Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 20 januari 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1302 7052  Akvarell P I Björk, Signerad, "Hötorget den 13 maj 1938", 28x35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:55)

1302 3130  Akvarell Stig Larsson-St Clair (f. 1918), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Motivet: 28x37 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:10)

1302 7039  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Strömsborg. Signerad. Motivet: 19,5x29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:37)

1302 7011  Etsning G Borg, "Slussenområdet, med gamla Katarinahissen", Signerad. Motivet: 22x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:45)

1302 7029  Etsningar 2 st, Stockholmsmotiv, W Hartmann efter. Ej signerad. Motivet: 47x35 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:26)

1302 7014  Etsningar 8 st, Erik Ekroth (1883-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, oramade lösa blad, 2 st inramade. Signerad. 15x11-15,5x22.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:36)

1302 7013  Etsningar & litografier 6 st, Ernst Hällgren (1889-1944), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:19)

1302 7015  Färgetsning Jean Skoglund (1908-1948), Sverige. Utsikt från Mosebacke. Signerad. Motivet: 30x43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:36)

1302 7066  Färglitografi 2 st. Dénes Perger (1934-2015), Sverige. Signerade. Signerad, numrerad 30/240,1993. Motivet: 21x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:25)

1302 7028  Färglitografi 3 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv, 290-upplaga, signerad, ca 40x50 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:01)

1302 7025  Färglitografi 5 st, Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 105/350. Motivet: 47x24 - 33x32cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:46)

1302 7055  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 194/770, Järntorget Stockholm. Motivet: 34x53 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:41)

1302 7026  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. "Spegling", EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, daterad -88. Motivet: 33x46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:22)

1302 5273  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 257/3690. Motivet: 16x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:03)

1302 7043  Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Signerad, numrerad 256/360, Utsikt från Södermalm, daterad -84. Motivet: 34x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:17)

1302 7056  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 292/295, Västerbron. Motivet: 45x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:53)

1302 7024  Färglitografi David Bracken (f. 1930), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 74/200. Motivet: 35x54cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:36)

1302 6454  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Södermalm. Signerad, HC-upplaga. Motivet: 38x46 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:37)

1302 7019  Färglitografi Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Djurgården. Signerad, numrerad 131/260, daterad 1948. Motivet: 40x48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:11)

1302 7009  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 226/290. Motivet: 37x50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:47)

1302 7008  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 92/325. Motivet: 40x52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:18)

1302 7048  Färglitografi Knut Gruva (1902-1981), Sverige. Slussen vinter. Signerad, numrerad 288/310, daterad -73. Motivet: 24x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:11)

1302 7027  Färglitografi Mats Högberg. Signerad, numrerad 67/78. Motivet: 40x30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:16)

1302 7071  Färglitografi Nilsson & Knall, Gamla Stan. Signerad, numrerad 309/360. Motivet: 46x60cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:08)

1302 7074  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, numrerad 73/260. Motivet: 40x47 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:36)

1302 7006  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Af Chapman, Stockholm. Signerad, numrerad 32/100. Motivet: 46x61cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:33)

1302 7020  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 140/150, daterad 1980, Stockholm. Motivet: 42x57 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:07)

1302 7005  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholms Stadion. Signerad, numrerad 5/100. Motivet: 42x58cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:39)

1302 7004  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholms Stadshus. Signerad, numrerad 5/100. Motivet: 44x59cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:59)

1302 7007  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholms Stadshus. Signerad, numrerad 75/100. Motivet: 46x61cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:08)

1302 7012  Färglitografier 2 st, Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Stockholmsmotiv. Signerad. Motivet: 19x20 & 35x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:57)

1302 7016  Färglitografier 2 st, Stockholmsmotiv, 70x100 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:58)

1302 3289  Färglitografier 4 st, Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Stockholmsmotiv, Numrerade. Signerade. Motivet: 53x55cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:14)

1302 5355  Färglitografier 4 st. Sven Gerdin, Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 304/375. E, 22x33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:54)

1302 7069  Fotografer 7 st, Stockholmsmotiv, 1928, Fotograf Bertil Norberg. Motivet: 19,5x28,5 & 28,5x19,5

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:55)

1302 7002  Fotografier 10 st, Stockholmsmotiv, Lindahls Fotografiaffär mm, Stockholm. Uppklistrade på härdpapp. Motivet: 22x15 & 15x22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:33)

1302 7076  Grafiska blad 2 st. Gamla stan tryckt på kartor, Stockholm. Ej signerad. Motivet: 33x28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:28)

1302 7041  Grafiska blad 2 st. Stockholm. Ej signerad. Motivet: 25x39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:13)

1302 7060  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 103/200, Riddarhuset, 47x63cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:05)

1302 7053  Litografier 6 st. Motiv från Djurgården. Stockholm, Billmark, Motivet: 14x21 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:43)

1302 7032  Oljemålning Alessandro Rhodin (1897-1971), Sverige. "strötåg i Gamla stan". Signerad. Olja på duk på pannå, 61x46cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:25)

1302 7061  Oljemålning Anita Adolfsson, "Rosendahls trädgård". Olja på duk, signerad, 33x41cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:00)

1302 7067  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Djurgårdsfärja. Signerad. Olja på duk, 35x27 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:23)

1302 7068  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Utsikt mot Nationalmuseum. Signerad. Olja på duk, 24x33 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:56)

1302 4032  Oljemålning Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige. Stockholm. Signerad. 1948. Olja på duk, 47x37 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:04)

1302 7049  Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Utsikt mot Waldemarsudde. Signerad, daterad 1940. Olja på pannå, 45x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:05)

1302 7038  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Utsikt från Glasbruksklippan. Signerad, -52. Olja på duk, 54x64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:05)

1302 7037  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Vårdag, Kastellholmen. Signerad, 1939. Olja på duk, 46x54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:42)

1302 7070  Oljemålning Erich Lamm. Signerad. Stockholm. Olja på duk, 54x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:03)

1302 6093  Oljemålning G Jönsson. Signerad, Stockholm -17. Olja på duk, 65x90 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:36)

1302 7073  Oljemålning Gustav Stenberg, Vinterdag Stockholm. Olja på duk. Signerad. 54x45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:59)

1302 7058  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 57x74 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:46)

1302 7035  Oljemålning Harald Garmland (1904-1985), Sverige. Stockholmsmotiv mot söder, Signerad, 1942. Olja på duk, 45x36

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:02)

1302 7046  Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Vinter vid Skeppsbron. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:17)

1302 7075  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv, omkring 1900. Ej signerad. Olja på pannå, 17x24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:34)

1302 7010  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv. Monogramsignerad. Olja på pannå, 42x58 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:04)

1302 7045  Oljemålning Per Wilhelm Cedergren (1823-1896), Stockholms inlopp, Signerad. Olja på pannå, 23x30 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:25)

1302 7042  Oljemålning Rita Hult, motiv Katarina kyrkbacke. Signerad. Olja på duk, 32x39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:01)

1302 6037  Oljemålningar 2 st, Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, ca 45x37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:40)

1302 6036  Oljemålningar 2 st, Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk respektive pannå, ca 40x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:57)

1302 7054  Oljemålningar 2 st, M Svinge, Östermalmstorg & Storgatan. Signerad. Olja på pannå, 11x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:27)

1302 7057  Oljemålningar 4 st, Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade. Olja på pannå, ca 35x26 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:57)

1302 7036  Tavlor 2 st. Stockholmsmotiv, efter Johan Fredrik Martin. Motivet: 35x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:51)

1302 7030  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Årstabron. Signerad, numrerad 293/360. Motivet: 40x54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:07)

1302 3269  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Gamla Stan, 18/360. Signerad. Motivet: 38x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:30)

1302 7047  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. PT, Lejonbacken Stockholm. Signerad, daterad -71. Motivet: 23x40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:05)

1302 7023  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 151/350, daterad -86. Motivet: 45x51 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:49)

1302 7001  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 23/250, Slussen. Motivet: 47x73 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 20:01)

1302 3292  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Utsikt över spårområdet vid Stockholm Central. Signerad, numrerad 287/360, daterad 1973. Motivet: 50x80 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 18:20)

1302 7062  Vykort ca 250 st, Stockholmsbilder

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 januari 2020 19:40)