Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 3 juli 2017 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1117 6007  Akvarell Lars Norrman (1915-1979), Båt, 14x23 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:13)

1117 6013  Akvarell Lars Norrman (1915-1979), Kvinna med kruka, Bolivia, 44x29 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:16)

1117 6002  Akvarell Lars Norrman (1915-1979), signerad. 1939, Inuit, 32x41 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:01)

1117 6038  Blandteknik 3 st, Lars Norrman (1915-1979), 11x15 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:51)

1117 6039  Blandteknik 3 st, Lars Norrman (1915-1979), 12x16 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:52)

1117 6040  Blandteknik 4 st, Lars Norrman (1915-1979), 10x20 ca. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:53)

1117 6016  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Amazonas, 53x42 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:30)

1117 6015  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Drickande kvinna, 52x34 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:16)

1117 6004  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Kolmila, 33x44 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:03)

1117 6006  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Komposition, 10x18 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:05)

1117 6050  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Kvinna hänger tvätt, 20x32 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:04)

1117 6061  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Kvinnor, 42x53 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 18:26)

1117 6046  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Man på häst, 17x50 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:58)

1117 6044  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Mexico, 16x50 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:59)

1117 6048  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Porträtt, 45x34 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:13)

1117 6003  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Regatta, 34x42 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:10)

1117 6041  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Skidåkare, 15x24 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:54)

1117 6049  Blandteknik/akvarell 2+ 4 st, Lars Norrman (1915-1979), 11x16 ca. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:02)

1117 6047  Blyerts Lars Norrman (1915-1979), Fartyg, 40x56 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:59)

1117 6071  Brev & vykort 6 + 2 st, Från Lars Norrman till Einar Jolin. Bland annat resebeskrivning från Grönland & Paris

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:30)

1117 6054  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), 271/310, Tjurfäktning, motivet: 8x10 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 18:21)

1117 6056  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Japanskor, HC-upplaga, ramens innermått: 54x44 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 18:23)

1117 6060  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Kvinna med krus, motivet: 52x66 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 18:25)

1117 6045  Gouache Lars Norrman (1915-1979), Båt på torg, 24x34 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 21:02)

1117 6065  Mapp grafiska blad, Lars Norrman (1915-1979). Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 18:07)

1117 6069  Mapp Litografier, 10 st, Lars Norrman (1915-1979), Mexico, bladets mått: 45x56 ca. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:12)

1117 6063  Mapp Litografier, 3 st, Lars Norrman (1915-1979), Båtar, bladets mått: 59x47 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 18:05)

1117 6070  Mapp Litografier, 4 st, Lars Norrman (1915-1979), bladets mått: 48x63 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:13)

1117 6066  Mapp litografier, 7 st, Lars Norrman (1915-1979), Grönland, 200-upplaga, bladets mått: 65x51 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:09)

1117 6064  Mapp serigrafier, 6 st, Lars Norrman (1915-1979), bladets mått: 55x75 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 18:06)

1117 6067  Mapp serigrafier, 6 st, Lars Norrman (1915-1979). Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:10)

1117 6027  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), 1939, Isbergen vid Augpilagtok, 45x54 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:31)

1117 6018  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Amazonas, 33x48 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:17)

1117 6008  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Djonk, 19x51 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:06)

1117 6022  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Domnarvet, 30x40 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:22)

1117 6029  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Drickande kvinna, 74x54 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:33)

1117 6010  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Flicka, 55x46 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:12)

1117 6043  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Grekland, 33x53 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:55)

1117 6026  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Inuitflicka, 26x70 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:31)

1117 6023  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kajaker i Nugsuak, 1939, 22x26 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:23)

1117 6059  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinna i hatt, 97x54 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 18:27)

1117 6011  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinna med blommor, 71x52 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:10)

1117 6032  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinna, 50x114 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:37)

1117 6017  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinna, 53x38 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:16)

1117 6037  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinna, 72x52 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:50)

1117 6012  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinna, 99x61 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:11)

1117 6001  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinna, signerad, 62x47 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:59)

1117 6021  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinnor vid berg, 14x26 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:21)

1117 6005  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinnor, 25x70 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:04)

1117 6042  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinnor, 26x13 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:55)

1117 6031  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinnor, 53x73 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:36)

1117 6028  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinnor, 59x87 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 33.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:32)

1117 6019  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Matador, 58x48 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:21)

1117 6009  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Mexico, 18x52 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:08)

1117 6052  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Mexico, 94x62 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:06)

1117 6014  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Modell, 52x18 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:17)

1117 6030  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Modell, 98x62 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 73.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:37)

1117 6025  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Strandat isberg Ituvsalik, 22x27 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:25)

1117 6036  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Tjurfäktning, 32x49 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:59)

1117 6034  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Tunisien, 15x26 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:47)

1117 6033  Oljemålningar Lars Norrman (1915-1979), 2 st, Modeller, 32x50 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:38)