760 7061 Akvarell Aly Ben Salem (1910-2001), Sjöjungfrur, 40 x 50
S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 5 juli 2012 04:03)
760 7102 Akvarell Anna Palm de Rosa (1859-1924), Bretagne, signerad. motivets mått: 36x63
S�ldes f�r 13.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7123 Akvarell Egron Lundgren (1815-1875), Flicka med vattenkrus, Monogramsign EL, motivets mått: 34 x 22
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7210 Akvarell Gunnar Brusewitz (1924-2004), -5/2 -73, Duvor i träd, motivets mått: 20x20
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7127 AKVARELL Leander Engström (1886-1927), tillskriven, Pojke med näverkolt, 47 x 35
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7186 Akvarell Mariano Garcia, sign Roma 86, 78x55
S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7113 Akvarell Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), tillskriven, signerad, Fyr, 29x39
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7072 Bestick 30 del, Silver, 1897, EJ, 1500g ca
S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7215 Bestickuppsättning 59 del, Chippendale, Silver
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7200 Bestickuppsättning Silver, 115 st, ca 4, 9 kg brutto,
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 5624 Bestickuppsättning Silver, Spetsmodell, Monogram, ca 80 del, ca 5 kg
S�ldes f�r 15.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7189 Betsicksuppsättning Gunnar Fjeld, Norge, Silver, ca 100 del, bruttovikt: 3700 g
S�ldes f�r 10.300 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7044 Blandteknik 2 st, Isaac Grünewald (1889-1946), 'Fiesco Dräktskiss: Fiesco' resp 'Mikadon Dräktskiss: Geisha', motivets mått: 45x39 resp 49x32
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7029 Blandteknik 2 st, monogramsignerade G. S, 1826, Stockholmsmotiv, motivets mått: 13x19
S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7122 Blandteknik Egron Lundgren (1815-1875), Kvinna med bricka, motivets mått: 33 x 23
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7121 Blandteknik Egron Lundgren (1815-1875), Monogramsign EL, Dräktstudie, motivets mått: 25 x 15
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7114 Blandteknik Olle Bonniér (f. 1925), signerad -60, Komposition, bladets mått: 29x39
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7005 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Brandkårsutryckning, 27 x 37
S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7160 Blandteknik Rune Hagberg, 19x13
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7118 Blyerts Egron Lundgren (1815-1875), Musicerande sällskap, "Sevilla", motivets mått: 26 x 43
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7166 Bonad vävd, sent 1800-tal, 122x48
760 7173 Collage Stig Claesson Slas (1928-2008), motivets mått: 99x69
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7208 Etsning Anders Zorn (1860-1920), " Mot strömmen", signerad. 11, 5x16, 5 Hjert&Hjert 289
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7047 Etsning Anders Zorn (1860-1920), Edward R Bacon, 1897, signerad. 23, 9x15, 7. Hjert&Hjert no. 77
760 7207 Etsning Anders Zorn (1860-1920), Spelande kvinna, motivets mått: 24x18
S�ldes f�r 6.300 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7074 Fällbord Jacob Sjölin, "Köping ch Kongsör no 908", Alrot, diameter: 75, höjd: 67
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7176 Fåtölj Carl Malmsten, "Vår Fru"
760 7099 Fåtölj med fotpall, 'Eva', Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), solblekt tyg, oklädd fotpall
760 7213 Fåtöljer 1 par, Farmor, Design Carl Malmsten
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7004 Flamskvävnad Tidigt 1800-tal, 90x43
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7231 Flintlåsgevär 1800-tal, "Tshurtshenthaller In Braunau", längd: 80
760 8505 Flintlåspistol Wilson London, 1800-tal, längd: 39
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7014 Fruktfat med figurin, försilvrat, Art Deco, dia 45, höjd: 25
760 7025 Glas 3 st, graverade, 1700-/1800-tal, höjd: 11
S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7211 Glasservis ca 45 del, Kosta, "Karlberg"
760 6277 Golvkandelaber Brons, Empire-stil, höjd: 130, kompletterad
760 5163 Golvlampa Josef Frank, modell 1842
760 7248 Golvlampa mässing, Josef Frank, modell 2568/1
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7106 Golvskulptur osignerad, metall, brons, höjd: 190
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7235 Gräddkanna Gustaviansk, Silver, Johan Leffler, Falun, 1794, invändigt förgylld, ca 230 gr, höjd: 15
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7068 Gräddkanna Silver, 1818, Olof Bergström, Uppsala, Förgylld, höjd: 10, 5, 150g
760 7012 Hörnétagère Senempire, Med speglar, Mahogny, höjd: 215
760 3035 Hylla mahogny, Josef Frank, Svenskt Tenn, längd: 72, djup: 36, höjd: 74
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7149 Installation Rune Hagberg, ramens innermått: 41x50
760 7187 Jardiniere Silver, utländska stämplar, 940gr, längd: 44, 5
760 7116 Kaffekoppar 16-del, Bing & Grøndahl
760 4368 Kaffeservis 4 delar, silver, 835, Mexico, ca 2400 g
760 7058 Karmstolar Ett par, Senbarock, Bemålade
S�ldes f�r 8.900 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 8092 Kolonnljusstakar 1 par, masurbjörk, sengustavianska, signerade, 1815, höjd: 21
760 7199 Konsolbord Gustavianskt, Kompletterat, längd: 93, djup: 50, höjd: 74
760 7030 Konsolbord Rokoko, Senare stenskiva, längd: 78, djup: 40, höjd: 74 (utan skiva)
760 8328 Lampbord Eero Saarinen (1910-1961), Tulip, pelarfot, stenskiva, diameter: 41, höjd: 52
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 8502 Lans 1800-tal, längd: 176
760 7225 Ljuskrona Gustaviansk stil, tidigt 1900-tal, höjd: 90
760 7046 Lockurna Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), 1918, höjd: 42
760 7071 Matskedar 12 st, Silver, 1800-tal, 780g ca
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7197 Monterbord Nyrokoko, Frankrike, slipat glas, längd: 54, djup: 43, höjd: 76
S�ldes f�r 9.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7013 Nattygsbord 1 par, design: Otto Schulz (1882-1970), BOET
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7034 Officerssabel E Svalling, Eskilstuna, längd: 100
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7037 Oljemålning 1700-tal, olja på kopparplåt, Kvinna med påfågelpenna, 21 x 17
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 17:00)
760 7063 Oljemålning Anders Holm, Monogramsign AH, Figurer vid insjö, 29 x 39
760 7111 Oljemålning Bror Börjeson, tillskriven, Signerad 'Line - Bror', Stilleben med terrin, på pannå, 19x24
760 7120 Oljemålning Bror Börjesson (1903-1999), 'Vatten' Monogramsign 1926, 25 x 20
760 7096 Oljemålning Damporträtt, Wilhelmina Mimmi Zetterström, (1843-1885), På Pannå, sign 1882, 36x26
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7035 Oljemålning Edmond Marie Petitjean (1844-1925), Rotterdams hamn, signerad. duk 85x142
S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7144 Oljemålning Eva Zettervall (f. 1941), 'Mot okänt mål', 192 x 86
760 7142 Oljemålning Eva Zettervall (f. 1941), Figur i skog, 74 x 52
760 7133 Oljemålning Hans Viksten (1926-1987), 1965, 'Totemträdet', 100 x 40
760 7003 Oljemålning Herbert Gentry (1919-2003), Rotating Center man, olja på duk, 1972-1973, ramens innermått: 117x105
760 7065 Oljemålning Josef Magnus Stäck, 1853, "Vico nara" med Vesuvius i bakgrunden, 35 x 50
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7053 Oljemålning Josefina Holmlund (1827-1905), Kvinna med fågel, signerad. 1853. 43x35
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7051 Oljemålning Kyrkointeriör, på pannå, ramens innermått: 46x42
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7148 Oljemålning Lage Lindell (1920-1980), Sittande modell, signerad. 58 x 48
760 7132 Oljemålning Lennart Olausson (f. 1944), Vattenfall, 110 x 120
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7205 Oljemålning Okänd Konstnär, 1700-tal, Romersk familj, ramens innermått: 23x18
760 7138 Oljemålning Peter Tillberg (f. 1946), 'Van Gogh, Arles -94', oljetempera, 100 x 97
S�ldes f�r 5.300 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7125 Oljemålning Rikard Lindström, Kvinnostudie, 37 x 34
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7147 Oljemålning Rune Sigvard, Självporträtt, Minnesutställningen 1953 Jämtlands läns konstförening, Med dedikation, 62 x 45
760 7094 Oljemålning Stilleben, Signerad, uppklistrad på pannå, 32x46
760 7008 Oljemålning Thure Wallner (1888-1965), 'Sidensvansar', 34x26
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7064 Oljemålningar 2 st, 1700-tal, J. Streng, Porträtt, 1800-talsramar, 80 x 65
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 8330 Pall Eero Saarinen (1910-1961), Tulip, pelarfot, höjd: 39
760 7018 Pickelhuva Sverige, Mässing & Emalj, höjd: 34
760 7022 Pickelhuva Sverige, Mässing/skinn, höjd: 26
760 7021 Pickelhuva Tyskland, "Mit Gott für Koenig und Vaterland" mässing/skinn, höjd: 24
760 7223 Pokal Silver, C G Hallberg, 1919, ca 700 gr
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7011 Rölakan Sverige, 300x400
S�ldes f�r 15.700 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7054 Salongsbord 1800-tal, Ek/Alm, diameter: 155, höjd: 70
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7033 Sjöofficerssabel 1800-tal. , längd: 92, Med balja
760 7198 Skål Orrefors, Edward Hald (1883-1980), diameter: 20, höjd: 10
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7246 Skål Orrefors, Sven Palmqvist (1906-1984), Ravenna, längd: 17, höjd: 9
760 7195 Skål Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Flambé, Dekor Wedel, diameter: 26, höjd: 10
760 7067 Skrin Sengustavianskt, 1810, mahogny/metallbehållare, längd: 24, djup: 16, höjd: 12
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7201 Skrivbord Design Josef Frank, Svensk tenn, längd: 106, djup: 45, höjd: 70
760 7070 Skrivset Silver, 1824, Carl Gustaf Hjulström, Köping, längd: 16
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7162 Skulptur Alice Nordin, viking, höjd: 18
760 7219 Skulptur Brons, Carl Eldh (1873-1954), Paris 1900, 'Linnea', Herman Bergman Fud, höjd: 33
S�ldes f�r 22.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 5218 Skulptur Diana Andersson (f. 1960), kvinnohuvud, kopparplåt, höjd: 62
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7107 Skulptur Diana Andersson (f. 1960), madonna, marmor, höjd: 91
760 7158 Skulptur Edvin Öhrström (1906-1994), glas, 4/9, höjd: 60 (inkl sockel)
760 5214 Skulptur Hanna Wärff Radhe (f. 1961), modersfigur, kalksten, 1987. höjd: 70
760 5425 Skulptur Hanna Wärff Radhe (f. 1961), signerad. HW, sten, höjd: 33
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7169 Skulptur Jack Zan (1903-1973), brons, höjd: 45
760 7167 Skulptur Jack Zan (1903-1973), brons, höjd: 54
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7110 Skulptur Jack Zan (1903-1973), brons, höjd: 84
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7157 Skulptur Krzymanska, 1973, The Window, brons, höjd: 31 (inkl sockel)
760 7128 SKULPTUR Marmor, De 3 gracerna, höjd: 59
760 7217 Skulptur Nils Möllerberg (1892-1954), brons, Stockholms konstgjuteri, No 9, 'Konteplation', höjd: 20 cm
760 5393 Skulptur Peter Dahl (f. 1934), badande kvinna, brons, längd: 10, höjd: 8
760 7163 Skulptur sign OB, brons, Herman Bergmans cireperdue, 5/10, höjd: 17
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 5216 Skulptur Solveig Pripp, 1982, sittande kvinna, terrakotta, trä, höjd: 60
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7010 Skulptur Tibet, antik, Chakrasamvara, 1700-tal, höjd: 23
760 7159 Skulptur Torsten Renqvist (1924-2007), 1979, krokodil, längd: 44
760 7105 Skulptur Torsten Renqvist (1924-2007), jättestruts, gips, trä, metall, höjd: 86
S�ldes f�r 8.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7155 Skulptur Veikko Keränen, Nefertite, brons, höjd: 14(inkl sockel)
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7077 Släde 1800-tal, längd: 170 ca
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 10:45)
760 8504 Slaglåspistol 1800-tal, längd: 30
760 7045 Soffa Design Josef Frank, för Svenskt Tenn, nr 678, längd: 150
S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7177 Soffa Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), 'Paradiset'
760 7193 Spegel med konsolbord, mahogny, Karl Johan, höjd: 156 + 78
760 7097 Spegel Rokoko, (renoverad), höjd: 100
760 7048 Spegel Rokoko, senare glas, höjd: 120, skadat glas
760 7088 Stol Alvar Aalto "Aalto möbler svensk kvalitetsprodukt"
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7222 Stol Gustaviansk, Sign EHolm, Erik Holm (1734-1814)
760 3044 Stolar 1 par, design: Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Mademoiselle, Edsbyn 1961, vita
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7204 Stolar 1 par, Rokoko
760 7184 Stolar 1 par, Rokoko
760 7174 Stolar 2 st, snarlika, rokoko, Bemålade
760 7089 Stolar 4 st, "Myran", Arne Jacobsen (1902-1971), Fritz Hansen, 1967
760 7059 Stolar Ett par, Senbarock, bemålade
760 7079 Taburetter Ett par, Gustavianska, höjd: 45, Runda
760 7086 Takarmatur 1920-30-tal, metall/råglas, dia 65, höjd: 65
760 7168 Tallrikar 6 delar, Kina, diameter: 25
760 8007 Te/kaffekoppar 4+ 4 del + 2 extra kaffefat, Zebra, UE Upsala-Ekeby
760 7066 Tedosa Imari, silverlock 1795, Motiv med 1700tals folk, IBW, höjd: 12
760 2683 Trädgårdsurnor 1 par, Bolinder, Stockholm, no. 23, gjutjärn, höjd: 62
S�ldes f�r 10.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 3001 Trädgårdsurnor 1 par, Bolinders, Stockholm, no. 16, höjd: 29
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7239 Trågsoffa gustaviansk, längd: 200
760 7049 Urna Kina, Chien Lung, höjd: 25, locket saknas
760 7038 Urna Marieberg, Flintgods, Henrik Stens period 1769-88, höjd: 38
760 9497 Värja 1800-tal, längd: 88, Klinga med etsad dekor, med balja
760 7164 Vas Timo Sarpaneva (1926-2006), 13/1983, höjd: 21
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)
760 7154 Vinställ Torsten Johansson, 60-tal, trä, 39x30
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2012 16:00)