Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 juni 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1335 1024  Akvarell Alexandra Westermark (f. 1959), Sverige. Signerad, 75x55cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:47)

1335 1125  Akvarell Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige, tillskriven. Visby ringmur. Ej signerad. Akvarell. 24x32 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:49)

1335 1133  Akvarell Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Båtar, Monogramsignerad AP. Akvarell, 14x24 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:37)

1335 1093  Akvarell Ellen Palm (f. 1888), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1945. Akvarell, 27x27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:42)

1335 1141  Akvarell Jaqueline Brogren, "Höststranden". Signerad, daterad -78. Motivet: 50x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:36)

1335 1066  Akvarell Larissa Stenlander (f. 1960), Sverige. Katter. Signerad. Motivet: 49x66cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:30)

1335 1120  Akvarell Regina Kylberg (1843-1913), Sverige. Signerad, daterad 1885, Fjällmotiv med figurer, 33x24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:36)

1335 1019  Akvarell Virginia Larson (1844-1893), Sverige. Mansfigur, Motivet. Ca 24x15 cm. Signerad, Rom

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:28)

1335 7026  Akvareller 2 st, Natalia Palander, tillskriven, Skärgårdsmotiv. Omkring 1900. Ej signerad. Motivet: 22x31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:57)

1335 1009  Blandteknik Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Signerad a tergo, daterad 1986. Mixed media, 108x108cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:33)

1335 1063  Blandteknik Gunnel Boij-Tiriolo (f. 1924), Sverige. Signerad Gunnel Boij, daterad 1948, ca 63x48cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:27)

1335 1127  Blandteknik Lisbeth Logg. Americas Cup, Signerad, daterad 99,122x185 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:27)

1335 1104  Blandteknik Natalia Mittkoff, 1800-tal, Porträtt av Grevinnan Tolstoy, Signerad. Motivet: 20x15 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:36)

1335 1039  Blandteknik Nina Sjöberg, 1872, By, Intyg a tergo, 30x43 ca. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:27)

1335 1135  Blandteknik Stina Sörman (1910-1993), Sverige. "Högvatten". Signerad, daterad 1982,77x60cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:02)

1335 1149  Blyertsteckning Eva Bagge (1871-1964), Sverige. Inez & Viskan. Signerad. Motivet: 18x15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:35)

1335 1068  Etsning Anna-Lisa Elfwén (f. 1919), Sverige. Signerad, numrerad 4/40. Motivet: 32x24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:53)

1335 1011  Etsning Inga Säterborg (1927-2016), Sverige. "Änglavakt". Signerad, daterad -78. Motivet: 17,5x12 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:03)

1335 1095  Färgetsning Åsa Burman (1953-2002), Sverige. "Balans". Signerad, numrerad 6/100. Motivet: 13x17cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:16)

1335 1069  Färgetsning Brita Molin (f. 1919), Sverige. Signerad, numrerad 10/60. Motivet: 47x35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:06)

1335 1147  Färgkrita Lil Silfverling (1909-1980), Sverige. "Dramatiskt Landskap", Signerad. Motivet: 21x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:46)

1335 1016  Färglitografi Ann-Marie Lamm (1917-1993), Sverige. Motiv från Slussen, Stockholm. Signerad, numrerad 132/260, daterad -78. Motivet: 52x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:34)

1335 1083  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 81/210. Motivet: 38x51cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:53)

1335 1084  Färglitografi Dorothea Tanning (1910-2012), USA. Signerad. Motivet: 33x46cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:53)

1335 1113  Färglitografi Helena Elfgren (f. 1960), Sverige. "Väktarens blomma". Signerad, numrerad 129/180, daterad 2010. Motivet: 29,5x29,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:12)

1335 1098  Färglitografi Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 82/90, daterad 1982. Motivet: 48x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:40)

1335 2134  Färglitografi Kerstin Lundberg-Stenman (1926-2007), Sverige. Signerad, numrerad 117/150. Motivet: 57x42cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:07)

1335 1140  Färglitografi Kerstin Lundberg-Stenman (1926-2007), Sverige. Signerad, numrerad 40/200. Motivet: 40x48cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:10)

1335 1145  Färglitografi Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 148/170. Motivet: 70x50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:29)

1335 1023  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Fjädrar. Signerad, numrerad 90/250, Motivet. 24x19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:49)

1335 1082  Färglitografi Maria Larkman (f. 1964), Signerad, numrerad 168/270. Motivet: 41x30cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:09)

1335 1017  Färglitografi Marika Lang (f. 1961), Sverige. Östermalmshallen. Signerad, numrerad 88/290. Motivet: 57x75

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:19)

1335 1056  Färglitografi Nina Thorgeirsdottir (f. 1967), Sverige. Barinteriör. Signerad, numrerad 43/190. Oramat löst blad. Motivet: 50x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:31)

1335 1057  Färglitografi Nina Thorgeirsdottir (f. 1967), Sverige. Signerad, numrerad 85/190, oramat löst blad. Motivet: ca 70x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:58)

1335 1073  Gouache Veronika Keerdoja (1904-1985), Sverige. Gamla växthuset, Bergianska trädgården, Frescati. Signerad, daterad -61. Gouache, 52x48 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:29)

1335 1055  Grafiskt blad Gicléetryck, Anette Englund (f. 1954), Sverige. "Ballerina". Signerad, numrerad 15/50. Oramat löst blad. Motivet: ca 38x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:23)

1335 1049  Grafiskt blad Gicléetryck, Birgitta Månsson, "Röd Klänning". Signerad, numrerad 28/100, oramat löst blad. Motivet: 38x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:27)

1335 1052  Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, Sverige. "Cows". Signerad, numrerad 25/100, oramat löst blad. Motivet: ca 28x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:13)

1335 1058  Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, Sverige. "Ser inte, Hör inte". Signerad, numrerad 23/60, oramat löst blad. Motivet: ca 40x60 m

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:57)

1335 1053  Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, Sverige. "Zebra". Signerad, numrerad EA 4/5. Oramat löst blad. Motivet: ca 28x38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:32)

1335 1050  Grafiskt blad Gicléetryck, Gudrun Kellerman (f. 1943), Sverige. "Sunday Morning". Signerad, numrerad 4/100, oramat löst blad. Motivet: ca 38x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:16)

1335 1051  Grafiskt blad Gicléetryck, Stina Bäckman, Sverige. "Kruset", stilleben. Signerad, numrerad 28/50. Oramat löst blad. Motivet: ca 32x24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:15)

1335 1116  Olja på oljetryck Marika Lang (f. 1961), Sverige. Villagatan 15, Monogramsignerad, 67x48 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:12)

1335 1086  Oljemålning 2 st, Brita Streijffert (1917-2006), Sverige. Signerade, 1987, "Gammal fiskarbåt". Olja på pannå, 14x21cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:57)

1335 1109  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. "Trädgårdslandet". Monogramsignerad, daterad -49. Olja på duk, 27x33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:12)

1335 1007  Oljemålning Anna Küntzel (1897-1993), Sverige. "Söndagspromenad i snö". Signerad, daterad 1942, Olja på pannå, 46x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:33)

1335 1134  Oljemålning Astrid Forsell Gullstrand (1874-1952), Sverige. Självporträtt. Osignerad. Olja på duk, 46x41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:22)

1335 1111  Oljemålning Astrid Munthe de Wolfe (f. 1926), Sverige. "Alskog Rödlöga", Signerad. Olja på duk, 50x60 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:01)

1335 1142  Oljemålning Astrid Munthe de Wolfe (f. 1926), Sverige. "Utsikt Funchal", Signerad. Olja på duk, 93x59 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:30)

1335 1107  Oljemålning Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Fiskebodar. Monogramsignerad. Olja på duk, 26,5x40,5

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:35)

1335 1079  Oljemålning Beth Zeeh (1911-2004), Sverige. Landskap med gård, Signerad. Olja på duk, 68x52 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:37)

1335 1031  Oljemålning Birgitta Möller. Signerad, daterad 1978. Olja på duk, 80x100cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:34)

1335 1128  Oljemålning Bodil Hedlund (f. 1946), Sverige. "Stilleben med gul keramikkruka". Signerad. Olja på duk, 64x73 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:59)

1335 1092  Oljemålning Brita Naess (1901-1965), Sverige. "Venedig från vattnet". Signerad, daterad 1938. Olja på pappannå, 26x34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:50)

1335 1074  Oljemålning Brita Nordencreutz (1899-1982), Sverige. "Motiv från Norrsalbo". Signerad, daterad 1942. Olja på pannå, 15x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:24)

1335 7201  Oljemålning Brita Nordencreutz (1899-1982), Sverige. Sydländsk by. Signerad, -30. Olja på duk, 60x80

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:40)

1335 1032  Oljemålning Brita Streijffert (1917-2006), Sverige. Tulpaner, Signerad. Olja på duk, 60x75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:55)

1335 1025  Oljemålning Cecilia Kraft (f. 1978), Sverige. Kvinna i röd klänning. Signerad. Olja på duk, 145x90cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:19)

1335 1150  Oljemålning Celina Runeborg (1878-1977), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 65x54 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:25)

1335 1088  Oljemålning Christine Eriksson, "Strandvy på Fyn". Monogramsignerad. Daterad a tergo -97. Olja på pannå, 46x38cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:55)

1335 1089  Oljemålning Christine Eriksson, "Vallmofält på Fyn". Monogramsignerad, daterad a tergo -97. Olja på pannå, 33x40cm

1335 7474  Oljemålning Dagmar Arvidsson, stadsmotiv, Signerad. Olja på pannå, 45x36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:39)

1335 1026  Oljemålning Edith Gert (1906-1983), Sverige. Interiör med kvinna vid ett piano. Signerad E Gert. Olja på duk, 58x70cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:57)

1335 1129  Oljemålning Eila Juntunen (f. 1933), Finland. "Hösten i Lekparken, Signerad. Olja på duk, 38x45,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:16)

1335 8020  Oljemålning Ella Wanner (1887-1962), Sverige. "Studie av lilla mam". Signerad. Olja på pannå, 41x36 cm, oramad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:55)

1335 1114  Oljemålning Ellen Norbeck. "På landet". Signerad, daterad -82. Olja på pannå, 26x34 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:40)

1335 1112  Oljemålning Elsa Celsing (1880-1974), Sverige. "I Båten". Signerad. Olja på pannå, 64x52 cm

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:23)

1335 1064  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, 65x53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:17)

1335 1027  Oljemålning Emma Liljedahl-Adlerz (1870-1947), Sverige. Landskap med sjö i skymning. Signerad. Olja på duk, 81x97 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:57)

1335 1002  Oljemålning Emma Toll (1847-1917), Sverige. Signerad. Olja på duk, 21x32cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:33)

1335 1096  Oljemålning Eva Boström (f. 1954), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 1980. Olja på duk, 32x40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:04)

1335 1105  Oljemålning Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Kvinna. Signerad. Olja på duk, 135x115cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:19)

1335 1004  Oljemålning Fanny Brate (1861-1940), Sverige. "Blåklint och röda lador". Signerad, daterad 1927. Olja på pannå, 19x29 cm

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:31)

1335 1010  Oljemålning Fanny Brate (1861-1940), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, 35x55 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:07)

1335 1103  Oljemålning Francisca Lindberg (f. 1944), Sverige. Signerad, komposition. Olja på duk, 27x21,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:51)

1335 1154  Oljemålning Harriet Hultkrantz (1909-2005), Sverige. "Åkerby", Signerad. Olja på duk, 45x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:30)

1335 1144  Oljemålning Hedvig Strandberg (1842-1931), Sverige. Bergslandskap med sjö och stuga. Signerad, daterad 1873. Olja på duk, 33x42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:45)

1335 1126  Oljemålning Hedvig Tegnér (1866-1961), Sverige. Signerad, daterad 1918, "Kulle vid hafvet". Olja på duk, 73x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:59)

1335 1138  Oljemålning Hildegard Thorell (1850-1930), Sverige. Signerad, 1875. Olja på duk, 20x14,5cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:54)

1335 1075  Oljemålning Hjördis Lindblad (1909-1971), Sverige. "Glöd". Komposition. Signerad. Olja på duk, 31x46 cm

1335 1014  Oljemålning Inez Leander (1878-1969), Sverige. Fartyg i hamn. Signerad. Olja på pannå, 45x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:54)

1335 1102  Oljemålning Irena Voit. Signerad a tergo. Olja på duk, 60x80 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:34)

1335 8361  Oljemålning Kerstin Ericsson. Signerad, daterad -80. Olja på duk, 45x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:18)

1335 1139  Oljemålning Kerstin Lundberg-Stenman (1926-2007), Sverige. Signerad, daterad 1985. Olja på duk, 61x49,5cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:58)

1335 1090  Oljemålning Kewe Eitrem (1916-2014), Sverige. Landskap med hus. Signerad. Olja på duk, 27x35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:09)

1335 1041  Oljemålning Kristiina Kaasik (f. 1943), Estland. "Landscape in nowhere". Signerad, daterad -92. Olja på duk, 49x38 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:49)

1335 1006  Oljemålning Kristina Jöred (1913-2003), Sverige. Vinterlekar. Signerad. Olja på pannå, 31x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:34)

1335 1070  Oljemålning Lena Westman-von Strokirch (f. 1936), Sverige. "Trädgården". Signerad, daterad 1960. Olja på duk, 44x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:29)

1335 1097  Oljemålning Li Hertzman-Ericson (1933-2017), Sverige. "I Althea". Signerad. Olja på pannå, 52,5x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:03)

1335 1040  Oljemålning Margareta Carlstedt (f. 1934), Sverige. Mor med barn. Signerad, daterad 1960. Olja på duk. Olja på pannå, 23x35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:18)

1335 1001  Oljemålning Martha Rydell-Lindström (1878-1956), Sverige. "Roddbåt i Mariehamn". Signerad, 1936, Åland. Olja på pannå, 45x414cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:36)

1335 1042  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 70x50 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:45)

1335 1130  Oljemålning Ragnhild Knutsson (1933-2015), Sverige. "En trädgård vid havet", Monogramsignerad. Olja på duk, 92x73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:29)

1335 1100  Oljemålning Ragnhild Knutsson (1933-2015), Sverige. Diptyk, monogramsignerad. Olja på duk, 73x200 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:07)

1335 1065  Oljemålning Sandra Steen (f. 1989), Sverige. Signerad, daterad 2008. Akryl på glas, ca 69x99cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:06)

1335 1067  Oljemålning Signe Bohman (1885-1987), Sverige. Utsikt Stockholm. Signerad. Olja på pannå, 50x57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:25)

1335 1110  Oljemålning Simona Ertan (f. 1923), Rumänien. "Buenos Aires". Signerad, daterad 1960. Olja på duk, 80x64 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 21:02)

1335 1005  Oljemålning Torun Munthe-Brate (1891-1993), Sverige, tillskriven. Porträtt av systern Ingegerd, ej signerad. Olja på duk, ej ram, 62x47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:56)

1335 1106  Oljemålning Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Komposition, monogramsignerad. Olja på duk, 134x112cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:30)

1335 1152  Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Signerad, damporträtt. Olja på pannå, 90x71 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 juli 2020 02:06)

1335 1131  Oljemålningar 3 st, Margit Daver (f. 1918), Sverige. Monogramsignerade, 1947, duk, 36x29 - 48x68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:35)

1335 1122  Oljemålningar ett par, Julia Strömberg (1851-1920), Monogramsignerade -87, Landskap med hus. Olja på pannå, 32x49 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:51)

1335 1123  Pastell Maria Röhl (1801-1875), Signerad, daterad 1855, kopia efter antiken, 35x25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:34)

1335 1151  Plädar 2 st, Tidstrand, Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. 144x220 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:30)

1335 1099  Skulptur Niki de Saint Phalle (1930-2002), Frankrike. Signerad. Mjukplast, “Nana by Niki” för Alvimar. Uppblåsbar figur i bikini. Höjd: ca 130 cm. Bredd: ca 100 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:24)

1335 1081  Skulptur Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Signerad, år 1911. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:20)

1335 1136  Skulptur Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Glaserad stengodslera. Signerad. Längd: 14, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:04)

1335 1101  Skulptur Yayoi Kusama (f. 1929), Japan. "Pumpkin". Objekt, multipel, gjuten resin. Originaletui. Höjd: 10,5 cm. Utgiven av Benesse Holding Inc, Naoshima, Japan

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:47)

1335 1155  Teckning Agnes Cleve (1876-1951), Sverige. Kvinnostudie. Signerad, 35x14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:33)

1335 1119  Teckning Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Monogramsignerad, daterad 1876. Blyerts, 14x22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:41)

1335 1020  Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. "Vita aklejor". Handtryck, Motivet: 25x19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:44)

1335 1080  Väggskulptur Barbro Bäckström (1939-1990), Sverige. "Gravidmage". Plast. Signerad, numrerad 10/125, daterad 1969, ca 29x21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:51)

1335 1077  Väggtextil Christina Knall (f. 1947), Sverige. "Sjölandskap". Signerad, daterad 1977, ca 60x76 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:17)