Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 november 2005 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

388 6568  Affisch Chagall 75x52

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7550  Affisch Lasse Åberg 40x59

388 7009  Affisch Sign Peter Dahl, Bellman, 60x44

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7758  Akryl Bengt Lindström, Ansikte, 65 x 53

S�ldes f�r 27.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7104  Akvarell Cecilia Frizendahl -51, 27x44

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7610  Akvarell F Lindström, 16x19

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7199  Akvarell Ferdinand Boberg, Riddarholmen, 1929, 15x21

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 6607  Akvarell Flickporträtt, sign, 29x22

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7338  Akvarell R.Högfedlt, "Mardrömmen" 19x20

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7687  Akvarell sign Holuj, "Cirkus", 50x56

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7641  Akvarell signerad. "Rövare" 85x68

388 7486  Allmoge Diverse

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 6565  Ampel empirestil, höjd: 80

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 6564  Ampel empirestil, höjd: 80

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7239  Ampel Karl Johan-stil, Dia60

388 7868  Ampel Karl Johan-stil, metall, Dia55

388 7837  Ampel med prismor, Dia45

388 7744  Amplar prismor 1 PAR dia 30

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7160  Aphårsmatta afrikanska Guerezaapor, 1950-tal, Dia. 220

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7734  Appliquer 1 par, mässing, el, höjd: 34

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7411  Arbetsbord England mahogny, längd: 48, djup: 36, höjd: 72

388 7148  Armband 18 k, med Safir, 1920, 7, 3 g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 6684  Armbandsur div

388 7708  Askfat 8 st+ skålfat, Kunglig Dansk

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7723  Assietter diverse ca 20 del

388 7588  Barskåp Ek, längd: 80, djup: 41, höjd: 129

388 7015  Bestick i Schatull, England

388 7732  Bestick ns, Gense

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7768  Bildvävnad Egypten, 140x233

388 7342  Blandteknik 2st, "Kostymskisser" Liberto

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7537  Blandteknik Arabiskt bröllop, 21 x 62

388 7835  Blandteknik Silfverling, 1950, Man

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7484  Blombord + paraplyställ, Dala

388 7558  Blyerts Jerken, Källhagen, 26 x 23

388 7498  Böcker Albert Engström

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7271  Bojaner 2 st, Kina+ lockurna Imari

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7894  Bokhylla björk, 103x30x137

388 7881  Bokskåp 1930-tal, 123x31x141

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7247  Bokskåp 30-tal, Ek, längd: 135, djup: 36, höjd: 147

388 7893  Bokskåp funkis vitrin, 167x31x92

388 7457  Bonbonjärer 2 st

388 7263  Bönematta Antik Anatol, 90x123 (slitage)

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7855  Bordsdekorationer 8 del, 6 + 2 st, Nysilver/glas

388 7516  Bordsfontän på Piedestal, Konstmassa

388 7080  Bordsfotogenlampa sekelskifte, metall, höjd: 75

388 7429  Bordslampa Empire-stil, mässing/plåt

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7475  Bordslampa F.d fotogen

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7260  Bordslampa Jugend, Bronsfot, (kupa sk)

388 7397  Bordslampa Jugend, mässing

388 7204  Bordslampa Jugend, Mässing/glas

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7435  Bordslampa Kina, täljsten

388 7253  Bordslampa Kristall

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7431  Bordslampa Mässing

388 7601  Bordslampa Mässing/läder

388 7417  Bordslampa mässing/porslin

388 7593  Bordslampa med prismor, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

388 7259  Bordslampa plåtskärm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7829  Bordslampa Prcelaine du Paris

388 7480  Bordslampa Strindberg (grönt glas)

388 7290  Bordslampa Strindbergsmodell, järn, 1920-tal, höjd: 47

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 6337  Bordslampfot Ns,

388 7354  Bordslampor 1 par, Glas

388 7441  Bordslampor ett par mässing

388 7581  Bordslyster

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7694  Bordslyster Gustaviansk stil

388 7433  Bordspendyl rokokostil, höjd: 42

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7697  Bordsuppsats 3 del, Rokokostil, höjd: 51

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7328  Bordsur 1800-tal, Porslin, höjd: 29

388 7419  Brandspruta koppar

388 7482  Brandsprutor 2st, koppar

388 7224  Brevställ Mässing, 1890-tal

388 7131  Bricka Pläter, längd: 62

388 7244  Broscher + spännen, Silver m.m

388 6508  Bufféskåp 1890-tal, längd: 155, djup: 61, höjd: 258

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7390  Buljongkoppar 6st, Rörstrand, "Ostindia"

388 7827  Burkar med lock 6 del, glas

388 7178  Butlers tray idegran, längd: 70, djup: 55, höjd: 50

388 6633  Byrå 2-lådig, rotfanér på lådfronter, längd: 105, djup: 50, höjd: 51

388 7805  Byrå 3-lådig, höjd: 70

388 6560  Byrå Björk, längd: 85, djup: 47, höjd: 73 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

388 7250  Byrå England, 5-lådor, längd: 46, djup: 30, höjd: 66

388 7596  Byrå Gustaviansk stil, längd: 90, djup: 45, höjd: 80

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7428  Byrå Louis XVI-stil, Intarsia, längd: 80, djup: 44, höjd: 75

388 7334  Byrå med stenskiva, längd: 72, djup: 35, höjd: 68

388 7063  Byrå rokokostil, intarsia, stenskiva, längd: 87, djup: 51, höjd: 81

388 7612  Byrå rokokostil, Stenskiva, längd: 87, djup: 46, höjd: 81

388 7471  Byrå Sengustaviansk stil med stenskiva , längd: 85, djup: 47, höjd: 79

388 7464  Byrå valnöt, längd: 68, djup: 40, höjd: 83

388 6419  Cafébord Gjutjärn, höjd: 77

388 7165  Carborundumetsning James Coignard, 58/75, 44 x 27

388 7587  Chiffonjé Louis XVI-stil, Intarsia, längd: 77, djup: 41, höjd: 139

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7162  Cigarettetuie Silver, Helsingfors, 1916

388 6529  Cigarettetuie+ tändare, silver

388 6463  Colliers 2st, sötvattenspärlor, längd: 39

388 6462  Colliers 2st, sötvattenspärlor, längd: 39

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7485  Dalahäst

388 6505  Damarmbandsur Omega, Armband 18k

388 7755  Dampäls Saga mink

388 7038  Dator Compaq + 15`plattskärm + högtalare

388 6105  Dockor 3 st, 2 Barbie+ Ken, 1960-tal

388 7128  Dockskåp längd: 70, djup: 29, höjd: 43

388 7662  Dockvagn m.ä

388 7252  Dosa Silver/guld, Nissel & Sikora, Kärtnerstrasse 45 Österrike

388 7136  Dosa + parfymflaska Emalj, 1800-tal [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7209  Dubbelkarotter 1 par, Ns, A G Dufva

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7176  Eldhund gjutjärn, längd: 40

388 6323  Eldskärm 1800-tal

388 7753  Etsning Dali, 37/145, 40x31

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7353  Etsning Lybeck -15, 25x33

388 7110  Etsning torrnål, Torsten Schonberg, Leda med svanen, 13x13

388 7719  Etsningar 2 st, A Backman, Borgå, 1932/36, ca 18x20

388 6155  Fåglar + fisk 3 del Bla Gustavsberg, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

388 7620  Färgetsning  Roberto Matta, 80/100, 49x37

388 7710  Färgetsning  Roberto Matta, V/XXV, 33x57

388 7623  Färglitografi  15/75 Joan Mitchell, 88x60

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7692  Färglitografi  2/375, Peter Dahl, 55x88

388 7757  Färglitografi  80/300 Ardy Strüwer, 53x43

388 7762  Färglitografi  Ardy Strüwer, 20/50, 76x57

388 7749  Färglitografi  Ardy Strüwer, 800/300, 53x43

388 7124  Färglitografi  B Johnny nilsson, 12/100, 37x29

388 7752  Färglitografi  Bengt Lindström, 14/80, 90x70

388 7751  Färglitografi  Bengt Lindström, 3/80, 70 x 90

388 7760  Färglitografi J Naliwajko, 110/360, 70x60

388 6702  Färglitografi  Lena A Linderholm, 81/225, 72x53

388 6358  Färglitografi  Lennart Aschenbrenner, -84, 50/75, 58 x 77, Färgspatlar

388 6354  Färglitografi  Lennart Aschenbrenner, 34 x 44, Pt

388 6360  Färglitografi  Lennart Ashenbrenner, Penna, -88, 203/310, 80 x 60

388 7057  Färglitografi  Orup, 20/225, 24x32

388 7201  Färglitografi  Peter Freudental, 1985, 30x27

388 7618  Färglitografi  R Ljunggren 107/250, 25x32

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7292  Färglitografi Reinhold Ljunggren, Öppen spis, 377/460, 22 x 32

388 5108  Färglitografi  Roland svensson, 230/300, 38x48

388 7583  Färglitografi  Roland Svensson, Provtryck, 27x38

388 7386  Färglitografi  Ulf Greder, "Under the banan tree", 213/360

388 7039  Färglitografier 2 st, Inger Rydén, -76, 1800-tals hus, 38 x 45

388 7677  Fartygsratt

388 7866  Fästmanssoffa Nyrokoko

388 7765  Fat 2 st Kina, dia 27, 5 - 31

388 7815  Fat Mari Simulsson

388 7211  Fat Silver, 1916, längd: 53

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7210  Fat Silver, England, med Vapensköld Rudebeck, Dia. 31

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7188  Fat + vas Karneval, Stig Lindberg, (vas med nagg)

388 7514  Festljusstake smide, höjd: 54

388 7302  Fickur 4 st. bl.a. Invar

388 7170  Fickur Dixi, silver

388 7896  Fickur Potsdam. Nr. 418, spindelur, gulmetall/porslin. omkr. 1800. Visare saknas. skadad urtavla

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7097  Figurin på träsockel, metall, Art Deco, höjd: 14

388 6431  Figurin Parian, Gustafsberg, "pojke med hund", längd: 18

388 7356  Figuriner 2st, brons , 1st signerad, höjd: 18+10

388 7403  Figuriner 4st (skador)

388 7243  Figuriner Ett par, Hundar, höjd: 25 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

388 7526  Figuriner Ett par, Royal Dux, höjd: 22

388 7716  Figuriner Lergods, höjd: 40

388 7696  Figuringrupp Porslin, H, 26 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

388 7728  Fiskbestick 24 del, Gense

388 7194  Fiskfat England, längd: 41

388 7214  Fiskfat Göteborg, längd: 51

388 7273  Flaskor 2 st, 1700-tal

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7540  Flaskschatull

388 7134  Flaskschatull 1800-tal, Mahogny, Silverproppar(1839)

388 7021  Fruktbestick Ns, i schatull

388 6574  Fruktservis 11 del, majolika

388 7168  Fyllehund glas, längd: 22

388 7077  Garderobsskåp bemålat, längd: 92, djup: 52, höjd: 205

388 7169  Garderobsskåp Jugend, mahogny, längd: 96, djup: 50, höjd: 200

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7673  Garderobsskåp m beslag, 130x45, höjd: 205

388 7476  Gitarr Roderick

388 7362  Glasflaska 1700-tal, grön, höjd: 24

388 7494  Glasservis c:a 30-del, pressglas

388 6661  Glasservisdelar 17 del, slipat bla. Kosta

388 7405  Glasservisdelar c:a 40-del

388 7332  Glasservisdelar c:a 60-del, kristall etsad dekor

388 7690  Glasservisdelar Kristall, ca 100 del

388 7393  Glöggkanna + 5st glas

388 7743  Gökur trä, höjd: 45

388 7276  Golfklubbor i bag Amour, Mizuno

388 7254  Golvlampa Mässing

388 7831  Golvlampa metall

388 7034  Golvlampbord 1950-tal, höjd: 130, (slitage)

388 7792  Golvlampor 1-par

388 6220  Golvspegel höjd: 175

388 7113  Golvur  höjd: 190

388 7447  Golvurna Kina, höjd: 47

388 7294  Grafiskt blad Bengt Lindström, Ansikte, 49/150, 55 x 73

388 6377  Grafiskt blad E Nerman, "Weilands villa"

388 7296  Grafiskt blad Roy Friberg, Bro, 49/150, 60 x 89

388 7297  Grafiskt blad Sven olof Ehren, Komposition, 49/150, -81, 80 x 60

388 7351  Grafiskt tryck Dubert, 27x22 (vikskada)

388 7205  Gravyr Efter J F Martin, Drottningholms slott, 36x54

388 7109  Gravyr kolorerad, karta, 39x49

388 7453  Gravyrer 8 st, Karrikatyrer, 23 x 35

388 7597  Hallbyrå 3-lådor, höjd: 70

388 7172  Hallbyrå Idegran, England, längd: 45, djup: 30, höjd: 65

388 7463  Hallbyrå Mahogny, L.50, djup: 37, höjd: 67

388 7437  Hallbyråar Ett par, Louis XV-stil, intarsia, längd: 32, djup: 25, höjd: 83

388 7608  Hallbyråar Ett par, Louis XV-stil, längd: 34, djup: 26, höjd: 83

388 6501  Halsband 4 st, Bla Tibet

388 7179  Halsband + armband Silver, 140g

388 7245  Hängskåp 1800-tal, höjd: 74

388 7249  Herrbetjänt Mahogny

388 7779  Hörnskåp  höjd: 205

388 6579  Hörnskåp Allmoge, höjd: 160

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7061  Huvudkuddar 1 par, Kina

388 7314  Ishink Glas/Mässing, 1890-tal

388 6294  Jordglob med belysning

388 7885  Julduk 150x240

388 7020  Kaffegods Limoges

388 7820  Kaffekoppar 10 st, Limoges

388 7818  Kaffekoppar 12 st, Spode England, "Kent"

388 7675  Kaffekvarnar samling ca st

388 7714  Kaffeservis 25 del

388 7206  Kaffeservis 3 del, Ns, Dufva

388 7019  Kaffeservis ca 10 del, England

388 7742  Kaffeservis KPM Polen 27 del

388 7713  Kaffeservis OL, keramik, 14 del

388 6516  Kaffeservis Silver, 3 del, Danmark

388 7709  Kaffeservisdelar Tyskland

388 7023  Kaffeskedar 12 st, silver + 7 st Ns

388 7436  Kandelaber mässing/marmor, höjd: 41

388 7380  Kandelaber Skultuna, höjd: 43

388 7116  Kandelabrar 1 par, mässing, sekelskifte, höjd: 41

388 7422  Kandelabrar Ett par, Ns, höjd: 26

388 7042  Kandelabrar Ett par, Tenn, 1934, höjd: 22

388 7607  Kandelabrar Sent 1800-tal, mässing, höjd: 42

388 7082  Kanna Gustavsberg, lergods, höjd: 33

388 6630  Kanna Kina + 1 par urnor Holland, höjd: 13-14

388 7811  Kanna + plunta Rörstrand & Herend

388 7357  Kannor 2st, 1st Ollers

388 7510  Karaffer 2 st + diverse likörglas

388 7140  Karaffer 2 st, kristall, 1 med Silvebeslag

388 7190  Karaffer 3 st

388 7579  Karaffer 3 st, Kosta/Orrefors

388 7466  Karmstol

388 7074  Karmstol Barock, (slitage)

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7469  Karmstol barockstil

388 7075  Karmstol Karl Johan, björk

388 7005  Karmstol rokokostil

388 7784  Karmstolar 1 par, Nyrenässansstil

388 7299  Karmstolar 1 par., Windsorchairs

388 7319  Karmstolar Ett par, barockstil

388 7592  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil

388 7265  Karmstolar Ett par, Karl Johan-stil, Björk

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7603  Karmstolar Ett par, rokokostil

388 7729  Karmstolar på hjul, 1-par, 70-tal

388 7225  Karta Kolorerad, Tyskland, 40x50

388 7107  Kartor 3 st. Astronomi, 41x50

388 6149  Keramik 5 del, S:t Erik

388 7624  Kikare i fodral, 1940., sk

388 7196  Kina 3 del

388 7722  Kista 1700-tal, längd: 133 (skador)

388 7567  Kista 1800-tal, längd: 76, Furu

388 7730  Kista Allmogemålad

388 7306  Kista på benställning, 1800-tal, höjd: 67

388 7406  Klaffbord 20-tal, Ek

388 7216  Klaffbord Björk, höjd: 60

388 7266  Klaffbord Karl Johan-stil, Björk

388 6356  Klaffbord Mahogny, längd: 122, djup: 82, höjd: 75

388 7335  Klaffbord på hjul, mahogny, längd: 100, djup: 63, höjd: 55

388 7492  Klockställ med fickur, 1800-tal

388 6103  Kniv Samearbete, Lars Erik Jannok, Gällivari

388 7735  Kökssoffa Sekelskifte, furu

388 7539  Konsolbord  höjd: 55

388 7359  Konstglas 3-del, Lindstrand+ Göran Wärff+Engstrand, höjd: 9

388 7186  Konstglas Italien, höjd: 15

388 7891  Koppar div

388 7517  Kopparkantin

388 7079  Kopparstick Shakespeare, 45x60

388 7392  Kräftglas 11st

388 7822  Kristall 4 del, Bla Bonbonjär

388 6201  Kristall 4 del, Bla Orrefors

388 7143  Kuriosa Div Manchettknappar mm

388 7212  Kuvert tallrikar Silver, 6 st, Dia. 26 (med viktangivelser)

S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7033  Lådhurts Joe Colombo, Italien, 1960-tal, svart, höjd: 74

388 7007  Lampbord 1 par, Butlers tray, England, höjd: 53 dia60

388 7426  Lampbord 2 st, england

388 7425  Lampbord England, höjd: 48

388 7173  Lampbord Idegran, England, längd: 39, djup: 39, höjd: 46

388 7595  Lampbord Intarsia, höjd: 62

388 7458  Lampbord Louis XVI-stil, höjd: 53

388 7594  Lampeter Ett par, Prismor, höjd: 40

388 7574  Lampett Gustaviansk stil, Trä, höjd: 80

388 7551  Lampett med prismor

388 7472  Lampett Med prismor, höjd: 40

388 6198  Lampetter 1 par, 1940-tal, metall/trä med intarsia

388 7717  Lampetter 1 par, Gustaviansk stil

388 7014  Lampetter Ett par, mässing, höjd: 50

388 6698  Lampetter ett par, mässing/prismor

388 7870  Lampetter Ett par, metall

388 7645  Lampetter Ett par, rokokostil

388 7175  Långfärdsskridskor 1 par, Almgrens, (oanvända)

388 7257  Länsfåtöljer Ett par, Skinn

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7183  Lanternor 1 par, Mässing, höjd: 27

388 7681  Leopard gul metall, längd: 71

388 7838  Likörglas 12 st

388 7712  Likörglas 19 del

388 7840  Likörglas 7st olikfärgade

388 7619  Litografi 15/15, "Jeansjacka", 57x67

388 7293  Litografi Astri Bergman Taube, "Evert Taube", 58 x 45

388 7284  Litografi Bernard Buffét, (osign), 60 x 46

388 7776  Ljuskrona  höjd: 115

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7873  Ljuskrona 8-arm Gustaviansk stil, höjd: 80

388 6303  Ljuskrona Empire-stil, höjd: 75

388 7630  Ljuskrona Empirestil, förgylld, höjd: 55

388 5529  Ljuskrona Empirestil, höjd: 75

388 7889  Ljuskrona Empirstil, höjd: 65

388 7727  Ljuskrona Gust.stil, höjd: 60

388 7699  Ljuskrona Hagamodell, 6-armad, höjd: 90 (nyrenoverad)

388 7775  Ljuskrona Oscariansk, höjd: 105

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7468  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 50

388 7888  Ljuskrona rokokostil, höjd: 55

388 7892  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 55

388 7886  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 65

388 7890  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 85

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7219  Ljusstakar 1 par, + skål, Uranglas

388 7114  Ljusstakar 1 par, barockstil, malm, höjd: 25

388 7192  Ljusstakar 1 par, Gusum, höjd: 17

388 7706  Ljusstakar 1 par, malm, höjd: 21

388 7144  Ljusstakar 1 par, Ns+ 1 nattljusstake

388 7781  Ljusstakar 1 par, NS, rokokostil, höjd: 17

388 7054  Ljusstakar 1 par, nysilver, rokokostil, höjd: 17

388 7155  Ljusstakar 1 par, Orrefors, Ineborg Lundin, höjd: 37 (1 med kantnagg)

388 7521  Ljusstakar 1-par, N.S , Rokokostil, höjd: 18

388 7665  Ljusstakar 1-par, silver, höjd: 13

388 7307  Ljusstakar 1-par, silver, höjd: 21

388 7470  Ljusstakar 2 par tenn, 1 ljushållare av

388 7193  Ljusstakar 2 par+nattljusstake, Mässing

388 7650  Ljusstakar 2 par, mässing/koppar/mässing, höjd: 11-25

388 7358  Ljusstakar 4st, mässing, 3st 1700/1800-tal

388 7564  Ljusstakar Ett par, Ns, H.17

388 7658  Ljusstakar Ett par, Ns, höjd: 16

388 7133  Ljusstakar Ett par, Silver, 1961, Hallberg, höjd: 16

388 6144  Ljusstakar + askfat, 8 del, S:t Erik

388 7200  Ljusstakar + fat 3 del, WMF, NS & Tenn

388 7856  Ljusstake Rörstrand, höjd: 31

388 7701  Lockurnor 2 st, Kina

388 7008  Lykta M.ä., höjd: 80, metall/glas

388 7565  Ma/teservis Arabia, Karelia, c:a 40-del

388 7323  Malmkronor Ett par, Löstagbara armar, höjd: 50

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7318  Mandolin Levin i väska

388 7262  Martiniglas 12 st

388 7013  Masker 2 st, Afrikana

388 7012  Masker 2 st, Afrikana

388 7740  Maskinrya Marianne Richter, 140x200

388 7274  Mat/kaffeservis c:a 60-del, Rörstrand "Isolde"

388 7628  Matbestick diverse Nysilver

388 7062  Matbestick nysilver, olika modeller

388 7795  Matbord 2st iläggsskivor, mahogny, höjd: 76

388 6226  Matbord England, 3 ilägg

388 7308  Matbord Gustaviansk stil, 1800-tal, Dia110, höjd: 74

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 6330  Matsalsbord Gustaviansk stil, 1 ilägg

388 7071  Matsalsbord Gustaviansk stil, vitmålat, + 2 ilägg, höjd: 77, dia 125

388 7867  Matsalsgrupp 5 del, Gustaviansk stil

388 7576  Matsalsgrupp 5 del, Gustaviansk stil, Mahogny, 3 ilägg

388 7450  Matsalsgrupp 7 del, rokokostil

388 7566  Matsalsskåp betsadbjörk, längd: 102, djup: 50, höjd: 205

388 6185  Matsalsskåp Gustaviansk stil, Mahogny, längd: 121, djup: 48, höjd: 164

388 7028  Matservis 54 del. Karlskrona

388 7783  Matservis 55 del. Rörstrand

388 6194  Matservis ca 40 del, Hutschenreuther

388 6193  Matservis ca 50 del, tjeckien, rosor

388 7495  Matservis Hagtorn (några med skador)

388 6651  Matservisdelar 40 del. Edward Hald, Halda, Rörstrand, (skador)

388 7691  Matservisdelar England, ca 60 del

388 7830  Matskedar 6st olika, silver

388 7084  Matta gallerimodell, Husseinabad, 290x80

388 7085  Matta gallerimodell, Old Hamadan, 295x80, (slitage)

388 7547  Matta gallerimodell, orientalisk, slitage 80x268

388 7373  Matta indien, 225 x 169

388 7049  Matta Kina, 168x229

388 7372  Matta old Hamadan, 108 x 192

388 7337  Matta orientalisk, 148x224

388 7291  Matta orientalisk, 160 x 110

388 7282  Matta orientalisk, Afghan, 230x290

388 7444  Matta orientalisk, Afghan, 91x118

388 7748  Matta orientalisk, Antik Beluch, 89x163 (skador)

388 7746  Matta orientalisk, Beluch, 88x88

388 7800  Matta orientalisk, Galleri, Hamadan, 415x105

388 7745  Matta orientalisk, Galleri, Old hamadan, 73x397

388 7408  Matta orientalisk, Gashgai semi-antik, 102x133 (slitage)

388 7413  Matta orientalisk, Hamadan, 75x320

388 7560  Matta orientalisk, Kashgai 150x120

388 6306  Matta orientalisk, Kerman, 183x259

388 7409  Matta orientalisk, Kuba semi-antik, 117x184 (skador)

388 7231  Matta orientalisk, old Anatol, 119x240

388 7278  Matta orientalisk, Old Hamadan, 129x203 (slitage)

388 7812  Matta orientalisk, Old Hamadan, 80x200

388 7852  Matta orientalisk, old Hamadan, 95x196

388 7233  Matta orientalisk, Old Heriz, 153x198

388 7069  Matta orientalisk, old Kerman , 220x300

388 7279  Matta orientalisk, Old Kerman, 178x264 (slitage)

388 7277  Matta orientalisk, Old Kurd, 150x330

388 7738  Matta orientalisk, Old Lilihan, 132x196

388 7235  Matta orientalisk, Old Täbriz, 210x300 (slitage)

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7410  Matta orientalisk, Old Täbriz, 236x323 (slitage)

388 7741  Matta orientalisk, Pakistan, 190x290 (fläck)

388 7736  Matta orientalisk, Pakistan, 96x156 (skadad langett)

388 7739  Matta orientalisk, Semi-antik Afghan, 117x227

388 7854  Matta orientalisk, Semi-antik Bachtiari, 127x178 (slitage)

388 6116  Matta orientalisk, semi-antik Bachtiari, 305x205

388 7232  Matta orientalisk, Semi-antik Kelardasht ?, 104x196 (slitage)

388 7853  Matta orientalisk, semi-antik Mehraban, 92x283 (slitage)

388 7407  Matta orientalisk, Serabend semi-antik, 109x141 (slitage)

388 6298  Matta orientalisk, Shiraz, 202x284

388 7799  Matta orientalisk, Täbriz, 390x293

388 7412  Matta orientalisk, Tekke semi-antik, 143x171 (slitage)

388 7371  Mattor 2 st, Indien, ca 120 x 200

388 7557  Mattor 2 st. Täbriz 150x82

388 7166  Miniatyrchiffonjé Karl Johan, längd: 15, djup: 7, höjd: 19

388 7118  Miniatyrer 1 par, Indopersiska, 1800-tal, Proviniens, Bastan Rugs&Antique, 28x19

388 7272  Miniatyrmålning Porträtt

388 7398  Miniatyrporträtt

388 7195  Moccagods 12 del + 6 cremekoppar (1 utan lock), Kunglig Dansk

388 7001  Mockagods 11 del. Tuscon, England

388 7285  Mockagods 25 del. Bavaria

388 6100  Modelljärnväg Haffner Chicago, USAlok+ 3 vagnar + räls

388 7065  Mormorsur

388 7185  Nakterhus Längd 25 cm, höjd 18 cm, Mässing, Nyprod

388 7461  Nattygsbord  höjd: 67

388 7649  Nattygsbord 1 par, sk

388 7685  Nattygsbord 1-par, Kina, längd: 40, djup: 32, höjd: 60 (nyprod.)

388 7733  Nattygsbord 1-par, Rokokostil (slitage)

388 7087  Nipper diverse, bl.a. silver

388 7032  Nobelglas 5 + 2, G.Cyrén

388 7326  Nyckeldragare + Kedja, Galonne, Silver

388 7141  Nysilver 9 del

388 7533  Oljemålning "Insjö"Anshelm Dahl 36x57

388 7672  Oljemålning "Landskap med kyrka" 30x41

388 7340  Oljemålning "Modellstudie" 33x36

388 7679  Oljemålning "Tallar" sign Hammar, 45x65

388 7530  Oljemålning  "Zigenerska" Roka, 81x65

388 7644  Oljemålning 1800-tal, 62x60

388 7078  Oljemålning 1800-tal, engelskt landskapsmotiv, 42x65

388 7487  Oljemålning A.Heinonen, Stadsgata, -77, 28 x 28

388 7671  Oljemålning Albert Kruger, "Sommarlandskap" 36x48

388 7670  Oljemålning Albert Kruger, "Vinterlandskap" 48x62

388 6040  Oljemålning  Alexander Wilhelms, 1926, Vintermotiv, 20x38

388 7756  Oljemålning Älvlandskap, 90 x 120

388 7341  Oljemålning  Anshelm Dahl, " Skogstjärn" 45x60

388 7639  Oljemålning  Arne Wallsten, "Torpare i snöoväder" 33x41

388 7159  Oljemålning B Wahlberg, 92x47

388 7343  Oljemålning Bär signatur Grutzner, 'Munkar drickandes vin' 21x26

388 7129  Oljemålning  Bendt Lauridsen, Flickporträtt, 71 x 60

388 7754  Oljemålning  Billeström, -1971, Stockholmsmotiv, 73 x 100

388 7552  Oljemålning  Birgitta Sonai 80x66

388 5232  Oljemålning  Carl Christian Bowedt, Landskap, 39 x 33

388 7438  Oljemålning Clemens, Djurgården, 50 x 60

388 7582  Oljemålning David Wallin, Havsvik, 28x35

388 7816  Oljemålning  Ezezo, "Gumma i ljunglandskap" 40x52

388 7545  Oljemålning F, Moe, Fiskarhustru på stranden, 40 x 55

388 7635  Oljemålning Gabriel Wadell, Oscar II 1897, 73x55

388 7518  Oljemålning  Göte Rex, "Kapell", 46x20

388 7122  Oljemålning  Greta Gerell, betande hästar, 33x41

388 7536  Oljemålning  Hausenkamp, "Fåglar", 70x50

388 8002  Oljemålning  Henning, 'Fiskeläge', 40x60

388 7493  Oljemålning  Ilja Salonen, Månskenslandskap, 19 x 29

388 7490  Oljemålning  Insjö, Sign, 22 x 18

388 7669  Oljemålning J.Syer, 1875, 36x62 "strandmotiv" (skada)

388 7377  Oljemålning  Janus Swierad, Religiös man, 90 x 100

388 7376  Oljemålning  Janus Swierad, madonna, 80 x 100, 1990

388 7387  Oljemålning  Jean Skoglund, 1942, 45x55, Skärgårdsmotiv

388 7575  Oljemålning  K. Lemox, "Kvinna i huckle" 45x36

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7535  Oljemålning  K.Eliasson, Skärgård, 30 x 40

388 7130  Oljemålning  Karin Persson, Blomsterstilleben, 1940, 64 x 49

388 6275  Oljemålning  Kjell Löwenadler, Gumma på gårdsplan, 30x40

388 7164  Oljemålning Kvinnoportätt, Oval, höjd: 19

388 7883  Oljemålning  Lada i vinterskrud, sign Larsson 1917, 102x122

388 7355  Oljemålning Miniatyr i oval ram, 1800-tal

388 7123  Oljemålning  Monica Lorentzson, Kvinna, 49x34

388 6619  Oljemålning Musketör, 1800-tal, 123x88

388 7127  Oljemålning osignerad, stilleben, 36x56

388 7106  Oljemålning Oskar Olsson, fiskare, 60x82, (oramad)

388 7100  Oljemålning på duk. Tillskriven Jan van Huchtenburg (1646-1733) 'Slaget vid Oudenaarde 1708'. Sign. och dat. OUDENAERDE J H (Y?) 1708. 45x66

S�ldes f�r 70.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7375  Oljemålning  Peder Duke, 1960, Stilleben III, 73 x 98

388 7011  Oljemålning Polsk Konstnär, Bataljscen, 19x26

388 7826  Oljemålning  R.Lindén-75 , "Fågel" 28x26

388 7825  Oljemålning  R.Lindén-76 , "Stilleben" 18x13

388 7819  Oljemålning  Ragnar Lindén, "Ankrad fiskebåt" 22x20

388 7333  Oljemålning Ryno Frieberg, Modell i spegel, 74 x 59

388 7543  Oljemålning Sign -62, Kustlandskap, 40 x 55

388 7548  Oljemålning Sign Dassel, Skog, 38 x 40

388 7634  Oljemålning Sign Hässjor, 32 x 38

388 7638  Oljemålning Sign, Brygga, 32 x 40

388 7421  Oljemålning Sign, Skogslandskap, 40 x 50

388 7352  Oljemålning Signerad -34, "Betande kor" England, 30x40

388 7573  Oljemålning signerad 1897, Ryssland, "Borgruin" 30x40

388 7346  Oljemålning  signerad Tull, "Lantliga blomster" 41x33

388 7368  Oljemålning Signerad Van der Hoeff, 'Ung Flicka' 62x51 , 1700-tal (uppfodrad på duk)

388 7640  Oljemålning signerad. " HUs vid vattendrag" 22x34

388 6490  Oljemålning Skansen, 1913, 68 x 97

388 7242  Oljemålning  Sven kreuger, " präst vid byggnad" 65x77

388 7339  Oljemålning Tillskriven Carl-Abraham Rothsten, 25x30

388 7364  Oljemålning Tillskriven Per Södermark, "Gosse i hatt" 25x20

388 4183  Oljemålning  Tillskriven Stina Tirén, Konstnärsstuga Oviken, 42 x 63

388 7121  Oljemålning  Tord Bäckström, sydländsk stad, 363x40

388 7120  Oljemålning  Tord Bäckström, tallar, 50x60

388 7119  Oljemålning  Tord Bäckström-49, "snipa", 52x64

388 7504  Oljemålningar 1-par, "Insjölandskap" 66x32

388 7497  Oljemålningar  2 st, Heinonen, Blomstilleben, ca 17 x 12

388 7528  Oljemålningar 2 st, Honkanen

388 7483  Oljemålningar  2 st, P.Sainio, Gårdsmotiv, 13 x 18

388 7112  Oljemålningar 3 st. Holland, 17x12

388 7501  Oljemålningar 4 st, Sign, Finland, Rosmotiv

388 7720  Oljemålningar 4 st, Stilleben, Finska konstnärer

388 7586  Oljemålningar 4 st, Stockholmsmotiv, 25 x 40

388 7066  Örclips 1 par, 18 k. 3.2 g

388 5059  Örhängen Ett par, 18k vitguld, Briljanter 0, 19ct

388 7415  Öronlappsfåtölj Chippendalestil

388 7414  Öronlappsfåtölj plysch

388 7589  Öronlappsfåtölj + pall, skinn, Stjärnmöbler

388 7191  Ostkupa Glas

388 7842  Pallbord ek

388 7707  Parti bestick Rostfritt

388 7427  Parti brickor Ns

388 7809  Parti keramik 60/70-tal

388 7646  Parti koppar Div

388 7531  Parti linne

388 7715  Parti ns

388 7022  Parti nysilver Bla Brickor Dufva

388 7556  Pelarbord 1800-tal, höjd: 70

388 6656  Pelarbord dia 35, höjd: 65

388 7725  Pelarbord med låda, sent 1800-tal, höjd: 80

388 7724  Pelarbord sent 1800-tal, höjd: 78 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

388 7430  Pendyl  höjd: 50, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

388 7443  Pendyl Gustaviansk stil, Förgylld, höjd: 70

388 7161  Penna Mont Blanc+ tändare Dupont

388 7460  Piedestal barockstil, höjd: 102

388 7512  Piedestal Louis XVI-stil, höjd: 104 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

388 7478  Piedestal med marmorskiva, höjd: 37

388 7385  Piedestal Trä, höjd: 98

388 7465  Piedestaler Ett par, stenskiva, höjd: 67

388 7423  Piedestaler Ett par, stenskiva, höjd: 77

388 7554  Pigtittare 1890-tal, höjd: 61

388 7360  Porlin 4-del, Kina

388 7849  Porslin 5-del, Meissen

388 7088  Pottskåp med stenskiva, längd: 50, djup: 40, höjd: 75

388 7502  Prydnadsramar m.m

388 7321  Puderdosa Silver, med målning, England

388 7315  Punschbägare 12st, silver

388 7058  Punschkoppar 6 st. i fodral, nysilver

388 7145  Ragusked+ sked, Silver

388 7086  Rakspegel 1800-tal, mahogny, höjd: 170

388 7500  Ram Innermått 52x48

388 7509  Remmare 6+3

388 7491  Reseur 1800-tal, höjd: 17

388 7215  Rikstelefon L m Eriksson

388 6578  Ring 18 k. med turkos

388 7651  Ring med briljant, 18k, 0, 80 carat

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7680  Rökelsekar + 1-par ljusstakar "Drakmotiv" metall

388 7529  Salongsbord 111x80 cm. Höjd: 75

388 7682  Salongsbord mahogny, nyrokoko, 94x63, höjd: 72

388 7439  Salongsbord med låda, intarsia, Louis XV-stil, 75x57, höjd: 76

S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7046  Salongsbord nyrokoko, längd: 107, djup: 66, höjd: 64

388 7275  Salongsbord Nyrokokostil, Mahogny, pelarfot, SMF

388 7871  Salongsbord på pelare, Nyrokoko

388 7782  Salongsbord Pelarbord, Karl Johan-stil, dia90, höjd: 74

388 7138  Salt & pepparkar 6 del, silver

388 7223  Samekniv

388 7181  Sameknivar 4 st

388 7004  Samlartallrikar 12 st. Bing & Grøndahl/Gustavsberg, bl.a. Nils Ferlin

388 7115  Samlartallrikar 15 st. Rörstrand

388 7218  Samlartallrikar 6 st, Arabia

388 7655  Samlartallrikar ca 50 del

388 7270  Satsbord 3 del, Mahogny

388 5536  Schatull Louis-XVI-stil, längd: 49, djup: 35, höjd: 73

388 7778  Sekretär ek, längd: 58, djup: 42, höjd: 95

388 7459  Sekretär Mahogny, längd: 50, djup: 55, höjd: 102

388 7070  Sekretär rullklaff, mahogny, intarsia, längd: 90, djup: 48, höjd: 98

388 7027  Serveringsvagn ek

388 7365  Servisdelar Davenport, ca 20 del

388 7702  Servisdelar Rörstrand

388 7496  Servisdelar Rosenthal, ca16 del

388 7184  Sextant Mässing

388 7584  Sideboard Med stenskiva, längd: 90, djup: 30, höjd: 82

388 7269  Sideboard trä, 60-tal, längd: 120, djup: 40, höjd: 70

388 7821  Sidenbroderi Amalia Engström 1817, 17x21

388 7508  Sidentavlor 3 st

388 7836  Silver 12-del

388 7317  Silver 2-del, cigarettetui + fat, längd: 12

388 6625  Silver 4 del, saltkar etc, 1 glas saknas

388 7324  Silver 6-del, silver/emalj

388 7018  Silver 9 del, bla. saltkar England

388 7146  Silver diverse 8 del

388 7139  Silver/ns 10 del, Bla Orientaliskt

388 7163  Silverbälte Rajastan, Indien

388 7698  Skål Ekenäs, Glas, Dia. 32

388 7157  Skål Kosta, Vicke Lindstrand, längd: 24

388 7667  Skål Silver, E.Löfman, dia:13

388 7325  Skänk 1800-tal, Gustaviansk stil, längd: 135, djup: 50, höjd: 108

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7787  Skänk avlutad furu, 1890-tal, längd: 108, djup: 55, höjd: 128

388 7647  Skänk björk, sk 73x35, höjd: 102

388 7251  Skänk Sekelskifte, Med utdragsskiva, längd: 79, djup: 47, höjd: 85

388 7684  Skåp med lådor, Kina, längd: 64, djup: 31, höjd: 89 (nyprod.)

388 6583  Skåp på benställning, höjd: §147

388 7683  Skåp Tibetansk stil, längd: 82, djup: 40, höjd: 90 (nyprod.)

388 7017  Skedar 4 st, silver

388 7151  Skedar i etuie. 14 del

388 7577  Skolplanscher 8 st, Bla anatomi

388 7149  Skrin med lock, Silvewr, längd: 13

388 7367  Skrin Metall, 1800-tal,

388 5588  Skrin papier maché, längd: 37, sk

388 7898  Skrin skulpterat, längd: 35

388 6311  Skrivbord 70-tal, trä, längd: 150, djup: 78, höjd: 74

388 5514  Skrivbord England med läderklädd skiva 153x92, höjd: 78

388 7568  Skrivbord England, längd: 138, djup: 74, höjd: 78

388 7268  Skrivbord med lådhurtsar, 50/60-tal, svarta plåtben, längd: 225

388 7633  Skrivbord Tidigt 1900-tal, björk/svärtat trä, längd: 137, djup: 77, höjd: 79

388 7258  Skrivbordsstol Sekelskifte

388 7643  Skrivbyrå Empire, mahogny, längd: 98, djup: 54, höjd: 88

388 7467  Skrivschatull Mahogny

388 6368  Skulptur Arabia, (skadad fot), höjd: 41

388 7899  Skulptur gjutmarmor, höjd: 140, sk

S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7769  Skulptur Kina, trä, höjd: 37

388 7384  Skulptur  Rosenthal, Design Tapio Wirkkala, "Papperspåse", höjd: 29

388 7349  Skulptur Rosenthal, signerad Keleing 1935, höjd: 25

388 7213  Skulptur trä, kvinna, höjd: 33

388 7432  Skulpturer 1 par, Kina, träsnide, höjd: 56-58

388 7863  Slagbord 1800-tal, längd: 140, djup: 102, höjd: 71

388 6161  Smycken Div, bla. silver/18k div

388 7850  Snäckfat 1800-tal

388 7006  Snurrpall

388 7137  Snusflaska 1800-tal, Ben, Orienten, höjd: 8

388 7828  Sockerskål + gräddkanna, silver C.G Hallberg

388 7345  Soffa Empir, längd: 175

388 7331  Soffa Gustaviansk stil, 1800-tal

388 7264  Soffa Karl Johan, Björk

388 6229  Soffbord idegran, längd: 115, djup: 53, höjd: 52, (fanérskador)

388 7462  Soffbord Kakel, höjd: 60

388 7814  Soffbord Mahogny, längd: 120, djup: 60, höjd: 54

388 7590  Soffbord rokokostil, pelarfot, höjd: 65

388 7072  Sovrumsmöbler 7 del. 1930-tal, (ej sängar)

388 6657  Spegel + konsol, spegelglas, höjd: 183

388 7174  Spegel 3-delad, med bilder, c:a 1900, 28x28

388 7454  Spegel Fickursformad, höjd: 65

388 7882  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 164

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7609  Spegel Nyrokoko, höjd: 67

388 7780  Spegel rokokostil, höjd: 100

388 7420  Spegel rokokostil, höjd: 120

388 7474  Spegel Rund dia:69

388 7562  Spegel tenn, höjd: 43

388 7561  Spegel Tenn, höjd: 44

388 7642  Spegellampett Gustaviansk stil, höjd: 65

388 7068  Spegellampetter 1 par, tenn

388 7522  Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil, höjd: 37

388 7150  Spegelplataeu Dia. 21

388 7076  Spelbord 1800-tal, furu, längd: 88, djup: 44, höjd: 76

388 7081  Spelbord 1800-tal, rokokostil, valnöt, längd: 90, djup: 45, höjd: 80

388 6664  Spelbord 1890-tal, mahogny

388 7791  Spelbord Sengustavianskt , längd: 90, djup: 43, höjd: 76

388 7363  Stickvapen 1800-tal

388 7369  Stjärnkikare på stativ

388 6585  Stol 'Bellman' sign Liljeström

388 7523  Stol Allmoge

388 7788  Stol Empir, mahogny

388 7089  Stolar 1 par, Allmoge

388 7442  Stolar 1 par, senempirstil, björk,

388 7796  Stolar 1-par, Karl-Johan

388 7418  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

388 7599  Stolar 4 st, Nyrokoko [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

388 7035  Stolar 4 st. nyrokokostil

388 7053  Stolar 6 st.

388 7559  Stolar 6st, senempire

388 7861  Stolar 8 st, Gustaviansk stil, Nytapetserade

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7309  Stolar Ett par, 1800-tal

388 7602  Stolar Ett par, barockstil

388 7570  Stolar Ett par, barockstil

388 7572  Stolar Ett par, Rokkoko-stil

388 7440  Stolar ett par, rokokostil

388 7604  Stolar Ett par, Sekelskifte

388 7310  Stolar Ett par, Senempire

388 7872  Stolar Ett par, Tapetserar-stil

388 7598  Stolsäng 1900 ca

388 5460  Stop + fat Tenn, Bla Santesson 1890

388 6510  Stringhylla barskåp

388 6509  Stringhylla med vitrin

388 7678  Svärd Kina

388 7036  Syltkruka Rörstrand, höjd: 14

388 7525  Syltkruka + kaffekvarn + gryta

388 7029  Syltkrukor 3 st. Höganäs

388 7851  Syltkrukor 5 st, bla. Höganäs, Rörstrand

388 7090  Syskrin på benställning, Allmogestil, höjd: 62

388 7382  Takarmatur + par lampetter

388 7255  Takarmatur 6-armad, malm-stil, höjd: 45

388 7759  Takarmatur ampel, prismor, Dia40

388 7887  Takarmatur prismor, höjd: 50

388 7316  Takarmatur Tidigt 1900-tal, Glaspärlor, höjd: 55

388 7704  Tallrikar 12 st, Rosenthal

388 7383  Tallrikar 12 st, Villeroy&Boch

388 7656  Tallrikar 2 st Rörstrand & Delft

388 7767  Tallrikar 3 st Kina, dia 17-25

388 7774  Tallrikar 4 st Kina

388 7773  Tallrikar 4 st Kina

388 7132  Tallrikar 6 st, Fam Rose, Dia23

388 7347  Tavla Bemålat tryck, 'Ung kvinna på mur' 18x10

388 7180  Tavla Geta Garbo, 60 x 47

388 7448  Tavlor 4 st, tryck efter Martin, 37 x 57

388 7003  Tekannor 2 st. keramik, Danmark

388 7202  Tekök England, Pläterad, höjd: 32

388 6130  Tekoppar 5 st, Sekelskifte

388 7804  Telefonbord England, grön läderyta, höjd: 75

388 7283  Tenn 4 del

388 7841  Tenn 4-del

388 7846  Terrin med lock + skålfat, Meissen

388 7455  Tesamovar mässing

388 7761  Teservis ca 20 del, Kosmos arabia + kaffekoppar Rörstrand

388 7228  Teservis Ruska, Ulla Procopé (1921-1968), Arabia, Finland

388 7096  Tomteskål keramik, höjd: 18

388 7789  Trädgårdsstolar 1 par, metall

388 7230  Trädgårdsurnor 1 par Gjutjärn, Husqvarna No 1, höjd: 30

388 7064  Träsnitt 2 st. Svenolov Ehrén (1927-2004), stadsmotiv, 27x23

388 7182  Tubkikare Mässing

388 7750  Tv & video Bang & Olufsen

388 7764  Urna Kina, höjd: 52

388 7884  Väggarmatur Taurus, höjd: 28

388 7092  Vägghörnskåp avlutat, höjd: 90

388 7093  Vägglampa 1950-tal

388 7652  Vägglampetter 1 par, mässing, höjd: 22

388 7481  Vägglystrar 1-par

388 7237  Väggmask Goebel-Bieber, höjd: 24

388 7737  Väggpendyl  höjd: 59, sk

388 7519  Väggpendyl 1890-tal, höjd: 104

388 7197  Väggpendyl 1890-tal, höjd: 90

388 7289  Väggpendyl förgylld, höjd: 51

388 7794  Väggpendyl Förgylld, höjd: 55 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

388 7703  Väggpendyl Nyrenässans, höjd: 100

388 6035  Väggplåt Mässing, höjd: 58

388 6036  Väggplåtar 1 par, höjd: 36 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

388 7705  Väggplåtar 1-par, mässing

388 7488  Väggplåtar 1-par, mässing

388 7401  Väggrelief 2 st, Sent 1800-tal, Mässing & porslin, Handmålade, Dia43

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)

388 7142  Väggur Marin, mässing, Dia. 17

388 6634  Väggur Westerstrand, 1920-tal, höjd: 46

388 7304  Värja Svenska Armén,

388 6566  Vas + glasskulptur, höjd: 14 - 16

388 7578  Vas +skålfat, Kina

388 7456  Vas Bing & Grøndahl, höjd: 31

388 7664  Vas  Boda, Erik Höglund, höjd: 26

388 7203  Vas Glas / Nysilver, höjd: 20

388 6557  Vas Gustafsberg, Argenta, Kåge, med text, höjd: 16

388 6088  Vas Gustafsberg, Grazia, med text, 1950-tal, H, 15

388 7666  Vas Gustavsberg studio, höjd: 18

388 7857  Vas Ilse Claesson, Funkis, höjd: 19

388 7154  Vas Jióhansfors, B Orup, höjd: 30

388 7661  Vas Kina, höjd: 44

388 7050  Vas kristall, Orrefors, höjd: 21, 5

388 7030  Vas med hänklar, Arabia, stengods, höjd: 13

388 7147  Vas opalinglas, 1800-tal, höjd: 31

388 7389  Vas Rörstrand, "Daldansen", höjd: 20

388 7187  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Pungo, Gustavsberg 1953-1964, stengods, höjd: 19 cm

388 7660  Vas UE, höjd: 22

388 7527  Vas UE, höjd: 33

388 7395  Vas Vicke Lindstrand, Kosta, höjd: 29

388 7847  Vas + assiett, Meissen

388 7772  Vaser 1 par tulpanvaser, Kina, höjd: 18, 5

388 7771  Vaser 1 par, Kina, höjd: 24

388 7766  Vaser 1 par, Kina, höjd: 38

388 7693  Vaser 1 par, Kunglig Dansk, höjd: 17

388 7400  Vaser 1-par, höjd: 23

388 7686  Vaser 1-par, kina, metall, höjd: 20

388 7221  Vaser 2 st, Silver, England/Sverige

388 7833  Vaser 2st + skål, silver

388 7770  Vaser 3 st , Kina, höjd: 13-22

388 6038  Vaser 3 st, bla. Skruf

388 7824  Vaser & skålar 12 del, Kristall

388 7135  Vinkylare Tenn, Med adelsvapen, 1937, höjd: 21

388 7059  Vitrinskåp Louis XVI-stil, längd: 70, djup: 36, höjd: 145

388 6597  Vitrinskåp Mahogny, längd: 108, djup: 31, höjd: 178

388 7394  Vitvinsglas 12st

388 7711  Vitvinsglas 13+9 st

388 7238  Vykort c:a 600st, tidigt 1900-tal Tyskland

388 7434  Ymnighetshorn nysilvermontering., höjd: 65

388 7663  Ytterfoder 3st, 1st Carrara

388 7083  Ytterfoder Gustavsberg, sekelskifte, höjd: 24