1451 3173 Affisch Radio Nord, Top 20, yttermått inklusive ram: 70x32 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:45)
1451 9009 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Purple blast". Signerad. Akryl på duk. Bildmått: 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:55)
1451 3363 Akvarell + Etsning, Jan Dahlin (f. 1933), Sverige. Yttermått inklusive ram: 22x31-41x29, akvarell. Signerad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:12)
1451 3189 Akvarell Elisabeth Håkansson, blomsterstilleben. Signerad, akvarell, 48x34 cm, yttermått inklusive ram: 64x50 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:16)
1451 3188 Akvarell Elisabeth Håkansson. Blomster. Signerad. Akvarell, 47x63 cm, yttermått inklusive ram: 63x78 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:16)
1451 9006 Akvarell Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Organic patterns", Signerad FJ, Akvarell på papper. Bildmått: 22x29 cm, yttermått inklusive ram: 22x29 cm, oramat löst blad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:51)
1451 3049 Akvarell Hidayet, Pyramider. Signerad. Akvarell, bildmått: 24x35 cm, yttermått inklusive ram: 46x56 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:06)
1451 9019 Akvarell Max Goldstein - Mago (1925-2008), Sverige. "Smugglarkungen Axel Winkel". Signerad, daterad 1984. Akvarell. Bildmått: ca 40x29cm, yttermått inklusive ram: 58x45cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:58)
1451 3047 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, Amaryllis. Akvarell, bildmått: 53x43, yttermått inklusive ram: 70x60 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:35)
1451 3041 Akvarell Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1967. Akvarell, bildmått: 40x32, yttermått inklusive ram: 58x49 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:05)
1451 2058 Akvareller 5 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, akvarell, yttermått inklusive ram: 33x25 ca
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:54)
1451 3051 Appliquer Ett par, Gustaviansk stil. Brons. Höjd: 34 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:35)
1451 3295 Appliquer förgyllt trä, ett par. Höjd: 64cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:42)
1451 3379 Arbetsstol höj-/sänkbar
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:25)
1451 3231 Armband + brosch, silver, bland annat Efva Attling, omkrets: 18,5 cm, Vikt: ca 23 g
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:50)
1451 3267 Armbandsur 18k guld, boett, Zodiac, Hermetic. Diameter: 33mm, flexband, med box, armband längd: 18,5 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:21)
1451 3270 Armbandsur 18k guld, Certina, med gravyr/inskription. Diameter: 32mm, armband i metall, bruttovikt: 52g.
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:02)
1451 3268 Armbandsur Omega, Seamaster, automatisk, doublé. Diameter: 35mm, datum, viklås, med box
Hammered for 6.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:29)
1451 3153 Åror Ett par. Längd: 150cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:42)
1451 3103 Bålskål + skål + fat, kristall, Böhmen. Längd: 28. Höjd: 34 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:43)
1451 3380 Barnbord med låda, björk, laminatklädd skiva. Bredd: 70, djup: 45 cm, höjd: 58 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:41)
1451 3237 Barnstol Rotting
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:46)
1451 9379 Bestick 10 delar, silver, udda. Längd: 15-22, vikt: 400g brutto ca
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:16)
1451 3248 Bestickuppsättning Nysilver, Modell: Vasa
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:08)
1451 3019 Blandteknik 2 st, Attila Balla (f. 1959), Ungern. 80x57. Signerad, blandteknik, daterad -95, yttermått inklusive ram: 86x62 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:17)
1451 9046 Blandteknik Bo E Lundquist (f. 1937), Sverige. Mixed media / collage. Signerad, daterad -90, oramad, 105x90cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:19)
1451 9045 Blandteknik Bo E Lundquist (f. 1937), Sverige. Signerad, blandteknik, daterad 98, yttermått inklusive ram: 101x71cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:14)
1451 9044 Blandteknik Bo E Lundquist (f. 1937), Sverige. Signerad, daterad 91, yttermått inklusive ram: 101x71cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:13)
1451 3276 Blandteknik Kina. Blandteknik, bildmått: 50x40, yttermått inklusive ram: 71x56 cm. Ej signerad
Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:43)
1451 3275 Blandteknik Kina. Blandteknik, bildmått: 66x36, yttermått inklusive ram: 78x48 cm. Ej signerad
Hammered for 9.800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:48)
1451 9020 Blandteknik Max Goldstein - Mago (1925-2008), Sverige. "Fantastiska pappa". Signerad, blandteknik, daterad 77. Blandteknik, 40x32cm, yttermått inklusive ram: 58x48cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:00)
1451 3197 Blyertsteckning Gösta von Hennigs (1866-1941), Sverige. Ej signerad. Blyerts, bildmått: 24x18cm, yttermått inklusive ram: 38x31cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:47)
1451 3040 Blyglasfönster Ett par, yttermått inklusive ram: 42x50 ca
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:29)
1451 3069 Bokhylla senare bemålning. Bredd: 198 cm. Djup: 26 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:15)
1451 3240 Bokhylleskåp Björk. Bredd: 140 cm. Djup: 50 cm, höjd: 178 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:31)
1451 3371 Bokhylleskåp teak, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors. Bredd: 130. Djup: 40 cm. Höjd: 187 cm, nyckel
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:53)
1451 3238 Bokskåp Björk, 1930-/40-tal, Bredd: 162 cm. Djup: 31 cm, höjd: 115 cm, nyckel
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:20)
1451 3118 Bord skiva av öländsk kalksten, underrede i metall (Singer symaskin). Bredd: 70 cm. Djup: 50 cm, höjd: 74 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:55)
1451 3170 Bordsdekorationer 7 delar, metall. Längd: 7cm, diameter: 14cm, höjd: 9cm
1451 3369 Bordslampa Laura Ashley, glas / metall. Höjd: 45 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:52)
1451 3111 Bordslampa snäcka, 1900-talets mitt. Höjd: ca 23 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:43)
1451 3226 Bordslampfot mässing, NK. Höjd: 35 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:06)
1451 3284 Bordslampfot Metall. Höjd: 60 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:39)
1451 3224 Bordslampfot plast, design: Magnus Elebäck & Carl Öjerstam, IKEA. Höjd: 30 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:02)
1451 3211 Bordslampfötter 2 st. Porslin, Royal Copenhagen. Höjd: 28 - 35
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:37)
1451 3212 Bordstabletter 4 st. Josef Franfk, Firma Svenskt Tenn, 28x40 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:55)
1451 3357 Bordsunderrede omkring 1900, till cafébord, Gjutjärn. Höjd: 76 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:30)
1451 3026 Bordsur 1800-tal. Höjd: 4cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:41)
1451 3214 Bordsur Lundstedt, Stockholm, 1800-tal, mahogny, dekor av lejon. Höjd: 18 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:54)
1451 3315 Bricka Lackarbete, Japan, 1900-tal. Diameter: 30cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:33)
1451 3203 Brickbord Mässing / träställning, diameter: 46. Höjd: 51 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:48)
1451 9374 Brosch 18k guld och pärlor, Oscar Waleby. Längd: 6,5 cm. Vikt: ca 6,4g
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:06)
1451 8233 Cigarettetui nysilver och emalj, dekor med studie, 10x7 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:26)
1451 3218 Coaster + ett par ljusstakar, nysilver. Höjd: 4 - 7
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:43)
1451 3131 Coasters 2 st, metall. Diameter: 13-16 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:37)
1451 3280 Coasters 3 st, Pläter. Diameter: 10-12 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:23)
1451 9492 Dalahästar 3 st. Höjd: 7-19 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:45)
1451 3272 Dekorelement 3 st, Oscar & Clothilde, 40x40 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:03)
1451 3273 Dolk + knivar & fällknivar, 9 st, diverse. Längd: 8,5-32 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:13)
1451 3108 Dosa + armring, 2 delar, silver, 1800-tal, Dosa Sverige. Armring Birmingham. Längd: 6,5, vikt: 75g
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:09)
1451 3169 Dosor 2 st, omkring 1900, opalinglas. Diameter: 6cm, höjd: 4cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:24)
1451 3185 Eldset mässing. Höjd: 85cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:08)
1451 3202 Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, "lyssnaren". Bildmått: 16x13cm, yttermått inklusive ram: 52x42cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:08)
1451 9282 Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Hästar i skugga. Signerad. Bildmått: 13x16 cm, oramat löst blad
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:50)
1451 8389 Etsning Marc Chagall (1887-1985), Frankrike, efter. "The Deposit (Les Arrhes)", ur Les Âmes mortes (Dead Souls/Gogol, Döda Själar). Ej signerad. Etsning/torrnål, bildmått ca 21,5x28 cm, yttermått inklusive ram: 41x46 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:36)
1451 9355 Etsning Richard Bloos (1878-1956), Tyskland. Restauranginteriör. Signerad, daterad 1912, Paris. Bildmått: 29x40cm, oramat löst blad
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:52)
1451 3346 Etsningar 11st, Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signerad, numrerad 8/110, Stockholmsmotiv, 13x15cm, yttermått inklusive ram: 27x33cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:26)
1451 3034 Färglitografi Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 51/150. Färglitografi, bildmått: 20x30cm, yttermått inklusive ram: 33x43cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 21:04)
1451 8191 Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Akt. EA-upplaga. Signerad, numrerad. Färglitografi, bildmått: 42x31, yttermått inklusive ram: 56x46 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:27)
1451 9101 Färglitografi Bo Swenson (f. 1932), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi, bildmått: 40x56, yttermått inklusive ram: 52x72 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:25)
1451 9038 Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad. Färglitografi, bildmått: 42x50cm, yttermått inklusive ram: 57x64cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:38)
1451 3056 Färglitografi Gunnar Gebbe Björkman (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 231/365, daterad -87, "Midvinter vid fågelsjön", Färglitografi, bildmått: 34x45, yttermått inklusive ram: 48x61 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:35)
1451 3194 Färglitografi Jonas Fredén (1959-2020), Sverige. Tulpaner. Signerad, numrerad 263/270. Färglitografi, bildmått: 38x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:57)
1451 3193 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 222/310. Färglitografi, daterad bildmått: 26x58cm, yttermått inklusive ram: 44x74cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:11)
1451 3037 Färglitografi Mark Brusse (f. 1937), Nederländerna. Signerad, numrerad 24/90, daterad -71. Färglitografi. Oramat löst blad. Bladets mått: 66x48 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:39)
1451 9131 Färglitografi Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 121/360, Waxholm. Färglitografi. Bladets mått: 72x86cm, oramad, oramat löst blad
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:48)
1451 3018 Färglitografi Timo Solin (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 24/75, akt, handkolorerad. Färglitografi, bildmått: 28x36, yttermått inklusive ram: 4242
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:04)
1451 3043 Färglitografier 2 st, Björn Wessman (f. 1949), Sverige. 35-upplaga. Färglitografi, bildmått: 40x54, yttermått inklusive ram: 57x87 cm. Signerad
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:57)
1451 3288 Färglitografier 2 st, Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Signerade, interiör & verkstad. Färglitografi, bildmått: 50x60, yttermått inklusive ram: 66x77 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:05)
1451 9037 Färglitografier 2 st, Peter Tillberg (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 93,70-upplaga, "nattfjärilar" och "dagfjärilar", bildmått: 56x40cm, yttermått inklusive ram: 78x60cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:36)
1451 3260 Färglitografier 4 st, Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 90-upplaga, oramade lösa blad. Färglitografi. Bladets mått: 64x45 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:55)
1451 2033 Färglitografier 6 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 264/360, daterad -88. Färglitografi, bildmått: 33x45, yttermått inklusive ram: 46x58 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:42)
1451 3306 Fat silver, 1917, diameter: 24,5, monogram. Vikt: 385g ca
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:18)
1451 3308 Fat silver, 1917. Diameter: 24,5, monogram. Vikt: 400g ca
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:23)
1451 3305 Fat silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1919, diameter: 29, graverad. Vikt: 540g ca
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:30)
1451 3187 Fat & vas 4 delar. Längd: 11-15cm, bland annat Stig lindberg
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:58)
1451 3311 Fåtölj + fotpall, Pernilla, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Ljust skinn, Dux, märkta
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:44)
1451 3336 Fåtölj + fotpall, Pernilla, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Ljust skinn, Dux, märkta, fläckar
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:57)
1451 3294 Fåtöljer Ett par, 1800-tal, ek
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:20)
1451 3229 Fåtöljer Ett par, 1930-tal
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:12)
1451 3243 Fåtöljer Ett par, Nyrokoko
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:44)
1451 8428 Fickur silver, London, 1800-tal, F Whitt. Diameter: 6 cm, bruttovikt: 131g
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:35)
1451 3304 Fotpall petit pointsklädsel, diameter: 27 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:42)
1451 3376 Garderobsskåp "Grange", etikettmärkt. Bredd: 110, djup: 60 cm, höjd: 215 cm, nyckel
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:27)
1451 3029 Gardinstänger Längd: 195cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:18)
1451 3064 Gipsrelief Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. 20x40 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:19)
1451 3010 Glas Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. 12 + 6 st. Höjd: 6 - 9 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:02)
1451 3377 Glasservis 37 delar. Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. "Boda Line", Kosta Boda. 18+ 18 vinglas + karaff. Höjd: 9 - 23 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:58)
1451 3323 Glasservis 59 delar, kristall, Boda. Höjd: 9-19,5
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:23)
1451 3339 Glasservisdelar ca 30 delar, slipad dekor. Höjd: 10-19cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:01)
1451 3246 Glasservisdelar ca 70 delar. Höjd: 9-18cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:34)
1451 9447 Glasservisdelar Orrefors, 19 delar. Höjd: 12-17 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:50)
1451 3072 Golvlampa 1950-tal, 3-armad. Höjd: 145
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:16)
1451 3181 Golvlampa mässing och trä. Höjd: 155
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:27)
1451 3158 Golvlampa mässing, ÖIA. Höjd: 95cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:51)
1451 3365 Golvlampa mässing. Höjd: 132
1451 3227 Golvlampa Tre-armad. Höjd: ca 150cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:35)
1451 9007 Grafiskt blad Carl Linderoth, "Crowd". Signerad, numrerad 130/150, Giclee fine art. Bildmått: 12x17 cm, yttermått inklusive ram: 19x24 cm
1451 9015 Grafiskt blad Gicléetryck, Rikke Darling (f. 1975), Danmark. "Bubbles". Signerad, numrerad 34/100, Tryck på duk. Bildmått: 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 61x48 cm, oramat löst blad
1451 9001 Grafiskt blad Jonas Lund, "Skymning". Signerad, numrerad EA 13/15, Giclee fine art. Bildmått: 26x51 cm, yttermått inklusive ram: 31x54 cm, oramat löst blad
1451 3179 Herrbetjänt Italien. Höjd: 110
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:46)
1451 3101 Högtalare ett par, Carlsson, OA 4 typ 1& 2. Höjd: 45 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:33)
1451 3293 Hörnskåp Allmoge, 1809. Höjd: 180cm, nyckel
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:08)
1451 3199 Ikon St Göran & Draken, modell äldre, pannå, 29x22 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:39)
1451 3217 Julporslin 6 delar, bla. Gustavsberg. Höjd: 4 - 22
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:46)
1451 3129 Kaffekannor 2 st, mässing. Höjd: 19-23 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:01)
1451 3324 Kaffeservis 20 delar, Rosenthal, Sanssouci
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:41)
1451 3163 Kaffeservisdelar 16 delar, Karlskrona
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:50)
1451 3058 Kanna + tekoppar, 4 delar, Sovjet. Höjd: 8-22 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:55)
1451 3328 Käppar 2 st. Längd: 67-83cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:51)
1451 3059 Karaff Johannes Siggard, -43, Danmark. Med silvermonterung. Höjd: 32 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:30)
1451 3119 Karmstolar ett par, tidigt 1900-tal, sitthöjd: 42 cm. Bredd: 63 cm, höjd: 96 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:04)
1451 3375 Kartor 2 st. Italien, 17-/1800-tal, yttermått inklusive ram: 45x57, skadat glas
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:09)
1451 3264 Kedja med hänge 18K vitguld. Längd: 40cm, med diamant, 1xca0,10ct, vikt: 5,2g.
1451 3178 Kista ek, barockstil. Bredd: 105. Djup: 55 cm, höjd: 70 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:53)
1451 3209 Knoppar Diverse
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:42)
1451 3210 Knoppar Diverse
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:51)
1451 3342 Kobratelefoner 2 st. Höjd: 22cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:52)
1451 3161 Krukor Ett par. Diameter: 19cm. Höjd: 9cm
1451 3027 Kryddburkar 6 st, Rörstrand. Höjd: 23cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:27)
1451 3028 Kryddhylla Rörstrand. Bredd: 78 cm. Djup: 20 cm, höjd: 20 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:51)
1451 3061 Kukuri trähandtag, saknar delar. Längd: 40 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:49)
1451 9491 Lackask + burk med lock, Orientaliska. Diameter: 15-29 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:44)
1451 3092 Lampbord med hylla 1930-tal, Funkis, Betsad björk, 48, djup: 35 cm, höjd: 56 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:13)
1451 3233 Lampetter Ett par, kopparplåt, 1800-tal, 40x30 cm
1451 3338 Likörglas 6 st. Höjd: 10cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:10)
1451 3195 Litografi Björn Jonsson. Fartyg. Signerad. Bildmått: 38x55cm, yttermått inklusive ram: 54x70cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:09)
1451 3035 Litografier 2 st, Michel Macréau (1935-1995), Frankrike. Signerade, numrerad 13/100 respektive 25/50. Oramade lösa blad. Bladets mått: 48,5x65 - 58x84 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:57)
1451 9022 Ljuskrona empirestil. Höjd: 60 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:27)
1451 3352 Ljuskrona Venetiansk. Höjd: ca 75 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:46)
1451 3067 Ljusstakar 3 st, Celeste, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors, glas. Höjd: 30-41 cm
1451 3093 Ljusstakar Ett par, GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver. Höjd: 19 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:08)
1451 3368 Ljusstakar Ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 7 cm. Vikt: 145g
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:13)
1451 3356 Ljusstake Ivar Ålenius-Björk, Liljan, mässing, Ystad metall, Glainsats, Sverige. Höjd: 12 cm
1451 3078 Mahjongspel i trälåda, Reliefdekor. Längd: 25. Djup: 18 cm, höjd: 17 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:18)
1451 3351 Malmkrona för 12 ljus. Höjd: 80 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:07)
1451 3265 Manschettknappar 18k guld. Längd: 1cm, vikt: 3,3g, med etui.
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:29)
1451 3175 Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 110, höjd: 74 + 1 ilägg, 48 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:56)
1451 3234 Matsalsgrupp 5 delar, mahogny. Längd: 115 cm. Djup: 85 cm. Höjd: 72 cm, + 2st iläggsskivor, längd2x50cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:42)
1451 3282 Matservis 55 del ca, Schlaggenwald, Böhmen, chodau
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:17)
1451 3141 Matskedar 23st, silver, udda. Längd: 19-22cm. Vikt: 1281g
Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:18)
1451 3287 Matta Indo-Mir, 200x300 ca
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:32)
1451 3223 Matta Orientalisk, 119x151cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:35)
1451 8575 Matta Orientalisk, 162x235cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:13)
1451 3221 Matta Orientalisk, 76x188cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:34)
1451 3302 Matta Orientalisk, Bochara, 159x265 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:47)
1451 9118 Matta Orientalisk, figural, 53x144 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:44)
1451 3023 Matta Orientalisk, Galleri, 97 X 334
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:15)
1451 3313 Memorabilia 3 delar, SAS 50-år. Längd: 2-26cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:50)
1451 3340 Minkpäls Saga Mink, ca 38-40 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:57)
1451 3057 Minkpäls SAGA-Mink, storlek: 38 ca
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:04)
1451 3046 Mockakoppar med mera, 10 delar, Meissen
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:54)
1451 3213 Mockaskedar 6 st. Sterling silver och emalj. Längd: 9 cm, Vikt: ca 40 g
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:05)
1451 3081 Modelltåg mm Märklin, bland annat 3 st lok, Hus + räls mm. Längd: 9-20 cm, höjd: 3-4 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:03)
1451 3116 Muggar 4 st, nutida. Diameter: 6. 5 cm, höjd: 8 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:53)
1451 9391 Mynt 21,6 k guld, 5 kr Sverige 1920. Vikt: 2,2 g. Diameter: 1,5 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:39)
1451 9389 Mynt 21,6 k guld, England 1908. Vikt: 4,1 g. Diameter: 2 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:37)
1451 3071 Nattygsbord ett par, Teak, 1950/60-tal. Bredd: 45. Djup: 29 cm, höjd: 55 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:20)
1451 3084 Nattygsbord med hylla Ett par, 1950/60-tal, teak. Bredd: 40. Djup: 33 cm, höjd: 54 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:44)
1451 3038 Offsetlito Sven Nordqvist (f. 1946), Sverige. Pettson & Findus. Signerad, numrerad 127/300. Bildmått: 40x30, yttermått inklusive ram: 56x45 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:56)
1451 3274 Oljelampor Ett par. Höjd: 36cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:46)
1451 3042 Oljemålning Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Korallrev. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 58x72 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:23)
1451 3256 Oljemålning Axel Hamborn (1892-1987), Sverige. Gatuvy. Signerad. Olja på duk, 45x54cm, yttermått inklusive ram: 66x75cm
1451 3330 Oljemålning Bettina. Signerad. Olja på duk, 60x48cm, yttermått inklusive ram: 66x56cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:46)
1451 3106 Oljemålning Björn Hallström (1916-1982), Sverige. "Husgrupp", Signerad. Olja på pannå, 17x26, yttermått inklusive ram: 23x32 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:09)
1451 3331 Oljemålning C Dysell. Signerad, skårgårdsmotiv. Olja på pannå, 53x78cm, yttermått inklusive ram: 67x93cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:59)
1451 9090 Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 27x40, yttermått inklusive ram:, 35x49 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:37)
1451 2012 Oljemålning Christer Edwardson Schmiterlöw (1926-1995), Sverige. Signerad a tergo. Signerad, daterad 88, "Stockholmskt II". Olja på duk, 30x40cm, yttermått inklusive ram: 34x45cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:48)
1451 2028 Oljemålning Christian Berg. "Södermalmskyrkan", stockholmsmotiv från Södermalm. Signerad, daterad 1948. Olja på pannå, 41x32 cm, yttermått inklusive ram: 53x45 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:56)
1451 8001 Oljemålning Eva Nilsson, "Blommor". Signerad. Tempera på papper. Bildmått: 41x31 cm, yttermått inklusive ram: 55x43 cm, oramat löst blad
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:53)
1451 3251 Oljemålning Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), Sverige. Signerad, exteriör. Oramad, Olja på duk, 77x38cm
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:56)
1451 3107 Oljemålning Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. "v. Gogh på väg hem". Signerad, daterad 1980. Olja på pannå, oramad, 10x13 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:35)
1451 2041 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 41x60, yttermått inklusive ram: 44x63 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:13)
1451 3143 Oljemålning Hildegard Berencreutz (1866-1946), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 37x53cm, yttermått inklusive ram: 47x64cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:25)
1451 3089 Oljemålning Johan Waldenström (1926-1986), Sverige. "Allé", monogramsignerad, -50, bladets mått: 20x25, yttermått inklusive ram: 40x45 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:51)
1451 3091 Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Venedig, Signerad. Olja på pannå, 58x46, yttermått inklusive ram: 67x56 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:21)
1451 3073 Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. "Indien". Signerad, daterad -99. Olja på duk, 24x41, yttermått inklusive ram: 38x55 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:15)
1451 3074 Oljemålning Kurt Ehrefelt (1921-2010), Sverige. "Islossning". Signerad, daterad -90. Olja på duk, 36x86, yttermått inklusive ram: 50x100 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:37)
1451 9055 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben med astrar. Signerad, daterad 1939. Olja på duk, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 58x49 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:50)
1451 3253 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, månskenslandskap. Olja på pannå, 29x41cm, yttermått inklusive ram: 44x56cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:26)
1451 3257 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 59x90cm, yttermått inklusive ram: 81x112cm
1451 3207 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad -39, "Söndagsmorgon på Tallmon". Olja på pannå, 55x40, yttermått inklusive ram: 61x47 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:10)
1451 3333 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad a tergo, 1800-tal. Olja på duk, 24x29cm, yttermått inklusive ram: 36x41cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:54)
1451 9469 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, segelbåt. Olja på duk, 49x70cm, yttermått inklusive ram: 60x80cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:33)
1451 3090 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Solnedgång. Signerad A Heinonen, daterad -60. Olja på duk, 33x51 cm, yttermått inklusive ram: 45x64 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:32)
1451 3075 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv. Olja på pannå, ej signerad, 30x40, yttermått inklusive ram: 37x47 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:37)
1451 3250 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 64, häst och släde. Olja på pannå, 37x45cm, yttermått inklusive ram: 49x57cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:58)
1451 3167 Oljemålning RC Halmquist. "Kråkgränd Gamla stan". Signerad, daterad 1936. Olja på pannå, 39x31cm, yttermått inklusive ram: 47x40cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:51)
1451 3348 Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Signerad, stilleben. Olja på duk, 61x85, oramad
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:06)
1451 3249 Oljemålning TB Gurnell. Signerad, fruktstilleben. Olja på pannå, 23x30cm, yttermått inklusive ram: 40x47cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:07)
1451 3088 Oljemålning Tor Svae (f. 1945), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -84. Olja på duk, 117x75, yttermått inklusive ram: 122x82 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:18)
1451 3145 Oljemålning Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Fina Tillsammans". Olja på duk,
40x40 cm. Signerad, oramad
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:13)
1451 3017 Oljemålningar 3 st, Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Signerad, numrerad 1989. Bildmått: 30x21, yttermått inklusive ram: 45x34 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:38)
1451 3335 Oramade lösa blad Ivar Baarsen, Stockholm, Svenska fåglar, ca 200st. Längd: 39 cm, höjd: 30 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:40)
1451 3082 Pall Furu, "Träbiten Bygdeå", Tenhult, brännstämplad. Diameter: 40, höjd: 43 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:32)
1451 3115 Pall furu. Längd: 35 cm. Djup: 24 cm, höjd: 33 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:40)
1451 3152 Pallar 2 st. Höjd: 45-65cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:09)
1451 3378 Pallar Ett par, Stolab, Sgabello. Design Marit Stigsdotter, 1997, Höjd: 45 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:58)
1451 3150 Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 54cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:27)
1451 3149 Paraplyställ mässing, gjutjärn. Längd: 40 cm. Djup: 20 cm, höjd: 65 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:53)
1451 3121 Paraplyställ nutida, porslin. Höjd: 46 cm, diameter: 20 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:13)
1451 3262 Pärlcollier Med silverlås. Längd: 50cm, med etui
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:16)
1451 3110 Parti kuriosa bland annat fickur och handspegel, 5-19
1451 3114 Parti porslin 6 delar, Kina. Diameter: 10-16 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:34)
1451 3016 Parti smycken Bland annat silver
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:28)
1451 3076 Pasteller 2 st, Verner Molin (1907-1980), Sverige. Sträckande fåglar. Bildmått: 28x60, yttermått inklusive ram: 46x75 cm, Paris -32
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2022 02:46)
1451 3381 Patronhylsor 2 st. Mässing, modell äldre. Höjd: 45 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:09)
1451 3151 Piedestal Diameter: 28cm. Höjd: 78cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:35)
1451 3344 Pigtittare mahogny. Höjd: 76cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:07)
1451 3372 Pinnstolar 4 st, rödbetsade, "Nesto 100 år 1970"
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:12)
1451 3206 Plåtlådor 4 st. Längd: 16-21cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:29)
1451 3164 Plunta + glas, 2 delar, 1800-tal. Höjd: 17-25cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:47)
1451 3289 Räknemaskin Odhner, Original, Göteborg, tidigt 1900-tal. Längd: 28 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:34)
1451 3343 Rakspegel mahogny, Empire, Intarsia, knoppar och tassar i ben. Höjd: 45cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:47)
1451 3345 Ramar 3 st, yttermått inklusive ram: 68x104-97x110cm
1451 3364 Regissörsstol nutida
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:54)
1451 3263 Ring 18k guld, med korall, storlek: 17. Vikt: 6g.
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:33)
1451 3319 Ring 18k guld, med sten. Vikt: 10g brutto, Ringmått: 13
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:32)
1451 3321 Ring 18k guld, vitguld, med diamanter 21xca0,01ct, storlek: 17½, Vikt: 3,5g
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:53)
1451 3014 Ring 18k guld, vitguld, med diamanter 9x0,01ct, storlek: 18 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:46)
1451 9267 Ring 18K vitguld, med diamant, 1xca0,10ct, stl: 16½. Vikt: 3,4g
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:22)
1451 3015 Ring 18K vitguld, med diamanter 12xca0,01ct, storlek: 18½. Vikt: 3,6g.
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:57)
1451 9269 Ring 18K vitguld, storlek: 17, med, diameter: 7xca0,01ct. Vikt: 2,3g
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:32)
1451 3322 Ring med sten 18k guld, 1973,2,6g ca, Ringmått: 19
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:49)
1451 3148 Rottinggrupp 3 delar. Diameter: 57cm, höjd: 58cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:06)
1451 3174 Ryamatta "Champs Elysee", osignerad, 190/60, tal, 140x200 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:15)
1451 3097 Sabel K6, i balja, No60. Längd: 106
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:08)
1451 3327 Sabel Längd: 86cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:15)
1451 3146 Salongsbord Diameter: 51cm. Höjd: 71cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:37)
1451 9181 Salongsgrupp 5 delar, rokokostil, 2 karmstolar + 2 stolar + salongsbord
1451 3176 Satsbord 3 delar, teak. Bredd: 66, djup: 34 cm, höjd: 48 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:51)
1451 3054 Serigrafi Jacob Dahlgren (f. 1970), Sverige. Oliver. Signerad, numrerad 81/150, daterad -98. Bildmått: 36x27, yttermått inklusive ram: 55x45 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:50)
1451 3171 Servisdelar Mat- och kaffeservis, ca 80 delar Hackefors
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:25)
1451 9171 Sideboard Längd: 120 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 72 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:41)
1451 3235 Silver parti diverse, 6 delar, bland annat: Ryssland, Vikt: ca 395 g.
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:09)
1451 9195 Skål blått glas, Wilke Adolfsson (f. 1940), Sverige. 7/500, graverad. Diameter: 29, höjd: 14 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:29)
1451 9388 Skål Kosta Boda, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Diameter: 24, höjd: 17 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:34)
1451 3255 Skål kristall, Orrefors. Diameter: 21, höjd: 10 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:56)
1451 3140 Skål metall, orientalisk, på ställning. Diameter: 11 cm, höjd: 3cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:07)
1451 3219 Skål Orrefors, kristall, med schatull. Diameter: 24cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:42)
1451 3258 Skål Silver (800), Italien, Längd: 26cm. Höjd: 8cm. Vikt: 300g ca
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:06)
1451 3159 Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 20cm, höjd: 10cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:12)
1451 3087 Skålfat + vas, 2 delar, Gustavsberg, Karin Björquist & Britt-Louise Sundell, diameter: 28, höjd: 5-17 cm
1451 3318 Skålfat Aldo Londi (1911-2003), Italien. Rimini blue. Diameter: 28cm.
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:10)
1451 3182 Skåp teak, 1950-tal. Bredd: 785, djup: 37 cm, höjd: 87 cm, nyckel
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:37)
1451 3316 Sked 1741, silver, J L Starin, Stockholm, Råttsvans. Längd: 20, vikt: 62g ca
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:36)
1451 3228 Skrin silver, Danmark, graverat. Längd: 14. Djup: 10 cm, höjd: 5 cm, Vikt: ca 315 g
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:43)
1451 3180 Skrivbord ek. Jugend, Bredd: 130. Djup: 64 cm, höjd: 78 cm, nyckel
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:43)
1451 3310 Skrivbord England, Idegran, läderskiva. Bredd: 122, djup: 58 cm, höjd: 77 cm, nyckel
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:15)
1451 3236 Skrivbord Med karmstol, björk, Bredd: 130 cm. Djup: 72 cm. Höjd: 76 cm, nyckel
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:04)
1451 3285 Skrivbord Rokokostil. Bredd: 137, djup: 78 cm, höjd: 78 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:24)
1451 3239 Skrivbordslampa Plåt och mässing. Höjd: 56cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:05)
1451 3122 Skulptur 1800-tal, Kina. Höjd: 43 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:05)
1451 3033 Skulptur brons, "Hanuman". Höjd: 14,1900-tal
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:19)
1451 3128 Skulptur Häst, patinerad gips, nutida. Höjd: 23 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:33)
1451 3134 Skulptur hund, orientalisk. Längd: 11 cm, höjd: 7,5 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:36)
1451 3162 Skulptur katt. Patinerad brons. Höjd: 8cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:16)
1451 9058 Skulptur Patinerad metall. Höjd: 32 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:03)
1451 3066 Skulptur Patrick Nilsson (f. 1966), Sverige. "Tratt katt hatt". Signerad, numrerad 16/100, daterad 2009. Höjd: 12 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:22)
1451 8341 Skulptur Rune Säll, "Silverblomma", silverskedar. Höjd: 16 inkl sockel, bruttovikt: 121g
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:29)
1451 9227 Skulptur Solur, mässing. Höjd: 17cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:05)
1451 3065 Skulptur Surrealistisk hand. Patinerad brons, på sockel. Höjd: 35 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:43)
1451 9435 Skulptur Theodor Pauckstadt (f. 1935), Sverige. "Vinge". Signerad, daterad 1972. Metall på träsockel. Höjd: 32 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:27)
1451 3320 Skulptur/brevpress Ett par, Sterling silver/sten, Jan Lundgren, 1992, Vikt: 1280 g ca. Höjd: 6 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:49)
1451 3077 Slaglåspistol ELG, Belgien. Längd: 14, i Bokgömma
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:39)
1451 3355 Smörask Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Blå Husar, Gustavsberg 1968-1973, flintgods, dekor i screentryckt och flytande blått. Längd: 16 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:11)
1451 3130 Smyckeskrin 2 st, nysilver. Höjd: ca 7 cm, nyckel
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:29)
1451 3208 Sockerruska silver, CG Hallberg. Höjd: 17, vikt 164g
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:35)
1451 9484 Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Berlin". OH Sjögren. Längd: ca 230
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:11)
1451 9174 Soffbord Englesson. Bredd: 148 cm. Djup: 97 cm, höjd: 47 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:40)
1451 3230 Soffbord Längd: 60 cm. Djup: 60 cm, höjd: 58 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:08)
1451 3177 Soffbord teak, Alberts Tibro, 1960-tal. Bredd: 134, djup: 55 cm, höjd: 55 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:38)
1451 9254 Soffbord valnöt, Emaljerad skiva. Signerad, Baco. Bredd: 130. Djup: 75 cm, höjd: 52 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:30)
1451 3063 Sparristång + bägare, 2 delar, nysilver, Christofle. Höjd: 4 cm. Längd: 13 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:45)
1451 3157 Spegel 1960-tal, Nygeverken, Nyköping, 123x39cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:24)
1451 3232 Spegel Med konsolbord. Längd: 55 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 68 cm, spegel 50x126cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:02)
1451 9113 Spegel Rokokostil, 115x50 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:25)
1451 3055 Spegel rokokostil, 1800-tal, 101x42 cm
Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:04)
1451 3222 Spegellampett Nils Fougstedt (1881-1954), Sverige. Firma Svenskt Tenn, renoveringsobjekt, 50x28 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:38)
1451 3332 Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 35 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:56)
1451 3279 Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 45 cm
1451 3297 Spegelram Gustaviansk stil, trä, 113x45cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:53)
1451 3370 Spelbord 1800-tal. Bredd: 88, djup: 2x43 cm, höjd: 79 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:18)
1451 3259 Stativ + diverse Leica tillbehör
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:29)
1451 3120 Stol Bröderna Wigells Stolfabrik AB, Malmbäck. Björk, fast sits i fårskinn. Märkt Wigells. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:27)
1451 3154 Stolar 4 st, Rokokostil
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:18)
1451 3030 Stolar Ett par
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:56)
1451 3113 Stolar ett par, Linde Nilsson, Lammhult. Teak, genombruten ryggbricka. Märkta. Sitthöjd: 44 cm. Höjd: ca 81 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:01)
1451 3165 Strindbergslampa 1970-tal. Diameter: 25cm. Höjd: 40cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:47)
1451 3261 Stringhylla 3-hyllplan. Bredd: 75cm, med 3st gavlar
1451 3053 Syltkrukor 4 st, Höganäs. Höjd: 8-16, största 4L
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:31)
1451 3183 Taburetter Ett par, 1950-tal. Längd: 55. Höjd: 45 cm
1451 3361 Takarmatur Gunnar Asplund, "Asplund", Ateljé Lyktan, metall / glaskupa. Diameter: 47, höjd: 125 cm
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:14)
1451 3156 Takarmatur Med prismor. Diameter: 25cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:27)
1451 3155 Takarmatur Med prismor. Diameter: 45cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:40)
1451 3216 Takarmatur Med prismor. Diameter: 70cm, höjd: 54cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:18)
1451 3373 Takarmatur Pendel, Camoflage 500, Front Design, 2007, Zero, metall. Höjd: 60 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:09)
1451 3374 Takarmatur Pendel, Camouflage 500, Frtont Design, Zero, metall. Höjd: 60 cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:14)
1451 3079 Tallrik + skålfat, 2 delar, porslin, Kina. Diameter: 23-26 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:54)
1451 3184 Tallrikar 4 st. Imaridekor. Diameter: 20 - 24
1451 9142 Tamburmajor höjd: 175cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:55)
1451 3109 Teaterkikare 2 st, pärlemo, tidigt 1900-tal. Längd: 10-23 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:21)
1451 9286 Teckning Svartkrita, Gösta von Hennigs (1866-1941), Sverige. Monogramsignerad, De två som räddades, bladets mått: 32,5x25, oramat löst blad
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:51)
1451 9306 Teckningar/etsningar diverse, 15 st. Signerade, oramade lösa blad
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:33)
1451 3083 Tekanna Kina, porslin / metall. Längd: 17. Höjd: 16 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:12)
1451 3045 Tekanna mm 4 delar, Meissen. Höjd: 8-13 cm
Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 21:02)
1451 3382 Tekök tenn, 1800-tal. Höjd: 36 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:15)
1451 3044 Tekoppar med fat 10 st, Meissen
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:26)
1451 3347 Teservis Lycky, 15 del
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:14)
1451 3245 Teskedar 3 st, Gammalfransk modell. Längd: 15cm, 1835. Vikt: 65,2g
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:33)
1451 3354 Textiltavla Apor, modell äldre. Bildmått: 58x72, yttermått inklusive ram: 72x84 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:20)
1451 3070 Tidningsställ 1950/60-tal, perstorpsskiva. Bredd: 47 cm, djup: 25 cm, höjd: 60 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:56)
1451 3242 Tidningsställ Rotting, Längd: 36cm. Höjd: 44cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:15)
1451 9063 Toilettebord IKEA, för Vägg, 1960/70-tal. Bredd: 73, djup: 42 cm, höjd: 51 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:11)
1451 3205 Träskulptur höjd: 61cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:43)
1451 3309 Träsnitt 2 st, Japan, 1900-tal. Bildmått: 17x23, yttermått inklusive ram: 30x37 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:42)
1451 2006 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 243/360, daterad 1971. Bildmått: 23x40, yttermått inklusive ram: 36x53 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:01)
1451 2061 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 6/70, daterad 59, söder mälarstrand. Bildmått: 25x50cm, yttermått inklusive ram: 43x66cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:30)
1451 2008 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, Skeppsbron. Bildmått: 32x44, yttermått inklusive ram: 47x57 cm
1451 3366 Träsnitt Waldemar Bernhard (1890-1965), Sverige. Gamla Djurgårdsstaden. Signerad, numrerad 90/150. Bildmått: 24x17, yttermått inklusive ram: 54x44 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:20)
1451 3123 Tulpanvas Kina, porslin. Höjd: 27 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:52)
1451 3204 Tuschteckning Riber Hansson (f. 1939), Sverige. "Könskvotering". Signerad, daterad -95, yttermått inklusive ram: 43x50 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:21)
1451 9290 Tuschteckning Vicke Andrén (1856-1930), Sverige. Kvinna i soffa. Signerad. Bladets mått: 20x27 cm, oramat löst blad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:09)
1451 3166 Väggarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, mässing. Höjd: 47cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:50)
1451 3307 Väggarmaturer Ett par, Fagerhults, glas och metall. Höjd: 39cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:24)
1451 8397 Vägglystrar Ett par, Gustaviansk stil, prismor. Höjd: 50 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:50)
1451 3301 Väggrelief Kina, Diorama, dekor i sten. Bildmått: 39x39, yttermått inklusive ram: 80x80 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:21)
1451 9051 Väggtavlor 2 st, Mjölby Intarsia, Birger Ekman, 1943,33x33,34x34 cm, oramad
1451 3096 Värja "E Thurkle SOHO London", Rifles officer's sword, c. 1860-1875, Med balja, Längd: 95 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:23)
1451 3098 Värja Danmark, Fyrwald, Köpenhamn, i balja. Längd: 93 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:48)
1451 3099 Värja med balja. Längd: 104
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:58)
1451 3112 Vas + karaff. Vasen etikettmärkt "Made in Sweden". Grönt glas. Karaffen pressglas. Höjd: 30-37 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:37)
1451 3125 Vas Blått glas, träsockel. Höjd: 27 cm inkl sockel
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:15)
1451 3303 Vas Japan. Höjd: 30 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:39)
1451 3102 Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Sgrafitto, Gustavsberg, 1918. Flintgods med blå glasyr och sgrafittodekor av stiliserade blommor. Signerad Gustavsberg 1918 JEkberg. Höjd: 15 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:48)
1451 3086 Vas Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Thalia", Gustavsberg. Höjd: 26 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:46)
1451 3292 Vas metall/emalj. Höjd: 19cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:24)
1451 9133 Vas Orrefors. Höjd: 17cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:47)
1451 9233 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 19cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:59)
1451 3132 Vasaorden guld 18 k och emalj, äldre miniatyr. Höjd: 3 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:50)
1451 3359 Vaser + skål, 3 delar, Jugend, Porslin. Höjd: 28-43 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:44)
1451 3068 Vaser + skål, 4 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta. Höjd: 8-27 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:04)
1451 3186 Vaser 3 delar, + fat, Bland annat Rörstrand, Ritzi. Höjd: 6-19cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:49)
1451 3138 Vaser med mera, 4 delar, porslin respektive cloisonné. Höjd: 6-15 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 21:06)
1451 3337 Vinglas 6st + en karaff. Höjd: 20-25 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:17)
1451 3225 Vitrinskåp England. Bredd: 95 cm. Djup: 46 cm, höjd: 175 cm, nyckel
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:48)
1451 3358 Vitrinskåp längd: 95 cm, djup: 53 cm, höjd: 193 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:01)