961 4001 Armbandsur Examatic, automatic, 22 jewels, 1950-tal
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:38)
961 4076 Bardisk + stolar 3 delar, Johannes Andersen, Danmark, Modell Sk 661, Teak, intarsia, längd: 115 cm, djup: 39 cm, höjd: 112 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:11)
961 4089 Barskåp Fd TV-skåp, Teak, längd: 88 cm, djup: 42 cm, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:07)
961 4003 Bok Unger Twins, "Bland Hollywoods toppar", 1958, bland annat Anita Ekberg
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:16)
961 4032 Bokhylleskåp 50-tal, Teak, längd: 80 cm, djup: 40 cm, höjd: 170 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:15)
961 4033 Bokstäver diverse, Emalj
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:18)
961 4052 Bord Design Yngvar Sandström, längd: 63 D, 46, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:24)
961 4061 Bordslampa 60-tal, "Borens", Borås, mässing / trä
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:46)
961 4017 Bordslampfot Tilgman Keramik, Signerad, "Idyll" 1957
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:58)
961 4038 Bordstelefoner 2 st, Ericofon/Cobra, Hugo Blomberg, Ralph Lysell och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, röd respektive vit
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:21)
961 4021 Brickbord Teak, Fritz Hansen, diameter: 60 cm, höjd: 42 cm
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 21:00)
961 4004 Brödrost 1950-tals-stil, Disney, Ariete
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:19)
961 4051 Byrå 3-lådig, 1960-tal, längd: 76 cm, djup: 38 cm, höjd: 86 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:18)
961 4091 Campingset bord + 4 pallar, 50/60-tal
961 4005 Etsning Karl Gustaf Nilsson, landskap från Dalarna, 4/50, signerad, 1962, motivet: 23x29
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:49)
961 9598 Fat 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, diameter: 17 cm, längd: 19 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:08)
961 2443 Fat Gustavsberg, Reptil, Design Stig Lindberg, längd: 17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:48)
961 9599 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, diameter: 31 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:02)
961 4049 Fåtölj 1960-tal
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:04)
961 4085 Fåtölj Lamino, Yngve Ekström (1913-1988), Fårskinn, Bok
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:27)
961 4084 Fåtölj Lamino, Yngve Ekström (1913-1988), Fårskinn, ek
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:24)
961 4095 Fåtöljer Ett par, 60-tal, ASKO, svart skinn
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:53)
961 7317 Fisktallrikar 13 + 1 del, Johnson & Brothers
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:48)
961 2322 Fisktallrikar 8 st, UE Upsala-Ekeby
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:35)
961 4010 Glas 6 + 6 st, "Ruben" Kosta Boda, Signe Persson-Melin (f. 1925), Ölglas + snapsglas
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:55)
961 4059 Golvlampa 1950-tal
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:19)
961 4058 Golvlampa 2-armad, 1950-tal
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:19)
961 4027 Golvlampfot 50-tal
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:11)
961 4048 Hallbyrå 1950-tal, längd: 55 cm, djup: 28 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:56)
961 4046 Hallbyrå 1950-tal, Teak, längd: 70 cm, djup: 32 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:27)
961 4063 Hallbyrå 60-tal, Teak, längd: 82 cm, djup: 32 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:54)
961 4031 Halsband 1950-tal
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:25)
961 4062 Hatthylla 60-tal, "HAFA", teak / aluminium, längd: 101 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:50)
961 4025 Hörnbord Teak/Rotting, France & Son längd: 77 cm, djup: 77 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:24)
961 4006 Kaffekoppar 12 delar, Karlskrona / Uppsala Ekeby
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:21)
961 4034 Kaffekoppar 4+ 1 assiett, Stig Lindberg (1916-1982), 'Blå aster', Gustavsberg
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:14)
961 4036 Kaffeservis 3 delar, Made in Italy, Rostfritt
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:07)
961 9055 Kaffeservis 36 del, Marianne Westman (f. 1928), Mon Amie, Rörstrand
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:55)
961 4002 Kalender Esquire girl, 1952, i originalomslag
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:13)
961 4069 Karmstolar 1 par, Design Hans J Wegner, Getama, Modell GE-240 Cigarren
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:49)
961 4008 Karmstolar 1 par, Nico Kralj, "Rex", Formgivna 1951
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:36)
961 4088 Klaffbord Teak, 1950-tal, längd: 130+ 2x50, djup: 80 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:05)
961 3195 Kuverttallrikar 4 + 9 st. teak, 4 st. brännstämplade, Danmark, 50/60-tal, dia 28
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:22)
961 4047 Lampbord 1 par, Teak, Design Yngvar Sandström, längd: 58 cm, djup: 58 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:59)
961 4057 Lampbord Mässing/Mosaik, längd: 69 cm, djup: 35 cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:18)
961 7129 Ljusstakar 2 st, Björn Wiinblad (1918-2006), 1963, höjd: 30-38
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:10)
961 4014 Marmeladburk porslin, Arabia, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:56)
961 4019 Matsalsgrupp Teak, Inköpt 1956, Bord + 12 stolar, + 3 ilägg
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:44)
961 4066 Matservisdelar 14 del, blå Eld, Rörstrand, Hertha Bengtson (1917-1993)
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:18)
961 2339 Mörksuggor 3 st, Birger Eriksson, Designad 1956, trä / metall, höjd: 14-38
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:11)
961 4013 Oljemålning C Sundquist, Stockholmsmotiv, signerad, 1952, 45x37
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:12)
961 4078 Oljemålning Helge Eskild, 1951, "Kvasthusbroen aften", 43 x 59
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:25)
961 4079 Oljemålning Helge Eskild, 1953, Köpenhamnsmotiv, 50 x 70, verso a verso, pannå
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:27)
961 4050 Pall 1960-tal
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:07)
961 4064 Papperskorg 1950-tal, höjd: 39 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:17)
961 4092 Porslin 3 delar. Husar / Pynta, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:15)
961 4093 Porslin 5 delar. Rörstrand / Gantofta
961 4043 Röllakan signerad, 200x140
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:02)
961 4020 Satsbord 3 delar, Teak
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:40)
961 4054 Satsbord 3 delar, Teak, Jason Danmark
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:17)
961 4072 Serveringsvagn 1950-tal, längd: 74 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:46)
961 4077 Serveringsvagn Illums Boligshus, Köpenhamn, Danmark, teak, längd: 77 cm, djup: 52 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:21)
961 3206 Serveringsvagn med låda och klaff, teak, Tibro, 1950-tal, längd: 86 cm, djup: 51 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:45)
961 3077 Servisdelar 7 del, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Rörstrand
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:19)
961 4023 Servisdelar ca. 20 delar. "Grå Ränder", Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:26)
961 4053 Sideboard Teak, "Corona", Design Lennart Bender, Ulferts, Tibro, 1960-tal, längd: 163 cm, djup: 45 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:34)
961 4044 Sideboard Teak, Märkt AJFA-Tibro, 1960-tal, längd: 190 cm, djup: 42 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:17)
961 4045 Sideboard Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet. Längd: 123 cm, djup: 49 cm, höjd: 83 cm, hylla borttagen
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:25)
961 4029 Skålar 1 par, Eldorado, Pastell, Gustavsberg, längd: 20 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:03)
961 2222 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Pelle, Gustavsberg, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:06)
961 4070 Soffa Design Hans J Wegner, Modell GE 236, längd: 205 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:50)
961 4071 Soffbord Danmark, längd: 160 cm, djup: 60 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:44)
961 4028 Soffbord France & Davekosen, Danmark, längd: 120 cm, djup: 52 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:13)
961 4022 Soffbord Teak, längd: 126 cm, djup: 57 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:11)
961 4055 Spegel 1960-tal, Teak, höjd: 129 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:13)
961 2080 Stol design: Børge Mogensen (1914-1972), Karl Andersson & Söner
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:56)
961 2387 Stolar 3 st, design: Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Edsbynverken, 1950-tal
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:07)
961 4030 Stolar 6 st. 'Metropolitan chair', Aksel Bender-Madsen och Ejnar Larsen, monogrammärkta FH
S�ldes f�r 107.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 21:10)
961 4060 Stolar Ett par, "Lilla Carmen", klädda, Design Jack Ränge 1956, Gemla
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:39)
961 4026 Stringhylla 2+ 2 gavlar, 5 hyllplan
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:39)
961 4068 Stringhylla 6 hyllplan
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:39)
961 4087 Stringhylla Fristående, längd: 165 cm, djup: 28 cm, höjd: 112 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:36)
961 4086 Stringhylla Fristående, längd: 82 cm, djup: 28 cm, höjd: 112 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:33)
961 4056 Takarmatur Mässing/glas, 1960-tal, höjd: ca 150
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:19)
961 4094 Te / kaffekoppar 4 + 7 + 3 delar, "Koka", Hertha Bengtson (1917-1993)
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:28)
961 7315 Tekoppar 7 st, Stig Lindberg, Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:47)
961 4037 Termos+flaska + kakfat, 50-tal
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 18:04)
961 4065 Teservis 12 + 12 + 1 del, Blå Eld, Rörstrand, Hertha Bengtson (1917-1993)
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:10)
961 2168 Teservisdelar 6 del. 'Kobolt', Karin Björquist (f. 1927), Gustavsberg 1958-1972
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:41)
961 4024 Tidningsställ 2 st. betsad furu, 1950/60-tal
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:09)
961 3205 Tidningsställ med hylla, metall, 1950-tal, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:36)
961 4067 Trampbil 1950-tal, längd: 115 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:37)
961 4040 Tunika Marimekko, 60-tal, Stl 38 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:41)
961 4012 Uppläggningsfat glas, korghandtag, 1950-tal, längd: 33 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:49)
961 4009 Vägglampor 1 par, 50/60-tal, höjd: 39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:08)
961 4090 Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), "Gamla Stan", 28 x 28, Gustavsberg
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:12)
961 4083 Väggur 50-tal, Junghans, diameter: 22
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:22)
961 4082 Väggur 50-tal, LM Ericsson, diameter: 30, metall / plast
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:22)
961 4081 Väggur 60-tal, "JAZ" frankrike, längd: 28 cm, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:19)
961 4080 Väggur 60-tal, trä / mässing, diameter: 25
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:16)
961 4074 Vas Flygsfors, Paul Kedelv (1917-1990), 1955, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:50)
961 4075 Vas Gustavsbergs Studio, Design Stig Lindberg, Karneval, höjd: 32 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:52)
961 4073 Vas Gustavsbergs Studio, Karin Björquist (f. 1927), höjd: 18 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:48)
961 4097 Vas Stengods, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), höjd: 24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 20:22)
961 4035 Ytterfoder 7 st, UE Upsala-Ekeby, diameter: 10-13
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2015 19:12)