Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 mars 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1387 8773  Äggkoppar 12st, Rosenthal Maria Björnbär. Höjd: 7cm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:42)

1387 7479  Akvarell Hans Ekedahl (1944-2016), Sverige. "Herrmanna af Slite". Signerad, akvarell, bladets mått: 38x49, yttermått inklusive ram: 57x66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:17)

1387 5117  Akvarell Ivar Kamke (1882-1936), Sverige. Signerad, akvarell, 29x27 cm, yttermått inklusive ram: 53x48 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:28)

1387 8710  Akvarell Kina, 12x8, yttermått inklusive ram: 25x22, akvarell. Ej signerad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:13)

1387 8053  Akvarell Michael Shevarjov (f. 1958), Ryssland. Blomsterstilleben. Signerad. Akvarell, motivet: 73x53cm, yttermått inklusive ram: 90x70cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:40)

1387 7505  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad J Werner, Kvinna med katt, oramat löst blad, bladets mått: 41x32 ca, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:53)

1387 8144  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad Romano, 1999, oramat löst blad, bladets mått: 30x30cm, akvarell

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:26)

1387 8235  Akvarell Puay Hua Low. Signerad, akvarell, Singapore River, 37x54, yttermått inklusive ram: 52x70 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:33)

1387 8032  Akvareller 20st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Signerade. Motivet: 18x22-31x25cm, oramade lösa blad. Akvarell

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:49)

1387 7474  Akvareller 3 st, Kina. Signerade. Motivet: 19x21cm, yttermått inklusive ram: 26x32cm. Akvarell

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:11)

1387 8055  Akvareller 3 st. Signerad, akvarell. Motivet: 32x31cm, yttermått inklusive ram: 47x46cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:17)

1387 8145  Akvareller Ett par, Oidentifierad konstnär. Ej signerad, akvarell, yttermått inklusive ram: 25x25cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 21:01)

1387 8207  Armband 2 st, doublé. Längd: 17-19cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:36)

1387 8199  Armband & broscher 3 delar, förgyllt silver, med granater. Längd: 5-7cm, vikt: 42,4g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:48)

1387 8202  Armbandsur Raymond Weil Geneve, quartz, ref: 5857, serienr: A871393, doublé. Längd: 17cm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:59)

1387 8219  Armbandsur Seiko Bell-Matic, automatisk. Diameter: 40mm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:22)

1387 5518  Armbandsur Tag Heuer, Automatic, ref: WN2110, stål, datum, automatisk. Diameter: 40mm, viklås

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:57)

1387 8329  Badrumshyllor Porslin. Bredd: 20-62cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:54)

1387 6666  Bägare 2 st, silver, gravyr. Höjd: 8-9cm. Vikt: 117,2g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:47)

1387 8483  Bägare 7 st prispokaler/bägare, silver. Höjd: 5,5-10 cm. Vikt: ca 400g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:05)

1387 8744  Bägare silver (830) Ett par. Höjd: 12cm. Vikt: 153g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:19)

1387 8270  Barnstolar 2 st

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:54)

1387 8641  Behållare Med lock, Kina. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:06)

1387 8752  Bestick diverse, silver, 14 delar. Vikt: ca 200 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:23)

1387 8252  Bestick nysilver, 36 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:25)

1387 8753  Bestick nysilver, ca 50 delar. Längd: 15-25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:02)

1387 8719  Bestickuppsättning nysilver, Haga, ca 65 delar. Längd: 12-21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:16)

1387 7338  Bestickuppsättning silver, ca 30 delar, Chippendale. Längd: 18-21cm. Vikt: 1,38kg

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:39)

1387 8508  Bildskivor 4 ST, 1940-tal. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:38)

1387 8127  Blandteknik Anders Åberg (1945-2018), Sverige. Signerad, 91x67cm, oramad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:31)

1387 8143  Blandteknik Anders Lindgren (1933-2018), Sverige. Vimmerby, monogramsignerad, 1982. Blandteknik, 17x20cm, yttermått inklusive ram: 22x25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:33)

1387 8120  Blandteknik Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, blomsterstilleben, 22x13cm, yttermått inklusive ram: 33x24cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:08)

1387 8764  Blandteknik Japan, 17x21 cm. Ej signerad, yttermått inklusive ram: 30x36

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:45)

1387 2002  Blandteknik Jorge B Stever (f. 1940), Tyskland. Signerad, numrerad 37/40. Mixed media litografi + kollage. Oramat löst blad 105x74,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:20)

1387 8162  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Änglar, med text, Jugendram. Ej signerad. Motivet: 17x41, yttermått inklusive ram: 29x57 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:22)

1387 7521  Blandteknik Ola Stang Geelmuyden (1858-1944), Norge. Signerad, daterad 1934, Hövik Norge. Bladets mått: 33x49 cm, yttermått inklusive ram: 47x62 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:48)

1387 8198  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. 23x32, yttermått inklusive ram: 39x49 cm. Signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:37)

1387 8501  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Motivet: 26x21cm, yttermått inklusive ram: 41x35cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:10)

1387 8502  Blandteknik Signerad Guy, komposition, yttermått inklusive ram: 100x71cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:08)

1387 8133  Blyerts Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Motivet: 16x20cm, yttermått inklusive ram: 57x47cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:07)

1387 8271  Bojan Kina, 1800-tal, med lock. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:47)

1387 8415  Bokhylla mahogny. Bredd: 110, djup: 27 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:30)

1387 8766  Bord Orientaliskt. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:56)

1387 8540  Bord med låda Längd: 70 cm. Djup: 54 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:07)

1387 8101  Bordsfotogenlampa mässing och glas. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:42)

1387 8243  Bordslampa doftlampa, i form av elefant. 1920-tal, metall, trä och glas. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:04)

1387 8281  Bordslampa fd fotogenlampa. Höjd: 47cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:16)

1387 8088  Bordslampa mässing. Höjd: 84cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:24)

1387 8479  Bordslampa plåtskärm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:52)

1387 8637  Bordslampa Tilgman Keramik. Höjd: 83cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:53)

1387 8461  Bordslampa Tuben, Ateljé Lyktan. Höjd: 40 längd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:58)

1387 8391  Bordslampfot Argenta, modifierad vas, borrad. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:36)

1387 8463  Bordslampfot Glas. Höjd: 46 cm

1387 8518  Bordslampfot mässing. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:32)

1387 8462  Bordslampfötter ett par. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:25)

1387 8478  Bordslampor ett par, Alabaster. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:48)

1387 8644  Bordslampor Ett par, kristall. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:38)

1387 8339  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:15)

1387 8340  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:12)

1387 8250  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 62cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:57)

1387 8517  Bordsspegel höjd: 43 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:03)

1387 8665  Bordsur 1800-tal, sockel. Längd: 45, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:02)

1387 8401  Börs Silverplatta, jugend. Längd: 12 cm, bruttovikt: 66g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:26)

1387 8337  Brandsprutor 2 st, koppar. Höjd: 58-81cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:37)

1387 7095  Bricka mässing, 66x53 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:51)

1387 8740  Bricka Plåt, omkring 1900. Längd: 75 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:16)

1387 8613  Bricka Plåt. Längd: 77cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:04)

1387 7101  Bricka Silver on Copper, England, 69x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:38)

1387 8203  Broscher 3 st, doublé. Längd: 4-9cm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:50)

1387 8105  Burk med lock 2 delar + flaska, Tjeckien. Höjd: 6-20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:06)

1387 8096  Burkar med lock 10st, plåt. Höjd: 10-16cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:26)

1387 8185  Byrå Bemålad. Bredd: 92 cm. Djup: 50 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:12)

1387 8515  Byrå England. Bredd: 66 cm. Djup: 40 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:17)

1387 8627  Byrå Furu. Bredd: 39 cm. Djup: 23 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:51)

1387 8291  Byrå Gustaviansk stil. Bredd: 94 cm. Djup: 49 cm, höjd: 73 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:38)

1387 8626  Byrå Längd: 65 cm. Djup: 49 cm, höjd: 135 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:28)

1387 8419  Byrå Rokokostil. Bredd: 79, djup: 46 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:26)

1387 8693  Byrå Teak, 1950/60-tal. Bredd: 78, djup: 42 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:33)

1387 8539  Byrå Teak. Bredd: 80 cm. Djup: 42 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:26)

1387 8405  Byråar 3 st, England. Bredd: 46. Djup: 29 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:09)

1387 8363  Cafébord Travetinskiva / metallunderrede. Bredd: 65, djup: 65 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:19)

1387 8141  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 34/40, bladets mått: 39x28cm, yttermått inklusive ram: 52x40cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:05)

1387 8468  Champagneglas 4 st, Orrefors, Nobel. Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:08)

1387 8361  Champagneglas 6 st, Chateau, Kosta Boda. Höjd: 22,5cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:48)

1387 8059  Champagneglas 9st. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:38)

1387 8748  Cigarettetuier silver, 5 st, + 1st metall, gravyrer. Längd: 8-14cm, vikt: 582g.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:43)

1387 7539  Cigarettskrin silver, Kungliga Automobil Klubben (KAK). Längd: 17. Djup: 9,5 cm, höjd: 3,5 cm, bruttovikt: 275 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:19)

1387 7016  Dalahästar 4 st. Höjd: 5-19cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:49)

1387 8562  Damur Omega Seamaster ref: 1380, quartz. Diameter: 25mm, med flexband och etui

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:11)

1387 8244  Dekorelement gjuten metall. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:28)

1387 8080  Diverse 5 delar, Kina.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:26)

1387 8165  Dockor 2 st, Barbie + Skipper + kläder, diverse, 1962 och 1963

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:42)

1387 8381  Dockor 2 st, Porslin. Höjd: 25-44cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:12)

1387 8624  Dockskåp Längd: 76 cm. Djup: 38 cm, höjd: 114 cm

1387 8646  Dockskåpsmöbler diverse

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:51)

1387 8188  Dörrhandtag 4 st. Koppar, Längd: 16cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:49)

1387 8558  Dragspel Hohner. Djup: 23 cm, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:42)

1387 8696  Ekiperingsskåp Åtvidaberg, Tre sektioner. Stomme i björk, Bredd: 85 cm. Djup: 28,5 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:51)

1387 8378  Eldhund + kolhämtare+ eldgafflar+ bälg

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:18)

1387 8056  Emaljmålning Nalle Werner (1913-1991), Sverige. Signerad, "soligt minne", 35x35cm, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:28)

1387 8409  Emmafåtöljer ett par

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:51)

1387 8404  Emmafåtöljer ett par, Nyrokoko

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:19)

1387 8187  Etsning Arthur Enok Andersson (1888-1980), Sverige. Signerad, numrerad 25/60. Motivet: 31x25cm, yttermått inklusive ram: 52x42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:07)

1387 2040  Etsning Endre Nemes (1909-1985), Sverige. Signerad, daterad 48. Motivet: 28x31cm, yttermått inklusive ram: 40x43cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:47)

1387 8395  Etsning Fred Slocombe (1847-1920), Storbritannien. Signerad. Motivet: 27x18 cm, yttermått inklusive ram: 46x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:40)

1387 8047  Etsning Göte Wilhelmson. Signerad. Motivet: 29x22, yttermått inklusive ram: 52x42cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:12)

1387 2084  Etsning Jaques Villon (1875-1963), "le Pont de Beaugency". Signerad, numrerad 37/45. Motivet: 31x21, yttermått inklusive ram: 51x39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:29)

1387 8673  Etsning Jürgen von Konow (1915-1959), Sverige. Signerad, numrerad 13/502, daterad 1954, "skal". Motivet: 30x49, yttermått inklusive ram: 63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:41)

1387 8671  Etsning Louis Sparre (1863-1964), Sverige. Signerad, daterad 44. Motivet: 12x17, yttermått inklusive ram: 32x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:22)

1387 8713  Etsning Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Signerad. Bladets mått: 38x32 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:56)

1387 8688  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 89/100. Motivet: 38x49, yttermått inklusive ram: 53x69 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:35)

1387 8584  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 6/15cm. Bladets mått: 61x44cm, yttermått inklusive ram: 72x55cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:25)

1387 8590  Färgetsning Shoichi Hasegawa (f. 1929), Japan. Palais de iver. Signerad, numrerad 85/99. Motivet: 58x48cm, yttermått inklusive ram: 80x64cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:27)

1387 8393  Färgetsningar 2 st, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 42x35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:27)

1387 8003  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 68/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:55)

1387 8289  Färglitografi 5 st, Hasse Froom (f. 1938), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: ca 55x70cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:32)

1387 8669  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 66/75, träd. Motivet: 32x24, yttermått inklusive ram: 48x39 cm

1387 8591  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 32/100, daterad 1966. Motivet: 33x30, yttermått inklusive ram: 53x42 cm

1387 8014  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Son. Signerad, numrerad 36/135. Motivet: 70x51, yttermått inklusive ram: 97x72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:59)

1387 8347  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 304/360, travhästar. Motivet: 65x89cm, yttermått inklusive ram: 85x106cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:25)

1387 8457  Färglitografi Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. Par. Signerad, numrerad 72/290. Motivet: 52x39 cm, yttermått inklusive ram: 70x55cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:46)

1387 2142  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Katarinahissen. Signerad, numrerad 148/250. Motivet: 50x59, yttermått inklusive ram: 59x73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:33)

1387 8012  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Motivet: 53x43, yttermått inklusive ram: 72x59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:52)

1387 8440  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 208/325. Motivet: 38x46, yttermått inklusive ram: 58x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:02)

1387 2169  Färglitografi Endre Nemes (1909-1985), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 12/30, oramat löst blad, bladets mått: 52x71 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:50)

1387 2170  Färglitografi Endre Nemes (1909-1985), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 12/30, oramat löst blad, bladets mått: 71x52 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:51)

1387 8049  Färglitografi Erik H Olson (1909-1995), Sverige. Signerad, numrerad 97/100. Motivet: 46x55, yttermått inklusive ram: 65x72cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:24)

1387 2109  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 69/150, "Homewar". Motivet: 50x41cm, yttermått inklusive ram: 76x63cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:14)

1387 2160  Färglitografi Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Par. Signerad, numrerad 98/100, oramat löst blad, bladets mått: 45x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:20)

1387 8498  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad 10/300. Motivet: 24x37cm, yttermått inklusive ram: 41x53cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:49)

1387 8499  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad 173/280. Motivet: 31x42cm, yttermått inklusive ram: 43x54cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:27)

1387 8108  Färglitografi Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Signerad, numrerad 10/90 1995, daterad mm: 28x37cm, yttermått inklusive ram: 46x55cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:54)

1387 8066  Färglitografi Karl Momen (f. 1935), Signerad, numrerad 48/65. Motivet: 50x70cm, yttermått inklusive ram: 67x86cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:30)

1387 8048  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 198/260m brudpar. Motivet: 46x61cm, yttermått inklusive ram: 66x79cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:18)

1387 8054  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 213/310. Motivet: 34x59cm, yttermått inklusive ram: 57x74cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:55)

1387 8715  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 41/360, daterad 1971, yttermått inklusive ram: 33x27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:21)

1387 8116  Färglitografi Lennart Sand (f. 1946), Sverige. Signerad. Motivet: 23x28cm, yttermått inklusive ram: 37x39cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:37)

1387 7085  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Skägga". Signerad, numrerad 226/250. Motivet: 41x33, yttermått inklusive ram: 69x54 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:28)

1387 8445  Färglitografi Marie Söderlund. Signerad, numrerad 320/325, daterad 74. Motivet: 39x49, yttermått inklusive ram: 54x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:15)

1387 8587  Färglitografi Martin Bradley (f. 1931), Storbritannien. Fågel. Signerad, numrerad 283/300. Motivet: 50x37cm, yttermått inklusive ram: 69x56cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 21:06)

1387 2090  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv med Waxholmsbåtar. Signerad, numrerad 140/360. Motivet: 72x52 cm, yttermått inklusive ram: 93x73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:10)

1387 2083  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 30/100, daterad 1967,32x40, yttermått inklusive ram: 48x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:14)

1387 8597  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad 217/250. Motivet: 65x50cm, yttermått inklusive ram: 90x76cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:56)

1387 7294  Färglitografi Paul Holsby (1921-2007), Sverige. "Katten Kristina". Signerad, numrerad 1/35, daterad 1956. Motivet: 27x37cm, yttermått inklusive ram: 49x58cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:15)

1387 2107  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 107/290, bladets mått: 57x79cm, yttermått inklusive ram: 77x97cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:09)

1387 8011  Färglitografi Robert Benson (f. 1939), Storbritannien. Signerad, numrerad 19/25, handkolorerad. Motivet: 74x95, yttermått inklusive ram: 82x102 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:56)

1387 8327  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 387/450/II. Motivet: 42x60, yttermått inklusive ram: 60x75 cm

1387 2114  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Af Chapman, oramat löst blad. Signerad, numrerad 11/70, daterad -87,44x63 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:00)

1387 6056  Färglitografi Sven Erik Johansson (1925-2020), "Kungatidernas vänskap". Signerad, numrerad 46/210, daterad1981. Motivet: 69x47, yttermått inklusive ram: 86x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:41)

1387 2143  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. "Lidberg Restaurang". Signerad, numrerad 199/290. Motivet: 26x14, yttermått inklusive ram: 45x30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:55)

1387 2141  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 164/280. Motivet: 35x26, yttermått inklusive ram: 49x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:32)

1387 8356  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 68/270, par i eka. Motivet: 28x23, yttermått inklusive ram: 42x37 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:15)

1387 8433  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad HC 8. Motivet: 51x63, yttermått inklusive ram: 60x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:36)

1387 8209  Färglitografi Thorstein Rittun (1929-2018), Norge. PT, Signerad. Motivet: 45x56 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:47)

1387 8211  Färglitografi Thorstein Rittun (1929-2018), Norge. Signerad, numrerad 86/120, daterad 1972. Motivet: 51x53 cm, yttermått inklusive ram: 63x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:57)

1387 2113  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 261/360, Cafébord, 39x29, yttermått inklusive ram: 60x49 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:35)

1387 8330  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 259/390, daterad 1986. Motivet: 35x45, yttermått inklusive ram: 45x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:21)

1387 8123  Färglitografier 2 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 66/150. Motivet: 54x36cm, yttermått inklusive ram: 70x50cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:13)

1387 8159  Fat + vas, Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 21 längd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:01)

1387 8484  Fat 5 + 6 st, silver. Diameter: ca 7 cm. Vikt: ca 180g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:31)

1387 8659  Fat 5 st, Imaridekor, 1900-tal. Diameter: 28-31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:24)

1387 7132  Fat 6 st, Kina, 1700-/1800-tal. Diameter: ca 13-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:11)

1387 8470  Fat Iittala, 9 st. Diameter: 9 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:21)

1387 8652  Fat Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 34cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:37)

1387 8647  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 20x20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:03)

1387 8248  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 31x20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:33)

1387 8152  Fat Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. 22x21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:46)

1387 8699  Fåtölj 1940-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:26)

1387 7408  Fåtöljer ett par, England

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:40)

1387 8273  Figurin Skomakare. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:20)

1387 8098  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katter. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg, 1993 respektive 1998. Signerade. Höjd: 9-15cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:07)

1387 8537  Figuriner 4 st, Spanien. Höjd: 21-25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:38)

1387 7109  Figuriner 5 st, Rörstrand, bland annat Balinesiskan. Höjd: 10-25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:05)

1387 8348  Fiskbassäng Kina. Diameter: 29cm, höjd: 36cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:18)

1387 7026  Fiskerullar 4 st, bland annat Elo Bakelit, England Frankrike. Diameter: 8,5-10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:33)

1387 8482  Flaskschatull Karl Johan, 1800-tal, 3 st pluntor. Längd: 22 cm. Djup: 12 cm. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:34)

1387 8157  Fodral silver, 1800-tal. Längd: 12 cm. Vikt: 41g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:59)

1387 8511  Fönsterbåge omkring sekelskiftet 1900. Diameter: ca 80 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:20)

1387 8456  Fönsterbelysningar 3 st, Istapp. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:55)

1387 8643  Fotoramar 2 st, mässing. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:35)

1387 8189  Gardinstänger 5 st, utdragbara. 2st väggfästen, förgylld metall. Längd: 48-65cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:28)

1387 8726  Gipstavla Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. 22/450. Diameter: 29 cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:21)

1387 8547  Glas 11+ 7st. Höjd: 6-11cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:45)

1387 8033  Glas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:48)

1387 7297  Glas Orrefors, med reliefdekor av blommor, 12+ 11st. Höjd: 13-17cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:21)

1387 8436  Glasservis 39 delar. Höjd: 12-20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:47)

1387 7299  Glasservisdelar 14 delar, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Ultima.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:28)

1387 8115  Glasservisdelar 59 delar. Höjd: 8-18cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:00)

1387 8094  Golvlampa höjd: 139cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:33)

1387 7331  Golvlampa Kinesiserande dekor. Höjd: 167

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:27)

1387 8695  Golvlampa mässing. Höjd: 157

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:22)

1387 8532  Golvlampa Mässing/teak. Höjd: 142cm

1387 8107  Golvlampa Metall/plast. Höjd: 165cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:23)

1387 7027  Golvlampa Omarbetad droppställning, metall, 1960-tal. Höjd: 152

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:35)

1387 8407  Golvlampfot mässing. Höjd: 120

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:05)

1387 8406  Golvlampfötter ett par, mässing. Höjd: 124

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:15)

1387 8531  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 130cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:20)

1387 8319  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: ca 135cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:43)

1387 8320  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: ca 135cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:08)

1387 8386  Golvur bemålat. Höjd: 202

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:44)

1387 8072  Golvurna höjd: 92cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:25)

1387 8197  Grafiskt blad Chagall, efter. Ej signerad, ej numrerad. Motivet: 22x20 cm, yttermått inklusive ram: 36x32 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:56)

1387 8712  Grafiskt blad Japan. Signerad, numrerad 14/120. Motivet: 14x10, yttermått inklusive ram: 34x30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:08)

1387 8732  Gravyr "La Musique". Motivet: 20x29, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

1387 8586  Gravyr Utsikt af Stockholm, yttermått inklusive ram: 56x70cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:43)

1387 8417  Halsband med hänge "IHS". Diameter: 6,5

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:35)

1387 8672  Hänge 18k guld. Längd: 3,5cm, med grön sten, bruttovikt: 7,5g, med etui.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:31)

1387 8085  Hänge 21K, med pärla. Vikt: 2,4 g. 3x1,3 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:26)

1387 7236  Hängskåp "1818", bemålat. Bredd: 62. Djup: 25 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:50)

1387 8524  Hängskåp Med vitrin. Bredd: 76 cm. Djup: 36 cm, höjd: 72 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:48)

1387 7063  Harnesk Husqvarna, Sent 1800-tal, Reliefmotiv med batalj. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:32)

1387 8735  Hatthylla metall. Bredd: 84 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:52)

1387 8599  Herrbetjänt höjd: 110cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:12)

1387 8182  Hörnvitrin England, Längd: 65 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 182 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:26)

1387 8628  Hyllsystem längd: 20-32 cm, höjd: 167-210 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:15)

1387 8234  Ingefärskruka + fat, 2 delar, Kina. Höjd: 17. Diameter: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:47)

1387 8272  Jardiniere längd: 34cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:27)

1387 8249  Jordglob höjd: 44cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:02)

1387 8275  Julservis 8 delar, Tjeckien, längd: 10-22,5 cm, djup: 13,5-22,5 cm, höjd: 4,5-18,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:50)

1387 8064  Kaffe&teservis Cobalt net, Lomonosov, Ryssland, porslin, 27 delar

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 21:01)

1387 8362  Kaffegods Gustavsberg, Tussilago/Rosa, 8+ 5 (+ 1 ex fat)

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:04)

1387 8741  Kaffeservis Rörstrand, Grön Anna, 26 del

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:39)

1387 8747  Kaffeskedar 9+ 10+ 2. Vikt: ca 320g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:22)

1387 8161  Kakfat på fot omkring 1900, glas / metall, diameter: 25. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:15)

1387 8782  Kandelaber Ett par, mässing. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:13)

1387 8662  Kandelabrar ett par, 1880-tal. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:04)

1387 8214  Kapsylöppnare "Ducky Paris". Längd: 12 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:36)

1387 8633  Kapsylöppnare längd: 12cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:20)

1387 8702  Karaffer 6 st, Kristall. Höjd: 23-30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:09)

1387 7330  Karmstol Barockstil, Gyllenläder

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:25)

1387 8784  Karmstolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:45)

1387 8410  Karmstolar 5 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:10)

1387 8507  Karmstolar Ett par, barnmodell.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:57)

1387 8602  Karmstolar Ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Eva.

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:05)

1387 8380  Karmstolar ett par, Karl Johan, björk

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:09)

1387 8444  Karmstolar ett par, omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:24)

1387 8280  Karott + fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr. Längd: 24-35cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:05)

1387 8745  Karotter 7 delar, Kina, + skålar & fat + extra lock, (2 st med passande lock). Längd: 21-29 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:51)

1387 8205  Kedja med hänge silver, med vita stenar. Längd: 5cm, vikt: 16,6g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:52)

1387 8217  Kedjor 2 st, 14K, modell: Venezia & S-länk. Längd: 38-42cm, vikt: 5,5g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:42)

1387 8223  Kedjor med hänge 2 st, 14K. Längd: 12-40cm med grön sten, vikt: 2,4g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:39)

1387 8382  Kelim 180x385 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:50)

1387 8425  Kinaporslin 3 delar, Bojan + lockurna + dosa, diameter: 12. Höjd: 6-22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:06)

1387 8070  Kista 1800-tal. Bredd: 52 cm. Djup: 36 cm, höjd: 26 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:19)

1387 8413  Kista 1800-tal. Bredd: 90, djup: 59 cm, höjd: 45 cm, nyckel

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:57)

1387 8435  Kista 1800-tal. Bredd: 92, djup: 65 cm, höjd: 48 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:33)

1387 8625  Kista Längd: 120cm, nyckel

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 21:07)

1387 8423  Kista på benställning. Bredd: 39, djup: 37 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:46)

1387 8781  Kobratelefon höjd: 21cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:22)

1387 8489  Konsolbord Rokokostil. Bredd: 42. Djup: 25 cm, höjd: 45 cm

1387 8173  Konsoler 3 st, sent 1800-tal. Höjd: 19-29cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:40)

1387 8154  Konstglas 3 delar, Gunilla Kihlgren. Höjd: 14-17 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:18)

1387 8776  Kopp med fat empirestil, Frankrike. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:02)

1387 8083  Koppardelar 2 st, Persien. Höjd: 18-32cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:39)

1387 8759  Koppartunna höjd: 66cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:47)

1387 8526  Korkskruvar 2 st. Längd: 16-19cm, slow fish & zig zag

1387 8527  Korkskruvar Parti. Djup: 5-13,5 cm, höjd: 9-21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:10)

1387 8648  Kräftservis 6+ 1, Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Diameter: 22-26cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:10)

1387 8775  Kronskål Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Reliefdekor av kronor. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:47)

1387 8543  Krus 6 delar, Bland annat Höganäs. Höjd: 12-27cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:41)

1387 8420  Kuriosa 7 delar, bland annat skrin & Danskort, modell äldre

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:59)

1387 8097  Kuverttallrikar 10st. Diameter: 31cm.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:06)

1387 7273  Kuverttallrikar 12 st, England. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:37)

1387 8642  Kuverttallrikar 12st, jultallrikar, Skultuna. Diameter: 28cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:56)

1387 8475  Låda Allmoge. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:04)

1387 8172  Lampett plåt, nutida. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:42)

1387 8630  Lampetter ett par, mässing. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:15)

1387 8460  Lampetter Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Reflex", Skultuna. Mässing. Höjd: 38cm

1387 8731  Lampetter Ett par, rokokostil, prismor. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:06)

1387 8245  Lastbilar 2 delar. Längd: 52-64 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:33)

1387 8707  Linnedukar 9 st

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:57)

1387 2172  Litografi Ewert Karlsson EWK (1918-2004), Sverige. Gustav VI. Signerad, numrerad 44/100, daterad -89, yttermått inklusive ram: 70x55 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:41)

1387 9137  Litografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Oldenburgs Studio (Ghost edition). Signerad, numrerad 5/19. Bladets mått: 100x127 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:21)

1387 2103  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, "Grönlund krog& bal". Motivet: 28x41cm, yttermått inklusive ram: 48x63cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:30)

1387 2147  Litografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Lotsbåten", med dedikation. Signerad, numrerad 307/340, yttermått inklusive ram: 32x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:27)

1387 2148  Litografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Skärkarls-skär". Signerad, numrerad 32/75. Bär dedikation. Motivet: 39x28 cm, yttermått inklusive ram: 60x47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:34)

1387 2145  Litografier Diptyk, Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerade, Med hälsning a tergo, ej numrerade, yttermått inklusive ram: 21x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:23)

1387 8338  Ljuskrona empirestil, med prismor, 6 st, ljusarmar. Höjd: ca 90cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:57)

1387 8550  Ljuskrona empirestil. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:10)

1387 7032  Ljuskrona Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Smide & glas. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:48)

1387 8595  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 105

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:44)

1387 8402  Ljuskrona mässing, med glaskupa. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:35)

1387 8605  Ljuskrona Rokokostil med prismor. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:46)

1387 7386  Ljusstakar + skålar, 10 + ´2 delar, Ceasar Stoffi & Fritz Nagel. Höjd: 6-29 cm

1387 8394  Ljusstakar 3 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Fyrklövern. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:48)

1387 8398  Ljusstakar ett par, mässing, Skultuna. Höjd: 19 cm

1387 8777  Ljusstakar Ett par, silver, 1971. Höjd: 9cm, bruttovikt: 406g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:56)

1387 8487  Ljusstakar Ett par, silver, Monogram. Höjd: 10, CFC, 1949, vikt: 317g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:30)

1387 8575  Ljusstakar Ett par, silver, Stockholm, nyrokokostil, 1965. Höjd: 19 cm, bruttovikt: ca 934g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:24)

1387 8491  Ljusstake silver (830). Höjd: 23cm, bruttovikt: 540g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:06)

1387 8388  Ljusstake Trä. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:25)

1387 8653  Lockurna Guoda, Holland. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:04)

1387 8285  Lockurnor 3 st, porslin. Höjd: 12-13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:20)

1387 7304  Malmkrona Barockstil, mässing. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:44)

1387 8714  Mapp Fgk, 5 st, bland annat Rodhe, 1973, oramad

1387 8045  Matbord Längd: 125 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:00)

1387 8437  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 115. Höjd: 74 cm, + 2 ilägg 48 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:35)

1387 8303  Matsalsgrupp 9 delar, Rokokostil. Diameter: 114cm. Höjd: 74cm, 3x30cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:07)

1387 8421  Matsalsgrupp Rokokostil, 6 delar, bord + 5 stolar. Diameter: 95, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:24)

1387 8305  Matsalsskåp Rokokostil, SMF, AB Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, Bredd: 132 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 186 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:24)

1387 7282  Matsalsskåp Valnöt. Bredd: 105 cm. Djup: 43 cm, höjd: 173 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:27)

1387 8358  Matservisdelar 10 delar, Stavangerflint, Norge

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:47)

1387 7061  Matservisdelar 48 delar, Rörstrand, Svenska Slott, olika storlekar, diameter: 18-25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:02)

1387 8251  Matservisdelar ca 30 delar, Glas, Arcoroc, Frankrike

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:43)

1387 8237  Matskedar 8 st, silver. Vikt: 510g. Längd: 22-22,5 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:24)

1387 8230  Matta 67x33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:21)

1387 8298  Matta Gabbeh, 130x185 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 21:07)

1387 8768  Matta Hamadan, semiantik, 134x186 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:38)

1387 8561  Matta Kasthall, 86x240 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:14)

1387 8357  Matta Kina, 164x243 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:24)

1387 8570  Matta orientalisk, 102x150 cm

1387 8739  Matta Orientalisk, 104x195 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:59)

1387 8757  Matta orientalisk, 105x145 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:22)

1387 8383  Matta orientalisk, 107x160 cm

1387 8553  Matta orientalisk, 110x157 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:14)

1387 8554  Matta orientalisk, 124x185 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:52)

1387 7420  Matta Orientalisk, 125x170cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:37)

1387 8299  Matta orientalisk, 125x195 cm

1387 8736  Matta orientalisk, 126x225 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:53)

1387 8755  Matta orientalisk, 134x200 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:26)

1387 8565  Matta orientalisk, 135x223 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:09)

1387 8566  Matta orientalisk, 135x223 cm

1387 8756  Matta orientalisk, 140x203 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:32)

1387 8568  Matta orientalisk, 141x226 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:47)

1387 8563  Matta orientalisk, 149x225 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:48)

1387 8738  Matta Orientalisk, 155x232 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:41)

1387 8567  Matta orientalisk, 158x223 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:21)

1387 8552  Matta orientalisk, 180x280 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:59)

1387 8571  Matta orientalisk, 195x287 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:50)

1387 8556  Matta orientalisk, 200x260 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:58)

1387 8559  Matta orientalisk, 220x317 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:33)

1387 8749  Matta Orientalisk, 72x107cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:29)

1387 8349  Matta Orientalisk, 72x175cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:19)

1387 8569  Matta orientalisk, 96x135 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:44)

1387 8737  Matta orientalisk, 97x174 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:45)

1387 8304  Matta Orientalisk, Bakhtiari, 140x188cm

1387 8754  Matta orientalisk, Galleri, 109x295 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:40)

1387 4438  Matta orientalisk, Hamedan, ca 1920-1930,119x185

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:34)

1387 4440  Matta orientalisk, Hamedan, ca 1930,128x236 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:44)

1387 8751  Matta Orientalisk, silke, 108x285cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:01)

1387 8429  Mattallrikar + terriner & skålar mm, 45 delar, Booth, "Lowestoft Deer", (39 st mattallrikar). Bredd: 21-46,5 cm, längd: 15,5-37,5 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:42)

1387 8125  Monoprint Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerad, Amerikanska flaggan. Motivet: 35x50cm, yttermått inklusive ram: 58x78cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:24)

1387 8455  Mortel med stöt, marmor. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:49)

1387 8459  Mortel med stöt marmor. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:54)

1387 8365  Mössbord 1800-tal. Bredd: 95. Djup: 53 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:07)

1387 8350  Nattygsbord "Birgitta", Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bodafors. Bredd: 58 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:40)

1387 8324  Nattygsbord Ett par, Bredd: 45 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:29)

1387 8418  Nattygsbord ett par, Bredd: 45. Djup: 40 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:53)

1387 8322  Nattygsbord Ett par, Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 45 cm. Djup: 45 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:39)

1387 8318  Nattygsbord Ett par, nutida. Bredd: 45 cm. Djup: 55 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:42)

1387 8538  Nattygsbord Ett par, teak. Bredd: 43 cm. Djup: 32 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:49)

1387 8600  Nattygsbord Ett par, teak. Bredd: 54 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:31)

1387 8336  Nattygsbord Gustaviansk stil, Ett par, Bredd: 45 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:05)

1387 8044  Nyckelskåp 45x26cm

1387 8359  Ölglas 7 st. Höjd: 13,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:56)

1387 8076  Oljemålning Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Interiör. Signerad. Olja på pannå, 40x31cm, yttermått inklusive ram: 52x43cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:14)

1387 8142  Oljemålning Arne Malmborg (1924-1990), Sverige. Monogramsignerad. Olja på pannå, 18x23,5cm, yttermått inklusive ram: 20x26cm

1387 8426  Oljemålning B E Persson, Signerad. Olja på duk, 50x70, yttermått inklusive ram: 65x95 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:25)

1387 8140  Oljemålning Bengt Engman. Signerad a tergo, 1973. Olja på trä, 33x28cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:34)

1387 8030  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Olja på duk, 31x97, yttermått inklusive ram: 49x115 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:08)

1387 8075  Oljemålning C Smith. Signerad. Olja på pannå, 33x42cm, yttermått inklusive ram: 49x58cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:29)

1387 8061  Oljemålning Carl Anton (f. 1933), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 22x27cm, yttermått inklusive ram: 24x29cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:48)

1387 8062  Oljemålning Carl Anton (f. 1933), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 46x54cm, yttermått inklusive ram: 48x57cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:46)

1387 8430  Oljemålning Carl Anton (f. 1933), Sverige. Signerad. Olja på duk, 68x84, yttermått inklusive ram: 76x92 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:05)

1387 8431  Oljemålning Carl Anton (f. 1933), Sverige. Signerad. Olja på duk, 99x58, yttermått inklusive ram: 103x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:58)

1387 7067  Oljemålning Carl August Fahlgren (1819-1905), ej signerad, Med dedikation a tergo. Olja på pannå, 25x35, yttermått inklusive ram: 35x45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:50)

1387 8681  Oljemålning Carl Gunne (1893-1979), Sverige. Solnedgång. Signerad. Olja på duk, 31x50 cm, yttermått inklusive ram: 45x64 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:38)

1387 8668  Oljemålning Carl Stenberg. Signerad, daterad 1901, Badande barn. Olja på duk, 39x33, yttermått inklusive ram: 51x45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:05)

1387 8021  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad. Olja på duk, 38x44, yttermått inklusive ram: 55x63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:54)

1387 8018  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 24x25 cm, yttermått inklusive ram: 40x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:03)

1387 8019  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 28x33 cm, yttermått inklusive ram: 42x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:04)

1387 8020  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 39x28, yttermått inklusive ram: 54x44 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:38)

1387 8052  Oljemålning Einar Forseth (1892-1988), Sverige. Signerad, skogsmotiv. Olja på duk, 54x64cm, yttermått inklusive ram: 68x79cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:52)

1387 8196  Oljemålning ej signerad. Olja på pannå. Diameter: 21cm, yttermått inklusive ram: 40x33cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:57)

1387 8725  Oljemålning Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 64x44 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:16)

1387 8514  Oljemålning Erik H Olson (1909-1995), Sverige. Signerad, daterad 48, stilleben. Olja på pannå, 35x26, yttermått inklusive ram: 44x35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:02)

1387 8513  Oljemålning Erik H Olson (1909-1995), Sverige. Signerad, daterad 49, landskap. Olja på pannå, 36x41 cm

1387 8290  Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 55x45cm, yttermått inklusive ram: 66x56cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:15)

1387 8585  Oljemålning Erik Kylberg (1882-1947), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 39. Olja på pannå, 37x45cm, yttermått inklusive ram: 54x61cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:21)

1387 8191  Oljemålning Evert R Geson, Tallar vid kust. Signerad. Olja på duk, 44x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x83 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:36)

1387 8073  Oljemålning G Johansson. Signerad. Olja på duk, 38x29cm, yttermått inklusive ram: 60x50cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:11)

1387 8678  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk, 41x46 cm, yttermått inklusive ram: 44x59 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:19)

1387 8017  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 15x21 cm, yttermått inklusive ram: 31x38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:28)

1387 8067  Oljemålning Gösta Geerd (1907-1982), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 45x28cm, yttermått inklusive ram: 58x42cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:18)

1387 8074  Oljemålning Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Signerad. Olja på duk, 40x32cm, yttermått inklusive ram: 57x50cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:48)

1387 8441  Oljemålning Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 46x65cm, yttermått inklusive ram: 63x83cm

1387 7351  Oljemålning Gusten Widerbäck (1879-1970), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 26x31 cm, yttermått inklusive ram: 38x43 cm

1387 8117  Oljemålning Henry d'Anty. Signerad. Olja på duk, 18x32cm, yttermått inklusive ram: 33x47cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:58)

1387 8512  Oljemålning Jocke Åkerblom (1906-1972), Sverige. Signerad. Olja på duk, 84x52, yttermått inklusive ram: 88x56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:43)

1387 8557  Oljemålning Josef Öberg (1890-1967), Sverige. Stockholms Stadshus. Signerad. Olja på pannå, 49x39, yttermått inklusive ram: 56x46 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:16)

1387 7550  Oljemålning Julius Granberg (1859-1936), Sverige. Sjölandskap. Signerad. Olja på pannå, 24x29 cm, yttermått inklusive ram: 34x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:46)

1387 8497  Oljemålning Kalle Eklund. Signerad, daterad 54. Olja på duk, stilleben, 54x44cm, yttermått inklusive ram: 68x56cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:52)

1387 8345  Oljemålning Karl Axel Acke Carlsson (f. 1926), Sverige. Fåglar. Signerad, daterad -97. Olja på duk, 116x90 cm, yttermått inklusive ram: 133x105cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:09)

1387 8264  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Motiv från Venedig. Signerad. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:52)

1387 8582  Oljemålning Kulo Green (1913-1972), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 81x56cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:52)

1387 8679  Oljemålning Kurt Carendi (1905-1971), Sverige. Signerad. Olja på pannå, flicka, 40x31, yttermått inklusive ram: 50x42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:06)

1387 8439  Oljemålning Kurt Lindon (1910-1986), Sverige. Signerad, daterad 52, "Riddarholmen". Olja på duk, 40x47, yttermått inklusive ram: 51x58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:21)

1387 8684  Oljemålning Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Signerad, daterad 46. Olja på pannå, 32x42, yttermått inklusive ram: 47x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:01)

1387 8022  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, tre damer. Olja på pannå, 18x34, yttermått inklusive ram: 38x53 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:29)

1387 8122  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad 1990. Olja på pannå, 18x27cm, yttermått inklusive ram: 24x32cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:58)

1387 8025  Oljemålning Monteli, Signerad, spanska trappan, Signerad. Olja på duk, 30x37, yttermått inklusive ram: 45x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:32)

1387 6017  Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 32x23cm, yttermått inklusive ram: 46x37cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:01)

1387 8241  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Landskap med vattendrag, ej signerad. Olja på duk, 33x52, yttermått inklusive ram: 54x75 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:42)

1387 7468  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal. Signerad, fiskande pojke. Olja på pannå, 26x42, yttermått inklusive ram: 41x57 cm

1387 8307  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med ko. Monogramsignerad. Olja på duk, 48x68cm, yttermått inklusive ram: 72x92cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:45)

1387 8683  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, vinterpromenad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 82x47 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:25)

1387 8389  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Rökande pojke. Ej signerad. Olja på duk, 30x23, yttermått inklusive ram: 50x42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:40)

1387 8316  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Anna K, 1982. Olja på duk, 37x100cm, yttermått inklusive ram: 40x103cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:55)

1387 8134  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryssland. Olja på duk, 81x100cm, yttermått inklusive ram: 84x103cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:22)

1387 8767  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 50x40, yttermått inklusive ram: 54x44 cm

1387 8121  Oljemålning Örjan Sätre (f. 1952), Sverige. Signerad, daterad 1988. Olja på duk, 40x50cm, yttermått inklusive ram: 42x53cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:03)

1387 7081  Oljemålning Oscar Keen (1867-1949), Sverige. Utkant av stad. Signerad, daterad -86. Olja på duk, 50x77 cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:54)

1387 8581  Oljemålning Per-Hilding Perjons (1911-1998), Sverige. Modell. Signerad, daterad -67. Olja på duk, 45x54cm, yttermått inklusive ram: 62x71cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:54)

1387 8675  Oljemålning Rune Person (1914-1990), Sverige. Signerad. Olja på duk, 48x34 cm, yttermått inklusive ram: 60x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:59)

1387 8674  Oljemålning Rune Person (1914-1990), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 65x55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:39)

1387 8598  Oljemålning Rune Person (1914-1990), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 66x102cm, yttermått inklusive ram: 75x110cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:07)

1387 8579  Oljemålning Rune Person (1914-1990), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på duk, 46x67cm, yttermått inklusive ram: 58x79cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:09)

1387 8308  Oljemålning Sigge Rosén (1913-1985), Sverige. "Trädgårdsblommor". Signerad, daterad 1955. Olja på duk, 64x46cm, yttermått inklusive ram: 75x57cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:54)

1387 8519  Oljemålning Signerad, kvinna. Olja på duk, 73x53cm, yttermått inklusive ram: 93x74cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:44)

1387 8110  Oljemålning signerad. Olja på duk, 53x64cm, yttermått inklusive ram: 67x78cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:41)

1387 8432  Oljemålning Stig Aspelin (1911-1990), Sverige. Signerad. Olja på duk, 48x59 cm, yttermått inklusive ram: 65x76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:16)

1387 8727  Oljemålning Stina Tirén (1886-1951), Sverige. Signerad, daterad 41. Olja på duk, 59x75, yttermått inklusive ram: 75x92 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:56)

1387 8708  Oljemålning Stina Tirén (1886-1951), Sverige. Skog. Signerad. Olja på duk, 66x80, yttermått inklusive ram: 83x98 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:06)

1387 8355  Oljemålning Sven Sinde, Paris. Signerad. Olja på duk, 41x19, yttermått inklusive ram: 43x21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:25)

1387 8023  Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 37x45, yttermått inklusive ram: 53x61 cm

1387 8099  Oljemålning Ulf Granlund (1947-1987), Sverige. Nobel. Monogramsignerad. Olja på duk, 81x100cm, yttermått inklusive ram: 85x104cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:50)

1387 8434  Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad, daterad 1985. Olja på duk, 88x116, yttermått inklusive ram: 102x130 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:49)

1387 8676  Oljemålning Walter Bengtsson (1927-1998), Signerad, daterad 66, "spektrum futurum". Olja på pannå, 30x40, yttermått inklusive ram: 43x54 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:30)

1387 8026  Oljemålning Walter Karlsson. Signerad, Katarina kyrka. Olja på duk, 91x63, yttermått inklusive ram: 106x80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 21:02)

1387 8028  Oljemålning Walter Karlsson. Signerad, Mariaberget. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram: 66x76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:23)

1387 8027  Oljemålning Walter Karlsson. Signerad, Stigbergsgatan. Olja på duk, 64x90, yttermått inklusive ram: 80x106 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:22)

1387 7432  Oljemålningar 2 st, Hans-Ragnar Berntson, Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 30x36-32x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:55)

1387 8670  Oljemålningar 2 st, Rune Person (1914-1990), Sverige. Signerad. Olja på duk, 20x28, yttermått inklusive ram: 33x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:36)

1387 8353  Oljemålningar 2 st, Signerade Tessari, Landskap. Motivet: 7x11, yttermått inklusive ram: 20x25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:28)

1387 8208  Örhängen 14K, Ett par, Mexico. Diameter: 3cm, vikt: 14g.

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:01)

1387 8220  Örhängen 14K, ett par. Längd: 2cm, vikt: 3,4g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:16)

1387 8222  Örhängen 18k guld, Ett par, med blåa stenar. Längd: 3cm, vikt: 3,3g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:23)

1387 8411  Öronlappsfåtölj

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:42)

1387 8130  Ostkupa Glas. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:28)

1387 8269  Pallar 3 st. Längd: 27,5-32,5 cm, djup: 31,5-51,5 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:05)

1387 8609  Pallar Ett par, Ek. Höjd: 47cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:29)

1387 8742  Parti bestick silver, diverse, 20 delar, bruttovikt: ca 344g. Längd: 10-16 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:51)

1387 8530  Parti koppar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:35)

1387 8666  Parti koppar Formar samt paraplyställ

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:52)

1387 8746  Parti silver silver, 9 delar. Höjd: 4-8cm, vikt: 232g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:52)

1387 8619  Pelarbord England, 3 lådor. Diameter: 51, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:29)

1387 8606  Pelarbord Svartlack. Diameter: 45cm, höjd: 72cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:08)

1387 8093  Piedestal Med stenskivor. Höjd: 75cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:08)

1387 8168  Pinnsoffa grönbetsad. Längd: 118

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:07)

1387 8778  Plunta Carl XV: s tid, 1850-tal. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:42)

1387 8705  Porslin 4 delar, Royal Copenhagen. Diameter: 21-24 längd: 17-23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:06)

1387 7133  Porslin 7 delar, Kina, 17-1900-tal, diameter: 9-16, ljusstake Europa, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:25)

1387 8268  Pottskåp Ett par, mahogny. Bredd: 41 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 69 cm

1387 8238  Punschkoppar 8 st, silver. Vikt: ca 240g. Längd: 9 cm, djup: 7,5 cm, höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:12)

1387 8377  Rakspegel Björkrot, 1800-tal. Längd: 28, djup: 20 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:23)

1387 8129  Ram 91x113cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:26)

1387 8221  Ring 14K, storlek: 21. Vikt: 6,7g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:04)

1387 8081  Ring 18k guld, med röd sten, storlek: 18½. Vikt: 4,4g.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:26)

1387 8215  Ring 20K, gravyr, storlek: 19. Vikt: 9,5g.

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:34)

1387 8496  Rökbord Intarsia. Bredd: 58, djup: 58 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:50)

1387 8035  Röllakan Karin Bernholm, 204x

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:52)

1387 8351  Rullbord 2 st, Metall, Plastlådor, snarlika. Höjd: 89-90

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:22)

1387 8384  Sadelväska/matta 2 delar, 64x140 respektive 63x75 cm

1387 8504  Salongsbord Gustaviansk stil. Bredd: 100 cm. Djup: 66 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:14)

1387 8442  Salongsgrupp Rokokostil, 4 delar

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:22)

1387 8655  Saltkar 1 par + vas, silver, Persien. Höjd: 5-10,5, Vikt: 220 g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:42)

1387 8772  Sängöverkast Patchwork, längd: 260 cm, djup: 220 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:24)

1387 8704  Sängram Gavlar och sidostycken, för 120-säng, mahogny. Bredd: ca 117 cm (gavlarna). Längd: ca 210 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:09)

1387 8302  Sängram Gustaviansk stil. Längd: 195 cm, bredd: 98 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:58)

1387 8283  Såsnipa + Kanna, Kina. Höjd: 7-10 cm

1387 8438  Satsbord 3 delar. Höjd: 42-51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:39)

1387 8373  Satsbord 3 delar. Höjd: 50-55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:49)

1387 8694  Sekretär Teak, 1950/60-tal. Bredd: 85, djup: 44 cm, höjd: 111 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:38)

1387 2155  Serigrafi Fernand Léger (1881-1955), Frankrike. Blomma. Numrerad 761/100. Motivet: 25x32 cm, yttermått inklusive ram: 40x58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:28)

1387 2158  Serigrafi Jacob Dahlgren (f. 1970), Sverige. Signerad, numrerad 23/200, daterad 2000. Motivet: 47x89 cm, yttermått inklusive ram: 73x102 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:14)

1387 8685  Serigrafier 2 st, Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Signerad, numrerad 71/150, yttermått inklusive ram: 50x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:54)

1387 8698  Serveringsvagn 1930-tal. Längd: 70. Djup: 43 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:44)

1387 8701  Serveringsvagn fällbar. Längd: 77, djup: 40 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:01)

1387 8541  Serveringsvagn Furu. Längd: 60 cm. Djup: 38 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:58)

1387 8109  Servisdelar 61 delar, Kaffe- och teservis, Hackefors

1387 8323  Sideboard Längd: 120 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:59)

1387 8218  Silver diverse, 17 del

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:53)

1387 8639  Silverkrycka Längd: 95cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:28)

1387 8068  Sjömanskista Längd: 86 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:14)

1387 8654  Skål + ett par, Bägare, silver, Persien. Höjd: 6-9 cm, Vikt: 660 g ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:35)

1387 8192  Skål Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 9cm

1387 8279  Skål Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Längd: 16cm, höjd: 8cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:26)

1387 8779  Skål Kina, 1800-tal. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:04)

1387 7544  Skål Kina. Längd: 16, djup: 16 cm, höjd: 7,5 cm

1387 8760  Skål Kristall, nysilvermontering. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:55)

1387 7517  Skål Meissen, gallerskål, II-sortering. Diameter: 23,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:03)

1387 8469  Skål Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. För nit och redlighet. . Diameter: 24, höjd: 14 cm

1387 8723  Skål silver, CG Hallberg, 1915, gravyr. Diameter: 25cm. Höjd: 8cm, vikt: 519g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:37)

1387 8545  Skål med lock signerad. Längd: 19cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:29)

1387 8229  Skålar + fat, 3 delar, Tenn, + 3st dosor med speglar. Längd: 16-20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:36)

1387 8195  Skålar 3 delar + 1, Bland annat Stelton. Höjd: 2-9cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:31)

1387 7355  Skålar 3 st, + 1st Karaff, Orrefors. Höjd: 8-32cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:06)

1387 8399  Skålar 3 st, silver. Diameter: 10-14 cm. Vikt: 267g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:34)

1387 8148  Skålar 3 st, Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 3-8 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:17)

1387 8485  Skålar 5 st, silver. Diameter: 4,5-9 cm, vikt: ca 125g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:11)

1387 8058  Skålar Ett par, Marimekko, Iittala. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:09)

1387 8607  Skåp 1800-tal, metall/intarsia. Bredd: 80 cm. Djup: 41 cm, höjd: 108 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:18)

1387 8551  Skåp på benställning. Bredd: 33 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 51 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:41)

1387 8750  Skedar silver, + 7+ 1 st. Längd: 9,5-15 cm. Vikt: 125g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:08)

1387 8728  Skedar & såsslev silver, 13+ 1st. Längd: 12-18cm, vikt: 249g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:46)

1387 8667  Skrin 4 st. Längd: 11-32 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:04)

1387 8403  Skrivbord England. Bredd: 122, djup: 62 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:19)

1387 8321  Skrivbord Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 100 cm. Djup: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:53)

1387 8325  Skrivbord Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 100 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:34)

1387 8334  Skrivbord Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 100 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:19)

1387 8265  Skrivbord Längd: 120 cm. Djup: 62 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:49)

1387 8509  Skrivbord mahogny, England. Bredd: 138 cm. Djup: 78 cm, höjd: 75 cm

1387 8312  Skrivbord mahogny. Bredd: 135, djup: 68 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:37)

1387 8036  Skulptur Buddha. Höjd: 34cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:54)

1387 8520  Skulptur Fågelträd, 1960-tal. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:42)

1387 8734  Skulptur Gips, Tore Strindberg (1882-1968), Sverige. Höjd: 19, Mor & Barn

1387 8761  Skulptur Glas, Fågel. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:07)

1387 7108  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Björn, Rörstrand. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:02)

1387 8638  Skulptur Håkan Gunnarsson (f. 1947), Sverige. "Sputnik". Konstglas. Signerad. Höjd: 63cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:30)

1387 8634  Skulptur Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:49)

1387 8240  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg, -97. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 21:02)

1387 8331  Skulptur Lisa Larson Lejon. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:52)

1387 8233  Skulptur Män på cykel, metall. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:20)

1387 8149  Skulptur Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:29)

1387 8724  Skulptur Mörksugga, trä och metall. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:33)

1387 8632  Skulptur Signerad, häst. Höjd: 15cm, längd: 22cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:12)

1387 8645  Skulptur Upsala Ekeby. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:26)

1387 8535  Skulptur i glas Lalique. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:11)

1387 8225  Skulpturer 2 st. Höjd: 10-20cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:16)

1387 8104  Skulpturer 2 st. Höjd: 15-22cm.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:59)

1387 8663  Skulpturer 3 st, brons, Eva, bredd: Höjd: 6 c. Längd: 8

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:03)

1387 8649  Skulpturer 3 st, brons. Höjd: 15-22cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:19)

1387 8079  Skulpturer Ett par, Kina. Höjd: 16cm

1387 8314  Slagbord 1800-tal, bemålad. Bredd: 23+ 2x66 cm. Djup: 101 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:54)

1387 8720  Snapsglas 12 st. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:05)

1387 8343  Snurrfåtölj Trä och skinn

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:16)

1387 8239  Sockerskål + gräddkanna, 2 delar, silver, GEWE, 1972. Vikt: ca 170g. Höjd: 4-7 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:28)

1387 7346  Sockerskål Silver/glas, Svan. Längd: 12. Höjd: 10 cm, bruttovikt: 230 g

1387 8095  Soffa Gustaviansk stil. Längd: 126cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:52)

1387 8618  Soffa Gustaviansk stil. Längd: 150cm

1387 8503  Soffa Gustaviansk stil. Längd: 184cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:05)

1387 8364  Soffa Gustaviansk. Längd: 170, djup: 76 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:50)

1387 8611  Soffa Jugend. Längd: 132cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 april 2021 03:49)

1387 8548  Soffa Nyrokoko. Längd: 150cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:24)

1387 8089  Soffbord Butlers tray. Bredd: 86 cm. Djup: 65 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:43)

1387 8256  Soffbord Funkis, björk. Diameter: 60cm, höjd: 56cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:32)

1387 7251  Soffbord med skåpdel, 20-tal. Diameter: 70cm, höjd: 66cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:24)

1387 8692  Soffbord Teak. Bredd: 65, djup: 34 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:02)

1387 8164  Sparbössa Tintin. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:43)

1387 8266  Spegel 100x40cm

1387 8516  Spegel 100x69cm, NK "Bambu"

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:16)

1387 8428  Spegel 117x45, nutida

1387 8341  Spegel 180x43cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:34)

1387 8181  Spegel 20-tal, 115x47cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:20)

1387 8621  Spegel 233x76cm

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:41)

1387 8521  Spegel 45x35cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:23)

1387 8193  Spegel Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Bemålad, 120x50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:22)

1387 8763  Spegel Förgylld, 58x65 cm

1387 8344  Spegel Gustaviansk stil, nutida, 130x90cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:57)

1387 8042  Spegel Med konsolbord 119x47cm. Längd: 54 cm. Djup: 23 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:14)

1387 8111  Spegel Oval, 44x32cm

1387 8092  Spegel Rokokostil, 115x39cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:01)

1387 8183  Spelbord Nyrokoko. Bredd: 91 cm. Djup: 45x2 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:38)

1387 8542  Stegpall Höjd: 62cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:58)

1387 8697  Stol Rokokostil

1387 8296  Stolar 2 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:38)

1387 8041  Stolar 3 st

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:09)

1387 8063  Stolar 4 st, Gustaviansk stil.

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:14)

1387 8615  Stolar 4 st, Jugend

1387 6415  Stolar 4 st, Karl Johan, mahogny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:32)

1387 8529  Stolar 4 st, rotting

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:09)

1387 8037  Stolar Ett par, chippendalestil.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:14)

1387 8342  Stolar Ett par, Gustaviansk stil, nutida.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:11)

1387 8292  Stolar ett par, Nyrokoko

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:12)

1387 8286  Stringhylla 4 hyllplan, 3 gavlar. Bredd: 78 cm. Djup: 21 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:09)

1387 8700  Stringhylla 5 hyllplan + 4 gavlar. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:46)

1387 8155  Supkoppar 6 st. Mässing, Pierre Forsell (1925-2004), Skultuna. Diameter: 6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:07)

1387 8370  Sybord Björk, 1800-tal. Bredd: 54, djup: 39 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:55)

1387 8310  Sybord lyrformad fot, björk. Bredd: 58 cm. Djup: 42cm. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:02)

1387 8369  Sybord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 51, djup: 34 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:21)

1387 8367  Sybord Nyrokoko. Bredd: 50, djup: 37 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:24)

1387 8184  Sybord Nyrokoko. Bredd: 51 cm. Djup: 37 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:17)

1387 8476  Syltkrukor 4 st, Rörstrand. Höjd: 20-33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:16)

1387 8301  Taburett Bemålad. Längd: 58cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:38)

1387 8762  Taburett Gustaviansk stil, längd: 50 cm, djup: 35 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:47)

1387 8287  Taburett omkring sekelskiftet 1900. Längd: 56cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:10)

1387 8284  Taburetter 2 st, Gustaviansk stil. Längd: 51-65cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:13)

1387 8616  Taburetter Ett par, gustaviansk stil, längd: 40 cm, djup: 43 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:39)

1387 8612  Taburetter Ett par, Jugend. Längd: 52cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:36)

1387 8614  Taburetter Ett par, Längd: 57cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:48)

1387 7128  Takarmatur Maria Theresia, diameter: 55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:56)

1387 7074  Takarmatur med prismor, Droppformade. Höjd: 45 cm

1387 7076  Takarmatur med prismor, rokokostil. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:27)

1387 8242  Takarmatur med prismor. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:21)

1387 8043  Takarmatur Med prismor. Diameter: 41cm

1387 7414  Takarmatur Med prismor. Höjd: ca 35cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:22)

1387 8449  Takarmatur Prismor. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:25)

1387 8078  Takarmaturer Ett par, mässing och glas. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:21)

1387 8534  Takfotogenlampa Mässing med glaskupa.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:15)

1387 8664  Tallrikar + fat, Imaridekor, 9+ 1,1900-tal. Diameter: 22-40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:45)

1387 7173  Tallrikar 6 st, "Sea-Farer", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:12)

1387 8596  Tallrikar Upsala-Ekeby, Tellus, 11 st. Diameter: 20 cm

1387 8247  Tavelram Förgylld, ramens innermått: 54x66,5, yttermått inklusive ram: 84x97 cm

1387 8717  Tavlor 2 st, Kina, yttermått inklusive ram: 36x23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:31)

1387 8691  Tavlor 2 st, Rune Person (1914-1990), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 38x47-42x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:45)

1387 8139  Teckning Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, komposition, Motivet: 33x20cm, yttermått inklusive ram: 51x35cm

1387 8204  Teckning Johan Jacob Silvén (1851-1924), Sverige. Hus i Kvikkjokk. Signerad, daterad -76, + skiss av kälke, 12x16-10x15 cm, oramad

1387 8686  Teckningar 2 st, Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Hästar, yttermått inklusive ram: 20x24-23x29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:48)

1387 8690  Teckningar 2 st, Tusch, Hästar, yttermått inklusive ram: 27x35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:33)

1387 8689  Teckningar Tusch, 9 st, 1900-talets början, yttermått inklusive ram: 27x35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:08)

1387 8346  Tekök + ljusstake, 2 delar, Tenn, "Broadhead & Atkin" och Havstad. Höjd: 33-36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:30)

1387 8153  Tekoppar med fat, 2 st, England

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:20)

1387 8160  Termos Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:33)

1387 8490  Terrin med fat, Kina. Locket sluter ej helt tätt. Blåvitt porslin. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:30)

1387 8533  Tidningsställ Längd: 42cm. Djup: 22cm, höjd: 40cm

1387 8729  Tobaksburk Järn, Replika. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:28)

1387 8131  Toilettebord & lavoar 2 st, miniatyr. Höjd: 40-61cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:59)

1387 8506  Trädgårdsstolar Ett par, Artur Lindqvist, A2, Grythyttan Stålmöbler. Bredd: 61 cm. Djup: 55 cm, höjd: 86 cm, sitthöjd: 42 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:00)

1387 8288  Träskulpturer 2 st. Signerade. Höjd: 20cm

1387 8523  Träsnitt Japan, fåglar, yttermått inklusive ram: 41x21cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:32)

1387 2048  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. "Självporträtt". Signerad, numrerad 283/310, daterad 1976. Motivet: 20x19, yttermått inklusive ram: 40x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:29)

1387 8126  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad 1987, Söder Mälarstrand. Motivet: 54x47cm, yttermått inklusive ram: 74x35cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:23)

1387 2128  Utställningsaffisch Picasso (efter). Louisiana, 1968. Affisch, offset. Tryckt hos J Chr Sörensen & Co A/S i Köpenhamn 1968 i 10. 000 ex. Bladets mått: ca 85x62 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:22)

1387 8703  Väggarmatur mässing. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:32)

1387 8038  Väggarmatur mässing. Höjd: 61cm

1387 8544  Väggarmatur mässing. Längd: 22cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:44)

1387 8169  Väggarmaturer ett par, metall. Djup: ca 25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:27)

1387 8335  Väggarmaturer Ett par, Örsjö, "Puck". Design: Åke Hultgren. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:33)

1387 8333  Väggarmaturer Ett par, Örsjö, "Puck". Design: Åke Hultgren. Höjd: 13 cm

1387 8267  Vägghylla Furu, Bredd: 88 cm. Djup: 18 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:20)

1387 8447  Vägglystrar ett par. Höjd: 30 cm

1387 8601  Väggpendyl 1900-tal, Union Stjärnsund, Hedmora. Höjd: 40cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:45)

1387 8446  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 53 cm

1387 8255  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 56 cm

1387 8448  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:21)

1387 8013  Väggpendyl Trä. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:17)

1387 8495  Väggrelief Gjutjärn. Längd: 50cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:35)

1387 8158  Värmetallrik England. Diameter: 27 cm

1387 8231  Vas + 1 par ljusstakar, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Höjd: 16-28 cm

1387 8631  Vas Gefle. Höjd: 20cm

1387 8274  Vas Imaridekor. Höjd: 22cm

1387 8471  Vas Iriserande glas. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:38)

1387 8226  Vas Kina. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:33)

1387 8379  Vas Orrefors. Höjd: 24, diameter: 13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:35)

1387 8465  Vas Orrefors. Höjd: 40 cm

1387 8488  Vas silver, Persien. Höjd: 25 cm, Vikt: 500 g ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:55)

1387 7293  Vas Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala. Signerad och numrerad, 1730/1993. Klart och matt glas. Höjd: 25,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:12)

1387 8657  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:24)

1387 8190  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:18)

1387 8194  Vas & ljushållare Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 7-28cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:03)

1387 8277  Vaser 2 st, Aldo Londi, "Rimini Blue", Bitossi, Italien. Höjd: 23-41cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:45)

1387 8640  Vaser Ett par, Kina. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:49)

1387 8261  Vinglas 12st, Orrefors, Chateau. Höjd: 17,5cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:57)

1387 8060  Vinglas 6 st. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:07)

1387 8034  Vinglas 8+ 6 st, med blommotiv. Höjd: 17-20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:11)

1387 8232  Vinkaraff höjd: 27cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:02)

1387 8452  Vinkylare nysilver. Höjd: 26 cm

1387 8106  Vinställ För 30st flaskor. Längd: 63 cm. Djup: 30 cm, höjd: 78 cm

1387 8466  Vitvinsglas 8 st. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:23)

1387 8651  Whiskyglas Kosta, Pippi, 8 + 7 delar. Höjd: 7-8 cm

1387 8276  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:33)

1387 8082  Ytterfoder 4 st, Portugal. Höjd: 14-16cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:02)

1387 8464  Ytterfoder 5 st, bland annat Waldemarsudde. Höjd: 15-20 cm

1387 8650  Ytterfoder Dia 25cm. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:31)