1502 9490 Akvarell Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad. Skiss, akvarell, oramat löst blad, 33x41 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:23)
1502 9214 Akvarell Signerad Peppe V. Signerad, daterad 83, Skottkärra, 31x22 cm, yttermått inklusive ram: _42x32, akvarell
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:56)
1502 9432 Amfora keramik, sent 1800-tal. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:46)
1502 9073 Ampel glas / metall, Rochelle, England. Diameter: 37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:34)
1502 9247 Armband 14k guld. Med blå och gröna stenar, bruttovikt: 18,5. Längd: 18 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:34)
1502 9108 Armband Agater. Längd: 19 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:45)
1502 9107 Armband vintage. Längd: 19 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:01)
1502 8534 Armbandsur 2 st, Aviator (smart watch) samt Tommy Hilfiger
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:41)
1502 9420 Armbandsur 3 st. Certina, Tissot, King. Längd: ca. 4 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:59)
1502 9135 Armbandsur GUCCI, boettens, diameter: ca 23 mm, metall, quartz, med 15 utbytbara ringar i plast, originaletui
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:52)
1502 9103 Ask sten. Längd: 13, djup: 10 cm, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:56)
1502 8162 Assietter och skål 6 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Diameter: 10-17 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:30)
1502 9025 Bägare & pokaler 8 delar, silver. Höjd: 4-12. Diameter: 11-12, vikt: 430g ca
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:20)
1502 9229 Bänk Trä. Längd: 150, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:26)
1502 9436 Barnpall 1950-tal, trä. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:40)
1502 9075 Barnstol sitthöjd 28 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:26)
1502 9015 Barometer 1800-tal. Höjd: 94 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:57)
1502 9284 Bestick 62 delar, (56 delar silver + 6 knivar ej silver). Chippendale, monogram. Längd: 10,5-25 cm, bruttovikt: ca 2300 g (varav alla knivar: ca 970 g)
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:59)
1502 8082 Besticksuppsättning nysilver, ca 80 delar. Längd: 11-21
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:59)
1502 8443 Bestickuppsättning nysilver
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:30)
1502 9472 Biblioteksstege höjd: 71 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:18)
1502 9428 Biltuta mässing, modell äldre. Längd: 44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:27)
1502 8350 Bläckställ nysilver. Diameter: 17 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:04)
1502 9399 Blandteknik Bror Ingemar Fröberg (1921-1999), Sverige. Komposition. Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 62x51 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:50)
1502 7026 Blandteknik Francisco Corcuera (f. 1944), Chile. Komposition. Signerad, daterad -91, mixed media/paper. Bladets mått: 91x63 cm, yttermått inklusive ram: 105x76 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:32)
1502 7027 Blandteknik Francisco Corcuera (f. 1944), Chile. Komposition. Signerad, daterad -91, mixed media/paper. Bladets mått: 91x63 cm, yttermått inklusive ram: 105x76 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:38)
1502 9336 Blandteknik Hans Walter Sundberg (f. 1922), Signerad, daterad 1960, komposition, 58x83 cm, yttermått inklusive ram: 62x87 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:21)
1502 9083 Blandteknik Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, blandteknik, 11x14 cm, yttermått inklusive ram: 25x26 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:15)
1502 9071 Blomsteruppsats porslin, Kina. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:32)
1502 9467 Bokhylla Bemålad. Bredd: 45, höjd: 28 cm, höjd: 195
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:13)
1502 9239 Bokhylla Ek. Bredd: 150, djup: 32 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:58)
1502 8110 Bokhylleserie 4 sektioner, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Öresund. Karl Andersson & söner, (10 lösa moduler). Bredd: 135-170 cm, nyckel
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:59)
1502 9473 Boksnurra England. Längd: 47, djup: 47 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:26)
1502 8148 Bokstöd Ett par, Kanoner. Höjd: 15,5
1502 9163 Bokverk 11 delar, Lexicon, bildmått, 1700-/1800-tal
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:43)
1502 9164 Bokverk 12 band, 1700 / 1800-tal, bland annat Dikter, Skandinaviens flora 1850, Läran om vatten 1838, & Les Oeuvres de Mr Legrand 1716
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:17)
1502 9166 Bokverk 15 band, 1700 / 1800-tal, bland annat Geometri & Captain Vancouvers resa
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:57)
1502 9161 Bokverk 15 band, Romerka Kejsardömets aftagande och fall, Eduard Gibbon, 1820
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:16)
1502 9297 Bokverk 18 st, Religiösa, 1700-/1800-tal
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:05)
1502 9308 Bokverk 2 st Anteckningar om Napoleon, 1822+ 1 bok Gullivers resor 1772
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:43)
1502 9162 Bokverk 4 band, Carl Gustaf af Leopolds samlade skrifter, 1816
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:38)
1502 9165 Bokverk 6 band, Svensk Lag & Författningar, tidigt 1800-tal
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:24)
1502 9206 Bokverk Suecia Antiqua et Hodierna, Erik Dahlbergh, 1983
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:02)
1502 9085 Bonader 2 st. Romantiska motiv, 65x180 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:22)
1502 9011 Bord 3 st. Norrgavel, Björk. Diameter: 43, höjd: 45-56 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:07)
1502 9475 Bord Bemålat. Diameter: 80, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:23)
1502 9409 Bord mahogny. Bredd: 130. Djup: 70 cm, höjd: 75 cm + 2 iläggx29
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:03)
1502 7242 Bord stomme i plåt, skiva i glas. Bredd: 96 cm. Bredd: 65 cm. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:02)
1502 9041 Bordsfläkt modell äldre, Simens, ej sladd. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:40)
1502 9016 Bordsklockor trä och metall, Årsdateringar. Höjd: 19-23 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:15)
1502 9091 Bordslampa + fat + skål, Royal Copenhagen. Höjd: 5 - 59
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:58)
1502 9299 Bordslampa design: Harri Koskinen, "Block Lamp" för Design House Stockholm. Höjd: 8 cm. Längd: 12 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:21)
1502 9090 Bordslampa kolonn. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:58)
1502 8422 Bordslampa mässing. Höjd: 63
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:39)
1502 9093 Bordslampa porslin, Royal Copenhagen. Höjd: 64 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:51)
1502 9431 Bordslampa trä, talja. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:07)
1502 9309 Bordslampfot + skålfat, Gustavsbergs Studio, Sven Jonsson + Upsala-Ekeby. Höjd: 17 + . Diameter: 33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:37)
1502 9142 Bordslampfot Bruno Karlsson EGO. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:05)
1502 9010 Bordslampfötter Ett par, metall, Höjd: ca 45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:59)
1502 9043 Bordslampfötter Ett par, metall. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:51)
1502 9046 Bordslampor 2 st, kristall, fd vaser, Skärmar i Josef Frank tyg, Modell Butterfly. Höjd: ca 59-62 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:18)
1502 9325 Bordslampor ett par, glas/krom. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:37)
1502 9423 Bordsspegel med lådor, Karl Johan, mahogny. Längd: 51, djup: 26 cm, höjd: 56 cm, slitet spegelglas, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:07)
1502 8068 Bordsspegel trä, skadad. Höjd: 52
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)
1502 9350 Brandspruta Koppar, "Allmänna Brandredskapsaffären, E Bergström & Co, Stockholm". Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:07)
1502 9039 Brickor 2 st, Med handtag. Längd: 29-50, trä / porslin
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:14)
1502 9215 Brosch 12 k. Med papegoja och diverse stenar. Längd: 4,5, bruttovikt: 7,8 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:11)
1502 9209 Brosch 12 k. Med röd sten och pärlor. Diameter: 2,6, vikt: 4,3 g
1502 9227 Brosch 14k guld. Med pärlor. Vikt: 5,6 g. Längd: 3,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:50)
1502 9238 Brosch 18k guld. Med camé, Bruttovikt: 3,6. Längd: 3,5, höjd: 1,9 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:45)
1502 9245 Brosch 18k guld. Med olikfärgade stenar, bruttovikt: 10,4. Längd: 7,5
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:11)
1502 9235 Brosch 18k guld. Med pärla och hänge i form av fågel med stenar, Broschens längd 4, Hängets Längd: 4. 2, bruttovikt: 7,4 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:11)
1502 9241 Brosch med granater och pärlor. Längd: 2,2
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:44)
1502 9218 Brosch med granater. Diameter: 3,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:29)
1502 9201 Brosch med lila sten och pärlor, 4,3x3,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:27)
1502 9228 Brosch Pietra Dura. Längd: 4,5
1502 9383 Brosch Silver/Emalj, Kina, + halsband med hänge, Bruttovikt: 20 g ca. Bredd: 4 cm, höjd: 3-4 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:17)
1502 9280 Brudpall 1800-tal, broderad, petit pointsklädsel. Längd: 32, djup: 24 cm, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:43)
1502 9301 Byrå 1890-tal, svartmålad. Bredd: 105. Djup: 32 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:30)
1502 9361 Byrå 1960-tal, Teak. Bredd: 75, djup: 40 cm, höjd: 111 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:44)
1502 9246 Byrå Furu. Bredd: 68. Djup: 52 cm, höjd: 108 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:50)
1502 8512 Byrå Gustaviansk stil, 1800-tal. Bredd: 99, djup: 48 cm, höjd: 85 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:32)
1502 8077 Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 110, djup: 47 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)
1502 7086 Byrå rokokostil, intarsia, 1900-tal. Bredd: 97, djup: 55 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:19)
1502 9189 Camé ram i 18k. Baccanal. 5,5x7 cm, bruttovikt: 24g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:06)
1502 9195 Camé ram i silver med markasiter, 4,6x3,6 cm, Bruttovikt: ca 14 g.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:22)
1502 9407 Clubfåtöljer ett par, Läder, 1920-/30-tal
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:55)
1502 9205 Collier med silverlås. Längd: 64 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:15)
1502 9213 Damarmbandsur Omega, guld, boettens, diameter: 2,5 cm, tota. Längd: 21 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:52)
1502 9287 Dekorationer Ett par, Kronor, metall. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:47)
1502 9491 Dessertskedar 6 st, silver, 1856, snäckan. Längd: ca 15 cm, Vikt: 125g ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:21)
1502 9113 Dörrknoppar 5 st. Mässing. Längd: 6,5-9 cm, djup: 5-6 cm, höjd: 4 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:55)
1502 9365 Dragspel Exelsior, i väska. Längd: 40 cm, djup: 20 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:04)
1502 9364 Dragspel i väska, Serinetta. Längd: 39 cm, djup: 16 cm, höjd: 34 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:02)
1502 9424 Eldgarnityr 4 delar, mässing, sent 1800-tal. Höjd: 101 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:08)
1502 9042 Elljusstake "Titus", Philips, "Julstake 3992. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:06)
1502 9343 Emaljmålning E rik H. Signerad -86,110x60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:51)
1502 9138 Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, dam i hat, mm;40x36 cm, yttermått inklusive ram: 66x55 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:51)
1502 9465 Etsning Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad. Bildmått: 26x18 cm, yttermått inklusive ram: 37x28 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:49)
1502 8532 Etsningar 3 st, Emil Singer (1881-1942), Österrike. Motiv från Wien. Signerade. Yttermått inklusive ram: 47x60 & 60x47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:31)
1502 8471 Färggravyrer 3 st. Hästporträtt, England. Bildmått: 37x48 cm, yttermått inklusive ram: 62x72
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:38)
1502 8586 Färglitografi 2 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockholm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 52x65 cm. Signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:02)
1502 6027 Färglitografi Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Abstrakta figurer. Signerad, färglitografi, numrerad 6/210. Bildmått: 35x22 cm, yttermått inklusive ram: 41x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:26)
1502 8398 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 169/260, Stranhd. Färglitografi, bildmått: 20x60 cm, yttermått inklusive ram: 33x73 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:46)
1502 9179 Färglitografi Bertil Almlöf (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 6/50. Färglitografi, bildmått: 50x83 cm, yttermått inklusive ram: 67x97 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:14)
1502 6156 Färglitografi Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. "Älven" signerad, färglitografi, daterad -82. Numrerad 83/310. Bildmått: 50x63 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm
1502 9177 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 139/175. Färglitografi, bildmått: 57x63 cm, yttermått inklusive ram: 72x77 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:14)
1502 8037 Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, numrerad 138/260, daterad 1975, Stilleben. Färglitografi, bildmått: 40x54 cm, yttermått inklusive ram: 59x70
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)
1502 6016 Färglitografi Stephen Clark (f. 1953), Sverige. Järv i skog. Signerad, färglitografi, numrerad 109/360. Bildmått: 46x30 cm, yttermått inklusive ram: 51x68 cm
1502 8520 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 92/150. -82, Färglitografi, bildmått: 43x56 cm, yttermått inklusive ram: 59x73 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:09)
1502 8099 Färglitografier 2 st, Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, färglitografi, vitlök&Gullviva, yttermått inklusive ram: 34x27-52x42
1502 7370 Färglitografier 3 st, i mapp, Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Tre broar, oramade lösa blad, Signerade. Bladets mått: 55x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:23)
1502 7371 Färglitografier 3 st, i mapp, Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Tre broar, oramade lösa blad, Signerade. Bladets mått: 55x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:24)
1502 7372 Färglitografier 3 st, i mapp, Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Tre broar, oramade lösa blad, Signerade. Bladets mått: 55x70 cm
1502 7434 Fartygsporträtt offsettryck, 3 st. Olika fraktfartyg. Bildmått: 25x36 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm, resp. Bildmått: 28x39
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:53)
1502 9262 Fartygsventil mässing. Diameter: 45 cm
1502 9276 Fat 2 st, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 24-34 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:21)
1502 9425 Fat 2 st. Kina, bland annat Imari. Diameter: 37 - 44
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:48)
1502 9304 Fat brons, relief, ekivok. Längd: 15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:34)
1502 8414 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med studiohanden. Längd: 19cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:51)
1502 8081 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 16x16 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)
1502 8083 Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Vår Fru
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:00)
1502 8123 Fåtölj Flätad rotting
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)
1502 8366 Fåtölj med utfällbara sidoskivor, rotting
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:54)
1502 9063 Fåtölj trä / fårskinn
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:27)
1502 9488 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, fårskinn. Brännstämplad Swedese
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:41)
1502 9489 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, fårskinn. Brännstämplad Swedese
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:03)
1502 8291 Figurin Bing & Grøndahl, porslin. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:45)
1502 9484 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt. Längd: 9 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:51)
1502 9078 Figuriner 3 delar, Tyskland. Höjd: 9 - 14
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:35)
1502 8216 Figuriner 3 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 3-9 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:00)
1502 9082 Figuringrupp märkt MV. Längd: 50, djup: 25 cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:46)
1502 9366 Fiol med stråke i väska. Längd: 59-77 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:29)
1502 8157 Fiskfat + 10 assietter, fiskmotiv, dekor med förgylld kant. Längd: 40 cm, djup: 20 cm, diameter: 19 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:51)
1502 9190 Flaska + Skål, Kosta Boda, Vallien/Engman. Höjd: 8,5-28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:08)
1502 9413 Gafflar 5 st, silver, Danmark, GP, omkring 1900. Längd: 19,5, vikt: 300g ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:48)
1502 9148 Garderobsskåp senjugend, björk med intarsia, dörr med spegel. Bredd: 85 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 200 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:25)
1502 9376 Gitarr Levin, i väska. Längd: 95 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:50)
1502 9435 Glasservisdelar 38 delar, Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Karneval, Skruf. Höjd: 12 - 16
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:37)
1502 8638 Golvlampa "Royal Angelis", Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. Flos, Italien. Höjd: 184
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:10)
1502 9461 Golvlampa 2-armad, trä och mässing. Höjd: 150 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:15)
1502 9302 Golvlampa Broberg & Riddenstrâle för Muuto - Leaf floor lamp. Höjd: 120
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:20)
1502 9487 Golvlampa figurativ. Bemålat trä. Höjd: 182 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:23)
1502 8163 Golvlampa Trä och mässing. Höjd: 161cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:31)
1502 9411 Golvlampa Uplight. Höjd: 180
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:58)
1502 9033 Gravyr efter Rembrandt. Bildmått: 17x13 cm, yttermått inklusive ram: 28x23 cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:35)
1502 9102 Halsband 2 st. Bärnsten. Längd: 50-57 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:34)
1502 9105 Halsband brons, Finland. Längd: 46 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:52)
1502 9104 Halsband Turmaliner. Längd: 60, silverlås
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:14)
1502 9106 Halsband vintage. Längd: 41 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:17)
1502 9416 Halskedja med amulett, guld 750. Längd: 50 cm, bruttovikt: 6,8 g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:52)
1502 9419 Halskedja med hänge, 18k guld. Med stenar. Längd: 50 cm, bruttovikt: 9,1 g
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:17)
1502 9415 Halsring + 2 st. Armband, sterlingsilver, bland annat Tyskland, Vikt: ca 90 g. 14x13 cm, Längd: 20 cm. Diameter: 6 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:22)
1502 9212 Hänge 18k guld. Med 2 stenar, Bruttovikt: 6,5 g. Längd: 2,5
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:27)
1502 9199 Hängsmycke 18k guld. Med citrin, bruttovikt: 59,7 g. Citrinens storlek: 4,2x2,9 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:28)
1502 9285 Hatt + handskar i ask
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:43)
1502 9430 Hatthylla trä och mässing, Jugend. Bredd: 67 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:22)
1502 9147 Hörnvitrinskåp sengustaviansk stil. Höjd: 177 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:53)
1502 9012 Huggare längd: 74 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:01)
1502 9169 Ishink Lemar, Australien, diameter: 21. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:52)
1502 9433 Järnkors nygotik, Fridhems gjuteri, 1800-tal, 142x75 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:25)
1502 9448 Kaffekoppar + assietter, 15 delar, Royal Copenhagen
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:58)
1502 9024 Kaffeservis + bricka, 4 delar, Nysilver, Dufva & England, diameter: 21. Höjd: 3-24 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:38)
1502 9352 Kaffeservis 23 delar, Blå Blom, Gustavsberg
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:23)
1502 9351 Kamferkista Asien. Bredd: 105, djup: 51 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:31)
1502 9371 Kannor 2 st, Kuznetsov, Ryssland. Höjd: 10-12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:11)
1502 9492 Kapsylöppnare "Ducky", Paris. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:26)
1502 9387 Karaffer ett par, Kosta. Höjd: 23 exl, propp
1502 9429 Karbidlyktor 2 st. Höjd: ca 20 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:46)
1502 9202 Karmstol "Vienna", Nils Roth, Dux, skinnsits, rottingrygg
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:30)
1502 9317 Karmstolar ett par, Bemålade
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:04)
1502 9096 Karott med lock, England. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:53)
1502 9272 Kedja 18k guld, Med två hängen. Längd: 70cm. Vikt: 6,9g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:23)
1502 8508 Kista ek, skulpterad. Bredd: 144 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 60 cm
1502 9417 Klackringar 2 st. 18k guld, ringmått: 22,25, bruttovikt: 3, 8+ 4,2 g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:55)
1502 9439 Knoppar parti diverse, glas / porslin
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:44)
1502 9188 Konstglas 6 delar, Miniatyrer. Höjd: 6-11 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:37)
1502 9192 Konstglas 6 st, Kosta Boda. Höjd: 6-8 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:19)
1502 9183 Konstglas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:33)
1502 9275 Koppar och assietter 10 delar, Redouté Roses Roy Kirkham, England. Diameter: ca 7-21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:04)
1502 9331 Kuriosa Orientaliskt, 5 delar
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:43)
1502 9110 Kurriosa parti diverse
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:53)
1502 9027 Kuvertallrikar 12 st, mässing. Diameter: 29 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:11)
1502 9320 Lampbord ett par, glas och mässing. Bredd: 60. Djup: 45 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:52)
1502 8511 Lampbord ett par, mahogny. Bredd: 65, djup: 54 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:31)
1502 9236 Lampbord med hylla, Plexiglas. Bredd: 50, djup:, 40 cm, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:14)
1502 9482 Leksak Häst, trä. Längd: 25, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:33)
1502 9264 Likörflaska Silvermontering, importstämplar. Höjd: 16 cm
1502 9077 Litografi Landin. Signerad, numrerad 7/15, daterad 1913. Bildmått: 50x49 cm, yttermått inklusive ram: 69x67 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:31)
1502 9283 Ljuskrona empirestil. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:15)
1502 9086 Ljuskrona Gustaviansk stil, med skål. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:33)
1502 8555 Ljuskrona Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:39)
1502 8319 Ljuskrona Med prismor. Höjd: 60cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:58)
1502 9248 Ljuskrona Metalltråd. Diameter: 80 ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:13)
1502 9062 Ljuskrona prisdmor, Hagamodell. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:05)
1502 9422 Ljuskrona prismor, empirestil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:43)
1502 8558 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:43)
1502 8557 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 70 ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:40)
1502 9116 Ljussaxar 2 st. Modell äldre. Längd: 17-38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:46)
1502 9020 Ljusstakar 2 par, Grillby & Skultuna. Höjd: 12-19 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:33)
1502 9277 Ljusstakar 2 par, nysilver. Höjd: 10 - 20
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:41)
1502 9055 Ljusstakar 2 st. Trä, "Taserudsstaken", Elis Eriksson (1906-2006), Sverige. Arvika. Höjd: 28 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:27)
1502 9474 Ljusstakar ett par, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:54)
1502 8347 Ljusstakar Ett par, silver, Norge. Höjd: 11 cm, Bruttovikt: 530 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:14)
1502 9048 Ljusstakar Ett par, Tenn, Italien, Gustaviansk stil. Höjd: 25,5
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:47)
1502 9021 Ljusstake + bokstöd, 2 delar, Anna Bersbo, metall. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:15)
1502 9013 Ljusstake Goebel. Längd: 30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:29)
1502 9478 Ljusstake Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:15)
1502 9460 Ljusstake Marmor, för 5 ljus. Höjd: 19 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:59)
1502 9170 Ljusstake Smide / glas. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:16)
1502 9288 Lockurnor Ett par, nutida, porslin, Kina. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:40)
1502 9446 Mat /kaffeservis 35 delar, "Sommerfugl", Bing & Grøndahl, (kannan "Empire")
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:06)
1502 9406 Matbord "Portico", Claesson Koivisto Rune. Bredd: 150. Djup: 150 cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:08)
1502 9463 Matbord Pelare. Diameter: 122. Höjd: 76 cm + 1 iläggx50
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:10)
1502 9268 Matbord Rustikt, Bemålat. Bredd: 200, djup: 90 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:12)
1502 9172 Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, Stolar med Josef Frank tyg (Teheran), 2 st ilägg
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:37)
1502 8029 Matsalsgrupp 9 delar, Windsorstil. Längd: 48+ 2x60, djup: 107 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)
1502 9335 Matservis 33 delar, Aina Stenberg, "tomtejul", Rörstrand
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:19)
1502 9377 Matservis 39 delar, Måsen, Bing & Grøndahl. Skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928). 2 djupa mattallrikar (dia 21 cm), 4 stora mattallrikar (dia 25 cm), 8 mindre mattallrikar (dia 21,5 cm), 8 förrättstallrikar (dia 19 cm), 8 assietter (dia 17,5 cm), 1 karott med lock, 1 såsskål med fat, 2 skålar, 5 uppläggningsfat
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:30)
1502 9269 Matservisdelar 27 delar, "Vinranka", Gefle / UE, bland annat Terrin
1502 9414 Matskedar 2 + 3 delar, silver, Ryssland. Längd: 21,5 - 22, vikt: 390g ca
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:52)
1502 9266 Matta Gabbeh, 175xx210 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:53)
1502 9220 Matta Kelim, 155x240 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:02)
1502 9408 Matta Kina, 120x210 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:16)
1502 9004 Matta Orientalisk, 110x195 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:51)
1502 9008 Matta orientalisk, 123x218 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:23)
1502 9057 Matta Orientalisk, 124x208 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:18)
1502 8503 Matta orientalisk, 140x193 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:35)
1502 9005 Matta Orientalisk, 153x202 cm
1502 8035 Matta Orientalisk, 159x205
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)
1502 9056 Matta orientalisk, 213x320 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:07)
1502 9340 Matta orientalisk, 68x190 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:01)
1502 8122 Matta Orientalisk, 76x211
1502 9345 Matta orientalisk, 85x290 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:07)
1502 9347 Matta orientalisk, 95x145 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:12)
1502 9271 Matta Orientalisk, Afghan, 110x180 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:22)
1502 9009 Matta orientalisk, Bochara, 160x250 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:37)
1502 8087 Matta Orientalisk, galleri, 112x490
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:57)
1502 9265 Matta Persisk Kelim, 135x230 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:08)
1502 9007 Matta Röllakan, IS, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 140x204 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:03)
1502 9006 Matta Röllakan, IS, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 160x240 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:45)
1502 9445 Minkpäls SAGA-Mink, storlek: 42 ca
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:05)
1502 9058 Minkpäls storlek: 38 / 40 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:33)
1502 9140 Minkpäls storlek: 40, Alexandra
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:17)
1502 9132 Minkpäls med huva Körsnär Kumlin, Stockholm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:11)
1502 9129 Mockakopp + bas, 2 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 4-9 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:48)
1502 9092 Mockaskedar 12 st. Silver, förgyllda, 1932. Längd: 9 cm, Bruttovikt: 100 g ca.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:25)
1502 9328 Modellflygplan 22 st, bland annat Novo Air Kits, modeller i originalaskar. Längd: 20-29 cm, djup: 10,5-13,5 cm, höjd: 3-5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:29)
1502 9230 Mormorsur 14k guld. Med nyckel, bruttovikt: 27 g. Diameter: 3,2 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:56)
1502 9047 Mynt 30 st ca, olika modeller. Diameter: 1-3,8 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:16)
1502 8538 Offsettryck 8 st, Beret Håge Häverö, Skärgårdsmotiv, oramade lösa blad, 47x55 & 55x47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:07)
1502 9152 Oljemålning "Tuija gubbe". Signerad Chaglin, daterad 2022. Olja på duk, 100x70 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:42)
1502 9173 Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 42x68 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:34)
1502 9120 Oljemålning Carl Gunne (1893-1979), Sverige. Fiskare på brygga. Signerad. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 49x69 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:36)
1502 9186 Oljemålning Carl Holger Fischer (1885-1955), Danmark. Stilleben med rosor. Signerad. Olja på duk, 67x95 cm, yttermått inklusive ram: 85x115 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:59)
1502 9144 Oljemålning Charles Wolfert, Marknad. Signerad. Olja på duk, 52x41 cm, yttermått inklusive ram: 64x53 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:37)
1502 9421 Oljemålning Curt Clemens (1911-1947), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1942. Olja på pannå, 40x70 cm, yttermått inklusive ram: 55x85 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:57)
1502 9261 Oljemålning F Lindvall, Stockholm, Slussen. Signerad, daterad 1927. Signerad. Olja på pannå, 23x33 cm, yttermått inklusive ram: 35x46 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:51)
1502 9022 Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Signerad, "Östergarnsstrand, Gotland". Olja på duk, 65x80 cm, yttermått inklusive ram: 68x83 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:31)
1502 9394 Oljemålning Frans Gard (1892-1978), Sverige. Tallar. Signerad. Olja på duk. Olja på duk, 56x66 cm, yttermått inklusive ram: 76x88 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:36)
1502 8262 Oljemålning Göran Dahl (f. 1944), Sverige. Signerad, komposition. Olja på duk, 73x100cm, yttermått inklusive ram: 77x104cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:31)
1502 9207 Oljemålning Hans Pröls (1888-1969), Tyskland. Alplandskap med hus. Signerad. Olja på pannå, 27x27 cm, yttermått inklusive ram: 46x46 cm
1502 9451 Oljemålning Kari Lappi, Skjorta. Signerad. Olja på duk, 71x53 cm, yttermått inklusive ram: 75x57 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:05)
1502 9260 Oljemålning Karl Abel (f. 1891), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm
1502 9155 Oljemålning Kjell Janne Wiborgh (1905-1975), Sverige. "Domsten". Signerad a tergo. Olja på pannå, 37x46 cm, yttermått inklusive ram: 53x62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:07)
1502 9023 Oljemålning Lasse Johnsson. Signerad, daterad Hydra 1948. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:12)
1502 9334 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1928. Olja på duk, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 66x58 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:24)
1502 9123 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, figurer. Olja på duk, 36x45 cm, yttermått inklusive ram: 42x51 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:20)
1502 8314 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, porträtt. Olja på duk, 45x36cm, yttermått inklusive ram: 58x50cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:57)
1502 9211 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, rökande man. Olja på duk, 37x33 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:13)
1502 9258 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Utsikt mot stad. Olja på duk, 41x56 cm, yttermått inklusive ram: 63x79 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:20)
1502 9153 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad L Frost, Landskap. Olja på pannå, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 60x50 cm
1502 9259 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Marclová, Landskap. Olja på duk, 89x99 cm, yttermått inklusive ram: 105x115 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:27)
1502 9449 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sjöfåglar. Monogramsignerad 1900. Olja på duk, 17x48 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:56)
1502 8127 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad Holmer. Olja på duk 64x53 cm, yttermått inklusive ram: 81x71 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:59)
1502 9122 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad, fransk ram och pannå. Olja på pannå, 25x19 cm, yttermått inklusive ram: 42x36 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:47)
1502 9119 Oljemålning Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. "Ejdrar i storm". Signerad. Olja på pannå, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 45x53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:26)
1502 9158 Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Stilleben med amaryllis, monogramsignerad. Olja på duk, 65x50 cm, yttermått inklusive ram: 69x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:14)
1502 9031 Oljemålning Sture Ekengren (1918-1996), Sverige. Gudjem Hamn, Bornholm. Signerad. Olja på duk, 66x86 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:10)
1502 9014 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad Paris 1970. Olja på duk, 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 71x87 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:26)
1502 9100 Oljemålning Wilhelm Wik (1897-1987), Sverige. Signerad a tergo. Olja på duk, oramad, 61x50 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:41)
1502 8155 Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Fiolspelande man. Signerad. Olja på pannå, 50x61 cm oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:48)
1502 8193 Örhängen 18k guld, 7st. Vikt: 2g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:28)
1502 9282 Örhängen ett par, delvis 18k guld, med pärlor. Bruttovikt: 4,5g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:03)
1502 9167 Öronlappsfåtölj velourklädsel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:08)
1502 9381 Pärlcollier odlade pärlor, med hänge Lapis Lazuli. Längd: 38 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:08)
1502 9111 Parti nycklar, 17/ 1800-tal, m. M. Längd: 3-12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:37)
1502 8015 Parti koppar en kartong
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)
1502 9133 Parti plastföremål bland annat Picknickkorg Taffel & Gustavsberg
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:01)
1502 8489 Parti silver silver, diverse 5 delar, bland annat Sked OS Oslo 1952. Vikt: 118g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:31)
1502 9200 Parti silver/ns 6 delar, 8-17, höjd: 5-7 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:57)
1502 9160 Parti vykort diverse
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:48)
1502 9154 Parti vykort modell äldre, bland annat julkort
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:15)
1502 9226 Pastell Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1954, bladets mått: 63x49 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:50)
1502 9426 Penselvas Kina. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:21)
1502 9074 Piedestal Orientalisk 1900-tal, glaserad och genombruten keramik, Höjd: 75 cm
1502 9098 Plåtbricka England, 77x62 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:01)
1502 9134 Plåtburkar 7 delar, modell äldre, bland annat Kakburkar. Höjd: 8-23
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:17)
1502 8140 Pluntor 2 st, glas. Höjd: 20-21 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:34)
1502 9339 Porslin diverse, 8 delar, Kina
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:59)
1502 8211 Porslinsplatta Heinz Erret (1920-2003), Sverige. Gustavsberg. Uppland, Kungsängslilja. Keramik med silverinläggningar, 34x21 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:55)
1502 9180 Positionsstol ett par, Teak
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:53)
1502 9464 Pottskåp Sängbord, "Västra Ny", ur IKEA: s 1700-talsserie. Bredd: 45 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:47)
1502 9289 Prakturna Villeroy & Boch, "Bonn". Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:23)
1502 9097 Ramar 2 st. Förgyllda, 14x10 cm, yttermått inklusive ram: 28x24 + 25x17, yttermått inklusive ram: 45x37 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:34)
1502 9243 Ring 12 k. Med gul sten, storlek: 19,2, Bruttovikt: 13,4
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:38)
1502 9251 Ring 14k guld. Med röd sten, bruttovikt: 3,3 g. Ringmått. 14
1502 8325 Ring 18k guld, med diamanter och smaragd, 8xca0,001ct, storlek: 17. Vikt: 2,9g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:22)
1502 8184 Ring 18k guld, med lila sten, storlek: 20. Vikt: 2,7g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:09)
1502 9224 Ring 18k guld. Med blå och röda stenar. Vikt: 3,4 g. Ringmått: 15
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:42)
1502 9222 Ring 18k guld. Med lila sten, Bruttovikt: 2,9 g. Ringmått: 16,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:43)
1502 9256 Ring 18k guld. Med stenar, bruttovikt: 8g, ringmått: 19
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:26)
1502 9418 Ringar 3 st. 18k guld. En med sten, ringmått: 11,5-12, bruttovikt: 2, 5+ 2, 8+ 2,4 g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:12)
1502 9204 Ringar t st, 18k guld. Med röd resp. Grön sten, (en saknar stplr). Vikt: 5,9 g. Ringstorlek. 17,3, bruttovikt: 3, 4+ 2,3 g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:09)
1502 9112 Ringklockor 2 st. Sekedlskifte 1900. Längd: 7-9 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:14)
1502 9131 Rödvinsglas 6 st, Kristall, "Adele", Bohemia. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:43)
1502 8404 Rökelsekar metall, Asien. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:52)
1502 9002 Röllakan Galleri, 83x310 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:33)
1502 9386 Salongsbord Björk. Bredd: 82, djup: 82 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:17)
1502 9322 Salongsbord Björk. Bredd: 86 cm. Djup: 60 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:54)
1502 9050 Salongsbord tidigt 1900-tal, med klaffar, björk. Bredd: 90+ 2x20. Djup: 70 cm. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 november 2022 11:43)
1502 9403 Salongsgrupp 3 delar, Louis XV-stil
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:46)
1502 9438 Sari Indien, ca 120x600 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:45)
1502 9279 Såssked silver, Håkan Lärka, Ystad, 1800-tal. Längd: 19 cm, Vikt: 36g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:25)
1502 9176 Satsbord 4 delar, Orientalisk stil. Inläggningar i pärlemor. Höjd: 52-72 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:51)
1502 9319 Schäslong England. Med förvaring, Längd: 150
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:38)
1502 9323 Schatull Ek. Längd: 53, djup: 45 cm, höjd: 73 cm
1502 8345 Servisdelar 36 delar, "Birgitta", Design: Jackie Lynd (f. 1948), Sverige. Rörstrand
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:12)
1502 9141 Servisdelar porslin, 19 delar, Limoges, Frankrike
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:20)
1502 9410 Sideboard Gustaviansk stil, mahogny. Längd: 166, djup: 46 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:56)
1502 9384 Silverlås till halsband, 4 st. Längd: ca 2 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:09)
1502 9385 Sittgrupp 3 delar, Bord + 1 par stolar. Diameter: 74, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:09)
1502 9440 Skål 2 st. Orrefors. Diameter: 17 - 24 + 10 - 12
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:44)
1502 9375 Skål Gustavsberg, Silur, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. 24x24, höjd: 12 cm
1502 8057 Skål Höganäs, Oxblodsglasyr. Diameter: 30 cm, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)
1502 9127 Skål Kina, 1900-tal. Diameter: 18, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 25.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:49)
1502 9373 Skål Konstglas, Studio Åhus. Längd: 21, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:09)
1502 8092 Skål Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala Ekeby, keramik. Höjd: 11
1502 9036 Skål Risporslin, Karlskrona, Sven Erik Skawonius. Höjd: 14, diameter: 16 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:32)
1502 8114 Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, brun. Höjd: 16
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:02)
1502 9332 Skål Tenn, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1950. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:30)
1502 9311 Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, diameter: 11, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:42)
1502 9068 Skålar 2 + 2, bland annat Iittala. Höjd: 4 - 12
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:13)
1502 9338 Skålar 2 st, Kina. Diameter: 12-14 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:48)
1502 8113 Skålar 2 st, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda, träd. Höjd: 10-14
1502 9441 Skålar 2 st. Orrefors, bland annat Maja. Höjd: 11 - 18
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:29)
1502 9344 Skålfat Kina, porslin. Diameter: 39 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:46)
1502 9126 Skålfat Kina. Längd: 26 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:43)
1502 9477 Skålfat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:40)
1502 9252 Skänk Furu. Bredd: 145, djup: 47 cm, höjd: 127 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:30)
1502 9315 Skiss Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Signerad, studie. Bildmått: 18x20 cm, yttermått inklusive ram: 36x34 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:33)
1502 9029 Skohorn Georg Jensen, på ställning. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:28)
1502 9362 Skrivbord Gustaviansk stil, omkring 1900, bemålad. Bredd: 95, djup: 52 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:12)
1502 5013 Skrivbord med uppsats, Sengustavianskt, mahogny. Bredd: 154, djup: 84 cm, höjd: 80+ 33, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:03)
1502 9305 Skrivbord nyrenässans, senare bemålning. Bredd: 118 cm. Djup: 61 cm. Höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:57)
1502 9349 Skrivbordsstol Skrivbordsstol i läder, underrede i metall. "AW69", inköpt på NK 2019
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:42)
1502 9099 Skrivbordsuppsats 4 delar, porslin. Höjd: 7-9 cm
1502 8289 Skrivbordsuppsättning Gusum, mässing, 5 delar. Längd: 8-22 cm, djup: 6,5-13 cm, höjd: 7,5-12,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:41)
1502 9017 Skulptur "Sjöpapegoja", Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Illum Bolighus. Höjd: 19,6
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:05)
1502 9026 Skulptur + råsten. Höjd: 8-16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:55)
1502 7141 Skulptur 2 st, Brons/Järn. Längd: 15, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:35)
1502 9486 Skulptur Aphrodite. Mässing och sten. Höjd: 37cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:27)
1502 8005 Skulptur Carl Roos, trä, Björn. Längd: 24. Höjd: 19 cm
1502 9001 Skulptur efter en av "De bysantinska hästarna/ Konstantinopelhästarna/De venetianska hästarna". Skulptur i grönpatinerad brons, 1900-tal. Längd: 27 cm. Höjd: 32 cm på integrerad sockel i brons
S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:55)
1502 9291 Skulptur Irish Dresden, bedjande kvinna. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 november 2022 04:25)
1502 9267 Skulptur Keramik, Ansikte, diameter: 21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:14)
1502 9341 Skulptur keramik, Papegoja. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:24)
1502 9483 Skulptur Konstglas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 16 cm
1502 9003 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Beata ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, längd: 19 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:52)
1502 8238 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Golfspelare, glaserad stengodslera, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:29)
1502 9292 Skulptur Lladro, Flicka på divan. Längd: 28, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:34)
1502 9481 Skulptur Metall, Lenin. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:59)
1502 9294 Skulptur Napoli, sittande pojke. Höjd: 26 cm
1502 9242 Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Lintu", fågel i glas, Nuutajärvi, Arabia. Längd: 15 cm
1502 9427 Skulptur plåt, rustning. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:05)
1502 8246 Skulptur porslin, Lladro, Golfspelerska. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:40)
1502 8225 Skulptur Richard Lindh (1929-2006), Finland. Arabia. Signerad. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:10)
1502 9125 Skulptur Royal Dux, Tjeckosolvakien. Höjd: 48 längd: 41 ca
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:03)
1502 8207 Skulptur Tilgman Keramik. Signerad, Känguru. Höjd: 21cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:48)
1502 9052 Skulptur Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. "Solboll", Iittala, Monogramsignerad TS. Diameter: 15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:09)
1502 8116 Skulptur trä, man. Höjd: 40
1502 9191 Skulpturer 2 st, Bengt Råsten. Höjd: 14-19 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:49)
1502 8222 Skulpturer 2 st, Björnar, Nittsjö. Höjd: ca 10-13 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:08)
1502 8210 Skulpturer 2 st, Nittsjö, Igelkottar. Höjd: 6-14cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:51)
1502 8315 Skulpturer 2 st. Ebenholtz, ca 1915. Proveniens Daniel Bokange, Kongo, Berberati. Höjd: 30-36 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:54)
1502 8220 Skulpturer 2 st. Porslin, Lladro och Rosenthal. Höjd: 8-9 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:09)
1502 9080 Skulpturer 2 st. Rosenthal, fåglar. Signerade, Krebs och Zügel. Höjd: 14 - 18
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:23)
1502 8318 Skulpturer 2 st. Sten, Troligen Västafrika. Höjd: 17-18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:57)
1502 8390 Skulpturer 3 st, Lladro/Nao. Höjd: 19-20 cm
1502 9290 Skulpturer 3 st, Ungern, bland annat Hollohaza. Höjd: 24-30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:55)
1502 8223 Skulpturer 3 st. Kong. Dansk. Längd: 11-12, resp. Höjd. 19 cm
1502 8205 Skulpturer 4 st, Tilgman Keramik. Signerad, björnar och älg. Höjd: 8-23cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:46)
1502 8208 Skulpturer 4 st, Tilgman Keramik. Signerade, flodhäst, noshörning, elefant och apa. Höjd: 10-16cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:49)
1502 9476 Skulpturer 5 st, Madonnor. Höjd: 14-31 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:46)
1502 9363 Slagbord 1800-tal, mahogny. Bredd: 66+ 62, djup: 127 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:50)
1502 9459 Slagbord Furu. Bredd: 50 + 2x50, djup: 83 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:02)
1502 9064 Sminkbord med spegel, ek, "Birgitta", Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. 50-/ 60-tal. Bredd: 86, djup: 49 cm, djup: 120, nyckel
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:54)
1502 9249 Smycken diverse bl a guld
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:05)
1502 9210 Smycken diverse, bland annat silver
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:41)
1502 9197 Smyckeslås 18k guld. Ej stplr. Vikt: 19 g. Längd: 3 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:50)
1502 9203 Snurrfåtöljer ett par
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:01)
1502 9069 Snusflaskor 5 st. Kina. Höjd: 6 - 8
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:52)
1502 8085 Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ulfåsa. Längd: 204 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)
1502 9221 Soffa Eilersen, 3-sits. Längd: 245
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:36)
1502 9223 Soffa Eilersen. Längd: 150
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:48)
1502 9231 Soffa Howardmodell. Längd: 155
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:30)
1502 8616 Soffa Peem OY, Finland, 1970-tal. Tresits. Rak form. Lösa stoppade dynor klädda i svart läder. Brännmärkt Peem OY Filand. Längd: ca 190 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:29)
1502 9059 Soffbord med klaff, bok, glashylla. Bredd: 70, djup: 50+ 20, höjd: 53 cm
1502 8619 Soffbord NK, brickbord. Etikettmärkt, Bredd: 98. Djup: 65 cm. Höjd: 50-57 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:39)
1502 8129 Soffbord Skinnklädd skiva. Diameter: 90 cm. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:02)
1502 9237 Spegel 1920-tal, 149x58 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:42)
1502 9278 Spegel 1920-tal, 65x36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:13)
1502 9088 Spegel Nyrokokostil, 85x44 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:33)
1502 9298 Spegel Rokokostil, 95x43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:40)
1502 9051 Spegel Rotting, 1960-tal. Diameter: 55 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:33)
1502 9437 Speglar ett par, 53x32 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:20)
1502 7184 Spelbord Sengustaviansk, mahogny. Bredd: 96. Djup: 2x77 cm. Höjd: 69 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:31)
1502 9139 Spritskåp 1900-tal, Bemålat. Bredd: 44, djup: 24 cm, höjd: 58 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:17)
1502 9330 Stegpall höjd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:12)
1502 9118 Stol Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, 1990, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:06)
1502 9469 Stolar 4 st, R. O. O. M
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:11)
1502 9457 Stolar 8 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Herrgården", 1970-tal, Åfors Möbelfabrik
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:37)
1502 9117 Stolar Ett par, Myran, 1992", design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:56)
1502 9480 Supkoppar 4 st, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Höjd: 3 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:17)
1502 9115 Supsked + sked, tenn. Längd: 14 - 17
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:26)
1502 9281 Sybord Karl Johanstil, mahogny, lyrformad fot. Bredd: 58 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:22)
1502 8141 Syltkruka Rörstrand. Diameter: 34, höjd: 20 cm
1502 8012 Syltkrukor 5 st, vita/bruna. Höjd: 14-30
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)
1502 8025 Takarmatur Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus, brun. Diameter: 60
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:58)
1502 9065 Takarmatur glas och koppar, tidigt 1900-tal. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:16)
1502 8639 Takarmatur Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. "Liv", Klong Interior, Örsjö belysning. Höjd: 70 ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:14)
1502 9306 Takarmatur mässing och glas. Diameter: 33, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:51)
1502 9037 Takarmatur mässing, höj- och sänkbar. Diameter: ca 40 cm, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:27)
1502 9470 Takarmatur mässing. Diameter: 86 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:55)
1502 9360 Takarmatur med prismor. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:20)
1502 9348 Takarmatur med prismor. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:30)
1502 9240 Takarmatur Metall. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:40)
1502 8135 Takarmatur Piamodell. Höjd: 35. Diameter: ca 47 cm
1502 7095 Takarmatur prismor. Höjd: 50 cm
1502 9061 Takarmatur prismor. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:22)
1502 7442 Takarmatur prismor. Höjd: 55 cm
1502 9255 Takarmatur Tiffanystil, diameter: 50 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:12)
1502 9070 Tallrikar + skål, 3 delar, Kina. Diameter: 11 - 18
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:06)
1502 9447 Tallrikar 4 + 3, Nejlika, IKEA. Diameter: 22-27 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:51)
1502 9095 Tallrikar 6 st. Kina. Diameter: 24 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:55)
1502 9401 Tallrikar 7 st, Kina. Diameter: 18,5
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:28)
1502 9314 Tamburmajor höjd: 180 cm
1502 9084 Tapetrullar parti, omkring sekelskiftet 1800/1900
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:45)
1502 9316 Te/kaffekoppar 7 st, Ostindia, Rörstrand
1502 9378 Teburk Kina med tennlock. Diameter: 9. Höjd: 6 cm
1502 2034 Teckning Oidentifierad konstnär. "Långholmen från mitt fönster". Signerad, daterad 18 sept 1980 kl. 18. Blyerts, 38x30 cm, yttermått inklusive ram: 56x46 cm
1502 9187 Tedosa med lock. Antik, keramik. Höjd: 17 cm
1502 9066 Tefgods 12 delar, Gustavsberg + 2 st. Kannor. Längd: ca 10-18 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:05)
1502 9184 Tekanna Porslin. Verbilki, Ryssland, Höjd: 31 cm
1502 8036 Textil Ingemar Callenberg (1926-1973), Sverige. Signerad, Segelbåtar, 140x120
1502 9359 Tidningsbord 1940-tal, mahogny. Bredd: 60, djup: 32 cm, höjd: 59 cm
1502 9101 Trancherbestick 2 delar, silverskaft. Längd: 27 - 30, BRuttovikt: ca 210 g.
1502 8097 Träpall allmoge, originalbemålning. Längd: 50. Djup: 25. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:57)
1502 8212 Träskulpturer 4 st. Björnar, Carl Roos, Hammerdal. Höjd: 7-18cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:53)
1502 9374 Träsnitt 2 st, Japan, yttermått inklusive ram: 32x23, yttermått inklusive ram: 38x50 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:29)
1502 9032 Träsnitt 3 st, Japan, 31x26-50x36 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:17)
1502 9329 Träsnitt Japan, 14x9,5, yttermått inklusive ram: 25x18 cm
1502 8124 Träsnitt Segergren. Signerad, numrerad 138/160, glasmästeriarbetare. Bildmått: 19x14 cm, yttermått inklusive ram: 32x23
1502 8458 Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Signerad, PT. Bildmått: 38x57 cm, yttermått inklusive ram: 54x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:28)
1502 9380 Väggarmatur Lillemor Bäckström. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:32)
1502 9232 Väggbord stomme i trä, beklädd med kakel. Signerad Edgar Böckman. Bredd: 53 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:53)
1502 9434 Vägglystrar Ett par, prismor. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:28)
1502 9324 Vägglystrar ett par. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:11)
1502 9372 Väggtallrikar ett par. Diameter: 29 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:01)
1502 8236 Väggur Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Porslin. Diameter: 20 cm
1502 8023 Väggur Gustavsberg, Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Diameter: 26
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:58)
1502 9234 Väggvitrinskåp längd: 69 cm, djup: 16 cm, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:25)
1502 9273 Vas + fat+ skål, bland annat Lisa Larson. Diameter: 14-16. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:50)
1502 9035 Vas Flygsfors, Coquille. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:28)
1502 9081 Vas glas. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:38)
1502 9151 Vas Graverad, "1741", med vapensköld, diameter: 12. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:35)
1502 9094 Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Negro, Upsala-Ekeby. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:06)
1502 9030 Vas Keramik. Ej signerad, Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:15)
1502 9194 Vas Konstglas. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:03)
1502 9379 Vas Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur serien Granada, Gustavsberg 1960-1970. Delvis med mörkblå glasyr glaserad brun stengodslera med reliefdekor. Höjd: 38 cm
1502 9079 Vas med hänklar, Meissen. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:11)
1502 9150 Vas Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Nuutajärvi Notsjö. Höjd: 15,5
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:38)
1502 9358 Vas Stengods, Knabstrup, Harpälsglasyr, diameter: 16, höjd: 14,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)
1502 9286 Vaser med mera 10 delar, Kina. Höjd: 7-29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:13)
1502 8554 Vinglas 12 st, Intermezzo, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Orrefors. Höjd: 22,5 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:33)
1502 9333 Vinglas 6 st, Iittala, Essence, design: Alfredo Häberli. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:38)
1502 9444 Vinkylare "Gense", nysilver, diameter: 17, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:33)
1502 9171 Vitrinskåp mahogny, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 100. Djup: 47 cm, höjd: 203 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:24)
1502 9072 Ymnighetshorn silvermontering, Ryssland. Längd: 31 cm
1502 9412 Ytterfoder Ett par, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Diameter: 13, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:05)
1502 9038 Ytterfoder Glaserad keramik, diameter: 43. Höjd: 26 cm
1502 9044 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25. Höjd: 13 cm (storlek 1)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:19)
1502 9391 Ytterfoder med fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Planta" för Gustavsberg och Steninge, 16x16 cm. Höjd: 15,5 cm inkl fat
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:04)