1353 5128 Affischer 3 st, Tivoli, 83x60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:39)
1353 4652 Akvarell Attila Balla (f. 1959), Ungern. Komposition. Signerad, daterad -90. Bladets mått: 70x50 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:41)
1353 5506 Akvarell Frederick Gordon Fraser. Signerad. Motivet: 18x37cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:45)
1353 1463 Akvarell Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, daterad 1981, bladets mått: 33x28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:35)
1353 5073 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad Carl Johan, 1923, Kvinna. Motivet: 33x23 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:31)
1353 5383 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, by, 48x53 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:12)
1353 5146 Akvarell Ryssland. Signerad, daterad 1986,30x20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:09)
1353 5308 Arkivskåp Längd: 109 cm. Djup: 46 cm, höjd: 95 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:11)
1353 5533 Armband 14K. Längd: 20cm, vikt: 27g.
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:46)
1353 5403 Armband 18k guld, Bismarck. Längd: 17cm, CFG, (09), vikt: 12g.
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:42)
1353 4289 Armbandsur 18k guld, Bulova Maximo Blum Caracas, med briljanter 2xca0,01ct, flexband ej i guld, bruttovikt: 13g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:06)
1353 5436 Armbandsur Tag Heuer, Diameter: (boetten) 27 mm, total längd m armband: 23 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:31)
1353 4269 Armring silver. Diameter: 7cm, 1954, Rey Urban (1929-2015), Sverige. Vikt: 27g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:10)
1353 5244 Årsur höjd: 32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:51)
1353 5410 Assietter 12st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Diameter: 17cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:45)
1353 5067 Bålskål Kina, nutida, på träsockel, diameter: 40, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:10)
1353 4587 Barstol Hans K Inzel 72. Höjd: 99cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:00)
1353 5325 Bergère Rokokostil, längd: 68 cm, djup: 66 cm, höjd: 100 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:34)
1353 5197 Bestick nysilver diverse
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:09)
1353 5199 Bestick silver. Ca 35 delar. Längd: 10,5-18 cm. Ca 740 g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:28)
1353 5231 Bestickdelar 7st, silver. Längd: 16-23cm. Vikt: 356g
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:43)
1353 5060 Bestickuppsättning nysilver
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:55)
1353 4548 Bestickuppsättning nysilver, Vasamodell, ca 100 del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:06)
1353 5065 Bijouterier 3 delar, doublé, med syntetiska stenar, längd: 2-45 cm, djup: 1-2 cm, höjd: 0,5-2,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:19)
1353 5286 Bläckhorn höjd: 13cm, silver, 1915, bruttovikt: ca 1050 g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:14)
1353 5177 Blandteknik 2 st, Indien, 26x18cm. Ej signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:50)
1353 5466 Blandteknik 3 st, Sandor Salzer (f. 1945), Sverige. Figurer. Signerade. Motivet: 24x35 & 34x23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:56)
1353 5503 Blandteknik Asien, Kvinna, 75x46 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:10)
1353 4591 Blandteknik Bergliot von Dellwig, Signerad. Motivet: 9x6,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:05)
1353 4599 Blandteknik Bergliot von Dellwig. Signerad. Motivet: 11x8
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:17)
1353 4597 Blandteknik Bergliot von Dellwig. Signerad. Motivet: 16x11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:15)
1353 5370 Blandteknik Danka Jaworska (f. 1951), 118x99 cm. Signerad
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:16)
1353 5071 Blandteknik Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Flicka och orm. Signerad. Motivet: 45x34 cm
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:27)
1353 5074 Blandteknik Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad. Motivet: 40x27 cm
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:04)
1353 5072 Blandteknik Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad. Motivet: 41x31 cm
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:21)
1353 4619 Blandteknik Jan Nilsson, Monogramsignerad JN, bladets mått: 24x24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:00)
1353 5467 Blandteknik Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Figur, Signerad, bladets mått: 71x51 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:12)
1353 4304 Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Hydra Port". Signerad, daterad 1974. Motivet: 44x31 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:42)
1353 4133 Blandteknik Maja Braun (f. 1953), Sverige. Stilleben med musselskal. Signerad. Blandteknik, akvarell på papper och musselskal, 86x69 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:02)
1353 1314 Blandteknik Marco Cecioni (f. 1948), Sverige. "Fuori di Testa", 1991. Signerad a tergo, 48x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:28)
1353 1313 Blandteknik Marco Cecioni (f. 1948), Sverige. Signerad a tergo, 1991, "DEA", duk, 48x48 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:26)
1353 5346 Blandteknik Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. Komposition. Signerad, 49x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:39)
1353 5112 Blandteknik / collage Liv Due, monogramsignerad, -88. Motivet: 61x87 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:02)
1353 5305 Bokhylleskåp Bodafors, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bredd: 90 cm. Djup: 24 cm, höjd: 172,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:57)
1353 5306 Bokhylleskåp Bodafors, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bredd: 90 cm. Djup: 24 cm. Höjd: 172,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:10)
1353 5449 Bokhylleskåp mahogny. Bredd: 100 cm. Djup: 27 cm, höjd: 84 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:34)
1353 5514 Bokverk 14 volymer, August Strindberg, halvfranska band
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:48)
1353 5518 Bokverk 5 + 12 volymer, HC Andersen och Albert Engström, i halvfranska band
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:04)
1353 5515 Bokverk August Strindberg, Ockulta Dagboken, Bonniers 1977
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:24)
1353 5517 Bokverk Heidenstam, Ibsen och Fröding. Total 24 volymer i halvfranska band
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:10)
1353 5445 Bord Bemålat, omkring 1900-tal. Bredd: 83 cm. Djup: 54 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:47)
1353 5161 Bord mässing med glasskiva. Bredd: 90 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:08)
1353 5335 Bord omkring sekelskiftet 1900, mahogny. Bredd: 115, djup: 70 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:09)
1353 5062 Bordsdekorationer 2 st, tuppar. Höjd: 14-18cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:54)
1353 5026 Bordslampa 1930-/40-tal. Höjd: ca 45 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:51)
1353 4100 Bordslampa Anders Pehrson, "Simris/Olympia", Ateljé Lyktan, Åhus. Rund fot klädd i läder. Ställbar arm. Rund skärm i lackerad plåt. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:27)
1353 5169 Bordslampa Jugendstil. Höjd: 42cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:16)
1353 5173 Bordslampa mässing. Höjd: 58cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:58)
1353 5041 Bordslampa Rörstrand. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:08)
1353 4190 Bordslampfot Bing & Grøndahl, Danmark. Porslin. Höjd: ca 50 cm (inkl hållare)
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:38)
1353 5220 Bordslampfot mässing, barockstil. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:45)
1353 5392 Bordslampfot Orrefors. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:36)
1353 4173 Bordslampfot Royal Copenhagen, Danmark. Porslin. Höjd: ca 40 cm (inkl hållare)
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:21)
1353 5205 Bordslampfötter 2 st. Mässing. Höjd: 20-24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:31)
1353 5239 Bordsur med kvinnofigur. Höjd: 39 cm
1353 5307 Brickbord Plåt. Bredd: 75 cm. Djup: 54 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:59)
1353 5087 Brickor 2 st, nysilver. Längd: 56-62 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:39)
1353 5099 Brosch med blå sten, 14k guld, 2 gr, bredd: 1,5 cm, höjd: 4,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:26)
1353 5431 Burk med lock, glas och mässing. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:13)
1353 5316 Byrå England. Bredd: 46, djup: 38 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:39)
1353 5299 Byrå Längd: 97 cm. Djup: 48 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:42)
1353 5191 Byrå med stenskiva, mahogny. Bredd: 54, djup: 31 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:29)
1353 5186 Byrå Med stenskiva. Bredd: 61 cm. Djup: 31 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:49)
1353 5106 Byrå Rokokostil, Intarsia. Bredd: 68 cm. Djup: 32 cm, höjd: 65 cm, nyckel
1353 5376 Byrå sengustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 69, djup: 37 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:54)
1353 5435 Byråar ett par. Längd: 61, djup: 48 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:56)
1353 5095 Cermonitillbehör 4 band, längd: 80-96 cm, djup: 8,5-10,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:24)
1353 5423 Champagneglas 4 st, 1800-tal. Höjd: 16-17 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:43)
1353 5499 Cigaretteui + slipsnål, 2 delar, silver. Längd: 6-11 cm, vikt: 118g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:19)
1353 5293 Collage Annie Boberg (f. 1948), Sverige. Signerad, daterad 1967. Collage på duk, 60x60 cm
1353 5452 Collage Monogramsignerad ML. Motivet: 70x46 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:56)
1353 5390 Collage Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, MB -90. Motivet: 13x19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:53)
1353 5203 Crèmekoppar porslin, 6 st. Flintgods. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:07)
1353 4678 Dagbädd Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Soffa/dagbädd, Fredericia Stolefabrik, Danmark. Längd: 190cm. Djup: ca 100 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:20)
1353 5398 Dessertvinsglas 4 st. Höjd: 11cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:14)
1353 5425 Dosa + fotoram. Höjd: 3-6 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:22)
1353 5275 Emmafåtölj
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:36)
1353 5342 Etsning Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Två damer. Signerad, numrerad 44/100, daterad -78. Motivet: 36x27 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:23)
1353 5344 Etsning Axel Törneman (1880-1925), Madonna. Ej signerad. Ej signerad. Motivet: 32x25 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:32)
1353 4502 Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 88/280, "Från Beckholmsbron". Motivet: 31x26 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:59)
1353 5337 Etsning Jacques Roger. Signerad, numrerad 7/35, komposition, bladets mått: 50x66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:02)
1353 4604 Etsning Jörgen Boberg (1940-2009), Danmark. HC-upplaga (hors de commerce), Signerad, 20x11 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:24)
1353 5088 Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, 30x20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:13)
1353 5270 Etsningar 3 st, Staffan Snidare (f. 1939), Sverige. Signerade, numrerade. Motivet: 6x7cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:33)
1353 5268 Färgetsning 2 st, Jorgo Krallis (f. 1937), Signerade, 100-upplaga. Motivet: 7x5cm-5x7cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:58)
1353 1315 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 88/150, Haskel 151. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x60 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:28)
1353 5483 Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 56/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:21)
1353 4609 Färglitografi 6 st, Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. Signerad, 99 upplaga. Motivet: 31x23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:31)
1353 5314 Färglitografi Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), numrerad 2/10. Motivet: 49x39cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:26)
1353 5309 Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 1018/1500. Motivet: 77x56cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:51)
1353 5468 Färglitografi Hannu Väisänen (f. 1951), Finland. Lampor. Signerad, numrerad 39/100, daterad -82. Motivet: 52x72 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:33)
1353 5154 Färglitografi Jonas Fredén (f. 1959), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 19x26 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:45)
1353 5272 Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Tillskriven, med dedikation, "Punkten", ramens innermått: 23x28 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:28)
1353 5479 Färglitografi Lars Hillersberg (1937-2004), Sverige. Signerad, numrerad 92/250,40x58 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:13)
1353 5511 Färglitografi Lars Melander (f. 1939), Sverige. "Amoroso II". Signerad, numrerad 64/80. Motivet: 40x30 ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:59)
1353 5360 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad. Motivet: 51x40cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:20)
1353 5043 Färglitografi Leif Nielsen (1920-2004), Danmark. Stockholm, 1986, Signerad, numrerad 22/170. Motivet: 15x20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:56)
1353 5266 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 180/200, bladets mått: 41x26,5cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:09)
1353 5143 Färglitografi Marc Chagall (1887-1985), Frankrike (EFTER). "L´christ a l`horloge" ur J Lassaigne. Bladets mått: 23x20 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:41)
1353 5261 Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 23/460,1980, bladets mått: 75x53cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:20)
1353 4025 Färglitografi Peter Borotinskij (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 65/198, daterad 1995. Motivet: 27x22cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:49)
1353 4126 Färglitografi Peter Klasen (f. 1935), Signerad, numrerad 100/125. Motivet: 65x48 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:54)
1353 5151 Färglitografi Rolf Lidberg (1930-2005), Sverige. Signerad, daterad 1971, PT, "skogsfrun", 24x33 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:39)
1353 5484 Färglitografi Signerad Alexis, "Sailing Boats". Signerad, numrerad 113/180, daterad 1994,49x69 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:37)
1353 5021 Färglitografier 10st, Pacula Kazimierz (f. 1952), Sverige. Signerade, numrerade. Motivet: 44x28-38x52cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:23)
1353 5260 Färglitografier 2 st lösa blad. Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerade, numrerade. Bladets mått: 58x46-70x54cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:56)
1353 5228 Färglitografier 2 st, Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerade, 500-upplaga. Bladets mått: 30x23cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:36)
1353 5257 Färglitografier 2 st, Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. 1st, Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. Signerade, 250-upplaga, bladets mått: 61x44-62x86cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:33)
1353 4030 Färglitografier 2 st, Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, 23x34cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:59)
1353 5263 Färglitografier 2 st, Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerade, bladets mått: 45,5x37-63x47cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:34)
1353 5256 Färglitografier 3 st, Elisabeth Jansson (f. 1951), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerade. Bladets mått: 40x32cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:17)
1353 5181 Färglitografier 3 st, Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerade, 22x20-27x22cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:14)
1353 5182 Färglitografier 3 st, Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerade. Motivet: 13x18-24x19cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:55)
1353 5497 Färglitografier 4 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Motiv från Ven. Signerad. Motivet: 27x35 - 37x55 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:56)
1353 5399 Färglitografier 4 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerade. Motivet: 41x57-39x54cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:16)
1353 5184 Färglitografier 4 st, Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 22/75,2005. Bladets mått: 60x45cm, lösa blad i mapp
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:27)
1353 5322 Fat 3 delar, fat med gallerkant, nysilver. Längd: 46-56cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:48)
1353 5193 Fat Hilkka-Liisa Ahola (f. 1920), Finland. Arabia. Diameter: 31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:08)
1353 5064 Fat Kina. Längd: 22cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:24)
1353 5164 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans. Längd: 31cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:44)
1353 5356 Fat & skål 6 delar, Kosta Boda Ulrica Hydman vallien. Diameter: 14-22cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:48)
1353 5023 Fat & skålar saknar ett lock, Kina. Höjd: 10cm, längd: 34cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:17)
1353 5274 Fåtölj
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:22)
1353 4572 Fåtölj 1940-tal, Bredd 92, höjd: 93 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:03)
1353 5273 Fåtölj Lagning i söm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:53)
1353 5402 Fåtölj Lamino, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Teak, fårskinn
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:30)
1353 5212 Fåtölj Rokokostil
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:43)
1353 4075 Figurin Lladro, fågel, porslin. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:25)
1353 4263 Figurin Lladro, Spanien, Hund. Porslin. Höjd: ca 14 cm
1353 5411 Figurin Napoli, Kvinna, 1800-tal. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:56)
1353 5481 Figurin Rörstrand, fågel. Höjd: 9cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:20)
1353 5271 Figurin Royal Copenhagen. Höjd: 10cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:57)
1353 4555 Fiol med stråke "Luthiers", i väska. Längd: ca 56 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:00)
1353 4068 Glas 16, "Buster", Design: Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta. Höjd: 7,5 - 13,5 cm. 8 + 8 st
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:24)
1353 5141 Glas 4 delar, 1700-/1800-tal. Höjd: 8-16 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:38)
1353 5166 Glas 4 delar. Höjd: 12-18cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:01)
1353 5482 Glasservis ca 50 delar, Kosta. Höjd: 9-12cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:41)
1353 5397 Glasservisdelar 42delar. Höjd: 10-12cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:02)
1353 5120 Glasservisdelar 48 delar, pressglas. Höjd: 8-14 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:54)
1353 4687 Glastallrikar 8 + 11 st, "Bulten", design: Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Lindshammars glasbruk (Gösta Sigvard), diameter: 23-27 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:25)
1353 5442 Golvlampa höjd: 139cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:17)
1353 5367 Golvlampbord Funkis, höj- och sänkbar. Höjd: 166
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:08)
1353 5085 Golvlampor ett par, mässing, med skärmar Svenskt Tenn. Höjd: 145
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:08)
1353 4161 Golvvas Kina. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:13)
1353 5488 Grafiska blad 2 st, Napoleon, ramade. Ej signerad. Motivet: 30x24 & 29x23 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:17)
1353 5176 Grafiskt blad Oidentifierad konstnär. "Bartok" (Béla Bartók). Signerad, numrerad 95/100. Motivet: 38x25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:32)
1353 4228 Hallyktor 3 st. Blyinfattat glas. Höjd: ca 25-30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:02)
1353 5404 Halsband & hänge 18k guld. Längd: 38cm, vikt: 5g.
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:03)
1353 5097 Halskedja med hänge, 18k guld, 4 gr, längd: 44 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:45)
1353 5406 Hänge 18k guld, med pärla, K&bo. Längd: 3cm, vikt: 1g.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:27)
1353 5371 Hörnskåp Svensk fur. Höjd: 180, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:23)
1353 5156 Jardiniere Jugendstil, B Buch Warszawa. Längd: 32, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:59)
1353 5416 Kaffekoppar 2 st, "Turtur", Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg 1972-1974. Höjd: 6,5cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:11)
1353 5414 Kaffekoppar 8st, Med fat, Rörstrand, Sylvia. Höjd: 7cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:54)
1353 5290 Kaffeservis Gustavsberg, Blå Blom, ca 30 del
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:30)
1353 5207 Kaffeservis Hutschenreuther, 9 koppar med 12 fat, 9 assietter
1353 5092 Kaffeservis Württembergische Metallwarenfabrik WMF, 3 del porslin/metall. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:07)
1353 5331 Kaffeservisdelar 24 delar, Karlskrona
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:03)
1353 4442 Kagge Stockholm. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:47)
1353 5225 Kakfat Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964, glas och mässing, höjd: 37 cm. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:51)
1353 5248 Kalkar 6 st, + bägare silver, + bricka, Höjd: 4-7cm. Vikt: ca 215 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:26)
1353 5252 Kandelaber silver, Menora. Höjd: 20cm. Vikt: ca 140 g
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:31)
1353 5250 Kandelaber silver. Höjd: 42cm. Vikt: ca 1010 g
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:10)
1353 5491 Kanna + urna, 2 delar, främre Orienten, Mässing / koppar. Höjd: 70-80 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:22)
1353 5232 Karaff Simon Gate (1883-1945), Sverige. Orrefors. 1930-tal. Klarglas med svart klack och propp. Signerad Orrefors GU 107/15. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:45)
1353 5213 Karmstol Gripsholmsmodell
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:20)
1353 5215 Karmstolar Ett par
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:53)
1353 5516 Karmstolar Ett par, 1940-tal, Bemålade, omklädda
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:48)
1353 5127 Karmstolar ett par, Gripsholmsmodell
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:50)
1353 5345 Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:32)
1353 5419 Kartellur Gustaviansk stil, mässing. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:08)
1353 5172 Keramik 9 delar, diversedelar
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:49)
1353 5508 Keramiktavla Royal copenhagen, Johan Laurentz Jensen (1800-1856), Danmark. Signerad. Motivet: 22x27cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:29)
1353 5296 Klaffbord Längd: 94 cm. Djup: 45cm, 22x2cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:21)
1353 5238 Kolhämtare 2 st, Koppar. Höjd: 26-55 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:46)
1353 5492 Kolhämtare 5 st, mässing / koppar. Höjd: 37-51 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:13)
1353 5409 Kopp med fat, empirestil, Berlin, 1800-talets slut, höjd: 2,5-9 cm. Diameter: 8,5-15 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:01)
1353 5165 Korgar 5 st, längd: 32-51 cm, djup: 27-36 cm, höjd: 26,5-27,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:45)
1353 5096 Kråsnålar 3 st, 18k guld, 5 gr, längd: ca 5,5-7,5 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:16)
1353 5211 Kristall diverse, 12 delar
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:07)
1353 5328 Lampa Längd: 57,5cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:08)
1353 5327 Länstol petit pointsklädsel
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:09)
1353 5489 Litografi Ingemar Lööf (1929-2007), Sverige. Signerad, numrerad 30/100, daterad -52, Hus. Motivet: 15,5x19,5
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:38)
1353 5510 Litografi signerad, naken kvinna. Motivet: 23x22cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:33)
1353 5474 Ljusplåtar ett par, Koppar, märkta B Linder 1929. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:47)
1353 5221 Ljusstakar 2 st. Mässing. Höjd: 11-12 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:14)
1353 5251 Ljusstakar 3par nysilver, + ett par silver. Höjd: 8-18cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:08)
1353 5473 Ljusstakar ett par, pläter. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:47)
1353 5229 Ljusstakar Ett par, silver, 830. Höjd: 17cm, bruttovikt: 1014g.
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:24)
1353 5249 Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 35,5cm. Vikt: ca 595 g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:29)
1353 4684 Ljusstakar Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:16)
1353 5167 Ljusstakar silver, ett par, GAB (A9). Höjd: 15,5cm, bruttovikt: ca 425 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:06)
1353 5187 Ljusstake Ängel, Visbys Gotlands Helgon. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:40)
1353 5024 Ljusstake mässing. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:58)
1353 5079 Ljusstake Smide. Höjd: 43cm
1353 5319 Ljusstake Smide. Höjd: 64cm
1353 5192 Ljusstake Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:31)
1353 4009 Lockskål Gallé reproduktion. Höjd: 13cm, med etui
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:32)
1353 4265 Luktflaskor 3 st, Kina. Höjd: ca 7 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:55)
1353 5363 Matbord England, Idegran. Bredd: ca 168-260 cm. Djup: 76 cm, höjd: 75 cm + 2 iläggx44 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:07)
1353 5354 Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 110cm, höjd: 79cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:30)
1353 5326 Matbord Karl Johan. Mahogny. Diameter: 100, höjd: 76 + 2 iläggx48 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:22)
1353 4093 Matsalsgrupp 5 delar, Bord + 4 stolar + 1 iläggsskiva. Längd: 135-175cm. Djup: 90 cm. Höjd: 72 cm, iläggsskiva 40x90 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:08)
1353 5254 Matsalsgrupp 6 delar. Längd: 133 cm. Djup: 93 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:20)
1353 5084 Matservisdelar "Opak", Rörstrand, 1800-tal, porslin, djupstämpel, 53 delar
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:03)
1353 5332 Matservisdelar ca 20 delar, Vinranka, Gefle, flintgods
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:06)
1353 5440 Matservisdelar ca 25 delar, Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:50)
1353 5526 Matservisdelar ca 60 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Guldstjärna, Gustavsberg
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:24)
1353 5134 Matta Kina, 304x201 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:44)
1353 5380 Matta Kina/Tibet, 203x287 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:30)
1353 5016 Matta Orientalisk, (persisk, Najafabad), 249x370.
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:44)
1353 5395 Matta orientalisk, 108x170cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:17)
1353 5058 Matta Orientalisk, 112x160 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:41)
1353 5310 Matta orientalisk, 114x230cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:09)
1353 5053 Matta orientalisk, 121x206 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:30)
1353 5448 Matta orientalisk, 128x179cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:26)
1353 5057 Matta Orientalisk, 130x188 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:30)
1353 5276 Matta orientalisk, 132x200cm
1353 4140 Matta orientalisk, 150x245 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:07)
1353 5054 Matta Orientalisk, 179x222 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:10)
1353 4280 Matta orientalisk, 200x290 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:31)
1353 5059 Matta Orientalisk, 237x315 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:26)
1353 5052 Matta Orientalisk, 291x196 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:01)
1353 5378 Matta orientalisk, 81x110 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:19)
1353 5055 Matta Orientalisk, figural, 108x165 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:34)
1353 5051 Matta Orientalisk, Galleri, 83x320 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:17)
1353 4272 Matta Orientalisk, Galleri, 97x276 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:28)
1353 5050 Matta Orientalisk, Galleri, Kerman, 80x260 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:10)
1353 5379 Matta orientalisk, Mir-typ, 118x213 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:14)
1353 5019 Matta Orientalisk, Najafabad, (centrala Persien), 281x406cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:29)
1353 5017 Matta Orientalisk, persisk, Täbriz, 270x365 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:42)
1353 5206 Miniatyr Akvarell, Bellman, benram. Motivet: 5x4
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:14)
1353 5426 Miniatyrer 4 st, längd: 11-16 cm, djup: 9-14 cm, höjd: 1 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:26)
1353 5076 Miniatyrmålningar 4 st, 10x8,5cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:30)
1353 5214 Mockakoppar 10 st. Porslin
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:56)
1353 5142 Mockakoppar 4 delar, Lenox, USA, omkring sekelskiftet 1900
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:26)
1353 5179 Mockaservis Gustavsberg, Blå Blom, 14 del
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:19)
1353 5075 Mynt & sedlar en låda. Mått brick. Längd: 5 cm. Djup: 3,5 cm, höjd: 0,2 cm. Mynt, diameter: ca 1,5-4,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:46)
1353 5352 Olja / akryl Attila Balla (f. 1959), Ungern. Komposition. Signerad, daterad -90,80x58 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:57)
1353 5045 Oljemålning 2 st, Signerade Sultan, Blomsterstilleben, Signerade. Olja på duk, 55x46 & 74x60, ej ram
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:38)
1353 5226 Oljemålning Albert Liedbeck (1881-1955), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 26x42cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:22)
1353 5487 Oljemålning Anders Post (f. 1945), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad -71. Olja på duk, 71x56 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:40)
1353 5049 Oljemålning André Roth, "Chemin au Provence". Signerad. Olja på duk, 65x81 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:09)
1353 5348 Oljemålning Arne Björkegren (f. 1929), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -68. Olja på pannå, 68x22 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:11)
1353 4027 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, "Snödis över stan". Olja på duk, 45x37cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:51)
1353 4299 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad, Solvalla. Olja på duk, 60x71 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:22)
1353 5527 Oljemålning Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige. Signerad, 1927, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 45x60 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:37)
1353 5020 Oljemålning Carl Oesterley den yngre (1839-1930), Tyskland. "Strandebarn in Hardanger". Signerad. Olja på duk, 54x72,5cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:26)
1353 5353 Oljemålning Carl-Ivar, Signerad, vintermotiv. Olja på duk, 44x63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:43)
1353 5259 Oljemålning Charlotte Wahlström (1849-1924), Sverige. Vedskuta, Signerad. Olja på duk, 33x23 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:04)
1353 5381 Oljemålning Dan Friedman. Signerad, daterad 1932, mur. Olja på duk, 60x80 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:28)
1353 5387 Oljemålning Dan Friedman. Signerad, gård. Olja på pannå, 32x24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:27)
1353 4558 Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 41x76cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:06)
1353 4163 Oljemålning Fors. Signerad, daterad 1906. Olja på duk, ca 120x79 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:30)
1353 5028 Oljemålning Göran Nilsson, Signerad, Mexikanskt landskap. Olja på duk, 36x59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:23)
1353 5183 Oljemålning Göran Rydén. Signerad a tergo, komposition. Olja på pannå, 40x52cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:36)
1353 5130 Oljemålning Gunnar Greiber (1919-2011), Sverige. "Omfamningen". Signerad. Olja på pannå, 23x27 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:42)
1353 5194 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 21x26cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:49)
1353 4187 Oljemålning Gustaf Rosengren (1893-1963), Sverige. Fiskebåt, Lofoten. Signerad. Olja på duk, 51x 68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:16)
1353 5111 Oljemålning Hans Munch-Nisted (1897-1975), Sverige. Begravning. Signerad. Olja på pannå, 49x68 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:16)
1353 3021 Oljemålning Hans Ryggen (1894-1956), Norge. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 33x50 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:51)
1353 5027 Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad -85. Olja på pannå, 33x40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:09)
1353 5110 Oljemålning Jan Nils Olof Nilsson, "Komposition". Signerad, daterad 1986. Olja på duk, 39x52 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:49)
1353 5469 Oljemålning Johan Herder (f. 1952), Sverige. "Hjärtat". Signerad a tergo, 1989. Olja på duk, 100x100 cm
1353 5509 Oljemålning Karl Dahlqvist (1900-1971), Sverige. Solrosor, Signerad. Olja på pannå, 1966,90x120 cm
1353 5502 Oljemålning Lajos Dobos. Man med pipa. Signerad, daterad-71. Olja på duk, 64x49cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:26)
1353 5355 Oljemålning Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. "Tidsform". Signerad, daterad -88. Olja på duk, 86x61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:55)
1353 5464 Oljemålning Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1989. Olja på duk, 95x62, oramad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:25)
1353 4577 Oljemålning Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Signerad, 13x10 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:45)
1353 4581 Oljemålning Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Signerad, daterad 1990, bladets mått: 40x29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:55)
1353 5334 Oljemålning Marc Singer, Komposition. Signerad a tergo. Olja på duk, 86x68 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:49)
1353 5333 Oljemålning Marco Cecioni (f. 1948), Sverige. "Rebus". Signerad a tergo, 1990. Olja på duk, 71x88 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:22)
1353 5047 Oljemålning Marianne Lagergren-Lundquist (f. 1929), Sverige. "Hällor ostkusten". Signerad, daterad -08. Olja på duk, 60x73 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:43)
1353 5109 Oljemålning Massud Farhang (1943), Iran, "Förtvivlan". Olja på duk, signerad, 24x34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:25)
1353 5400 Oljemålning Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. Signerad. Olja på duk, 67x85cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:54)
1353 5048 Oljemålning Michel Boulet (f. 1936), Frankrike. Kapplöpningsbana. Signerad. Olja på duk, 81x116 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:17)
1353 4090 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, interiör med Flicka. Ej signerad. Olja på duk, uppfodrad duk, 75x63 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:07)
1353 4124 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Båtar vid kaj. Signerad Lilian -72. Olja på duk, 90x120
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:04)
1353 4663 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Diptyk, Monogramsignerad. Olja på duk, 170x260 (2x130)
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:19)
1353 5077 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1700-/1800-tal, Olja på uppfodrat duk, 78x62cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:37)
1353 5505 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 53x71cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:29)
1353 4257 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flicka med docka, Signerad Quick -48. Olja på duk, 63x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:27)
1353 5007 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad M Gomez, "Serie Paisajes". Olja på duk, 133x195 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:37)
1353 5339 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Oswald. Olja på duk, 24x32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:55)
1353 5388 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, bokverk. Olja på duk, 23x15 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:23)
1353 5133 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Chartlottville, Tobago. Olja på pannå, 41x55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:13)
1353 5385 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, clown. Olja på duk, 34x23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:45)
1353 5340 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stadsmotiv. Olja på duk, 47x37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:07)
1353 5501 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Tryckeri. Olja på pannå, 55x44 cm
1353 5513 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 72x91cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:35)
1353 5107 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadmotiv med bro. Signerad. Olja på duk, 29x99 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:20)
1353 5046 Oljemålning Oscar von Stapelmohr (f. 1956), Sverige. Väg. Signerad, daterad -96. Olja på duk, 55x45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:34)
1353 5144 Oljemålning Pekka Möllerswärd. Signerad, daterad 1947, motiv från Uppsala. Olja på pannå, 38x46 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:20)
1353 4624 Oljemålning Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. Signerad, komposition. Olja på pannå, 43x33 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:12)
1353 5034 Oljemålning Signerad Boissonnade. Skogsmotiv. Olja på pannå, 57x68cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:37)
1353 5283 Oljemålning Signerad, Höstlandskap. Olja på duk, 55x80cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:06)
1353 5361 Oljemålning Signerad. Olja på pannå, 49x60cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:38)
1353 5145 Oljemålning Stanley Penn, Signerad. Olja på duk, uppklistrad, 26x38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:34)
1353 1206 Oljemålning Sverre Erixson (f. 1932), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -63. Olja på duk, 46x55cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:36)
1353 4625 Oljemålning Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. "One above and one below". Signerad. Olja på duk, 38x46 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:14)
1353 4179 Oljemålning William Gislander (1890-1937), Sverige. Gräsand med ungar. Signerad, daterad 1929. Olja på duk, 89x133 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:12)
1353 5044 Oljemålningar 2 st, Göran Johansson, Galleri Edvard, Segelfartyg & Landsorts Fyr, 2001. Signerad. Motivet: 36x22 & 30x98 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:15)
1353 5029 Oljemålningar 2 st, Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Signerad. Olja på duk, 29x29 respektive 29x42 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:04)
1353 4644 Oljemålningar 2 st, Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Ej ramade. Signerade, 75x35 & 30x106 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:58)
1353 5131 Oljemålningar 3 st, Gunnar Greiber (1919-2011), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 20x19 - 21x21 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:30)
1353 5311 Oljemålningar 3 st. Signerade. Olja på pannå, 12x12-21x18cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:30)
1353 4582 Oljemålningar Kjell Johansson (f. 1942), Sverige. Bilar. Signerad, daterad 1990. Olja på duk, 32x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:52)
1353 4389 Örhängen 14K/silver, med diamanter och smaragder, 8xca0,10ct, 24xca0,01ct. Längd: 3cm. Vikt: 8g, med etui, Ryssland
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:48)
1353 5098 Örhängen ett par, 18k guld, 3 gr, hänge 3 cm ca.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:59)
1353 5281 Örhängen & armband Silver/förgyllt silver, flexband, med vita stenar. Längd: 8-16cm. Vikt: 15g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:32)
1353 5303 Päls Saga Mink, Körsnär Lennart Lundmark, Stockholm, ca 36-38 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:07)
1353 5490 Paraplyställ + korg + kolhämtare, 3 delar, mässing. Höjd: 47-47 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:05)
1353 5204 Parti keramik, 14 delar, Delft, längd: 5-16 cm, djup: 2-16, höjd: 2,5-18 cm
1353 5382 Pastell Gunnar von Gegerfelt (f. 1926), Sverige. Signerad, daterad -49. Pastell, 44x58 cm
1353 5486 Pastell Molly Lindell (1906-1992), Sverige. Hamn. Signerad, -43. Motivet: 45x36 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:51)
1353 5362 Piedestal höjd: 86cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:52)
1353 5456 Piedestal mässing och glas. Höjd: 95 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:07)
1353 5237 Piedestal med kruka. Höjd: 60x20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:51)
1353 5372 Pinnstolar 4 st, Rustika
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 21:05)
1353 5032 Pinnstolar Ett par, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben, ej märkta
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:43)
1353 5430 Pokaler Motivet, silver, 6 delar. Längd: 10. Höjd: 5-9 cm. Vikt: ca 260 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:32)
1353 5364 Pottskåp 1700-/1800-tal. Bredd: 58 cm, djup: 44 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:01)
1353 5189 Ramar Ett par, mässing. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:57)
1353 5407 Ring silver, 925, Alton, med vit sten, storlek: 18, justerbar. Vikt: 6g.
1353 4689 Röllakan monogramsignerad BS, 156x246cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:32)
1353 4651 Salongsbord Frédéric Iriarte (f. 1963), signerat, trä / glas. No 12/50, Bredd: 80. Djup: 80 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:32)
1353 5374 Salongsbord Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 90 cm. Djup: 60 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:33)
1353 5105 Salongsbord Gustaviansk stil. Diameter: 79cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:54)
1353 4170 Salongsbord nyrokoko. Bredd: 110 cm. Djup: 50 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:11)
1353 5170 Salt&pepparkvarn Eclectic Tom Dixon. Höjd: 23-37cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:34)
1353 5135 Serigrafi efter Andy Warhol, Marilyn, 90x90 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:17)
1353 5470 Serigrafier 5 + 5 + 1 st, Inga Håkansson, 50-upplagor, oramade lösa blad. Signerad, daterad 1990, bladets mått: 24x25 - 42x43 cm
1353 5136 Servisdelar 34 del + 2 extra tefat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Dart, Gustavsberg 1977-1984
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:11)
1353 5175 Servisdelar Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Diameter: 18-20cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:35)
1353 4440 Servisdelar Eschenbach, ca 75 del
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:46)
1353 5247 Servisdelar Polen, ca 35 del
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:12)
1353 5121 Servisdelar Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter, 26 del
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:39)
1353 5418 Sigillstamp Samearbete, Signerad K-E. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:48)
1353 3010 Silverprint Hans Gedda (f. 1942), Sverige. Räv. Signerad. Motivet: 34x34 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:43)
1353 5190 Skål Japan. Diameter: 19cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:52)
1353 5422 Skål med lock, Kina. Längd: 17, djup: 17 cm, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:33)
1353 5412 Skål Orientalisk, porslin. Diameter: 14, höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:18)
1353 5091 Skål Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. Diameter: 12 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:52)
1353 5280 Skål silver (925), Giertta, 1976. Diameter: 15,5cm, vikt: 329g.
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:17)
1353 4324 Skål Tom Dixon, "Eclectic". Längd: 39, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:02)
1353 5324 Skål & dosor 5 delar, silver. Längd: 5-8cm. Vikt: 232g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:10)
1353 5525 Skål på fot nyrokokostil, Georgien, metall / pressglas. Höjd: 38, diameter: 21 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:04)
1353 5218 Skål på fot pressglas, 1800-tal. Diameter: 27. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:01)
1353 5217 Skålar 2 st, porslin varav en Gunnar Nylund, Rörstrand. Diameter: 9-10 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:53)
1353 5174 Skålar 4 st, Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. Orrefors, Corona. Diameter: 11-19cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:01)
1353 5454 Skålar & fat Kina, 4 delar. Diameter: 5-13cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:26)
1353 5428 Skålfat Kanton. Längd: 22 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:01)
1353 5434 Skänk mahogny. Bredd: 122, djup: 48 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:32)
1353 5461 Skåp Jugend. Bredd: 79. Djup: 46 cm. Höjd: 157 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:41)
1353 4485 Skrivbord Längd: 143 cm. Djup: 79 cm. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:11)
1353 5437 Skrivbordslampa Anders Pehrson, "Tuben", Ateljé Lyktan, Åhus. 1970-tal, plast, beige. Längd: 78 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:19)
1353 1498 Skulptur Afrika, troligen Benin. Metall. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:46)
1353 4339 Skulptur Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Äpple, glaserad keramik / träsockel. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:08)
1353 4240 Skulptur Asien. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:31)
1353 5123 Skulptur Efter Milles. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:22)
1353 5093 Skulptur Glasblock, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:25)
1353 5269 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hund. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:21)
1353 5264 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:52)
1353 5265 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejonpar. Längd: 16 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:44)
1353 5001 Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 77/100. Bredd: 20,5 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:09)
1353 5011 Skulptur Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Höjd: 7,5cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:29)
1353 5443 Skulptur Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Kanin. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:37)
1353 5267 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Beata ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, längd: 19 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:29)
1353 5262 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Sverige. Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:52)
1353 5025 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:19)
1353 5530 Skulptur Taisto Kaasinen (1918-1980), Finland. Giraff. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:03)
1353 4585 Skulptur Tommy Berglund. Signerad, daterad 1989. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:58)
1353 5278 Skulpturer 12 st, Labradorer. Höjd: 3,5-14,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:19)
1353 5522 Skulpturer 2 st, Eva & Adam, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:35)
1353 5124 Skulpturer 2 st, Gustavsberg, bland annat Lisa Larson. Höjd: 5-6 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:51)
1353 4293 Skulpturer 3 st, Hundar, Metall, bemålade. Längd: 17-22, höjd: 16-21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:16)
1353 5289 Skulpturer Kina, 2+ 1st skål. Längd: 5-9cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:47)
1353 5196 Sminkspegel 55x43cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:33)
1353 5330 Soffa Gustaviansk stil, 1800-tal. Längd: ca 240
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:04)
1353 4416 Soffa Rokokostil, Längd: 160cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:50)
1353 5375 Soffa sengustaviansk stil, omkring 1900. Längd: 180 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:48)
1353 5450 Soffbord bemålat, 1950-tal. Bredd: 75 cm. Djup: 40 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:11)
1353 5140 Soffbord Butlers Tray. Bredd: 90, djup: 65 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:12)
1353 5103 Soffbord mahogny. Bredd: 114,20x2 cm. Djup: 63 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:07)
1353 5295 Soffbord Teak. Bredd: 120 cm. Djup: 51 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:25)
1353 5078 Solspegel diameter: 53cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:06)
1353 5066 Spegel 116x77cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:08)
1353 5359 Spegel 116x81cm
1353 4174 Spegel 1880-tal, 120x50 cm
1353 5162 Spegel 1930-tal, Diameter: 75cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:09)
1353 5520 Spegel 20-tal, Slipat glas, 73x45 cm
1353 5195 Spegel 55x44cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:58)
1353 5336 Spegel 65x77 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:48)
1353 5433 Spegel 78x59 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:42)
1353 5357 Spegel 80x69cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:43)
1353 5039 Spegel Gustaviansk stil, 111x54 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:48)
1353 5070 Spegel Gustaviansk stil, 118x50 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:32)
1353 5201 Spegel med ram i tenn, 1920-tal. Höjd: 40, bredd: 21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:41)
1353 5069 Spegel Oval, omkring 1900,64x49 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:58)
1353 5338 Spegel Teak, 66x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:07)
1353 5408 Spiselhundar Ett par. Höjd: 20cm
1353 5139 Stolar 2 par, 1800-tal
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:27)
1353 4216 Stolar 2 st, Stol 150, Lennart Bender, Åry Stålmöbler. Brännstämplad. Underrede av stålrör, sits i formpressat trä, klädsel i konstläder, höjd: 76 cm, sitthöjd ca: 33 cm
1353 5033 Stolar 4 st
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:15)
1353 5347 Stolar 4 st
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:37)
1353 5246 Stolar 6 st, Sjuan (7-an), Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark, Fritz Hansen, Danmark
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:54)
1353 5519 Stolar 6 st, teak
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:06)
1353 5031 Stolar Ett par
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:52)
1353 5318 Stolar Ett par, gustaviansk stil.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:08)
1353 5288 Stolar Ett par, rokokostil, med extra tyg
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:22)
1353 4239 Stolar två stycken, provinsarbeten, senbarock
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:30)
1353 1356 Stråke Signerad Rudolf Ringer. Längd: 74cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:22)
1353 5453 Stringhylla 9 hyllplan, 10+ 2 gavlar, längd: 80 cm, djup: 20 cm, höjd: 2 cm (per hyllplan)
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:22)
1353 5230 Ströare silver (830). Höjd: 20cm. Vikt: 188g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:26)
1353 4404 Stubbstol + Bord. Höjd: 75-86cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:57)
1353 5460 Sybord lyrformad fot, björk. Bredd: 61. Djup: 40 cm. Höjd: 71 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:50)
1353 5471 Sybord omkring sekelskiftet 1900, mahogny. Bredd: 60. Djup: 41 cm. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:41)
1353 5446 Sybord Pelarfot. Bredd: 57 cm. Djup: 40 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:37)
1353 5323 Sybord Senempire, mahogny. Bredd: 62, djup: 44 cm, höjd: 70 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:22)
1353 5304 Syltkrukor 4 st, Gustavsberg och Rörstrand. Höjd: 16-27 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:49)
1353 5036 Synthesizer Korg Monophonic MS-20 i väska, längd: 62 cm, djup: 37 cm, höjd: 30 cm (lådans mått)
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:14)
1353 5329 Taburett rokokostil, längd: 47 cm, djup: 41 cm, höjd: 42 cm
1353 5178 Takarmatur höjd: 30cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:11)
1353 4049 Takarmatur koppar, tidigt 1900-tal, motiv med älgar. Diameter: ca 38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:09)
1353 4414 Takarmatur Krom/prismor. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:40)
1353 5100 Takarmatur Turkost glas. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:00)
1353 5368 Takarmatur Uppsala armaturfabik. Diameter: 118, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:56)
1353 5369 Takarmatur Uppsala armaturfabik. Diameter: 118, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:02)
1353 5083 Takarmaturer ett par, design: Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Flowerpot". Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:47)
1353 5116 Takarmaturer ett par. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:14)
1353 5421 Tallrikar 4 st, Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. Diameter. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:02)
1353 5010 Tändare Dunhill, med fodral. Höjd: 6cm
1353 5282 Tavla Gobeläng, Romantiskt motiv, 60x120 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:52)
1353 5312 Tavla Hårarbete, 20x13 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:31)
1353 5209 Teaterkikare Aldon, G. Rodenstock, München. Längd: 10 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:46)
1353 5009 Tehuva + lampskärm, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Tulpan, Diameter: 36cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:37)
1353 5125 Tekanna Kina. Höjd: 24 inkl hänkel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:18)
1353 5480 Tekanna & ljusstake 2 delar, Rörstrand. Höjd: 16-24cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:32)
1353 5417 Terrin Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 25cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:13)
1353 5447 Teservis 13 delar, Lomonosov, Sovjet, märkt Made in USSR. Tekanna, 6 koppar med fat, 6 assietter
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:56)
1353 5285 Tidningsställ Metall. Längd: ca 40 cm, bredd: ca 23 cm, höjd: ca 33 cm nutida
1353 5528 Torrnålsgravyrer Sixten Haage (f. 1926), Sverige. "Fabrik", portfölj med 5 torrnålsgravyrer, oramade lösa blad. Signerade, daterade 1978 och 1979, numrerade 14/150. Bladets mått: ca 79x62 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:09)
1353 5493 Trädgårdsbord nutida, diameter: 103 cm. Höjd: 69 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:02)
1353 5494 Trädgårdsbord nutida, diameter: 103, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:15)
1353 5302 Trädgårdsgrupp 4 delar, soffa. Längd: 106cm, bord. Längd: 91 cm, djup: 62 cm, höjd: 88 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:16)
1353 5300 Trädgårdsstolar Ett par
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:51)
1353 5122 Trappstol
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:51)
1353 5104 Trappstol Höjd: 89cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:10)
1353 1494 Träsnitt 2 st, Kina, 39x74cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:31)
1353 5349 Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. Signerad, numrerad 240/310. Motivet: 20x16 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:40)
1353 5386 Träsnitt Japan, 37x24 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:05)
1353 5343 Träsnitt Japan, triptyk, Signerad, militärer, ej glas, 35x67 ca
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:45)
1353 5198 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 338/360,1976, Gamla Stan. Motivet: 36x55cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:17)
1353 5086 Uppläggningsfat 2 st, Meissen, A-kante, 1850-1923. Längd: 40-55 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:41)
1353 5005 Utställningsaffisch PG Thelander på Galleri Malmgran 1982. Färgoffset. Bladets mått: 72x60,5 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:35)
1353 5500 Vågar 4 st, med vikter. Längd: 22-60cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:47)
1353 5081 Väggarmaturer Ett par, mässing. Längd: 20cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:04)
1353 5320 Väggarmaturer ett par, mässing. Längd: 38cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:45)
1353 5429 Vägglykta glas och metall. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:12)
1353 5420 Vägglystrar ett par, Prismor. Höjd: ca 40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:46)
1353 5294 Väggpendyl Ek. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:03)
1353 5458 Väggpendyl Empirestil. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:44)
1353 4189 Väggrelief Fiskare, Upsala-Ekeby, Märkt Ekeby Sweden 2040, ca 31x21 cm
1353 2104 Väggskulptur Cilla Adlercreutz, glaserad keramik, Bröst, 61x35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:33)
1353 5240 Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Glas. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:35)
1353 5245 Vas Glas. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:41)
1353 5094 Vas Johansfors Glasbruk, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:55)
1353 5188 Vas Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:33)
1353 5438 Vas Kosta Boda. Höjd: 15cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:11)
1353 4320 Vas Louise Roe, Willy Smoke. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:51)
1353 5292 Vas Orrefors, kristall. Höjd: 24 cm. Diameter: ca 12,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:37)
1353 2057 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Studiohanden. Längd: 15, djup: 6 cm, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:20)
1353 5241 Vaser 2 st, bland annat UE. Höjd: 22-32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:40)
1353 5441 Vaser 2 st, cloissonné. Höjd: 13-18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:25)
1353 5478 Vaser 2 st, Tapio Wirkkala & Vicke Lindstrand. Höjd: 9-18cm
1353 5208 Vaser 2 st. Kristall. Höjd: , höjd: 26- 30
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:27)
1353 5022 Vaser 3 st, Kina. Höjd: 24-30cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:57)
1353 5291 Vaser 4 st, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Ekeby, (1942), Modell 242. Höjd: 20-28 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:39)
1353 5477 Vaser 4 st, bland annat, Orrefors. Höjd: 18-27cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:47)
1353 5394 Vaser Ett par, persiska. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:26)
1353 5243 Vaser Porslin, 2+ 2 st. Höjd: 22-38 cm
1353 5393 Verktygsdelar 10 delar. Längd: 25-48cm, 1800-tal
1353 5063 Vinglas 8st. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:16)
1353 5117 Vinkylare Glas, Franz Tricot. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:21)
1353 5126 Vinprovarglas 14 st, Orrefors. Höjd: 17,5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:25)
1353 5451 Vinprovarglas med mera, 19 delar. Höjd: 14-19 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 18:08)
1353 5365 Vitrinskåp på benställning. Bredd: 59, djup: 29 cm, höjd: 132 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 19:18)
1353 5171 Ytterfoder 3 st, bland annat Rörstrand. Diameter: 16-20cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:22)
1353 4294 Ytterfoder Gustavsberg & Rörstrand, Empire & Gunnar Nylund. Höjd: 12-16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 oktober 2020 20:16)