor. Höjd: 35cm. Diameter: 60cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:16)

1277 1467  Takarmatur skärm till Le Klint, Danmark, modell 172A, design: Poul Christiansen. Höjd: ca 35 cm

1277 9062  Takarmatur Tiffanystil, diameter: 42 cm

1277 1384  Takfotogenlampa omkring sekelskiftet 1900, mässing. Höjd: 120 cm ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:11)

1277 1507  Tallrikar 6 st, Gustavsberg, God jul. Diameter: 21,5cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:58)

1277 1185  Tallrikar 8+ 8, Arctica, Arabia. Diameter: 16-23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:11)

1277 1245  Tavla tryck, Tidigt 1900-tal, ramens innermått: 23x30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:38)

1277 1565  Teckningar + etsning, 3 delar, Natan Johansson (1893-1951), Sverige. 9x8 - 37x14,2 signerade

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:43)

1277 9004  Teckningar 2 st. Carl Kylberg (1878-1952), Sverige. Självporträtt; a tergo karikatyrer, samt Porträtt av konstnärens hustru Ruth Kylberg (1872-1942). Blyerts respektive akvarell. 23. 5x14. 5 cm respektive 25. 3x19. 4 cm. Proveniens familjen Kylberg fram till 2019. Ej signerade. Lösa blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:29)

1277 9483  Teckningar 3 st, Max Book (f. 1953), Studier, 60x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:53)

1277 9003  Teckningar 3 st. Carl Kylberg (1878-1952), Sverige. Proveniens familjen Kylberg fram till 2019. Ej signerade. Lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:18)

1277 9002  Teckningar 5 st. Carl Kylberg (1878-1952), Sverige. Proveniens familjen Kylberg fram till 2019. Ej signerade. Lösa blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:34)

1277 9001  Teckningar 7 st. Carl Kylberg (1878-1952), Sverige. Proveniens familjen Kylberg fram till 2019. Ej signerade. Lösa blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:26)

1277 1523  Tegods England, 19 del

1277 9347  Textil Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Vägghängd, 215x139 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:15)

1277 1281  Textiltavla handbroderad, Hedda Charlotte Durivillius, 1761, blomstermotiv, dubbelsidig. Motivet: 14x12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:41)

1277 1080  Tidningsställ England, Längd: 51cm. Djup: 33cm, höjd: 54cm

1277 1544  Toiletteset 4 delar, silver / emalj. Längd: 7 - 18 cm, bruttovikt: 380 g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:49)

1277 1289  Träsnitt Oidentifierad konstnär. Signerad. Mor med barn, med dedikation. Motivet: 30x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:03)

1277 1261  Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Gata. Signerad, numrerad 274/360. Motivet: 41x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:58)

1277 9372  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 196/250. Motivet: 59x57 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:45)

1277 1497  Tryck på glas Vladimir Beck (f. 1943), tryck på glas. Signerad och numrerad 114/180,49x54cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:04)

1277 1409  Tubkikare Nikon, med Hamastativ. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:47)

1277 1290  Uppläggningsbestick 3 delar, silver. Längd: 29 cm, Vikt: 370 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:02)

1277 1241  Uppläggningsfat Höganäs, eldfast, längd 39,5x27,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:24)

1277 1417  Utomhusbelysning Ett par. Höjd: 35 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:17)

1277 1145  Vägglampor Ett par, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, mässing. Höjd: 20 cm ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:53)

1277 1404  Väggpendyl Gustaviansk stil. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:03)

1277 1516  Väggplaketter 3 st, Gustavsberg, 30x13,5cm, - 34x21cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:30)

1277 1418  Väggvitrin 1900-tal. Med nyckel, Längd: 67. Djup: 16 cm. Höjd: 67 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:52)

1277 9016  Värmeljushållare 3 st, Kosta Boda, Åsa Jungnelius (f. 1975), Sverige. Höjd: 5,5-8cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:48)

1277 1142  Vas Berti Vallien, Rörstrand. Höjd: 23 cm

1277 1230  Vas Blå, Italien. Höjd: 41cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:21)

1277 1440  Vas Ekeby. Höjd: 43 cm

1277 1054  Vas höjd: 25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:08)

1277 1192  Vas Kina, glas. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:54)

1277 1088  Vas Kina. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:13)

1277 1459  Vas Kina. Höjd: 45cm, defekt, nagg.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:26)

1277 1326  Vas Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:55)

1277 1202  Vas motiv av Gustav Klimt, Glas, Goebel. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:08)

1277 1094  Vas Murano, Italien. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:33)

1277 1220  Vas Oidentifierad konstnär. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:33)

1277 1275  Vas Oskar Dahl (1902-1966), Sverige. Unik, Rördstrand. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:06)

1277 1303  Vas Satsuma. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:30)

1277 9244  Vas Simon Gate (1883-1945), Sverige. Orrefors. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:00)

1277 1020  Vas Susanne Allberg, Kosta. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:43)

1277 9450  Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:51)

1277 1531  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:28)

1277 1093  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:56)

1277 1129  Vaser + kanna, 3 delar, bland annat Bo Fajans. Höjd: 10-21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:35)

1277 9448  Vaser 3 st, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Höjd: 16-22, Signerade TW (lägsta osignerad)

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:52)

1277 1117  Vaser Ett par, 1800-tal. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:36)

1277 1369  Vaser Ett par, Kina. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:32)

1277 9209  Vaser Ett par, Rörstrand, 1900-tal. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:05)

1277 9571  Vinglas 16 st. Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:36)

1277 1134  Vinglas 4 st. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:50)

1277 1125  Vinglas 6+ 5, Line Kosta Boda. Höjd: 21-22 cm

1277 9228  Vinglas 7+ 1 Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Boda. Höjd: 18-20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:39)

1277 1519  Vinställ Metall, för 21 flaskor. Höjd: 116 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:16)

1277 1306  Vitrinskåp England, Bredd: 97cm. Djup: 44 cm, höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:36)

1277 1385  Ytterfoder 3 + 1, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 11 - 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:27)

1277 1282  Ytterfoder 3+ 1, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 15-19 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:45)

1277 1355  Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, Höjd: 13-15 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:11)

1277 1283  Ytterfoder 4+ 1, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:49)

1277 1464  Ytterfoder Ett par. Höjd: 19cm, nagg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:27)

1277 9255  Ytterfoder Tyskland, 1800-tal. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:17)