242 6005 Akvarell David Ljungdahl, "Cowboy", 22x20
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6014 Bägare 2 st, 1 Ryssland,silver, 1751
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6026 Bägare 5 st, Ryssland, silver, H.5-7
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6062 Bankett Louis XVI-stil
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6055 Bergèrer Ett par, Louis XVI-stil
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6061 Blombord Ett par, Sekelskifte, Gustaviansk stil, Dia100 H.69
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6021 Bokskåp 20-tal, Intarsia, L.158 D.36 H.130
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6030 Bricka Relief, silver, H.44
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6072 Byrå Tall Boy, Valnöt, 1800-tal, L.65 D.53 H.145
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6010 Cassoletter 1 par, mässing, 1800-tal, H.25
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6013 Cigarettfat Silver, Gab, 1936, L.12
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6015 Cigarretuie Silver, Ryssland, Niello, 1859, L.13
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6041 Dosor 2 st, Silver,
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6028 Dosor 2 st, Silver, Ryssland, H.5-12
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 7051 Ekiperingsskåp ca mått L452 D40-45 H230, visas i hemmet, ring 070-4248337
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6033 Etsningar 5 st, Tom Carr, 67/75, Jaktmotiv, 25 x 35
242 6078 Färglitografi Salvatore Dali, "Marquise de Sade" 60x45
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6079 Färglitografi Salvatore Dali," Marquise de Sade", 60x45
242 6058 Fat Silver, Dia,30
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6024 Fruktskål Silver, 1800-tal, L.39
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6074 Hörnskåp gustaviansk stil, 2-delat, H205
S�ldes f�r 7.100 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 5562 Kaffeservis 3 del, Silver, Danmark
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6039 Kanapé gustaviansk
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6080 Kandelabrar 1 par, mässing, 1800-tal, H74
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6082 Kandelabrar 1 par, silver, H20,5
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6076 Karmstolar 1 par, KJ
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6051 Kista Ek, på benställning, 1700-tal, H.69
242 6056 Kolonnljussstakar 1 par, Gustavianska, H.23, (sk)
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6063 Konsolbord Rokoko, senare skiva
242 6046 Kopp med lock Kina, Kompaniporslin
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6053 Kopparstick Die Catharine Kirche, Kolorerad, 28 x 38
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6025 Ljusstakar Ett par, silver, H.32
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6073 Matbord Karl Johan, Mahogny, + 7 ilägg, Total längd 450
S�ldes f�r 12.200 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6020 Matsalsskåp 20-tal, Intarsia, L.107 D.46 H.81
242 6003 Oljemålning Erik Jerken, "Lumpsamlaren vid Rue De France", sign Nice 1947, 170x80
242 6067 Oljemålning Gösta Werner, "barkskepp & Tatueringar, 1976, 53x70
S�ldes f�r 8.100 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 2055 Oljemålning Gustaf Rudberg, spanska valv, Cadiz, 1947, 25 x 18
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 2062 Oljemålning Ivan Ivarson, sign. à tergo, Hästar på bete, mälad mellan 1935 - 39. 76x91
S�ldes f�r 10.800 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6081 Oljemålning Landskap med kor, 26x46 sign Elliott -84
S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6069 Oljemålning Olle Nyman, komposition, 15 x 21
242 6057 Oljemålning plåtpannå, 1800-tal, 20x16
242 6001 Oljemålning Sign E Wahlqvist, Ålfiske, 32x44
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6002 Pastell 1800-tal, Sign, 39x30
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6048 Porträtt 2 st, 1800-tal, 22 x 16
242 6049 Ramar Ett par, 17/1800-tal, förgyllda, 70 x 55
242 6027 Saltkar Ett par, 1800-tal, silver
242 6084 Sekretär Karl Johan, L105 D51 H133
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6060 Skål med lock, silver, Möllenborg, 1888
242 6029 Skål Silver, 1700-tal? L.15
242 6018 Skål Silver, 1895, Dia.22
242 6068 Skämtteckningar (d) 20 st i mapp, Hilding Nyman, Original
242 6017 Skedar 6 st. Silver, Ryssland, Nielo
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6043 Skrivbord Allmoge, 1800-tal
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6006 Skrivbyrå Karl Johan, mahogny, L.109 D.53 H.97
242 6050 Skrivpulpet Valnöt, England, 1800-tal, ' Davenport desk ' L.56 D.54 H.90
S�ldes f�r 15.200 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6059 Sockerskrin Silver, H.10
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 4019 Spegel Förgylld, Empire, H.160
242 6077 Spegel KJ mahogny, H93
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 2059 Spegel med konsol, Empir, H.210
S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6064 Spegel Nyrokoko, H.182
242 6022 Stolar 1 par, Gustavianska
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6075 Stolar 6 st, Gustavianska
S�ldes f�r 18.400 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6047 Stolar Ett par, Rokoko
242 6066 Sybord Kinadekor, 1800-tal, H.76
242 6040 Taburett gustaviansk
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6065 Väggmålningar 2 st, Proviniens Minerva Drottningholm, 170-180 x 97
S�ldes f�r 33.500 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6016 Väggpendyl Empirstil, H.90
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6019 Väggpendyl Gustaviansk stil, Rob Engström, H.70
242 6009 Väggvitrinskåp 1800-tal, ådringsmålat, L65 D28 H100
242 6044 Vas Glas, Lalique, France, H.13
242 6054 Vas Kosta Boda, Anna Ehren, H.55
242 4001 Vas Kosta, Lindstrand, H.11, (LH 1605)
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 maj 2003 18:30)
242 6012 Vinkanna 13 1/4 löt, 1872, H.29
242 6011 Vinkanna Silver, O Förlie, 1800-tal, H.31
242 6042 Visitkortsfat Ryssland, 1800-tal, L.40, (sk)
242 6052 Ymnighetshorn Ns, H.65