388 6568 Affisch Chagall 75x52
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7550 Affisch Lasse Åberg 40x59
388 7009 Affisch Sign Peter Dahl, Bellman, 60x44
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7758 Akryl Bengt Lindström, Ansikte, 65 x 53
S�ldes f�r 27.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7104 Akvarell Cecilia Frizendahl -51, 27x44
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7610 Akvarell F Lindström, 16x19
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7199 Akvarell Ferdinand Boberg, Riddarholmen, 1929, 15x21
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 6607 Akvarell Flickporträtt, sign, 29x22
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7338 Akvarell R.Högfedlt, "Mardrömmen" 19x20
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7687 Akvarell sign Holuj, "Cirkus", 50x56
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7641 Akvarell signerad. "Rövare" 85x68
388 7486 Allmoge Diverse
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 6565 Ampel empirestil, höjd: 80
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 6564 Ampel empirestil, höjd: 80
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7239 Ampel Karl Johan-stil, Dia60
388 7868 Ampel Karl Johan-stil, metall, Dia55
388 7837 Ampel med prismor, Dia45
388 7744 Amplar prismor 1 PAR dia 30
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7160 Aphårsmatta afrikanska Guerezaapor, 1950-tal, Dia. 220
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7734 Appliquer 1 par, mässing, el, höjd: 34
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7411 Arbetsbord England mahogny, längd: 48, djup: 36, höjd: 72
388 7148 Armband 18 k, med Safir, 1920, 7, 3 g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 6684 Armbandsur div
388 7708 Askfat 8 st+ skålfat, Kunglig Dansk
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7723 Assietter diverse ca 20 del
388 7588 Barskåp Ek, längd: 80, djup: 41, höjd: 129
388 7015 Bestick i Schatull, England
388 7732 Bestick ns, Gense
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7768 Bildvävnad Egypten, 140x233
388 7342 Blandteknik 2st, "Kostymskisser" Liberto
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7537 Blandteknik Arabiskt bröllop, 21 x 62
388 7835 Blandteknik Silfverling, 1950, Man
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7484 Blombord + paraplyställ, Dala
388 7558 Blyerts Jerken, Källhagen, 26 x 23
388 7498 Böcker Albert Engström
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7271 Bojaner 2 st, Kina+ lockurna Imari
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7894 Bokhylla björk, 103x30x137
388 7881 Bokskåp 1930-tal, 123x31x141
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7247 Bokskåp 30-tal, Ek, längd: 135, djup: 36, höjd: 147
388 7893 Bokskåp funkis vitrin, 167x31x92
388 7457 Bonbonjärer 2 st
388 7263 Bönematta Antik Anatol, 90x123 (slitage)
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7855 Bordsdekorationer 8 del, 6 + 2 st, Nysilver/glas
388 7516 Bordsfontän på Piedestal, Konstmassa
388 7080 Bordsfotogenlampa sekelskifte, metall, höjd: 75
388 7429 Bordslampa Empire-stil, mässing/plåt
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7475 Bordslampa F.d fotogen
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7260 Bordslampa Jugend, Bronsfot, (kupa sk)
388 7397 Bordslampa Jugend, mässing
388 7204 Bordslampa Jugend, Mässing/glas
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7435 Bordslampa Kina, täljsten
388 7253 Bordslampa Kristall
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7431 Bordslampa Mässing
388 7601 Bordslampa Mässing/läder
388 7417 Bordslampa mässing/porslin
388 7593 Bordslampa med prismor, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
388 7259 Bordslampa plåtskärm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7829 Bordslampa Prcelaine du Paris
388 7480 Bordslampa Strindberg (grönt glas)
388 7290 Bordslampa Strindbergsmodell, järn, 1920-tal, höjd: 47
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 6337 Bordslampfot Ns,
388 7354 Bordslampor 1 par, Glas
388 7441 Bordslampor ett par mässing
388 7581 Bordslyster
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7694 Bordslyster Gustaviansk stil
388 7433 Bordspendyl rokokostil, höjd: 42
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7697 Bordsuppsats 3 del, Rokokostil, höjd: 51
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7328 Bordsur 1800-tal, Porslin, höjd: 29
388 7419 Brandspruta koppar
388 7482 Brandsprutor 2st, koppar
388 7224 Brevställ Mässing, 1890-tal
388 7131 Bricka Pläter, längd: 62
388 7244 Broscher + spännen, Silver m.m
388 6508 Bufféskåp 1890-tal, längd: 155, djup: 61, höjd: 258
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7390 Buljongkoppar 6st, Rörstrand, "Ostindia"
388 7827 Burkar med lock 6 del, glas
388 7178 Butlers tray idegran, längd: 70, djup: 55, höjd: 50
388 6633 Byrå 2-lådig, rotfanér på lådfronter, längd: 105, djup: 50, höjd: 51
388 7805 Byrå 3-lådig, höjd: 70
388 6560 Byrå Björk, längd: 85, djup: 47, höjd: 73 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
388 7250 Byrå England, 5-lådor, längd: 46, djup: 30, höjd: 66
388 7596 Byrå Gustaviansk stil, längd: 90, djup: 45, höjd: 80
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7428 Byrå Louis XVI-stil, Intarsia, längd: 80, djup: 44, höjd: 75
388 7334 Byrå med stenskiva, längd: 72, djup: 35, höjd: 68
388 7063 Byrå rokokostil, intarsia, stenskiva, längd: 87, djup: 51, höjd: 81
388 7612 Byrå rokokostil, Stenskiva, längd: 87, djup: 46, höjd: 81
388 7471 Byrå Sengustaviansk stil med stenskiva , längd: 85, djup: 47, höjd: 79
388 7464 Byrå valnöt, längd: 68, djup: 40, höjd: 83
388 6419 Cafébord Gjutjärn, höjd: 77
388 7165 Carborundumetsning James Coignard, 58/75, 44 x 27
388 7587 Chiffonjé Louis XVI-stil, Intarsia, längd: 77, djup: 41, höjd: 139
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7162 Cigarettetuie Silver, Helsingfors, 1916
388 6529 Cigarettetuie+ tändare, silver
388 6463 Colliers 2st, sötvattenspärlor, längd: 39
388 6462 Colliers 2st, sötvattenspärlor, längd: 39
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7485 Dalahäst
388 6505 Damarmbandsur Omega, Armband 18k
388 7755 Dampäls Saga mink
388 7038 Dator Compaq + 15`plattskärm + högtalare
388 6105 Dockor 3 st, 2 Barbie+ Ken, 1960-tal
388 7128 Dockskåp längd: 70, djup: 29, höjd: 43
388 7662 Dockvagn m.ä
388 7252 Dosa Silver/guld, Nissel & Sikora, Kärtnerstrasse 45 Österrike
388 7136 Dosa + parfymflaska Emalj, 1800-tal [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7209 Dubbelkarotter 1 par, Ns, A G Dufva
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7176 Eldhund gjutjärn, längd: 40
388 6323 Eldskärm 1800-tal
388 7753 Etsning Dali, 37/145, 40x31
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7353 Etsning Lybeck -15, 25x33
388 7110 Etsning torrnål, Torsten Schonberg, Leda med svanen, 13x13
388 7719 Etsningar 2 st, A Backman, Borgå, 1932/36, ca 18x20
388 6155 Fåglar + fisk 3 del Bla Gustavsberg, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
388 7620 Färgetsning Roberto Matta, 80/100, 49x37
388 7710 Färgetsning Roberto Matta, V/XXV, 33x57
388 7623 Färglitografi 15/75 Joan Mitchell, 88x60
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7692 Färglitografi 2/375, Peter Dahl, 55x88
388 7757 Färglitografi 80/300 Ardy Strüwer, 53x43
388 7762 Färglitografi Ardy Strüwer, 20/50, 76x57
388 7749 Färglitografi Ardy Strüwer, 800/300, 53x43
388 7124 Färglitografi B Johnny nilsson, 12/100, 37x29
388 7752 Färglitografi Bengt Lindström, 14/80, 90x70
388 7751 Färglitografi Bengt Lindström, 3/80, 70 x 90
388 7760 Färglitografi J Naliwajko, 110/360, 70x60
388 6702 Färglitografi Lena A Linderholm, 81/225, 72x53
388 6358 Färglitografi Lennart Aschenbrenner, -84, 50/75, 58 x 77, Färgspatlar
388 6354 Färglitografi Lennart Aschenbrenner, 34 x 44, Pt
388 6360 Färglitografi Lennart Ashenbrenner, Penna, -88, 203/310, 80 x 60
388 7057 Färglitografi Orup, 20/225, 24x32
388 7201 Färglitografi Peter Freudental, 1985, 30x27
388 7618 Färglitografi R Ljunggren 107/250, 25x32
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7292 Färglitografi Reinhold Ljunggren, Öppen spis, 377/460, 22 x 32
388 5108 Färglitografi Roland svensson, 230/300, 38x48
388 7583 Färglitografi Roland Svensson, Provtryck, 27x38
388 7386 Färglitografi Ulf Greder, "Under the banan tree", 213/360
388 7039 Färglitografier 2 st, Inger Rydén, -76, 1800-tals hus, 38 x 45
388 7677 Fartygsratt
388 7866 Fästmanssoffa Nyrokoko
388 7765 Fat 2 st Kina, dia 27, 5 - 31
388 7815 Fat Mari Simulsson
388 7211 Fat Silver, 1916, längd: 53
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7210 Fat Silver, England, med Vapensköld Rudebeck, Dia. 31
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7188 Fat + vas Karneval, Stig Lindberg, (vas med nagg)
388 7514 Festljusstake smide, höjd: 54
388 7302 Fickur 4 st. bl.a. Invar
388 7170 Fickur Dixi, silver
388 7896 Fickur Potsdam. Nr. 418, spindelur, gulmetall/porslin. omkr. 1800. Visare saknas. skadad urtavla
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7097 Figurin på träsockel, metall, Art Deco, höjd: 14
388 6431 Figurin Parian, Gustafsberg, "pojke med hund", längd: 18
388 7356 Figuriner 2st, brons , 1st signerad, höjd: 18+10
388 7403 Figuriner 4st (skador)
388 7243 Figuriner Ett par, Hundar, höjd: 25 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
388 7526 Figuriner Ett par, Royal Dux, höjd: 22
388 7716 Figuriner Lergods, höjd: 40
388 7696 Figuringrupp Porslin, H, 26 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
388 7728 Fiskbestick 24 del, Gense
388 7194 Fiskfat England, längd: 41
388 7214 Fiskfat Göteborg, längd: 51
388 7273 Flaskor 2 st, 1700-tal
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7540 Flaskschatull
388 7134 Flaskschatull 1800-tal, Mahogny, Silverproppar(1839)
388 7021 Fruktbestick Ns, i schatull
388 6574 Fruktservis 11 del, majolika
388 7168 Fyllehund glas, längd: 22
388 7077 Garderobsskåp bemålat, längd: 92, djup: 52, höjd: 205
388 7169 Garderobsskåp Jugend, mahogny, längd: 96, djup: 50, höjd: 200
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7673 Garderobsskåp m beslag, 130x45, höjd: 205
388 7476 Gitarr Roderick
388 7362 Glasflaska 1700-tal, grön, höjd: 24
388 7494 Glasservis c:a 30-del, pressglas
388 6661 Glasservisdelar 17 del, slipat bla. Kosta
388 7405 Glasservisdelar c:a 40-del
388 7332 Glasservisdelar c:a 60-del, kristall etsad dekor
388 7690 Glasservisdelar Kristall, ca 100 del
388 7393 Glöggkanna + 5st glas
388 7743 Gökur trä, höjd: 45
388 7276 Golfklubbor i bag Amour, Mizuno
388 7254 Golvlampa Mässing
388 7831 Golvlampa metall
388 7034 Golvlampbord 1950-tal, höjd: 130, (slitage)
388 7792 Golvlampor 1-par
388 6220 Golvspegel höjd: 175
388 7113 Golvur höjd: 190
388 7447 Golvurna Kina, höjd: 47
388 7294 Grafiskt blad Bengt Lindström, Ansikte, 49/150, 55 x 73
388 6377 Grafiskt blad E Nerman, "Weilands villa"
388 7296 Grafiskt blad Roy Friberg, Bro, 49/150, 60 x 89
388 7297 Grafiskt blad Sven olof Ehren, Komposition, 49/150, -81, 80 x 60
388 7351 Grafiskt tryck Dubert, 27x22 (vikskada)
388 7205 Gravyr Efter J F Martin, Drottningholms slott, 36x54
388 7109 Gravyr kolorerad, karta, 39x49
388 7453 Gravyrer 8 st, Karrikatyrer, 23 x 35
388 7597 Hallbyrå 3-lådor, höjd: 70
388 7172 Hallbyrå Idegran, England, längd: 45, djup: 30, höjd: 65
388 7463 Hallbyrå Mahogny, L.50, djup: 37, höjd: 67
388 7437 Hallbyråar Ett par, Louis XV-stil, intarsia, längd: 32, djup: 25, höjd: 83
388 7608 Hallbyråar Ett par, Louis XV-stil, längd: 34, djup: 26, höjd: 83
388 6501 Halsband 4 st, Bla Tibet
388 7179 Halsband + armband Silver, 140g
388 7245 Hängskåp 1800-tal, höjd: 74
388 7249 Herrbetjänt Mahogny
388 7779 Hörnskåp höjd: 205
388 6579 Hörnskåp Allmoge, höjd: 160
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7061 Huvudkuddar 1 par, Kina
388 7314 Ishink Glas/Mässing, 1890-tal
388 6294 Jordglob med belysning
388 7885 Julduk 150x240
388 7020 Kaffegods Limoges
388 7820 Kaffekoppar 10 st, Limoges
388 7818 Kaffekoppar 12 st, Spode England, "Kent"
388 7675 Kaffekvarnar samling ca st
388 7714 Kaffeservis 25 del
388 7206 Kaffeservis 3 del, Ns, Dufva
388 7019 Kaffeservis ca 10 del, England
388 7742 Kaffeservis KPM Polen 27 del
388 7713 Kaffeservis OL, keramik, 14 del
388 6516 Kaffeservis Silver, 3 del, Danmark
388 7709 Kaffeservisdelar Tyskland
388 7023 Kaffeskedar 12 st, silver + 7 st Ns
388 7436 Kandelaber mässing/marmor, höjd: 41
388 7380 Kandelaber Skultuna, höjd: 43
388 7116 Kandelabrar 1 par, mässing, sekelskifte, höjd: 41
388 7422 Kandelabrar Ett par, Ns, höjd: 26
388 7042 Kandelabrar Ett par, Tenn, 1934, höjd: 22
388 7607 Kandelabrar Sent 1800-tal, mässing, höjd: 42
388 7082 Kanna Gustavsberg, lergods, höjd: 33
388 6630 Kanna Kina + 1 par urnor Holland, höjd: 13-14
388 7811 Kanna + plunta Rörstrand & Herend
388 7357 Kannor 2st, 1st Ollers
388 7510 Karaffer 2 st + diverse likörglas
388 7140 Karaffer 2 st, kristall, 1 med Silvebeslag
388 7190 Karaffer 3 st
388 7579 Karaffer 3 st, Kosta/Orrefors
388 7466 Karmstol
388 7074 Karmstol Barock, (slitage)
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7469 Karmstol barockstil
388 7075 Karmstol Karl Johan, björk
388 7005 Karmstol rokokostil
388 7784 Karmstolar 1 par, Nyrenässansstil
388 7299 Karmstolar 1 par., Windsorchairs
388 7319 Karmstolar Ett par, barockstil
388 7592 Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil
388 7265 Karmstolar Ett par, Karl Johan-stil, Björk
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7603 Karmstolar Ett par, rokokostil
388 7729 Karmstolar på hjul, 1-par, 70-tal
388 7225 Karta Kolorerad, Tyskland, 40x50
388 7107 Kartor 3 st. Astronomi, 41x50
388 6149 Keramik 5 del, S:t Erik
388 7624 Kikare i fodral, 1940., sk
388 7196 Kina 3 del
388 7722 Kista 1700-tal, längd: 133 (skador)
388 7567 Kista 1800-tal, längd: 76, Furu
388 7730 Kista Allmogemålad
388 7306 Kista på benställning, 1800-tal, höjd: 67
388 7406 Klaffbord 20-tal, Ek
388 7216 Klaffbord Björk, höjd: 60
388 7266 Klaffbord Karl Johan-stil, Björk
388 6356 Klaffbord Mahogny, längd: 122, djup: 82, höjd: 75
388 7335 Klaffbord på hjul, mahogny, längd: 100, djup: 63, höjd: 55
388 7492 Klockställ med fickur, 1800-tal
388 6103 Kniv Samearbete, Lars Erik Jannok, Gällivari
388 7735 Kökssoffa Sekelskifte, furu
388 7539 Konsolbord höjd: 55
388 7359 Konstglas 3-del, Lindstrand+ Göran Wärff+Engstrand, höjd: 9
388 7186 Konstglas Italien, höjd: 15
388 7891 Koppar div
388 7517 Kopparkantin
388 7079 Kopparstick Shakespeare, 45x60
388 7392 Kräftglas 11st
388 7822 Kristall 4 del, Bla Bonbonjär
388 6201 Kristall 4 del, Bla Orrefors
388 7143 Kuriosa Div Manchettknappar mm
388 7212 Kuvert tallrikar Silver, 6 st, Dia. 26 (med viktangivelser)
S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7033 Lådhurts Joe Colombo, Italien, 1960-tal, svart, höjd: 74
388 7007 Lampbord 1 par, Butlers tray, England, höjd: 53 dia60
388 7426 Lampbord 2 st, england
388 7425 Lampbord England, höjd: 48
388 7173 Lampbord Idegran, England, längd: 39, djup: 39, höjd: 46
388 7595 Lampbord Intarsia, höjd: 62
388 7458 Lampbord Louis XVI-stil, höjd: 53
388 7594 Lampeter Ett par, Prismor, höjd: 40
388 7574 Lampett Gustaviansk stil, Trä, höjd: 80
388 7551 Lampett med prismor
388 7472 Lampett Med prismor, höjd: 40
388 6198 Lampetter 1 par, 1940-tal, metall/trä med intarsia
388 7717 Lampetter 1 par, Gustaviansk stil
388 7014 Lampetter Ett par, mässing, höjd: 50
388 6698 Lampetter ett par, mässing/prismor
388 7870 Lampetter Ett par, metall
388 7645 Lampetter Ett par, rokokostil
388 7175 Långfärdsskridskor 1 par, Almgrens, (oanvända)
388 7257 Länsfåtöljer Ett par, Skinn
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7183 Lanternor 1 par, Mässing, höjd: 27
388 7681 Leopard gul metall, längd: 71
388 7838 Likörglas 12 st
388 7712 Likörglas 19 del
388 7840 Likörglas 7st olikfärgade
388 7619 Litografi 15/15, "Jeansjacka", 57x67
388 7293 Litografi Astri Bergman Taube, "Evert Taube", 58 x 45
388 7284 Litografi Bernard Buffét, (osign), 60 x 46
388 7776 Ljuskrona höjd: 115
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7873 Ljuskrona 8-arm Gustaviansk stil, höjd: 80
388 6303 Ljuskrona Empire-stil, höjd: 75
388 7630 Ljuskrona Empirestil, förgylld, höjd: 55
388 5529 Ljuskrona Empirestil, höjd: 75
388 7889 Ljuskrona Empirstil, höjd: 65
388 7727 Ljuskrona Gust.stil, höjd: 60
388 7699 Ljuskrona Hagamodell, 6-armad, höjd: 90 (nyrenoverad)
388 7775 Ljuskrona Oscariansk, höjd: 105
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7468 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 50
388 7888 Ljuskrona rokokostil, höjd: 55
388 7892 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 55
388 7886 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 65
388 7890 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 85
S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7219 Ljusstakar 1 par, + skål, Uranglas
388 7114 Ljusstakar 1 par, barockstil, malm, höjd: 25
388 7192 Ljusstakar 1 par, Gusum, höjd: 17
388 7706 Ljusstakar 1 par, malm, höjd: 21
388 7144 Ljusstakar 1 par, Ns+ 1 nattljusstake
388 7781 Ljusstakar 1 par, NS, rokokostil, höjd: 17
388 7054 Ljusstakar 1 par, nysilver, rokokostil, höjd: 17
388 7155 Ljusstakar 1 par, Orrefors, Ineborg Lundin, höjd: 37 (1 med kantnagg)
388 7521 Ljusstakar 1-par, N.S , Rokokostil, höjd: 18
388 7665 Ljusstakar 1-par, silver, höjd: 13
388 7307 Ljusstakar 1-par, silver, höjd: 21
388 7470 Ljusstakar 2 par tenn, 1 ljushållare av
388 7193 Ljusstakar 2 par+nattljusstake, Mässing
388 7650 Ljusstakar 2 par, mässing/koppar/mässing, höjd: 11-25
388 7358 Ljusstakar 4st, mässing, 3st 1700/1800-tal
388 7564 Ljusstakar Ett par, Ns, H.17
388 7658 Ljusstakar Ett par, Ns, höjd: 16
388 7133 Ljusstakar Ett par, Silver, 1961, Hallberg, höjd: 16
388 6144 Ljusstakar + askfat, 8 del, S:t Erik
388 7200 Ljusstakar + fat 3 del, WMF, NS & Tenn
388 7856 Ljusstake Rörstrand, höjd: 31
388 7701 Lockurnor 2 st, Kina
388 7008 Lykta M.ä., höjd: 80, metall/glas
388 7565 Ma/teservis Arabia, Karelia, c:a 40-del
388 7323 Malmkronor Ett par, Löstagbara armar, höjd: 50
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7318 Mandolin Levin i väska
388 7262 Martiniglas 12 st
388 7013 Masker 2 st, Afrikana
388 7012 Masker 2 st, Afrikana
388 7740 Maskinrya Marianne Richter, 140x200
388 7274 Mat/kaffeservis c:a 60-del, Rörstrand "Isolde"
388 7628 Matbestick diverse Nysilver
388 7062 Matbestick nysilver, olika modeller
388 7795 Matbord 2st iläggsskivor, mahogny, höjd: 76
388 6226 Matbord England, 3 ilägg
388 7308 Matbord Gustaviansk stil, 1800-tal, Dia110, höjd: 74
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 6330 Matsalsbord Gustaviansk stil, 1 ilägg
388 7071 Matsalsbord Gustaviansk stil, vitmålat, + 2 ilägg, höjd: 77, dia 125
388 7867 Matsalsgrupp 5 del, Gustaviansk stil
388 7576 Matsalsgrupp 5 del, Gustaviansk stil, Mahogny, 3 ilägg
388 7450 Matsalsgrupp 7 del, rokokostil
388 7566 Matsalsskåp betsadbjörk, längd: 102, djup: 50, höjd: 205
388 6185 Matsalsskåp Gustaviansk stil, Mahogny, längd: 121, djup: 48, höjd: 164
388 7028 Matservis 54 del. Karlskrona
388 7783 Matservis 55 del. Rörstrand
388 6194 Matservis ca 40 del, Hutschenreuther
388 6193 Matservis ca 50 del, tjeckien, rosor
388 7495 Matservis Hagtorn (några med skador)
388 6651 Matservisdelar 40 del. Edward Hald, Halda, Rörstrand, (skador)
388 7691 Matservisdelar England, ca 60 del
388 7830 Matskedar 6st olika, silver
388 7084 Matta gallerimodell, Husseinabad, 290x80
388 7085 Matta gallerimodell, Old Hamadan, 295x80, (slitage)
388 7547 Matta gallerimodell, orientalisk, slitage 80x268
388 7373 Matta indien, 225 x 169
388 7049 Matta Kina, 168x229
388 7372 Matta old Hamadan, 108 x 192
388 7337 Matta orientalisk, 148x224
388 7291 Matta orientalisk, 160 x 110
388 7282 Matta orientalisk, Afghan, 230x290
388 7444 Matta orientalisk, Afghan, 91x118
388 7748 Matta orientalisk, Antik Beluch, 89x163 (skador)
388 7746 Matta orientalisk, Beluch, 88x88
388 7800 Matta orientalisk, Galleri, Hamadan, 415x105
388 7745 Matta orientalisk, Galleri, Old hamadan, 73x397
388 7408 Matta orientalisk, Gashgai semi-antik, 102x133 (slitage)
388 7413 Matta orientalisk, Hamadan, 75x320
388 7560 Matta orientalisk, Kashgai 150x120
388 6306 Matta orientalisk, Kerman, 183x259
388 7409 Matta orientalisk, Kuba semi-antik, 117x184 (skador)
388 7231 Matta orientalisk, old Anatol, 119x240
388 7278 Matta orientalisk, Old Hamadan, 129x203 (slitage)
388 7812 Matta orientalisk, Old Hamadan, 80x200
388 7852 Matta orientalisk, old Hamadan, 95x196
388 7233 Matta orientalisk, Old Heriz, 153x198
388 7069 Matta orientalisk, old Kerman , 220x300
388 7279 Matta orientalisk, Old Kerman, 178x264 (slitage)
388 7277 Matta orientalisk, Old Kurd, 150x330
388 7738 Matta orientalisk, Old Lilihan, 132x196
388 7235 Matta orientalisk, Old Täbriz, 210x300 (slitage)
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7410 Matta orientalisk, Old Täbriz, 236x323 (slitage)
388 7741 Matta orientalisk, Pakistan, 190x290 (fläck)
388 7736 Matta orientalisk, Pakistan, 96x156 (skadad langett)
388 7739 Matta orientalisk, Semi-antik Afghan, 117x227
388 7854 Matta orientalisk, Semi-antik Bachtiari, 127x178 (slitage)
388 6116 Matta orientalisk, semi-antik Bachtiari, 305x205
388 7232 Matta orientalisk, Semi-antik Kelardasht ?, 104x196 (slitage)
388 7853 Matta orientalisk, semi-antik Mehraban, 92x283 (slitage)
388 7407 Matta orientalisk, Serabend semi-antik, 109x141 (slitage)
388 6298 Matta orientalisk, Shiraz, 202x284
388 7799 Matta orientalisk, Täbriz, 390x293
388 7412 Matta orientalisk, Tekke semi-antik, 143x171 (slitage)
388 7371 Mattor 2 st, Indien, ca 120 x 200
388 7557 Mattor 2 st. Täbriz 150x82
388 7166 Miniatyrchiffonjé Karl Johan, längd: 15, djup: 7, höjd: 19
388 7118 Miniatyrer 1 par, Indopersiska, 1800-tal, Proviniens, Bastan Rugs&Antique, 28x19
388 7272 Miniatyrmålning Porträtt
388 7398 Miniatyrporträtt
388 7195 Moccagods 12 del + 6 cremekoppar (1 utan lock), Kunglig Dansk
388 7001 Mockagods 11 del. Tuscon, England
388 7285 Mockagods 25 del. Bavaria
388 6100 Modelljärnväg Haffner Chicago, USAlok+ 3 vagnar + räls
388 7065 Mormorsur
388 7185 Nakterhus Längd 25 cm, höjd 18 cm, Mässing, Nyprod
388 7461 Nattygsbord höjd: 67
388 7649 Nattygsbord 1 par, sk
388 7685 Nattygsbord 1-par, Kina, längd: 40, djup: 32, höjd: 60 (nyprod.)
388 7733 Nattygsbord 1-par, Rokokostil (slitage)
388 7087 Nipper diverse, bl.a. silver
388 7032 Nobelglas 5 + 2, G.Cyrén
388 7326 Nyckeldragare + Kedja, Galonne, Silver
388 7141 Nysilver 9 del
388 7533 Oljemålning "Insjö"Anshelm Dahl 36x57
388 7672 Oljemålning "Landskap med kyrka" 30x41
388 7340 Oljemålning "Modellstudie" 33x36
388 7679 Oljemålning "Tallar" sign Hammar, 45x65
388 7530 Oljemålning "Zigenerska" Roka, 81x65
388 7644 Oljemålning 1800-tal, 62x60
388 7078 Oljemålning 1800-tal, engelskt landskapsmotiv, 42x65
388 7487 Oljemålning A.Heinonen, Stadsgata, -77, 28 x 28
388 7671 Oljemålning Albert Kruger, "Sommarlandskap" 36x48
388 7670 Oljemålning Albert Kruger, "Vinterlandskap" 48x62
388 6040 Oljemålning Alexander Wilhelms, 1926, Vintermotiv, 20x38
388 7756 Oljemålning Älvlandskap, 90 x 120
388 7341 Oljemålning Anshelm Dahl, " Skogstjärn" 45x60
388 7639 Oljemålning Arne Wallsten, "Torpare i snöoväder" 33x41
388 7159 Oljemålning B Wahlberg, 92x47
388 7343 Oljemålning Bär signatur Grutzner, 'Munkar drickandes vin' 21x26
388 7129 Oljemålning Bendt Lauridsen, Flickporträtt, 71 x 60
388 7754 Oljemålning Billeström, -1971, Stockholmsmotiv, 73 x 100
388 7552 Oljemålning Birgitta Sonai 80x66
388 5232 Oljemålning Carl Christian Bowedt, Landskap, 39 x 33
388 7438 Oljemålning Clemens, Djurgården, 50 x 60
388 7582 Oljemålning David Wallin, Havsvik, 28x35
388 7816 Oljemålning Ezezo, "Gumma i ljunglandskap" 40x52
388 7545 Oljemålning F, Moe, Fiskarhustru på stranden, 40 x 55
388 7635 Oljemålning Gabriel Wadell, Oscar II 1897, 73x55
388 7518 Oljemålning Göte Rex, "Kapell", 46x20
388 7122 Oljemålning Greta Gerell, betande hästar, 33x41
388 7536 Oljemålning Hausenkamp, "Fåglar", 70x50
388 8002 Oljemålning Henning, 'Fiskeläge', 40x60
388 7493 Oljemålning Ilja Salonen, Månskenslandskap, 19 x 29
388 7490 Oljemålning Insjö, Sign, 22 x 18
388 7669 Oljemålning J.Syer, 1875, 36x62 "strandmotiv" (skada)
388 7377 Oljemålning Janus Swierad, Religiös man, 90 x 100
388 7376 Oljemålning Janus Swierad, madonna, 80 x 100, 1990
388 7387 Oljemålning Jean Skoglund, 1942, 45x55, Skärgårdsmotiv
388 7575 Oljemålning K. Lemox, "Kvinna i huckle" 45x36
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7535 Oljemålning K.Eliasson, Skärgård, 30 x 40
388 7130 Oljemålning Karin Persson, Blomsterstilleben, 1940, 64 x 49
388 6275 Oljemålning Kjell Löwenadler, Gumma på gårdsplan, 30x40
388 7164 Oljemålning Kvinnoportätt, Oval, höjd: 19
388 7883 Oljemålning Lada i vinterskrud, sign Larsson 1917, 102x122
388 7355 Oljemålning Miniatyr i oval ram, 1800-tal
388 7123 Oljemålning Monica Lorentzson, Kvinna, 49x34
388 6619 Oljemålning Musketör, 1800-tal, 123x88
388 7127 Oljemålning osignerad, stilleben, 36x56
388 7106 Oljemålning Oskar Olsson, fiskare, 60x82, (oramad)
388 7100 Oljemålning på duk. Tillskriven Jan van Huchtenburg (1646-1733) 'Slaget vid Oudenaarde 1708'. Sign. och dat. OUDENAERDE J H (Y?) 1708. 45x66
S�ldes f�r 70.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7375 Oljemålning Peder Duke, 1960, Stilleben III, 73 x 98
388 7011 Oljemålning Polsk Konstnär, Bataljscen, 19x26
388 7826 Oljemålning R.Lindén-75 , "Fågel" 28x26
388 7825 Oljemålning R.Lindén-76 , "Stilleben" 18x13
388 7819 Oljemålning Ragnar Lindén, "Ankrad fiskebåt" 22x20
388 7333 Oljemålning Ryno Frieberg, Modell i spegel, 74 x 59
388 7543 Oljemålning Sign -62, Kustlandskap, 40 x 55
388 7548 Oljemålning Sign Dassel, Skog, 38 x 40
388 7634 Oljemålning Sign Hässjor, 32 x 38
388 7638 Oljemålning Sign, Brygga, 32 x 40
388 7421 Oljemålning Sign, Skogslandskap, 40 x 50
388 7352 Oljemålning Signerad -34, "Betande kor" England, 30x40
388 7573 Oljemålning signerad 1897, Ryssland, "Borgruin" 30x40
388 7346 Oljemålning signerad Tull, "Lantliga blomster" 41x33
388 7368 Oljemålning Signerad Van der Hoeff, 'Ung Flicka' 62x51 , 1700-tal (uppfodrad på duk)
388 7640 Oljemålning signerad. " HUs vid vattendrag" 22x34
388 6490 Oljemålning Skansen, 1913, 68 x 97
388 7242 Oljemålning Sven kreuger, " präst vid byggnad" 65x77
388 7339 Oljemålning Tillskriven Carl-Abraham Rothsten, 25x30
388 7364 Oljemålning Tillskriven Per Södermark, "Gosse i hatt" 25x20
388 4183 Oljemålning Tillskriven Stina Tirén, Konstnärsstuga Oviken, 42 x 63
388 7121 Oljemålning Tord Bäckström, sydländsk stad, 363x40
388 7120 Oljemålning Tord Bäckström, tallar, 50x60
388 7119 Oljemålning Tord Bäckström-49, "snipa", 52x64
388 7504 Oljemålningar 1-par, "Insjölandskap" 66x32
388 7497 Oljemålningar 2 st, Heinonen, Blomstilleben, ca 17 x 12
388 7528 Oljemålningar 2 st, Honkanen
388 7483 Oljemålningar 2 st, P.Sainio, Gårdsmotiv, 13 x 18
388 7112 Oljemålningar 3 st. Holland, 17x12
388 7501 Oljemålningar 4 st, Sign, Finland, Rosmotiv
388 7720 Oljemålningar 4 st, Stilleben, Finska konstnärer
388 7586 Oljemålningar 4 st, Stockholmsmotiv, 25 x 40
388 7066 Örclips 1 par, 18 k. 3.2 g
388 5059 Örhängen Ett par, 18k vitguld, Briljanter 0, 19ct
388 7415 Öronlappsfåtölj Chippendalestil
388 7414 Öronlappsfåtölj plysch
388 7589 Öronlappsfåtölj + pall, skinn, Stjärnmöbler
388 7191 Ostkupa Glas
388 7842 Pallbord ek
388 7707 Parti bestick Rostfritt
388 7427 Parti brickor Ns
388 7809 Parti keramik 60/70-tal
388 7646 Parti koppar Div
388 7531 Parti linne
388 7715 Parti ns
388 7022 Parti nysilver Bla Brickor Dufva
388 7556 Pelarbord 1800-tal, höjd: 70
388 6656 Pelarbord dia 35, höjd: 65
388 7725 Pelarbord med låda, sent 1800-tal, höjd: 80
388 7724 Pelarbord sent 1800-tal, höjd: 78 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
388 7430 Pendyl höjd: 50, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
388 7443 Pendyl Gustaviansk stil, Förgylld, höjd: 70
388 7161 Penna Mont Blanc+ tändare Dupont
388 7460 Piedestal barockstil, höjd: 102
388 7512 Piedestal Louis XVI-stil, höjd: 104 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
388 7478 Piedestal med marmorskiva, höjd: 37
388 7385 Piedestal Trä, höjd: 98
388 7465 Piedestaler Ett par, stenskiva, höjd: 67
388 7423 Piedestaler Ett par, stenskiva, höjd: 77
388 7554 Pigtittare 1890-tal, höjd: 61
388 7360 Porlin 4-del, Kina
388 7849 Porslin 5-del, Meissen
388 7088 Pottskåp med stenskiva, längd: 50, djup: 40, höjd: 75
388 7502 Prydnadsramar m.m
388 7321 Puderdosa Silver, med målning, England
388 7315 Punschbägare 12st, silver
388 7058 Punschkoppar 6 st. i fodral, nysilver
388 7145 Ragusked+ sked, Silver
388 7086 Rakspegel 1800-tal, mahogny, höjd: 170
388 7500 Ram Innermått 52x48
388 7509 Remmare 6+3
388 7491 Reseur 1800-tal, höjd: 17
388 7215 Rikstelefon L m Eriksson
388 6578 Ring 18 k. med turkos
388 7651 Ring med briljant, 18k, 0, 80 carat
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7680 Rökelsekar + 1-par ljusstakar "Drakmotiv" metall
388 7529 Salongsbord 111x80 cm. Höjd: 75
388 7682 Salongsbord mahogny, nyrokoko, 94x63, höjd: 72
388 7439 Salongsbord med låda, intarsia, Louis XV-stil, 75x57, höjd: 76
S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7046 Salongsbord nyrokoko, längd: 107, djup: 66, höjd: 64
388 7275 Salongsbord Nyrokokostil, Mahogny, pelarfot, SMF
388 7871 Salongsbord på pelare, Nyrokoko
388 7782 Salongsbord Pelarbord, Karl Johan-stil, dia90, höjd: 74
388 7138 Salt & pepparkar 6 del, silver
388 7223 Samekniv
388 7181 Sameknivar 4 st
388 7004 Samlartallrikar 12 st. Bing & Grøndahl/Gustavsberg, bl.a. Nils Ferlin
388 7115 Samlartallrikar 15 st. Rörstrand
388 7218 Samlartallrikar 6 st, Arabia
388 7655 Samlartallrikar ca 50 del
388 7270 Satsbord 3 del, Mahogny
388 5536 Schatull Louis-XVI-stil, längd: 49, djup: 35, höjd: 73
388 7778 Sekretär ek, längd: 58, djup: 42, höjd: 95
388 7459 Sekretär Mahogny, längd: 50, djup: 55, höjd: 102
388 7070 Sekretär rullklaff, mahogny, intarsia, längd: 90, djup: 48, höjd: 98
388 7027 Serveringsvagn ek
388 7365 Servisdelar Davenport, ca 20 del
388 7702 Servisdelar Rörstrand
388 7496 Servisdelar Rosenthal, ca16 del
388 7184 Sextant Mässing
388 7584 Sideboard Med stenskiva, längd: 90, djup: 30, höjd: 82
388 7269 Sideboard trä, 60-tal, längd: 120, djup: 40, höjd: 70
388 7821 Sidenbroderi Amalia Engström 1817, 17x21
388 7508 Sidentavlor 3 st
388 7836 Silver 12-del
388 7317 Silver 2-del, cigarettetui + fat, längd: 12
388 6625 Silver 4 del, saltkar etc, 1 glas saknas
388 7324 Silver 6-del, silver/emalj
388 7018 Silver 9 del, bla. saltkar England
388 7146 Silver diverse 8 del
388 7139 Silver/ns 10 del, Bla Orientaliskt
388 7163 Silverbälte Rajastan, Indien
388 7698 Skål Ekenäs, Glas, Dia. 32
388 7157 Skål Kosta, Vicke Lindstrand, längd: 24
388 7667 Skål Silver, E.Löfman, dia:13
388 7325 Skänk 1800-tal, Gustaviansk stil, längd: 135, djup: 50, höjd: 108
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7787 Skänk avlutad furu, 1890-tal, längd: 108, djup: 55, höjd: 128
388 7647 Skänk björk, sk 73x35, höjd: 102
388 7251 Skänk Sekelskifte, Med utdragsskiva, längd: 79, djup: 47, höjd: 85
388 7684 Skåp med lådor, Kina, längd: 64, djup: 31, höjd: 89 (nyprod.)
388 6583 Skåp på benställning, höjd: §147
388 7683 Skåp Tibetansk stil, längd: 82, djup: 40, höjd: 90 (nyprod.)
388 7017 Skedar 4 st, silver
388 7151 Skedar i etuie. 14 del
388 7577 Skolplanscher 8 st, Bla anatomi
388 7149 Skrin med lock, Silvewr, längd: 13
388 7367 Skrin Metall, 1800-tal,
388 5588 Skrin papier maché, längd: 37, sk
388 7898 Skrin skulpterat, längd: 35
388 6311 Skrivbord 70-tal, trä, längd: 150, djup: 78, höjd: 74
388 5514 Skrivbord England med läderklädd skiva 153x92, höjd: 78
388 7568 Skrivbord England, längd: 138, djup: 74, höjd: 78
388 7268 Skrivbord med lådhurtsar, 50/60-tal, svarta plåtben, längd: 225
388 7633 Skrivbord Tidigt 1900-tal, björk/svärtat trä, längd: 137, djup: 77, höjd: 79
388 7258 Skrivbordsstol Sekelskifte
388 7643 Skrivbyrå Empire, mahogny, längd: 98, djup: 54, höjd: 88
388 7467 Skrivschatull Mahogny
388 6368 Skulptur Arabia, (skadad fot), höjd: 41
388 7899 Skulptur gjutmarmor, höjd: 140, sk
S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7769 Skulptur Kina, trä, höjd: 37
388 7384 Skulptur Rosenthal, Design Tapio Wirkkala, "Papperspåse", höjd: 29
388 7349 Skulptur Rosenthal, signerad Keleing 1935, höjd: 25
388 7213 Skulptur trä, kvinna, höjd: 33
388 7432 Skulpturer 1 par, Kina, träsnide, höjd: 56-58
388 7863 Slagbord 1800-tal, längd: 140, djup: 102, höjd: 71
388 6161 Smycken Div, bla. silver/18k div
388 7850 Snäckfat 1800-tal
388 7006 Snurrpall
388 7137 Snusflaska 1800-tal, Ben, Orienten, höjd: 8
388 7828 Sockerskål + gräddkanna, silver C.G Hallberg
388 7345 Soffa Empir, längd: 175
388 7331 Soffa Gustaviansk stil, 1800-tal
388 7264 Soffa Karl Johan, Björk
388 6229 Soffbord idegran, längd: 115, djup: 53, höjd: 52, (fanérskador)
388 7462 Soffbord Kakel, höjd: 60
388 7814 Soffbord Mahogny, längd: 120, djup: 60, höjd: 54
388 7590 Soffbord rokokostil, pelarfot, höjd: 65
388 7072 Sovrumsmöbler 7 del. 1930-tal, (ej sängar)
388 6657 Spegel + konsol, spegelglas, höjd: 183
388 7174 Spegel 3-delad, med bilder, c:a 1900, 28x28
388 7454 Spegel Fickursformad, höjd: 65
388 7882 Spegel Gustaviansk stil, höjd: 164
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7609 Spegel Nyrokoko, höjd: 67
388 7780 Spegel rokokostil, höjd: 100
388 7420 Spegel rokokostil, höjd: 120
388 7474 Spegel Rund dia:69
388 7562 Spegel tenn, höjd: 43
388 7561 Spegel Tenn, höjd: 44
388 7642 Spegellampett Gustaviansk stil, höjd: 65
388 7068 Spegellampetter 1 par, tenn
388 7522 Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil, höjd: 37
388 7150 Spegelplataeu Dia. 21
388 7076 Spelbord 1800-tal, furu, längd: 88, djup: 44, höjd: 76
388 7081 Spelbord 1800-tal, rokokostil, valnöt, längd: 90, djup: 45, höjd: 80
388 6664 Spelbord 1890-tal, mahogny
388 7791 Spelbord Sengustavianskt , längd: 90, djup: 43, höjd: 76
388 7363 Stickvapen 1800-tal
388 7369 Stjärnkikare på stativ
388 6585 Stol 'Bellman' sign Liljeström
388 7523 Stol Allmoge
388 7788 Stol Empir, mahogny
388 7089 Stolar 1 par, Allmoge
388 7442 Stolar 1 par, senempirstil, björk,
388 7796 Stolar 1-par, Karl-Johan
388 7418 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
388 7599 Stolar 4 st, Nyrokoko [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
388 7035 Stolar 4 st. nyrokokostil
388 7053 Stolar 6 st.
388 7559 Stolar 6st, senempire
388 7861 Stolar 8 st, Gustaviansk stil, Nytapetserade
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7309 Stolar Ett par, 1800-tal
388 7602 Stolar Ett par, barockstil
388 7570 Stolar Ett par, barockstil
388 7572 Stolar Ett par, Rokkoko-stil
388 7440 Stolar ett par, rokokostil
388 7604 Stolar Ett par, Sekelskifte
388 7310 Stolar Ett par, Senempire
388 7872 Stolar Ett par, Tapetserar-stil
388 7598 Stolsäng 1900 ca
388 5460 Stop + fat Tenn, Bla Santesson 1890
388 6510 Stringhylla barskåp
388 6509 Stringhylla med vitrin
388 7678 Svärd Kina
388 7036 Syltkruka Rörstrand, höjd: 14
388 7525 Syltkruka + kaffekvarn + gryta
388 7029 Syltkrukor 3 st. Höganäs
388 7851 Syltkrukor 5 st, bla. Höganäs, Rörstrand
388 7090 Syskrin på benställning, Allmogestil, höjd: 62
388 7382 Takarmatur + par lampetter
388 7255 Takarmatur 6-armad, malm-stil, höjd: 45
388 7759 Takarmatur ampel, prismor, Dia40
388 7887 Takarmatur prismor, höjd: 50
388 7316 Takarmatur Tidigt 1900-tal, Glaspärlor, höjd: 55
388 7704 Tallrikar 12 st, Rosenthal
388 7383 Tallrikar 12 st, Villeroy&Boch
388 7656 Tallrikar 2 st Rörstrand & Delft
388 7767 Tallrikar 3 st Kina, dia 17-25
388 7774 Tallrikar 4 st Kina
388 7773 Tallrikar 4 st Kina
388 7132 Tallrikar 6 st, Fam Rose, Dia23
388 7347 Tavla Bemålat tryck, 'Ung kvinna på mur' 18x10
388 7180 Tavla Geta Garbo, 60 x 47
388 7448 Tavlor 4 st, tryck efter Martin, 37 x 57
388 7003 Tekannor 2 st. keramik, Danmark
388 7202 Tekök England, Pläterad, höjd: 32
388 6130 Tekoppar 5 st, Sekelskifte
388 7804 Telefonbord England, grön läderyta, höjd: 75
388 7283 Tenn 4 del
388 7841 Tenn 4-del
388 7846 Terrin med lock + skålfat, Meissen
388 7455 Tesamovar mässing
388 7761 Teservis ca 20 del, Kosmos arabia + kaffekoppar Rörstrand
388 7228 Teservis Ruska, Ulla Procopé (1921-1968), Arabia, Finland
388 7096 Tomteskål keramik, höjd: 18
388 7789 Trädgårdsstolar 1 par, metall
388 7230 Trädgårdsurnor 1 par Gjutjärn, Husqvarna No 1, höjd: 30
388 7064 Träsnitt 2 st. Svenolov Ehrén (1927-2004), stadsmotiv, 27x23
388 7182 Tubkikare Mässing
388 7750 Tv & video Bang & Olufsen
388 7764 Urna Kina, höjd: 52
388 7884 Väggarmatur Taurus, höjd: 28
388 7092 Vägghörnskåp avlutat, höjd: 90
388 7093 Vägglampa 1950-tal
388 7652 Vägglampetter 1 par, mässing, höjd: 22
388 7481 Vägglystrar 1-par
388 7237 Väggmask Goebel-Bieber, höjd: 24
388 7737 Väggpendyl höjd: 59, sk
388 7519 Väggpendyl 1890-tal, höjd: 104
388 7197 Väggpendyl 1890-tal, höjd: 90
388 7289 Väggpendyl förgylld, höjd: 51
388 7794 Väggpendyl Förgylld, höjd: 55 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
388 7703 Väggpendyl Nyrenässans, höjd: 100
388 6035 Väggplåt Mässing, höjd: 58
388 6036 Väggplåtar 1 par, höjd: 36 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
388 7705 Väggplåtar 1-par, mässing
388 7488 Väggplåtar 1-par, mässing
388 7401 Väggrelief 2 st, Sent 1800-tal, Mässing & porslin, Handmålade, Dia43
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 28 november 2005 16:00)
388 7142 Väggur Marin, mässing, Dia. 17
388 6634 Väggur Westerstrand, 1920-tal, höjd: 46
388 7304 Värja Svenska Armén,
388 6566 Vas + glasskulptur, höjd: 14 - 16
388 7578 Vas +skålfat, Kina
388 7456 Vas Bing & Grøndahl, höjd: 31
388 7664 Vas Boda, Erik Höglund, höjd: 26
388 7203 Vas Glas / Nysilver, höjd: 20
388 6557 Vas Gustafsberg, Argenta, Kåge, med text, höjd: 16
388 6088 Vas Gustafsberg, Grazia, med text, 1950-tal, H, 15
388 7666 Vas Gustavsberg studio, höjd: 18
388 7857 Vas Ilse Claesson, Funkis, höjd: 19
388 7154 Vas Jióhansfors, B Orup, höjd: 30
388 7661 Vas Kina, höjd: 44
388 7050 Vas kristall, Orrefors, höjd: 21, 5
388 7030 Vas med hänklar, Arabia, stengods, höjd: 13
388 7147 Vas opalinglas, 1800-tal, höjd: 31
388 7389 Vas Rörstrand, "Daldansen", höjd: 20
388 7187 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Pungo, Gustavsberg 1953-1964, stengods, höjd: 19 cm
388 7660 Vas UE, höjd: 22
388 7527 Vas UE, höjd: 33
388 7395 Vas Vicke Lindstrand, Kosta, höjd: 29
388 7847 Vas + assiett, Meissen
388 7772 Vaser 1 par tulpanvaser, Kina, höjd: 18, 5
388 7771 Vaser 1 par, Kina, höjd: 24
388 7766 Vaser 1 par, Kina, höjd: 38
388 7693 Vaser 1 par, Kunglig Dansk, höjd: 17
388 7400 Vaser 1-par, höjd: 23
388 7686 Vaser 1-par, kina, metall, höjd: 20
388 7221 Vaser 2 st, Silver, England/Sverige
388 7833 Vaser 2st + skål, silver
388 7770 Vaser 3 st , Kina, höjd: 13-22
388 6038 Vaser 3 st, bla. Skruf
388 7824 Vaser & skålar 12 del, Kristall
388 7135 Vinkylare Tenn, Med adelsvapen, 1937, höjd: 21
388 7059 Vitrinskåp Louis XVI-stil, längd: 70, djup: 36, höjd: 145
388 6597 Vitrinskåp Mahogny, längd: 108, djup: 31, höjd: 178
388 7394 Vitvinsglas 12st
388 7711 Vitvinsglas 13+9 st
388 7238 Vykort c:a 600st, tidigt 1900-tal Tyskland
388 7434 Ymnighetshorn nysilvermontering., höjd: 65
388 7663 Ytterfoder 3st, 1st Carrara
388 7083 Ytterfoder Gustavsberg, sekelskifte, höjd: 24