Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 maj 2012 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

760 7061  Akvarell Aly Ben Salem (1910-2001), Sjöjungfrur, 40 x 50

S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2012 04:03)

760 7102  Akvarell Anna Palm de Rosa (1859-1924), Bretagne, signerad. motivets mått: 36x63

S�ldes f�r 13.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7123  Akvarell Egron Lundgren (1815-1875), Flicka med vattenkrus, Monogramsign EL, motivets mått: 34 x 22

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7210  Akvarell Gunnar Brusewitz (1924-2004), -5/2 -73, Duvor i träd, motivets mått: 20x20

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7127  AKVARELL Leander Engström (1886-1927), tillskriven, Pojke med näverkolt, 47 x 35

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7186  Akvarell Mariano Garcia, sign Roma 86, 78x55

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7113  Akvarell Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), tillskriven, signerad, Fyr, 29x39

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7072  Bestick 30 del, Silver, 1897, EJ, 1500g ca

S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7215  Bestickuppsättning 59 del, Chippendale, Silver

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7200  Bestickuppsättning Silver, 115 st, ca 4, 9 kg brutto,

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 5624  Bestickuppsättning Silver, Spetsmodell, Monogram, ca 80 del, ca 5 kg

S�ldes f�r 15.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7189  Betsicksuppsättning Gunnar Fjeld, Norge, Silver, ca 100 del, bruttovikt: 3700 g

S�ldes f�r 10.300 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7044  Blandteknik 2 st, Isaac Grünewald (1889-1946), 'Fiesco Dräktskiss: Fiesco' resp 'Mikadon Dräktskiss: Geisha', motivets mått: 45x39 resp 49x32

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7029  Blandteknik 2 st, monogramsignerade G. S, 1826, Stockholmsmotiv, motivets mått: 13x19

S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7122  Blandteknik Egron Lundgren (1815-1875), Kvinna med bricka, motivets mått: 33 x 23

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7121  Blandteknik Egron Lundgren (1815-1875), Monogramsign EL, Dräktstudie, motivets mått: 25 x 15

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7114  Blandteknik Olle Bonniér (f. 1925), signerad -60, Komposition, bladets mått: 29x39

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7005  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Brandkårsutryckning, 27 x 37

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7160  Blandteknik Rune Hagberg, 19x13

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7118  Blyerts Egron Lundgren (1815-1875), Musicerande sällskap, "Sevilla", motivets mått: 26 x 43

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7166  Bonad vävd, sent 1800-tal, 122x48

760 7173  Collage Stig Claesson Slas (1928-2008), motivets mått: 99x69

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7208  Etsning Anders Zorn (1860-1920), " Mot strömmen", signerad. 11, 5x16, 5 Hjert&Hjert 289

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7047  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Edward R Bacon, 1897, signerad. 23, 9x15, 7. Hjert&Hjert no. 77

760 7207  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Spelande kvinna, motivets mått: 24x18

S�ldes f�r 6.300 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7074  Fällbord Jacob Sjölin, "Köping ch Kongsör no 908", Alrot, diameter: 75, höjd: 67

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7176  Fåtölj Carl Malmsten, "Vår Fru"

760 7099  Fåtölj med fotpall, 'Eva', Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), solblekt tyg, oklädd fotpall

760 7213  Fåtöljer 1 par, Farmor, Design Carl Malmsten

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7004  Flamskvävnad Tidigt 1800-tal, 90x43

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7231  Flintlåsgevär 1800-tal, "Tshurtshenthaller In Braunau", längd: 80

760 8505  Flintlåspistol Wilson London, 1800-tal, längd: 39

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7014  Fruktfat med figurin, försilvrat, Art Deco, dia 45, höjd: 25

760 7025  Glas 3 st, graverade, 1700-/1800-tal, höjd: 11

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7211  Glasservis ca 45 del, Kosta, "Karlberg"

760 6277  Golvkandelaber Brons, Empire-stil, höjd: 130, kompletterad

760 5163  Golvlampa Josef Frank, modell 1842

760 7248  Golvlampa mässing, Josef Frank, modell 2568/1

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7106  Golvskulptur osignerad, metall, brons, höjd: 190

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7235  Gräddkanna Gustaviansk, Silver, Johan Leffler, Falun, 1794, invändigt förgylld, ca 230 gr, höjd: 15

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7068  Gräddkanna Silver, 1818, Olof Bergström, Uppsala, Förgylld, höjd: 10, 5, 150g

760 7012  Hörnétagère Senempire, Med speglar, Mahogny, höjd: 215

760 3035  Hylla mahogny, Josef Frank, Svenskt Tenn, längd: 72, djup: 36, höjd: 74

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7149  Installation  Rune Hagberg, ramens innermått: 41x50

760 7187  Jardiniere Silver, utländska stämplar, 940gr, längd: 44, 5

760 7116  Kaffekoppar 16-del, Bing & Grøndahl

760 4368  Kaffeservis 4 delar, silver, 835, Mexico, ca 2400 g

760 7058  Karmstolar Ett par, Senbarock, Bemålade

S�ldes f�r 8.900 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 8092  Kolonnljusstakar 1 par, masurbjörk, sengustavianska, signerade, 1815, höjd: 21

760 7199  Konsolbord Gustavianskt, Kompletterat, längd: 93, djup: 50, höjd: 74

760 7030  Konsolbord Rokoko, Senare stenskiva, längd: 78, djup: 40, höjd: 74 (utan skiva)

760 8328  Lampbord Eero Saarinen (1910-1961), Tulip, pelarfot, stenskiva, diameter: 41, höjd: 52

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 8502  Lans 1800-tal, längd: 176

760 7225  Ljuskrona Gustaviansk stil, tidigt 1900-tal, höjd: 90

760 7046  Lockurna Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), 1918, höjd: 42

760 7071  Matskedar 12 st, Silver, 1800-tal, 780g ca

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7197  Monterbord Nyrokoko, Frankrike, slipat glas, längd: 54, djup: 43, höjd: 76

S�ldes f�r 9.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7013  Nattygsbord 1 par, design: Otto Schulz (1882-1970), BOET

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7034  Officerssabel E Svalling, Eskilstuna, längd: 100

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7037  Oljemålning 1700-tal, olja på kopparplåt, Kvinna med påfågelpenna, 21 x 17

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 17:00)

760 7063  Oljemålning Anders Holm, Monogramsign AH, Figurer vid insjö, 29 x 39

760 7111  Oljemålning Bror Börjeson, tillskriven, Signerad 'Line - Bror', Stilleben med terrin, på pannå, 19x24

760 7120  Oljemålning Bror Börjesson (1903-1999), 'Vatten' Monogramsign 1926, 25 x 20

760 7096  Oljemålning Damporträtt, Wilhelmina Mimmi Zetterström, (1843-1885), På Pannå, sign 1882, 36x26

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7035  Oljemålning Edmond Marie Petitjean (1844-1925), Rotterdams hamn, signerad. duk 85x142

S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7144  Oljemålning Eva Zettervall (f. 1941), 'Mot okänt mål', 192 x 86

760 7142  Oljemålning Eva Zettervall (f. 1941), Figur i skog, 74 x 52

760 7133  Oljemålning Hans Viksten (1926-1987), 1965, 'Totemträdet', 100 x 40

760 7003  Oljemålning Herbert Gentry (1919-2003), Rotating Center man, olja på duk, 1972-1973, ramens innermått: 117x105

760 7065  Oljemålning Josef Magnus Stäck, 1853, "Vico nara" med Vesuvius i bakgrunden, 35 x 50

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7053  Oljemålning Josefina Holmlund (1827-1905), Kvinna med fågel, signerad. 1853. 43x35

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7051  Oljemålning Kyrkointeriör, på pannå, ramens innermått: 46x42

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7148  Oljemålning Lage Lindell (1920-1980), Sittande modell, signerad. 58 x 48

760 7132  Oljemålning Lennart Olausson (f. 1944), Vattenfall, 110 x 120

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7205  Oljemålning Okänd Konstnär, 1700-tal, Romersk familj, ramens innermått: 23x18

760 7138  Oljemålning Peter Tillberg (f. 1946), 'Van Gogh, Arles -94', oljetempera, 100 x 97

S�ldes f�r 5.300 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7125  Oljemålning Rikard Lindström, Kvinnostudie, 37 x 34

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7147  Oljemålning Rune Sigvard, Självporträtt, Minnesutställningen 1953 Jämtlands läns konstförening, Med dedikation, 62 x 45

760 7094  Oljemålning Stilleben, Signerad, uppklistrad på pannå, 32x46

760 7008  Oljemålning Thure Wallner (1888-1965), 'Sidensvansar', 34x26

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7064  Oljemålningar 2 st, 1700-tal, J. Streng, Porträtt, 1800-talsramar, 80 x 65

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 8330  Pall Eero Saarinen (1910-1961), Tulip, pelarfot, höjd: 39

760 7018  Pickelhuva Sverige, Mässing & Emalj, höjd: 34

760 7022  Pickelhuva Sverige, Mässing/skinn, höjd: 26

760 7021  Pickelhuva Tyskland, "Mit Gott für Koenig und Vaterland" mässing/skinn, höjd: 24

760 7223  Pokal Silver, C G Hallberg, 1919, ca 700 gr

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7011  Rölakan Sverige, 300x400

S�ldes f�r 15.700 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7054  Salongsbord 1800-tal, Ek/Alm, diameter: 155, höjd: 70

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7033  Sjöofficerssabel 1800-tal. , längd: 92, Med balja

760 7198  Skål Orrefors, Edward Hald (1883-1980), diameter: 20, höjd: 10

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7246  Skål Orrefors, Sven Palmqvist (1906-1984), Ravenna, längd: 17, höjd: 9

760 7195  Skål Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Flambé, Dekor Wedel, diameter: 26, höjd: 10

760 7067  Skrin Sengustavianskt, 1810, mahogny/metallbehållare, längd: 24, djup: 16, höjd: 12

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7201  Skrivbord Design Josef Frank, Svensk tenn, längd: 106, djup: 45, höjd: 70

760 7070  Skrivset Silver, 1824, Carl Gustaf Hjulström, Köping, längd: 16

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7162  Skulptur Alice Nordin, viking, höjd: 18

760 7219  Skulptur Brons, Carl Eldh (1873-1954), Paris 1900, 'Linnea', Herman Bergman Fud, höjd: 33

S�ldes f�r 22.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 5218  Skulptur Diana Andersson (f. 1960), kvinnohuvud, kopparplåt, höjd: 62

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7107  Skulptur Diana Andersson (f. 1960), madonna, marmor, höjd: 91

760 7158  Skulptur Edvin Öhrström (1906-1994), glas, 4/9, höjd: 60 (inkl sockel)

760 5214  Skulptur Hanna Wärff Radhe (f. 1961), modersfigur, kalksten, 1987. höjd: 70

760 5425  Skulptur Hanna Wärff Radhe (f. 1961), signerad. HW, sten, höjd: 33

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7169  Skulptur Jack Zan (1903-1973), brons, höjd: 45

760 7167  Skulptur Jack Zan (1903-1973), brons, höjd: 54

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7110  Skulptur Jack Zan (1903-1973), brons, höjd: 84

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7157  Skulptur Krzymanska, 1973, The Window, brons, höjd: 31 (inkl sockel)

760 7128  SKULPTUR Marmor, De 3 gracerna, höjd: 59

760 7217  Skulptur Nils Möllerberg (1892-1954), brons, Stockholms konstgjuteri, No 9, 'Konteplation', höjd: 20 cm

760 5393  Skulptur Peter Dahl (f. 1934), badande kvinna, brons, längd: 10, höjd: 8

760 7163  Skulptur sign OB, brons, Herman Bergmans cireperdue, 5/10, höjd: 17

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 5216  Skulptur Solveig Pripp, 1982, sittande kvinna, terrakotta, trä, höjd: 60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7010  Skulptur Tibet, antik, Chakrasamvara, 1700-tal, höjd: 23

760 7159  Skulptur Torsten Renqvist (1924-2007), 1979, krokodil, längd: 44

760 7105  Skulptur Torsten Renqvist (1924-2007), jättestruts, gips, trä, metall, höjd: 86

S�ldes f�r 8.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7155  Skulptur Veikko Keränen, Nefertite, brons, höjd: 14(inkl sockel)

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7077  Släde 1800-tal, längd: 170 ca

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 10:45)

760 8504  Slaglåspistol 1800-tal, längd: 30

760 7045  Soffa Design Josef Frank, för Svenskt Tenn, nr 678, längd: 150

S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7177  Soffa Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), 'Paradiset'

760 7193  Spegel med konsolbord, mahogny, Karl Johan, höjd: 156 + 78

760 7097  Spegel Rokoko, (renoverad), höjd: 100

760 7048  Spegel Rokoko, senare glas, höjd: 120, skadat glas

760 7088  Stol Alvar Aalto "Aalto möbler svensk kvalitetsprodukt"

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7222  Stol Gustaviansk, Sign EHolm, Erik Holm (1734-1814)

760 3044  Stolar 1 par, design: Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Mademoiselle, Edsbyn 1961, vita

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7204  Stolar 1 par, Rokoko

760 7184  Stolar 1 par, Rokoko

760 7174  Stolar 2 st, snarlika, rokoko, Bemålade

760 7089  Stolar 4 st, "Myran", Arne Jacobsen (1902-1971), Fritz Hansen, 1967

760 7059  Stolar Ett par, Senbarock, bemålade

760 7079  Taburetter Ett par, Gustavianska, höjd: 45, Runda

760 7086  Takarmatur 1920-30-tal, metall/råglas, dia 65, höjd: 65

760 7168  Tallrikar 6 delar, Kina, diameter: 25

760 8007  Te/kaffekoppar 4+ 4 del + 2 extra kaffefat, Zebra, UE Upsala-Ekeby

760 7066  Tedosa Imari, silverlock 1795, Motiv med 1700tals folk, IBW, höjd: 12

760 2683  Trädgårdsurnor 1 par, Bolinder, Stockholm, no. 23, gjutjärn, höjd: 62

S�ldes f�r 10.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 3001  Trädgårdsurnor 1 par, Bolinders, Stockholm, no. 16, höjd: 29

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7239  Trågsoffa gustaviansk, längd: 200

760 7049  Urna Kina, Chien Lung, höjd: 25, locket saknas

760 7038  Urna Marieberg, Flintgods, Henrik Stens period 1769-88, höjd: 38

760 9497  Värja 1800-tal, längd: 88, Klinga med etsad dekor, med balja

760 7164  Vas Timo Sarpaneva (1926-2006), 13/1983, höjd: 21

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)

760 7154  Vinställ Torsten Johansson, 60-tal, trä, 39x30

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)