Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 30 mars 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1317 4012  Akvarell Emma Toll (1847-1917), Sverige. Kvinna vid spinnrock, Signerad, "Munkebo 1901". Motivet: 21x28 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:05)

1317 4046  Apoteksskåp mahogny. Inredning från apoteket St Erik på Fleminggatan 75, anlagd 1903. Inredningsarkitekt Carl Österman i samarbete med konstnären A Rosendahl. Bredd: 176. Djup: 68 cm. Höjd: 156 cm

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:13)

1317 4047  Apoteksskåp mahogny. Inredning från apoteket St Erik på Fleminggatan 75, anlagd 1903. Inredningsarkitekt Carl Österman i samarbete med konstnären A Rosendahl. Bredd: 260. Djup: 43 cm. Höjd: 260 ca

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:54)

1317 4039  Bordsur Världstid. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:52)

1317 4030  Brosch 14K. Vikt: 16,1g. Fågelklo, med diamanter, 10xca0,001ct, blå safir & en smaragd. Längd: 6cm, Ryssland, me

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:01)

1317 4001  Fat Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad, Strömbergshyttan 1994. Längd: 52, djup: 40 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:10)

1317 3087  Fåtölj "Sirocco", design: Arne Norell. Formgiven 1964, jakaranda (Cites-intyg), Safarimodell, klädd i skinn

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:36)

1317 9398  Flintlåsgevär Brasilien. Längd: 135

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:38)

1317 4038  Golvlampa design: Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, M 2326. Höjd: 123

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:22)

1317 4022  Ikon i tittskåp, 1800-tal. Den helige Nicolaus, olja / rizza i metall, 39x35 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:07)

1317 4036  Läslampa 1800-tal, 63 cm. Höjd: 62cm. Bredd: 26cm.

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:40)

1317 4044  Oljemålning 1700-tal, Pastoral scen. Ej signerad. Olja på duk, ej ramad, 70x55 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:32)

1317 4045  Oljemålning Axel Axelsson (1854-1892), Sverige. "Calle del Paradisio". Signerad Venedig 1881. Olja på duk, 82x50cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:52)

1317 4005  Oljemålning Bodil Hedlund (f. 1946), Sverige. Signerad. Olja på duk, 76x99 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:36)

1317 4023  Oljemålning Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), Sverige. Gårdsinteriör, Signerad, år 1880. Olja på duk, 38x33cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:25)

1317 4043  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700 / 1800-tal, Blomsterstilleben. Olja på duk, 45x36 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:10)

1317 4017  Oljemålning Paul Burmeister (1847-1923), Tyskland. Piprökande man. Signerad. Olja på pannå, 31x21cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:44)

1317 4052  Oljemålning Svante Petri (f. 1944), Sverige. "Där är du" Utanför västra Orust. Signerad. Olja på duk, 85x60 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:14)

1317 4016  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, 1945, landskap. Olja på duk, 49x66cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:57)

1317 9201  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, 1947. Olja på pannå, 45x36cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:09)

1317 4010  Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Blomsterstilleben, Signerad. Olja på pannå, 80x50 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:13)

1317 4026  Örhängen 14K. Vikt: 4,8g. Ett par, fjärilar, med diamanter 2xca0,03ct, 21xca0,01ct, smaragder & rubiner. Diameter: 19,9mm, Ryssland

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:18)

1317 4028  Örhängen 14K. Vikt: 6,1g. Ett par, Med gröna granater & ametister. Längd: 4cm, Ryssland, med etui

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:04)

1317 4037  Piedestal Med ytterfoder, majolika, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 94+ 30

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:35)

1317 4034  Röllakan AB MMF, Märta Måås Fjetterström, "Sommarmattan" 194x131 cm

S�ldes f�r 28.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:02)

1317 9400  Sabel Brasilien. Märkt P II, Peter den II av Portugal (1683-1706), Längd: 94 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:46)

1317 4011  Serveringsvagn Firma Svenskt Tenn. Mässing, glasskivor. Längd: 83 cm. Djup: 50 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:26)

1317 4013  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 25, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:54)

1317 8231  Skulptur Fredrik Wretman (f. 1953), "Minitrans", 2008. Signerad, orange polyuretan. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:49)

1317 7325  Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Vattenbuffel, mässing, Signerad. Höjd: 4 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:50)

1317 7326  Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Vattenbuffel, Signerad. Höjd: 4 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:40)

1317 4019  Trädgårdsurna Näfveqvarns Bruk, "Faun", design: Ivar Johansson. Aluminium. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:25)

1317 4020  Trädgårdsurna Näfveqvarns Bruk, "Faun", design: Ivar Johansson. Aluminium. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:43)

1317 4025  Urna med lock Nepal, Rosenkvarts, Turkoser, bergkristall, rubiner & smaragder. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:20)

1317 4003  Väggskulptur Timo Solin (f. 1947), Sverige. Bemålad plåt. Signerad, daterad 1994. Längd: 46, djup: 15 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:58)

1317 4004  Väggskulptur Timo Solin (f. 1947), Sverige. Signerad, daterad 1994. Bemålad plåt, 90x50 cm

S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:30)

1317 4002  Vas Erik Höglund. "Tjur", Strömbergshyttan 1996. Signerad och numrerad 25/250. Skulptur i polykrom dekor av tjuransikte i underfångsglas. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:53)

1317 3069  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Farstagods, Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden Kåge Z, 1955. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:33)

1317 4033  Vitrinskåp design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Undantaget. Bredd: 96, djup: 33 cm, höjd: 177 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:55)