384 3210 Akvarell Charles Sjöholm, Stilleben, 66 x 52
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3317 Akvarell Gunnar Söderberg, bygata, 22x23
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 1754 Akvarell På rispapper, Bo Beskow, 51x41
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3316 Akvarell sign, 1868, Landskap med stad, 19 x 26
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3299 Akvarell sign. G. Widforss 04. Stilleben 26x42
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3073 Akvareller 4st, F.Lindström, Stockholmsmotiv (1st oinramad)
384 3641 Ampel Prismor, dia 38
384 3555 Armatur ”TriPlex pendel” Johan Petter Johansson för ASEA, l: 150 - 310 cm med skärm
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3459 Armband 18 k , 40 g
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3460 Armband med 13 berlocker, 18 k, 18, 7 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3434 Armbandsur Omega Constelation, Automatic
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3382 Askfot på fot, 2st, "Värjor" (rostiga)
384 2338 Bägare 3st, silver, förgyllda, höjd: 11+9+5
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3505 Bägare Silver, Finland, höjd: 20 dia:15
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3502 Bålskål N.S, längd: 31
384 3074 Bältesspänne Andra världskriget
384 3497 Banketter 1 par, 1800-tal
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3374 Barnsäng
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3400 Barnvagn M.Ä, skador
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3130 Barometer längd: 30
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3412 Barskåp trä, längd: 82, djup: 45, höjd: 112
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3635 Barstolar 1 par, bok, Lådja Lammhult
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3454 Båtsratt
384 3177 Bestick 25 del, ”Thebe”, Folke Arström (1907-1997), Gense, 1940-tal, 6 st knivar, 6 st gaffel, 6 st stora skedar, 6 st mindre skedar, smörkniv
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3331 Bestick diverse ns
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3260 Bestick Ns
384 3565 Bestick Silver, diverse
384 3330 Bestickuppsättning NS, Spetsmodell
384 3499 Biblioteksbord + 2st iläggsskivor, ek, längd: 170, djup: 93, höjd: 74
384 3623 Biblioteksbord barockstil, björk, 175x80x75
384 2349 Blandteknik Josef Svanlund, 1910, "Religiöst motiv" 35x20
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3113 Blandteknik N.Olsson, 50x70
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3114 Blandteknik signerad A.B, 49x121
384 3554 Blandteknik Stadsmotiv, sign, 50x63
384 1519 Blyerts Häst och hund CP, 61x45
384 3415 Bockbord längd: 200, djup: 90, höjd: 76
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3413 Bokhylla Björk, längd: 212, djup: 35, höjd: 97
384 3248 Bokhylla med skjutdörrar glas, 1930-tal, höjd: 114 cm, bredd: 100 cm, djup: 30 cm
384 2403 Bokskåp Sekelskifte, längd: 100, djup: 48, höjd: 222
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3585 Bonbonjär kPM, höjd: 15
384 3552 Bord Bruno Mathsson & Piet Hein, 1960-tal, träanér, mått 150 x 70 cm, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3241 Bord med kakelskivor, Segelbåtar, Vicke Lindstrand, Upsala-Ekeby, 1946, 60 x 60 cm, höjd: 61 cm, en kakel-plattan signerad: ”VL 46”
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3059 Bord med låda, Barockstil, Ek, längd: 105, djup: 64, höjd: 77
384 3665 Bordslampa Jugendstil, höjd: 50
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3655 Bordslampor 1 par, höjd: 17
384 3047 Bordslampor 1 par, porslin, Thailand, höjd: 60
384 3525 Bordslampor 1-par, mässing
384 3398 Bordslystrar 1 par, Elfström, höjd: 41
384 3146 Bordsur 1800-tal, höjd: 50
384 3321 Brevpress Ns/Jade, längd: 10
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 1256 Brevpress (dds) Ernst Billgren, 20/50
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3200 Bricka Fornasetti, Italien, 1950-tal
384 3621 Brickor 2 st, Nysilver dia45, längd: 59
384 3205 Brosch Silver/jade, höjd: 6 "spenatgrön"
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3150 Brosch + hänge 18k. med stenar
384 3593 Byrå 1890-tal, 103x56x90
384 3252 Byrå 1890-tal, längd: 76, djup: 54, höjd: 133
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3110 Byrå 20-tal, längd: 80, djup: 45, höjd: 73
384 3418 Byrå 4-lådig, längd: 70, djup: 40, höjd: 86 (nyprod)
384 3370 Byrå Furu., längd: 101, djup: 48, höjd: 82
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3012 Byrå Gustaviansk stil, Stenskiva, längd: 50, djup: 34, höjd: 64
384 3477 Byrå Louis XV-stil, längd: 60, djup: 35, höjd: 73 (skador)
384 3645 Byrå Louis XVI-stil stenskiva, 54x36x70
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3446 Byrå med stenskiva, Rokokostil, tidigt 1900-tal, längd: 91, djup: 49, höjd: 75 (fanérskador)
384 3273 Byrå Rokokostil, längd: 90, djup: 47, höjd: 80
384 3478 Byrå Rokokostil, längd: 92, djup: 47, höjd: 78
384 3284 Byrå Rund, (nyprod), Dia. 45, höjd: 118
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3187 Byrå Sekelskifte, Bemålad, längd: 97, djup: 51, höjd: 81
384 3371 Byrå sekelskifte, målad, längd: 93, djup: 48, höjd: 93
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3327 Byrå sengustaviansk stil, längd: 65, djup: 45, höjd: 84
384 3644 Byrå sengustaviansk stil, stenskiva91x47x80
384 2566 Byrå Sent 1800-tal, bemålad, längd: 76, djup: 47, höjd: 102
384 3515 Champagneglas 9st
384 2304 Chiffonjé Ek, längd: 107, djup: 42, höjd: 142
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3573 Coasters 4+2, N.S
384 3658 Dampäls mink
384 3485 Damur 18K, 30, 3 gr
384 2089 Dockskåpsmöbel rotting, 4 del
384 3135 Eldset Järn
384 3522 Étagère höjd: 162
384 3084 Etsning "Venedigmotiv" 35x28
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3325 Etsning Drottning Blanca, 47 x 34
384 3310 Etsning Efter Watteau, 24 x 32
384 3172 Etsning Emile Zoir, Äldre par, Siena 1903, 42 x 34
384 3095 Etsning med sekelskiftesram , ek, 56x68
384 3065 Etsning Zorn, Furst Paul Troubelzkoy, Spegelvänd, (ej sign), 22 x 16
384 3314 Etsningar 3 st. H:A: Sallberg/Bertil "Bull" Hedlund
384 3385 Fågelbad (nyprod), höjd: 64
384 3420 Färglitografi Axel Olsson, 24/30, 38x50
384 3300 Färglitografi Bengt Lindström, 82/250, 52 x 72
384 3407 Färglitografi Bo E Lundqvist, 10/150, 62x44
384 3437 Färglitografi Gerda Åkesson, "Ballerinor" 55x63
384 3155 Färglitografi Gustav Rudberg, hc, 50x60
384 1127 Färglitografi Harald lindberg, 140/150, 23x45
384 3440 Färglitografi Hardy Strid, 83/85, 55x44
384 3430 Färglitografi Leif Knudsen, 220/300, 40x58
384 3424 Färglitografi Molin, 40/150, 38x30
384 3531 Färglitografi Olle Nyman, 28EA/300, 51x64
384 3425 Färglitografi Skyskrapa, Ljungberg, 219/260, 75x35
384 3529 Färglitografi Sörensen-Ringi, "Röd anhopning" 122/190, 96x67
384 3426 Färglitografi Sven Erik Johansson, 242/275m 38x49
384 3423 Färglitografi Tåg, Rolf Börjesson, PT, 37x40
384 3528 Färglitografi Vasarely, 186/250, 71x55
384 3384 Fartygsratt höjd: 110
384 3663 Fat 2st, Tenn, Jugendstil
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3190 Fat fajans, Gustavsberg, längd: 26 cm, signerad med blåsvart hand (Wilhelm Kåge?)
384 3576 Fat UE Anna Lisa Thomsson, längd: 35
384 3432 Fåtölj Nyrokoko
384 3458 Fickur 2 st
384 3484 Fickur Silver i etui
384 3244 Figurin Kunglig Dansk, 1969-1974, flicka i vid klänning, höjd: 18 cm, ”1251”
384 3246 Figurin Kunglig Dansk, flicka med fågel (höjd: 12, 5 cm) och katter i slagsmål
384 3245 Figurin Kunglig Dansk, gåspiga, höjd 18, 5 cm, ”528”
384 3115 Figurin Lokatt, Gunnar Nylund, höjd: 20
384 3049 Figuriner 1 par, brons, fåglar, 1800-tal, höjd: 17
384 3527 Figuriner 2 st, Kai Nielsen, Bing & Grøndahl, 1913, liggande kvinna ammande barn, längd 18 cm, signerad: ”KAI NIELSEN 1913” i godset och ”Bing & Grøndahl KJØBENHAVN DANMARK”
384 3247 Figuriner 2 st, Kunglig Dansk, större fågel på bär (längd: 19 cm) och liten burrig sak med nagg på näbb, ”1235” och ”2266”
384 3068 Figuriner 2 st, Lisa Larson, & UE
384 3294 Figuriner 2 st.Bing & Grøndahl, 21 + 10
384 3091 Figuriner 2st "Ballerinor", höjd: 18+21 (skador)
384 3087 Figuriner 2st, fåglar, höjd: 9+12
384 2093 Figuriner 3 par, höjd: 8-13, 5
384 3297 Figuriner 3 st, Kunglig Dansk
384 3092 Figuriner 3st, Tyskland
384 3072 Figuriner 4st , Tyskland
384 3085 Figuriner 4st Arabia
384 1133 Figuriner Bulldogsamling
384 3392 Figuriner Lisa Larson, 2st, 'Säl', längd: 16+ sköldpadda, längd: 12
384 3043 Filmaffisch Stanley Kubricks, 1968
384 3174 Fiol med stråke i låda
384 3223 Formar 5 del, Gustafsberg, Jasmin
384 3561 Fotoalbun Jugend
384 2038 Fotpalllar 1 par, petit point, dia 28
384 3054 Fruktservis 13 del, Ilmenau Tyskland
384 3403 Fruktservis 7-del, Upsala-Ekeby
384 3580 Fruktservis Nittsjö, 13 del
384 1126 Gafflar 12st, silver, "Vasa"
384 3188 Gårdslykta Gjutjärn, längd: 80, höjd: 80
384 3262 Glas 8 + 5 del, gröna
384 3194 Glasblock Vicke Lindstrand, Kosta, 1950-tal, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3306 Glasmålning Kolorerat tryck, 34 x 24
384 3441 Glasservis 11st vinglas + 5st sherry (ngn med nagg)
384 3052 Glasservisdelar 15 +10 del. tidigt 1900-tal
384 3228 Glasservisdelar Boda Pippi, 6+11 + stora björn 4+7 del
384 3193 Glasskål Murano, 1950-tal, diameter: 13 cm
384 3176 Glastallrikar 17 st Nuutajärvi Finland, 3 st 25 cm, 8 st 17, 5 cm, 6 st 8, 5 cm. (Senare under namn Arabia)
384 3651 Golvlampa mässing, Sv Tenn, modell nr 2178
384 3504 Golvlampa Trä
384 3653 Golvlampfot mässing
384 3258 Gravyrer 2 st, Engelska jaktmotiv
384 3590 Gravyrer 4 st, Stockholmsmotiv, ca 30x25
384 2125 Gungstol
384 3551 Gungstol Hans J. Wegner för Coop Design, Danmark 1944 (modellår), med flätad sits
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 2409 Hallampa höjd: 25
384 3628 Hallampa blyinfattat glas, höjd: 70
384 3147 Hallbänk ek . 70
384 3443 Hallbyrå med stenskiva, längd: 50, djup: 25, höjd: 63
384 3170 Halssmycke Christian Dior, 40/50-tal i originalask
384 3169 Halssmycke Christian Dior, 40/50-tal, i originalask
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3171 Halssmycke Christian Dior, 40/50-tal, i originalask
384 2529 Häst brons, längd: 42 (nyprod.)
384 3494 Herrbetjänt
384 3367 Hörnsoffa Senempire, björk (instabil)
384 3301 Ikoner 2 st
384 3268 Jardiniere Rörstrand, längd: 47
384 3377 Järngryta (skada)
384 3280 Kaffegods 24 del, Seltman, Bavaria
384 3521 Kaffegods 6-del, Ryssland
384 3556 Kaffegods England, ca 20 del
384 3445 Kaffegods Gustafsberg, Blå blom, 15 del
384 3333 Kaffekanna Mon Amie, Rörstrand, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
384 3281 Kaffeservis 16 del, royal Tuscan
384 3167 Kaffeservis 23-del, "Mon amie" Rörstrand
384 3149 Kaffeservis 24 del, Royal Albert, Prairie rose
384 3166 Kaffeservis 24-del
384 3050 Kaffeservis 3 del. nysilver
384 2100 Kaffeservis Bing & Grøndahl "Ballerina" ca 45 del
384 3132 Kaffeservis ca 25 del, Weimar
384 3051 Kaffeservis på bricka, 4 delar, porslin, sekelskifte
384 3137 Kaffeskedar 12 st, silver
384 3584 Kakfat 3st
384 3239 Kandelaber 6-armad, Gunnar Ander, Ystad Metall, höjd 42 cm, märkt Ystad-Metall
384 3124 Karaff 1800-tal, etsad
384 3143 Karaff+ 6 glas
384 3570 Karaffer 1-par
384 3575 Karaffer 1-par
384 3326 Karaffer 2 st, Johansfors & Höglund ( 1 saknar propp)sk
384 3101 Karmstol 1800-tal, England, mahogny
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3495 Karmstol Åkerblom Nesto, sk
384 3553 Karmstol Alvar Aalto, Artek, 1930-tal
384 3436 Karmstol Louis XV-stil
384 1051 Karmstol Mahogny, Karl Johan-stil
384 3444 Karmstol Rokokostil, petit pointtyg (solkigt tyg)
384 3267 Karmstolar 1 par, grönt läder
384 3060 Karmstolar 1 par, Karl Johan-stil
384 3401 Karmstolar 1 par, Luis XV-stil, Rottingsits
384 3184 Karmstolar 1 par, svensk rokokostil, bemålade
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3622 Karmstolar 1 par. Louis XVI-stil
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3144 Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil
384 2589 Karta över Norden 1796 33x47
384 2008 Kartor 2 st England o Schweiz, 28x24
384 3638 Kasthyllor 2 st., längd: 67 resp 73
384 3603 Kelim Afgahnistan, 128x365
384 3547 Keramik 2 del, Gustav Kraitz 1970-tal, signerade
384 2113 Keramik 2 del, I Person/V Lindstrand Rörstrand sk/UE (nagg)
384 3240 Keramik 2 st, C H Stålhane, vas Fibula och mindre vas
384 3186 Keramik 2 st, CH Stålhane, Rörstrand, 1950-tal, stengods
384 3189 Keramik 2st vaser, stengods
384 3287 Keramik 3 st, Lisa Larson adventstake gris, brevpress sköldpadda, skål med fågel
384 3288 Keramik 4 st, stengods med oxblodsglasyr
384 3351 Kikare 2 st
384 3290 Kina 6 del. diverse, (nagg)
384 3394 Kista Ek, längd: 117, djup: 61, höjd: 56
384 3613 Kista ek, längd: 133
384 3235 Kista Med Elsa Beskow motiv
384 2557 Klackring 18k, onyx, (avklippt)
384 3674 Klädtyger div
384 3486 Klaffbord längd: 100, höjd: 78
384 3375 Klaffbord sekelskifte, vitmålad
384 3209 Konfektskål vitmetall och glas, cirka 1900, höjd: 57 cm, skada: sprickor i den övre glasskålen.
384 3042 Konstböcker diverse
384 3517 Konstglas 6st, diverse
384 3153 Konstglas miniatyrer, Ulrica Hydman Vallien, 6 st. +2
384 2177 Kopparbalja med tapp
384 3163 Kopparstick 2st, 32x22
384 2096 Kristall 6 del, Orrefors/Pukeberg
384 3218 Kryddburkar 6+6 st, Gefle
384 3251 Kuverttallrikar 13 st. Rosenthal
384 3275 Lampbord 1 par, Idegran, med lådor, längd: 70, djup: 50, höjd: 50
384 3520 Lampbord Swedese, Dia. 48, höjd: 56
384 2456 Lampbord trä, Danmark, längd: 70, djup: 70, höjd: 50
384 3285 Lampetter 1 par, (facklor), (Nyprod, höjd: 52
384 3203 Lanterna koppar, Hammar Göteborg, höjd: 50
384 3557 Lappskedar 6 st, silver
384 3214 Lejaur höjd: 58
384 3648 Leksaksbilar ca 10 del, plast plåt
384 2011 Linnedukar broderade , 2 st + 17 servetter
384 3431 Litografi C Wisbuch, 48x65
384 1253 Litografi Carl Magnus, 58/90, 55x76
384 3439 Litografi M Chemiakin, 121/225, 67x48
384 3482 Litografi Stig Jonzon, "Norrmalmstorg" 22x30
384 3429 Litografi Ture Lidström, 221/310, 1958, 34x50
384 3069 Litografier 2 st, koloreradem Motiv från Lund & Svenskt landskap, ca 26 x 19
384 3106 Ljuskrona 1800-tal, höjd: 80
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3215 Ljuskrona 8-armad, metall, vitmålad, höjd: 65
384 2431 Ljuskrona Jugend, höjd: 110 (genomgången ny el)
384 3609 Ljuskrona rokokostil, höjd: 65
384 3368 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 95, 8-armad (nyrenoverad)
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3607 Ljuskrona Venetiansk, höjd: 75
384 3614 Ljuslåda el 155x21x55
384 3631 Ljusstakar 1 par, nattljusstakar, mässing, höjd: 12
384 3571 Ljusstakar 1 par, Ns, höjd: 22
384 3111 Ljusstakar 1-par, mässing, höjd: 22
384 3197 Ljusstakar 2 st tenn, Edvion Ollers, 30-tal, märkta Ollers, höjd: 12 cm
384 3253 Ljusstakar 5 st Iittala
384 3257 Lockurna Kunglig dansk, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 29
384 2498 Lockurnor Ett par, Italien, höjd: 40
384 3358 Luftrensare Steral
384 3357 Luftrensare Steral
384 3305 Luktflaskor 10 st, kina
384 3661 Matbestick N.S, "Gammel fransk" C:a 100-del
384 3569 Matbestick N.S, diverse modeller
384 3141 Matsalsgrupp 4st stolar + bord, C.E Ekström
384 3140 Matsalsgrupp 4st stolar + bord, Tapiovaara, "Fanett"
384 3572 Matsalsgrupp 6 stolar Carl Malmsten + bord ej etikett + 3 ilägg
384 3490 Matsalsgrupp 8-del, Carl Malmsten, 3 karmar + 4st stolar + bord, ek, 2 st. iläggsskivor
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3272 Matsalsgrupp England Idegran, Bord+6 stolar+ vitrinskåp+ 2 ilägg
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3053 Matservis 56 del. Bavaria
384 3266 Matservis ca 50 del, Hackefors
384 3055 Matservisdelar ca 20 del, England Mason´s
384 3216 Matservisdelar Rörstrand, ca 35 del
384 3654 Matta kina 140x200
384 3475 Matta Kina, C.B 244x335
384 3080 Matta orientalisk, 184x258
384 3592 Matta orientalisk, Abadeh, 65x102
384 3474 Matta orientalisk, Kerman, 178x284 (hårt Slitage)
384 3461 Matta orientalisk, Nain, 120x220
384 3598 Matta orientalisk, Old Beluch, 127x195
384 3600 Matta orientalisk, Old Hamadan, 100x150
384 3602 Matta orientalisk, Old hamadan, 109x150
384 2141 Matta orientalisk, Old Karadja, 104x144
384 3041 Matta orientalisk, old Kerman, 182x255
384 3099 Matta orientalisk, P.Gabbeh, 208x234
384 1130 Matta orientalisk, Persisk, 100x397
384 2165 Matta orientalisk, Semi-antik Afghan, 240x330
384 3402 Matta orientalisk, Semi-antik, Beluch, 96x160
384 3612 Matta orientalisk, semiantik Smyrna 307x385, slitage
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3535 Matta orientalisk, Täbriz, 297x200
384 3128 Matta orientalisk, Tuisserkhan, 135x225
384 3472 Matta orientalisk, Wiss, 130x296
384 3016 Matta Saruk Mir, antik, ca 290 x 400 (skadade långsidor)
384 2164 Matta Semiantik Beluch, Bönematta, ca 85 x 165
384 3196 Miniatyrer 4 st, CH Stålhane
384 3086 Moccaservis 3-del, silver
384 3564 Nattljusstake Silver
384 2505 Notställ Bordsmodell, trä/metall
384 2065 Nysilver 4 del
384 3656 Nysilverbestick diverse
384 3119 Oljemålning "Zornkopia" signeerad, 71x48
384 3157 Oljemålning A.Skagh, "man med sombrero" 32x48
384 3346 Oljemålning Arabisk flicka, 71 x 47
384 3463 Oljemålning Astrid munthe, "Rosmålarinna" 55x65
384 3427 Oljemålning Baranowski, 1972, 60x80 kroginteriör
384 3303 Oljemålning Bela Hradil, Stilleben, 21 x 15
384 1592 Oljemålning Bo von Sewerin, Hollänsk blomsterflicka, 43 x 60
384 3397 Oljemålning bredd: Zasia, Blommor i vas, 32x25
384 3075 Oljemålning Brita Nordenberg, 'Marin' 73x116 (dukskador)
384 3302 Oljemålning Cantery, Roma -60, 32x42
384 3116 Oljemålning dan Martin, "Landskap med sjö" 34x41
384 3256 Oljemålning E Unger, Fiskeläge, 29x24
384 3625 Oljemålning ej ram, Kjellin, 90x116
384 3071 Oljemålning Erik Håfström, Stadsmotiv, 71 x 99
384 3061 Oljemålning Evert Duhán, Blomstilleben, 40 x 31
384 3164 Oljemålning F.W Odelmark, Cordoba 1894, 55x40
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3259 Oljemålning Gunilla Larsson, Skogslandskap, 1994, 50x42
384 3118 Oljemålning gunnar Zetterström, "Stockholmsmotiv" 30x39
384 3064 Oljemålning Halden, Motiv från Bastugatan, 31 x 43
384 2284 Oljemålning Insjölandskap, 65x100
384 3662 Oljemålning Italien, "Napolibukten"24x30
384 3323 Oljemålning Jean francois Retaux, Franskt landskap, 1928, 39 x 32
384 3462 Oljemålning Karl Abel, Kustlandskap
384 3058 Oljemålning Knut Jansson, stilleben, 53 x 64, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
384 3408 Oljemålning Knut Norrman, Kustlandskap, 35x53
384 3312 Oljemålning Konstantin Szewczenko, Rabbi, 50 x 40
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3159 Oljemålning Lino capri, 30x40
384 3156 Oljemålning Maj tydén-jerndahl, "Läsande flicka " 56x47
384 3133 Oljemålning Marin, Sign, Jerker, 1942, 45x60
384 3587 Oljemålning motiv från Småland, 45x37
384 3082 Oljemålning o Kundrup, "Stadsmotiv med fotgängare" 49x57
384 3464 Oljemålning Olle Carlgren, 74x103
384 3396 Oljemålning osignerad, kvinna med barn, 66x55, skador
384 3005 Oljemålning paul Pihl, Hamnmotiv, 26 x 34
384 3421 Oljemålning R Börjesson, läsande kvinna, 45x67
384 3395 Oljemålning R. de Witt, skördepaus, 46x29, ramskada
384 3255 Oljemålning Rygård. 1920, Hamnmotiv, 26x32
384 3308 Oljemålning Sign , Sekelskifte, Rosor, 44 x 34
384 2212 Oljemålning Sign F Wisternigg, Alpmotiv, 39x28
384 3422 Oljemålning Sign Hood, -67, "asketisk form", 37x58
384 3180 Oljemålning sign R Bukowski '87, fiolspelande man på hustak, 45 x 32 cm
384 3315 Oljemålning sign, Holländsk flicka, 23 x 17
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 2315 Oljemålning Sign, Komposition, 103 x 127
384 3158 Oljemålning Sign. Ami, "Landskap med havsvik" 60x60
384 3319 Oljemålning signerad, 1962, gatubild, 23x22
384 3127 Oljemålning Storm, Kustby, 74 x 38
384 3126 Oljemålning Storm, Vik, -58, Stadsmotiv, 60 x 44
384 3562 Oljemålning Tankmar, kustlandskap med ekor, 55x63
384 3122 Oljemålning Tore Wideström, "sittande kvinna" 47x39
384 3066 Oljemålning Y.Svalander, Tullinge 1946, 33 x 26
384 3121 Oljemålningar 2st, Tore Wideryd, 30x20 +34x24
384 3152 Örhängen 1 par, 18k med pärla + ring, 18k, briljanter
384 3498 Öronlappsfåtölj
384 3610 Öronlappsfåtölj
384 3393 Öronlappsfåtölj
384 3018 Pärlhalsband Silverlås, längd: 50
384 3642 Pärlrader 12 st kinesiska odlade sötvattenspärlor, längd: ca 39
384 3660 Parti glas + plast 12 delar, Gullaskrufs glasbruk, Lindshammar, Reijmyre, skål glas x 2, assietter & tallrkar glas, bricka plast
384 3123 Pasteller 2st + färglito, Tore Wideryd
384 3632 Pelabord diameter: 50, höjd: 65
384 2229 Pelarbord 1800-tal, höjd: 73
384 3519 Pelarbord med låda, Nk, Dia.45, höjd: 60
384 3264 Pendyl Gustaviansk stil, Förgylld, Wikander Borås, höjd: 50
384 3675 Piano Östlind&Almqvist, teak, sk
384 3341 Piedestal höjd: 72
384 3469 Piedestal Med stenskiva, höjd: 66
384 3468 Piedestal med stenskiva, höjd: 66
384 2306 Piedestaler 4 st, trä, höjd: 88
384 3639 Plafond prismor, dia30
384 3191 Plafond Råglas, Dia.70
384 3160 Pokalglas 1800-tal
384 2095 Prydnad 3 del, höjd: 13, 5-18
384 3542 Radio Bakelit
384 3345 Ram Innermått, 50 x 73
384 3626 Reklamskylt Emalj, 60x100
384 3578 Relieftavlor 2 st, keramik
384 3105 Reseur sekelskifte
384 2166 Rikssalsmatta 160x230
384 1286 Ring Silver + färgstenar
384 3151 Ring vitt guld, safirer + briljanter
384 3672 Salongsbord klaffar87x68, höjd: 75
384 3417 Salongsbord NYrokoko, höjd: 70
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3540 Salongsbord pelar, längd: 100, höjd: 74, fanérsk
384 3476 Salongsgrupp 3 del, Louis XV-stil
384 3220 Samlartallrikar 6 st, Rörstrand, Skeppsmotiv
384 3596 Säng avlutad, furu, bredd: innerm 105
384 3342 Satsbord mässing/onyx, höjd: 42
384 3524 Schwarstwaldur
384 2615 Sekretär Louis XV, kompletterad, 95x48, höjd: 99
384 8811 Sekretär Sengustavianskt Stockholmsarbete, Mahogny, längd: 123, djup: 58, höjd: 120, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3369 Sekretär sent 1800-tal, furu, längd: 96, djup: 55, höjd: 135
384 8214 Serveringsbord Carl Malmsten, björk, längd: 95, djup: 45, höjd: 186
384 3491 Serveringsskåp Carl Malmsten, längd: 102, djup: 42, höjd: 142 (värmefläckar ovanpå)
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3404 Serveringsvagn Teak
384 3282 Servisdelar ca 45, Blå Bengali, Rörstrand
384 3261 Servisdelar ca30 del, Karlberg
384 3162 Servisdelar Gefle, Tokyo, ca 35 del
384 3455 Servisdelar Rörstrand, Bengali
384 3277 Sideboard Idegran, längd: 102, djup: 41, höjd: 79
384 3207 Sigillstämplar 4 st, 1800-tal
384 3230 Silver 2 del, armring och ring medbergskristall, sterlingsilver stämplade X9 Lindström 1972
384 2347 Silver 3-del
384 2346 Silver 4-del
384 3329 Silver diverse 13 del
384 3457 Silver diverse 5 del
384 3646 Skål Argenta, 1107, dia 15, 5
384 3195 Skål Berndt Friberg, Gustavsberg 1978, höjd 4, 5 cm, signerad: 'Friberg Gustavsberg Studio 1978'
384 3313 Skål Bernt Friberg, Dia15, höjd: 8
384 3013 Skål Glas, 30-tal
384 3208 Skål jugend, gulmetall med kvinnohuvud mot hästskoformad skål
384 3254 Skål orrefors, Dia21
384 3219 Skål+ vas, Glas, E Höglund
384 3543 Skålar 2 st, signerade F. Forslund 1970- och 80-tal
384 3224 Skålfat Gustafsberg, 20x20
384 3372 Skänk tidigt 1900-tal, ek, längd: 124, djup: 57, höjd: 100
384 3450 Skåp Boulle-stil, 1800-tal, längd: 80, djup: 33, höjd: 101
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 2436 Skåp Designat, höjd: 120
384 3361 Skåp med lådinredning Axel Einar Hjorth (1888-1959) Stockholm 1930-tal, höjd 116 cm, bredd 150 cm, djup 53 cm, märkt ”AE Hjorth”. Post 1(4) - denna post är villkorad - se post 384 3365 för mer info om villkoren
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3332 Skedar silver, 28 del
384 3352 Skeppsrattar 2 st
384 3296 Skrin 17/1800-tal
384 3419 Skrivbord Rokokostil, längd: 120, djup: 60, höjd: 83 (nyprod)
384 3383 Skrivbord sent 1800-tal, furu, längd: 120, djup: 57, höjd: 75
384 3213 Skrivbordsställ silver, 1924, graverat, längd: 29
384 2586 Skrivbordsuppsats marmor
384 3202 Skulptur 1800-tal, Alabaster, Sign, höjd: 53
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3309 Skulptur Brons, Ikaros
384 3292 Skulptur Elefant, Ekeby, höjd: 24
384 3198 Skulptur stengods, Johann Rolf, höjd: 28 cm, märkt under JOHANN ROLF
384 1032 Skulptur Upsala-Ekeby Göran Andersson, Man, höjd: 22
384 3307 Skulpturer 2 st, Metall, jugendstil
384 1594 Skulpturer 3 st, ansikten, gips
384 1758 Skulpturgrupp BRONS EFTER REMINGTON, höjd: 53
384 1506 Slagbord 1800-tal, med barnsängsdel
384 1746 Slagbord 1800-tal, Totallängd 175, höjd: 74
384 3142 Sminkbord Fridhagen
384 3222 Smörask+ form, Rörstrand, Picknick
384 3328 Smörgåsbestick Silver, 14+17+5 del
384 2445 Snurrfåtölj Bramin Danmark, W.klein, skinn (sliten)
384 2444 Snurrfåtölj Skinn, Danmark, Bramin W.Klein
384 3507 Sockerskål på fot, silver
384 3102 Soffa För burspråk, sent 1800-tal
384 3493 Soffa Gustaviansk, längd: 176
S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3501 Soffa Jugend, Mahohny
384 3670 Soffa Karl Johan-stil mahogny
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3249 Soffa Louis XV-stil, längd: 134
384 3586 Soffa Louis XV-stil, plysch, längd: 141
384 1138 Soffbord Alf Svensson för Forma, teak 4st gröna utragbara skivor
384 3238 Soffbord Hans J. Wegner, Andreas Tuck, Danmark, 1950-tal, längd: 150 cm, bredd: 62 cm, höjd: 49 cm, märkt: ”ANDR. TUCK, DESIGN HANS J WEGNER MADE IN DENMARK” + ”Danish Furnituremaker´s Control”
384 3274 Soffbord Idegran, med klaffar, längd: 106, djup: 53, höjd: 55
384 3353 Soffbord mässing/onyx, höjd: 45
384 3145 Soffbord Stenskiva. Gustaviansk stil, längd: 93, djup: 58, höjd: 63
384 3136 Soffbord Wikkelsö
384 3376 Solur
384 3647 Soppslev silver 1857, längd: 43
384 3506 Spegel Förgylld ram, höjd: 100
384 3508 Spegel Förgylld ram, höjd: 150
384 3467 Spegel Förgylld, höjd: 111
384 1232 Spegel förgylld, sekelskifte, 60x50
384 3337 Spegel med konsolbord, Rokokostil, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 190
384 3466 Spegel Metall/Glas, höjd: 128
384 3673 Spegel nyrokoko, höjd: 173
384 3512 Spegel rokoko, kompletterad, sk, höjd: 100
S�ldes f�r 6.900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3438 Spegel Rokokostil, Förgylld, höjd: 80
384 3178 Spelbord rokokostil, mahogny, längd: 90, djup: 45, höjd: 76
384 3615 Spinett 1800-tal, 165x65x77
384 3381 Staty "Rådjur", höjd: 46 (skador)
384 1067 Stol Gustaviansk
384 3514 Stol Gustaviansk stil, Mahogny
384 3637 Stolar 1 par, allmoge, furu
384 3496 Stolar 1 par, Gustavianska
384 3567 Stolar 10 st Carl Malmsten, vitlack
384 3500 Stolar 3 st Jugend, ek
384 2567 Stolar 3 st, Lindome
384 3671 Stolar 4 st Karl Johan-stil mahogny
384 3511 Stolar 4 st, karl johan-stil
384 3148 Stolar 4 st. windsortyp
384 3100 Stolar 4st, äggtemperamålade
384 3103 Stolar 4st, björk med rottingsits, sent 1800-tal
384 3416 Stolar 6 st,
384 1810 Stolar 6 st. NK Verstäder
384 3433 Stolar 6st, Jugend, ek
384 2328 Stolar Ett par, Björk
384 3568 Strindbergslampa Koppar
384 3453 Svärd 2st, japan
384 3597 Svärd Japan
384 3435 Sybord Dalamålat
384 3017 Sybord Louis XV, höjd: 73 Marmorskiva, Gallerkant i mässing, litage]
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 2561 Syltkrukor 3 st
384 3250 Taburett 1970-tal
384 3668 Takarmatur funkis, höjd: 80
384 3629 Takarmatur glas/metall 1920-tal, Dia40
384 3669 Takarmatur höjd: 50
384 3545 Takarmatur Josef Frank, Svenskt Tenn, 1930-tal
384 3108 Takarmatur Jugend, mässing (elektrifierad)
384 3107 Takarmatur Jugend, porslin/mässing, elektrifierad
384 3636 Takarmatur plast. dia 40
384 3608 Takarmatur venetiansk, dia 40
384 2162 Takarmatur med svängarm, 40-tal
384 3117 Taklampa Markaryd, Hans Agne Magnusson, höjd: 42
384 3139 Tallboy ek, längd: 80, djup: 50, höjd: 140
384 2298 Tallboy Sent 1800-tal, längd: 78, djup: 63, höjd: 152
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 2041 Tallrikar 10 del, Iitala
384 3558 Tallrikar 6 st, bemålade
384 3574 Tallrikar Höganäs, 10+10 st
384 3044 Tanläkarbord längd: 75, djup: 45, höjd: 105
384 3601 Tavla Kungaporträtt, tryck 58x80
384 3234 Tavlor 8 st, Tryck, Elsa Beskow
384 3322 Tennetui Firma Svenkt Tenn, med jaderelief, höjd: 9
384 3067 Terrin Rörstrand, Ostindia,
384 3611 Tidningsbord
384 3279 Tidningsbord 1 par, 1 par, höjd: 53
384 3559 Tillbringare Porslin
384 3386 Toiletteebord + pall rokokostil, längd: 107, djup: 50, höjd: 155
384 2616 Trädgårdsmöbel 4 del, metall/trä, sk
384 3379 Trädgårdsstaty höjd: 80
384 3380 Trädgårdsstaty höjd: 92
384 3378 Trädgårdsstaty "Kvinna", höjd: 132
384 3388 Tryck 3st, Stig Jonzon, signerade + numrerade, 34x44
384 3606 Tryck 6 st, skeppsmotiv, 29x41
384 3154 Tryck Christo, 85x68
384 2321 Tumlare Silver, 1700-tal (lagad)
384 1811 Tunna koppar, höjd: 60
384 3125 Uppläggningsfat 1700-tal, längd: 26
384 3579 Våg med vikter 1800-tal
384 3566 Vägglamapa Funkis
384 3096 Vägglampett med spegel, Jugend, höjd: 40
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3470 Vägglystrar 1 par, höjd: 27
384 3278 Väggpendyl Ek, höjd: 70
384 3389 Väggpendyl Förgylld, höjd: 53
384 3390 Väggpendyl Förgylld, höjd: 63
384 3594 Väggpendyl förgyllt
384 3650 Väggpendyl Jugend, mahogny, höjd: 92
384 3546 Väggpendyl Rokokostil, höjd: 75
384 2140 Väggrelief 29x28, 'KPA 25 år'. (Stig Lindberg ?)
384 3217 Väggrelief Gustafsberg, Lisa Larson, 23x23
384 3089 Väggrelief + figurin sign.B.W , båda Gustavsberg
384 3481 Väggur höjd: 61
384 3335 Väggur Ek, Sekelskifte, höjd: 85
384 3483 Väggur Union-Stjärnsund, höjd: 60
384 3617 Vas 2 öppningar, höjd: 35
384 3449 Vas glas, Kina, höjd: 20
S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3229 Vas Hans Hedberg, Sverige 1960-70-tal, fajans, höjd: 32 cm, signerad
384 3088 Vas Kåge, "Argenta", höjd: 15
384 3360 Vas Kosta 1950-tal, slipad stiliserad dekor, originaletikett, höjd 20 cm
384 3366 Vas Nils Emil Lundström, Rörstrand, ca 1900, underglasyrdekor häst på stormig väg, höjd 34 cm
384 2105 Vas Orrefors Corona Lars Hellsten, höjd: 20
384 2500 Vas Rörstrand, höjd: 27
384 2334 Vas Silver, höjd: 19
384 3182 Vas stengods, märkt Festersen, med "påfågelsdekor", höjd: 24
384 3175 Vas stengods, Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1940, höjd: 7 cm, signerad: ”Gustavsberg Kåge J” (J =1940)
384 3225 Vas Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1921, fajans, höjd 20, 5 cm, signerad: ”KÅGE G 1921”
384 3227 Vas Wilhelm Kåge, Gustavsberg, Sverige 1939, stengods, höjd: 13 cm, signerad: ”Kåge Gustavsberg I”
384 2036 Vas + kryddburk Rörstrand + Pyro
384 3541 Vas + pokal 2 del glas. Rund vas Mats Borgström Lindshammar 1980-tal + pokal svart gul Monica Skarelius 1995
384 3452 Vaser 1-par, kina, höjd: 37
384 3265 Vaser Ett par, Trä/porslin, höjd: 17
384 3093 Vikskärm 3-del, Jugend, handbroderad
384 3627 Vinkanna mässing/bemålat glas, 1890-tal, höjd: 40, sk
384 3134 Vinkylare Pläter
384 3338 Vitrinskåp England, längd: 86, djup: 32, höjd: 176
384 3011 Vitrinskåp Louis XV-stil, längd: 62, djup: 34, höjd: 145
384 3340 Vitrinskåp Louis XV-stil, längd: 88, djup: 38, höjd: 153
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)
384 3479 Vitrinskåp Louis XV-stil, längd: 90, djup: 37, höjd: 154
384 3104 Vitrinskåp Sekelskifte, mahogny, intarsia, längd: 106, djup: 37, höjd: 177
384 3206 Vykort ca 500 st, Tidigt 1900-tal
384 3263 Whiskyglas 8 st, Iittala
384 3293 Ytterfoder Gustafsberg, 1897, höjd: 18