Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 8 maj 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

410 3029  Afshar Semi-antik, 147x194, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3024  Avar Antik, 97x115, jämnt ställvis hårdare slitage, kortsidor med skador, trampveck, even partlt heavier wear, ends with damages, folding wear

S�ldes f�r 12.800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3033  Bachtiari semi-antik, 137x196, jämnt ställvis hårdare slitage, kortsidor saknar ngn knutrad, even partly heavier wear, ends missing one or two rows of knots, later fringes

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3031  Bachtiari Semi-antik, 143x205, jämnt ställvis hårdare slitage, lagning, kortsidor saknar ngn knutrad, even partly heavier wear, repair, ends missing few rows of knots

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3015  Bachtiari Semi-antik, 163x216

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3025  Baluch Antik, 82x149, jämnt ställvis hårdare slitage, kortsidor saknar några knutrader, hål, even partly heavier wear, ends missing few rows of knots, holes

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3020  Bao-tou Semi-antik, 55x114, lagningar, repairs

410 3017  Bao-tou Semi-antik, 70x130

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3013  Beshir Antik, 156x317, jämnt ställvis något hårdare slitage, lagningar, even wear partly heavier, repairs

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3027  Bidjar Antik, jämnt slitage, 192x395, even wear

S�ldes f�r 35.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3026  Chondzoresk Semi-antik, 130x215, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, hål, lagning, lättare färgblödning, mindre skador, svarta garnet korroderat, even partly heavier wear, minor holes, minor colourblead, minor damages, corroded black

S�ldes inte (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3021  Chuval Antik Tekke, 137x79, jämnt ställvis hårdare slitage, mindre hål och skador, even partly heavier wear, minor holes and damages

410 3028  Ersari Semi-antik, 120x150, lagning, repair

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3030  Ersari Semi-antik, 142x199, jämnt ställvis hårt slitage, lagningar, even partly heavy wear, repairs

410 3003  Esfahan Figural 'Sultan Ahmad Shahé Ghadjar, daterad 1916 , 126x221, jämnt slitage, ngn mindre lagning, even wear, one or two minor repairs

S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3008  Fachralo Kazak, Daterad 1923 , 167x291, jämnt ställvis hårt slitage, even partly heavy wear

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3032  Heriz Semi-antik, 280x370, områden med malspår på baksidan, areas with mothdamages at the back

S�ldes f�r 29.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3023  Kashan Semi-antik, 215x314, jämnt slitage, kortsidor saknar ngn knutrad, långsidornas kanter med slitage, even wear, ends missing few rows of knots, sides with wear

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3010  Kaukas Antik, jämnt ställvis hårdare slitage, bristning, even partly heavier wear, minor hole

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3012  Kelimkudde Antik Shirvan, ca 65 x 75

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3005  Para-dombeh Bachtiari, semi-antik, 154x273, slitage, lagningar, trampveck, wear, repairs, folding wear

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3009  Shahsavan Antik, 120x319, jämnt slitage, even wear

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3016  Shiraz Antik, 126x154, ngt blekt, slightly faded

410 3002  Shirvan Semi-antik, 130x237, jämnt sliten ställvis hårt, even wear partly heavy

410 3034  Täbriz Semi-antik, 410x570, signerad. jämnt ställvis hårt slitage, lagningar, even partly heavy wear, repairs

S�ldes f�r 82.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2006 16:00)

410 3004  Tekke Antik, 237x351, reducerade kortsidor, jämnt slitage, spår av lim och textilband på baksida , both ends reduced, even wear, traces of glue and textile at the back