Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 12 oktober 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1353 5128  Affischer 3 st, Tivoli, 83x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:39)

1353 4652  Akvarell Attila Balla (f. 1959), Ungern. Komposition. Signerad, daterad -90. Bladets mått: 70x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:41)

1353 5506  Akvarell Frederick Gordon Fraser. Signerad. Motivet: 18x37cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:45)

1353 1463  Akvarell Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, daterad 1981, bladets mått: 33x28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:35)

1353 5073  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad Carl Johan, 1923, Kvinna. Motivet: 33x23 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:31)

1353 5383  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, by, 48x53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:12)

1353 5146  Akvarell Ryssland. Signerad, daterad 1986,30x20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:09)

1353 5308  Arkivskåp Längd: 109 cm. Djup: 46 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:11)

1353 5533  Armband 14K. Längd: 20cm, vikt: 27g.

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:46)

1353 5403  Armband 18k guld, Bismarck. Längd: 17cm, CFG, (09), vikt: 12g.

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:42)

1353 4289  Armbandsur 18k guld, Bulova Maximo Blum Caracas, med briljanter 2xca0,01ct, flexband ej i guld, bruttovikt: 13g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:06)

1353 5436  Armbandsur Tag Heuer, Diameter: (boetten) 27 mm, total längd m armband: 23 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:31)

1353 4269  Armring silver. Diameter: 7cm, 1954, Rey Urban (1929-2015), Sverige. Vikt: 27g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:10)

1353 5244  Årsur höjd: 32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:51)

1353 5410  Assietter 12st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Diameter: 17cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:45)

1353 5067  Bålskål Kina, nutida, på träsockel, diameter: 40, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:10)

1353 4587  Barstol Hans K Inzel 72. Höjd: 99cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:00)

1353 5325  Bergère Rokokostil, längd: 68 cm, djup: 66 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:34)

1353 5197  Bestick nysilver diverse

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:09)

1353 5199  Bestick silver. Ca 35 delar. Längd: 10,5-18 cm. Ca 740 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:28)

1353 5231  Bestickdelar 7st, silver. Längd: 16-23cm. Vikt: 356g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:43)

1353 5060  Bestickuppsättning nysilver

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:55)

1353 4548  Bestickuppsättning nysilver, Vasamodell, ca 100 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:06)

1353 5065  Bijouterier 3 delar, doublé, med syntetiska stenar, längd: 2-45 cm, djup: 1-2 cm, höjd: 0,5-2,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:19)

1353 5286  Bläckhorn höjd: 13cm, silver, 1915, bruttovikt: ca 1050 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:14)

1353 5177  Blandteknik 2 st, Indien, 26x18cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:50)

1353 5466  Blandteknik 3 st, Sandor Salzer (f. 1945), Sverige. Figurer. Signerade. Motivet: 24x35 & 34x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:56)

1353 5503  Blandteknik Asien, Kvinna, 75x46 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:10)

1353 4591  Blandteknik Bergliot von Dellwig, Signerad. Motivet: 9x6,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:05)

1353 4599  Blandteknik Bergliot von Dellwig. Signerad. Motivet: 11x8

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:17)

1353 4597  Blandteknik Bergliot von Dellwig. Signerad. Motivet: 16x11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:15)

1353 5370  Blandteknik Danka Jaworska (f. 1951), 118x99 cm. Signerad

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:16)

1353 5071  Blandteknik Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Flicka och orm. Signerad. Motivet: 45x34 cm

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:27)

1353 5074  Blandteknik Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad. Motivet: 40x27 cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:04)

1353 5072  Blandteknik Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad. Motivet: 41x31 cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:21)

1353 4619  Blandteknik Jan Nilsson, Monogramsignerad JN, bladets mått: 24x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:00)

1353 5467  Blandteknik Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Figur, Signerad, bladets mått: 71x51 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:12)

1353 4304  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Hydra Port". Signerad, daterad 1974. Motivet: 44x31 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:42)

1353 4133  Blandteknik Maja Braun (f. 1953), Sverige. Stilleben med musselskal. Signerad. Blandteknik, akvarell på papper och musselskal, 86x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:02)

1353 1314  Blandteknik Marco Cecioni (f. 1948), Sverige. "Fuori di Testa", 1991. Signerad a tergo, 48x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:28)

1353 1313  Blandteknik Marco Cecioni (f. 1948), Sverige. Signerad a tergo, 1991, "DEA", duk, 48x48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:26)

1353 5346  Blandteknik Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. Komposition. Signerad, 49x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:39)

1353 5112  Blandteknik / collage Liv Due, monogramsignerad, -88. Motivet: 61x87 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:02)

1353 5305  Bokhylleskåp Bodafors, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bredd: 90 cm. Djup: 24 cm, höjd: 172,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:57)

1353 5306  Bokhylleskåp Bodafors, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bredd: 90 cm. Djup: 24 cm. Höjd: 172,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:10)

1353 5449  Bokhylleskåp mahogny. Bredd: 100 cm. Djup: 27 cm, höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:34)

1353 5514  Bokverk 14 volymer, August Strindberg, halvfranska band

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:48)

1353 5518  Bokverk 5 + 12 volymer, HC Andersen och Albert Engström, i halvfranska band

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:04)

1353 5515  Bokverk August Strindberg, Ockulta Dagboken, Bonniers 1977

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:24)

1353 5517  Bokverk Heidenstam, Ibsen och Fröding. Total 24 volymer i halvfranska band

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:10)

1353 5445  Bord Bemålat, omkring 1900-tal. Bredd: 83 cm. Djup: 54 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:47)

1353 5161  Bord mässing med glasskiva. Bredd: 90 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:08)

1353 5335  Bord omkring sekelskiftet 1900, mahogny. Bredd: 115, djup: 70 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:09)

1353 5062  Bordsdekorationer 2 st, tuppar. Höjd: 14-18cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:54)

1353 5026  Bordslampa 1930-/40-tal. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:51)

1353 4100  Bordslampa Anders Pehrson, "Simris/Olympia", Ateljé Lyktan, Åhus. Rund fot klädd i läder. Ställbar arm. Rund skärm i lackerad plåt. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:27)

1353 5169  Bordslampa Jugendstil. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:16)

1353 5173  Bordslampa mässing. Höjd: 58cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:58)

1353 5041  Bordslampa Rörstrand. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:08)

1353 4190  Bordslampfot Bing & Grøndahl, Danmark. Porslin. Höjd: ca 50 cm (inkl hållare)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:38)

1353 5220  Bordslampfot mässing, barockstil. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:45)

1353 5392  Bordslampfot Orrefors. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:36)

1353 4173  Bordslampfot Royal Copenhagen, Danmark. Porslin. Höjd: ca 40 cm (inkl hållare)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:21)

1353 5205  Bordslampfötter 2 st. Mässing. Höjd: 20-24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:31)

1353 5239  Bordsur med kvinnofigur. Höjd: 39 cm

1353 5307  Brickbord Plåt. Bredd: 75 cm. Djup: 54 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:59)

1353 5087  Brickor 2 st, nysilver. Längd: 56-62 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:39)

1353 5099  Brosch med blå sten, 14k guld, 2 gr, bredd: 1,5 cm, höjd: 4,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:26)

1353 5431  Burk med lock, glas och mässing. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:13)

1353 5316  Byrå England. Bredd: 46, djup: 38 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:39)

1353 5299  Byrå Längd: 97 cm. Djup: 48 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:42)

1353 5191  Byrå med stenskiva, mahogny. Bredd: 54, djup: 31 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:29)

1353 5186  Byrå Med stenskiva. Bredd: 61 cm. Djup: 31 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:49)

1353 5106  Byrå Rokokostil, Intarsia. Bredd: 68 cm. Djup: 32 cm, höjd: 65 cm, nyckel

1353 5376  Byrå sengustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 69, djup: 37 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:54)

1353 5435  Byråar ett par. Längd: 61, djup: 48 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:56)

1353 5095  Cermonitillbehör 4 band, längd: 80-96 cm, djup: 8,5-10,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:24)

1353 5423  Champagneglas 4 st, 1800-tal. Höjd: 16-17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:43)

1353 5499  Cigaretteui + slipsnål, 2 delar, silver. Längd: 6-11 cm, vikt: 118g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:19)

1353 5293  Collage Annie Boberg (f. 1948), Sverige. Signerad, daterad 1967. Collage på duk, 60x60 cm

1353 5452  Collage Monogramsignerad ML. Motivet: 70x46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:56)

1353 5390  Collage Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, MB -90. Motivet: 13x19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:53)

1353 5203  Crèmekoppar porslin, 6 st. Flintgods. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:07)

1353 4678  Dagbädd Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Soffa/dagbädd, Fredericia Stolefabrik, Danmark. Längd: 190cm. Djup: ca 100 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:20)

1353 5398  Dessertvinsglas 4 st. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:14)

1353 5425  Dosa + fotoram. Höjd: 3-6 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:22)

1353 5275  Emmafåtölj

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:36)

1353 5342  Etsning Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Två damer. Signerad, numrerad 44/100, daterad -78. Motivet: 36x27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:23)

1353 5344  Etsning Axel Törneman (1880-1925), Madonna. Ej signerad. Ej signerad. Motivet: 32x25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:32)

1353 4502  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 88/280, "Från Beckholmsbron". Motivet: 31x26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:59)

1353 5337  Etsning Jacques Roger. Signerad, numrerad 7/35, komposition, bladets mått: 50x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:02)

1353 4604  Etsning Jörgen Boberg (1940-2009), Danmark. HC-upplaga (hors de commerce), Signerad, 20x11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:24)

1353 5088  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, 30x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:13)

1353 5270  Etsningar 3 st, Staffan Snidare (f. 1939), Sverige. Signerade, numrerade. Motivet: 6x7cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:33)

1353 5268  Färgetsning 2 st, Jorgo Krallis (f. 1937), Signerade, 100-upplaga. Motivet: 7x5cm-5x7cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:58)

1353 1315  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 88/150, Haskel 151. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:28)

1353 5483  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 56/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:21)

1353 4609  Färglitografi 6 st, Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. Signerad, 99 upplaga. Motivet: 31x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:31)

1353 5314  Färglitografi Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), numrerad 2/10. Motivet: 49x39cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:26)

1353 5309  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 1018/1500. Motivet: 77x56cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:51)

1353 5468  Färglitografi Hannu Väisänen (f. 1951), Finland. Lampor. Signerad, numrerad 39/100, daterad -82. Motivet: 52x72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:33)

1353 5154  Färglitografi Jonas Fredén (f. 1959), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 19x26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:45)

1353 5272  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Tillskriven, med dedikation, "Punkten", ramens innermått: 23x28 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:28)

1353 5479  Färglitografi Lars Hillersberg (1937-2004), Sverige. Signerad, numrerad 92/250,40x58 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:13)

1353 5511  Färglitografi Lars Melander (f. 1939), Sverige. "Amoroso II". Signerad, numrerad 64/80. Motivet: 40x30 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:59)

1353 5360  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad. Motivet: 51x40cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:20)

1353 5043  Färglitografi Leif Nielsen (1920-2004), Danmark. Stockholm, 1986, Signerad, numrerad 22/170. Motivet: 15x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:56)

1353 5266  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 180/200, bladets mått: 41x26,5cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:09)

1353 5143  Färglitografi Marc Chagall (1887-1985), Frankrike (EFTER). "L´christ a l`horloge" ur J Lassaigne. Bladets mått: 23x20 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:41)

1353 5261  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 23/460,1980, bladets mått: 75x53cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:20)

1353 4025  Färglitografi Peter Borotinskij (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 65/198, daterad 1995. Motivet: 27x22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:49)

1353 4126  Färglitografi Peter Klasen (f. 1935), Signerad, numrerad 100/125. Motivet: 65x48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:54)

1353 5151  Färglitografi Rolf Lidberg (1930-2005), Sverige. Signerad, daterad 1971, PT, "skogsfrun", 24x33 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:39)

1353 5484  Färglitografi Signerad Alexis, "Sailing Boats". Signerad, numrerad 113/180, daterad 1994,49x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:37)

1353 5021  Färglitografier 10st, Pacula Kazimierz (f. 1952), Sverige. Signerade, numrerade. Motivet: 44x28-38x52cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:23)

1353 5260  Färglitografier 2 st lösa blad. Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerade, numrerade. Bladets mått: 58x46-70x54cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:56)

1353 5228  Färglitografier 2 st, Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerade, 500-upplaga. Bladets mått: 30x23cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:36)

1353 5257  Färglitografier 2 st, Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. 1st, Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. Signerade, 250-upplaga, bladets mått: 61x44-62x86cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:33)

1353 4030  Färglitografier 2 st, Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, 23x34cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:59)

1353 5263  Färglitografier 2 st, Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerade, bladets mått: 45,5x37-63x47cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:34)

1353 5256  Färglitografier 3 st, Elisabeth Jansson (f. 1951), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerade. Bladets mått: 40x32cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:17)

1353 5181  Färglitografier 3 st, Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerade, 22x20-27x22cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:14)

1353 5182  Färglitografier 3 st, Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerade. Motivet: 13x18-24x19cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:55)

1353 5497  Färglitografier 4 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Motiv från Ven. Signerad. Motivet: 27x35 - 37x55 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:56)

1353 5399  Färglitografier 4 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerade. Motivet: 41x57-39x54cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:16)

1353 5184  Färglitografier 4 st, Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 22/75,2005. Bladets mått: 60x45cm, lösa blad i mapp

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:27)

1353 5322  Fat 3 delar, fat med gallerkant, nysilver. Längd: 46-56cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:48)

1353 5193  Fat Hilkka-Liisa Ahola (f. 1920), Finland. Arabia. Diameter: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:08)

1353 5064  Fat Kina. Längd: 22cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:24)

1353 5164  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans. Längd: 31cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:44)

1353 5356  Fat & skål 6 delar, Kosta Boda Ulrica Hydman vallien. Diameter: 14-22cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:48)

1353 5023  Fat & skålar saknar ett lock, Kina. Höjd: 10cm, längd: 34cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:17)

1353 5274  Fåtölj

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:22)

1353 4572  Fåtölj 1940-tal, Bredd 92, höjd: 93 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:03)

1353 5273  Fåtölj Lagning i söm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:53)

1353 5402  Fåtölj Lamino, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Teak, fårskinn

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:30)

1353 5212  Fåtölj Rokokostil

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:43)

1353 4075  Figurin Lladro, fågel, porslin. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:25)

1353 4263  Figurin Lladro, Spanien, Hund. Porslin. Höjd: ca 14 cm

1353 5411  Figurin Napoli, Kvinna, 1800-tal. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:56)

1353 5481  Figurin Rörstrand, fågel. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:20)

1353 5271  Figurin Royal Copenhagen. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:57)

1353 4555  Fiol med stråke "Luthiers", i väska. Längd: ca 56 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:00)

1353 4068  Glas 16, "Buster", Design: Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta. Höjd: 7,5 - 13,5 cm. 8 + 8 st

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:24)

1353 5141  Glas 4 delar, 1700-/1800-tal. Höjd: 8-16 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:38)

1353 5166  Glas 4 delar. Höjd: 12-18cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:01)

1353 5482  Glasservis ca 50 delar, Kosta. Höjd: 9-12cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:41)

1353 5397  Glasservisdelar 42delar. Höjd: 10-12cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:02)

1353 5120  Glasservisdelar 48 delar, pressglas. Höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:54)

1353 4687  Glastallrikar 8 + 11 st, "Bulten", design: Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Lindshammars glasbruk (Gösta Sigvard), diameter: 23-27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:25)

1353 5442  Golvlampa höjd: 139cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:17)

1353 5367  Golvlampbord Funkis, höj- och sänkbar. Höjd: 166

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:08)

1353 5085  Golvlampor ett par, mässing, med skärmar Svenskt Tenn. Höjd: 145

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:08)

1353 4161  Golvvas Kina. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:13)

1353 5488  Grafiska blad 2 st, Napoleon, ramade. Ej signerad. Motivet: 30x24 & 29x23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:17)

1353 5176  Grafiskt blad Oidentifierad konstnär. "Bartok" (Béla Bartók). Signerad, numrerad 95/100. Motivet: 38x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:32)

1353 4228  Hallyktor 3 st. Blyinfattat glas. Höjd: ca 25-30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:02)

1353 5404  Halsband & hänge 18k guld. Längd: 38cm, vikt: 5g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:03)

1353 5097  Halskedja med hänge, 18k guld, 4 gr, längd: 44 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:45)

1353 5406  Hänge 18k guld, med pärla, K&bo. Längd: 3cm, vikt: 1g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:27)

1353 5371  Hörnskåp Svensk fur. Höjd: 180, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:23)

1353 5156  Jardiniere Jugendstil, B Buch Warszawa. Längd: 32, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:59)

1353 5416  Kaffekoppar 2 st, "Turtur", Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg 1972-1974. Höjd: 6,5cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:11)

1353 5414  Kaffekoppar 8st, Med fat, Rörstrand, Sylvia. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:54)

1353 5290  Kaffeservis Gustavsberg, Blå Blom, ca 30 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:30)

1353 5207  Kaffeservis Hutschenreuther, 9 koppar med 12 fat, 9 assietter

1353 5092  Kaffeservis Württembergische Metallwarenfabrik WMF, 3 del porslin/metall. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:07)

1353 5331  Kaffeservisdelar 24 delar, Karlskrona

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:03)

1353 4442  Kagge Stockholm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:47)

1353 5225  Kakfat Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964, glas och mässing, höjd: 37 cm. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:51)

1353 5248  Kalkar 6 st, + bägare silver, + bricka, Höjd: 4-7cm. Vikt: ca 215 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:26)

1353 5252  Kandelaber silver, Menora. Höjd: 20cm. Vikt: ca 140 g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:31)

1353 5250  Kandelaber silver. Höjd: 42cm. Vikt: ca 1010 g

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:10)

1353 5491  Kanna + urna, 2 delar, främre Orienten, Mässing / koppar. Höjd: 70-80 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:22)

1353 5232  Karaff Simon Gate (1883-1945), Sverige. Orrefors. 1930-tal. Klarglas med svart klack och propp. Signerad Orrefors GU 107/15. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:45)

1353 5213  Karmstol Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:20)

1353 5215  Karmstolar Ett par

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:53)

1353 5516  Karmstolar Ett par, 1940-tal, Bemålade, omklädda

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:48)

1353 5127  Karmstolar ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:50)

1353 5345  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:32)

1353 5419  Kartellur Gustaviansk stil, mässing. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:08)

1353 5172  Keramik 9 delar, diversedelar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:49)

1353 5508  Keramiktavla Royal copenhagen, Johan Laurentz Jensen (1800-1856), Danmark. Signerad. Motivet: 22x27cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:29)

1353 5296  Klaffbord Längd: 94 cm. Djup: 45cm, 22x2cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:21)

1353 5238  Kolhämtare 2 st, Koppar. Höjd: 26-55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:46)

1353 5492  Kolhämtare 5 st, mässing / koppar. Höjd: 37-51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:13)

1353 5409  Kopp med fat, empirestil, Berlin, 1800-talets slut, höjd: 2,5-9 cm. Diameter: 8,5-15 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:01)

1353 5165  Korgar 5 st, längd: 32-51 cm, djup: 27-36 cm, höjd: 26,5-27,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:45)

1353 5096  Kråsnålar 3 st, 18k guld, 5 gr, längd: ca 5,5-7,5 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:16)

1353 5211  Kristall diverse, 12 delar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:07)

1353 5328  Lampa Längd: 57,5cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:08)

1353 5327  Länstol petit pointsklädsel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:09)

1353 5489  Litografi Ingemar Lööf (1929-2007), Sverige. Signerad, numrerad 30/100, daterad -52, Hus. Motivet: 15,5x19,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:38)

1353 5510  Litografi signerad, naken kvinna. Motivet: 23x22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:33)

1353 5474  Ljusplåtar ett par, Koppar, märkta B Linder 1929. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:47)

1353 5221  Ljusstakar 2 st. Mässing. Höjd: 11-12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:14)

1353 5251  Ljusstakar 3par nysilver, + ett par silver. Höjd: 8-18cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:08)

1353 5473  Ljusstakar ett par, pläter. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:47)

1353 5229  Ljusstakar Ett par, silver, 830. Höjd: 17cm, bruttovikt: 1014g.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:24)

1353 5249  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 35,5cm. Vikt: ca 595 g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:29)

1353 4684  Ljusstakar Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:16)

1353 5167  Ljusstakar silver, ett par, GAB (A9). Höjd: 15,5cm, bruttovikt: ca 425 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:06)

1353 5187  Ljusstake Ängel, Visbys Gotlands Helgon. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:40)

1353 5024  Ljusstake mässing. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:58)

1353 5079  Ljusstake Smide. Höjd: 43cm

1353 5319  Ljusstake Smide. Höjd: 64cm

1353 5192  Ljusstake Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:31)

1353 4009  Lockskål Gallé reproduktion. Höjd: 13cm, med etui

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:32)

1353 4265  Luktflaskor 3 st, Kina. Höjd: ca 7 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:55)

1353 5363  Matbord England, Idegran. Bredd: ca 168-260 cm. Djup: 76 cm, höjd: 75 cm + 2 iläggx44 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:07)

1353 5354  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 110cm, höjd: 79cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:30)

1353 5326  Matbord Karl Johan. Mahogny. Diameter: 100, höjd: 76 + 2 iläggx48 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:22)

1353 4093  Matsalsgrupp 5 delar, Bord + 4 stolar + 1 iläggsskiva. Längd: 135-175cm. Djup: 90 cm. Höjd: 72 cm, iläggsskiva 40x90 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:08)

1353 5254  Matsalsgrupp 6 delar. Längd: 133 cm. Djup: 93 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:20)

1353 5084  Matservisdelar "Opak", Rörstrand, 1800-tal, porslin, djupstämpel, 53 delar

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:03)

1353 5332  Matservisdelar ca 20 delar, Vinranka, Gefle, flintgods

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:06)

1353 5440  Matservisdelar ca 25 delar, Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:50)

1353 5526  Matservisdelar ca 60 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Guldstjärna, Gustavsberg

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:24)

1353 5134  Matta Kina, 304x201 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:44)

1353 5380  Matta Kina/Tibet, 203x287 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:30)

1353 5016  Matta Orientalisk, (persisk, Najafabad), 249x370.

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:44)

1353 5395  Matta orientalisk, 108x170cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:17)

1353 5058  Matta Orientalisk, 112x160 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:41)

1353 5310  Matta orientalisk, 114x230cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:09)

1353 5053  Matta orientalisk, 121x206 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:30)

1353 5448  Matta orientalisk, 128x179cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:26)

1353 5057  Matta Orientalisk, 130x188 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:30)

1353 5276  Matta orientalisk, 132x200cm

1353 4140  Matta orientalisk, 150x245 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:07)

1353 5054  Matta Orientalisk, 179x222 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:10)

1353 4280  Matta orientalisk, 200x290 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:31)

1353 5059  Matta Orientalisk, 237x315 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:26)

1353 5052  Matta Orientalisk, 291x196 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:01)

1353 5378  Matta orientalisk, 81x110 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:19)

1353 5055  Matta Orientalisk, figural, 108x165 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:34)

1353 5051  Matta Orientalisk, Galleri, 83x320 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:17)

1353 4272  Matta Orientalisk, Galleri, 97x276 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:28)

1353 5050  Matta Orientalisk, Galleri, Kerman, 80x260 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:10)

1353 5379  Matta orientalisk, Mir-typ, 118x213 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:14)

1353 5019  Matta Orientalisk, Najafabad, (centrala Persien), 281x406cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:29)

1353 5017  Matta Orientalisk, persisk, Täbriz, 270x365 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:42)

1353 5206  Miniatyr Akvarell, Bellman, benram. Motivet: 5x4

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:14)

1353 5426  Miniatyrer 4 st, längd: 11-16 cm, djup: 9-14 cm, höjd: 1 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:26)

1353 5076  Miniatyrmålningar 4 st, 10x8,5cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:30)

1353 5214  Mockakoppar 10 st. Porslin

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:56)

1353 5142  Mockakoppar 4 delar, Lenox, USA, omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:26)

1353 5179  Mockaservis Gustavsberg, Blå Blom, 14 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:19)

1353 5075  Mynt & sedlar en låda. Mått brick. Längd: 5 cm. Djup: 3,5 cm, höjd: 0,2 cm. Mynt, diameter: ca 1,5-4,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:46)

1353 5352  Olja / akryl Attila Balla (f. 1959), Ungern. Komposition. Signerad, daterad -90,80x58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:57)

1353 5045  Oljemålning 2 st, Signerade Sultan, Blomsterstilleben, Signerade. Olja på duk, 55x46 & 74x60, ej ram

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:38)

1353 5226  Oljemålning Albert Liedbeck (1881-1955), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 26x42cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:22)

1353 5487  Oljemålning Anders Post (f. 1945), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad -71. Olja på duk, 71x56 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:40)

1353 5049  Oljemålning André Roth, "Chemin au Provence". Signerad. Olja på duk, 65x81 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:09)

1353 5348  Oljemålning Arne Björkegren (f. 1929), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -68. Olja på pannå, 68x22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:11)

1353 4027  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, "Snödis över stan". Olja på duk, 45x37cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:51)

1353 4299  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad, Solvalla. Olja på duk, 60x71 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:22)

1353 5527  Oljemålning Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige. Signerad, 1927, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 45x60 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:37)

1353 5020  Oljemålning Carl Oesterley den yngre (1839-1930), Tyskland. "Strandebarn in Hardanger". Signerad. Olja på duk, 54x72,5cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:26)

1353 5353  Oljemålning Carl-Ivar, Signerad, vintermotiv. Olja på duk, 44x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:43)

1353 5259  Oljemålning Charlotte Wahlström (1849-1924), Sverige. Vedskuta, Signerad. Olja på duk, 33x23 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:04)

1353 5381  Oljemålning Dan Friedman. Signerad, daterad 1932, mur. Olja på duk, 60x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:28)

1353 5387  Oljemålning Dan Friedman. Signerad, gård. Olja på pannå, 32x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:27)

1353 4558  Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 41x76cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:06)

1353 4163  Oljemålning Fors. Signerad, daterad 1906. Olja på duk, ca 120x79 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:30)

1353 5028  Oljemålning Göran Nilsson, Signerad, Mexikanskt landskap. Olja på duk, 36x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:23)

1353 5183  Oljemålning Göran Rydén. Signerad a tergo, komposition. Olja på pannå, 40x52cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:36)

1353 5130  Oljemålning Gunnar Greiber (1919-2011), Sverige. "Omfamningen". Signerad. Olja på pannå, 23x27 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:42)

1353 5194  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 21x26cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:49)

1353 4187  Oljemålning Gustaf Rosengren (1893-1963), Sverige. Fiskebåt, Lofoten. Signerad. Olja på duk, 51x 68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:16)

1353 5111  Oljemålning Hans Munch-Nisted (1897-1975), Sverige. Begravning. Signerad. Olja på pannå, 49x68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:16)

1353 3021  Oljemålning Hans Ryggen (1894-1956), Norge. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 33x50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:51)

1353 5027  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad -85. Olja på pannå, 33x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:09)

1353 5110  Oljemålning Jan Nils Olof Nilsson, "Komposition". Signerad, daterad 1986. Olja på duk, 39x52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:49)

1353 5469  Oljemålning Johan Herder (f. 1952), Sverige. "Hjärtat". Signerad a tergo, 1989. Olja på duk, 100x100 cm

1353 5509  Oljemålning Karl Dahlqvist (1900-1971), Sverige. Solrosor, Signerad. Olja på pannå, 1966,90x120 cm

1353 5502  Oljemålning Lajos Dobos. Man med pipa. Signerad, daterad-71. Olja på duk, 64x49cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:26)

1353 5355  Oljemålning Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. "Tidsform". Signerad, daterad -88. Olja på duk, 86x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:55)

1353 5464  Oljemålning Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1989. Olja på duk, 95x62, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:25)

1353 4577  Oljemålning Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Signerad, 13x10 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:45)

1353 4581  Oljemålning Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Signerad, daterad 1990, bladets mått: 40x29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:55)

1353 5334  Oljemålning Marc Singer, Komposition. Signerad a tergo. Olja på duk, 86x68 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:49)

1353 5333  Oljemålning Marco Cecioni (f. 1948), Sverige. "Rebus". Signerad a tergo, 1990. Olja på duk, 71x88 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:22)

1353 5047  Oljemålning Marianne Lagergren-Lundquist (f. 1929), Sverige. "Hällor ostkusten". Signerad, daterad -08. Olja på duk, 60x73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:43)

1353 5109  Oljemålning Massud Farhang (1943), Iran, "Förtvivlan". Olja på duk, signerad, 24x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:25)

1353 5400  Oljemålning Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. Signerad. Olja på duk, 67x85cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:54)

1353 5048  Oljemålning Michel Boulet (f. 1936), Frankrike. Kapplöpningsbana. Signerad. Olja på duk, 81x116 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:17)

1353 4090  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, interiör med Flicka. Ej signerad. Olja på duk, uppfodrad duk, 75x63 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:07)

1353 4124  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Båtar vid kaj. Signerad Lilian -72. Olja på duk, 90x120

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:04)

1353 4663  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Diptyk, Monogramsignerad. Olja på duk, 170x260 (2x130)

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:19)

1353 5077  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1700-/1800-tal, Olja på uppfodrat duk, 78x62cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:37)

1353 5505  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 53x71cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:29)

1353 4257  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flicka med docka, Signerad Quick -48. Olja på duk, 63x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:27)

1353 5007  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad M Gomez, "Serie Paisajes". Olja på duk, 133x195 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:37)

1353 5339  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Oswald. Olja på duk, 24x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:55)

1353 5388  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, bokverk. Olja på duk, 23x15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:23)

1353 5133  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Chartlottville, Tobago. Olja på pannå, 41x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:13)

1353 5385  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, clown. Olja på duk, 34x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:45)

1353 5340  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stadsmotiv. Olja på duk, 47x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:07)

1353 5501  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Tryckeri. Olja på pannå, 55x44 cm

1353 5513  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 72x91cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:35)

1353 5107  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadmotiv med bro. Signerad. Olja på duk, 29x99 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:20)

1353 5046  Oljemålning Oscar von Stapelmohr (f. 1956), Sverige. Väg. Signerad, daterad -96. Olja på duk, 55x45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:34)

1353 5144  Oljemålning Pekka Möllerswärd. Signerad, daterad 1947, motiv från Uppsala. Olja på pannå, 38x46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:20)

1353 4624  Oljemålning Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. Signerad, komposition. Olja på pannå, 43x33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:12)

1353 5034  Oljemålning Signerad Boissonnade. Skogsmotiv. Olja på pannå, 57x68cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:37)

1353 5283  Oljemålning Signerad, Höstlandskap. Olja på duk, 55x80cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:06)

1353 5361  Oljemålning Signerad. Olja på pannå, 49x60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:38)

1353 5145  Oljemålning Stanley Penn, Signerad. Olja på duk, uppklistrad, 26x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:34)

1353 1206  Oljemålning Sverre Erixson (f. 1932), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -63. Olja på duk, 46x55cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:36)

1353 4625  Oljemålning Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. "One above and one below". Signerad. Olja på duk, 38x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:14)

1353 4179  Oljemålning William Gislander (1890-1937), Sverige. Gräsand med ungar. Signerad, daterad 1929. Olja på duk, 89x133 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:12)

1353 5044  Oljemålningar 2 st, Göran Johansson, Galleri Edvard, Segelfartyg & Landsorts Fyr, 2001. Signerad. Motivet: 36x22 & 30x98 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:15)

1353 5029  Oljemålningar 2 st, Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Signerad. Olja på duk, 29x29 respektive 29x42 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:04)

1353 4644  Oljemålningar 2 st, Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Ej ramade. Signerade, 75x35 & 30x106 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:58)

1353 5131  Oljemålningar 3 st, Gunnar Greiber (1919-2011), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 20x19 - 21x21 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:30)

1353 5311  Oljemålningar 3 st. Signerade. Olja på pannå, 12x12-21x18cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:30)

1353 4582  Oljemålningar Kjell Johansson (f. 1942), Sverige. Bilar. Signerad, daterad 1990. Olja på duk, 32x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:52)

1353 4389  Örhängen 14K/silver, med diamanter och smaragder, 8xca0,10ct, 24xca0,01ct. Längd: 3cm. Vikt: 8g, med etui, Ryssland

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:48)

1353 5098  Örhängen ett par, 18k guld, 3 gr, hänge 3 cm ca.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:59)

1353 5281  Örhängen & armband Silver/förgyllt silver, flexband, med vita stenar. Längd: 8-16cm. Vikt: 15g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:32)

1353 5303  Päls Saga Mink, Körsnär Lennart Lundmark, Stockholm, ca 36-38 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:07)

1353 5490  Paraplyställ + korg + kolhämtare, 3 delar, mässing. Höjd: 47-47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:05)

1353 5204  Parti keramik, 14 delar, Delft, längd: 5-16 cm, djup: 2-16, höjd: 2,5-18 cm

1353 5382  Pastell Gunnar von Gegerfelt (f. 1926), Sverige. Signerad, daterad -49. Pastell, 44x58 cm

1353 5486  Pastell Molly Lindell (1906-1992), Sverige. Hamn. Signerad, -43. Motivet: 45x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:51)

1353 5362  Piedestal höjd: 86cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:52)

1353 5456  Piedestal mässing och glas. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:07)

1353 5237  Piedestal med kruka. Höjd: 60x20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:51)

1353 5372  Pinnstolar 4 st, Rustika

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 21:05)

1353 5032  Pinnstolar Ett par, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben, ej märkta

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:43)

1353 5430  Pokaler Motivet, silver, 6 delar. Längd: 10. Höjd: 5-9 cm. Vikt: ca 260 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:32)

1353 5364  Pottskåp 1700-/1800-tal. Bredd: 58 cm, djup: 44 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:01)

1353 5189  Ramar Ett par, mässing. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:57)

1353 5407  Ring silver, 925, Alton, med vit sten, storlek: 18, justerbar. Vikt: 6g.

1353 4689  Röllakan monogramsignerad BS, 156x246cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:32)

1353 4651  Salongsbord Frédéric Iriarte (f. 1963), signerat, trä / glas. No 12/50, Bredd: 80. Djup: 80 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:32)

1353 5374  Salongsbord Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 90 cm. Djup: 60 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:33)

1353 5105  Salongsbord Gustaviansk stil. Diameter: 79cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:54)

1353 4170  Salongsbord nyrokoko. Bredd: 110 cm. Djup: 50 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:11)

1353 5170  Salt&pepparkvarn Eclectic Tom Dixon. Höjd: 23-37cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:34)

1353 5135  Serigrafi efter Andy Warhol, Marilyn, 90x90 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:17)

1353 5470  Serigrafier 5 + 5 + 1 st, Inga Håkansson, 50-upplagor, oramade lösa blad. Signerad, daterad 1990, bladets mått: 24x25 - 42x43 cm

1353 5136  Servisdelar 34 del + 2 extra tefat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Dart, Gustavsberg 1977-1984

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:11)

1353 5175  Servisdelar Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Diameter: 18-20cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:35)

1353 4440  Servisdelar Eschenbach, ca 75 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:46)

1353 5247  Servisdelar Polen, ca 35 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:12)

1353 5121  Servisdelar Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter, 26 del

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:39)

1353 5418  Sigillstamp Samearbete, Signerad K-E. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:48)

1353 3010  Silverprint Hans Gedda (f. 1942), Sverige. Räv. Signerad. Motivet: 34x34 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:43)

1353 5190  Skål Japan. Diameter: 19cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:52)

1353 5422  Skål med lock, Kina. Längd: 17, djup: 17 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:33)

1353 5412  Skål Orientalisk, porslin. Diameter: 14, höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:18)

1353 5091  Skål Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. Diameter: 12 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:52)

1353 5280  Skål silver (925), Giertta, 1976. Diameter: 15,5cm, vikt: 329g.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:17)

1353 4324  Skål Tom Dixon, "Eclectic". Längd: 39, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:02)

1353 5324  Skål & dosor 5 delar, silver. Längd: 5-8cm. Vikt: 232g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:10)

1353 5525  Skål på fot nyrokokostil, Georgien, metall / pressglas. Höjd: 38, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:04)

1353 5218  Skål på fot pressglas, 1800-tal. Diameter: 27. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:01)

1353 5217  Skålar 2 st, porslin varav en Gunnar Nylund, Rörstrand. Diameter: 9-10 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:53)

1353 5174  Skålar 4 st, Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. Orrefors, Corona. Diameter: 11-19cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:01)

1353 5454  Skålar & fat Kina, 4 delar. Diameter: 5-13cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:26)

1353 5428  Skålfat Kanton. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:01)

1353 5434  Skänk mahogny. Bredd: 122, djup: 48 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:32)

1353 5461  Skåp Jugend. Bredd: 79. Djup: 46 cm. Höjd: 157 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:41)

1353 4485  Skrivbord Längd: 143 cm. Djup: 79 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:11)

1353 5437  Skrivbordslampa Anders Pehrson, "Tuben", Ateljé Lyktan, Åhus. 1970-tal, plast, beige. Längd: 78 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:19)

1353 1498  Skulptur Afrika, troligen Benin. Metall. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:46)

1353 4339  Skulptur Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Äpple, glaserad keramik / träsockel. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:08)

1353 4240  Skulptur Asien. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:31)

1353 5123  Skulptur Efter Milles. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:22)

1353 5093  Skulptur Glasblock, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:25)

1353 5269  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hund. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:21)

1353 5264  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:52)

1353 5265  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejonpar. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:44)

1353 5001  Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 77/100. Bredd: 20,5 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:09)

1353 5011  Skulptur Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Höjd: 7,5cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:29)

1353 5443  Skulptur Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Kanin. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:37)

1353 5267  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Beata ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, längd: 19 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:29)

1353 5262  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Sverige. Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:52)

1353 5025  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:19)

1353 5530  Skulptur Taisto Kaasinen (1918-1980), Finland. Giraff. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:03)

1353 4585  Skulptur Tommy Berglund. Signerad, daterad 1989. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:58)

1353 5278  Skulpturer 12 st, Labradorer. Höjd: 3,5-14,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:19)

1353 5522  Skulpturer 2 st, Eva & Adam, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:35)

1353 5124  Skulpturer 2 st, Gustavsberg, bland annat Lisa Larson. Höjd: 5-6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:51)

1353 4293  Skulpturer 3 st, Hundar, Metall, bemålade. Längd: 17-22, höjd: 16-21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:16)

1353 5289  Skulpturer Kina, 2+ 1st skål. Längd: 5-9cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:47)

1353 5196  Sminkspegel 55x43cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:33)

1353 5330  Soffa Gustaviansk stil, 1800-tal. Längd: ca 240

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:04)

1353 4416  Soffa Rokokostil, Längd: 160cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:50)

1353 5375  Soffa sengustaviansk stil, omkring 1900. Längd: 180 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:48)

1353 5450  Soffbord bemålat, 1950-tal. Bredd: 75 cm. Djup: 40 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:11)

1353 5140  Soffbord Butlers Tray. Bredd: 90, djup: 65 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:12)

1353 5103  Soffbord mahogny. Bredd: 114,20x2 cm. Djup: 63 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:07)

1353 5295  Soffbord Teak. Bredd: 120 cm. Djup: 51 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:25)

1353 5078  Solspegel diameter: 53cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:06)

1353 5066  Spegel 116x77cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:08)

1353 5359  Spegel 116x81cm

1353 4174  Spegel 1880-tal, 120x50 cm

1353 5162  Spegel 1930-tal, Diameter: 75cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:09)

1353 5520  Spegel 20-tal, Slipat glas, 73x45 cm

1353 5195  Spegel 55x44cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:58)

1353 5336  Spegel 65x77 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:48)

1353 5433  Spegel 78x59 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:42)

1353 5357  Spegel 80x69cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:43)

1353 5039  Spegel Gustaviansk stil, 111x54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:48)

1353 5070  Spegel Gustaviansk stil, 118x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:32)

1353 5201  Spegel med ram i tenn, 1920-tal. Höjd: 40, bredd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:41)

1353 5069  Spegel Oval, omkring 1900,64x49 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:58)

1353 5338  Spegel Teak, 66x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:07)

1353 5408  Spiselhundar Ett par. Höjd: 20cm

1353 5139  Stolar 2 par, 1800-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:27)

1353 4216  Stolar 2 st, Stol 150, Lennart Bender, Åry Stålmöbler. Brännstämplad. Underrede av stålrör, sits i formpressat trä, klädsel i konstläder, höjd: 76 cm, sitthöjd ca: 33 cm

1353 5033  Stolar 4 st

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:15)

1353 5347  Stolar 4 st

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:37)

1353 5246  Stolar 6 st, Sjuan (7-an), Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark, Fritz Hansen, Danmark

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:54)

1353 5519  Stolar 6 st, teak

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:06)

1353 5031  Stolar Ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:52)

1353 5318  Stolar Ett par, gustaviansk stil.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:08)

1353 5288  Stolar Ett par, rokokostil, med extra tyg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:22)

1353 4239  Stolar två stycken, provinsarbeten, senbarock

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:30)

1353 1356  Stråke Signerad Rudolf Ringer. Längd: 74cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:22)

1353 5453  Stringhylla 9 hyllplan, 10+ 2 gavlar, längd: 80 cm, djup: 20 cm, höjd: 2 cm (per hyllplan)

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:22)

1353 5230  Ströare silver (830). Höjd: 20cm. Vikt: 188g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:26)

1353 4404  Stubbstol + Bord. Höjd: 75-86cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:57)

1353 5460  Sybord lyrformad fot, björk. Bredd: 61. Djup: 40 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:50)

1353 5471  Sybord omkring sekelskiftet 1900, mahogny. Bredd: 60. Djup: 41 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:41)

1353 5446  Sybord Pelarfot. Bredd: 57 cm. Djup: 40 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:37)

1353 5323  Sybord Senempire, mahogny. Bredd: 62, djup: 44 cm, höjd: 70 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:22)

1353 5304  Syltkrukor 4 st, Gustavsberg och Rörstrand. Höjd: 16-27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:49)

1353 5036  Synthesizer Korg Monophonic MS-20 i väska, längd: 62 cm, djup: 37 cm, höjd: 30 cm (lådans mått)

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:14)

1353 5329  Taburett rokokostil, längd: 47 cm, djup: 41 cm, höjd: 42 cm

1353 5178  Takarmatur höjd: 30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:11)

1353 4049  Takarmatur koppar, tidigt 1900-tal, motiv med älgar. Diameter: ca 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:09)

1353 4414  Takarmatur Krom/prismor. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:40)

1353 5100  Takarmatur Turkost glas. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:00)

1353 5368  Takarmatur Uppsala armaturfabik. Diameter: 118, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:56)

1353 5369  Takarmatur Uppsala armaturfabik. Diameter: 118, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:02)

1353 5083  Takarmaturer ett par, design: Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Flowerpot". Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:47)

1353 5116  Takarmaturer ett par. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:14)

1353 5421  Tallrikar 4 st, Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. Diameter. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:02)

1353 5010  Tändare Dunhill, med fodral. Höjd: 6cm

1353 5282  Tavla Gobeläng, Romantiskt motiv, 60x120 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:52)

1353 5312  Tavla Hårarbete, 20x13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:31)

1353 5209  Teaterkikare Aldon, G. Rodenstock, München. Längd: 10 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:46)

1353 5009  Tehuva + lampskärm, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Tulpan, Diameter: 36cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:37)

1353 5125  Tekanna Kina. Höjd: 24 inkl hänkel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:18)

1353 5480  Tekanna & ljusstake 2 delar, Rörstrand. Höjd: 16-24cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:32)

1353 5417  Terrin Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 25cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:13)

1353 5447  Teservis 13 delar, Lomonosov, Sovjet, märkt Made in USSR. Tekanna, 6 koppar med fat, 6 assietter

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:56)

1353 5285  Tidningsställ Metall. Längd: ca 40 cm, bredd: ca 23 cm, höjd: ca 33 cm nutida

1353 5528  Torrnålsgravyrer Sixten Haage (f. 1926), Sverige. "Fabrik", portfölj med 5 torrnålsgravyrer, oramade lösa blad. Signerade, daterade 1978 och 1979, numrerade 14/150. Bladets mått: ca 79x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:09)

1353 5493  Trädgårdsbord nutida, diameter: 103 cm. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:02)

1353 5494  Trädgårdsbord nutida, diameter: 103, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:15)

1353 5302  Trädgårdsgrupp 4 delar, soffa. Längd: 106cm, bord. Längd: 91 cm, djup: 62 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:16)

1353 5300  Trädgårdsstolar Ett par

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:51)

1353 5122  Trappstol

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:51)

1353 5104  Trappstol Höjd: 89cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:10)

1353 1494  Träsnitt 2 st, Kina, 39x74cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:31)

1353 5349  Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. Signerad, numrerad 240/310. Motivet: 20x16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:40)

1353 5386  Träsnitt Japan, 37x24 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:05)

1353 5343  Träsnitt Japan, triptyk, Signerad, militärer, ej glas, 35x67 ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:45)

1353 5198  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 338/360,1976, Gamla Stan. Motivet: 36x55cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:17)

1353 5086  Uppläggningsfat 2 st, Meissen, A-kante, 1850-1923. Längd: 40-55 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:41)

1353 5005  Utställningsaffisch PG Thelander på Galleri Malmgran 1982. Färgoffset. Bladets mått: 72x60,5 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:35)

1353 5500  Vågar 4 st, med vikter. Längd: 22-60cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:47)

1353 5081  Väggarmaturer Ett par, mässing. Längd: 20cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:04)

1353 5320  Väggarmaturer ett par, mässing. Längd: 38cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:45)

1353 5429  Vägglykta glas och metall. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:12)

1353 5420  Vägglystrar ett par, Prismor. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:46)

1353 5294  Väggpendyl Ek. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:03)

1353 5458  Väggpendyl Empirestil. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:44)

1353 4189  Väggrelief Fiskare, Upsala-Ekeby, Märkt Ekeby Sweden 2040, ca 31x21 cm

1353 2104  Väggskulptur Cilla Adlercreutz, glaserad keramik, Bröst, 61x35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:33)

1353 5240  Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Glas. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:35)

1353 5245  Vas Glas. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:41)

1353 5094  Vas Johansfors Glasbruk, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:55)

1353 5188  Vas Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:33)

1353 5438  Vas Kosta Boda. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:11)

1353 4320  Vas Louise Roe, Willy Smoke. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:51)

1353 5292  Vas Orrefors, kristall. Höjd: 24 cm. Diameter: ca 12,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:37)

1353 2057  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Studiohanden. Längd: 15, djup: 6 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:20)

1353 5241  Vaser 2 st, bland annat UE. Höjd: 22-32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:40)

1353 5441  Vaser 2 st, cloissonné. Höjd: 13-18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:25)

1353 5478  Vaser 2 st, Tapio Wirkkala & Vicke Lindstrand. Höjd: 9-18cm

1353 5208  Vaser 2 st. Kristall. Höjd: , höjd: 26- 30

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:27)

1353 5022  Vaser 3 st, Kina. Höjd: 24-30cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:57)

1353 5291  Vaser 4 st, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Ekeby, (1942), Modell 242. Höjd: 20-28 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:39)

1353 5477  Vaser 4 st, bland annat, Orrefors. Höjd: 18-27cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:47)

1353 5394  Vaser Ett par, persiska. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:26)

1353 5243  Vaser Porslin, 2+ 2 st. Höjd: 22-38 cm

1353 5393  Verktygsdelar 10 delar. Längd: 25-48cm, 1800-tal

1353 5063  Vinglas 8st. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:16)

1353 5117  Vinkylare Glas, Franz Tricot. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:21)

1353 5126  Vinprovarglas 14 st, Orrefors. Höjd: 17,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:25)

1353 5451  Vinprovarglas med mera, 19 delar. Höjd: 14-19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:08)

1353 5365  Vitrinskåp på benställning. Bredd: 59, djup: 29 cm, höjd: 132 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:18)

1353 5171  Ytterfoder 3 st, bland annat Rörstrand. Diameter: 16-20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:22)

1353 4294  Ytterfoder Gustavsberg & Rörstrand, Empire & Gunnar Nylund. Höjd: 12-16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:16)