Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 31 oktober 2005 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

384 3210  Akvarell Charles Sjöholm, Stilleben, 66 x 52

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3317  Akvarell Gunnar Söderberg, bygata, 22x23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 1754  Akvarell På rispapper, Bo Beskow, 51x41

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3316  Akvarell sign, 1868, Landskap med stad, 19 x 26

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3299  Akvarell sign. G. Widforss 04. Stilleben 26x42

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3073  Akvareller 4st, F.Lindström, Stockholmsmotiv (1st oinramad)

384 3641  Ampel Prismor, dia 38

384 3555  Armatur ”TriPlex pendel” Johan Petter Johansson för ASEA, l: 150 - 310 cm med skärm

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3459  Armband 18 k , 40 g

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3460  Armband med 13 berlocker, 18 k, 18, 7 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3434  Armbandsur Omega Constelation, Automatic

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3382  Askfot på fot, 2st, "Värjor" (rostiga)

384 2338  Bägare 3st, silver, förgyllda, höjd: 11+9+5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3505  Bägare Silver, Finland, höjd: 20 dia:15

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3502  Bålskål N.S, längd: 31

384 3074  Bältesspänne Andra världskriget

384 3497  Banketter 1 par, 1800-tal

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3374  Barnsäng

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3400  Barnvagn M.Ä, skador

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3130  Barometer längd: 30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3412  Barskåp trä, längd: 82, djup: 45, höjd: 112

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3635  Barstolar 1 par, bok, Lådja Lammhult

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3454  Båtsratt

384 3177  Bestick 25 del, ”Thebe”, Folke Arström (1907-1997), Gense, 1940-tal, 6 st knivar, 6 st gaffel, 6 st stora skedar, 6 st mindre skedar, smörkniv

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3331  Bestick diverse ns

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3260  Bestick Ns

384 3565  Bestick Silver, diverse

384 3330  Bestickuppsättning NS, Spetsmodell

384 3499  Biblioteksbord + 2st iläggsskivor, ek, längd: 170, djup: 93, höjd: 74

384 3623  Biblioteksbord barockstil, björk, 175x80x75

384 2349  Blandteknik Josef Svanlund, 1910, "Religiöst motiv" 35x20

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3113  Blandteknik N.Olsson, 50x70

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3114  Blandteknik signerad A.B, 49x121

384 3554  Blandteknik Stadsmotiv, sign, 50x63

384 1519  Blyerts Häst och hund CP, 61x45

384 3415  Bockbord  längd: 200, djup: 90, höjd: 76

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3413  Bokhylla Björk, längd: 212, djup: 35, höjd: 97

384 3248  Bokhylla med skjutdörrar glas, 1930-tal, höjd: 114 cm, bredd: 100 cm, djup: 30 cm

384 2403  Bokskåp Sekelskifte, längd: 100, djup: 48, höjd: 222

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3585  Bonbonjär kPM, höjd: 15

384 3552  Bord Bruno Mathsson & Piet Hein, 1960-tal, träanér, mått 150 x 70 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3241  Bord med kakelskivor, Segelbåtar, Vicke Lindstrand, Upsala-Ekeby, 1946, 60 x 60 cm, höjd: 61 cm, en kakel-plattan signerad: ”VL 46”

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3059  Bord med låda, Barockstil, Ek, längd: 105, djup: 64, höjd: 77

384 3665  Bordslampa Jugendstil, höjd: 50

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3655  Bordslampor 1 par, höjd: 17

384 3047  Bordslampor 1 par, porslin, Thailand, höjd: 60

384 3525  Bordslampor 1-par, mässing

384 3398  Bordslystrar 1 par, Elfström, höjd: 41

384 3146  Bordsur 1800-tal, höjd: 50

384 3321  Brevpress Ns/Jade, längd: 10

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 1256  Brevpress (dds) Ernst Billgren, 20/50

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3200  Bricka Fornasetti, Italien, 1950-tal

384 3621  Brickor 2 st, Nysilver dia45, längd: 59

384 3205  Brosch Silver/jade, höjd: 6 "spenatgrön"

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3150  Brosch + hänge 18k. med stenar

384 3593  Byrå 1890-tal, 103x56x90

384 3252  Byrå 1890-tal, längd: 76, djup: 54, höjd: 133

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3110  Byrå 20-tal, längd: 80, djup: 45, höjd: 73

384 3418  Byrå 4-lådig, längd: 70, djup: 40, höjd: 86 (nyprod)

384 3370  Byrå Furu., längd: 101, djup: 48, höjd: 82

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3012  Byrå Gustaviansk stil, Stenskiva, längd: 50, djup: 34, höjd: 64

384 3477  Byrå Louis XV-stil, längd: 60, djup: 35, höjd: 73 (skador)

384 3645  Byrå Louis XVI-stil stenskiva, 54x36x70

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3446  Byrå med stenskiva, Rokokostil, tidigt 1900-tal, längd: 91, djup: 49, höjd: 75 (fanérskador)

384 3273  Byrå Rokokostil, längd: 90, djup: 47, höjd: 80

384 3478  Byrå Rokokostil, längd: 92, djup: 47, höjd: 78

384 3284  Byrå Rund, (nyprod), Dia. 45, höjd: 118

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3187  Byrå Sekelskifte, Bemålad, längd: 97, djup: 51, höjd: 81

384 3371  Byrå sekelskifte, målad, längd: 93, djup: 48, höjd: 93

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3327  Byrå sengustaviansk stil, längd: 65, djup: 45, höjd: 84

384 3644  Byrå sengustaviansk stil, stenskiva91x47x80

384 2566  Byrå Sent 1800-tal, bemålad, längd: 76, djup: 47, höjd: 102

384 3515  Champagneglas 9st

384 2304  Chiffonjé Ek, längd: 107, djup: 42, höjd: 142

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3573  Coasters 4+2, N.S

384 3658  Dampäls mink

384 3485  Damur 18K, 30, 3 gr

384 2089  Dockskåpsmöbel rotting, 4 del

384 3135  Eldset Järn

384 3522  Étagère  höjd: 162

384 3084  Etsning "Venedigmotiv" 35x28

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3325  Etsning Drottning Blanca, 47 x 34

384 3310  Etsning Efter Watteau, 24 x 32

384 3172  Etsning Emile Zoir, Äldre par, Siena 1903, 42 x 34

384 3095  Etsning med sekelskiftesram , ek, 56x68

384 3065  Etsning Zorn, Furst Paul Troubelzkoy, Spegelvänd, (ej sign), 22 x 16

384 3314  Etsningar 3 st. H:A: Sallberg/Bertil "Bull" Hedlund

384 3385  Fågelbad (nyprod), höjd: 64

384 3420  Färglitografi  Axel Olsson, 24/30, 38x50

384 3300  Färglitografi  Bengt Lindström, 82/250, 52 x 72

384 3407  Färglitografi  Bo E Lundqvist, 10/150, 62x44

384 3437  Färglitografi Gerda Åkesson, "Ballerinor" 55x63

384 3155  Färglitografi  Gustav Rudberg, hc, 50x60

384 1127  Färglitografi  Harald lindberg, 140/150, 23x45

384 3440  Färglitografi Hardy Strid, 83/85, 55x44

384 3430  Färglitografi  Leif Knudsen, 220/300, 40x58

384 3424  Färglitografi Molin, 40/150, 38x30

384 3531  Färglitografi  Olle Nyman, 28EA/300, 51x64

384 3425  Färglitografi  Skyskrapa, Ljungberg, 219/260, 75x35

384 3529  Färglitografi  Sörensen-Ringi, "Röd anhopning" 122/190, 96x67

384 3426  Färglitografi  Sven Erik Johansson, 242/275m 38x49

384 3423  Färglitografi  Tåg, Rolf Börjesson, PT, 37x40

384 3528  Färglitografi  Vasarely, 186/250, 71x55

384 3384  Fartygsratt  höjd: 110

384 3663  Fat 2st, Tenn, Jugendstil

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3190  Fat fajans, Gustavsberg, längd: 26 cm, signerad med blåsvart hand (Wilhelm Kåge?)

384 3576  Fat UE Anna Lisa Thomsson, längd: 35

384 3432  Fåtölj Nyrokoko

384 3458  Fickur 2 st

384 3484  Fickur Silver i etui

384 3244  Figurin Kunglig Dansk, 1969-1974, flicka i vid klänning, höjd: 18 cm, ”1251”

384 3246  Figurin Kunglig Dansk, flicka med fågel (höjd: 12, 5 cm) och katter i slagsmål

384 3245  Figurin Kunglig Dansk, gåspiga, höjd 18, 5 cm, ”528”

384 3115  Figurin Lokatt, Gunnar Nylund, höjd: 20

384 3049  Figuriner 1 par, brons, fåglar, 1800-tal, höjd: 17

384 3527  Figuriner 2 st, Kai Nielsen, Bing & Grøndahl, 1913, liggande kvinna ammande barn, längd 18 cm, signerad: ”KAI NIELSEN 1913” i godset och ”Bing & Grøndahl KJØBENHAVN DANMARK”

384 3247  Figuriner 2 st, Kunglig Dansk, större fågel på bär (längd: 19 cm) och liten burrig sak med nagg på näbb, ”1235” och ”2266”

384 3068  Figuriner 2 st, Lisa Larson, & UE

384 3294  Figuriner 2 st.Bing & Grøndahl, 21 + 10

384 3091  Figuriner 2st "Ballerinor", höjd: 18+21 (skador)

384 3087  Figuriner 2st, fåglar, höjd: 9+12

384 2093  Figuriner 3 par, höjd: 8-13, 5

384 3297  Figuriner 3 st, Kunglig Dansk

384 3092  Figuriner 3st, Tyskland

384 3072  Figuriner 4st , Tyskland

384 3085  Figuriner 4st Arabia

384 1133  Figuriner Bulldogsamling

384 3392  Figuriner Lisa Larson, 2st, 'Säl', längd: 16+ sköldpadda, längd: 12

384 3043  Filmaffisch Stanley Kubricks, 1968

384 3174  Fiol med stråke i låda

384 3223  Formar 5 del, Gustafsberg, Jasmin

384 3561  Fotoalbun Jugend

384 2038  Fotpalllar 1 par, petit point, dia 28

384 3054  Fruktservis 13 del, Ilmenau Tyskland

384 3403  Fruktservis 7-del, Upsala-Ekeby

384 3580  Fruktservis Nittsjö, 13 del

384 1126  Gafflar 12st, silver, "Vasa"

384 3188  Gårdslykta Gjutjärn, längd: 80, höjd: 80

384 3262  Glas 8 + 5 del, gröna

384 3194  Glasblock Vicke Lindstrand, Kosta, 1950-tal, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3306  Glasmålning Kolorerat tryck, 34 x 24

384 3441  Glasservis 11st vinglas + 5st sherry (ngn med nagg)

384 3052  Glasservisdelar 15 +10 del. tidigt 1900-tal

384 3228  Glasservisdelar Boda Pippi, 6+11 + stora björn 4+7 del

384 3193  Glasskål Murano, 1950-tal, diameter: 13 cm

384 3176  Glastallrikar 17 st Nuutajärvi Finland, 3 st 25 cm, 8 st 17, 5 cm, 6 st 8, 5 cm. (Senare under namn Arabia)

384 3651  Golvlampa mässing, Sv Tenn, modell nr 2178

384 3504  Golvlampa Trä

384 3653  Golvlampfot mässing

384 3258  Gravyrer 2 st, Engelska jaktmotiv

384 3590  Gravyrer 4 st, Stockholmsmotiv, ca 30x25

384 2125  Gungstol

384 3551  Gungstol Hans J. Wegner för Coop Design, Danmark 1944 (modellår), med flätad sits

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 2409  Hallampa  höjd: 25

384 3628  Hallampa blyinfattat glas, höjd: 70

384 3147  Hallbänk ek . 70

384 3443  Hallbyrå med stenskiva, längd: 50, djup: 25, höjd: 63

384 3170  Halssmycke Christian Dior, 40/50-tal i originalask

384 3169  Halssmycke Christian Dior, 40/50-tal, i originalask

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3171  Halssmycke Christian Dior, 40/50-tal, i originalask

384 2529  Häst brons, längd: 42 (nyprod.)

384 3494  Herrbetjänt

384 3367  Hörnsoffa Senempire, björk (instabil)

384 3301  Ikoner 2 st

384 3268  Jardiniere Rörstrand, längd: 47

384 3377  Järngryta (skada)

384 3280  Kaffegods 24 del, Seltman, Bavaria

384 3521  Kaffegods 6-del, Ryssland

384 3556  Kaffegods England, ca 20 del

384 3445  Kaffegods Gustafsberg, Blå blom, 15 del

384 3333  Kaffekanna Mon Amie, Rörstrand, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

384 3281  Kaffeservis 16 del, royal Tuscan

384 3167  Kaffeservis 23-del, "Mon amie" Rörstrand

384 3149  Kaffeservis 24 del, Royal Albert, Prairie rose

384 3166  Kaffeservis 24-del

384 3050  Kaffeservis 3 del. nysilver

384 2100  Kaffeservis Bing & Grøndahl "Ballerina" ca 45 del

384 3132  Kaffeservis ca 25 del, Weimar

384 3051  Kaffeservis på bricka, 4 delar, porslin, sekelskifte

384 3137  Kaffeskedar 12 st, silver

384 3584  Kakfat 3st

384 3239  Kandelaber 6-armad, Gunnar Ander, Ystad Metall, höjd 42 cm, märkt Ystad-Metall

384 3124  Karaff 1800-tal, etsad

384 3143  Karaff+ 6 glas

384 3570  Karaffer 1-par

384 3575  Karaffer 1-par

384 3326  Karaffer 2 st, Johansfors & Höglund ( 1 saknar propp)sk

384 3101  Karmstol 1800-tal, England, mahogny

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3495  Karmstol Åkerblom Nesto, sk

384 3553  Karmstol Alvar Aalto, Artek, 1930-tal

384 3436  Karmstol Louis XV-stil

384 1051  Karmstol Mahogny, Karl Johan-stil

384 3444  Karmstol Rokokostil, petit pointtyg (solkigt tyg)

384 3267  Karmstolar 1 par, grönt läder

384 3060  Karmstolar 1 par, Karl Johan-stil

384 3401  Karmstolar 1 par, Luis XV-stil, Rottingsits

384 3184  Karmstolar 1 par, svensk rokokostil, bemålade

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3622  Karmstolar 1 par. Louis XVI-stil

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3144  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil

384 2589  Karta över Norden 1796 33x47

384 2008  Kartor 2 st England o Schweiz, 28x24

384 3638  Kasthyllor 2 st., längd: 67 resp 73

384 3603  Kelim Afgahnistan, 128x365

384 3547  Keramik 2 del, Gustav Kraitz 1970-tal, signerade

384 2113  Keramik 2 del, I Person/V Lindstrand Rörstrand sk/UE (nagg)

384 3240  Keramik  2 st, C H Stålhane, vas Fibula och mindre vas

384 3186  Keramik 2 st, CH Stålhane, Rörstrand, 1950-tal, stengods

384 3189  Keramik 2st vaser, stengods

384 3287  Keramik 3 st, Lisa Larson adventstake gris, brevpress sköldpadda, skål med fågel

384 3288  Keramik 4 st, stengods med oxblodsglasyr

384 3351  Kikare 2 st

384 3290  Kina 6 del. diverse, (nagg)

384 3394  Kista Ek, längd: 117, djup: 61, höjd: 56

384 3613  Kista ek, längd: 133

384 3235  Kista Med Elsa Beskow motiv

384 2557  Klackring 18k, onyx, (avklippt)

384 3674  Klädtyger div

384 3486  Klaffbord  längd: 100, höjd: 78

384 3375  Klaffbord sekelskifte, vitmålad

384 3209  Konfektskål vitmetall och glas, cirka 1900, höjd: 57 cm, skada: sprickor i den övre glasskålen.

384 3042  Konstböcker diverse

384 3517  Konstglas 6st, diverse

384 3153  Konstglas miniatyrer, Ulrica Hydman Vallien, 6 st. +2

384 2177  Kopparbalja med tapp

384 3163  Kopparstick 2st, 32x22

384 2096  Kristall 6 del, Orrefors/Pukeberg

384 3218  Kryddburkar 6+6 st, Gefle

384 3251  Kuverttallrikar 13 st. Rosenthal

384 3275  Lampbord 1 par, Idegran, med lådor, längd: 70, djup: 50, höjd: 50

384 3520  Lampbord Swedese, Dia. 48, höjd: 56

384 2456  Lampbord trä, Danmark, längd: 70, djup: 70, höjd: 50

384 3285  Lampetter 1 par, (facklor), (Nyprod, höjd: 52

384 3203  Lanterna koppar, Hammar Göteborg, höjd: 50

384 3557  Lappskedar 6 st, silver

384 3214  Lejaur  höjd: 58

384 3648  Leksaksbilar ca 10 del, plast plåt

384 2011  Linnedukar broderade , 2 st + 17 servetter

384 3431  Litografi C Wisbuch, 48x65

384 1253  Litografi Carl Magnus, 58/90, 55x76

384 3439  Litografi M Chemiakin, 121/225, 67x48

384 3482  Litografi Stig Jonzon, "Norrmalmstorg" 22x30

384 3429  Litografi Ture Lidström, 221/310, 1958, 34x50

384 3069  Litografier 2 st, koloreradem Motiv från Lund & Svenskt landskap, ca 26 x 19

384 3106  Ljuskrona 1800-tal, höjd: 80

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3215  Ljuskrona 8-armad, metall, vitmålad, höjd: 65

384 2431  Ljuskrona Jugend, höjd: 110 (genomgången ny el)

384 3609  Ljuskrona rokokostil, höjd: 65

384 3368  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 95, 8-armad (nyrenoverad)

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3607  Ljuskrona Venetiansk, höjd: 75

384 3614  Ljuslåda el 155x21x55

384 3631  Ljusstakar 1 par, nattljusstakar, mässing, höjd: 12

384 3571  Ljusstakar 1 par, Ns, höjd: 22

384 3111  Ljusstakar 1-par, mässing, höjd: 22

384 3197  Ljusstakar 2 st tenn, Edvion Ollers, 30-tal, märkta Ollers, höjd: 12 cm

384 3253  Ljusstakar 5 st Iittala

384 3257  Lockurna Kunglig dansk, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 29

384 2498  Lockurnor Ett par, Italien, höjd: 40

384 3358  Luftrensare Steral

384 3357  Luftrensare Steral

384 3305  Luktflaskor 10 st, kina

384 3661  Matbestick N.S, "Gammel fransk" C:a 100-del

384 3569  Matbestick N.S, diverse modeller

384 3141  Matsalsgrupp 4st stolar + bord, C.E Ekström

384 3140  Matsalsgrupp 4st stolar + bord, Tapiovaara, "Fanett"

384 3572  Matsalsgrupp 6 stolar Carl Malmsten + bord ej etikett + 3 ilägg

384 3490  Matsalsgrupp 8-del, Carl Malmsten, 3 karmar + 4st stolar + bord, ek, 2 st. iläggsskivor

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3272  Matsalsgrupp England Idegran, Bord+6 stolar+ vitrinskåp+ 2 ilägg

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3053  Matservis 56 del. Bavaria

384 3266  Matservis ca 50 del, Hackefors

384 3055  Matservisdelar ca 20 del, England Mason´s

384 3216  Matservisdelar Rörstrand, ca 35 del

384 3654  Matta kina 140x200

384 3475  Matta Kina, C.B 244x335

384 3080  Matta orientalisk, 184x258

384 3592  Matta orientalisk, Abadeh, 65x102

384 3474  Matta orientalisk, Kerman, 178x284 (hårt Slitage)

384 3461  Matta orientalisk, Nain, 120x220

384 3598  Matta orientalisk, Old Beluch, 127x195

384 3600  Matta orientalisk, Old Hamadan, 100x150

384 3602  Matta orientalisk, Old hamadan, 109x150

384 2141  Matta orientalisk, Old Karadja, 104x144

384 3041  Matta orientalisk, old Kerman, 182x255

384 3099  Matta orientalisk, P.Gabbeh, 208x234

384 1130  Matta orientalisk, Persisk, 100x397

384 2165  Matta orientalisk, Semi-antik Afghan, 240x330

384 3402  Matta orientalisk, Semi-antik, Beluch, 96x160

384 3612  Matta orientalisk, semiantik Smyrna 307x385, slitage

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3535  Matta orientalisk, Täbriz, 297x200

384 3128  Matta orientalisk, Tuisserkhan, 135x225

384 3472  Matta orientalisk, Wiss, 130x296

384 3016  Matta Saruk Mir, antik, ca 290 x 400 (skadade långsidor)

384 2164  Matta Semiantik Beluch, Bönematta, ca 85 x 165

384 3196  Miniatyrer 4 st, CH Stålhane

384 3086  Moccaservis 3-del, silver

384 3564  Nattljusstake Silver

384 2505  Notställ Bordsmodell, trä/metall

384 2065  Nysilver 4 del

384 3656  Nysilverbestick diverse

384 3119  Oljemålning "Zornkopia" signeerad, 71x48

384 3157  Oljemålning  A.Skagh, "man med sombrero" 32x48

384 3346  Oljemålning Arabisk flicka, 71 x 47

384 3463  Oljemålning  Astrid munthe, "Rosmålarinna" 55x65

384 3427  Oljemålning Baranowski, 1972, 60x80 kroginteriör

384 3303  Oljemålning  Bela Hradil, Stilleben, 21 x 15

384 1592  Oljemålning  Bo von Sewerin, Hollänsk blomsterflicka, 43 x 60

384 3397  Oljemålning bredd: Zasia, Blommor i vas, 32x25

384 3075  Oljemålning  Brita Nordenberg, 'Marin' 73x116 (dukskador)

384 3302  Oljemålning Cantery, Roma -60, 32x42

384 3116  Oljemålning  dan Martin, "Landskap med sjö" 34x41

384 3256  Oljemålning E Unger, Fiskeläge, 29x24

384 3625  Oljemålning ej ram, Kjellin, 90x116

384 3071  Oljemålning Erik Håfström, Stadsmotiv, 71 x 99

384 3061  Oljemålning  Evert Duhán, Blomstilleben, 40 x 31

384 3164  Oljemålning F.W Odelmark, Cordoba 1894, 55x40

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3259  Oljemålning Gunilla Larsson, Skogslandskap, 1994, 50x42

384 3118  Oljemålning  gunnar Zetterström, "Stockholmsmotiv" 30x39

384 3064  Oljemålning  Halden, Motiv från Bastugatan, 31 x 43

384 2284  Oljemålning Insjölandskap, 65x100

384 3662  Oljemålning Italien, "Napolibukten"24x30

384 3323  Oljemålning  Jean francois Retaux, Franskt landskap, 1928, 39 x 32

384 3462  Oljemålning Karl Abel, Kustlandskap

384 3058  Oljemålning  Knut Jansson, stilleben, 53 x 64, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

384 3408  Oljemålning  Knut Norrman, Kustlandskap, 35x53

384 3312  Oljemålning  Konstantin Szewczenko, Rabbi, 50 x 40

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3159  Oljemålning Lino capri, 30x40

384 3156  Oljemålning  Maj tydén-jerndahl, "Läsande flicka " 56x47

384 3133  Oljemålning Marin, Sign, Jerker, 1942, 45x60

384 3587  Oljemålning motiv från Småland, 45x37

384 3082  Oljemålning o Kundrup, "Stadsmotiv med fotgängare" 49x57

384 3464  Oljemålning  Olle Carlgren, 74x103

384 3396  Oljemålning osignerad, kvinna med barn, 66x55, skador

384 3005  Oljemålning  paul Pihl, Hamnmotiv, 26 x 34

384 3421  Oljemålning  R Börjesson, läsande kvinna, 45x67

384 3395  Oljemålning R. de Witt, skördepaus, 46x29, ramskada

384 3255  Oljemålning Rygård. 1920, Hamnmotiv, 26x32

384 3308  Oljemålning Sign , Sekelskifte, Rosor, 44 x 34

384 2212  Oljemålning Sign F Wisternigg, Alpmotiv, 39x28

384 3422  Oljemålning  Sign Hood, -67, "asketisk form", 37x58

384 3180  Oljemålning sign R Bukowski '87, fiolspelande man på hustak, 45 x 32 cm

384 3315  Oljemålning sign, Holländsk flicka, 23 x 17

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 2315  Oljemålning Sign, Komposition, 103 x 127

384 3158  Oljemålning Sign. Ami, "Landskap med havsvik" 60x60

384 3319  Oljemålning signerad, 1962, gatubild, 23x22

384 3127  Oljemålning  Storm, Kustby, 74 x 38

384 3126  Oljemålning  Storm, Vik, -58, Stadsmotiv, 60 x 44

384 3562  Oljemålning Tankmar, kustlandskap med ekor, 55x63

384 3122  Oljemålning  Tore Wideström, "sittande kvinna" 47x39

384 3066  Oljemålning  Y.Svalander, Tullinge 1946, 33 x 26

384 3121  Oljemålningar  2st, Tore Wideryd, 30x20 +34x24

384 3152  Örhängen 1 par, 18k med pärla + ring, 18k, briljanter

384 3498  Öronlappsfåtölj

384 3610  Öronlappsfåtölj

384 3393  Öronlappsfåtölj

384 3018  Pärlhalsband Silverlås, längd: 50

384 3642  Pärlrader 12 st kinesiska odlade sötvattenspärlor, längd: ca 39

384 3660  Parti glas + plast 12 delar, Gullaskrufs glasbruk, Lindshammar, Reijmyre, skål glas x 2, assietter & tallrkar glas, bricka plast

384 3123  Pasteller 2st + färglito, Tore Wideryd

384 3632  Pelabord  diameter: 50, höjd: 65

384 2229  Pelarbord 1800-tal, höjd: 73

384 3519  Pelarbord med låda, Nk, Dia.45, höjd: 60

384 3264  Pendyl Gustaviansk stil, Förgylld, Wikander Borås, höjd: 50

384 3675  Piano Östlind&Almqvist, teak, sk

384 3341  Piedestal  höjd: 72

384 3469  Piedestal Med stenskiva, höjd: 66

384 3468  Piedestal med stenskiva, höjd: 66

384 2306  Piedestaler 4 st, trä, höjd: 88

384 3639  Plafond prismor, dia30

384 3191  Plafond Råglas, Dia.70

384 3160  Pokalglas 1800-tal

384 2095  Prydnad 3 del, höjd: 13, 5-18

384 3542  Radio Bakelit

384 3345  Ram Innermått, 50 x 73

384 3626  Reklamskylt Emalj, 60x100

384 3578  Relieftavlor 2 st, keramik

384 3105  Reseur sekelskifte

384 2166  Rikssalsmatta 160x230

384 1286  Ring Silver + färgstenar

384 3151  Ring vitt guld, safirer + briljanter

384 3672  Salongsbord klaffar87x68, höjd: 75

384 3417  Salongsbord NYrokoko, höjd: 70

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3540  Salongsbord pelar, längd: 100, höjd: 74, fanérsk

384 3476  Salongsgrupp 3 del, Louis XV-stil

384 3220  Samlartallrikar 6 st, Rörstrand, Skeppsmotiv

384 3596  Säng avlutad, furu, bredd: innerm 105

384 3342  Satsbord mässing/onyx, höjd: 42

384 3524  Schwarstwaldur

384 2615  Sekretär Louis XV, kompletterad, 95x48, höjd: 99

384 8811  Sekretär Sengustavianskt Stockholmsarbete, Mahogny, längd: 123, djup: 58, höjd: 120, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3369  Sekretär sent 1800-tal, furu, längd: 96, djup: 55, höjd: 135

384 8214  Serveringsbord Carl Malmsten, björk, längd: 95, djup: 45, höjd: 186

384 3491  Serveringsskåp Carl Malmsten, längd: 102, djup: 42, höjd: 142 (värmefläckar ovanpå)

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3404  Serveringsvagn Teak

384 3282  Servisdelar ca 45, Blå Bengali, Rörstrand

384 3261  Servisdelar ca30 del, Karlberg

384 3162  Servisdelar Gefle, Tokyo, ca 35 del

384 3455  Servisdelar Rörstrand, Bengali

384 3277  Sideboard Idegran, längd: 102, djup: 41, höjd: 79

384 3207  Sigillstämplar 4 st, 1800-tal

384 3230  Silver 2 del, armring och ring medbergskristall, sterlingsilver stämplade X9 Lindström 1972

384 2347  Silver 3-del

384 2346  Silver 4-del

384 3329  Silver diverse 13 del

384 3457  Silver diverse 5 del

384 3646  Skål Argenta, 1107, dia 15, 5

384 3195  Skål Berndt Friberg, Gustavsberg 1978, höjd 4, 5 cm, signerad: 'Friberg Gustavsberg Studio 1978'

384 3313  Skål Bernt Friberg, Dia15, höjd: 8

384 3013  Skål Glas, 30-tal

384 3208  Skål jugend, gulmetall med kvinnohuvud mot hästskoformad skål

384 3254  Skål orrefors, Dia21

384 3219  Skål+ vas, Glas, E Höglund

384 3543  Skålar 2 st, signerade F. Forslund 1970- och 80-tal

384 3224  Skålfat Gustafsberg, 20x20

384 3372  Skänk tidigt 1900-tal, ek, längd: 124, djup: 57, höjd: 100

384 3450  Skåp Boulle-stil, 1800-tal, längd: 80, djup: 33, höjd: 101

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 2436  Skåp Designat, höjd: 120

384 3361  Skåp med lådinredning Axel Einar Hjorth (1888-1959) Stockholm 1930-tal, höjd 116 cm, bredd 150 cm, djup 53 cm, märkt ”AE Hjorth”. Post 1(4) - denna post är villkorad - se post 384 3365 för mer info om villkoren

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3332  Skedar silver, 28 del

384 3352  Skeppsrattar 2 st

384 3296  Skrin 17/1800-tal

384 3419  Skrivbord Rokokostil, längd: 120, djup: 60, höjd: 83 (nyprod)

384 3383  Skrivbord sent 1800-tal, furu, längd: 120, djup: 57, höjd: 75

384 3213  Skrivbordsställ silver, 1924, graverat, längd: 29

384 2586  Skrivbordsuppsats marmor

384 3202  Skulptur 1800-tal, Alabaster, Sign, höjd: 53

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3309  Skulptur Brons, Ikaros

384 3292  Skulptur Elefant, Ekeby, höjd: 24

384 3198  Skulptur stengods, Johann Rolf, höjd: 28 cm, märkt under JOHANN ROLF

384 1032  Skulptur Upsala-Ekeby Göran Andersson, Man, höjd: 22

384 3307  Skulpturer 2 st, Metall, jugendstil

384 1594  Skulpturer 3 st, ansikten, gips

384 1758  Skulpturgrupp BRONS EFTER REMINGTON, höjd: 53

384 1506  Slagbord 1800-tal, med barnsängsdel

384 1746  Slagbord 1800-tal, Totallängd 175, höjd: 74

384 3142  Sminkbord Fridhagen

384 3222  Smörask+ form, Rörstrand, Picknick

384 3328  Smörgåsbestick Silver, 14+17+5 del

384 2445  Snurrfåtölj Bramin Danmark, W.klein, skinn (sliten)

384 2444  Snurrfåtölj Skinn, Danmark, Bramin W.Klein

384 3507  Sockerskål på fot, silver

384 3102  Soffa För burspråk, sent 1800-tal

384 3493  Soffa Gustaviansk, längd: 176

S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3501  Soffa Jugend, Mahohny

384 3670  Soffa Karl Johan-stil mahogny

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3249  Soffa Louis XV-stil, längd: 134

384 3586  Soffa Louis XV-stil, plysch, längd: 141

384 1138  Soffbord Alf Svensson för Forma, teak 4st gröna utragbara skivor

384 3238  Soffbord Hans J. Wegner, Andreas Tuck, Danmark, 1950-tal, längd: 150 cm, bredd: 62 cm, höjd: 49 cm, märkt: ”ANDR. TUCK, DESIGN HANS J WEGNER MADE IN DENMARK” + ”Danish Furnituremaker´s Control”

384 3274  Soffbord Idegran, med klaffar, längd: 106, djup: 53, höjd: 55

384 3353  Soffbord mässing/onyx, höjd: 45

384 3145  Soffbord Stenskiva. Gustaviansk stil, längd: 93, djup: 58, höjd: 63

384 3136  Soffbord Wikkelsö

384 3376  Solur

384 3647  Soppslev silver 1857, längd: 43

384 3506  Spegel Förgylld ram, höjd: 100

384 3508  Spegel Förgylld ram, höjd: 150

384 3467  Spegel Förgylld, höjd: 111

384 1232  Spegel förgylld, sekelskifte, 60x50

384 3337  Spegel med konsolbord, Rokokostil, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 190

384 3466  Spegel Metall/Glas, höjd: 128

384 3673  Spegel nyrokoko, höjd: 173

384 3512  Spegel rokoko, kompletterad, sk, höjd: 100

S�ldes f�r 6.900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3438  Spegel Rokokostil, Förgylld, höjd: 80

384 3178  Spelbord rokokostil, mahogny, längd: 90, djup: 45, höjd: 76

384 3615  Spinett 1800-tal, 165x65x77

384 3381  Staty "Rådjur", höjd: 46 (skador)

384 1067  Stol Gustaviansk

384 3514  Stol Gustaviansk stil, Mahogny

384 3637  Stolar 1 par, allmoge, furu

384 3496  Stolar 1 par, Gustavianska

384 3567  Stolar 10 st Carl Malmsten, vitlack

384 3500  Stolar 3 st Jugend, ek

384 2567  Stolar 3 st, Lindome

384 3671  Stolar 4 st Karl Johan-stil mahogny

384 3511  Stolar 4 st, karl johan-stil

384 3148  Stolar 4 st. windsortyp

384 3100  Stolar 4st, äggtemperamålade

384 3103  Stolar 4st, björk med rottingsits, sent 1800-tal

384 3416  Stolar 6 st,

384 1810  Stolar 6 st. NK Verstäder

384 3433  Stolar 6st, Jugend, ek

384 2328  Stolar Ett par, Björk

384 3568  Strindbergslampa Koppar

384 3453  Svärd 2st, japan

384 3597  Svärd Japan

384 3435  Sybord Dalamålat

384 3017  Sybord Louis XV, höjd: 73 Marmorskiva, Gallerkant i mässing, litage]

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 2561  Syltkrukor 3 st

384 3250  Taburett 1970-tal

384 3668  Takarmatur funkis, höjd: 80

384 3629  Takarmatur glas/metall 1920-tal, Dia40

384 3669  Takarmatur höjd: 50

384 3545  Takarmatur Josef Frank, Svenskt Tenn, 1930-tal

384 3108  Takarmatur Jugend, mässing (elektrifierad)

384 3107  Takarmatur Jugend, porslin/mässing, elektrifierad

384 3636  Takarmatur plast. dia 40

384 3608  Takarmatur venetiansk, dia 40

384 2162  Takarmatur med svängarm, 40-tal

384 3117  Taklampa Markaryd, Hans Agne Magnusson, höjd: 42

384 3139  Tallboy ek, längd: 80, djup: 50, höjd: 140

384 2298  Tallboy Sent 1800-tal, längd: 78, djup: 63, höjd: 152

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 2041  Tallrikar 10 del, Iitala

384 3558  Tallrikar 6 st, bemålade

384 3574  Tallrikar Höganäs, 10+10 st

384 3044  Tanläkarbord  längd: 75, djup: 45, höjd: 105

384 3601  Tavla Kungaporträtt, tryck 58x80

384 3234  Tavlor 8 st, Tryck, Elsa Beskow

384 3322  Tennetui Firma Svenkt Tenn, med jaderelief, höjd: 9

384 3067  Terrin Rörstrand, Ostindia,

384 3611  Tidningsbord

384 3279  Tidningsbord 1 par, 1 par, höjd: 53

384 3559  Tillbringare Porslin

384 3386  Toiletteebord + pall rokokostil, längd: 107, djup: 50, höjd: 155

384 2616  Trädgårdsmöbel 4 del, metall/trä, sk

384 3379  Trädgårdsstaty  höjd: 80

384 3380  Trädgårdsstaty  höjd: 92

384 3378  Trädgårdsstaty "Kvinna", höjd: 132

384 3388  Tryck 3st, Stig Jonzon, signerade + numrerade, 34x44

384 3606  Tryck 6 st, skeppsmotiv, 29x41

384 3154  Tryck Christo, 85x68

384 2321  Tumlare Silver, 1700-tal (lagad)

384 1811  Tunna koppar, höjd: 60

384 3125  Uppläggningsfat 1700-tal, längd: 26

384 3579  Våg med vikter 1800-tal

384 3566  Vägglamapa Funkis

384 3096  Vägglampett med spegel, Jugend, höjd: 40

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3470  Vägglystrar 1 par, höjd: 27

384 3278  Väggpendyl Ek, höjd: 70

384 3389  Väggpendyl Förgylld, höjd: 53

384 3390  Väggpendyl Förgylld, höjd: 63

384 3594  Väggpendyl förgyllt

384 3650  Väggpendyl Jugend, mahogny, höjd: 92

384 3546  Väggpendyl Rokokostil, höjd: 75

384 2140  Väggrelief 29x28, 'KPA 25 år'. (Stig Lindberg ?)

384 3217  Väggrelief Gustafsberg, Lisa Larson, 23x23

384 3089  Väggrelief + figurin sign.B.W , båda Gustavsberg

384 3481  Väggur  höjd: 61

384 3335  Väggur Ek, Sekelskifte, höjd: 85

384 3483  Väggur Union-Stjärnsund, höjd: 60

384 3617  Vas 2 öppningar, höjd: 35

384 3449  Vas glas, Kina, höjd: 20

S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3229  Vas  Hans Hedberg, Sverige 1960-70-tal, fajans, höjd: 32 cm, signerad

384 3088  Vas Kåge, "Argenta", höjd: 15

384 3360  Vas Kosta 1950-tal, slipad stiliserad dekor, originaletikett, höjd 20 cm

384 3366  Vas Nils Emil Lundström, Rörstrand, ca 1900, underglasyrdekor häst på stormig väg, höjd 34 cm

384 2105  Vas Orrefors Corona Lars Hellsten, höjd: 20

384 2500  Vas Rörstrand, höjd: 27

384 2334  Vas Silver, höjd: 19

384 3182  Vas stengods, märkt Festersen, med "påfågelsdekor", höjd: 24

384 3175  Vas stengods, Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1940, höjd: 7 cm, signerad: ”Gustavsberg Kåge J” (J =1940)

384 3225  Vas  Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1921, fajans, höjd 20, 5 cm, signerad: ”KÅGE G 1921”

384 3227  Vas  Wilhelm Kåge, Gustavsberg, Sverige 1939, stengods, höjd: 13 cm, signerad: ”Kåge Gustavsberg I”

384 2036  Vas + kryddburk Rörstrand + Pyro

384 3541  Vas + pokal 2 del glas. Rund vas Mats Borgström Lindshammar 1980-tal + pokal svart gul Monica Skarelius 1995

384 3452  Vaser 1-par, kina, höjd: 37

384 3265  Vaser Ett par, Trä/porslin, höjd: 17

384 3093  Vikskärm 3-del, Jugend, handbroderad

384 3627  Vinkanna mässing/bemålat glas, 1890-tal, höjd: 40, sk

384 3134  Vinkylare Pläter

384 3338  Vitrinskåp England, längd: 86, djup: 32, höjd: 176

384 3011  Vitrinskåp Louis XV-stil, längd: 62, djup: 34, höjd: 145

384 3340  Vitrinskåp Louis XV-stil, längd: 88, djup: 38, höjd: 153

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2005 16:00)

384 3479  Vitrinskåp Louis XV-stil, längd: 90, djup: 37, höjd: 154

384 3104  Vitrinskåp Sekelskifte, mahogny, intarsia, längd: 106, djup: 37, höjd: 177

384 3206  Vykort ca 500 st, Tidigt 1900-tal

384 3263  Whiskyglas 8 st, Iittala

384 3293  Ytterfoder Gustafsberg, 1897, höjd: 18