Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 april 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1250 9112  Akvarell Asta Bäckman (1914-1993), Sverige. "Uteservering Teneriffa", signerad. Motivet: 30x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:57)

1250 9089  Akvarell Herbelot, Paris. Motivet: 21x27

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:27)

1250 8064  Akvarell John Richardson, landskap med kor & hästar, 38x55

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:04)

1250 9166  Akvarell Maud Lewenhaupt du Jeu. Signerad, daterad 99,100x60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:08)

1250 9018  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignatur. Läsande flicka. Motivet: 25x20

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:53)

1250 9019  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, Paris -38. Motivet: 30x48

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:55)

1250 9042  Appliquer ett par, mässing, Indien, tidigt 1900-tal. Höjd: 78

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:32)

1250 9029  Appliquer ett par, mässing. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:18)

1250 8276  Arkivskåp ett par, Bemålade. Bredd: 40, djup: 69 cm, höjd: 135 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:51)

1250 9263  Assietter 10 st, Rörstrand. Diameter: 20,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:06)

1250 9028  Assietter 6 st, Rörstrand. Fågelmotiv, omkring sekelskiftet 1900. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:20)

1250 9404  Bålskål + glas, 6+ 1 delar, Pukeberg. Höjd: 8-19, diameter: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:32)

1250 9163  Bänk Ådringsmålad. Längd: 120, djup: 30 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:06)

1250 9016  Bankfackslådor 5 st. Längd: 29 cm, djup: 43 cm, höjd: 5,5-8 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:44)

1250 9153  Barnstol 1800-tal. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:53)

1250 8268  Barometer + skeppsur, Schatz. Längd: 29cm. Djup: 6cm. Höjd: 76cm.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:04)

1250 9408  Båtratt nutida. Diameter: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:47)

1250 9170  Biblar 2 st, 1697/1809

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:16)

1250 9017  Biblioteksstege England. Höjd: 112

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:43)

1250 9321  Blandteknik Aina Stenberg-Masolle (1885-1975), Sverige. Julmotiv, signerad. 15,5x13,5 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:54)

1250 9320  Blandteknik Aina Stenberg-Masolle (1885-1975), Sverige. Prinsessan och sotaren. Signerad, daterad 14, ca 14,5x15 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:19)

1250 7518  Blandteknik J Vegrassat, 1800-tal, Militär, signerad. Motivet: 22x14

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:30)

1250 9413  Blandteknik John Wierth (1920-2003), Sverige. "Fåglar - Hjulspår, signerad. Motivet: 19x15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:44)

1250 9046  Blandteknik på kopparplåt, Oidentifierad konstnär. Absolut flaska. Motivet: 24x14

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:55)

1250 9218  Blandteknik signerad. Fernström, Kornhamnstorg, signerad. 24x41

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:10)

1250 9337  Blandteknik Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. "I Fjällstugan", signerad, 41x51

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:26)

1250 9248  Blåsbälg Sjövreten. Längd: 55

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:56)

1250 9154  Blomsterbord Bemålad. Bredd: 100 cm. Djup: 28 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:53)

1250 9013  Blyerts Agnes Cleve (1876-1951), Sverige. "Liggande Pojke". Signerad, daterad 1912. Motivet: 36x42

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:29)

1250 9356  Bockbord Furu. Bredd: 135, djup: 75 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:17)

1250 9433  Bokskåp Jugend, mahogny, Bredd: 84 cm. Djup: 36 cm, höjd: 180 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:04)

1250 9168  Bokskåp Nyrokoko. Bredd: 115, djup: 36 cm, höjd: 202 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:11)

1250 9137  Bord bemålad, Bredd: 108cm. Djup: 80cm, höjd: 76 cm+ ilägg

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:06)

1250 9044  Bord med låda. Diameter: 45 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:55)

1250 9423  Bord Orientalisk stil. Bredd: 53, djup: 37 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:14)

1250 9185  Bordsfotogenlampa höjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:35)

1250 8291  Bordsfotogenlampa Höjd: 50cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:05)

1250 9172  Bordsfotogenlampa höjd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:22)

1250 9426  Bordsfotogenlampa Tidigt 1900-tal, glas. Höjd: 56

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:45)

1250 8104  Bordskanon Stafsjö bruk. Längd: 34

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:43)

1250 9435  Bordslampa Alabaster. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:04)

1250 9290  Bordslampa Boréns. Höjd: 49

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:24)

1250 8292  Bordslampa Ferruccio Laviani, "Take", Kartell. Grön semitransparent plast. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:06)

1250 8290  Bordslampa glas och mässing. Höjd: 70

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:04)

1250 9094  Bordslampa Jugend. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:08)

1250 9033  Bordslampa Porslin. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:23)

1250 9190  Bordslampa Verner Panton (1926-1998), Danmark. Flowerpot. Höjd: 47

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:43)

1250 8137  Bordslampor Ett par, Kosta. Höjd: 41

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:00)

1250 9123  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:30)

1250 9034  Bordslampor Ett par, skinnklädd skaft. Höjd: ca 47 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:07)

1250 8099  Bordslampor ett par. Höjd: 57, nutida

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:53)

1250 9124  Bordsur Ek. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:28)

1250 9384  Bordsur i delar, barock. Höjd: 56

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:46)

1250 9026  Bordsur Junghans, Tyskland, Tyskland. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:13)

1250 9024  Bordsur Sent 1800-tal, På träsockel. Höjd: 48-55 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:19)

1250 9159  Bricka Kina. Längd: 47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:58)

1250 9021  Bricka pläter, Ryssland. Längd: 83

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:05)

1250 9419  Brickor 2 st, Pärlemoinläggningar. Längd: 63-67

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:08)

1250 8369  Brosch 18k med opal. Längd: 4cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:08)

1250 8220  Brosch silver, Juhls Kautokeino. Vikt: ca 52g. Bredd: 8cm. Höjd: 11cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:58)

1250 9243  Burk med lock, 20-tal. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:47)

1250 9110  Byrå Avlutad, Bredd: 101 cm. Djup: 52cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:40)

1250 9310  Byrå Sent 1800-tal, Betsad björk, Bredd: 97cm. Djup: 42cm, höjd: 103 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:40)

1250 9366  Byrå sent 1800-tal, Furu. Bredd: 101, djup: 53 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:30)

1250 9071  Caféstolar 6 st, omkring sekelskiftet 1900, Thonet

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:34)

1250 9076  Champagnekylare höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:33)

1250 9246  Cittra i väska, Harpeleik. Längd: 53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:53)

1250 8343  Dalahästar 17 st, modell äldre. Höjd: 3-18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:43)

1250 9178  Dekorelement Bemålat trä, 1800-tal. Höjd: 32

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:25)

1250 9197  Dockor 2 st, Porslinshuvuden. Höjd: 28-50

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:53)

1250 9379  Dockskåpsmöbler 3 lådor

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:28)

1250 8495  Dräktsmycken 3 st. Litet fat samt 3 st. Mynt

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:11)

1250 9011  Efterrättsskålar 10 st, Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. Diameter: 12 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:13)

1250 9327  Eldset mässing. Höjd: 85

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:04)

1250 9216  Elefanter Keramik, 5 st, bland annat Vicke Lindstrand. Höjd: 10-30 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:08)

1250 9014  Elgitarr Semiakustisk, Cobra-jab. Längd: 102

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:51)

1250 9329  Emmafåtöljer ett par

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:06)

1250 9364  Etagebord 1800-tal, Björk. Bredd: 54, djup: 37 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:29)

1250 9152  Etagebord 1800-tal. Bredd: 49, höjd: 31 cm, höjd: 75

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:52)

1250 9149  Etagebord 1800-tal. Bredd: 60, djup: 39 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:51)

1250 9231  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad. 20/60. Motivet: 6x4,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:32)

1250 9358  Etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, daterad -56,3/25, Kvinna. Motivet: 28x18

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:19)

1250 9093  Etsning Saint Andrew. Motivet: 42,5x32

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:07)

1250 9234  Färgetsning Thore Löfberg, Flower, 12/90, son. Motivet: 19x18

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:35)

1250 9370  Färgkrita Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, kvinna. Motivet: 33x22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:31)

1250 9114  Färglitografi Alf Olson, Adam & Eva. Signerad, numrerad 115/350. Motivet: 37x43

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:59)

1250 9236  Färglitografi Karl Granquist (1921-1994), Finland. Kust, handkolorerad. Signerad PT-upplaga. Motivet: 29x44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:37)

1250 9233  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, daterad 1997,175/295. Motivet: 30x30

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:34)

1250 9383  Färglitografi Kévork Zabounian (f. 1933), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 130/140. Motivet: 60x42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:01)

1250 8227  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Man med gevär. Signerad, numrerad 133/300. Motivet: 27x35 Cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:35)

1250 9087  Färglitografi Oidentifierad konstnär. . Signerad, numrerad 23/150, Landskap. Motivet: 60x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:25)

1250 8197  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 82/100. Bladets mått: 95x70

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:03)

1250 8091  Färglitografi Plura Jonsson (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 60/150. Motivet: 64x45 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:00)

1250 8222  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad -81,245/360. Motivet: 43x66

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:26)

1250 9198  Fat + vas, Kina. Höjd: 26, diameter: 26 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:53)

1250 9351  Fat Orientaliskt, diameter: 31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:12)

1250 9326  Fat Rörstrand, Ateljé. Diameter: 35

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:04)

1250 9129  Fåtölj

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:57)

1250 9130  Fåtölj + fotpall

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:58)

1250 9133  Fåtölj + fotpall

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:03)

1250 9255  Fåtölj Nyrokoko

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:59)

1250 8484  Fåtöljer Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:29)

1250 9129  Fickur Spindelur, John Ward, England, silver, emalj, glas, med nyckel. Diameter: 7 cm, Bruttovikt ca: 135 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2019 10:58)

1250 9219  Flaskor + mortlar, 7 delar. Höjd: 14-60

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:10)

1250 9238  Fotolitografi Ewa Rudling (f. 1936), Sverige. "Jacqueline Bisset". Signerad, numrerad 1/6. Bladets mått: 76x61 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:41)

1250 9069  Fotpall 1880-tal, 70x70

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:34)

1250 9070  Fotpall England. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:34)

1250 9051  Fotpall längd: 61 cm

1250 9256  Fotpallar 2 st, 1800-tal 33x29x14 respektive 34x29x16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:55)

1250 8416  Fotpallar 2 st, 1800-tal, diameter: 4. Längd: 28

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:23)

1250 8366  Gitarr Akustisk, Ibanez. Längd: ca 105cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:02)

1250 8289  Glas 10+ 10 st, Orrefors. Höjd: 12,5-16,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:02)

1250 9427  Glas 11+ 10, Pukeberg. Höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:45)

1250 9268  Glas 9 st, Monica Bratt (1913-1961), Sverige. Reijmyre Glasbruk. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:30)

1250 8223  Glasmålning Leif Ahrle (f. 1943), Sverige. Kust, signerad. 49x79

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:27)

1250 8248  Glasservis ca. 50 delar, etsad dekor. Höjd: 9,5-13,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:12)

1250 8297  Glasservisdelar Diamant, ca 30 delar. Höjd: 7-11

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:10)

1250 8381  Golvkudde Orientalisk, 103x67

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:30)

1250 8077  Golvlampa Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Modell G 52. Höjd: 137

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:42)

1250 9347  Golvlampa mässing, 2-armad. Höjd: ca 175 cm

1250 9346  Golvlampa mässing. Höjd: ca 150 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:05)

1250 9334  Golvlampa Teak. Höjd: ca 143 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:08)

1250 7683  Golvlampa Uplight, Mässing/krom. Höjd: 185

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:44)

1250 7684  Golvlampa Uplight, Mässing/krom. Höjd: 185

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:48)

1250 9241  Grafiskt blad Mor och barn. Motivet: 64x52

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:45)

1250 9155  Gunghäst längd: 105 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 21:00)

1250 7766  Hammare/hacka med silverbeslag. Längd: 29cm. Bruttovikt: ca 1156g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:01)

1250 8019  Heliogravyr Akseli Gallen-Kallela (1865-1931), Finland. Vallgosse från Paanajärvi, signerad, Motivet: 26x21

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:48)

1250 9007  Hörnkonsolbord höjd: 88 cm

1250 9250  Ikon rizza i mässing, 30x26 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:03)

1250 9399  Kaffekoppar + assietter, 12 + 12 delar, Villeroy & Boch Heinrich, "The country diary of an Edwardian Lady", Månadsporslin

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:57)

1250 9065  Kaffekoppar 24 delar, Bing & Grøndahl

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:00)

1250 8463  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 10,5cm. Vikt: ca 123 g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:25)

1250 9300  Kaffeskedar 6+ 11, silver. Längd: 10-11,5 cm. Vikt: ca 200g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:32)

1250 8462  Kaffeskedar silver, 12+ 3 st. Vikt: ca 187 g. Längd: 9,5-12cm.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:24)

1250 9387  Kärl terrakotta. Längd: 18 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:14)

1250 8485  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:29)

1250 9193  Karmstol Rokokostil, rotting

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:47)

1250 9257  Karmstolar ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:56)

1250 9141  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:40)

1250 8013  Karmstolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:08)

1250 8133  Kartellur 1800-tal. Höjd: 63

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:39)

1250 9316  Kartotek 2 st. Längd: 51, djup: 38 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:44)

1250 9296  Kista 1800-tal, Längd: 125 cm. Djup: 50cm, höjd: 57 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:28)

1250 9339  Kistor 2 st, 1800-tal. Längd: 47-55, höjd: 27-38

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:37)

1250 8014  Klaffbord Karl Johan, mahogny. Bredd: 90 + 2x25, djup: 67 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:12)

1250 9394  Kniv Turkiet. Längd: 43

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:44)

1250 9363  Konsolbord Karl Johan, mahogny. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:29)

1250 9267  Konstglas 7 st, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Frutteria, Kosta Boda. Längd: 10-20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:26)

1250 9215  Korg  + flaskställ, + burkar diverse, 6 delar, bland annat Coca Cola

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:07)

1250 9187  Kruka med fat, Porslin. Höjd: 34

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:39)

1250 9229  Kuriosa 3 delar

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:23)

1250 9424  Kuverttallrikar 8 st, Stelton, mässing. Diameter: 28

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:36)

1250 9164  Lackskåp Kina, Bredd: 55 cm. Djup: 24cm. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:24)

1250 9386  Lampbord Ett par, med stenskiva, Bredd: 46 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:14)

1250 9328  Leksak Elefant, 1920-/30-tal. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:04)

1250 9106  Leksaksbilar 8 st, Corgi Toys. Längd: 7,5-10,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:59)

1250 9288  Litografier 2 st, Flora, Hankolorerade, ramens innermått: 36x113

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:25)

1250 9128  Ljuskrona med prismor. Höjd: 50

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:00)

1250 9325  Ljuskrona med prismor. Höjd: 58

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:02)

1250 9429  Ljuskrona rokokostil, bladprismor, mässing. Höjd: 80

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:02)

1250 9278  Ljuslyktor Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Glas och mässing. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:50)

1250 9101  Ljusstakar 3 par, mässing / malm. Höjd: 13 - 26

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:25)

1250 9176  Ljusstakar Ett par, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1970. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:25)

1250 8451  Ljusstakar Ett par, Lotus, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:56)

1250 8209  Ljusstakar Ett par, mässing, NPL. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:24)

1250 9434  Ljusstakar Ett par, mässing, Westerås, No. 6. Höjd: 25

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:16)

1250 9027  Ljusstakar ett par, metall. Höjd: 31,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:14)

1250 9196  Ljusstakar ett par, nysilver, Nyrokoko. Höjd: 35

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:50)

1250 9082  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:23)

1250 8168  Ljusstakar Ett par, sengustaviansk stil, marmor och mässing. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:14)

1250 8429  Ljusstakar Ett par, sent 1800-tal, metall. Höjd: 23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:25)

1250 8427  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 18 cm. Bruttovikt: ca 698g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:24)

1250 9175  Ljusstake Ängel. Höjd: 41

1250 9171  Ljusstake Piet Hein (1905-1996), Danmark. Karlavagnen. Höjd: 64

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:16)

1250 9067  Lockurnor 2 st. Höjd: 12-28 cm ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:26)

1250 9251  Lykta höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:03)

1250 9132  Lyktor 3 st, bland annat smide. Höjd: 50-70 cm ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:04)

1250 9156  Målarstege höjd: 154 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:57)

1250 9291  Malmkrona Tidigt 1900-tal. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:25)

1250 9401  Månbord Furu och björk, trissor, 1800-tal. Ej iläggsskivor. Diameter: 117 cm. Höjd: 77 cm

1250 9214  Mapp med litografier, Sven Göran Svensson, 10 guds brev, bladets mått: 63x45

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:06)

1250 9240  Mapp Olof Rudbeck den yngre (1660-1740), Sverige, (efter). "Portföljen", 1988. Bladets mått: 44x55 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:44)

1250 9060  Marmorskiva 23x135

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:31)

1250 9353  Matservdelar ca 35 delar, tallrikar 20-24 cm, soppskål 20x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:16)

1250 9126  Matta jajim, 228x228

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:42)

1250 9376  Matta Kina, 180x275

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:38)

1250 9348  Matta orientalisk, 110x146

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:08)

1250 9008  Matta orientalisk, 150x270

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:37)

1250 9119  Matta orientalisk, 200x150

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:14)

1250 9350  Matta orientalisk, 69x103

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:08)

1250 9344  Matta Orientalisk, 81x121

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:53)

1250 9349  Matta orientalisk, Bochara, 68x90

1250 9009  Matta orientalisk, Djosan-Fein, 103x153

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:37)

1250 9006  Matta orientalisk, Tafresh, 132x201

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:42)

1250 9209  Militaria 3 delar, Hjälmar + väska

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:09)

1250 9059  Mjukdjur Steiff. Höjd: 31

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:29)

1250 9269  Mockakoppar + assietter, 14 delar, Blå Vifte, Royal Copenhagen

1250 8461  Mockaskedar silver, 6+ 12 st. Längd: 8,5-9,5cm. Vikt: ca 131g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:22)

1250 9367  Modellbil plåt, mekanisk. Made in Germany, 1900-talets första fjärdedel. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:57)

1250 8302  Modellskepp 2 st. Längd: 38-50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:16)

1250 8304  Modellskepp 3 st. Längd: 28-58 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:18)

1250 9158  Modellskepp längd: 80 cm, höjd: 62 cm

1250 9247  Montertavla med modellskepp. Längd: 82, djup: 10 cm, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:53)

1250 9095  Mössbord 1800-tal, Bredd: 122 cm. Djup: 71 cm, höjd: 73cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:43)

1250 9036  Nattygsbord Ett par, SMF, AB Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors. Bredd: 50 cm. Djup: 38 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:15)

1250 9127  Nyckelskåp 2 st, plåt, Bredd: 28 cm. Djup: 10 cm, höjd: 41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:56)

1250 9411  Oljemålning 1800-tal, Oidentifierad konstnär. Kuststad, ej signerad. Olja på pannå, 24x33

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:36)

1250 9086  Oljemålning Axel Wallert (1890-1962), Sverige. Stockholm, signerad. - 38. Olja på pannå, 46x38

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:24)

1250 9040  Oljemålning Bernard Neuville, signerad, Fruktstilleben. Olja på duk, 1800-tal, 53x64

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:29)

1250 7398  Oljemålning Bernt Ringqvist (1917-1966), Sverige. Rosor. Monogramsignerad, -42. Olja på duk, 54x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:41)

1250 8035  Oljemålning Birger Ljungquist (1894-1965), Sverige. Gotland, 1935, signerad. Olja på duk, 44x53

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:12)

1250 9117  Oljemålning Brandtson. Olja på pannå, signerad, 600x76

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:03)

1250 5557  Oljemålning Carl August Fahlgren (1819-1905), Vattenkvarn. Signerad CA Fahlgren, daterad 1877. Olja på duk, 54x70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:50)

1250 9371  Oljemålning Carl Magnus Lindqvist (1884-1977), Sverige. Vännäs, signerad. Olja på duk, 46x54

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:32)

1250 9207  Oljemålning Curt Nyström Stoopendaal (1893-1965), same. Signerad. Olja på duk. 24x18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:02)

1250 9167  Oljemålning Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerad. Olja på duk, 98x139

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:10)

1250 8407  Oljemålning Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -36. Olja på duk, 55x65

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:58)

1250 9359  Oljemålning Elof Ulaner. Signerad, daterad -60. Olja på pannå, 23x32

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:22)

1250 9415  Oljemålning Emil Lindgren (1866-1940), Sverige. Stadsmotiv, signerad. Olja på duk, 42x28

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:49)

1250 7590  Oljemålning Erik Juselius (1891-1948), Finland. Signerad, daterad 1933. Olja på duk, 35x56

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:48)

1250 9306  Oljemålning Erik Osslund (1913-1982), Sverige. Fjällmotiv. Olja på pannå, 42x34

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:37)

1250 9412  Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. Vadstena, Signerad, daterad 13-27/8 1954. Olja på pannå, 25x19,5

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:37)

1250 9012  Oljemålning Folke Skoghäll (1921-1998), Sverige. "Två modeller". Olja på pannå, 44x35 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:18)

1250 7319  Oljemålning Gösta Sundström (1920-2008), Sverige. Båtar, signerad. Olja på pannå, 29x39 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:53)

1250 9354  Oljemålning Gunnar Berg, Signerad. Olja på pannå, 32x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:15)

1250 9381  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stockholmsmotiv, Signerad. Olja på pannå, 40x60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:58)

1250 9115  Oljemålning Hellström, Riddarhuset. Signerad, daterad -27. Olja på duk, 52x66

1250 9417  Oljemålning Hjalmar Wiklund, Stuga vid havet, signerad. Olja på pannå, 30x40

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:52)

1250 9352  Oljemålning Inga Berg (1912-1995), Sverige. Signerad, daterad -50, "Interiör kök". Olja på duk, 65x27

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:13)

1250 9314  Oljemålning Iwar Donnér (1884-1964), Sverige. Hamn. Signerad. Olja på pannå, 19x23

1250 9003  Oljemålning Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Fiskeläge, Signerad. Olja på duk, 31x39 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:30)

1250 9188  Oljemålning Kalle Hedberg (1894-1959), Sverige. Oväder, ej signerad, kvarlåtenskapsstämpel a tergo 1963. Olja på pannå, 39x45

1250 9186  Oljemålning Kalle Hedberg (1894-1959), Sverige. Vattenfall, signerad. Olja på pannå, 33x49

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:38)

1250 9360  Oljemålning Leo Janis (f. 1922), Lettland. "Slättlandskap från Halland, signerad. Olja på pannå, 37x44

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:22)

1250 8309  Oljemålning Oidentifierad konstnär, blommor i vas. Signerad, daterad 1892. Olja på papper, 48x33 cm

1250 8413  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Kustbild med båt. Olja på pannå, 21x31

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:13)

1250 8065  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Eriksbergs varv. Signerad, daterad Sign T Eriksson, 1963. Olja på duk, 54x81 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:05)

1250 9055  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ingarö. Signerad. Olja på duk, 64x110 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:59)

1250 7424  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ornässtugan. Omkring 1900, ej signerad. Olja på pappannå, 36x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:13)

1250 8406  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Pojke med ankor. Olja på duk, 60x50

1250 8460  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Segelskuta. Signerad, daterad -26. Olja på pannå, 13x21,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:15)

1250 9428  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad TJ, 1989, Körsbär. Olja på duk, 26x31

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:49)

1250 9239  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. AH, blomsterstilleben. Olja på duk, 81x65

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:44)

1250 8445  Oljemålning Per Collijn (1878-1961), Sverige. Fiskargatan, Stockholm, signerad. Olja på duk, 46x38

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:48)

1250 9173  Oljemålning Stig EH Rousk (f. 1934), Sverige. Stockholm, signerad. - 77. Olja på duk, 50x54

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:23)

1250 7100  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Utsikt från Klevgränd, signerad, 1981. Olja på duk, 45x54

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:32)

1250 9303  Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Olja på pannå, 30x90

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:37)

1250 9211  Oljemålning Sven Göran Svensson, signerad. Fåglar. Olja på duk, 70x55

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:10)

1250 9056  Oljemålning Sven Johansson, Stilleben, signerad. -49. Olja på duk, 40x53

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:57)

1250 9335  Oljemålning Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. "Gluggen", signerad. Olja på duk, 43x35

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:20)

1250 9336  Oljemålning Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. "Kyrkby Danderyd", signerad. Olja på pannå, 23x32 ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:26)

1250 8153  Oljemålning Thure Wallner (1888-1965), Sverige. "Morkulla". Olja på pannå, 20x23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:54)

1250 9322  Oljemålning Torun Munthe-Brate (1891-1993), Sverige. Hästar. Olja på pannå. Signerad, daterad 1956, ca 55x62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:58)

1250 6736  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Slussen. Signerad, daterad 1976. Olja på duk, 36x45, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:57)

1250 8245  Oljemålning Urpo Wainio (1910-1975), Finland. Flicka. Signerad. Olja på pannå, 45x37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:08)

1250 9073  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Örnar, kopia. Olja på duk, 39x54

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:10)

1250 9210  Oljemålningar 2 st, Sven Göran Svensson, Fåglar. Olja på duk, signerad. 70x55

1250 8444  Oljemålningar Ett par, 1800-tal, tillskrivna Per Wilhelm Cedergren (1823-1896). Olja på duk, 15x21

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:46)

1250 9058  Öronlappsfåtölj med fotpall

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:00)

1250 9037  Pall 50/60-tal. Längd: 47 cm. Djup: 31 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:17)

1250 9144  Pall Skinn. Längd: 68 cm. Djup: 68 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:44)

1250 9317  Pallar 4 st. Diameter: ca 27 cm, höjd: 24,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:50)

1250 9308  Paraplyställ omkring sekelskiftet 1900, smide. Höjd: 72

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:39)

1250 8382  Pärlhalsband odlade pärlor, silverlås. Längd: 46cm. Bruttovikt: 36g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:34)

1250 9301  Parti bijouterier

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:34)

1250 9074  Parti koppar diverse

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:13)

1250 9242  Parti saltkar diverse

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:47)

1250 9282  Parti silver

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:08)

1250 9244  Parti silver 6 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:49)

1250 9382  Pastell Gustaf Herbert Carlsson (1912-1991), Domherrar, Signerad. Motivet: 48x60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:59)

1250 9258  Pelarbord 1800-tal, ådringsmålat. Diameter: 80 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:58)

1250 9145  Pelarbord KJ, Björk. Höjd: 76

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:44)

1250 9204  Penselvas Kina. Höjd: 28 cm

1250 9407  Penselvaser 2 st, Kina. Höjd: 16-29 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:56)

1250 9150  Piedestal Ek. Höjd: 57

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:50)

1250 9151  Piedestal höjd: 83 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:59)

1250 8337  Pinnstolar Ett par, snörsits

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:35)

1250 9102  Plafond glas. Diameter: 25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 april 2019 09:06)

1250 8423  Plafonder Ett par, mässing, nutida. Diameter: 32 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:21)

1250 9249  Plaketter 18 st. Svenska regentlängden. Diameter: 9,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:57)

1250 9125  Porslinstavla Kina, Karp. Motivet: 39x25

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:30)

1250 9385  Raklåda ek, 1700-tal, 14x11 cm. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:02)

1250 9311  Ram 1800-tal, ramens innermått: 30x41

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:40)

1250 9237  Relief Madonnan med Barnet, Spanien, metall, 42x27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:39)

1250 9002  Remmare 16 st. Höjd: 15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:29)

1250 9022  Remmare 8 st. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:03)

1250 9043  Resväska Pontus Philippe, Italien. Läder. Längd: 75 cm. Djup: 22 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:33)

1250 8134  Resväskor  + hattask, 3 + 1 delar, modell äldre

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:49)

1250 8371  Ring 18 k med briljant. Ringmått: 16mm.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:06)

1250 8368  Ring 18k, saknar sten. Ringmått: 18mm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:04)

1250 9179  Rock/hatthängare Ystad-Metall. Höjd: 26

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:27)

1250 9174  Rökutensilier 3 delar

1250 9319  Sängram Nyrokoko, mahogny. Bredd: 180 cm. Längd: 201 cm, djup: 185 cm, höjd: 135 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:53)

1250 9068  Sängstolpar ett par, England, mahogny. Höjd: 220 ca, skadad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:27)

1250 9293  Satsbord 3 delar, mahogny. Ca 60x40 cm. Höjd: 48-53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:27)

1250 8395  Sekretär England, Idegran. Bredd:74, djup: 47 cm, höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:37)

1250 7472  Sekretär Louis XV-stil. Bredd:78, djup: 44 cm, höjd: 141 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:16)

1250 6139  Sekretär sengustaviansk stil, stenskiva, mässingsdetaljer, Bredd:110cm. Djup: 47 cm. Höjd: 122cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:01)

1250 9403  Seltersglas 12 st, Kosta. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:31)

1250 9297  Serveringsvagn Fällbar, "Gerlinol", Längd: 67 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:30)

1250 9298  Serveringsvagn Fällbar. "Gerlinol", Längd: 67 cm

1250 8441  Serveringsvagn Glas, mässing. Längd: 50, djup: 36 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:16)

1250 9304  Serveringsvagn längd: 89 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:36)

1250 9355  Servisdelar Rörstrand, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Elisabeth, 18 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:16)

1250 9131  Sideboard med stenskiva, bemålad, rokokostil, Längd: 83 cm. Djup: 49 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:59)

1250 9134  Sjömansklocka + barometer, mässing. Diameter: 9 cm, längd: 116 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:04)

1250 9109  Skål + vinkopp + rökelsekar, Kina. Höjd: 3,5-7

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:38)

1250 9271  Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Caramba, Kosta Boda. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:37)

1250 9272  Skålar + glas, bland annat Monica Bratt. Diameter: 6-21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:38)

1250 7353  Skålar + vas, 3 delar, Kristall. Höjd: 9-19 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:35)

1250 9273  Skålar 3 st, Flygsfors. Längd: 11-20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:39)

1250 8221  Skålar 4 st, Kina. Diameter: 8-8,5. Längd: 13, höjd: 4,5-5

1250 8279  Skänk 1880-tal. Bredd: 92. Djup: 44 cm, höjd: 113 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:50)

1250 6458  Skåp Allmoge, 1795. Bredd: 110, djup: 58 cm, höjd: 205 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:43)

1250 9312  Skåp omkring 1900-tal, ådringsmålad. Bredd: 62 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 164 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:42)

1250 7409  Skåp senempire, mahogny. Bredd: 128. Djup: 56 cm. Höjd: ca 233 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:59)

1250 9092  Skomakarlampa diameter: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:05)

1250 9208  Skrin 3 st. Höjd: 17-27, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:04)

1250 9146  Skrivbord Bemålat, Bredd: 106, djup: 59 cm, höjd: 78 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:45)

1250 8214  Skrivbord med stol klaffar & hurts, mahogny. Längd: 130 + 2x36. Djup: 80 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:43)

1250 9184  Skulptur 2 st, Parian, Gustavsberg, 1896/97. Höjd: 21 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:34)

1250 9425  Skulptur Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Päron, signerad. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:42)

1250 8144  Skulptur Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. Konstglas, 45/200, på träsockel. Höjd: 17

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:11)

1250 8145  Skulptur Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. Konstglas, 53/200, på träsockel. Höjd: 17

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:12)

1250 8173  Skulptur brons, Napoleon, sent 1800-tal. Höjd: 16

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:24)

1250 9420  Skulptur Drake på marmorplatta. Längd: 21

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:09)

1250 9224  Skulptur Gips, Dal-Edvin Norberg (1905-1995), Sverige. Höjd: 30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:16)

1250 9052  Skulptur Järn, riddare. Höjd: 90

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:10)

1250 9279  Skulptur keramik. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:33)

1250 9045  Skulptur Lejon, signerad. Hans, Lergods. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:54)

1250 9084  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur Stora Zoo, Gustavsberg 1958-1979. Målad och glaserad stengodslera. Längd: 32 cm. Höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:32)

1250 9181  Skulptur Parian. Höjd: 18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:28)

1250 9225  Skulptur Sten, uv. Höjd: 34

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:18)

1250 7523  Skulptur Trä, Kina, Väktare med tiger. Höjd: 47

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:43)

1250 9228  Skyltar diverse, 7 st. Längd: 30-64

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:22)

1250 9147  Slagbord Bredd: 30+ 2x70, djup: 118 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:49)

1250 9004  Smyckeslampa Pancosmos, design: Anna Irinarchos. Metall. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:31)

1250 9111  Solstolar ett par

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:50)

1250 9120  Soppslev Silver / träskaft, 1837. Längd: 41, bruttovikt: 120 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:13)

1250 9139  Spegel 107x76

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:35)

1250 8344  Spegel 1800-tal, 39x31

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:44)

1250 7323  Spegel 1800-tal, mässingsbeslag, 151x77 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:59)

1250 7415  Spegel Gustaviansk stil, Oval. Höjd: 66

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:05)

1250 9091  Spegel nutida, 77x65

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:07)

1250 9090  Spegel nutida, 90x60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:05)

1250 8198  Spegel rokokostil, 110x72

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:05)

1250 9369  Spegel rokokostil, 1800-tal, 85x42

1250 9287  Spegel Sengustavianskt provinsarbete, 64x35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:21)

1250 9331  Spegel Teak, 106x45

1250 9226  Spegelbrickor 2 st. Längd: 50-55

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:20)

1250 9202  Spelautomat Shootez et Rattrapes. Längd: 35, djup: 20 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:56)

1250 8391  Spelbord 1800-tal, Med backgammoninredning. Bredd: 88, djup: 44 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:34)

1250 7143  Spelkort 2 uppsättningar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Comedia", Öberg, Oanvända, 52 + 52 st + 4 jokrar. Längd: 12cm. Djup: 9cm. Höjd: 2cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:14)

1250 9103  Stekfat Kina, blåvitt, 1800-tal. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:30)

1250 9157  Stol Sengustaviansk

1250 9136  Stolar 4 st, bemålade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:06)

1250 9160  Stolar 4 st, Rokokostil, Ek

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:57)

1250 7459  Stolar 4 st, Sjuan, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. För Fritz Hansen

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:45)

1250 9161  Stolar ett par, Barockstil, tyg: Elefanter Estrid Ericson, Firma Svenskt Tenn

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:59)

1250 9162  Stolar ett par, Senempire

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:59)

1250 9223  Stop 3 st, Tenn, 1800-tal. Höjd: ca 21

1250 9280  Taburett Rokokostil. Längd: 66 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:52)

1250 9266  Takarmatur med prismor. Diameter: 31 cm

1250 9264  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:20)

1250 9177  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:26)

1250 9265  Takarmatur med prismor. Diameter: 41 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:22)

1250 9054  Takarmatur med prismor. Diameter: 60 cm ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:43)

1250 9077  Takarmatur med prismor. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:33)

1250 7403  Takarmatur nyrokoko, röd iläggsskål. Diameter: 54 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:49)

1250 9063  Takarmatur Uno & Östen Kristiansson, Luxus, takarmatur, ägg. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:59)

1250 8333  Tallboy sent 1800-tal, Längd: 80cm. Djup: 51cm, höjd: 148cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:30)

1250 9276  Tallrikar 6 st, dekor i famille rose. Diameter: 22-26 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:51)

1250 9061  Tapetrullar 5 st, bland annat Brunschwig. Bredd: ca 6-17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:34)

1250 8130  Tavelram Förgylld, 88x70

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:05)

1250 8316  Teckningar 2 st. Louis Noirot (1820-1902), Frankrike. Landskapsbilder, signerade, 33x45 cm

1250 9398  Tekoppar 6 st, Blå Anemone, Arabia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:57)

1250 9100  Teservisdelar 10 delar, Arabia

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:21)

1250 9400  Teservisdelar 12 delar, Kosmos, Gefle + extra tefat

1250 9088  Träsnitt 2 st, Japan. Motivet: 35x23

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:26)

1250 9113  Träsnitt 2 st, Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Pt & 64/100. Motivet: 31x34

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:58)

1250 9213  Vågar 2 st + vikter. Längd: 33,5-41 cm, djup: 12-16,5 cm, höjd: 14-16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:08)

1250 9341  Väggbonad Oidentifierad konstnär. 128x220

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:44)

1250 9252  Vägghörnskåp Allmoge. Bredd: 63 cm djup 40 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:02)

1250 9338  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. Höjd: 9,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:35)

1250 9402  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Savoy, Tulpanvas. Höjd: 16 cm

1250 9405  Vas cloissonné, Kina. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:47)

1250 8216  Vas Delft, polykrom. 1700-/1800-tal, märkt APK. Höjd: 31,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:39)

1250 9057  Vas Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Bo Fajans. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:58)

1250 9062  Vas glas. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:55)

1250 9373  Vas Kina, porslin, oxblodsglasyr. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:45)

1250 9047  Vas Kina. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:57)

1250 9274  Vas Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:40)

1250 8443  Vas porslin, Kina. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:33)

1250 9015  Vas Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Chamotte. Höjd: 17

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:39)

1250 9221  Vaser 2 st, Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Keramik. Höjd: 28-31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:11)

1250 9406  Vaser 2 st, Kina. Höjd: 12-20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:46)

1250 9330  Vaser 2 st, Kina. Höjd: 6-25 cm ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:05)

1250 9313  Vedställ Smide. Höjd: 91

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:42)

1250 9200  Vinkanna Majolika. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:52)

1250 9362  Vitrinskåp Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 60, djup: 30 cm, höjd: 118 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:28)

1250 9108  Whiskyglas 8 st, Iittala. Höjd: 7

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:00)

1250 9191  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 15-25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:44)

1250 9121  Ytterfoder Ett par, Porslin, nutida. Höjd: 19, diameter: 25

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:18)