Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 28 februari 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1451 3173  Affisch Radio Nord, Top 20, yttermått inklusive ram: 70x32 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:45)

1451 9009  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Purple blast". Signerad. Akryl på duk. Bildmått: 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:55)

1451 3363  Akvarell + Etsning, Jan Dahlin (f. 1933), Sverige. Yttermått inklusive ram: 22x31-41x29, akvarell. Signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:12)

1451 3189  Akvarell Elisabeth Håkansson, blomsterstilleben. Signerad, akvarell, 48x34 cm, yttermått inklusive ram: 64x50 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:16)

1451 3188  Akvarell Elisabeth Håkansson. Blomster. Signerad. Akvarell, 47x63 cm, yttermått inklusive ram: 63x78 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:16)

1451 9006  Akvarell Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Organic patterns", Signerad FJ, Akvarell på papper. Bildmått: 22x29 cm, yttermått inklusive ram: 22x29 cm, oramat löst blad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:51)

1451 3049  Akvarell Hidayet, Pyramider. Signerad. Akvarell, bildmått: 24x35 cm, yttermått inklusive ram: 46x56 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:06)

1451 9019  Akvarell Max Goldstein - Mago (1925-2008), Sverige. "Smugglarkungen Axel Winkel". Signerad, daterad 1984. Akvarell. Bildmått: ca 40x29cm, yttermått inklusive ram: 58x45cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:58)

1451 3047  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, Amaryllis. Akvarell, bildmått: 53x43, yttermått inklusive ram: 70x60 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:35)

1451 3041  Akvarell Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1967. Akvarell, bildmått: 40x32, yttermått inklusive ram: 58x49 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:05)

1451 2058  Akvareller 5 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, akvarell, yttermått inklusive ram: 33x25 ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:54)

1451 3051  Appliquer Ett par, Gustaviansk stil. Brons. Höjd: 34 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:35)

1451 3295  Appliquer förgyllt trä, ett par. Höjd: 64cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:42)

1451 3379  Arbetsstol höj-/sänkbar

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:25)

1451 3231  Armband + brosch, silver, bland annat Efva Attling, omkrets: 18,5 cm, Vikt: ca 23 g

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:50)

1451 3267  Armbandsur 18k guld, boett, Zodiac, Hermetic. Diameter: 33mm, flexband, med box, armband längd: 18,5 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:21)

1451 3270  Armbandsur 18k guld, Certina, med gravyr/inskription. Diameter: 32mm, armband i metall, bruttovikt: 52g.

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:02)

1451 3268  Armbandsur Omega, Seamaster, automatisk, doublé. Diameter: 35mm, datum, viklås, med box

Hammered for 6.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:29)

1451 3153  Åror Ett par. Längd: 150cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:42)

1451 3103  Bålskål + skål + fat, kristall, Böhmen. Längd: 28. Höjd: 34 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:43)

1451 3380  Barnbord med låda, björk, laminatklädd skiva. Bredd: 70, djup: 45 cm, höjd: 58 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:41)

1451 3237  Barnstol Rotting

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:46)

1451 9379  Bestick 10 delar, silver, udda. Längd: 15-22, vikt: 400g brutto ca

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:16)

1451 3248  Bestickuppsättning Nysilver, Modell: Vasa

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:08)

1451 3019  Blandteknik 2 st, Attila Balla (f. 1959), Ungern. 80x57. Signerad, blandteknik, daterad -95, yttermått inklusive ram: 86x62 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:17)

1451 9046  Blandteknik Bo E Lundquist (f. 1937), Sverige. Mixed media / collage. Signerad, daterad -90, oramad, 105x90cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:19)

1451 9045  Blandteknik Bo E Lundquist (f. 1937), Sverige. Signerad, blandteknik, daterad 98, yttermått inklusive ram: 101x71cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:14)

1451 9044  Blandteknik Bo E Lundquist (f. 1937), Sverige. Signerad, daterad 91, yttermått inklusive ram: 101x71cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:13)

1451 3276  Blandteknik Kina. Blandteknik, bildmått: 50x40, yttermått inklusive ram: 71x56 cm. Ej signerad

Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:43)

1451 3275  Blandteknik Kina. Blandteknik, bildmått: 66x36, yttermått inklusive ram: 78x48 cm. Ej signerad

Hammered for 9.800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:48)

1451 9020  Blandteknik Max Goldstein - Mago (1925-2008), Sverige. "Fantastiska pappa". Signerad, blandteknik, daterad 77. Blandteknik, 40x32cm, yttermått inklusive ram: 58x48cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:00)

1451 3197  Blyertsteckning Gösta von Hennigs (1866-1941), Sverige. Ej signerad. Blyerts, bildmått: 24x18cm, yttermått inklusive ram: 38x31cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:47)

1451 3040  Blyglasfönster Ett par, yttermått inklusive ram: 42x50 ca

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:29)

1451 3069  Bokhylla senare bemålning. Bredd: 198 cm. Djup: 26 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:15)

1451 3240  Bokhylleskåp Björk. Bredd: 140 cm. Djup: 50 cm, höjd: 178 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:31)

1451 3371  Bokhylleskåp teak, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors. Bredd: 130. Djup: 40 cm. Höjd: 187 cm, nyckel

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:53)

1451 3238  Bokskåp Björk, 1930-/40-tal, Bredd: 162 cm. Djup: 31 cm, höjd: 115 cm, nyckel

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:20)

1451 3118  Bord skiva av öländsk kalksten, underrede i metall (Singer symaskin). Bredd: 70 cm. Djup: 50 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:55)

1451 3170  Bordsdekorationer 7 delar, metall. Längd: 7cm, diameter: 14cm, höjd: 9cm

1451 3369  Bordslampa Laura Ashley, glas / metall. Höjd: 45 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:52)

1451 3111  Bordslampa snäcka, 1900-talets mitt. Höjd: ca 23 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:43)

1451 3226  Bordslampfot mässing, NK. Höjd: 35 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:06)

1451 3284  Bordslampfot Metall. Höjd: 60 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:39)

1451 3224  Bordslampfot plast, design: Magnus Elebäck & Carl Öjerstam, IKEA. Höjd: 30 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:02)

1451 3211  Bordslampfötter 2 st. Porslin, Royal Copenhagen. Höjd: 28 - 35

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:37)

1451 3212  Bordstabletter 4 st. Josef Franfk, Firma Svenskt Tenn, 28x40 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:55)

1451 3357  Bordsunderrede omkring 1900, till cafébord, Gjutjärn. Höjd: 76 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:30)

1451 3026  Bordsur 1800-tal. Höjd: 4cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:41)

1451 3214  Bordsur Lundstedt, Stockholm, 1800-tal, mahogny, dekor av lejon. Höjd: 18 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:54)

1451 3315  Bricka Lackarbete, Japan, 1900-tal. Diameter: 30cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:33)

1451 3203  Brickbord Mässing / träställning, diameter: 46. Höjd: 51 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:48)

1451 9374  Brosch 18k guld och pärlor, Oscar Waleby. Längd: 6,5 cm. Vikt: ca 6,4g

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:06)

1451 8233  Cigarettetui nysilver och emalj, dekor med studie, 10x7 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:26)

1451 3218  Coaster + ett par ljusstakar, nysilver. Höjd: 4 - 7

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:43)

1451 3131  Coasters 2 st, metall. Diameter: 13-16 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:37)

1451 3280  Coasters 3 st, Pläter. Diameter: 10-12 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:23)

1451 9492  Dalahästar 3 st. Höjd: 7-19 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:45)

1451 3272  Dekorelement 3 st, Oscar & Clothilde, 40x40 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:03)

1451 3273  Dolk + knivar & fällknivar, 9 st, diverse. Längd: 8,5-32 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:13)

1451 3108  Dosa + armring, 2 delar, silver, 1800-tal, Dosa Sverige. Armring Birmingham. Längd: 6,5, vikt: 75g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:09)

1451 3169  Dosor 2 st, omkring 1900, opalinglas. Diameter: 6cm, höjd: 4cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:24)

1451 3185  Eldset mässing. Höjd: 85cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:08)

1451 3202  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, "lyssnaren". Bildmått: 16x13cm, yttermått inklusive ram: 52x42cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:08)

1451 9282  Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Hästar i skugga. Signerad. Bildmått: 13x16 cm, oramat löst blad

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:50)

1451 8389  Etsning Marc Chagall (1887-1985), Frankrike, efter. "The Deposit (Les Arrhes)", ur Les Âmes mortes (Dead Souls/Gogol, Döda Själar). Ej signerad. Etsning/torrnål, bildmått ca 21,5x28 cm, yttermått inklusive ram: 41x46 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:36)

1451 9355  Etsning Richard Bloos (1878-1956), Tyskland. Restauranginteriör. Signerad, daterad 1912, Paris. Bildmått: 29x40cm, oramat löst blad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:52)

1451 3346  Etsningar 11st, Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signerad, numrerad 8/110, Stockholmsmotiv, 13x15cm, yttermått inklusive ram: 27x33cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:26)

1451 3034  Färglitografi Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 51/150. Färglitografi, bildmått: 20x30cm, yttermått inklusive ram: 33x43cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 21:04)

1451 8191  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Akt. EA-upplaga. Signerad, numrerad. Färglitografi, bildmått: 42x31, yttermått inklusive ram: 56x46 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:27)

1451 9101  Färglitografi Bo Swenson (f. 1932), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi, bildmått: 40x56, yttermått inklusive ram: 52x72 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:25)

1451 9038  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad. Färglitografi, bildmått: 42x50cm, yttermått inklusive ram: 57x64cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:38)

1451 3056  Färglitografi Gunnar Gebbe Björkman (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 231/365, daterad -87, "Midvinter vid fågelsjön", Färglitografi, bildmått: 34x45, yttermått inklusive ram: 48x61 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:35)

1451 3194  Färglitografi Jonas Fredén (1959-2020), Sverige. Tulpaner. Signerad, numrerad 263/270. Färglitografi, bildmått: 38x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:57)

1451 3193  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 222/310. Färglitografi, daterad bildmått: 26x58cm, yttermått inklusive ram: 44x74cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:11)

1451 3037  Färglitografi Mark Brusse (f. 1937), Nederländerna. Signerad, numrerad 24/90, daterad -71. Färglitografi. Oramat löst blad. Bladets mått: 66x48 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:39)

1451 9131  Färglitografi Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 121/360, Waxholm. Färglitografi. Bladets mått: 72x86cm, oramad, oramat löst blad

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:48)

1451 3018  Färglitografi Timo Solin (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 24/75, akt, handkolorerad. Färglitografi, bildmått: 28x36, yttermått inklusive ram: 4242

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:04)

1451 3043  Färglitografier 2 st, Björn Wessman (f. 1949), Sverige. 35-upplaga. Färglitografi, bildmått: 40x54, yttermått inklusive ram: 57x87 cm. Signerad

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:57)

1451 3288  Färglitografier 2 st, Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Signerade, interiör & verkstad. Färglitografi, bildmått: 50x60, yttermått inklusive ram: 66x77 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:05)

1451 9037  Färglitografier 2 st, Peter Tillberg (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 93,70-upplaga, "nattfjärilar" och "dagfjärilar", bildmått: 56x40cm, yttermått inklusive ram: 78x60cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:36)

1451 3260  Färglitografier 4 st, Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 90-upplaga, oramade lösa blad. Färglitografi. Bladets mått: 64x45 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:55)

1451 2033  Färglitografier 6 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 264/360, daterad -88. Färglitografi, bildmått: 33x45, yttermått inklusive ram: 46x58 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:42)

1451 3306  Fat silver, 1917, diameter: 24,5, monogram. Vikt: 385g ca

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:18)

1451 3308  Fat silver, 1917. Diameter: 24,5, monogram. Vikt: 400g ca

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:23)

1451 3305  Fat silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1919, diameter: 29, graverad. Vikt: 540g ca

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:30)

1451 3187  Fat & vas 4 delar. Längd: 11-15cm, bland annat Stig lindberg

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:58)

1451 3311  Fåtölj + fotpall, Pernilla, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Ljust skinn, Dux, märkta

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:44)

1451 3336  Fåtölj + fotpall, Pernilla, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Ljust skinn, Dux, märkta, fläckar

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:57)

1451 3294  Fåtöljer Ett par, 1800-tal, ek

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:20)

1451 3229  Fåtöljer Ett par, 1930-tal

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:12)

1451 3243  Fåtöljer Ett par, Nyrokoko

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:44)

1451 8428  Fickur silver, London, 1800-tal, F Whitt. Diameter: 6 cm, bruttovikt: 131g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:35)

1451 3304  Fotpall petit pointsklädsel, diameter: 27 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:42)

1451 3376  Garderobsskåp "Grange", etikettmärkt. Bredd: 110, djup: 60 cm, höjd: 215 cm, nyckel

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:27)

1451 3029  Gardinstänger Längd: 195cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:18)

1451 3064  Gipsrelief Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. 20x40 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:19)

1451 3010  Glas Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. 12 + 6 st. Höjd: 6 - 9 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:02)

1451 3377  Glasservis 37 delar. Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. "Boda Line", Kosta Boda. 18+ 18 vinglas + karaff. Höjd: 9 - 23 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:58)

1451 3323  Glasservis 59 delar, kristall, Boda. Höjd: 9-19,5

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:23)

1451 3339  Glasservisdelar ca 30 delar, slipad dekor. Höjd: 10-19cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:01)

1451 3246  Glasservisdelar ca 70 delar. Höjd: 9-18cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:34)

1451 9447  Glasservisdelar Orrefors, 19 delar. Höjd: 12-17 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:50)

1451 3072  Golvlampa 1950-tal, 3-armad. Höjd: 145

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:16)

1451 3181  Golvlampa mässing och trä. Höjd: 155

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:27)

1451 3158  Golvlampa mässing, ÖIA. Höjd: 95cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:51)

1451 3365  Golvlampa mässing. Höjd: 132

1451 3227  Golvlampa Tre-armad. Höjd: ca 150cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:35)

1451 9007  Grafiskt blad Carl Linderoth, "Crowd". Signerad, numrerad 130/150, Giclee fine art. Bildmått: 12x17 cm, yttermått inklusive ram: 19x24 cm

1451 9015  Grafiskt blad Gicléetryck, Rikke Darling (f. 1975), Danmark. "Bubbles". Signerad, numrerad 34/100, Tryck på duk. Bildmått: 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 61x48 cm, oramat löst blad

1451 9001  Grafiskt blad Jonas Lund, "Skymning". Signerad, numrerad EA 13/15, Giclee fine art. Bildmått: 26x51 cm, yttermått inklusive ram: 31x54 cm, oramat löst blad

1451 3179  Herrbetjänt Italien. Höjd: 110

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:46)

1451 3101  Högtalare ett par, Carlsson, OA 4 typ 1& 2. Höjd: 45 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:33)

1451 3293  Hörnskåp Allmoge, 1809. Höjd: 180cm, nyckel

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:08)

1451 3199  Ikon St Göran & Draken, modell äldre, pannå, 29x22 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:39)

1451 3217  Julporslin 6 delar, bla. Gustavsberg. Höjd: 4 - 22

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:46)

1451 3129  Kaffekannor 2 st, mässing. Höjd: 19-23 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:01)

1451 3324  Kaffeservis 20 delar, Rosenthal, Sanssouci

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:41)

1451 3163  Kaffeservisdelar 16 delar, Karlskrona

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:50)

1451 3058  Kanna + tekoppar, 4 delar, Sovjet. Höjd: 8-22 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:55)

1451 3328  Käppar 2 st. Längd: 67-83cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:51)

1451 3059  Karaff Johannes Siggard, -43, Danmark. Med silvermonterung. Höjd: 32 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:30)

1451 3119  Karmstolar ett par, tidigt 1900-tal, sitthöjd: 42 cm. Bredd: 63 cm, höjd: 96 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:04)

1451 3375  Kartor 2 st. Italien, 17-/1800-tal, yttermått inklusive ram: 45x57, skadat glas

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:09)

1451 3264  Kedja med hänge 18K vitguld. Längd: 40cm, med diamant, 1xca0,10ct, vikt: 5,2g.

1451 3178  Kista ek, barockstil. Bredd: 105. Djup: 55 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:53)

1451 3209  Knoppar Diverse

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:42)

1451 3210  Knoppar Diverse

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:51)

1451 3342  Kobratelefoner 2 st. Höjd: 22cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:52)

1451 3161  Krukor Ett par. Diameter: 19cm. Höjd: 9cm

1451 3027  Kryddburkar 6 st, Rörstrand. Höjd: 23cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:27)

1451 3028  Kryddhylla Rörstrand. Bredd: 78 cm. Djup: 20 cm, höjd: 20 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:51)

1451 3061  Kukuri trähandtag, saknar delar. Längd: 40 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:49)

1451 9491  Lackask + burk med lock, Orientaliska. Diameter: 15-29 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:44)

1451 3092  Lampbord med hylla 1930-tal, Funkis, Betsad björk, 48, djup: 35 cm, höjd: 56 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:13)

1451 3233  Lampetter Ett par, kopparplåt, 1800-tal, 40x30 cm

1451 3338  Likörglas 6 st. Höjd: 10cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:10)

1451 3195  Litografi Björn Jonsson. Fartyg. Signerad. Bildmått: 38x55cm, yttermått inklusive ram: 54x70cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:09)

1451 3035  Litografier 2 st, Michel Macréau (1935-1995), Frankrike. Signerade, numrerad 13/100 respektive 25/50. Oramade lösa blad. Bladets mått: 48,5x65 - 58x84 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:57)

1451 9022  Ljuskrona empirestil. Höjd: 60 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:27)

1451 3352  Ljuskrona Venetiansk. Höjd: ca 75 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:46)

1451 3067  Ljusstakar 3 st, Celeste, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors, glas. Höjd: 30-41 cm

1451 3093  Ljusstakar Ett par, GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver. Höjd: 19 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:08)

1451 3368  Ljusstakar Ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 7 cm. Vikt: 145g

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:13)

1451 3356  Ljusstake Ivar Ålenius-Björk, Liljan, mässing, Ystad metall, Glainsats, Sverige. Höjd: 12 cm

1451 3078  Mahjongspel i trälåda, Reliefdekor. Längd: 25. Djup: 18 cm, höjd: 17 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:18)

1451 3351  Malmkrona för 12 ljus. Höjd: 80 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:07)

1451 3265  Manschettknappar 18k guld. Längd: 1cm, vikt: 3,3g, med etui.

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:29)

1451 3175  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 110, höjd: 74 + 1 ilägg, 48 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:56)

1451 3234  Matsalsgrupp 5 delar, mahogny. Längd: 115 cm. Djup: 85 cm. Höjd: 72 cm, + 2st iläggsskivor, längd2x50cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:42)

1451 3282  Matservis 55 del ca, Schlaggenwald, Böhmen, chodau

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:17)

1451 3141  Matskedar 23st, silver, udda. Längd: 19-22cm. Vikt: 1281g

Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:18)

1451 3287  Matta Indo-Mir, 200x300 ca

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:32)

1451 3223  Matta Orientalisk, 119x151cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:35)

1451 8575  Matta Orientalisk, 162x235cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:13)

1451 3221  Matta Orientalisk, 76x188cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:34)

1451 3302  Matta Orientalisk, Bochara, 159x265 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:47)

1451 9118  Matta Orientalisk, figural, 53x144 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:44)

1451 3023  Matta Orientalisk, Galleri, 97 X 334

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:15)

1451 3313  Memorabilia 3 delar, SAS 50-år. Längd: 2-26cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:50)

1451 3340  Minkpäls Saga Mink, ca 38-40 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:57)

1451 3057  Minkpäls SAGA-Mink, storlek: 38 ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:04)

1451 3046  Mockakoppar med mera, 10 delar, Meissen

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:54)

1451 3213  Mockaskedar 6 st. Sterling silver och emalj. Längd: 9 cm, Vikt: ca 40 g

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:05)

1451 3081  Modelltåg mm Märklin, bland annat 3 st lok, Hus + räls mm. Längd: 9-20 cm, höjd: 3-4 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:03)

1451 3116  Muggar 4 st, nutida. Diameter: 6. 5 cm, höjd: 8 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:53)

1451 9391  Mynt 21,6 k guld, 5 kr Sverige 1920. Vikt: 2,2 g. Diameter: 1,5 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:39)

1451 9389  Mynt 21,6 k guld, England 1908. Vikt: 4,1 g. Diameter: 2 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:37)

1451 3071  Nattygsbord ett par, Teak, 1950/60-tal. Bredd: 45. Djup: 29 cm, höjd: 55 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:20)

1451 3084  Nattygsbord med hylla Ett par, 1950/60-tal, teak. Bredd: 40. Djup: 33 cm, höjd: 54 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:44)

1451 3038  Offsetlito Sven Nordqvist (f. 1946), Sverige. Pettson & Findus. Signerad, numrerad 127/300. Bildmått: 40x30, yttermått inklusive ram: 56x45 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:56)

1451 3274  Oljelampor Ett par. Höjd: 36cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:46)

1451 3042  Oljemålning Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Korallrev. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 58x72 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:23)

1451 3256  Oljemålning Axel Hamborn (1892-1987), Sverige. Gatuvy. Signerad. Olja på duk, 45x54cm, yttermått inklusive ram: 66x75cm

1451 3330  Oljemålning Bettina. Signerad. Olja på duk, 60x48cm, yttermått inklusive ram: 66x56cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:46)

1451 3106  Oljemålning Björn Hallström (1916-1982), Sverige. "Husgrupp", Signerad. Olja på pannå, 17x26, yttermått inklusive ram: 23x32 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:09)

1451 3331  Oljemålning C Dysell. Signerad, skårgårdsmotiv. Olja på pannå, 53x78cm, yttermått inklusive ram: 67x93cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:59)

1451 9090  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 27x40, yttermått inklusive ram:, 35x49 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:37)

1451 2012  Oljemålning Christer Edwardson Schmiterlöw (1926-1995), Sverige. Signerad a tergo. Signerad, daterad 88, "Stockholmskt II". Olja på duk, 30x40cm, yttermått inklusive ram: 34x45cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:48)

1451 2028  Oljemålning Christian Berg. "Södermalmskyrkan", stockholmsmotiv från Södermalm. Signerad, daterad 1948. Olja på pannå, 41x32 cm, yttermått inklusive ram: 53x45 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:56)

1451 8001  Oljemålning Eva Nilsson, "Blommor". Signerad. Tempera på papper. Bildmått: 41x31 cm, yttermått inklusive ram: 55x43 cm, oramat löst blad

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:53)

1451 3251  Oljemålning Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), Sverige. Signerad, exteriör. Oramad, Olja på duk, 77x38cm

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:56)

1451 3107  Oljemålning Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. "v. Gogh på väg hem". Signerad, daterad 1980. Olja på pannå, oramad, 10x13 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:35)

1451 2041  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 41x60, yttermått inklusive ram: 44x63 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:13)

1451 3143  Oljemålning Hildegard Berencreutz (1866-1946), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 37x53cm, yttermått inklusive ram: 47x64cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:25)

1451 3089  Oljemålning Johan Waldenström (1926-1986), Sverige. "Allé", monogramsignerad, -50, bladets mått: 20x25, yttermått inklusive ram: 40x45 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:51)

1451 3091  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Venedig, Signerad. Olja på pannå, 58x46, yttermått inklusive ram: 67x56 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:21)

1451 3073  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. "Indien". Signerad, daterad -99. Olja på duk, 24x41, yttermått inklusive ram: 38x55 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:15)

1451 3074  Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. "Islossning". Signerad, daterad -90. Olja på duk, 36x86, yttermått inklusive ram: 50x100 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:37)

1451 9055  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben med astrar. Signerad, daterad 1939. Olja på duk, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 58x49 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:50)

1451 3253  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, månskenslandskap. Olja på pannå, 29x41cm, yttermått inklusive ram: 44x56cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:26)

1451 3257  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 59x90cm, yttermått inklusive ram: 81x112cm

1451 3207  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad -39, "Söndagsmorgon på Tallmon". Olja på pannå, 55x40, yttermått inklusive ram: 61x47 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:10)

1451 3333  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad a tergo, 1800-tal. Olja på duk, 24x29cm, yttermått inklusive ram: 36x41cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:54)

1451 9469  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, segelbåt. Olja på duk, 49x70cm, yttermått inklusive ram: 60x80cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:33)

1451 3090  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Solnedgång. Signerad A Heinonen, daterad -60. Olja på duk, 33x51 cm, yttermått inklusive ram: 45x64 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:32)

1451 3075  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv. Olja på pannå, ej signerad, 30x40, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:37)

1451 3250  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 64, häst och släde. Olja på pannå, 37x45cm, yttermått inklusive ram: 49x57cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:58)

1451 3167  Oljemålning RC Halmquist. "Kråkgränd Gamla stan". Signerad, daterad 1936. Olja på pannå, 39x31cm, yttermått inklusive ram: 47x40cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:51)

1451 3348  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Signerad, stilleben. Olja på duk, 61x85, oramad

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:06)

1451 3249  Oljemålning TB Gurnell. Signerad, fruktstilleben. Olja på pannå, 23x30cm, yttermått inklusive ram: 40x47cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:07)

1451 3088  Oljemålning Tor Svae (f. 1945), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -84. Olja på duk, 117x75, yttermått inklusive ram: 122x82 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:18)

1451 3145  Oljemålning Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Fina Tillsammans". Olja på duk, 40x40 cm. Signerad, oramad

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:13)

1451 3017  Oljemålningar 3 st, Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Signerad, numrerad 1989. Bildmått: 30x21, yttermått inklusive ram: 45x34 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:38)

1451 3335  Oramade lösa blad Ivar Baarsen, Stockholm, Svenska fåglar, ca 200st. Längd: 39 cm, höjd: 30 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:40)

1451 3082  Pall Furu, "Träbiten Bygdeå", Tenhult, brännstämplad. Diameter: 40, höjd: 43 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:32)

1451 3115  Pall furu. Längd: 35 cm. Djup: 24 cm, höjd: 33 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:40)

1451 3152  Pallar 2 st. Höjd: 45-65cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:09)

1451 3378  Pallar Ett par, Stolab, Sgabello. Design Marit Stigsdotter, 1997, Höjd: 45 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:58)

1451 3150  Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 54cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:27)

1451 3149  Paraplyställ mässing, gjutjärn. Längd: 40 cm. Djup: 20 cm, höjd: 65 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:53)

1451 3121  Paraplyställ nutida, porslin. Höjd: 46 cm, diameter: 20 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:13)

1451 3262  Pärlcollier Med silverlås. Längd: 50cm, med etui

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:16)

1451 3110  Parti kuriosa bland annat fickur och handspegel, 5-19

1451 3114  Parti porslin 6 delar, Kina. Diameter: 10-16 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:34)

1451 3016  Parti smycken Bland annat silver

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:28)

1451 3076  Pasteller 2 st, Verner Molin (1907-1980), Sverige. Sträckande fåglar. Bildmått: 28x60, yttermått inklusive ram: 46x75 cm, Paris -32

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2022 02:46)

1451 3381  Patronhylsor 2 st. Mässing, modell äldre. Höjd: 45 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:09)

1451 3151  Piedestal Diameter: 28cm. Höjd: 78cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:35)

1451 3344  Pigtittare mahogny. Höjd: 76cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:07)

1451 3372  Pinnstolar 4 st, rödbetsade, "Nesto 100 år 1970"

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:12)

1451 3206  Plåtlådor 4 st. Längd: 16-21cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:29)

1451 3164  Plunta + glas, 2 delar, 1800-tal. Höjd: 17-25cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:47)

1451 3289  Räknemaskin Odhner, Original, Göteborg, tidigt 1900-tal. Längd: 28 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:34)

1451 3343  Rakspegel mahogny, Empire, Intarsia, knoppar och tassar i ben. Höjd: 45cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:47)

1451 3345  Ramar 3 st, yttermått inklusive ram: 68x104-97x110cm

1451 3364  Regissörsstol nutida

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:54)

1451 3263  Ring 18k guld, med korall, storlek: 17. Vikt: 6g.

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:33)

1451 3319  Ring 18k guld, med sten. Vikt: 10g brutto, Ringmått: 13

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:32)

1451 3321  Ring 18k guld, vitguld, med diamanter 21xca0,01ct, storlek: 17½, Vikt: 3,5g

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:53)

1451 3014  Ring 18k guld, vitguld, med diamanter 9x0,01ct, storlek: 18 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:46)

1451 9267  Ring 18K vitguld, med diamant, 1xca0,10ct, stl: 16½. Vikt: 3,4g

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:22)

1451 3015  Ring 18K vitguld, med diamanter 12xca0,01ct, storlek: 18½. Vikt: 3,6g.

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:57)

1451 9269  Ring 18K vitguld, storlek: 17, med, diameter: 7xca0,01ct. Vikt: 2,3g

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:32)

1451 3322  Ring med sten 18k guld, 1973,2,6g ca, Ringmått: 19

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:49)

1451 3148  Rottinggrupp 3 delar. Diameter: 57cm, höjd: 58cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:06)

1451 3174  Ryamatta "Champs Elysee", osignerad, 190/60, tal, 140x200 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:15)

1451 3097  Sabel K6, i balja, No60. Längd: 106

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:08)

1451 3327  Sabel Längd: 86cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:15)

1451 3146  Salongsbord Diameter: 51cm. Höjd: 71cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:37)

1451 9181  Salongsgrupp 5 delar, rokokostil, 2 karmstolar + 2 stolar + salongsbord

1451 3176  Satsbord 3 delar, teak. Bredd: 66, djup: 34 cm, höjd: 48 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:51)

1451 3054  Serigrafi Jacob Dahlgren (f. 1970), Sverige. Oliver. Signerad, numrerad 81/150, daterad -98. Bildmått: 36x27, yttermått inklusive ram: 55x45 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:50)

1451 3171  Servisdelar Mat- och kaffeservis, ca 80 delar Hackefors

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:25)

1451 9171  Sideboard Längd: 120 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 72 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:41)

1451 3235  Silver parti diverse, 6 delar, bland annat: Ryssland, Vikt: ca 395 g.

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:09)

1451 9195  Skål blått glas, Wilke Adolfsson (f. 1940), Sverige. 7/500, graverad. Diameter: 29, höjd: 14 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:29)

1451 9388  Skål Kosta Boda, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Diameter: 24, höjd: 17 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:34)

1451 3255  Skål kristall, Orrefors. Diameter: 21, höjd: 10 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:56)

1451 3140  Skål metall, orientalisk, på ställning. Diameter: 11 cm, höjd: 3cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:07)

1451 3219  Skål Orrefors, kristall, med schatull. Diameter: 24cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:42)

1451 3258  Skål Silver (800), Italien, Längd: 26cm. Höjd: 8cm. Vikt: 300g ca

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:06)

1451 3159  Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 20cm, höjd: 10cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:12)

1451 3087  Skålfat + vas, 2 delar, Gustavsberg, Karin Björquist & Britt-Louise Sundell, diameter: 28, höjd: 5-17 cm

1451 3318  Skålfat Aldo Londi (1911-2003), Italien. Rimini blue. Diameter: 28cm.

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:10)

1451 3182  Skåp teak, 1950-tal. Bredd: 785, djup: 37 cm, höjd: 87 cm, nyckel

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:37)

1451 3316  Sked 1741, silver, J L Starin, Stockholm, Råttsvans. Längd: 20, vikt: 62g ca

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:36)

1451 3228  Skrin silver, Danmark, graverat. Längd: 14. Djup: 10 cm, höjd: 5 cm, Vikt: ca 315 g

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:43)

1451 3180  Skrivbord ek. Jugend, Bredd: 130. Djup: 64 cm, höjd: 78 cm, nyckel

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:43)

1451 3310  Skrivbord England, Idegran, läderskiva. Bredd: 122, djup: 58 cm, höjd: 77 cm, nyckel

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:15)

1451 3236  Skrivbord Med karmstol, björk, Bredd: 130 cm. Djup: 72 cm. Höjd: 76 cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:04)

1451 3285  Skrivbord Rokokostil. Bredd: 137, djup: 78 cm, höjd: 78 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:24)

1451 3239  Skrivbordslampa Plåt och mässing. Höjd: 56cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:05)

1451 3122  Skulptur 1800-tal, Kina. Höjd: 43 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:05)

1451 3033  Skulptur brons, "Hanuman". Höjd: 14,1900-tal

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:19)

1451 3128  Skulptur Häst, patinerad gips, nutida. Höjd: 23 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:33)

1451 3134  Skulptur hund, orientalisk. Längd: 11 cm, höjd: 7,5 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:36)

1451 3162  Skulptur katt. Patinerad brons. Höjd: 8cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:16)

1451 9058  Skulptur Patinerad metall. Höjd: 32 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:03)

1451 3066  Skulptur Patrick Nilsson (f. 1966), Sverige. "Tratt katt hatt". Signerad, numrerad 16/100, daterad 2009. Höjd: 12 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:22)

1451 8341  Skulptur Rune Säll, "Silverblomma", silverskedar. Höjd: 16 inkl sockel, bruttovikt: 121g

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:29)

1451 9227  Skulptur Solur, mässing. Höjd: 17cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:05)

1451 3065  Skulptur Surrealistisk hand. Patinerad brons, på sockel. Höjd: 35 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:43)

1451 9435  Skulptur Theodor Pauckstadt (f. 1935), Sverige. "Vinge". Signerad, daterad 1972. Metall på träsockel. Höjd: 32 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:27)

1451 3320  Skulptur/brevpress Ett par, Sterling silver/sten, Jan Lundgren, 1992, Vikt: 1280 g ca. Höjd: 6 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:49)

1451 3077  Slaglåspistol ELG, Belgien. Längd: 14, i Bokgömma

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:39)

1451 3355  Smörask Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Blå Husar, Gustavsberg 1968-1973, flintgods, dekor i screentryckt och flytande blått. Längd: 16 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:11)

1451 3130  Smyckeskrin 2 st, nysilver. Höjd: ca 7 cm, nyckel

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:29)

1451 3208  Sockerruska silver, CG Hallberg. Höjd: 17, vikt 164g

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:35)

1451 9484  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Berlin". OH Sjögren. Längd: ca 230

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:11)

1451 9174  Soffbord Englesson. Bredd: 148 cm. Djup: 97 cm, höjd: 47 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:40)

1451 3230  Soffbord Längd: 60 cm. Djup: 60 cm, höjd: 58 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:08)

1451 3177  Soffbord teak, Alberts Tibro, 1960-tal. Bredd: 134, djup: 55 cm, höjd: 55 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:38)

1451 9254  Soffbord valnöt, Emaljerad skiva. Signerad, Baco. Bredd: 130. Djup: 75 cm, höjd: 52 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:30)

1451 3063  Sparristång + bägare, 2 delar, nysilver, Christofle. Höjd: 4 cm. Längd: 13 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:45)

1451 3157  Spegel 1960-tal, Nygeverken, Nyköping, 123x39cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:24)

1451 3232  Spegel Med konsolbord. Längd: 55 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 68 cm, spegel 50x126cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:02)

1451 9113  Spegel Rokokostil, 115x50 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:25)

1451 3055  Spegel rokokostil, 1800-tal, 101x42 cm

Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:04)

1451 3222  Spegellampett Nils Fougstedt (1881-1954), Sverige. Firma Svenskt Tenn, renoveringsobjekt, 50x28 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:38)

1451 3332  Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 35 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:56)

1451 3279  Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 45 cm

1451 3297  Spegelram Gustaviansk stil, trä, 113x45cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:53)

1451 3370  Spelbord 1800-tal. Bredd: 88, djup: 2x43 cm, höjd: 79 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:18)

1451 3259  Stativ + diverse Leica tillbehör

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:29)

1451 3120  Stol Bröderna Wigells Stolfabrik AB, Malmbäck. Björk, fast sits i fårskinn. Märkt Wigells. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:27)

1451 3154  Stolar 4 st, Rokokostil

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:18)

1451 3030  Stolar Ett par

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:56)

1451 3113  Stolar ett par, Linde Nilsson, Lammhult. Teak, genombruten ryggbricka. Märkta. Sitthöjd: 44 cm. Höjd: ca 81 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:01)

1451 3165  Strindbergslampa 1970-tal. Diameter: 25cm. Höjd: 40cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:47)

1451 3261  Stringhylla 3-hyllplan. Bredd: 75cm, med 3st gavlar

1451 3053  Syltkrukor 4 st, Höganäs. Höjd: 8-16, största 4L

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:31)

1451 3183  Taburetter Ett par, 1950-tal. Längd: 55. Höjd: 45 cm

1451 3361  Takarmatur Gunnar Asplund, "Asplund", Ateljé Lyktan, metall / glaskupa. Diameter: 47, höjd: 125 cm

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:14)

1451 3156  Takarmatur Med prismor. Diameter: 25cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:27)

1451 3155  Takarmatur Med prismor. Diameter: 45cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:40)

1451 3216  Takarmatur Med prismor. Diameter: 70cm, höjd: 54cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:18)

1451 3373  Takarmatur Pendel, Camoflage 500, Front Design, 2007, Zero, metall. Höjd: 60 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:09)

1451 3374  Takarmatur Pendel, Camouflage 500, Frtont Design, Zero, metall. Höjd: 60 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:14)

1451 3079  Tallrik + skålfat, 2 delar, porslin, Kina. Diameter: 23-26 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:54)

1451 3184  Tallrikar 4 st. Imaridekor. Diameter: 20 - 24

1451 9142  Tamburmajor höjd: 175cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:55)

1451 3109  Teaterkikare 2 st, pärlemo, tidigt 1900-tal. Längd: 10-23 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:21)

1451 9286  Teckning Svartkrita, Gösta von Hennigs (1866-1941), Sverige. Monogramsignerad, De två som räddades, bladets mått: 32,5x25, oramat löst blad

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:51)

1451 9306  Teckningar/etsningar diverse, 15 st. Signerade, oramade lösa blad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:33)

1451 3083  Tekanna Kina, porslin / metall. Längd: 17. Höjd: 16 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:12)

1451 3045  Tekanna mm 4 delar, Meissen. Höjd: 8-13 cm

Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 21:02)

1451 3382  Tekök tenn, 1800-tal. Höjd: 36 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:15)

1451 3044  Tekoppar med fat 10 st, Meissen

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:26)

1451 3347  Teservis Lycky, 15 del

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:14)

1451 3245  Teskedar 3 st, Gammalfransk modell. Längd: 15cm, 1835. Vikt: 65,2g

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:33)

1451 3354  Textiltavla Apor, modell äldre. Bildmått: 58x72, yttermått inklusive ram: 72x84 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:20)

1451 3070  Tidningsställ 1950/60-tal, perstorpsskiva. Bredd: 47 cm, djup: 25 cm, höjd: 60 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:56)

1451 3242  Tidningsställ Rotting, Längd: 36cm. Höjd: 44cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:15)

1451 9063  Toilettebord IKEA, för Vägg, 1960/70-tal. Bredd: 73, djup: 42 cm, höjd: 51 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:11)

1451 3205  Träskulptur höjd: 61cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:43)

1451 3309  Träsnitt 2 st, Japan, 1900-tal. Bildmått: 17x23, yttermått inklusive ram: 30x37 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:42)

1451 2006  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 243/360, daterad 1971. Bildmått: 23x40, yttermått inklusive ram: 36x53 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:01)

1451 2061  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 6/70, daterad 59, söder mälarstrand. Bildmått: 25x50cm, yttermått inklusive ram: 43x66cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:30)

1451 2008  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, Skeppsbron. Bildmått: 32x44, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

1451 3366  Träsnitt Waldemar Bernhard (1890-1965), Sverige. Gamla Djurgårdsstaden. Signerad, numrerad 90/150. Bildmått: 24x17, yttermått inklusive ram: 54x44 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:20)

1451 3123  Tulpanvas Kina, porslin. Höjd: 27 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:52)

1451 3204  Tuschteckning Riber Hansson (f. 1939), Sverige. "Könskvotering". Signerad, daterad -95, yttermått inklusive ram: 43x50 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:21)

1451 9290  Tuschteckning Vicke Andrén (1856-1930), Sverige. Kvinna i soffa. Signerad. Bladets mått: 20x27 cm, oramat löst blad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:09)

1451 3166  Väggarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, mässing. Höjd: 47cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:50)

1451 3307  Väggarmaturer Ett par, Fagerhults, glas och metall. Höjd: 39cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:24)

1451 8397  Vägglystrar Ett par, Gustaviansk stil, prismor. Höjd: 50 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:50)

1451 3301  Väggrelief Kina, Diorama, dekor i sten. Bildmått: 39x39, yttermått inklusive ram: 80x80 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:21)

1451 9051  Väggtavlor 2 st, Mjölby Intarsia, Birger Ekman, 1943,33x33,34x34 cm, oramad

1451 3096  Värja "E Thurkle SOHO London", Rifles officer's sword, c. 1860-1875, Med balja, Längd: 95 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:23)

1451 3098  Värja Danmark, Fyrwald, Köpenhamn, i balja. Längd: 93 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:48)

1451 3099  Värja med balja. Längd: 104

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:58)

1451 3112  Vas + karaff. Vasen etikettmärkt "Made in Sweden". Grönt glas. Karaffen pressglas. Höjd: 30-37 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:37)

1451 3125  Vas Blått glas, träsockel. Höjd: 27 cm inkl sockel

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:15)

1451 3303  Vas Japan. Höjd: 30 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:39)

1451 3102  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Sgrafitto, Gustavsberg, 1918. Flintgods med blå glasyr och sgrafittodekor av stiliserade blommor. Signerad Gustavsberg 1918 JEkberg. Höjd: 15 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:48)

1451 3086  Vas Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Thalia", Gustavsberg. Höjd: 26 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:46)

1451 3292  Vas metall/emalj. Höjd: 19cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:24)

1451 9133  Vas Orrefors. Höjd: 17cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:47)

1451 9233  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 19cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:59)

1451 3132  Vasaorden guld 18 k och emalj, äldre miniatyr. Höjd: 3 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:50)

1451 3359  Vaser + skål, 3 delar, Jugend, Porslin. Höjd: 28-43 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:44)

1451 3068  Vaser + skål, 4 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta. Höjd: 8-27 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:04)

1451 3186  Vaser 3 delar, + fat, Bland annat Rörstrand, Ritzi. Höjd: 6-19cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:49)

1451 3138  Vaser med mera, 4 delar, porslin respektive cloisonné. Höjd: 6-15 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 21:06)

1451 3337  Vinglas 6st + en karaff. Höjd: 20-25 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:17)

1451 3225  Vitrinskåp England. Bredd: 95 cm. Djup: 46 cm, höjd: 175 cm, nyckel

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:48)

1451 3358  Vitrinskåp längd: 95 cm, djup: 53 cm, höjd: 193 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:01)