Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 12 april 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1390 3426  Affisch efter Andy Warhol, yttermått inklusive ram: 72x82 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:11)

1390 3325  Affisch Litografisk, "Hvar 8 dag". Läsande same, Motivet: 83x47, yttermått inklusive ram: 103x66

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:26)

1390 3404  Afrikana 7 delar, Trä. Höjd: 27-43 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:59)

1390 9072  Akryl Dominyka Usvaiskaya (f. 1991), Sverige. "Study of light". Signerad, numrerad 2020, daterad akryl på duk, 30x30 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:35)

1390 9095  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Cactus". Ej signerad. Akryl på pannå, 53x53 cm, yttermått inklusive ram: 56x38cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:35)

1390 1035  Akryl Roger Risberg (1956-2011), Sverige. "342 kr", Signerad, daterad a tergo 1991. Akryl på duk, 50x50 cm, oramad

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:55)

1390 1036  Akryl Roger Risberg (1956-2011), Sverige. "Äpplet". Signerad, daterad a tergo 1992. Akryl på duk, 50x50 cm, oramad

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:57)

1390 9259  Akvarell Axel Axelson (1854-1892), Sverige. Sedi, Egypten. Signerad (svag signatur). Akvarell, 38x17,5 cm, yttermått inklusive ram: 55x32,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:21)

1390 3108  Akvarell Ivar Gustafsson (1890-1977), Sverige. Signerad, daterad 1928. Akvarell, ca 23x33, yttermått inklusive ram: 38x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:36)

1390 3318  Akvarell John Wierth (1920-2003), Sverige. Kustmotiv. Signerad, akvarell. Motivet: 29x39, yttermått inklusive ram: 51x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:15)

1390 3109  Akvarell Josef Sandberg (1896-1986), Sverige. Signerad, daterad 45,35x35, yttermått inklusive ram: 37x37, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:36)

1390 3353  Akvarell Kina, Ämbetsman, oramat löst blad, bladets mått: 111x62, akvarell. Ej signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:07)

1390 3270  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, Flicka. Motivet: 48x32, yttermått inklusive ram: 61x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:58)

1390 9430  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 54, Stockholm. Motivet: 17x22, yttermått inklusive ram: 26x31, akvarell

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:32)

1390 1028  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Fånö Slott, flygeln. Signerad, Juli 1959. Akvarell, motivet: 37x55cm, yttermått inklusive ram: 50x68cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:45)

1390 1010  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1947, "Majkväll i Kungälv". Motivet: 38x57cm, yttermått inklusive ram: 53x72cm, akvarell

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:49)

1390 8136  Akvarell Ulf Ålund (f. 1948), Sverige. Signerad, akvarell, "Pommern på besök i Stockholm", 39x53cm, yttermått inklusive ram: 57x71cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:18)

1390 8135  Akvarell Ulf Ålund (f. 1948), Sverige. Signerad, akvarell, 40x53cm, yttermått inklusive ram: 56x71cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:15)

1390 3354  Akvarell / tusch 2 st, oramade lösa blad, Kina, 1900-tal, 130x32, akvarell. Ej signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:12)

1390 3082  Akvareller 11 st, Ove John Mathisen (1928-1999), Danmark. Stockholmsmotiv. Signerade, akvarell. Motivet: 23x34 & 34x23 cm, yttermått inklusive ram: 37x47

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:35)

1390 3435  Akvareller 3 st, Johan Fredrik Isberg (1846-1904), Motiv från Stockholm, Monogramsignerade, 15,5x10, & 10x15, akvarell

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:02)

1390 3446  Ampel Alabaster. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:01)

1390 3162  Ampel Karl Johanstil, metall, diameter: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:44)

1390 3396  Arbetslampa BJS Typ-5. Längd: ca 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:46)

1390 2135  Armbandsur Tissot, 1942, originalarmband, No 1309104, boettens, diameter: ca 2,5 cm. Längd: 23,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:37)

1390 3450  Assietter + skål på fot, fajans. Diameter: 17-20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:05)

1390 3322  Bänk Englesson. Längd: 100

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:04)

1390 3226  Bänk Gustaviansk stil. Längd: 120

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:54)

1390 3296  Barbiedockor 3 st, Midge, Skipper & Ken, 1960-1963, + kläder. Längd: 23-30 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:35)

1390 3218  Bergère Björk. Längd: 70 cm, djup: 65 cm, höjd: 94 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:48)

1390 9409  Bestickuppsättning 38 delar, nysilver, England, 9+ 11+ 5+ 10+ 3 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:11)

1390 9074  Blandteknik Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. "Metiss age". Signerad, numrerad -97. Mixed media, daterad 27x22 cm, yttermått inklusive ram: 51x45 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:44)

1390 9612  Blandteknik Birger Codde Borgström (1890-1864), Sverige. Diptyk, Signerad. Yttermått inklusive ram: 62x41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:40)

1390 3268  Blandteknik Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Förlaga till Novell. Signerad, 43x28, yttermått inklusive ram: 49x33 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:52)

1390 3070  Blandteknik Jon Holm, Polospelare, Signerad, duk, 50x40 cm, oramad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:38)

1390 3071  Blandteknik Olle Ljungström (1961-2016), Sverige. Signerad a tergo. Mixed media på duk, 64x70 cm, oramad

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:17)

1390 3309  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Figurer. Signerad. Motivet: 28x23, yttermått inklusive ram: 46x49 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:36)

1390 1053  Blandteknik Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, daterad 56,46x30, yttermått inklusive ram: 62x46 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:39)

1390 3288  Blandteknik/collage 3 st, Ulla-Britt Hede (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 02, yttermått inklusive ram: 29x29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:38)

1390 3289  Blandteknik/collage Ulla-Britt Hede (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad -01, yttermått inklusive ram: 30x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:05)

1390 3217  Blandteknik/collage Ulla-Britt Hede (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad 01, duk, 62x61 cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:40)

1390 3382  Blomsterbord koppar med benställning. Diameter: 40, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:19)

1390 7345  Bokhylleskåp mahogny, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 110, djup: 39 cm, höjd: 195 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:48)

1390 3085  Bord Alm/rot. Diameter: 81, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:50)

1390 3200  Bord Rokokostil. Bredd: 86, djup: 360 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:01)

1390 3168  Bordsdekorationer 2 st, Metall. Höjd: 15-17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:37)

1390 3159  Bordsfotogenlampa Tidigt 1900-tal. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:38)

1390 3158  Bordslampa glas och metall, nutida. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:09)

1390 3398  Bordslampa Häst, Italien. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:24)

1390 3141  Bordslampa jugendstil, nutida, Glaskupor. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:38)

1390 3144  Bordslampa Konsthantverk, mässing. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:46)

1390 3386  Bordslampa mässing. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:21)

1390 3307  Bordslampa Porcelaine de paris. Höjd: 88 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:14)

1390 3392  Bordslampfot Ananas, mässing / bemålad plåt. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:14)

1390 3282  Bordslampfot mässing, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 2569. Höjd: 46

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:50)

1390 3161  Bordslampfot mässing. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:08)

1390 3153  Bordslampfot Stengods, Palshus, Danmark. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:41)

1390 3355  Bordslampor ett par. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:17)

1390 3368  Brandspel Inramat, 46x60, yttermått inklusive ram: 49x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:30)

1390 3088  Bricka nysilver. Längd: 61 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:50)

1390 3447  Bricka teak med glasskålar. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:52)

1390 3090  Brickbord mässing och glas. Bredd: 36, djup: 36 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:18)

1390 3372  Brickor 2 st, pläterade, gallerkant. Diameter: 30 cm. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:11)

1390 3364  Byrå Ek, Rokokostil. Bredd: 66, djup: 37 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:17)

1390 3110  Byrå Funkis. Bredd: 60, djup: 33 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:37)

1390 3381  Byrå med stenskiva. Bredd: 69, djup: 42 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:20)

1390 9055  Byrå omkring sekelskiftet 1900, bemålad, jugendbeslag. Bredd: 88 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:45)

1390 3345  Coasters ett par, England, Pläter. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:01)

1390 9286  Crèmekoppar 12 st, - 3+ 1 st fat. Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått. Diameter: 7 cm. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:59)

1390 3405  Dosa med lock Rosenthal, diameter: 14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:37)

1390 3460  Drum table England, 3 lådor. Diameter: 51 cm. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:04)

1390 3208  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. "Djos Mats". Signerad. Motivet: 17,5x11,5, yttermått inklusive ram: 40x30 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:51)

1390 9293  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. "Faksimiltryck", Svanen, 25x18, yttermått inklusive ram: 29x21 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:55)

1390 3001  Etsningar 2 st, Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 80/100 respektive 19/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:52)

1390 9092  Färgetsning Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. "Le Sirius". Signerad, numrerad 6/85, daterad 1992, bladets mått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 60x48cm

1390 9066  Färgetsning Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 65/100, daterad -93. Motivet: ca 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 42x37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:35)

1390 9082  Färgetsning Anette Claesson, "Orkídé". Signerad, numrerad 1/10, bladets mått: 28x26 cm, yttermått inklusive ram: 41x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:35)

1390 9428  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Motivet: 41x50, yttermått inklusive ram: 63x68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:38)

1390 3005  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 12/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:27)

1390 3006  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 31/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:43)

1390 3002  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit. Signerad, numrerad 39/50. Etsning + handkolorering. Bladets mått: ca 50x40 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:53)

1390 3181  Färgetsningar 3 st, Curt Bjernevi, 190-upplaga. Signerad, daterad -94. Motivet: 47x26, yttermått inklusive ram: 62x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:14)

1390 3003  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 70/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:04)

1390 3326  Färgkrita Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, skärgård. Motivet: 18x29, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:54)

1390 3427  Färglitografi Arne Olsson (1918-2004), Sverige. Signerad, numrerad 5/75, yttermått inklusive ram: : 66x76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:52)

1390 3440  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. "Så Skimrande. ". Signerad, numrerad 102/280. Bladets mått: 50x73 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:38)

1390 9425  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Son . Signerad, numrerad 104/260, yttermått inklusive ram: 52x68 cm.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:29)

1390 3221  Färglitografi Eva Ljungdahl (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 212/230. Motivet: 49x36, yttermått inklusive ram: 67x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:53)

1390 3314  Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 258/360, daterad -77. Motivet: 47x64 cn, yttermått inklusive ram: 63x78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:57)

1390 3184  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 30/290, "Vår stad". Bladets mått: 60x42, yttermått inklusive ram: 75x56 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:56)

1390 3135  Färglitografi Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Signerad, numrerad 125/250, daterad 93. Motivet: 21x21, yttermått inklusive ram: 39x31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:36)

1390 9379  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 124/290. Bladets mått: 42x59 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:23)

1390 9380  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 197/290, oramat löst blad. Bladets mått: 60x83 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:21)

1390 8592  Färglitografi Jean Carzou (1907-2000), Frankrike. Signerad, daterad -75. Motivet: 50x65cm, yttermått inklusive ram: 66x79cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:31)

1390 3128  Färglitografi Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Hankolorerad. Signerad, numrerad 186/200. Motivet: 46x46, yttermått inklusive ram: 62x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:44)

1390 3285  Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, numrerad 2/200, yttermått inklusive ram: 60x74 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:48)

1390 3007  Färglitografi Malcolm Morley (1931-2018), Storbritannien. Signerad, numrerad 72/100, daterad 1974. Oramat löst blad, 75x104 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:56)

1390 3186  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, numrerad 207/260. Motivet: 54x46 cm, yttermått inklusive ram: 74x63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:35)

1390 3182  Färglitografi Nils Erik Johansson (f. 1950), Sverige. Skål med nypon. Signerad, numrerad 189/250. Motivet: 26x38, yttermått inklusive ram: 39x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:07)

1390 9394  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, numrerad 44/125. Motivet: ca 33x47 cm, yttermått inklusive ram. 51x66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:37)

1390 3367  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Visby. Signerad, numrerad 40/350, ej glas. Motivet: 31x43, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:56)

1390 9506  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, numrerad 70/125, yttermått inklusive ram: 51x40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:05)

1390 3131  Färglitografi Sunbybergs station. Signerad, numrerad 17/140. Motivet: 33x39 cm, yttermått inklusive ram: 52x58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:20)

1390 3125  Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Komposition med fåglar. Signerad, numrerad 1/295. Motivet: 30x24, yttermått inklusive ram: 49x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:29)

1390 3183  Färglitografi Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 26/80, -91, bladets mått: 57x59, yttermått inklusive ram: 86x65 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:05)

1390 3441  Färglitografier 2 st, Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerade, 210-upplaga, yttermått inklusive ram: 60x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:25)

1390 9242  Färglitografier 2 st, Erik Olson, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, daterad 1980. Motivet: 26x21 cm, yttermått inklusive ram: 39x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:55)

1390 9460  Färglitografier 2 st, René Carcan (1925-1993), Belgien. 99-upplaga, Signerade, yttermått inklusive ram: 77x57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:10)

1390 9458  Färglitografier 2 st, René Carcan (1925-1993), Belgien. Signerad, numrerad 12/30 & EA, yttermått inklusive ram: 77x57 & 58x80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:09)

1390 9037  Färglitografier 4st i mapp, Carl Larsson (1853-1919), Sverige. Signerad, numrerad 681/790, efter akvareller ur "Ett hem". Bladets mått: 44x60cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:19)

1390 9036  Färglitografier Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. 6st i mapp. Signerade. Bladets mått: 48x42cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:15)

1390 9088  Färgserigrafi Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Stilla längtan". Signerad, numrerad 96/190. Motivet: 56x42 cm, yttermått inklusive ram: 71x55 cm

1390 3274  Fat + karaff, glas. Längd: 33, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:51)

1390 9237  Fat + skål, Nuutajärvi. Diameter: 26-39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:50)

1390 9626  Fat Berlin, Löv. Diameter: 12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:37)

1390 9029  Fat Kina, 2 st, Diameter: 25-31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:54)

1390 3205  Fat/skålar 6 delar, Teak. Längd: 17-55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:30)

1390 3297  Fåtölj

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:34)

1390 8254  Fåtölj AB OH Sjögren, "Seatup", skinn

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:18)

1390 3086  Fåtölj KS, OX Denmarq, design: Dennis Marquart

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:47)

1390 3124  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese. Fårskinn

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:21)

1390 3228  Fåtöljer ett par, nutida

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:51)

1390 3094  Figuriner 2 st, Tyskland. Höjd: 17-20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:43)

1390 9420  Fiskfat + stekfat, Rörstrand. Längd: 51-63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:22)

1390 3214  Flätade korgar 5 st. Längd: 19-39 cm, djup: 12,5-32 cm, höjd: 15-35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:31)

1390 3215  Fönsterdekoration Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Smide och glas. Bredd: 27. Höjd: ca 21 cm

1390 9415  Fotografi Erik Berglin (f. 1980), Sverige. Signerad, numrerad 4/10. Motivet: 44x54cm, yttermått inklusive ram: 59x68cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:32)

1390 3207  Frimärken diverse album

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:15)

1390 3444  Gjutjärnskrukor 2 st. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:46)

1390 3154  Glas 2+ 2+ 2, Orrefors, Optica. Höjd: 15,5-24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:14)

1390 3384  Glas Orrefors, 12 st. Höjd: 9,5

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:14)

1390 3269  Glasservisdelar 16 delar. Höjd: 9-21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:16)

1390 3448  Glasservisdelar 24 delar, Höjd: 8,5-16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:47)

1390 3255  Glasservisdelar 60 delar. Höjd: 10-19 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:58)

1390 9418  Glasservisdelar ca 65 delar. Höjd: 6-13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:20)

1390 3438  Golvlampa "KOSTA-Lampan", metall / plastskärm. Höjd: 133 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:43)

1390 3437  Golvlampa 1950-tal, "AB BEA", 3-armad. Höjd: 157

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:32)

1390 3433  Golvlampa 1970-tal, metall / plast. Höjd: 103 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:54)

1390 3439  Golvlampa Belid. Höjd: 135

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:47)

1390 3373  Golvlampa höj- och sänkbar, total. Höjd: 120 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:22)

1390 3337  Golvlampa Ledad. Höjd: 125

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:00)

1390 3375  Golvlampa mässing. Höjd: 160

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:50)

1390 3336  Golvlampfötter 2 st, Falkenberg, Mässing/läder. Höjd: 123

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:02)

1390 3472  Golvlampor Ett par, Hemi, Klot. Höjd: 130

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:15)

1390 3225  Golvlampor ett par, Höj/sänkbara. Total h: 185 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:11)

1390 3423  Golvvas Kina, nutida. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:50)

1390 9318  Golvvas Med hänkel, 1800-tal, floral dekor. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:35)

1390 3107  Gouache Börje Såndberg (1908-1993), Sverige. Monogramsignerad, 60x42, yttermått inklusive ram: 78x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:16)

1390 8112  Gouache Nils Nilsson, monogramsignerad, "Spanska inbördeskriget", 44x32cm, yttermått inklusive ram: 53,5x42cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:41)

1390 3042  Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Bitcoin". Signerad, numrerad 92/100, oramat löst blad, 28x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:41)

1390 3048  Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Pridehorse". Signerad, numrerad 2/100, oramat löst blad, bladets mått: 37x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:59)

1390 9064  Grafiskt blad Gicléetryck, Carl Linderoth, "In the crowd". Signerad, numrerad 26/100. Motivet: ca 26x37 cm, yttermått inklusive ram: 41x52 cm

1390 3039  Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, "Cows". Signerad, numrerad 19/100, oramat löst blad, 28x39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:32)

1390 3055  Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, "Hello". Signerad, numrerad 3/100, ca 17/23 cm, yttermått inklusive ram: 26x32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:20)

1390 3041  Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, "Zebras". Signerad, numrerad 20/50, oramat löst blad, 28x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:38)

1390 3059  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Fullmoon". Signerad, numrerad 98/100. Motivet: ca 17x26 cm, yttermått inklusive ram: 28x35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:31)

1390 3049  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Moving shapes". Signerad, numrerad 49/50. Motivet: ca 36x27 cm, oramat löst blad, yttermått: 50x39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:02)

1390 3044  Grafiskt blad Gicléetryck, KC-Json, "Drömvärld". Signerad, numrerad 10/50, oramat löst blad. Bladets mått: ca 41x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:47)

1390 3061  Grafiskt blad Gicléetryck, Ken Löfgren (f. 1940), Sverige. "Embrace". Signerad, numrerad 70/100. Motivet: 19x23 cm, yttermått inklusive ram: 24x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:37)

1390 9065  Grafiskt blad Gicléetryck, Ken Löfgren (f. 1940), Sverige. "Flöjt". Signerad, numrerad 22/50. Motivet: 37x26 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

1390 9068  Grafiskt blad Gicléetryck, Kent Jakobsson, "son 24/50. Motivet: ca 26x36 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

1390 9094  Grafiskt blad Gicléetryck, Ola Andersson, "Svung". Signerad, numrerad 1/20. Motivet: 49x44cm, yttermått inklusive ram: 61x65 cm

1390 9075  Grafiskt blad Gicléetryck, Ola Dahlquist, "Lady", Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Motivet: 37x27 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

1390 3045  Grafiskt blad Gicléetryck, Stina Bäckman, "Kruset". Signerad, numrerad 31/50, oramat löst blad, bladets mått: 32x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:50)

1390 3211  Gruvlykta mässing. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:16)

1390 3167  Gruvlyktor + väggfotogenlampa, 3 delar, mässing. Höjd: 25-37 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:52)

1390 9628  Hänge Silver / Bergkristall, Martin Elmblad. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:06)

1390 3473  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy, Höjd: 101

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:46)

1390 3224  Herrbetjänt höjd: 98 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:42)

1390 3422  Herrbetjänt trä. Höjd: 100

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:25)

1390 3276  Hummertallrikar 4 st, Firma Svenskt Tenn. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:49)

1390 3150  Jardiniere glas och metall. Längd: 47, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:11)

1390 3409  Jardiniere Zink, saknar glasinsats. Längd: 41 cm. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:32)

1390 3383  Jordglob med belysning. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:18)

1390 3344  Kaffegods 25 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:31)

1390 3413  Kaffepumpa Metall / glasinsats. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:14)

1390 3191  Kaffeservisdelar 11 + 3 delar, Rosenthal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:10)

1390 9408  Kaffeservisdelar Gustavsberg, 18 del

1390 3257  Kanna med lock "Silber-porzellan". Diameter: 13,5, höjd: 15 cm

1390 9363  Karmstolar 2 st, Gustaviansk stil, genombruten ryggbricka med dekor av axknippe

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:54)

1390 3227  Karmstolar 5 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:02)

1390 3222  Karmstolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:18)

1390 3081  Karott + 2 äggkoppar, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. Diameter: 6-22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:55)

1390 3299  Karotter med lock 2 st, Gefle, Kaspar & Fandango. Längd: 21-26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:55)

1390 3432  Kassaregister National. Höjd: 43, slitage

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:43)

1390 3420  Keramik diverse, Gustavsberg, bland annat Lisa larson. Höjd: 3-11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:35)

1390 3401  Konstglas 9 delar. Höjd: 17-38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:04)

1390 3389  Kopparstick Adulterium. Motivet: 13x20, yttermått inklusive ram: 25x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:13)

1390 3122  Korgar 2 st. Längd: 49, diameter: 36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:45)

1390 3283  Krukor 4 st, Porslin. Höjd: 15-22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:32)

1390 3395  Kuddar 2 st, Christian Lacroix, 40x40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:37)

1390 3203  Kuverttallrikar 15st, jultallrikar, Skultuna. Diameter: 28cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:31)

1390 3277  Kuverttallrikar 4 st, Glas. Diameter: 30 cm

1390 3230  Lampbord Gustaviansk stil. Bredd: 50, djup: 50 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:39)

1390 3231  Lampbord med lådor. Diameter: 65, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:06)

1390 3078  Lampkupa omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:33)

1390 3079  Lampkupor ett par, grönt glas, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:27)

1390 3305  Lås järn. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:05)

1390 3074  Lastbil + Buss. Lumar/Triang LIB 4242, Längd: 46-56 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:10)

1390 9324  Litografi Ferdinand Tollin (1807-1860), Sverige. "Utsigt af Norrbro och Gustaf Adolfs Torg i Stockholm". Motivet: ca 48x34 cm, yttermått inklusive ram: 52x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:54)

1390 3329  Litografi Folke Bang, Handkolorerad av konstnären, Pingviner. Signerad. Motivet: 29x18. Yttermått inklusive ram: 47x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:35)

1390 9397  Litografiska blad 8 st, Tony Laroy, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerade, oramade lösa blad, bladets mått: 30x21 cm

1390 8549  Ljuskrona empirestil, med prismor. Höjd: 90cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:02)

1390 3235  Ljuskrona höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:56)

1390 3147  Ljusstakar 5 st, mässing, höjd: 19-27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:54)

1390 3148  Ljusstakar 5 st, mässing. Höjd: 11-17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:10)

1390 3275  Ljusstakar ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 25, nutida

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:18)

1390 3238  Ljusstakar Ett par, Sent 1800-tal, England. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:50)

1390 3286  Lockurna Kina. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:25)

1390 3264  Manschettknappar parti diverse

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:21)

1390 3280  Martiniglas 6 st, Baccarat, Frankrike. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:29)

1390 3471  Matbord rokokostil, nutida. Bredd: 118, djup: 90 cm, höjd: 73 cm, en ilägg a 48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:48)

1390 3212  Matbord Teak. Bredd: 120. Djup: 80 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:50)

1390 8297  Matsalsskåp Allmoge. Bredd: 123 cm. Djup: 33 cm, höjd: 161 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:20)

1390 3298  Matservis + karotter & formar, 34 delar, 1970-tal, bland annat Höganäs

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:10)

1390 3169  Matta design: Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. 100x147 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:37)

1390 9252  Matta Kina, 00x197 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:45)

1390 9492  Matta Kina, 164x243 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:44)

1390 9328  Matta orientalisk, 115x278 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:41)

1390 9341  Matta orientalisk, 128x200 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:56)

1390 9330  Matta orientalisk, 129x173 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:43)

1390 9343  Matta orientalisk, 130x200 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:58)

1390 3360  Matta orientalisk, 132x243 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:08)

1390 3232  Matta orientalisk, 150x215 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:28)

1390 9236  Matta orientalisk, 150X240 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:40)

1390 3428  Matta orientalisk, 165x245 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:47)

1390 3234  Matta orientalisk, 195x285 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:09)

1390 3233  Matta orientalisk, 205x305 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:05)

1390 3338  Matta Orientalisk, 245x355cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:26)

1390 9266  Matta orientalisk, ca 152x290 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:40)

1390 3145  Matta orientalisk, Kaukas 110x275 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:09)

1390 3115  Matta orientalisk, Mazanderan, semiantik, 178x316 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:33)

1390 3198  Matta Rya, 170x230 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:33)

1390 9603  Mattor orientaliska, ett par, Indoafshar, 94x94 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:29)

1390 3421  Mikroskop "Towa", 50-300. Höjd: 21, i trälåda

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:10)

1390 3295  Mikroskop 2 st, bland annat Seibert. Längd: 18 cm, djup: 12 cm, höjd: 30-35 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:19)

1390 3294  Modelljärnväg + tåg, MiniTrix, i trälåda, längd: 12-33 cm, djup: 4-13 cm, höjd: 2-3 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:15)

1390 9447  Nattljusstakar Ett par, silver, Johan Edvard Holm, Halmstad, 1849. Höjd: 7 cm, diameter: 12 cm. Vikt: 212g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:44)

1390 3266  Oljemålning Achille Borchi (1927-1965), Sverige. Interiör. Signerad. Olja på duk, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 74x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:17)

1390 3319  Oljemålning Anna Lindkvist (1891-1980), Sverige. (Tillskriven), Stockholmsmotiv, ej signerad. Olja på duk, 26x34, yttermått inklusive ram: 29x37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:28)

1390 8118  Oljemålning Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Signerad, "Lövskogen". Olja på duk, 37x44cm, yttermått inklusive ram: 47x55cm

1390 3313  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Lyftande änder. Signerad. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram: 70x80 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:59)

1390 3243  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Skogsbäck . Signerad, daterad -73. Olja på duk, 65x43, yttermått inklusive ram: 68x48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:56)

1390 3101  Oljemålning Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. Signerad, daterad, Landsort. Olja på duk, 66x90, yttermått inklusive ram: 80x105 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:03)

1390 9070  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Sailing". Signerad. Olja på papper, ca 40x42 cm, yttermått inklusive ram: 42x43 cn

1390 3340  Oljemålning Gamla Stan. Signerad. Olja på pannå, 35x21 cm, yttermått inklusive ram: 45x32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:30)

1390 3241  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Skärgård. Signerad. Olja på pannå, 23x32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:43)

1390 3242  Oljemålning Gumme Åkermark (1847-1927), Sverige. Flicka i skog. Olja på duk på pannå. Signerad, 39x23, yttermått inklusive ram: 49x34

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:30)

1390 3129  Oljemålning Gunnar Persson (1908-1975), Sverige. Signerad, daterad 66, stilleben. Olja på duk, 64x48. Yttermått inklusive ram: 70x55 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:27)

1390 3138  Oljemålning Gunnar Ruda (1887-1948), Signerad. Olja på pannå, 36x40, yttermått inklusive ram: 43x48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:10)

1390 3140  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. "vilstolar". Signerad, daterad 82. Olja på duk, 32x40, yttermått inklusive ram: 39x46 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:34)

1390 3137  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad 75, park. Olja på pannå, 15x23, yttermått inklusive ram: 31x39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:51)

1390 3103  Oljemålning Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Signerad. Olja på pannå, 50x35 cm, yttermått inklusive ram: 64x49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:58)

1390 3273  Oljemålning Lasse Göransson, "Molnet". Signerad. Olja på duk, 60x80, yttermått inklusive ram: 62x83 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:43)

1390 3385  Oljemålning Leif Tjerned (f. 1942), Sverige. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 41x61 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:53)

1390 9202  Oljemålning Martin Säflund (1894-1976), Sverige. Landskap i vårvinter, Signerad. Olja på pannå, 21x28 cm, yttermått inklusive ram: 31x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:57)

1390 9253  Oljemålning Norman Bradley, kustlandskap. Signerad. Olja på duk, 51x76 cm, yttermått inklusive ram: 66x91 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:21)

1390 9385  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "I motvind". Signerad, daterad -98. Olja på duk, 35x45 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

1390 9469  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Keruber, ej ram, ej signerad. Olja på pannå, 36x30 cm, oramad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:21)

1390 3343  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, hästar. Olja på pannå, 20x35, yttermått inklusive ram: 38x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:02)

1390 3312  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Emiliano, Stilleben. Signerad. Olja på duk, 49x71 cm, yttermått inklusive ram: 71x90 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:27)

1390 9609  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, GS, Tullinge gård. Olja på pannå, 20x27, yttermått inklusive ram: 30x37 cm

1390 8390  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sancho Panza dubbar Don Quijote. Signerad. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram: 67x80 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:35)

1390 3349  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Muks, Landskap. Olja på duk, 45x54, yttermått inklusive ram: 54x63 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:18)

1390 3348  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Pehap, 1946, Stadsmotiv. Olja på duk, 45x37 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:39)

1390 3260  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Sjöstedt, Marin. Olja på duk, 33x40, yttermått inklusive ram: 51x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:42)

1390 3342  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1880, stilleben. Olja på duk, 28x22, yttermått inklusive ram: 38x32 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:52)

1390 3100  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Bränningar, Västkusten. Olja på duk, 60x120, yttermått inklusive ram: 77x136 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:40)

1390 3194  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kvinna. Olja på pannå, 46x38 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:53)

1390 3104  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 40x30, yttermått inklusive ram: 48x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:49)

1390 3201  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv. Ej signerad. Olja på pannå, 40x48 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:46)

1390 3452  Oljemålning Olavi Laine (f. 1922), Signerad, vårvintermotiv med stuga. Olja på duk, 58x71, yttermått inklusive ram: 73x96 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:44)

1390 3133  Oljemålning Ragnhild Nordensten (1888-1951), Sverige. Signerad, daterad 1938, stilleben. Olja på pannå, 34x26, yttermått inklusive ram: 45x38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:00)

1390 3358  Oljemålning Sereni, Stilleben. Signerad. Olja på duk. Olja på duk, 59x30, yttermått inklusive ram: 76x47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:31)

1390 3311  Oljemålning Stefan Tunedal (f. 1959), Gula tranor. Signerad. Olja på pannå, 54x45, yttermått inklusive ram: 59x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:46)

1390 3246  Oljemålning Stig Sellén (f. 1924), Sverige. Brobygge. Signerad. Olja på pannå, 41x27, yttermått inklusive ram: 55x41 cm

1390 3245  Oljemålning Sven Lignell (f. 1927), Sverige. Signerad, Landskap, 1953, Pannå, 23x32, yttermått inklusive ram: 35x43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:05)

1390 8682  Oljemålning Sven Stålberg (1893-1973), Signerad, daterad 1929, gårdsmotiv. Olja på duk, 37x47, yttermått inklusive ram: 49x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:51)

1390 3136  Oljemålning Vignetto, Italien, Signerad. Olja på duk, 29x19, yttermått inklusive ram: 35x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:09)

1390 9280  Oljemålning William Avar (1917-2012), Sverige. Man på åsna. Signerad, daterad 1950. Olja på duk, oramad lös duk, ca 44x32cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:57)

1390 3321  Oljemålningar 2 st, Helga Bergström-Fornell, "Snöklädda åkrar, Finby & Olivodling", Monogramsignerade, yttermått inklusive ram: 33x33 & 39x48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:08)

1390 3213  Oljemålningar 3 st, Alfhild Kallstenius-Åhman (1921-2013), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 35x22-26x39 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:16)

1390 3290  Öronlappsfåtölj

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:07)

1390 3259  Ostkupa Glas. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:24)

1390 9558  Pall Danmark, Edmund Jörgensen, Danmark, vikbar. Längd: 57 cm, djup: 41 cm, höjd: 37 cm

1390 3126  Pall Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese. Fårskinn. Längd: 60 cm, djup: 44 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:17)

1390 3369  Paradvärja omkring 1900, mässing / pärlemo. Längd: 95 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:06)

1390 3301  Parti allmoge modell äldre, bland annat skedar / tallrikar & svepaskar

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:29)

1390 3206  Parti koppar 4 delar. Höjd: 15-21cm

1390 3196  Parti silver 12 delar

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:42)

1390 1012  Pastell Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Figur. Signerad. Motivet: 43x37cm, yttermått inklusive ram: 60x53cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:17)

1390 3244  Pastell Valfrid Nelson (1849-1930), Sverige. Kustklippor. Signerad, 58x28, yttermått inklusive ram: 69x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:58)

1390 9239  Pelarbord höjd: 75 cm, 37x48 cm

1390 3374  Piedestaler 2 st, med stenskiva. Höjd: 52-67 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:23)

1390 3199  Plädar 4 st, 1960-tal. Längd: 200, djup: 140 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:30)

1390 9167  Plafond metall, glas. Diameter: 36 cm. Höjd: ca 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:56)

1390 3223  Pottskåp ett par, Gustaviansk stil. Bredd: 46. Djup: 30 cm, höjd: 74 cm, nutida

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:50)

1390 3143  Ryamatta Barbro Nilsson (1899-1983), Sverige. 80x160 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:38)

1390 8360  Salongsbord mahogny, med kopparfot. Bredd: 115. Djup: 77 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:24)

1390 3346  Saltkar ett par, Kristall, + 2 saltskedar Silver. Längd: 9 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:33)

1390 3459  Sängram Gavlar och sidostycken, för 120-säng, mahogny. Bredd: ca 117 cm (gavlarna). Längd: ca 210 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:43)

1390 3455  Sängram mässing, Bredd: 105 cm, Längd: 200 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:00)

1390 3179  Såssked silver, Modell Disa, Markström, Uppsala, 1977. Längd: 17,5 cm. Vikt: 53g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:57)

1390 8300  Sekretär Längd: 119 cm. Djup: 47 cm, höjd: 116 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:24)

1390 3406  Serveringsvagn längd: 75 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:51)

1390 3075  Servisdelar Villeroy & Boch, "Foglia", 27 del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:02)

1390 9223  Skål + fat, cloissonné, Persien. Diameter: 12,5-18,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:22)

1390 9532  Skål + lockdosa, 2 delar, tenn. Diameter: 14 cm. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:44)

1390 3163  Skål + underlägg, Rörstrand, Porslin/metall. Diameter: 15-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:55)

1390 3160  Skål Orrefors, 1920-tal. Diameter: 25 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:24)

1390 3174  Skål Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Graal. Diameter: 12, höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:10)

1390 3247  Skål på fot Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda, diameter: 29, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:21)

1390 9587  Skålar 2 st, Konstglas, Råman/Kjellman. Diameter: 17-23, höjd: 15-17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:11)

1390 3425  Skålar 3 st, Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:30)

1390 3403  Skålar på fot + skålar, 9 delar, Kristall, omkring 1900, diameter: 11-23. Höjd: 4-17 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:02)

1390 9412  Skålfat Kina. Diameter: 25,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:17)

1390 3388  Skåp Teak. Bredd: 80, djup: 39 cm, höjd: 115 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:21)

1390 3173  Skeppsklocka + barometer, mässing, Pilot, på träplatta, 40x20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:09)

1390 3146  Skeppsklocka + ljusstakar, 3 delar, mässing. Höjd: 7-16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:17)

1390 3132  Skrivbord + stol, England. Bredd: 122, djup: 62 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:14)

1390 3155  Skulptur Asien, Keramik. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:37)

1390 3272  Skulptur Blästrat glas. Höjd: 31 inkl sockel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:56)

1390 3371  Skulptur brons, Häst, "FFA Fondeur". De bysantiska hästarna, Konstantinopelhästarna eller de venetianska hästarna", Längd: 31. Höjd: 28,5 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:51)

1390 3072  Skulptur Carl-Erik Borgström, brons. Höjd: 13 cm

1390 3306  Skulptur Dahl-Jensen, Hund & flicka, Copenhagen Denmark. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:27)

1390 1049  Skulptur Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Brons. Signerad. Längd: 18cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:57)

1390 9523  Skulptur Kina Blanc de chin, på sockel. Höjd: 42-45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:21)

1390 3418  Skulptur Konstmaterial, bemålad, Fiskarpojke, "Cozze". Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:43)

1390 3127  Skulptur Lejon, Bemålad betong, Monogram. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:13)

1390 3415  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Charlotta ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:25)

1390 3324  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:22)

1390 3249  Skulptur Marmor, Kvinna. Längd: 30. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:46)

1390 3248  Skulptur Marmor, pojke. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:44)

1390 3157  Skulptur metall, efter antiken. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:33)

1390 3250  Skulptur Nike, Patinerad brons. Höjd: 33,5

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:07)

1390 3095  Skulptur Nittsjö, Tupp. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:43)

1390 3271  Skulptur Parian, läsande pojke. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:44)

1390 3377  Skulptur porslin, "Tengra", Spanien. Längd: 42, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:09)

1390 9046  Skulptur Rosenthal, Beethoven, porslin på träsockel. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:54)

1390 3172  Skulptur Teak, Kvinna med gris, Asien. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:56)

1390 3170  Skulptur Teak, Par, Design: Simon, Danmark. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:02)

1390 3189  Skulptur / ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur serien Advent, Gustavsberg. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:04)

1390 3430  Skulpturer + fat, 5 delar, Bing & Grøndahl. Höjd: 4-20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:21)

1390 3412  Skulpturer 2 st, Asien, Musiker, trä och metall. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:49)

1390 3429  Skulpturer 2 st, Hästar, Signerade GL. Längd: 15, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:45)

1390 9454  Skulpturer 2 st, Konstmassa, bemålade. Höjd: 36 cm

1390 3303  Skulpturer 2 st, trä, England. Längd: 24. Höjd: 19-19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:27)

1390 3302  Skulpturer 2 st, Ur Tuvstarr, Rosa Ljung (1917-1983), Sverige. Efter John Bauer. Höjd: 13,5-21 cm

1390 3152  Skulpturgrupp Rokokostil, Porslin. Längd: 22, höjd: 19 cm

1390 3449  Skyltar 13 st, Papp/plåt, Rallyskyltar, 1950/70-tal. Längd: ca 40 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:03)

1390 3408  Skyltdocka höjd: 175 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:45)

1390 9528  Slevar 2 st, silver / snäcka / träskaft, 1810 & 1825. Längd: 41-43 cm, Vikt: ca 340 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:47)

1390 9448  Smörknivar 3 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, 1950-tal. Längd: 16,5 - 20 cm. Bruttovikt: 135g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:43)

1390 3197  Snurrfåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux. Stomme av kromad metall, sits av kanvas med svart läderskoning, etikettmärkt

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:33)

1390 3363  Snurrfåtölj Finland

1390 3293  Sockel till spegel. Längd: 82, djup: 13 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:47)

1390 3229  Soffbord Idegran. Diameter: 117, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:04)

1390 3397  Soffbord Svenska Möbelfabrikerna AB, "Bordet" Teak, Höj/sänkbart, med hylla. Bredd: 115. Djup: 57 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:19)

1390 3370  Spegel Asien, 74x34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:47)

1390 3317  Spegel metall, yttermått inklusive ram: 37x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:41)

1390 3165  Spegel Rokokostil, 32x26 cm

1390 3281  Spetsglas + Glögglas, 14+ 6 st. Höjd: 6-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:36)

1390 8396  Stallyktor 3 st. Höjd: 25-45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:40)

1390 3379  Stegpall 1940-tal. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:31)

1390 3378  Stegpall 1950-tal. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:07)

1390 9498  Stolar 4 st, Furu, Efter Westman

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:52)

1390 9494  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

1390 3291  Stolar 6 st, Jugend, snarlika (4 + 2 st)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:19)

1390 3099  Stolar ett par, Habitat

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:29)

1390 3380  Stringhylla 6 gavlar + 9 hyllplan. Bredd: 75 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:10)

1390 3080  Syltkrukor 3 st, Höganäs. Höjd: 23-30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:38)

1390 3287  Syltkrukor 3 st, Rörstrand och Gustavsberg. Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 21:01)

1390 3261  Takarmatur 1800-tal, med prismor, en ljuspunkt, kompletterad. Höjd: ca 65 cm. Diameter: ca 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:32)

1390 9467  Takarmatur 1940-/50-tal, Glaskupor. Höjd: 80 cm

1390 9175  Takarmatur koppar och glas, 4 ljuspunkter. Diameter: ca 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:33)

1390 3178  Takarmatur Laura Ashley, glas / metall. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:39)

1390 9212  Takarmatur med prismor. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:39)

1390 9449  Takarmatur metall och glas, 1900-talets mitt. Höjd: ca 28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:35)

1390 9589  Takarmatur Plåt, Italien. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:10)

1390 3308  Takarmatur Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Flower Pot". Rostfritt stål, i originalkartong. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:20)

1390 9282  Takklocka Tidigt 1900-tal, tvåsidig. Längd: 46, höjd: 40 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:32)

1390 3265  Tallrikar 12 st, Villeroy & Boch, Manoir. Diameter: 32 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:59)

1390 9027  Tallrikar 13 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq. Diameter: 24-27cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:51)

1390 3304  Tallrikar 17 delar. Rosenthal, Maria, Björnbär. 9st tallrikar + 5 st assietter + 3 st assietter. Diameter: 19-24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:06)

1390 3341  Tallrikar 2 st, glaserat lergod. Diameter: 24 cm

1390 3180  Tårtspade Sterlingsilver, rostfritt blad, CG Hallberg, 1961, Modell Viktoria. Längd: 23,8 cm, bruttovikt: 50g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:12)

1390 3008  Teckningar 4 st, Petter Pettersson (f. 1942), Sverige. Sjukhusscener. Signerad, daterad 1976 och 1977. Blyerts/kol. Oramade lösa blad, ca 108x79 cm

1390 3335  Termos Georg Jensen, Rostfritt. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:01)

1390 3253  Terrin + fat, Rörstrand, Svenska slott. Längd: 27-33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:29)

1390 3451  Textil Sidenbroderi, 63x33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:48)

1390 3164  Tidningsbord England. Bredd: 49, djup: 24 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:09)

1390 3202  Tidningsställ Smide. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:58)

1390 3252  Tillbringare Gustafsberg, Tyra, Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:44)

1390 3331  Trädgårdsbord Byarum. Bredd: 60, djup: 60 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:48)

1390 3123  Trädgårdsgrupp 3 delar, "Covent Garden", fällstolar + bord

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:37)

1390 3443  Trädgårdsurnor ett par. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:49)

1390 3352  Träfigurer 4 + 2 st, hästar & tempellejon. Höjd: 7-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:01)

1390 3424  Träskulpturer / masker 5 delar, Asien / Afrika. Höjd: 55-100

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:49)

1390 3190  Tripod Nielsen, Randers, Danmark, diameter: 23. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:59)

1390 3316  Tygrulle O Nyman, Björnstjerna design. Bredd: 150

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:00)

1390 3278  Uppläggningsfat + fat, 4 delar. Diameter: 25, längd: 38-43 cm

1390 3089  Urna Royal Copenhagen. Höjd: 23 cm

1390 3121  Väggarmatur Klot-3. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:07)

1390 3442  Väggpendyl Stjernsund. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:47)

1390 3416  Väggplatta Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Drabant-4. Höjd: 29

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:53)

1390 3139  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986. Delvis glaserad och målad vit stengodslera, 23x23 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:55)

1390 3365  Väggreliefer 2 st, Gips, Madonna & Barnet, 45x38 & 63x38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:21)

1390 9304  Väggur Jugend, Intarsia, 77x38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:46)

1390 3407  Vällingkopp + mockakoppr, 2 st, Lononosov, och kopp med Schmiterlöws monogram. Höjd: 10-11 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:10)

1390 3171  Vas Erich och Ingrid Triller, Sverige. Tobo. Brunglaserat stengods. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:19)

1390 3237  Vas Hadeland, Norge, konstglas. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:49)

1390 3151  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Sgrafitto, Gustavsberg, 1924. Flintgods med blå glasyr och sgrafittodekor av stiliserade blommor. Signerad Gustavsberg 1920 JEkberg, Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:58)

1390 3351  Vas Kina, nutida, porslin, dekor med drake & moln i mässing. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:54)

1390 3256  Vas Kosta, Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:09)

1390 3142  Vas nutida, keramik. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:17)

1390 3410  Vas Orientalisk. Höjd: 26 cm

1390 3333  Vas Orrefors. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:47)

1390 3417  Vas Porslin, Nyrokoko, hänklar. Längd: 21 cm, djup: 17 cm, höjd: 30 cm

1390 3097  Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Tema. Höjd: 30 cm

1390 3195  Vas silver, Danmark. Höjd: 21 cm. Vikt: 165g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:04)

1390 3096  Vas Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Paprika. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:48)

1390 3073  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:42)

1390 9298  Vas med hänklar Herend, Porslin. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:14)

1390 3366  Vaser 2 st, Rörstrand, "Tema" & Bjerke Petersen. Höjd: 12-18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:28)

1390 9208  Vaser 3 st, cloissonné. Höjd: ca 14-16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:18)

1390 9224  Vaser 3 st, Kina. Höjd: 20-25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:30)

1390 3177  Vinglas + seltersglas, 9 + 7 delar, kristall. Höjd: 10-15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:00)

1390 3300  Vinglas 12 st. Höjd: 13,5

1390 3087  Vinglas 16 st, Boda, Bouquet, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:08)

1390 3176  Vinglas 6 st, kristall. Höjd: höjd. 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:06)

1390 9018  Vinglas 7+ 8st, Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Linnea. Höjd: 15-21cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:13)

1390 3251  Vinkylare Frankrike. Koppar, beslag i mässing. Diameter: ca 34 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:10)

1390 3216  Vinkylare nysilver. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:55)

1390 3236  Vinställ Smide. Höjd: 102

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:47)

1390 3469  Vitrinskåp nutida. Bredd: 94, djup: 50 cm, höjd: 215 cm

1390 3356  Ytterfoder + skål, 3 delar, "Empire", Gustavsberg + skål Rörstrand med prins Eugenes Monogram. Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 19:27)

1390 3387  Ytterfoder Millesgården, Gustavsberg, diameter: 20, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 18:31)

1390 3093  Ytterfoder Waldemarsudde. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 april 2021 20:44)