Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 18 januari 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1372 4464  Akvarell Harald Skogsberg (1889-1980), Sverige. Signerad, daterad 1920. Motivet: 35x26cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:30)

1372 5239  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Motivet: 35x49cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:20)

1372 5053  Akvarell Olle Svanlund (1909-1996), Sverige. "Till det 1sta barnet". Signerad, daterad -88. Motivet: 30x22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:08)

1372 5097  Bergèrer Ett par, Gustaviansk stil, längd: 59 cm, djup: 55 cm, höjd: 94 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:21)

1372 5088  Bestick 6+ 6, silver. Längd: 21-25cm, gravyr, bruttovikt: 191,8g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:48)

1372 5230  Bestickuppsättning 48 delar, silver, modell: Rosenholm, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 12-20cm, bruttovikt: 1840g

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:38)

1372 5316  Blandteknik 2 st, Sebastian Dahlgren, Monogramsignerade ZR, Olja / Sömnad, 28x18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:49)

1372 4201  Blandteknik Björn Hallström (1916-1982), Sverige. Granatäpplen, tillskriven. Ej signerad. Motivet: 26x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 06:23)

1372 5022  Blandteknik Stina Bäckman, figurer. Signerad, mixed media. Motivet: ca 20,5x15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:48)

1372 5310  Blomsterbord 1960-tal, teak / furu. Bredd: 100 d-24, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:04)

1372 5300  Bokverk 34 st, Strindbergs samlade skrifter, Halvfranska Band, 1918

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:57)

1372 5096  Bord diameter: 80cm, höjd: 56cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:31)

1372 5076  Bord med låda, Sengustavianskt. Bredd: 56. Djup: 36 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:25)

1372 4347  Bordsklocka metall, bemålad med samedräkt. Höjd: 11,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:03)

1372 5169  Bordslampa 1960-tdal, Hemi 3b. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:22)

1372 5187  Bordslampa Luxo, "Heron". Röd. Ställbar, reglerbar arm. Höjd: ca 68cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:10)

1372 5301  Bordslampa mässing. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:40)

1372 5170  Bordslampa mässing. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:40)

1372 5078  Bordslampfötter ett par, barockstil. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:08)

1372 5277  Bordslampor 2 st. Höjd: 37x39cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:56)

1372 5142  Bordslampor Ett par, mässing / plast, RAF. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:11)

1372 5145  Bordslampor Ett par, mässing / plast, RAF. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:08)

1372 5141  Bordslampor Ett par, mässing / plast. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:45)

1372 5147  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 54 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:35)

1372 5139  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:22)

1372 5136  Bordslampor ett par, mässing. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:23)

1372 4059  Bordsuppsats 3 delar, rökfärgat glas. Höjd: 16cm, diameter: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:47)

1372 5044  Byrå Hauptstil, med stenskiva, Intarsia. Bredd: 95 cm. Djup: 51 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:53)

1372 5176  Byrå Jugend, mahogny. Bredd: 105. Djup: 50 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:15)

1372 5061  Byrå nutida. Bredd: 44, djup: 30 cm, höjd: 123 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:57)

1372 5056  Byrå rokokostil, Stenskiva. Bredd: 62, djup: 34 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:51)

1372 5331  Coasters 4 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1963. Diameter: 7,5. Vikt: 70 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:18)

1372 5173  Dalahästar + Tupp, 7 delar. Höjd: 5-17 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:44)

1372 5291  Dekorelement Trä, 1700-/1800-tal. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:53)

1372 5085  Dockor 2 st, bland annat Simon & Hallbig. Höjd: 16-35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:22)

1372 4394  Dosa Silver / glas, London, England. Längd: 13 cm, bruttovikt: 45 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:24)

1372 5057  Emaljmålning Stig Ghylfe (1925-2000), Sverige. "Ung flicka". Signerad, daterad -71. Motivet: 15x15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:56)

1372 5075  Étagère längd: 47 cm, djup: 21 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:39)

1372 5318  Etsning Birgitta Källbäck, "En fjäril föds". Signerad, numrerad 16/50. Motivet: 24x18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:37)

1372 3516  Etsning Elizabeth O'Neill Verner. Harvard Medical School. Signerad, daterad -23. Motivet: 25x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:24)

1372 5285  Etsning Inger Kihlman (1933-1998), Sverige. Signerad, numrerad 2/9, daterad 1978. Motivet: 36x20cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:49)

1372 4001  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad, HC II/VIII, Haskel 187. Motivet: ca 37,5x48 cm. Bladets mått: 50x63 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:58)

1372 5090  Färgetsning Kristina Munklinde (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 135/220, "Ullagapskärret". Motivet: 48x35cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:02)

1372 4003  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 65/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:13)

1372 5183  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 59/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:24)

1372 5242  Färglitografi Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. Signerad, numrerad HC. Motivet: 43x52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:33)

1372 5179  Färglitografi Hans Larsson. Signerad, daterad 82, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), 53x66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:29)

1372 5287  Färglitografi Kristina Munklinde (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 17/40, "drömspel". Motivet: 26x31cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:47)

1372 4024  Färglitografi Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. "Tunnan". Signerad, numrerad 151/250, ca 45x60 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:49)

1372 5286  Färglitografi Leif Holmqvist. Signerad, numrerad 238/360,1992. Motivet: 31x41cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:04)

1372 5261  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 258/380. Motivet: 46x55cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:27)

1372 5041  Färglitografi Michael Challenger. Signerad, numrerad 63/75, daterad 1974, "from nothing to one". Motivet: 54x72cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:29)

1372 5315  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad, bladets mått: 55x35 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:34)

1372 5237  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, numrerad 328/350. Motivet: 31x43cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:36)

1372 5284  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 109/110, komposition. Motivet: 17x17cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:56)

1372 5319  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 208/260, "soldag utskären". Motivet: 33x45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:33)

1372 4330  Färglitografi Vladimir Beck (f. 1943), "Dockskåpet". Signerad, numrerad 63/275. Motivet: 60x53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:01)

1372 4331  Färglitografi Vladimir Beck (f. 1943), Vinflaskor. Signerad, numrerad 159/225. Motivet: 51x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:59)

1372 5189  Fat 3 st, Imaridekor, Japan. Diameter: 21,5-20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:09)

1372 5269  Fat 5 st, Nysilver. Längd: 15-40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:01)

1372 4212  Fat Firma Svenskt Tenn, 1926. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:04)

1372 5236  Fåtölj + fotpall, Dux, längd: 64-90 cm, djup: 55-85 vm, höjd: 40-100 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:29)

1372 5216  Fåtöljer Ett par, sammet, med trissor

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:56)

1372 5067  Fiskedrag ABU Svängsta, 6 st, 1950/60-tal, längd: 6,5-11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:39)

1372 5070  Fohundar 2 st. Höjd: 14-23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:50)

1372 5303  Glas 2+ 2+ 2 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 18-26 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:49)

1372 5144  Golvlampa FAB, mässing. Höjd: 133

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:55)

1372 5138  Golvlampa FAB, mässing. Höjd: 141

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:33)

1372 5148  Golvlampa mässing. Höjd: 135

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:30)

1372 5234  Golvlampa mässing. Höjd: 148

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:47)

1372 4559  Golvlampa nutida. Höjd: 155

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:22)

1372 5233  Golvlampa Trä, vitlack. Höjd: 145

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:36)

1372 5312  Golvlampfot 1950-tal, metall, saknar tyg. Höjd: 102

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:36)

1372 5307  Golvlampfötter Ett par, teak. Höjd: 136

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:14)

1372 5140  Golvlampor Ett par, 2-armade, mässing. Höjd: 135 ca

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:39)

1372 5143  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 135 ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:30)

1372 5146  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 135 ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:51)

1372 5137  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 135 ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:52)

1372 5016  Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, "Zebra". Signerad, numrerad EA2/5. Motivet: ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:04)

1372 5017  Grafiskt blad Gicléetryck, Christer J-son, "Vandraren". Signerad, numrerad 15/100. Motivet: ca 28x28 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:02)

1372 5024  Grafiskt blad Gicléetryck, Emanuel Javelid (f. 1956), Sverige. "Äpplen". Stilleben. Signerad, numrerad 22/50. Motivet: 40x45 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:39)

1372 5008  Grafiskt blad Gicléetryck, Frida Johansson, "Notes". Signerad, numrerad 14/40, mm ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:35)

1372 5028  Grafiskt blad Gicléetryck, Göran Lindskog, "Tallar". Signerad, numrerad 32/50, ca 35x55 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:17)

1372 5012  Grafiskt blad Gicléetryck, Gudrun Kellerman (f. 1943), Sverige. "Sunday Morning". Signerad, numrerad 46/100. Motivet: ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:21)

1372 5014  Grafiskt blad Gicléetryck, Håkan Lindskog (f. 1945), Sverige. Kustlandskap. Signerad, numrerad 25/100. Motivet: ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:16)

1372 5011  Grafiskt blad Gicléetryck, Ingvar Nilsson, "Sjötomt". Signerad, numrerad 7/40. Motivet: ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:26)

1372 5025  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Mansion". Signerad, numrerad 28/50. Motivet: ca 44x60, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:36)

1372 5004  Grafiskt blad Gicléetryck, Jonas Lundh (f. 1965), Sverige. Skål. Signerad, numrerad 11/100. Motivet: 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:48)

1372 5019  Grafiskt blad Gicléetryck, Jonas Nilsson (f. 1968), Sverige. Räv. Signerad, numrerad 142/180. Motivet: ca 38x28 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:52)

1372 5005  Grafiskt blad Gicléetryck, Ken Löfgren (f. 1940), Sverige. Cirkus. Signerad, numrerad EA 3/5, ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:46)

1372 5015  Grafiskt blad Gicléetryck, Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. "Pots". Signerad, numrerad 10/100. Motivet: ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:08)

1372 5013  Grafiskt blad Gicléetryck, Stina Bäckman, Kruset. Signerad, numrerad 27/50. Motivet: ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:17)

1372 5030  Grafiskt blad Gicléetryck, Taimi Borg (f. 1941), Sverige. "Skåne". Signerad, numrerad 30/30. Ca 40x45cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:06)

1372 5006  Grafiskt blad Gicléetryck, Veronica Sofie, "Windows". Signerad, numrerad 14/40, mm ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:39)

1372 5054  Grafiskt blad Inger Ekdahl (1922-2014), Sverige. Signerad, numrerad 42/500. Motivet: 36x36cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:40)

1372 4020  Grafiskt blad Rikke Darling (f. 1975), Danmark. "Bubbles". Signerad, numrerad 33/100. Gicleé på duk, Motivet. 45x55 cm

1372 4328  Hängskåp Allmoge, hörnmodell, delvis bemålat, 1800-tal. Höjd: 86 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:51)

1372 4203  Herrbetjänt höjd: 99 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:49)

1372 5203  Herrur Certina, quartz, serienr: 750122022. Diameter: 35mm, läderband.

1372 5200  Herrur Seiko, refnr: 8223-8000, serienr: 164151, quartz, datum/dag. Diameter: 35mm, stål

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:20)

1372 5201  Herrur Seiko, Sapphire, titan, dag/datum, serienr: 820648. Diameter: 34mm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:08)

1372 5202  Herrur Tissot, Seastar, doublé, quartz, datum. Diameter: 35mm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:19)

1372 5195  Hinkar Koppar. Höjd: 16cm

1372 5043  Hörnétagère Bemålat. Höjd: 130

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:07)

1372 3161  Hörnskåp 1800-tal, barockstil, senare benställning. Höjd: 150

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:09)

1372 4174  Hörnvitrinskåp England. Höjd: 176 Spegelinteriör, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:29)

1372 5047  Jardiniere Württembergische Metallwarenfabrik WMF, glasinsats. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:32)

1372 4456  Jultallrikar 22st, Bing & Grøndahl, + 5st Rörstrand, Far/morsdag tallrikar. Diameter: 15-19cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:01)

1372 5208  Kandelaber 1900-talets andra hälft, flicka, metall. Höjd: 75

1372 3751  Karmstol + stolar, 1 + 4 st, omkring 1800, Lindome, bemålade

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:42)

1372 5166  Karmstol Orange

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:39)

1372 5259  Karmstol Sammet.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:23)

1372 4310  Karmstolar + stol, 3 + 1 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben, tygklädsel, 1983

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:17)

1372 5094  Karmstolar Ett par

1372 5073  Karmstolar ett par, design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:56)

1372 5100  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:12)

1372 5118  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:25)

1372 5263  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:56)

1372 5213  Karmstolar Ett par, sammet

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:05)

1372 5212  Karmstolar Ett par, sammet.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:23)

1372 5068  Karmstolar ett par, Sengustavianska provinsarbeten

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:27)

1372 5081  Kartböcker 3 delar

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:10)

1372 4532  Kompass I låda, Andersson, Stockholm. Längd: 20 cm. Djup: 20 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:22)

1372 5174  Koppar 5 delar, Frankrike. Längd: 15-46 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:44)

1372 5273  Kruka Rörstrand. Diameter: 26, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:32)

1372 4387  Kuriosa 3 delar, Asien, Metall, diameter: 1. Längd: 12, höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:03)

1372 5292  Lackaskar 2 st, Ryssland, bland annat Josef Stalin, 14-15x7,5-10cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:44)

1372 4459  Läderväska 65x38cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:08)

1372 5098  Lampbord Ett par, svart lack. Diameter: 60cm, höjd: 50cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:54)

1372 5092  Lampbord Rokokostil. Bredd: 48 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:07)

1372 5133  Lampbord Rokokostil. Diameter: 60, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:19)

1372 5050  Lampetter 7 st, Metall. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:42)

1372 5246  Lampetter ett par, mässing. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:18)

1372 5298  Litografier / fotografi 6 st, Kronprins Ferdinand av Österrike-Ungern. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:13)

1372 4384  Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 65

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:48)

1372 4504  Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:31)

1372 4262  Ljusstakar + bläckhorn, 3 delar, omkring 1900, mässing. Höjd: 12-18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:34)

1372 5051  Ljusstakar + ölglas, 3 delar, Iittala, bland annat Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Höjd: 14-24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:30)

1372 5262  Ljusstakar 4 st, Tenn, Munka. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:11)

1372 5036  Ljusstakar Ett par, keramik, änglar. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:06)

1372 5254  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:05)

1372 5079  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 5 cm, Bruttovikt: 160 g ca

1372 4455  Ljusstakar Ett par, Skultuna. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:53)

1372 5267  Ljusstakar silver, ett par, Ceson. Höjd: 19cm, bruttovikt: 436g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:51)

1372 5247  Ljusstake mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:40)

1372 5046  Lockurnor Ett par, Porslin, 1900-tal. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:40)

1372 5049  Lornjett silver. Längd: 15,5. Vikt: ca 29 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:11)

1372 5222  Matbord 1800-tal. Diameter: 150. Djup: 150 cm. Höjd: 75 cm. Bredd: 150-388 cm, 4st iläggsskivor á 60cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:03)

1372 4137  Matbord Barockstil, Mörkbetsad ek. Bredd: 119+ 2x53, djup: 83 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:39)

1372 4554  Matsalsgrupp 5 delar, "Cornwall", diameter: 120, höjd: 77 cm, vaxad pinje

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:57)

1372 5095  Matsalsgrupp 5 delar. Diameter: 115cm. Höjd: 72cm + 2 iläggsskivor, längd: 55cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:07)

1372 5258  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 102 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 177 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:38)

1372 5194  Matta 243x340cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:09)

1372 5154  Matta orientalisk, 101x196 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:41)

1372 5155  Matta orientalisk, 108x205 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:52)

1372 5214  Matta orientalisk, 123x190 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:20)

1372 5215  Matta orientalisk, 136x205 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:32)

1372 5152  Matta orientalisk, 136x210 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:55)

1372 5161  Matta Orientalisk, 140x220cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:46)

1372 5163  Matta Orientalisk, 150x290cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:51)

1372 5320  Matta Orientalisk, 165x294 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:40)

1372 3514  Matta orientalisk, 166x274 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:06)

1372 5156  Matta orientalisk, 172x246 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:08)

1372 5153  Matta orientalisk, 195x282 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:20)

1372 5072  Matta orientalisk, Beluch, 197x309 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:20)

1372 4406  Matta Orientalisk, Figural, 110x175 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:59)

1372 5321  Matta Orientalisk, galleri, 74x280 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:10)

1372 5159  Matta orientalisk, Galleri, 76x294 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:21)

1372 5099  Matta Orientalisk, galleri, 77x280cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:38)

1372 5160  Matta orientalisk, galleri, 79x341 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:20)

1372 9480  Matta Orientalisk, Hamedan, 103x182cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:25)

1372 4281  Matta orientalisk, Silke, 78x121 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:05)

1372 4552  Matta orientalisk, Täbriz, Tidigt 1900-tal, ca 300x400 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:05)

1372 5175  Matta Terass, Axeco, Malin Ångström, 140x200 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:05)

1372 5164  Minkpäls storlek ca 40

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:49)

1372 5058  Modellbåtar 2 st, fiskebåtar, trä. Längd: 55, höjd: 48 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:35)

1372 5084  Nallar 10 st. Bland annat Hermann. Längd: 22-42 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:17)

1372 5083  Nallar 6 st. Längd: 12-30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:00)

1372 5082  Nallar/leksaker 6 delar, längd: 17-35 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:11)

1372 5032  Nattygsbord ett par, bemålade. Bredd: 44, djup: 37 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:26)

1372 5115  Nattygsbord ett par. Bredd: 45, djup: 45 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:19)

1372 5129  Nattygsbord ett par. Bredd: 45, djup: 55 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:48)

1372 5117  Nattygsbord ett par. Bredd: 45. Djup: 45 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:51)

1372 5325  Oljemålning Arne Granhall (1915-2004), Sverige. "Natt i Palma". Signerad, daterad -58. Olja på duk, 39x31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:12)

1372 5168  Oljemålning Bertil Appelgren. Signerad, daterad 82. Olja på duk, 48x26 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:43)

1372 5282  Oljemålning Börje Eriksson, Töreboda. Skog. Signerad. Olja på duk, 32x40cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:22)

1372 5323  Oljemålning Diaz, Stadsmotiv. Signerad. Olja på duk, 87x58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:39)

1372 4490  Oljemålning Felix Hatz (1904-1999), Sverige. "Solförmörkelse". Signerad, daterad 1952. Olja på duk, 65x92cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:19)

1372 5280  Oljemålning Gösta Månsson (1924-2009), Sverige. Signerad. Olja på duk, 26x34cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:35)

1372 4367  Oljemålning Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Signerad, Kust. Olja på duk, 32x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:48)

1372 5127  Oljemålning Jari Laine. Signerad. Olja på duk, år 1982,92x60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:46)

1372 5042  Oljemålning Lasse Persson. Signerad a tergo, 1989, (akryl). Olja på duk, 35x31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:56)

1372 5326  Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Sverige. Skärgårdsmotiv med fiskebåt. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:40)

1372 5091  Oljemålning Lennart Pilotti (1912-1981), Sverige. Signerad, komposition. Olja på duk, 45x60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:49)

1372 5089  Oljemålning Mats Rydstern (f. 1952), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 54x70cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:16)

1372 5305  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Fjällandskap. Olja på duk, 50x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:58)

1372 5304  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, vinterlandskap. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:03)

1372 5306  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landsväg med figurer. Ej signerad, daterad 1912. Olja på duk, 63x96 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:23)

1372 5186  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Luta. Ej signerad. Olja på pannå, 29x38 cm

1372 5322  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Ballerinor. Olja på duk, 70x90 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:58)

1372 5240  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kossor. Olja på duk, 53x80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:29)

1372 4175  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på duk, 50x69 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:31)

1372 5180  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv, Holland. Signerad. Olja på duk, 61x50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:49)

1372 5226  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sydländskt landskap med hus. Ej signerad. Olja på pannå, 18x12 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:38)

1372 5324  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vinterstad. Signerad. Olja på duk, 75x64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:07)

1372 5302  Oljemålning Olof Larsén (1907-1998), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 1952. Olja på duk, 45x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:54)

1372 5283  Oljemålning R Hansen. Signerad, hönsgård. Olja på duk, 54x45cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:53)

1372 5317  Oljemålning Sebastian Dahlgren, Monogramsignerad ZR, komposition. Olja på duk, 30x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:46)

1372 5110  Oljemålning Signerad, kvinna. Olja på duk, 60x49cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:54)

1372 3380  Oljemålning Tony Strandberg Laroy. Dandy. Signerad, daterad -76. Olja på duk, 110x95 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:15)

1372 5245  Oljemålning Vittorio Giunti (1894-1964), Signerad, Olja på pannå, 25x48cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:02)

1372 5162  Oljemålningar 11 st, Aino Vastamäki (1932-2003), monogramsignerade. Olja på pannå, 14x14 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:28)

1372 4381  Oljemålningar 2 st, Kjell Leander Engström (1914-1979), Sverige. Fjällandskap, Signerade Kjell, 21x25 & 24x34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:40)

1372 5158  Orientmattor 2 st, 65x113 respektive 73x114 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:05)

1372 5157  Orientmattor 2 st, 72x104 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:56)

1372 5327  Päls Saga, mink

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:40)

1372 5241  Pelarbord Bemålat. Diameter: 63, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:17)

1372 5206  Pelarbord nutida, Svart. Diameter: 61, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:21)

1372 5207  Pelarbord nutida, svart. Diameter: 61, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:27)

1372 5209  Pelarbord nutida. Diameter: 61, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:15)

1372 5210  Pelarbord nutida. Diameter: 61, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:58)

1372 5332  Pianopall Höj / sänkbar, längd: 55 cm, djup: 33 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:24)

1372 5220  Piedestal Ängel. Höjd: 100cm

1372 5102  Piedestal diameter: 26cm, höjd: 86cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:14)

1372 5105  Piedestal höjd: 101cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:44)

1372 5080  Prispokal silver. CG Hallberg, 1920. Höjd: 25 cm, Vikt: 710 g ca.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:03)

1372 5308  Provdockor 2 st, modell äldre. Höjd: 84-174

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:15)

1372 5272  Ram 34x42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:31)

1372 5229  Ringar 2 st, 23 k, 3,6 g, ringmått: 11-12

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:38)

1372 5228  Ringar 2 st. 18k guld, 6 gr, ringmått: 15-24

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:42)

1372 5250  Rölakansmatta Ej signerad, 164x240cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:27)

1372 5248  Rölakansmatta Signerad, 194x254cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:02)

1372 5217  Rullvagnar 2 st. Längd: 66, djup: 50 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:18)

1372 4526  Sadelväska Orientalisk, 62x122cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:10)

1372 5255  Satsbord 3 delar, Kakelplattor. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:01)

1372 5103  Schäslong längd: ca 190

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:46)

1372 5238  Serveringsvagn längd: 76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:40)

1372 5196  Servisdelar 15 delar, Gustavsberg.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:23)

1372 5192  Servisdelar ca 30 delar, Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter, nagg

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:35)

1372 5113  Sideboard Englesson. Längd: 152. Djup: 50 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:20)

1372 5126  Sideboard ett par, nutida. Längd: 120, djup: 50 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:43)

1372 5122  Sideboard med glasskiva. Längd: 140, djup: 35 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:42)

1372 5111  Sideboard med glasskiva. Längd: 140, djup: 35 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:54)

1372 5128  Sideboard med lådor, Rokokostil. Längd: 135, djup: 45 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:44)

1372 5257  Sideboard sengustaviansk stil. Längd: 198 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:16)

1372 5062  Silfat Kina, Blåvitt. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:56)

1372 5288  Skål + ljusstake, Rörstrand, Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Diameter: 20 resp, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:52)

1372 5039  Skålar 2 st, silver, Graverade, diameter: 18-21. Höjd: 7-9,5, vikt 470g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:28)

1372 5087  Skålar 2 st, silver. Höjd: 8-12cm, diameter: 13-17cm, vikt: 397,1g.

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:18)

1372 5225  Skålar & fat Kina, 3 delar. Höjd: 6cm

1372 4342  Skålfat 4 st, Kina, diameter: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:13)

1372 9408  Skänk Englesson. Bredd: 104. Djup: 49 cm. Höjd: 88 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:21)

1372 5134  Skåp Englesson, sengustaviansk stil, bemålat. Bredd: 110. Djup: 60 cm, höjd: 212 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:22)

1372 5132  Skåp Englesson, sengustaviansk stil, bemålat. Bredd: 110. Djup: 60 cm. Höjd: 212 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:50)

1372 4453  Skedar silver, 6+ 1st. Längd: 10-12cm, vikt: 78g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:04)

1372 5037  Skedar & kaktång 27 delar, silver. Längd: 9-15cm, vikt: 320g.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:31)

1372 5185  Skrivbord Furu. Bredd: 125 cm. Djup: 63 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:57)

1372 5120  Skrivbord Gustaviansk stil. Bredd: 100. Djup: 50 cm, höjd: 76 cm

1372 5330  Skrivbord Nyrokoko. Bredd: 118. Djup: 61 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:24)

1372 5123  Skrivbord Rokokostil. Bredd: 110, djup: 45 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:30)

1372 5077  Skulptur brons, Carl Einar Borgström (1914-1981), Sverige. Signerad CEB. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:21)

1372 5086  Skulptur brons, Efter Milles, Millesgården. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:05)

1372 5243  Skulptur Konstglas, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Höjd: 20 cm

1372 5281  Skulptur Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 31 cm

1372 5271  Skulptur Ulla & Gustav Kraitz, Äpple, glaserad stengodslera, ej signerad. Höjd: 9,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:43)

1372 4089  Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Eskimå. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:27)

1372 5048  Skulptur i glas Kosta, Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:59)

1372 5264  Soffa rokokostil. Längd: 117cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:21)

1372 5221  Soffa Sammet. Längd: 164cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:07)

1372 5232  Soffa Swedish modern. Längd: 165

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:49)

1372 5265  Soffbord + 1 par stolar, rokokostil. Bredd: 86 cm. Djup: 56 cm. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:24)

1372 5059  Soffbord 50/60-tal, teak. Bredd: 130, djup: 78 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:17)

1372 5167  Solspegel diameter: 57 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:04)

1372 5211  Spegel 76x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:35)

1372 5172  Spegel Bemålad, 53x36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:42)

1372 5060  Spegel mässing, med läderband. Diameter: 48, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:25)

1372 5204  Spegel nutida, 53x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:06)

1372 5205  Spegel nutida, 78x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:12)

1372 5313  Spegel med hylla 1960-tal, teak, 120x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:43)

1372 5276  Spelautomat Tyskland. Längd: 50, djup: 18 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:56)

1372 5334  Spelbord 1890-tal. Bredd: 89 cm. Djup: 2x44 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:57)

1372 5069  Spritskåp Furu. Bredd: 38, djup: 20 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:55)

1372 5270  Stolar 2 st, design: Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Panton", För Herman Miller

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:21)

1372 5309  Stolar 4 st, nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:34)

1372 3035  Stolar 6 st, Bemålade, 1800-tal

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:51)

1372 5197  Stolar 6 st, nutida

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:30)

1372 5198  Stolar 6 st, nutida

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:09)

1372 5199  Stolar 6 st, nutida

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 21:05)

1372 5093  Stolar ett par, Allmoge

1372 5130  Stolar ett par, Bellmanstil

1372 5125  Stolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:33)

1372 4287  Stolar NK, 8 st

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:14)

1372 5333  Stop Tenn. Höjd: 22,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:45)

1372 5074  Svärd Frimurare. Längd: 115

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:17)

1372 5121  Taburett ett par, Gustaviansk stil, längd: 51,5 cm, djup: 37,5 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:25)

1372 5107  Taburetter ett par, Empirestil

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:43)

1372 5108  Taburetter ett par, Empirestil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:16)

1372 5131  Taburetter ett par, Gustaviansk stil, längd: 51,5 cm, djup: 37,5 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:24)

1372 4171  Takarmatur jugendstil. Höjd: ca 85 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:19)

1372 5035  Takarmatur mässing med prismor. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 21:07)

1372 4332  Takarmatur metall / glas. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:49)

1372 5275  Takarmatur nutida. Diameter: 50, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:08)

1372 5063  Tallrikar 4 st, Famille Rose, Kina. Diameter: ca 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:21)

1372 5064  Tallrikar Kina, Blåvita, 12 st, Flata/Djupa. Diameter: ca 22 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:52)

1372 5314  Tamburmajor Metall, nutida. Höjd: 184

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:57)

1372 5052  Tavelramar 2 st, nyrokokostil, med tryck, ramens innermått: 61x50 & 50x61 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:29)

1372 5268  Tekanna 3 delar, Gustaviansk stil. Sockerskål & mjölkkanna, nysilver. Höjd: 9-25cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:46)

1372 4002  Torrnålsgravyrer 4 st. Sixten Haage (f. 1926), Sverige. Industrifasad. Signerade, numrerade 5/150, daterad -78. Bladets mått: 59x69 cm, oramade löst blad

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:14)

1372 5193  Trappstol höjd: 88 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:47)

1372 5177  Träsnitt 2 st, Endel Köks (1912-1983), Estland. 16x20 respektive 27x17 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:32)

1372 5328  Tusch 2 st, Harald Jürissar. Signerad, daterad 1950, ramens innermått: 51x16 respektive 17x48 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:50)

1372 5311  Väggarmatur 1960-tal, teak

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:01)

1372 5251  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:52)

1372 5252  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:22)

1372 5266  Väggrelief Emil Nässvall. Signerad, 1952, lera, 57x37cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:22)

1372 5104  Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Elefant ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986. Delvis glaserad och målad vit stengodslera, 23x23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:36)

1372 5329  Vas "Lumier", kristall, Villeroy & Boch, Limited edition (300). Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:13)

1372 5293  Vas Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Nuutajärvi. Signerad. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:47)

1372 5244  Vas Orrefors. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:12)

1372 4518  Vas Tobo, Erich och Ingrid Triller, Sverige. Signerad, stengods. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 18:50)

1372 5296  Vaser + skål på fot, 3 delar, Ulrica Hydman-Vallien & Bertil Vallien, Kosta Boda. Höjd: 10 - 28,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 20:40)

1372 5295  Vaser + skål, 3 delar, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 10,5 - 39

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:40)

1372 5045  Vaser 5 st, Rörstrand, Kub. Höjd: 18-24cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:23)

1372 5182  Vinglas 6+ 3+ 2 st, Riedel. Höjd: 19-23cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:13)

1372 5227  Violin Tyskland, med 2 stråkar & väska. Längd: 58,5

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:39)

1372 5109  Vitrinskåp längd: 100 cm, djup: 48 cm, höjd: 205 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2021 19:14)