Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 23 november 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1361 4489  Adventsljusstakar Ett par, Gnosjö, mässing. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:43)

1361 4214  Akvarell Anna Palm, Signerad, man i uniform, 24x16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:22)

1361 3567  Akvarell Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Figurscen. Signerad. Motivet: 25x35cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:56)

1361 4336  Akvarell Signerad, 1988, fågel. Motivet: 25x31cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:43)

1361 4116  Akvareller 4 st, Wikfeldt-90. Signerad a tergo. Motivet: 13x19cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:53)

1361 4397  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:44)

1361 4540  Appliquer Ett par. Längd: 30cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:59)

1361 4420  Armband 18k guld, & Armring med pärla. Längd: 18cm, diameter: 7cm, vikt: 10g.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:08)

1361 4409  Armband 18k guld, med berlocker. Längd: 18-23cm, vikt: 20g.

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:34)

1361 4213  Armbandsur 18k guld, Certina, quartz, gravyr, datum. Diameter: 30mm, bruttovikt: 28g.

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:40)

1361 4446  Armbandsur 18k guld, Herrur, Longines, manuell. Diameter: 34mm, serienr: 18487571, gravyr, läderband, viklås ej i guld. Bruttovikt: 35g. Med orginaletui

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:21)

1361 3437  Armbandsur 18k guld, Omega, armband i doublé, manuell uppvridning. Diameter: 30mm, datum, viklås. Bruttovikt: 64g.

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:27)

1361 4087  Assietter 4+ 3 fat, Royal Copenhagen, musselmalet. Diameter: 13-18cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:15)

1361 4286  Balansvåg med vikter. Längd: 52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:50)

1361 4092  Bålskål Rörstrand. Diameter: 30cm. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:05)

1361 4451  Bestick 65 delar, ca, nysilver

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:43)

1361 2209  Blandteknik Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Signerad, daterad -59, Kyrkan i Taxco, Mexiko, 43x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:42)

1361 4275  Blandteknik Ivan Bergdahl (f. 1929), Sverige. Lundagatan, Södermalm, Signerad. Motivet: 32x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:55)

1361 3098  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad. Motivet: 39x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:33)

1361 4282  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 19x13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:39)

1361 4253  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, 30x37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:01)

1361 4334  Blandteknik Sven Revold (1919-1988), Norge. Sommer III. Signerad, 76. Motivet: 14x11cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:19)

1361 4514  Blomsterbord 2 st, Teak/emalj. Diameter: 50, höjd: 41 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:31)

1361 4053  Bokhylla Ek. Bredd: 70 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 161 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:11)

1361 4557  Bokhylla Teak. Bredd: 100, djup: 35 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:01)

1361 4444  Bokhylleskåp mahogny. Bredd: 190, djup: 32 cm, höjd: 72 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:18)

1361 4144  Bonad 315x40 ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:27)

1361 4468  Bonad Mittendorf, Moses, Monogramsignerad, 62x60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:49)

1361 4287  Bord med hylla, funkis, Bredd: 57 cm. Djup: 57 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:04)

1361 4541  Bordsdukar 5 st, Linne

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:48)

1361 4389  Bordsdukar 5 st, Linne

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:07)

1361 4564  Bordslampa 1960-tal, Glas. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:54)

1361 4175  Bordslampa Art Déco-stil. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:23)

1361 4321  Bordslampa Engelsk modell, mässing, plåtskärm. Höjd: 65 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:27)

1361 4565  Bordslampa Glas, Relief. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:13)

1361 4210  Bordslampa Glasskärm. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:46)

1361 4547  Bordslampa NK. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:18)

1361 4205  Bordslampfot Kina. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:29)

1361 4028  Bordslampfot Kosta. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:11)

1361 4105  Bordslampfot Royal Copenhagen. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:12)

1361 4291  Bordslampor ett par, förgyllt trä. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:12)

1361 4346  Bordslampor ett par. Mässing. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:12)

1361 4470  Brevkniv silver (925), Peru. Längd: 20cm, vikt: 81g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:39)

1361 4142  Bricka Plåt. Längd: 72 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:19)

1361 4408  Brosch 18k guld, med hänge. Längd: 3cm, vikt: 4g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:33)

1361 4572  Byrå 6-lådor. Bredd: 60. Djup: 45 cm. Höjd: 110 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:29)

1361 4435  Byrå Gustaviansk stil, Intarsia, 1800-tal. Bredd: 86, djup: 42 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:55)

1361 3367  Byrå Hauptstil, med stenskiva. Bredd: 93 cm. Djup: 48 cm, höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:58)

1361 4123  Byrå Längd: 100 cm. Djup: 50 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:10)

1361 3303  Byrå mahogny, 1800-tal. Bredd: 90, djup: 45 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:35)

1361 4556  Byrå Teak, 1950-tal, 2-lådig. Bredd: 60, djup: 33 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:47)

1361 4243  Cake stand höjd: 79 cm, kinesiserande dekor

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:57)

1361 4300  Champagneglas 5 st + karaff. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:35)

1361 4106  Champagneglas 6 st. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:27)

1361 4191  Cigarettetui silver, 9x8,5 cm, Vikt: 120 g ca.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:03)

1361 4188  Coaster 3 delar, Pläter, England. Diameter: 9-12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:23)

1361 4149  Coaster 3 st, nysilver. Diameter: 9-14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:44)

1361 4419  Coaster Pläter, England. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:57)

1361 4404  Collier 18k guld, med pärlor. Längd: 46cm, vikt: 5g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:42)

1361 4405  Damarbetsbord 1880-tal, bemålat, låda. Bredd: 79 cm. Djup: 52 cm, höjd: 70 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:08)

1361 4037  Dessertskålar 6 st, Iittala, Karhula. Diameter: 10cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:24)

1361 4048  Dessertvinglas 8st, grönt glas. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:16)

1361 4537  Docka Med kläder. Längd: 45cm.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:31)

1361 3420  Dockor 4 st. Höjd: 42-64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:25)

1361 4181  Dragkista Bonad Furu, 1700-/1800-tal. Bredd: 121, djup: 55 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:52)

1361 4455  Dragkista Orientalisk. Bredd: 101 cm. Djup: 50 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:07)

1361 4122  Draperi 210x110cm

1361 4073  Eldhundar Ett par. Längd: 28cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:42)

1361 4496  Elgitarr Epiphone Gibson. Längd: 100cm, serienr: S01073371, med fodral.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:05)

1361 4427  Elljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:41)

1361 4428  Elljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:01)

1361 4045  Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 10/30. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x55cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:06)

1361 4044  Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 14/36. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 65x50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:05)

1361 4047  Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 23/30. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 65x50,5cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:08)

1361 4046  Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 7/30. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 65x50cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:35)

1361 4515  Etsning Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 25/50. Motivet: 30x25cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:25)

1361 4042  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad, höjd: C. I/VIII, Haskel 187. Motivet: ca 37,5x48 cm. Bladets mått: 50x63 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:55)

1361 4034  Etsningar Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 87/100 respektive 26/100, daterad -74, oramat löst blad. Bladets mått: ca 75x56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:12)

1361 4544  Fällstol Metall, "Bombay"

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:22)

1361 4035  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 67/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:33)

1361 3001  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 99/150, Haskel 151. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:32)

1361 4038  Färgetsningar 2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit. Signerad, numrerad 9/50. Etsning + handkolorering, bladets mått: ca 50x40 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:39)

1361 4040  Färgetsningar 3 st. Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad PT III/IV. Etsning + handkolorering. Bladets mått: ca 50x40 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:32)

1361 4110  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Signerad, numrerad 207/310. Motivet: 57x73cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:02)

1361 4533  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 67/99. Motivet: 74x53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:44)

1361 4173  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerad, numrerad 238/310, "första snön". Motivet: 36x28cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:41)

1361 4127  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Motivet: 47x57cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:50)

1361 4130  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 31/90, daterad 1998. Motivet: 31x23cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:24)

1361 3180  Färglitografi Georg Jacobsen (1887-1976), Danmark. Interiör. Signerad, numrerad 210/260, daterad 1959. Motivet: 58x41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:26)

1361 4536  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 47/200. Motivet: 30x40cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:16)

1361 4307  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 19/310. Motivet: 27x52cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:12)

1361 4615  Färglitografi Lenny Clarhäll (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 181/460, daterad 1989, "Partiet är dess medlemmar". Motivet: 31x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:37)

1361 4272  Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Kvinnor, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 50x64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:31)

1361 4134  Färglitografi Makode Linde (f. 1981), Sverige. Signerad, numrerad 10/120. Motivet: 40x30cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:20)

1361 3492  Färglitografi Pablo Picasso (1881-1973), Spanien, efter. Märkt Henri Deschamps grav lit Mourlot imp 1972. Numrerad 85/500. Motivet: ca 50x38 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:44)

1361 3531  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 31/200. Motivet: 46x57cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:40)

1361 4109  Färglitografi Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, numrerad 147/200. Motivet: 45x61cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:32)

1361 4602  Färglitografi Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Figur. Signerad, numrerad EA, oramat löst blad. Bladets mått: 95x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:40)

1361 4135  Färglitografier 2 st, Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, 250-upplaga. Motivet: 29x36-27x39cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:16)

1361 4001  Färglitografier 3 st. Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Signerade, numrerade 2//99,12/99 respektive 39/99, daterade 1972. Oramade lösa blad, 74x58 cm respektive 53x70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:08)

1361 4033  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Gröna grenar". Signerad, numrerad 62/75, daterad 1976, oramat löst blad. Motivet: ca 71x50 cm. Bladets mått: ca 106x79 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:13)

1361 4032  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Höstens grenar". Signerad, numrerad 64/75, oramat löst blad. Bladets mått: ca 106x78 cm. Motivet: 82x58,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:42)

1361 4216  Fat + skål, 4 delar, silver. Vikt: ca 650 g, fat, diameter: 17,5-20 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:17)

1361 4078  Fat 3 delar, Kina. Diameter: 16-32,5cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:43)

1361 4225  Fat 3 st, Rosenthal. Diameter: 20-30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:51)

1361 4055  Fat Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. Längd: 40cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:26)

1361 4211  Fat silver, CG Hallberg, 1930. Vikt: 380 g. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:38)

1361 4102  Fat silver, Längd: 45cm, gravyr. Vikt: 1381g.

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:35)

1361 3096  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, 33x26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:11)

1361 4379  Fåtölj

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:16)

1361 4442  Fåtölj 1940-tal, Morris-tyg

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:50)

1361 4445  Fåtölj 1960-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:59)

1361 3089  Fåtölj Bröderna Andersson, "Lord"

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:42)

1361 3390  Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Lilla Adam"

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:43)

1361 3557  Fåtöljer Ett par, tillskrivna, Alvar Andersson, 1930-tal, skulpterad dekor och sidostycken med intarsia

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:30)

1361 3302  Fåtöljer ett par, Utemöbler

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:27)

1361 4447  Fickur Med kedja, doublé/silver. Diameter: 54 mm, bruttovikt: 120 g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:09)

1361 2011  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Laban", hund, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Signerad Lisa L undertill. Längd: ca 19 cm. Höjd: ca 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:43)

1361 3007  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Laban", hund, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Signerad Lisa L undertill. Längd: ca 19 cm. Höjd: ca 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:44)

1361 3008  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hund, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 11 cm

1361 3041  Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 8-11cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:47)

1361 4017  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ponnys ur Lillskansen, troligen Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods, ej märkta/signerade. Höjd: 8 cm. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:50)

1361 4009  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Taxar ur Minikennel, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Hundar. Målad och glaserad vit stengodslera. Längd: 16-19 cm. Höjd: ca 7-10 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:55)

1361 4012  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Larson Ungar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: ca 13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:16)

1361 4010  Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hundar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Målad och glasread vit stengodslera. Höjd: ca 7 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:02)

1361 4008  Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Småtomtar på snöbollar. Höjd: ca 11 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:48)

1361 4014  Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 17-25 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:44)

1361 4016  Figuriner 4 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Lucia, Tärna, Stjärngosse och Tomte. Stengods. Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:43)

1361 4549  Figuriner 9 st, Hummel. Höjd: 9-14 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:57)

1361 3192  Fioler 2 st. Längd: 60-66 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:38)

1361 3156  Fiskbestick 15 + 16 delar, nysilver, snarlika. Längd: 17,5-21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:20)

1361 4558  Fönster 4 st, 77x40-110x42cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:41)

1361 4301  Gipsrelief Christian Eriksson (1858-1935), Sverige. Förgylld. Signerad, daterad -27, gips, ca 21x44 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:43)

1361 4522  Glas 6 st, Orrefors. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:52)

1361 3033  Glas 6+ 6+ 6 st. Höjd: 11-14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:31)

1361 4274  Glas 6+ 7+ 2, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 15-20cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:35)

1361 4296  Glas 7 st, Ulrica Hydman, Vallien. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:02)

1361 4161  Glas 7+ 11. Höjd: 8-18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:34)

1361 4278  Glas År 1903. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:27)

1361 4227  Glas Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. 2+ 2. Höjd: 8-16cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:05)

1361 4319  Glasfat Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Monday", Kosta Boda, 11x11 cm

1361 4592  Glasservisdelar 41 delar. Höjd: 10-19cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:20)

1361 4370  Golvlampa Falkenberg. Höjd: 120

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:10)

1361 3305  Golvlampfot teak och mässing. Höjd: 120 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:33)

1361 2182  Golvskulptur Buddha, keramik. Höjd: 70cm

1361 2582  Golvur Stjernsund, urverket märkt 1785. Höjd: 215, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:15)

1361 4322  Golvur Sven Fogelberg, 1764. Höjd:

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:09)

1361 4221  Golvurna med lock, Kina. Höjd: 94cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:16)

1361 4185  Gravyr 1700-tal. Motivet: 48x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:44)

1361 4340  Gravyrer 15 st, oramade lösa blad, längd: 28-38 cm, bredd: 13-17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:47)

1361 4195  Halskedja silver. Längd: 70 cm, Vikt: 10 g ca.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:45)

1361 4164  Hänge silver, Finland, 1972, Saastamoinen, Vikt: 50 g ca, kedja l: 56 cm, hänge: 6,5x4,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:25)

1361 3428  Hängen 2 st, 18k guld. Längd: 1-3cm, ena med diamanter & pärla, 6xca0,01ct. Vikt: 5g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:50)

1361 4264  Hängskåp Allmoge. Bredd: 65 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 61 cm, nyckel

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:42)

1361 4323  Herrbetjänt Plexiglas. Höjd: 97 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:36)

1361 4093  Högtalare Ett par, Sonab OA5, längd: 43 cm, djup: 24 cm, höjd: 56,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:09)

1361 4525  Hörnétagère höjd: 158cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:08)

1361 3284  Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 182, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:24)

1361 4239  Jardiniere Längd: 37cm. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:10)

1361 2188  Juldekorationer 6 delar, Georg Jensen. Längd: 8-17 cm, djup: 4-11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:49)

1361 4386  Julljusstakar Ett par, Luma. Längd: 43cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:53)

1361 4050  Julljusstake Koppar, Philips, höjd: 36 cm, bredd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:26)

1361 4318  Kaffekanna + 11 delar, Arabia. Diameter: 20cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:41)

1361 4196  Kaffeservis 26 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:21)

1361 4365  Kaffeservis 3 delar, nysilver. Höjd: 16-30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:08)

1361 3280  Kaffeservis 31 delar, Bavaria. Höjd: 5-27cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:59)

1361 4361  Kaffeservis Gustavsberg, 20 delar

1361 4599  Kaffeservis Rosenthal, Sanssouci, 13 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:45)

1361 4453  Kaffeservisdelar 30 del ca, Blå Blomst, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:23)

1361 3619  Kaffeservisdelar Hackefors, 26 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:50)

1361 4467  Kaffeskedar + dessertgafflar, 12 + 12 delar, silver, Cohr. Längd: 11,5-15 cm. Vikt: ca 470 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:52)

1361 4189  Kaffeskedar 12 st, silver, Rosenholm, 1960. Längd: 12 i etui, Vikt: 190 g ca.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:45)

1361 4355  Kakfat på fot + ljusstakar, 3 delar, nysilver. Diameter: 15-26. Höjd: 8-30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:47)

1361 4476  Kanapé Längd: 196cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:41)

1361 4091  Kandelabrar med prismor 2 st. Höjd: 71cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:03)

1361 4187  Kanna Koppar. Höjd: 40 cm

1361 4310  Kannor 2 st, Sovjetunionen USSR. Höjd: 10-21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:23)

1361 4593  Karaff höjd: 20cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:19)

1361 4148  Karaffer 2 st, Riedel. Höjd: 24-26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:41)

1361 3485  Karmstol Barockstil, Gyllenläder

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:36)

1361 4170  Karmstol Rokokostil, Rotting

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:58)

1361 3450  Karmstolar Ett par, nyrokoko

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:12)

1361 4426  Kedjor 21,6K, 2 st. Längd: 60-76cm, vikt: 30g

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:01)

1361 4395  Kista 1800-tal. Bredd: 58, djup: 40 cm, höjd: 30 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:23)

1361 4393  Kista på fötter. Bredd: 70, djup: 55 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:25)

1361 4199  Konjakskupor 6 st. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:30)

1361 4311  Konstglas 3 delar, Bland annat Bertil Vallien. Höjd: 6-15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:42)

1361 4152  Konstglas 3 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 2-12 cm

1361 3199  Kopparstick Karta, Skandinavien. Ur Svecia Antiqua et Hodierna. Motivet: 27x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:22)

1361 4285  Krukor 3 st, bland annat Raus. Höjd: 25-30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:55)

1361 4551  Kryddburkar 10 delar. Höjd: 12-22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:03)

1361 4054  Kuverttallrikar 10st. Diameter: 29cm

1361 3345  Lackskrin Ryssland. Längd: 19, djup: 13 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:28)

1361 4241  Lampbord fot i metall. Diameter: 60 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:52)

1361 4543  Lampskärm Industrilampa. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:16)

1361 4060  Leksaker 8 delar, Diverse Kina. Längd: 9-27cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:08)

1361 4118  Linneskåp Gustaviansk stil, med spegel. Bredd: 130 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 188 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:57)

1361 4183  Ljuskrona Empirestil. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:04)

1361 3349  Ljuskrona med glaskupa, Gustaviansk stil. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:34)

1361 2593  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 75cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:40)

1361 4114  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 75cm, 1800-/1900-tal

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:57)

1361 4308  Ljuslykta Fittja Gård, 1993, lergods. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:10)

1361 4179  Ljusstakar 2 par. Höjd: 24-25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:33)

1361 4228  Ljusstakar 2 st, Iittala. Höjd: 8-18cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:14)

1361 4011  Ljusstakar 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtemor och Tomtefar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: ca 20 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:09)

1361 4075  Ljusstakar 3 st, Englesson. Cylinder 2000, design: Staffan Englesson. Höjd: 8-19cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:02)

1361 4015  Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:36)

1361 4618  Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:43)

1361 4212  Ljusstakar ett par, mässing, 1800-tal. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:55)

1361 4511  Ljusstakar Ett par, Morells Gjuteri. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:59)

1361 4466  Ljusstakar Ett par, Silver imp, Graverade i botten. Höjd: 16 cm, bruttovikt: 790 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:23)

1361 4190  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 8 cm, bruttovikt: ca 250 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:45)

1361 3502  Ljusstakar silver, ett par, Löfman, 1988, MEMA. Höjd: 13cm, Bruttovikt: 550 g ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:04)

1361 4251  Ljusstakar Skatelövsstake. Signerad 1990. Höjd: 42 cm, bredd. 71 cm

1361 4004  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. 4 änglar i stengods, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Limmade på träsockel. Höjd: 14 cm (inkl sockel). Längd: ca 32 cm (inkl sockel)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:20)

1361 4003  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Adventsgris ur Matilda, Gustavsberg 1965-1971. Målad stengodslera med blå dekor och ljusblå glasyr. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:16)

1361 4005  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte med lykta, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), numrerad 9/100. Stengods. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:30)

1361 4421  Ljusstake silver, Import. Höjd: 35 cm. Vikt: 298 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:18)

1361 4178  Ljusstake sjuarmad, menora, malm, Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:27)

1361 4574  Ljusstake Skatelövsstaken. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:05)

1361 4240  Lockurna hackefors. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:30)

1361 4202  Lockurna Porslin. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:49)

1361 4538  Malmkrona höjd: 65cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:52)

1361 4412  Manschettknappar 18k guld. Längd: 1,5cm, 1962, gravyr. Vikt: 10g.

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:01)

1361 4612  Månskensampel Sent 1800-tal, glaskupa / mässing. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:04)

1361 4316  Mat / teservis 26 delar, 60/70-yal, snarlika

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:10)

1361 3108  Matbord Gustaviansk stil, Frankrike, valnöt och mahogny. Bredd: 133, djup: 115 cm, höjd: 73 cm, en iläggsskiva a 47cm

1361 4380  Matbord Teak. Bredd: 145, djup: 90 cm, höjd: 73 + 2 iläggx50 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:31)

1361 4560  Matsalsgrupp 5 delar, mahogny, Bjerkenfors, Nyrokokostil. Diameter: 110, höjd: 75 + 1 iläggx50 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:40)

1361 4226  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 7 delar, + ilägg

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:54)

1361 4381  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 7 delar. Diameter: 110, höjd: 75 + 2 st iläggsskivor

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:25)

1361 4111  Matservisdelar 19 delar, Qvint, Rörstrand, Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:37)

1361 4270  Matservisdelar 27delar, Rörstrand, Grön Anna.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:07)

1361 4313  Matservisdelar 29 delar, Hackefors. Diameter: 11-22cm

1361 4112  Matservisdelar 4 delar, Rörstrand, Marianne Westman (1928-2017), Sverige

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:51)

1361 4289  Matservisdelar 59 delar, med gulddekor, Gustafsberg.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:31)

1361 4219  Matservisdelar ca 43 delar, Töreboda.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:34)

1361 4330  Matservisdelar ca 55 delar, Lidköping.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:47)

1361 4357  Matservisdelar England, Grindley, ca 55 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:26)

1361 4546  Matta Gabbeh, 200x285 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:04)

1361 4292  Matta galleri, Karachi, 78x259 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:54)

1361 4578  Matta Kina, 138x202cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:50)

1361 4327  Matta Kina, 245x335

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:37)

1361 4236  Matta orientalisk, 116x173 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:14)

1361 4345  Matta Orientalisk, 118x180 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:38)

1361 3431  Matta Orientalisk, 124x220cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:01)

1361 4200  Matta orientalisk, 133x198 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:48)

1361 4237  Matta orientalisk, 136x197 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:04)

1361 4382  Matta orientalisk, 142x210 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:27)

1361 4193  Matta orientalisk, 150x200 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:36)

1361 4232  Matta orientalisk, 152x290 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:32)

1361 4383  Matta orientalisk, 70x105 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:12)

1361 4230  Matta orientalisk, 80x122 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:13)

1361 4589  Matta orientalisk, Afshar, Antik, 114-125x185 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:18)

1361 4238  Matta orientalisk, Galleri, 84x324 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:24)

1361 4585  Matta orientalisk, Hamadan, Antik, 145x214 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:18)

1361 4586  Matta orientalisk, Hamadan, Semiantik, 107x187 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:45)

1361 4583  Matta orientalisk, Hamadan, Semiantik, 145xx181 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:11)

1361 4067  Matta orientalisk, Kashan, 205x279cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:51)

1361 4378  Matta orientalisk, Pakistan, 192x301 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:43)

1361 2361  Matta orientalisk, patchwork, 200x155cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:41)

1361 4235  Mattor orientaliska, 2 st, ca 65x95 cm

1361 2201  Minkpäls Saga

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:30)

1361 4473  Mockaskedar 10+ 3+ 4 st, bägare, silver, gravyr. Vikt: 449g.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:09)

1361 4464  Mockaskedar 12 st, silver, Svensk spets, monogram W. Längd: 11,5, Vikt: 150 g ca.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:32)

1361 4440  Modelltåg Fleischmann, lok, vagnar, räls. Längd: 6-25cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:38)

1361 4576  Mynt diverse ca 15 delar med etui.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:30)

1361 4141  Oljemålning 2 st, Inger Tollman. Signerad. Olja på duk, 40x40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:52)

1361 4600  Oljemålning A. Dahl, skogsmotiv. Signerad, 1920. Olja på duk, 63x89cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:07)

1361 4422  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Sydländsk by. Signerad. Olja på duk, 19x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:27)

1361 4280  Oljemålning Åke Wickström (f. 1927), Sverige. Interiör, Signerad. Olja på duk, 32x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:41)

1361 4452  Oljemålning Béla Hradil (1885-1968), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 12x10 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:12)

1361 3604  Oljemålning Berit Zetterman, komposition. Signerad. Olja på pannå, 119x89 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:39)

1361 4332  Oljemålning Bertil Weström (f. 1928), Sverige. Hamn. Signerad. Olja på duk, 48x59 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:57)

1361 4499  Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Signerad. Olja på duk, 50x62 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:18)

1361 4484  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad, daterad 99, Ödegård, Bjuråker. Olja på duk, 54x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:20)

1361 4487  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad. Olja på duk, 46x55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:15)

1361 2518  Oljemålning Christer Schmiterlöw (1926-1995), Sverige. Signerad, daterad 1980. Olja på duk, 81x66cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:27)

1361 4492  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad -59, hamn. Olja på duk, 55x41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:37)

1361 4115  Oljemålning efter Carl Bloch, von Svend Andersen. Ej signerad. Olja på duk, 83x68cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:49)

1361 3360  Oljemålning Elin Höglund-Svanholm (1914-2010), Sverige. Signerad E Höglund. Olja på duk, 38x32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:50)

1361 4601  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerad, 1944, blomsterstilleben. Olja på duk, 65x53cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:24)

1361 4252  Oljemålning Eric Gnista (1898-1954), Sverige. Stilleben, Signerad. Olja på pannå, 33x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:36)

1361 4523  Oljemålning Eric Zelinskis, Signerad, trapp. Olja på duk, 61x50, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:39)

1361 4517  Oljemålning Eric Zilinskis. Signerad, daterad 1961. Olja på duk, 51x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:23)

1361 4051  Oljemålning Erik Westerling (1819-1857), Sverige. Rydsgårds gods, Skåne. Signerad, daterad 1856. Olja på duk, 24x31 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:20)

1361 4532  Oljemålning F Henkel. Signerad, Interiör. Olja på duk, 39x48cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:27)

1361 3388  Oljemålning Gunnar Wiberg (1894-1969), Sverige. Signerad. Olja på duk, 57x46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:11)

1361 4269  Oljemålning Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Skärgårdsmotiv. Ej signerad, påskrift a tergo. Olja på duk, 60x72 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:01)

1361 3297  Oljemålning Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Monogramsignerad, Le Bruse. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:22)

1361 4485  Oljemålning Iloki, Signerad. Olja på duk, 58x79 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:02)

1361 4524  Oljemålning Jean René. Signerad, daterad -67, komposition. Olja på duk, 60x80, oramad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:18)

1361 4184  Oljemålning Joaquin Fabres (1864-1914), Chile. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 47x35 cm

1361 3482  Oljemålning Johan Johansson (1879-1951), Sverige. Landskap med hässjor. Signerad. Olja på duk, 70x87 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:23)

1361 4333  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Svanar, Signerad. Olja på duk, 49x60cm

1361 4501  Oljemålning K Johansson. Signerad, daterad 89, Tistel. Olja på duk, 50x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:17)

1361 4449  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-/1800-tal, Flodlandskap. Ej signerad. Olja på pannå, 30x40 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:34)

1361 4186  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Damporträtt. Signerad A Bernard, daterad 1885. Olja på pannå, 63x50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:45)

1361 4448  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med sjö. Ej signerad. Ej signerad. Olja på duk, 52x76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:10)

1361 4516  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, kvinna. Olja på pannå, 81x62 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:50)

1361 4069  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Jensen. Olja på duk, 72x22cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:26)

1361 4108  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Scoppa, Italien Capri 1903. Olja på duk, 38x71cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:29)

1361 4520  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, marin. Olja på duk, 70x100 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 21:00)

1361 4117  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 27x50cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:36)

1361 4133  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 49x63cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:05)

1361 3059  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 59x49cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:44)

1361 4276  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skeppsbrott. Signerad, daterad -21. Olja på duk, 49x61, ej ramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:01)

1361 4338  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv. Signerad Jöesaar 1961. Olja på pannå, 39x32 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:17)

1361 4342  Oljemålning Oidentifierad rysk konstnär. Bro. Signerad. Olja på pannå, 24x30 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:59)

1361 4343  Oljemålning Olaf Viggo Langer (1860-1942), Danmark. Kust. Signerad, daterad 1903. Olja på duk, 52x73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:36)

1361 3088  Oljemålning Olle Carlström (1920-2006), Sverige. "Svart fläck på havet". Signerad, daterad -69. Olja på pannå, 104x115 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:40)

1361 4617  Oljemålning Olle Gustafsson (f. 1934), Sverige. "Pappas klöveräng", Klockestrand 2006, monogramsignerad. Olja på pannå, 53x64 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:55)

1361 4177  Oljemålning Osmo Nummi (f. 1947), Sverige. "På krogen". Signerad, daterad -01. Olja på pannå, 29x23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:30)

1361 4257  Oljemålning Rune Andersson, triptyk. Signerad och daterad a tergo -69. Olja på pannå, 31x40 cm respektive 2x30x20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:14)

1361 4344  Oljemålning signerad C H Wolfert, 51x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:17)

1361 4388  Oljemålning Signerad, Kustmotiv. Olja på duk, 72x43cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:40)

1361 4331  Oljemålning Simon Sörman (1905-1963), Sverige. "lugnt vatten". Signerad, daterad 41. Olja på pannå, 36x54cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:05)

1361 4502  Oljemålning Stina Olausson (1900-1996), Sverige. "Ölandsstrand". Signerad. Olja på duk, 34x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:53)

1361 3560  Oljemålning Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:35)

1361 4486  Oljemålning Uncas Liljefors (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1985. Olja på duk, 49x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:16)

1361 4495  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Blomsterstilleben, bemålad ram. Signerad. Signerad. Olja på duk, 60x50 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:54)

1361 4503  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, fjällandskap. Olja på duk, 64x53 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:11)

1361 4481  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad. Olja på duk, 26x33 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:45)

1361 4531  Oljemålning W Schaller. Signerad. Olja på duk, 68x58cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:24)

1361 3408  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Kust ej signerad. Olja på duk, 44x28 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:11)

1361 4163  Örhängen 18k guld, Två par, vg/gg. Diameter: 1-2cm. Vikt: 3g.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:26)

1361 4162  Örhängen 18k guld, Två par. Diameter: 1-2cm, vikt: 3g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:58)

1361 4156  Örhängen Ett par, med diamanter 2xca0,06ct. Längd: 2cm, vikt: 2g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:57)

1361 4124  Ostronfat 2 st, De Badour. Diameter: 23cm, Belgien

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:49)

1361 4458  Pallar 2 st, Sydamerika. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:29)

1361 4406  Pärlcollier Med silverlås 925, JKA. Längd: 96cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:29)

1361 4267  Parti koppar kastruller med mera, 5 st, koppar

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:37)

1361 4339  Pastell O Sadek, Signerad, landskap, 31x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:22)

1361 4159  Penna Mont Blanc, Meisterstück, spets 14k, gravyr, i ask, längd: 14,5 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:18)

1361 4385  Piedestal höjd: 92cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:18)

1361 4066  Plafond Med prismor. Diameter: 60cm, höjd: 65cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:31)

1361 4418  Porslin 10 delar, Rörstrand, Aina Stenberg, "Tomtejul", kanna h: 15,5 cm, skål, diameter: 24 cm, fat, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:14)

1361 4598  Prydnadsurnor ett par. Höjd: 21-25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:38)

1361 3436  Ring 18k guld, med diamanter, 6xca0,02ct, storlek: 19. Vikt: 2g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:20)

1361 4158  Ring 18k guld, med en aquamarin, storlek: 17½, (e). Vikt: 3g.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:46)

1361 4166  Ring 18k guld, med en citrin & pärlor, storlek: 14. Vikt: 4g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:36)

1361 4165  Ring 18k guld, med granater, storlek: 19. Vikt: 3g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:13)

1361 4160  Ring 18k guld, med två opaler, storlek: 16½. Vikt: 2g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:44)

1361 4103  Ring 18k guld, med vit sten, storlek: 15. Vikt: 8g.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:31)

1361 3434  Ring 18k guld, storlek: 17½, med diamanter, 7xca0,05ct. Vikt: 1g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:15)

1361 4155  Ring 18K vitguld, med smaragd & diamanter 4xca0,03ct, stl: 17½. Vikt: 4g.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:15)

1361 4167  Ringar 2 st, 14K, storlek: 16½-17½, med pärlor. Vikt: 4g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:59)

1361 4413  Ringar 2 st, 18k guld, storlek: 18-22, gravyr. Vikt: 10g.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:32)

1361 4414  Ringar 2 st, 23K, storlek: 16½, gravyr. Vikt: 7g.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:57)

1361 3107  Rödvinsglas 12 st, "Gala", Duka. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:54)

1361 4352  Sabel omkring 1900. Längd: 93 cm

1361 4462  Salladsbestick silver, 2 st. Längd: 21cm, vikt: 137g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:42)

1361 4299  Samlartallrikar 34 delar, Rörstrand, Mors Dag 1971-2004. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:25)

1361 4101  Samlartallrikar 4 st, Rörstrand, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Diameter: 18-20cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:07)

1361 4100  Samlartallrikar 6+ 1st, Rörstrand, vasaloppet, 1973-1978. Diameter: 19-22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:54)

1361 4416  Sängbricka Plast, Luigi Mussori, "Jolly". Längd: 57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:32)

1361 4507  Sänggavlar Ett par, Rokokostil. Längd: 185 cm. Höjd: 74-106 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:06)

1361 4375  Sängram Kinesiserande dekor. Bredd: 170

1361 3472  Satsbord 3 delar. Bredd: 60 cm. Djup: 40 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:47)

1361 4347  Schatull på benställning. Längd: 40, djup: 28 cm, höjd: 80 cm, nyckel

1361 4348  Sekretär 1800-tal, intarsia. Bredd: 81, djup: 44 cm, höjd: 122 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:20)

1361 4245  Sekretär England. Bredd: 75 cm. Djup: 42 cm, höjd: 96 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:55)

1361 4368  Sekretär Intarsia, mahogny. Bredd: 80, djup: 40 cm, höjd: 102 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:35)

1361 4526  Seltersglas 12st. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:47)

1361 4472  Servetthållare 4 st, silver, gravyr. Diameter: 2-3,5cm vikt: 73g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:58)

1361 4512  Servisdelar 3 delar, Richard-Ginori, Italien. Höjd: 8-13cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:40)

1361 3328  Servisdelar Bing & Grøndahl, Måsen, ca 25 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:03)

1361 4364  Servisdelar Gefle, Pigg, ca 10 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:05)

1361 4208  Servisdelar Japan, 9 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:59)

1361 4369  Sideboard Barockstil, NK. Längd: 129, djup: 53 cm, höjd: 94 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:13)

1361 3233  Sideboard Bemålat. Längd: 190, djup: 43 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:47)

1361 4372  Sideboard omkring sekelskiftet 1900. Längd: 135, djup: 51 cm, höjd: 92 cm

1361 4273  Silkscreen Bo Beskow (1906-1989), Sverige. "Kammarmusik i Atlantis", EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad. Motivet: 27x34 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:24)

1361 4218  Silverbestick 6 st. Längd: 11-19cm, vikt: 217g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:24)

1361 4568  Silverdelar 4 delar, Bland annat servetthållare. Vikt: 77g, längd: 5-8 cm, servettring, diameter: 4,3 cm

1361 4063  Silverdelar 4 delar. Höjd: 5cm, vikt: 46g.

1361 4220  Skål Kina. Diameter: 39cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:18)

1361 4611  Skål med lock, + 2st fat, Kina. Längd: 16cm- 23cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:30)

1361 4139  Skål Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Diameter: 17, höjd: 6 cm

1361 4006  Skål på fot Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ansikte, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg. Diameter: 9,5 cm. Höjd: 13 cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:34)

1361 4143  Skålar 2 st, Kina. Diameter: 28cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:48)

1361 4204  Skålar 2 st, Kristall. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:14)

1361 4137  Skålar 2 st, med lock, Kina. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:03)

1361 4573  Skålar 4 delar, Orientaliska. Höjd: 4-7cm

1361 4305  Skålar ett par+ vas, Chribska, 1990, glas. Höjd: 17-18,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:21)

1361 4429  Skålar & vaser 5 delar, Orrefors & Kosta. Höjd: 7,5-18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:50)

1361 2657  Skänk med spegelkrön. Sent 1800-tal, valnöt och mahogny. Bredd: 93. Djup: 42 cm, höjd: 200 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:55)

1361 4563  Skåp Fd Radiomöbel, Teak. Bredd: 86, djup: 40 cm, höjd: 60 cm

1361 4571  Skåp Teak, 1950-tal. Bredd: 150, djup: 41 cm, höjd: 106 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:28)

1361 4575  Skedar 12+ 12st, silver. Längd: 12-13cm, vikt: 365g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:07)

1361 4497  Skrivbord bemålad. Bredd: 100 cm. Djup: 60 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:23)

1361 4242  Skrivbord England, Bredd: 122 cm. Djup: 61 cm, höjd: 76cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:54)

1361 4570  Skrivbord nyrenässans, valnöt. Bredd: 121 cm. Djup: 70 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:44)

1361 4180  Skrivbordslampa Artimide, Tolomeo, Italien, längd: 23 cm, djup: 28 cm, höjd: 110 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:10)

1361 4392  Skrivbordsstol JOC, Vetlanda, Skinn

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:52)

1361 3029  Skrivbyrå Empire, mahogny, Bredd: 107 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 96 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:20)

1361 2305  Skrivskåp 1800-tal. Bredd: 114 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 190 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:38)

1361 4356  Skrivskåp med Jalusi, 1900-talets andra hälft. Bredd: 48, djup: 43 cm, höjd: 122 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:55)

1361 4591  Skulptur Asien. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:21)

1361 4461  Skulptur Drake, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:30)

1361 4539  Skulptur Gips, Karl XII, bemålad. Höjd: 97 ca

S�ldes f�r 41.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:39)

1361 4362  Skulptur Gips. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:55)

1361 4309  Skulptur Herman Fogelin (f. 1947), Sverige. Tjur. Signerad, 2-delad. Längd: 20 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:55)

1361 3462  Skulptur Isbjörn, Ego. Längd: 30cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:30)

1361 4099  Skulptur Italien. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:24)

1361 4080  Skulptur Kina. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:55)

1361 4057  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg, Golfspelare. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:25)

1361 4312  Skulptur Oidentifierad konstnär. Omfamnande par. Lergods. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:38)

1361 3578  Skulptur Rörstrand. Höjd: 26 cm

1361 4197  Skulptur Tilgman Keramik, Hund. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:29)

1361 4121  Skulptur Tomte, Jenny Nyström (1854-1946), Sverige. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:08)

1361 4059  Skulptur i glas Monica Backström (1939-2020), Sverige. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:22)

1361 4231  Skulpturer 2 st, Lladro, Spanien. Höjd: 21-27cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:04)

1361 4018  Skulpturer 2 st, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Rörstrand. Sjöfåglar. Längd: 21 cm. Höjd: ca 10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:02)

1361 3356  Skulpturer 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar, K. Studio, Gustavsberg. Höjd: 12cm

1361 3124  Smyckeskrin + brosch, 2 delar, Ryssland, Lackarbete. Längd: 6-15, höjd: 16 cm, motiv med folksagor

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:50)

1361 4363  Snapsglas 10 delar. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:47)

1361 4463  Sockerskål + gräddkanna, 2 delar, silver, Birmingham. Längd: 10-15 cm. Vikt: ca 150 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:01)

1361 4215  Sockerskrin silver, Utländska stämplar. Längd: 16 cm. Vikt: ca 460 g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 21:02)

1361 4494  Soffa Norell, "Dover". Längd: 210

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:02)

1361 3534  Soffa tillskriven Alvar Andersson. 1930-tal, skulpterad dekor och sidostycken med intarsia. Längd: 208cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:00)

1361 4350  Soffbord (Opiumbord), Från Walles & Walles. Bredd: 118, djup: 55 cm, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:28)

1361 4441  Soffbord 1920-tal. Diameter: 90, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:25)

1361 4394  Soffbord glas och mässing. Bredd: 140, djup: 80 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:49)

1361 4493  Soffbord mahogny. Bredd: 105, djup: 105 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:40)

1361 4374  Soffbord Mosaik. Bredd: 115, djup: 50 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:52)

1361 4298  Solur bordsmodell, sten, 23x20 cm. Höjd: 3 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:30)

1361 3268  Soppslev silver, CG Hallberg, 1919. Längd: 43 cm, Vikt: 130 g ca.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:34)

1361 4373  Spegel 1920-tal, 117x47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:59)

1361 4518  Spegel 1950/60-tal, 94x36 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:47)

1361 4535  Spegel 20-tal, 105x35cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:23)

1361 4396  Spegel 52x46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:03)

1361 4125  Spegel 76x60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:06)

1361 4390  Spegel 81x73cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:05)

1361 2627  Spegel Gustaviansk, 51x41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:15)

1361 3414  Spegel Karl Johan, 121x47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:18)

1361 4284  Spegel mahogny, 98x49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:04)

1361 4519  Spegel mässingsram, 85x40 cm

1361 4439  Spegel rokokostil, 126x48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:36)

1361 4171  Spel Med etui. 25x18cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:43)

1361 4434  Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 83, djup: 41x2 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:16)

1361 4504  Spelbord nyrokoko. Bredd: 89 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:22)

1361 4140  Stengods 3 delar, Rörstrand och Gustavsberg. Höjd: 2,5-17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:36)

1361 4555  Stol Senempire

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:26)

1361 4263  Stolar 3 st, Rotting

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:10)

1361 4545  Stolar 4 st, Börge Lindau (1932-1999), Sverige. Blå station, Common One

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:23)

1361 4403  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:07)

1361 3401  Stolar 4 st, Karl Johan-stil, Björk

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:02)

1361 4559  Stolar 4 st, rotting

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:36)

1361 3503  Stolar 4+ 2 st, Queen Annestil, mahogny

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:06)

1361 4554  Stolar 6 st, Plast/Krom

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:48)

1361 3545  Stolar Ett par, 1700-/1800-tal, provinsarbeten, senare bemålning

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:18)

1361 4438  Sybord mahogny. Bredd: 51, djup: 34 cm, höjd: 71 cm

1361 4206  Syltkruka Gustavsberg, längd: 17 cm, djup: 14 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:04)

1361 4456  Taburetter Ett par. Längd: 60cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:17)

1361 4581  Takarmatur 2 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Höjd: 33-38cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:14)

1361 4157  Takarmatur 3-armad. Mässing/Teak. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:26)

1361 3325  Takarmatur Bestlite. Höjd: 62 ca, diameter: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:57)

1361 3406  Takarmatur blyinfattat glas, Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:06)

1361 4288  Takarmatur diameter: 42 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:48)

1361 4229  Takarmatur Glas. Höjd: 33cm

1361 4325  Takarmatur Höjd: 150, Oscariansk

S�ldes f�r 28.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:11)

1361 4234  Takarmatur höjd: 46cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:24)

1361 4107  Takarmatur höjd: 55cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:59)

1361 4128  Takarmatur höjd: 60cm

1361 4354  Takarmatur LOUIS CAMPELL, takarmatur, "Collage Pendel 600" för Louis Poulsen, design: Louise Campbell, formgiven 2004, höjd: 36,5 cm. Diameter: 60 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:04)

1361 4223  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:48)

1361 4324  Takarmatur mässing, barockstil. Höjd: 90, Spanien

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:16)

1361 4113  Takarmatur Med glaskupa. Höjd: 50cm

1361 3536  Takarmatur Med glaskupa. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:57)

1361 3170  Takarmatur Orrefors. Råglas / mässing. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:54)

1361 4569  Takarmatur Prismor. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:20)

1361 4246  Takarmatur prismor. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:02)

1361 4314  Takarmatur prismor. Höjd:, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:12)

1361 4398  Takfotogenlampa majolika, höjd: ca 95 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:27)

1361 3269  Tallrikar 2 st, Kina, dekor i famille rose. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:00)

1361 4530  Tallrikar 22st, Rörstrand, modell: Sture. Diameter: 21-25cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:31)

1361 4604  Tallrikar 4 st, Rörstrand. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:29)

1361 4097  Tallrikar 5 st, Rosenthal, Diameter: 25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:15)

1361 4491  Tallrikshylla väggmodell. Bredd: 80, djup: 13 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:31)

1361 4222  Tamburmajor Bemålad. Höjd: 198

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:55)

1361 4371  Tamburmajor höjd: 193 cm

1361 4579  Tavla Signerad, Hästklädsel. Motivet: 23x23cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:47)

1361 4095  Tekanna med ställ Nysilver. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:09)

1361 4562  Tekoppar 11st, med fat, Johnsson & Bros, Argile, flytande blått, diameter kopp 9,5 cm fat 16 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:23)

1361 4297  Tekoppar 8 st, Sovjetunionen USSR. Höjd: 9,5 cm

1361 4062  Tekoppar Ett par, + 1st fat. Arthur Percy (1886-1976), Sverige. "Lillemor", Gefle

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:53)

1361 4454  Teservisdelar 12 delar, Rosenthal

1361 4315  Teservisdelar 9 delar, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:22)

1361 4244  Teskedar 12st, silver. Längd: 11cm, vikt: 161g, med etui.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:53)

1361 4328  Textiltavla "Schwabinger Kunstkollektion", München. Signerad, 95x126 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:59)

1361 4349  Tidningsställ England. Längd: 55. Djup: 35 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:18)

1361 4302  Tillbringare Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Höjd: 23,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:43)

1361 4039  Torrnålsgravyrer 4 st. Sixten Haage (f. 1926), Sverige. Industrifasad. Signerade, numrerade 25/150, daterad -78. Bladets mått: 59x69 cm, oramade löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:20)

1361 4036  Torrnålsgravyrer Sixten Haage (f. 1926), Sverige. "Fabrik", portfölj med 5 torrnålsgravyrer, oramade lösa blad. Signerade, daterade 1978 och 1979, numrerade 13/150. Bladets mått: ca 79x62 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:00)

1361 4070  Träskulpturer 3 delar. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:40)

1361 4508  Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, 310-upplaga. Motivet: 27x23,5cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:22)

1361 4131  Tusch Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Motivet: 24x20cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:24)

1361 4043  Utställningsaffisch PG Thelander på Galleri Mustad 1986. Färgoffset, oramat löst blad. Bladets mått: 96x66,5 cm

1361 4432  Väggarmatur mässing. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:53)

1361 4096  Vägglystrar Ett par, med prismor. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:19)

1361 4609  Väggplaketter 2 st, bland annat Börje Skogh, "Bohuslän Vildkaprifol", 34x21

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:30)

1361 4607  Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Fjäril ur Rundel, Gustavsberg 1969-1972. Diameter: 13cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:24)

1361 4610  Väggreliefer 2 st, Bland annat Lisa Larson, fjäril, 23x22-29x29cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:38)

1361 4478  Väggskulptur Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Gips, "Väntan vid havet", 33x44 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:15)

1361 4597  Väggur Sent 1800-tal, Aug Nilsson, Nyköping. Höjd: 88 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:43)

1361 4353  Värja längd: 90 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:53)

1361 4306  Vas + skål på fot, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Open Mind, Kosta Boda, glass. Höjd: 24,5-27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:08)

1361 4254  Vas Kina. Höjd: 36cm

1361 4153  Vas Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:27)

1361 4176  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:56)

1361 4471  Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:55)

1361 4401  Vas Kristall, Böhmen. Höjd: 29 cm

1361 4402  Vas Kristall. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:24)

1361 4052  Vas Murano. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:21)

1361 4201  Vas Strömbergshyttan. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:23)

1361 4169  Vas & karaff Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 18-37cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:26)

1361 4076  Vas & ljusstakar 3 delar, Kosta Boda. Höjd: 7-30cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:27)

1361 4079  Vas & skålar 3 delar, Kina. Diameter: 9-11cm, höjd: 24cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:21)

1361 4465  Vaser + skulptur, 3 delar, Porslin Danmark. Höjd: 6-17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:02)

1361 4029  Vaser 2 st, Karlskrona, Pompeji. Höjd: 10-20 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:03)

1361 4154  Vaser 2 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 20-27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:35)

1361 4410  Vaser 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, dekor i relief. Höjd: 11-21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:06)

1361 4317  Vaser 3 delar, Gabriel Sverige. Höjd: 8-19cm

1361 4138  Vaser Ett par. Höjd: 18cm

1361 4136  Vaser Ett par. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:38)

1361 4077  Vaser & ljusstake 3 delar, Bland annat Iittala. Höjd: 16-26cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:31)

1361 4203  Vinglas 14 st. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:43)

1361 4407  Vitrinskåp rokokostil, Blomstermåla Möbelfabrik. Bredd: 110. Djup: 45 cm, höjd: 110 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:26)

1361 4529  Vykort ca 350st, Sverige.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:20)

1361 4146  Ytterfoder + Kruka. Höjd: 15-18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:33)

1361 4415  Ytterfoder + krukor + ampel, 6 delar, Keramik, bland annat Ekeby, höjd: 9-15 cm. Diameter: 10,5-22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:22)

1361 4147  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 19:57)

1361 4548  Ytterfoder ett par, Karlskrona. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 18:19)

1361 4150  Ytterfoder plåt. Höjd: 29 cm

1361 4606  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 10cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 november 2020 20:48)